Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

On 28/7/2020 at 7:17 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Σε εμένα σε 10 μέρες, στον συζηγο σε 13 μέρες ήθελαν να ξανατσεκαρουν. Μην το πάρεις όμως σαν δεδομένο εξαρτάται..... Την κάθε περίπτωση 

Μου είπανε σε 3 μέρες από το χειρουργείο και τώρα πήγαν 4 μέρες και δεν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα γιατί υπάρχεις ασάφεια στο δείγμα λέει και πρέπει να κάνουν κι αλλά τεστ για να είναι σαφές το αποτέλεσμα . Μου είπαν να πάρω ξανά μετά από 3 μέρες . 
Ειναι ένδειξη ότι δεν είναι καλά τα πράγματα ; Με έχει φάει η αγωνία 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, ntora41 είπε:

Μου είπανε σε 3 μέρες από το χειρουργείο και τώρα πήγαν 4 μέρες και δεν είναι έτοιμα τα αποτελέσματα γιατί υπάρχεις ασάφεια στο δείγμα λέει και πρέπει να κάνουν κι αλλά τεστ για να είναι σαφές το αποτέλεσμα . Μου είπαν να πάρω ξανά μετά από 3 μέρες . 
Ειναι ένδειξη ότι δεν είναι καλά τα πράγματα ; Με έχει φάει η αγωνία 

Κοριτσι μου μην αγχώνεσαι τρεις ή ακόμα και 4μέρες μου φαίνεται λίγο γρήγορο. Στα δημόσια έχω ακούσει ότι παίρνει 15και 25 μέρες. Εγώ που πήγα ιδιωτικά μου είπαν 10 ημέρες. Μην αγχώνεσαι προκαταβολικά, η καθυστέρηση δεν σημαίνει πάντα ότι γίνεται για κακό αλλά για σιγουριά. Πάρε βαθιά ανάσα δεν είσαι μόνη σου σε όλο αυτό..... Καταλαβαίνω

On 6/8/2020 at 3:25 ΠΜ, Natakou είπε:

Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια για την υπέροχη ομάδα σας. Καινούρια στο θέμα του θυρεοειδή και δυστυχώς όλα έγιναν γρήγορα. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη εντοπίζουμε χασιμοτο το 2019 υπέρηχος με 4 όζους άνευ σημασίας. Μετά από ένα χρόνο ο ένας έφτασε τα δύο εκατοστά και αμέσως fna. Κάνω fna και ο όζος είναι κατηγορίας Bethesda 6  θυλωδες οπότε και θα χρειαστεί να γίνει αφαίρεση. Δίπλα εντοπίζουν λεμφαδένα όπου η κυτταρολογικη δεν εντοπίζει κακοήθεια αλλά η θυρεοσφαιρινη είναι λίγο αυξημένη 31,1. Σήμερα εκ νέου παρακέντηση και ο θεός βοηθός. Το άγχος έχει πιάσει κόκκινο. Σε δύο εβδομάδες έχω πρώτο ραντεβού με τον κο Λινό αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω. Όλοι όπως και εγώ πανικοβαλλομαι στο άκουσμα του λεμφαδένα. Διαβάζω τις περιπέτειες σας και ηρεμώ όσο μπορώ!

Natakou καλησπέρα bathesda 6 ήμουν και εγώ με πολυεστιακο. Λοιπόν η σειρά που ακολουθείς είναι η σωστή θα δεις θα σου πει και ο χειρουργος σου, σίγουρα χαρτογράφηση λεμφαδενων και μετά χειρουργείο. Το παν σε αυτή τη φάση που είσαι τώρα είναι ένα πολύ καλό χειρουργείο για να γίνει καλή αφαιρεση. Όλα θα πάνε καλά..... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2020 at 3:25 ΠΜ, Natakou είπε:

Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια για την υπέροχη ομάδα σας. Καινούρια στο θέμα του θυρεοειδή και δυστυχώς όλα έγιναν γρήγορα. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη εντοπίζουμε χασιμοτο το 2019 υπέρηχος με 4 όζους άνευ σημασίας. Μετά από ένα χρόνο ο ένας έφτασε τα δύο εκατοστά και αμέσως fna. Κάνω fna και ο όζος είναι κατηγορίας Bethesda 6  θυλωδες οπότε και θα χρειαστεί να γίνει αφαίρεση. Δίπλα εντοπίζουν λεμφαδένα όπου η κυτταρολογικη δεν εντοπίζει κακοήθεια αλλά η θυρεοσφαιρινη είναι λίγο αυξημένη 31,1. Σήμερα εκ νέου παρακέντηση και ο θεός βοηθός. Το άγχος έχει πιάσει κόκκινο. Σε δύο εβδομάδες έχω πρώτο ραντεβού με τον κο Λινό αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω. Όλοι όπως και εγώ πανικοβαλλομαι στο άκουσμα του λεμφαδένα. Διαβάζω τις περιπέτειες σας και ηρεμώ όσο μπορώ!

Μην αγχώνεσαι!!εγω έχω κάνει κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό και είχα θηλωδες καρκινωμα . χειρουργείο που κράτησε 6 ώρες!!και δόξα το Θεο έκανα και ραδιενεργό ιώδιο και τώρα είμαι μια χαρά!!ολα καλά θα πάνε!!θετικη σκέψη να έχεις!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Μην αγχώνεσαι!!εγω έχω κάνει κεντρικό λεμφαδενικο καθαρισμό και είχα θηλωδες καρκινωμα . χειρουργείο που κράτησε 6 ώρες!!και δόξα το Θεο έκανα και ραδιενεργό ιώδιο και τώρα είμαι μια χαρά!!ολα καλά θα πάνε!!θετικη σκέψη να έχεις!!

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά ! Αναμένω την κυτταρολογική ακόμη και η θυρεοσφαιρίνη βγηκε 19 στην δευτερη παρακέντηση που έκανα. Έχουμε γίνει γιατροί, ψάχνω τις φυσιλογικές τιμές!!! Ούτε στο σχολείο δεν διάβαζα τόσο!!! Επειδή δεν γνωρίζω οι τιμές των χειρουργείων σε ιδιωτικά νοσοκομεία σε τι τιμές κυμαίνονται? Έχω ραντεβού με χειρούργο σε δύο εβδομάδες και δεν ξέρω καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Είμαι κάτοικος Αττικής και θα χρειαστεί να κάνω ολική αφαίρεση θυροειδούς. Γνωρίζετε κάποιον γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο να μου συστήσετε; Κατά προτίμηση κάποιον που δεν ζητάει φακελάκι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θανάσης Κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/8/2020 at 10:55 ΜΜ, Natakou είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά ! Αναμένω την κυτταρολογική ακόμη και η θυρεοσφαιρίνη βγηκε 19 στην δευτερη παρακέντηση που έκανα. Έχουμε γίνει γιατροί, ψάχνω τις φυσιλογικές τιμές!!! Ούτε στο σχολείο δεν διάβαζα τόσο!!! Επειδή δεν γνωρίζω οι τιμές των χειρουργείων σε ιδιωτικά νοσοκομεία σε τι τιμές κυμαίνονται? Έχω ραντεβού με χειρούργο σε δύο εβδομάδες και δεν ξέρω καθόλου....

