Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

16 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Είσαι καθολου πρησμένη;;εγώ κοντεύω να σκασω

Ναι ναι .ακομα και η κοιλιά μου πίνω νερό και πριζομαι και εγώ έχω και θέμα ήδη με το στομαχι και αυτό που το κάνει χειροτερο.αδυναμια φουλ .πήρα ήδη 4 κιλά πισω.δεν έχω όρεξη να τρώω πολύ τρώω επειδή πονάει το στομάχι μου μονο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Eλπε είπε:

Δεν έχουν όλες τα ίδια συμπτώματα ...εγώ όταν είχα κόψει τα χάπια για το σπινθηρογραφημα απλά είχα ατονία και ταχυκαρδία..αλλά αυτό που θα κανείς είναι σπινθηρογραφημα και όχι ραδιενεργό ιώδιο..ο καφές πιθανώς απαγορεύεται γιατί φέρνει ταχυκαρδιες..εμάς κας ταλαιπωρεί γιατί κάναμε ραδιενεργό ιώδιο..άλλο το σπινθηρογραφημα και άλλο το ραδιενεργό ιώδιο!μας έκαναν ακτινοβολία στην ουσία!

Ραδιενεργο ιώδιο θα κάνω στις 4/8

On 26/6/2020 at 12:26 ΠΜ, Eλπε είπε:

Κορίτσι μου γλυκό ευχομαι όλα να σας πάνε καλά!!σε καταλαβαίνω απόλυτα Πως είναι να φροντίζεις όλους τους άλλους και όχι τον εαυτό σου..δεν έχω παιδάκια βέβαια αλλά πέρασα πολύ δύσκολα ένα διάστημα και όλα βγηκαν στην υγεία μου!!δεν υπήρχε εξέταση που να έκανα και να μην βρίσκαμε και κάτι στραβό!τοτε είχα και 2 αποβολές Ε τον πρώην αραβωνιαστικο μου !να μην μπορεί κανείς να καταλάβει ότι δεν είμαι καλά...και μετά ένας χωρισμός που με διέλυσε συναισθηματικά και βγηκαν όλα τα προβλήματα υγείας ...και ξαφνικά βρέθηκε ο άντρας μου και ήταν δίπλα μου σε όλο αυτόν το ‘‘δικό μου γολγοθα’’ που με στήριξε και με βοήθησε σε όλα και σιγά σιγά τα ξεπερνάω τα θέματα υγείας...πριν ένα χρόνο έκανα χειρουργείο και μετά από 3 μήνες παντρευτήκαμε ..θέλαμε παιδάκι και ξαφνικά εκεί που ξεκινήσαμε προσπάθειες μας λένε ότι πρέπει να κάνω ιώδιο..και άντε να περιμένω άλλον έναν χρόνο να μπω στην διαδικασία για παιδάκι..εμενα δύναμη μου είναι ο άντρας μου ..εσείς έχετε τα παιδάκια σας και ευχομαι μέσα από την ψυχή μου να μην το βιώνει αυτό κανένας...αλλά να ξέρετε είμαστε τυχερές μέσα στην ατυχία μας που είναι στον θυρεοειδή και είναι αντιμετωπισιμος και όχι κάπου άλλου !οτι χρειαστείς και ότι θέλεις να μοιραστείς εμείς είμαστε εδώ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Ραδιενεργο ιώδιο θα κάνω στις 4/8

 

Εκεί λίγο θα ταλαιπωρηθεις αλλά όπως στα σκάσει.εγω στις πρώτες μέρες ήμουν μια χαρά.μετα αρχισα να είμαι χάλια από ψυχολογικά.ακομα και τώρα αλλά καταλαβαίνω ότι συνέρχομαι σιγά σιγά και αλλά θα πάω και σε ψυχολογο σκέψου γτ ξαφνικά απέκτησα κρίσεις πανικού από κει που δεν είχα ποτέ.σκεψεις για θανάτους τέτοια πράγματα και εγω.ημουν απαθβς αγέλαστη τελειως.ποναγα κάπου και έλεγα πωω πεθαίνω τέτοια σκηνικα.κοιμαμαι και φοβάμαι να κοιμηθω.απιστευτα πράγματα .οι ορμόνες σου τα παίζουν τελείως.αλλα εμένα μου τα σκάσε έτσι εσένα μπορεί να στα σκάσει αλλιώς.ειναι λογικό αυτές που το έχουν κάνει πολυ καιρό πριν η χρονιά να μην θυμούνται ακριβώς τα ζόρια γτ πάει περασε για εκείνες και είναι λογικό.αλλα δεν θέλουν να σε φοβηθούν κιόλας που επίσης λογικό.υπομονη θέλει όλο αυτό φιλεναδα.εγω ακόμα και βελονισμό κάνω για τους μυϊκούς πόνους γτ πονάω παντου ειδικά στο στήθος.αλλα αυτά από τι έχω καταλάβει είναι όλα ψυχοσωματικά που έχω.γτ παθολογικά που έχω κάνει εξετάσεις είμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Ιωάννα Ντουκα είπε:

Εκεί λίγο θα ταλαιπωρηθεις αλλά όπως στα σκάσει.εγω στις πρώτες μέρες ήμουν μια χαρά.μετα αρχισα να είμαι χάλια από ψυχολογικά.ακομα και τώρα αλλά καταλαβαίνω ότι συνέρχομαι σιγά σιγά και αλλά θα πάω και σε ψυχολογο σκέψου γτ ξαφνικά απέκτησα κρίσεις πανικού από κει που δεν είχα ποτέ.σκεψεις για θανάτους τέτοια πράγματα και εγω.ημουν απαθβς αγέλαστη τελειως.ποναγα κάπου και έλεγα πωω πεθαίνω τέτοια σκηνικα.κοιμαμαι και φοβάμαι να κοιμηθω.απιστευτα πράγματα .οι ορμόνες σου τα παίζουν τελείως.αλλα εμένα μου τα σκάσε έτσι εσένα μπορεί να στα σκάσει αλλιώς.ειναι λογικό αυτές που το έχουν κάνει πολυ καιρό πριν η χρονιά να μην θυμούνται ακριβώς τα ζόρια γτ πάει περασε για εκείνες και είναι λογικό.αλλα δεν θέλουν να σε φοβηθούν κιόλας που επίσης λογικό.υπομονη θέλει όλο αυτό φιλεναδα.εγω ακόμα και βελονισμό κάνω για τους μυϊκούς πόνους γτ πονάω παντου ειδικά στο στήθος.αλλα αυτά από τι έχω καταλάβει είναι όλα ψυχοσωματικά που έχω.γτ παθολογικά που έχω κάνει εξετάσεις είμαι καλα