Εμενα μπυ είχαν ζητήσει 4000 ευρώ αλλά πηγα το έκανα δημόσια!!δεν μπορούσα να διαθέσω τόσα χρηματα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/7/2020 at 12:35 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ από καρδιάς για τη απάντηση σου. Νόμιζα πως τα είχα βάλει σε μια τάξη στο μυαλό μου, αλλά μάλλον εχει πορεία..... Ετοιμάζομαι λοιπόν στις 4/8 μπαίνω. Εύχομαι σε όλες και όλους τις καλύτερες ευχές μου..... Και τα ξαναλέμε φιλιά 

Λοιπόν ενημέρωση για τα νεώτερα σήμερα έκανα το ολόσωμο σπινθηρογραφημα, πριν 6 ημέρες είχα κάνει το ραδιενεργο ιώδιο στο θάλαμο,. Το ολόσωμο έδειξε απορρόφηση στο 0,5 που είχα υπολειμμα από την επέμβαση και καπό δεξιά. Σε εκείνο το σημείο η ακτινολογος φωνάζει ένα κύριο τώρα τι ειδικότητα ήταν δεν ξέρω και το επανέλαβα λέει για να είμαστε σίγουροι. Η πυρινικος λείπει λόγο Αυγούστου και μου λένε να πάρω τηλέφωνο την επόμενη Τρίτη να μου πουν πότε θα επιστρέψει για να δει το φάκελο μου και τα αποτελέσματα. Ρωτάω για να κάνει απορρόφηση μαλλον έχει κάνει μετάσταση λέω, κάτι για τραχηλο ανέφεραν τι να πω. Ρωτάω τον κο να κανόνισω χειρουργείο μήπως έχει πάει λεμφαδένες γιατί ο τύπος που είχα ήταν διηθητικος μεταστατικος, και μου απαντάει πρέπει να δει τις εξετάσεις η πυρινικος, ότι και να είναι πάντως αφού απορρόφησε το ιώδιο θα καεί. Τι να πω να πω ότι δεν έπεσα από τα σύννεφα, να πω ότι νιώθω ότι βρίσκομαι πάλι στο μηδέν και αυτή η αναμονή με κάνει κομμάτια. Τους έχω διώξει όλους λόγο της ραδιενεργειας και είμαι μόνη μου. Ειλικρινά πάω να τρελαθώ θέλω να κάτσω σε μια γωνιά και να μην ξανασηκωθω. Συγνώμη αν στενάχωρω κάποιους αλλά νιώθω απελπισμένη. Ευχαριστώ που με ακούσατε, και πάλι συγνώμη

Παράθεση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΑΓΓΕΛΙΚΗ1978, θα σου πω το γνωστό μη βγαζεις μονη σου συμπεράσματα και στεναχωριεσαι. Σου εδωσαν τις εξετασεις; τραχηλικη χωρα και τράχηλος ονομάζεται όλη η περιοχή του λαιμού.Το ιώδιο παραμενει για 1 χρόνο στο σωμα μας, καποια ποσότητα .Έκανες και αιματολογικες; η tg είναι δείκτης. Αν είναι υψηλή δείχνει οτι κατι υπάρχει. Αλλά και πάλι υπομονή να μιλησεις με τον πυρηνικό. Σκεψου οτι σε ενα χρόνο θα εχουν περάσει όλα και θα κανείς διακοπες. Βρες τρόπους να ηρεμησεις ψυχικά. Διάβασε κάτι και εκμεταλευσου τον χρόνο που είσαι μόνη σου για σένα. Ευχομαι να εισαι καλύτερα. Ότι θέλεις και αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως εδώ είμαι! 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Εμενα μπυ είχαν ζητήσει 4000 ευρώ αλλά πηγα το έκανα δημόσια!!δεν μπορούσα να διαθέσω τόσα χρηματα

Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βγήκε η κυτταρολογικη και ευτυχώς όλα δείχνουν πως οι λεμφαδένες δεν έχουν πρόβλημα. Στις 24 έχω ραντεβού με τον χειρουργό. Επομένως σε λίγο καιρό θα γίνει και το χειρουργείο ώστε να ξεμπερδεψω κι εγώ. Εύχομαι σε όλους μας να είναι περαστικά και να τα ξεπερναμε όσο πιο ψύχραιμα μπορούμε. Γενικά εσείς μετά το χειρουργείο είχατε πολλές εξετάσεις και ελέγχους? 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mariagb είπε:

Γεια σου ΑΓΓΕΛΙΚΗ1978, θα σου πω το γνωστό μη βγαζεις μονη σου συμπεράσματα και στεναχωριεσαι. Σου εδωσαν τις εξετασεις; τραχηλικη χωρα και τράχηλος ονομάζεται όλη η περιοχή του λαιμού.Το ιώδιο παραμενει για 1 χρόνο στο σωμα μας, καποια ποσότητα .Έκανες και αιματολογικες; η tg είναι δείκτης. Αν είναι υψηλή δείχνει οτι κατι υπάρχει. Αλλά και πάλι υπομονή να μιλησεις με τον πυρηνικό. Σκεψου οτι σε ενα χρόνο θα εχουν περάσει όλα και θα κανείς διακοπες. Βρες τρόπους να ηρεμησεις ψυχικά. Διάβασε κάτι και εκμεταλευσου τον χρόνο που είσαι μόνη σου για σένα. Ευχομαι να εισαι καλύτερα. Ότι θέλεις και αν μπορώ να σε βοηθήσω κάπως εδώ είμαι! 

 

ΝΑ ήξερες πως περίμενα να απαντήσεις, σε ευχαριστώ που αφιερώνεις χρόνο όχι εξετάσεις δεν μου έδωσαν....... Τα σενάρια δεν το θέλω έρχονται από μόνα τους, προσπαθώ να ασχοληθώ με άσχετα έκανα το σπιτι δύο φορές, βλέπω φιλαράκια, μαγειρεύω... ΑΛΛΆ λοιπόν στις 27/7τη μέρα του up take είχα τις παρακάτω μετρήσεις αίματος.                      θυροξινη ορου τ4:     <1,1.                           Θυρεοδοτροπος ορμόνη  tsh:56,80.        Θυρεοσφαιρινη tg:    <0,1.                           Αντιθυρεοσφαρικα αντισώματα anti-tg:12 . Μου κάνουν το up take και μου λένε ηπυρινικος υπολειμμα 0,5 πολύ καλό για τον τύπο καρκίνου που εχεις διηθητικος μεταστατικος (μέχρι τότε δεν ήξερα τον τύπο). Μπαίνω στο θάλαμο 4/8 και μου δίνουν κάψουλα των 70 μιλικιουρι μέχρι εδώ οκ δεν θα μπω σε λεπτομέρειες, βγαίνω 6/8με 8 ραδιενέργεια και παω σπίτι. Μου λένε σε μια βδομάδα έλα για το ολοσωμο δηλαδή σήμερα, το κάνει η ακτινολογος και λέει μετά από 15 λεπτά είστε έτοιμη απαντήσεις από βδομάδα ή πυρινικος λείπει με άδεια. Δεν προλαβαίνω να περάσω την πόρτα με φωνάζει και με ξαναξαπλωνει λέω τι έγινε για να είμαστε σίγουροι μου λέει και εκεί ξεκινάω τις ερωτήσεις, ήρθε και ένα μάλλον τεχνολόγος συστήθηκε θα σε γελάσω βλέπετε λέει εδώ στο υπολειμμα έχει απορροφηθεί αυτό εδώ δεξιά τι είναι τραχηλος, της απαντάει αυτός είναι εκτός θηροειδικης περιοχής, και ακουμπάει το δάχτυλο του λίγο δεξιά του λαιμού πάνω από την τομή, του λέω λεμφαδένας; μα έκανα χαρτογράφηση λεμφαδενων και ήταν καθαρή. Υπάρχουν του λέω κύτταρα που ξέφυγαν ή δεν φάνηκαν και έκανε το ραδιενεργο ιώδιο καθίζηση και με διωρθωνει και μου λέει αποροφηση. Λέω να κανονίσω χειρουργείο δηλαδή πρέπει να τα δει η πυρινικος ναι λέω αλλά εγώ μέχρι την επόμενη Τρίτη δεν μπορώ να περιμένω. Μου απαντάει αφού έκανε απορροφήσει θα καεί αλλά πρέπει να τα δει η πυρινικος. Η ενδοκρινολογος λείπει θα γυρίσει τέλος Αυγούστου, μου είπε στο τηλ πως χωρίς το φάκελο δεν μπορεί να πει κάτι, λογικό, αλλά να ξεκινήσω τ4 των 125 σταδιακά. Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις απόλυτα και εσύ γιατί το έχεις περάσει υπομονή για πυρινικο και ενδοκρινολογο. Ειλικρινά τα συμπτωματα του υποθηριοειδισμου τα πέρασα στο φτερό και ήταν πολλά, το μόνο που ήθελα ήταν να ακούσω κάτι καλό για να βρω τη δύναμη να ακολουθήσω ότι μου πουν. Δεν τα καταφέρνω δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ όλο αυτό μέσα στο νοσοκομείο μου είπαν όταν έγραφαν το ιστορικό 2φορες χμμμ επιθετικός χμμ ναι, ναι απαντούσα εγώ. Η πυρινικος μετά πριν φύγει δηλαδή μετά το up take μου είπε βήμα βήμα και όλα θα πάνε καλά. Και στο ολοσωμο μη λέω πάλι τα ίδια γιατί γίνομαι γραφική. ΦΟΒΆΜΑΙ απλά δεν έχω κάτι άλλο να πω σε ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έτυχες και στον Αύγουστο που ολοι λείπουν. Εγώ θα σου πω ότι και γω ειχα μεταστατικο σε λεμφαδενες και ολα πηγαν καλα. Ο φόβος ειναι μια παλη με το μυαλό μας. Το βήμα βήμα που σου είπε η γιατρός σου το εφαρμοσα και γω και με βοήθησε, και στην μετέπειτα ζωή μου, μεγάλο μάθημα. Να μην σκέφτεσαι και αγχωνεσαι για κάτι που θα έρθει. Όταν θα έρθει θα το αντιμετωπίσεις.Εμένα με άλλαξε πολύ όλη αυτή η περιπέτεια της υγείας μου. Είμαι ήρεμη πια και βλέπω τη ζωή πολύ διαφορετικά. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, mariagb είπε:

Έτυχες και στον Αύγουστο που ολοι λείπουν. Εγώ θα σου πω ότι και γω ειχα μεταστατικο σε λεμφαδενες και ολα πηγαν καλα. Ο φόβος ειναι μια παλη με το μυαλό μας. Το βήμα βήμα που σου είπε η γιατρός σου το εφαρμοσα και γω και με βοήθησε, και στην μετέπειτα ζωή μου, μεγάλο μάθημα. Να μην σκέφτεσαι και αγχωνεσαι για κάτι που θα έρθει. Όταν θα έρθει θα το αντιμετωπίσεις.Εμένα με άλλαξε πολύ όλη αυτή η περιπέτεια της υγείας μου. Είμαι ήρεμη πια και βλέπω τη ζωή πολύ διαφορετικά. 

mariagb Σε ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω περισσότερο, όσο μπορώ. Ξέρεις όλοι οι φίλοι και γνωστοί στο τηλ αυτό λένε. Είναι διαφορετικό να το ακούς από ανθρώπους που εχουν βιώσει κάτι ανάλογο, αν όχι το ίδιο. Και για να καταλάβεις γενικά είμαι ψυχραιμος και αισιόδοξος άνθρωπος. Μάλλον βρήκα το μελανό μου σημείο λοιπόν. Ευχαριστώ και πάλι. Θα σας ενημερώσω για Νεώτερα θελω να πιστεύω πιο καλά νέα... Φιλιά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι από εμένα . 
Πριν 3 περίπου εβδομάδες όπως είχα γράψει ανακάλυψα πως έχω Χασιμότο και οζο του θυρεοειδή , ο οποίος σύμφωνα και με τους δυο ενδοκρινολόγους που πήγα , ήταν 4 εκατοστά , με τέλεια απεικονιστική εικόνα και κανένα στοιχείο ανησυχίας . Μάλιστα και οι δυο μου είπαν να τον αφαιρέσω αλλά δεν υπήρχε λόγος βίας , να μην βιαστώ δηλαδή , είναι κυρίως για καλλωπιστικούς λόγους επειδή είμαι 41 χρόνων , να μην φαίνεται άσχημα , και επειδή είναι και μεγάλος .

Με δίκη μου πρωτοβουλία , γιατί ήθελα να ξεμπερδευτώ , έκλεισα ραντεβού με τον χειρουργό και έκλεισα ραντεβού για αφαίρεση .

Εκανα το χειρουργείο και εχτές μια εβδομάδα μετά πήγα στον χειρουργό να μου βγάλει τη Γάζα και να μου δώσει και την βιοψία . 
ΣΟΚ ... θηλακιωδες καρκίνωμα σπάνια μορφή κιόλας .

«Χαμηλης διαφοροποίησης καρκίνωμα το οποίο προήλθε προφανώς από μετασχηματισμό θυλακιωδους καρκινώματος . Παθολογοανατομικό στάδιο UICC/2017 είναι pT2NO. «
Δεν μπορώ να το διαχειριστώ ψυχολογικά όλο αυτό , είμαι με ηρεμιστικά από χτες , ο ενδοκρινολόγος μου είπε να περιμένουμε 3 εβδομάδες γιατί μόλις έκανα χειρουργείο για να κάνω σπινθηρογράφημα και μετά petscan και μετά ιώδιο . 
Ειναι σπάνια λέει η περίπτωση μου αλλά αντιμετωπίσιμη . 
Δεν ξέρω , είμαι χάλια , κρίσεις πανικού , σκέφτομαι τα χειρότερα κλαίω συνεχώς 

Δεν μπορώ να αντικρίσω ούτε τα παιδιά μου !

Υπαρχει κάποιος εδώ μέσα με αντίστοιχη περίπτωση ; 
το κακό είναι ότι είναι και χρόνοβορες διαδικασίες όλες αυτές 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CoffeeMaker είπε:

Γειά σας Γιωτα7! 

welcome1.png

Καλώς ορίσατε στο φόρουμ  Parentscafe.gr.

Ελπίζουμε να βοηθήσουμε με τον οποιονδήποτε τρόπο στις όποιες σας απορίες.  Πριν δημοσιεύσετε για πρώτη φορά, δείτε τα εξής: 

Έχουμε δύο ιστοσελίδες, η καθεμιά από τις οποίες έχει διαφορετικό χαρακτήρα. 

Το Parentscafe.gr έχει πιο social χαρακτήρα και είναι για τις καθημερινές σας επικοινωνιακές ανάγκες (είμαι έγκυος; πότε θα αδιαθετήσω; θέλω να αδυνατίσω, μαμαδοσυζητήσεις, τι θα μαγειρέψουμε, μικρές αγγελίες αγοραπωλησιών)

Το Parents.org.gr έχει καταστατικό (http://parents.org.gr/news/a245 ) που ορίζει ότι οι συζητήσεις είναι μεταξύ άλλων ενημερωτικές σε θέματα ιατρικά, παιδαγωγικά κ.α.  

Πριν δημοσιεύσετε νέο θέμα, κάντε αναζήτηση δημοσίευσης σε όλο το περιεχόμενο & δημοσιεύστε το ερώτημά σας σε υπάρχον θέμα. Έτσι θα το δούν άλλα μέλη με την ίδια εμπειρία! 

Στην περίπτωση που η πρώτη δημοσίευσή σας αφορά τα παρακάτω, δυστυχώς θα είναι ενάντια στους κανόνες του φόρουμ :

  • θετική αξιολόγηση επαγγελματία/υπηρεσίας δυστυχώς επιτρέπεται μόνο σε μέλη που συμμετέχουν ήδη κάποιους μήνες στο φόρουμ
  • αρνητική αξιολόγηση επαγγελματία/υπηρεσίας με εκφράσεις όπως "απαράδεκτος" κλπ δυστυχώς δεν μπορεί να εγκριθεί για λόγους δυσφήμισης
  • παραπομπή να σας στείλουν πμ. Αν θέλετε, απλώς ζητήστε δήμοσια τις πληροφορίες. Μέλη που συμμετέχουν κανονικά, επιτρέπεται να σας πούν δημόσια. 
  • δωρεά/αναζήτηση δωρεάν φαρμάκων. Ο νόμος δε μας επιτρέπει να φιλοξενούμε τέτοιες συζητήσεις. 

 Αν για οποιοδήποτε λόγο έχετε απορία για κάτι γράψτε μας ένα μήνυμα - σε κάθε δημοσίευση υπάρχει δυνατότητα αναφοράς δημοσίευσης σε εμάς τους συντονιστές. 

Ειδικά εάν δείτε ειρωνικό, προσβλητικό λόγο ή παραπληροφόρηση, επαναλαμβανόμενη διαφήμιση, οπωσδήποτε κάντε μας αναφορά για να επιληφθούμε του θέματος.

Θυμηθείτε ότι είναι αδύνατο να διαβάζουμε κάθε δημοσίευση που αναρτάται, οπότε είναι εξαιρετικά σημαντικό να μας ειδοποιείτε όταν βλέπετε κάτι περίεργο.  

Συνοπτικά οι διαφορές των δύο site: 

Τι επιτρέπεται στο parents.org.gr  vs  Τι επιτρέπεται στο parentscafe.gr  
Ενημερωτικά θέματα vs  Προσωπικά θέματα 
Ιατρικά παιδαγωγικά αναπτυξιολογικά δημιουργικά, Εγκυμοσύνη vs Είμαι έγκυος ή όχι, Περίοδος, Χοριακή
Παθήσεις, υποστήριξη  vs   Καλημέρα/καληνύχτα, σχέσεις  (θέλω να χωρίσω αλλά δεν ξέρω)
Δημοσιεύσεις δεν σβήνονται  vs  Δημοσιεύσεις σβήνονται ανά τακτά διαστήματα
 

Σε ευχαριστούμε θερμά εκ των προτέρων για την κατανόησή σου ,  

Parentscafe.gr

Καλησπερα! Είμαι νεα στο φορουμ! Θα ηθεκα σας παρακαλω κάποιες πληροφορίες... Πριν 10 μέρες αφαιρεσα ολικα τον θυροειδη και 2 λεμφαδένες... Η καθηλωση σήμερα έδειξε μηδεν υπόλοιπο.. Παμε για ιωδιο ομωςγιατο θηλωδες που ειχα.. Πείτε μου σας παρακαλώ πού να πάω.. Να εχει ικανούς πυρινικους και όχι υπόγειο δωμάτιο.?? Και ποσες  μέρες πριν αρχιζει η δίαιτα? Ακομα αν θα παω θάλασσα ενα δυνατό αντηλιακό αρκεί ή πρέπει να το καλυπτω?? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 18/6/2020 at 3:56 ΠΜ, Nansi S. είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!Παλιά καραβάνα εδώ..Έχω φάει 2 ιωδια, το τελευταίο το Μάρτιο..Όλα όσα λέτε είναι απολύτως φυσιολογικά και οι μυικοι πόνοι και τα πρηξιματα είναι ορμονολογικα!Οι αναγουλες όπως και η περίεργη γεύση είναι από το ιώδιο!Μόλις ξεκινήσετε και πάλι την αγωγή σας,μετά από 1 μήνα σχεδόν θα είστε καλύτερα και σωματικά και ψυχολογικά!Υπομονή λοιπόν και όλα θα περάσουν..Ότι θέλετε, είμαι εδώ.. 

Καλησπέρα! Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω... Ενα καλό νοσοκομείο με ικανο τμήμα πυρηνικης για το ιωδιο??? Και τι τιμες παιζουν? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...