Λογικά όλα μου ακούγονται ο θυροειδής τελικά μεγάλο πράγμα.....τουλάχιστον υπάρχει σε εισαγωγικά και η επιλογή του συγκεκριμένου forum να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Και εγώ στη φάση του ιωδίου και μετά θα είμαι τελείως μόνη μου ...... το σκέφτομαι από τώρα......!!! Κρίσεις πανικού με είχαν πιάσει το 2014 όταν είχα ξεκινήσει τις κολονοσκοπήσεις και δεν καταλάβαινα γιατί από το πουθενά, εκεί που καθόμουν στην δουλειά, στο σπίτι, την ώρα που οδηγούσα ξεκινούσε το μούδιασμα, δύσπνοια, ταχυκαρδία αφού λοιπόν την έπαθα αρκετές φορές προσπαθούσα να καταλάβω το λόγο ........ σκέψεις, αναλύσεις επί αναλύσεων μόνη μου, με κολλητές, κατέληξά τελικά στο αυτονόητο ο φόβος για το θάνατο κλπ μη σας μαυρίζω όταν λοιπόν έπαθα την τελευταία φορά Φεβρουάριο του 19 ήμουν στη δουλειά, ξεκίνησε σιγά -σιγά και το αισθανόμουν κλάμα, μούδιασμα, δύσπνοια ... άρχισα να αυτοχαστουκίζομαι με κοίταζαν οι συνάδελφοι και γέλαγαν δεν είχαν καταλάβει βγήκα στο δρόμο και άρχισα να περπατάω και μίλαγα μόνη μου κλαίγοντας, περπάτησα δεν ξέρω και εγώ πόσο είπα για την μάνα μου, το πατέρα μου, που έχουν φύγει ,  ότι με βάρυνε και προσπαθούσα να θάψω να μην σκέφτομαι ... από τότε δεν με ξαναέπιασε ακόμα και τώρα που το φοβήθηκα , δοκίμασα πάλι το ίδιο να μιλάω όσο μπορώ να τα βγάλω όλα από μέσα μου ..... φιλιά σε όλες και δύναμη  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Λογικά όλα μου ακούγονται ο θυροειδής τελικά μεγάλο πράγμα.....τουλάχιστον υπάρχει σε εισαγωγικά και η επιλογή του συγκεκριμένου forum να μοιραζόμαστε τις ανησυχίες μας. Και εγώ στη φάση του ιωδίου και μετά θα είμαι τελείως μόνη μου ...... το σκέφτομαι από τώρα......!!! Κρίσεις πανικού με είχαν πιάσει το 2014 όταν είχα ξεκινήσει τις κολονοσκοπήσεις και δεν καταλάβαινα γιατί από το πουθενά, εκεί που καθόμουν στην δουλειά, στο σπίτι, την ώρα που οδηγούσα ξεκινούσε το μούδιασμα, δύσπνοια, ταχυκαρδία αφού λοιπόν την έπαθα αρκετές φορές προσπαθούσα να καταλάβω το λόγο ........ σκέψεις, αναλύσεις επί αναλύσεων μόνη μου, με κολλητές, κατέληξά τελικά στο αυτονόητο ο φόβος για το θάνατο κλπ μη σας μαυρίζω όταν λοιπόν έπαθα την τελευταία φορά Φεβρουάριο του 19 ήμουν στη δουλειά, ξεκίνησε σιγά -σιγά και το αισθανόμουν κλάμα, μούδιασμα, δύσπνοια ... άρχισα να αυτοχαστουκίζομαι με κοίταζαν οι συνάδελφοι και γέλαγαν δεν είχαν καταλάβει βγήκα στο δρόμο και άρχισα να περπατάω και μίλαγα μόνη μου κλαίγοντας, περπάτησα δεν ξέρω και εγώ πόσο είπα για την μάνα μου, το πατέρα μου, που έχουν φύγει ,  ότι με βάρυνε και προσπαθούσα να θάψω να μην σκέφτομαι ... από τότε δεν με ξαναέπιασε ακόμα και τώρα που το φοβήθηκα , δοκίμασα πάλι το ίδιο να μιλάω όσο μπορώ να τα βγάλω όλα από μέσα μου ..... φιλιά σε όλες και δύναμη  

Ακριβώς αυτά έπαθα και εγω.σκεψου εγώ έκανα και διαλογισμό και πάλι δεν με βοηθούσε γτ έλεγα και αν δεν το κάνω σωστά θα με επισκιάσουν κακά πνεύματα γτ ισχύει αυτό και είχα φάει φρίκες και μετά έλεγα τα ίδια με σένα.προσπαθω να το ελέγξω ξέρεις αλλά μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο γτ και να μην θες μερικές φορές το μυαλό μόνο του κάνει ιρμους.αλλα λέω ορίστε καλώς ηρθα στον κόσμο αυτό. Λοιπόν και εγω.και πάντα μου έκανε εντύπωση πως παθαίνεις τις κρίσεις και να που καταλαβα λοιπόν.αστα να πάνε.καλη επιτυχία σου εύχομαι.και επειδή ξέρω ότι σε τέτοιες καταστάσεις πάντα χρειάζεται η παρέα ακόμα και ας μην τους μιλάς αρκεί αν είναι δίπλα σου γτ είναι πολύ σημαντικό κομμάτι.δλδ εγώ εκεί που ήμουν στα χωρίσματα μόλις το έπαθα αυτό και ο δικός μου μου στάθηκε στα οικονομικά και στα όλα αναθεώρησα κάποια πράγματα γτ ήταν εκεί για το παραμικρό και είναι πάρα πολύ σημαντικό όσο να ναι αυτό για κάποιον.εχει δυσκολίες η μοναξιά σε κάνει να φρικαρεις παραπάνω.οποτε ότι θες στελνε.σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Ιωάννα Ντουκα είπε:

Ακριβώς αυτά έπαθα και εγω.σκεψου εγώ έκανα και διαλογισμό και πάλι δεν με βοηθούσε γτ έλεγα και αν δεν το κάνω σωστά θα με επισκιάσουν κακά πνεύματα γτ ισχύει αυτό και είχα φάει φρίκες και μετά έλεγα τα ίδια με σένα.προσπαθω να το ελέγξω ξέρεις αλλά μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο γτ και να μην θες μερικές φορές το μυαλό μόνο του κάνει ιρμους.αλλα λέω ορίστε καλώς ηρθα στον κόσμο αυτό. Λοιπόν και εγω.και πάντα μου έκανε εντύπωση πως παθαίνεις τις κρίσεις και να που καταλαβα λοιπόν.αστα να πάνε.καλη επιτυχία σου εύχομαι.και επειδή ξέρω ότι σε τέτοιες καταστάσεις πάντα χρειάζεται η παρέα ακόμα και ας μην τους μιλάς αρκεί αν είναι δίπλα σου γτ είναι πολύ σημαντικό κομμάτι.δλδ εγώ εκεί που ήμουν στα χωρίσματα μόλις το έπαθα αυτό και ο δικός μου μου στάθηκε στα οικονομικά και στα όλα αναθεώρησα κάποια πράγματα γτ ήταν εκεί για το παραμικρό και είναι πάρα πολύ σημαντικό όσο να ναι αυτό για κάποιον.εχει δυσκολίες η μοναξιά σε κάνει να φρικαρεις παραπάνω.οποτε ότι θες στελνε.σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια να πάνε όλα καλά.

Έτσι ρε συ βράχος και όλα καλά θα πάνε...... Δεν μπορεί,!!!!! Εύχομαι να περάσουν γρήγορα τα συμπτώματα και να επανέλθετε γρήγορα στην καθημερινότητα σας και στη ζωή σας. Σε λίγο καιρό θα σας γκρινιάζω εγώ             

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια τελευταία περίοδος ήταν 23 Μαΐου και 3 Ιουνίου έκανα το ιώδιο και δεν έχει ερθει ακόμη!κοντευω να σκάσω από το πρήξιμο πηρα την γιατρό και μπυ  είπε ότι μάλλον είμαι υπόθυροειδικη ακόμη !!!την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβου αλλά τι στο καλό;καμία από εσάς είχε τίποτα τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Eλπε είπε:

Ρε κορίτσια τελευταία περίοδος ήταν 23 Μαΐου και 3 Ιουνίου έκανα το ιώδιο και δεν έχει ερθει ακόμη!κοντευω να σκάσω από το πρήξιμο πηρα την γιατρό και μπυ  είπε ότι μάλλον είμαι υπόθυροειδικη ακόμη !!!την άλλη Δευτέρα έχω ραντεβου αλλά τι στο καλό;καμία από εσάς είχε τίποτα τέτοιο;

Όχι αγάπη.μπορει επειδή ακόμα δεν έχεις ρυθμιστει.εμενα μου ρθαν 28 μαϊου και τον Ιούνιο μου ρθαν 16 του μηνα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Εμενα το θέμα μου ξεκίνησε πριν πέντε χρονια όπου τυχαία ανακάλυψα ότι έχω 3 όζους στο θυρεοειδή κ μάλιστα μεγάλους.3 εκατοστά ο μεγαλύτερος,πήρα χάπι το παρακολουθώ έκανα κ παιδάκι χωρίς κανένα θέμα.Αφοτου γέννησα επειδή έχει πέσει στο 0,20 η tsh μου έκοψε εντελώς το χάπι ο γιατρός με αποτέλεσμα όλα να μεγαλώσουν και να μιλάμε για πολυοζωδη βρογχοκήλη.Πεντε όσοι πλέον έκανε σπινθηρογράφημα είναι θερμοί αλλά όχι παρακέντηση γτ είναι πολλοί λέει που θα πρωτοτρυπησουν.Πριν δυόμιση χρόνια αυτό.Απο τότε μέχρι κ σήμερα αφότου ξαπαπηρα χάπι είμαι σταθερά μόνο που η tsh μου έπεσε στο 0,13 βεβαια εχωφτσει κ 0.01 κ εκεί έμεινα έγκυος.Θελω να κάνω τώρα δεύτερο παιδάκι η γιατρός μου είπε κάνε παιδάκι κ το αφαιρεις μετα.Πηγα στον Κο Λινό πριν μια βδομάδα με έστειλε για χαρτογράφηση όλα τέλεια αθικτοι λεμφαδένες κ κανένας όζος ύποπτος για κακοήθεια.Εχω κ αυξημένη θυρεοσφαιρινη 90 με όριο 78 που είπαν λόγω όσων.Λινις λέει πρώτα αφαίρεση λόγω tsh που εγώ του την έδειξα κ μετά παιδί.Τι να κάνω;έχω αγχωθει.Αυριο θα πάω κ στο γυναικολογο να μου πει.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ELENI1985 είπε:

Καλησπέρα σας.Εμενα το θέμα μου ξεκίνησε πριν πέντε χρονια όπου τυχαία ανακάλυψα ότι έχω 3 όζους στο θυρεοειδή κ μάλιστα μεγάλους.3 εκατοστά ο μεγαλύτερος,πήρα χάπι το παρακολουθώ έκανα κ παιδάκι χωρίς κανένα θέμα.Αφοτου γέννησα επειδή έχει πέσει στο 0,20 η tsh μου έκοψε εντελώς το χάπι ο γιατρός με αποτέλεσμα όλα να μεγαλώσουν και να μιλάμε για πολυοζωδη βρογχοκήλη.Πεντε όσοι πλέον έκανε σπινθηρογράφημα είναι θερμοί αλλά όχι παρακέντηση γτ είναι πολλοί λέει που θα πρωτοτρυπησουν.Πριν δυόμιση χρόνια αυτό.Απο τότε μέχρι κ σήμερα αφότου ξαπαπηρα χάπι είμαι σταθερά μόνο που η tsh μου έπεσε στο 0,13 βεβαια εχωφτσει κ 0.01 κ εκεί έμεινα έγκυος.Θελω να κάνω τώρα δεύτερο παιδάκι η γιατρός μου είπε κάνε παιδάκι κ το αφαιρεις μετα.Πηγα στον Κο Λινό πριν μια βδομάδα με έστειλε για χαρτογράφηση όλα τέλεια αθικτοι λεμφαδένες κ κανένας όζος ύποπτος για κακοήθεια.Εχω κ αυξημένη θυρεοσφαιρινη 90 με όριο 78 που είπαν λόγω όσων.Λινις λέει πρώτα αφαίρεση λόγω tsh που εγώ του την έδειξα κ μετά παιδί.Τι να κάνω;έχω αγχωθει.Αυριο θα πάω κ στο γυναικολογο να μου πει.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλημέρα... Πώς είστε; 

14 ώρες πρίν, ELENI1985 είπε:

Καλησπέρα σας.Εμενα το θέμα μου ξεκίνησε πριν πέντε χρονια όπου τυχαία ανακάλυψα ότι έχω 3 όζους στο θυρεοειδή κ μάλιστα μεγάλους.3 εκατοστά ο μεγαλύτερος,πήρα χάπι το παρακολουθώ έκανα κ παιδάκι χωρίς κανένα θέμα.Αφοτου γέννησα επειδή έχει πέσει στο 0,20 η tsh μου έκοψε εντελώς το χάπι ο γιατρός με αποτέλεσμα όλα να μεγαλώσουν και να μιλάμε για πολυοζωδη βρογχοκήλη.Πεντε όσοι πλέον έκανε σπινθηρογράφημα είναι θερμοί αλλά όχι παρακέντηση γτ είναι πολλοί λέει που θα πρωτοτρυπησουν.Πριν δυόμιση χρόνια αυτό.Απο τότε μέχρι κ σήμερα αφότου ξαπαπηρα χάπι είμαι σταθερά μόνο που η tsh μου έπεσε στο 0,13 βεβαια εχωφτσει κ 0.01 κ εκεί έμεινα έγκυος.Θελω να κάνω τώρα δεύτερο παιδάκι η γιατρός μου είπε κάνε παιδάκι κ το αφαιρεις μετα.Πηγα στον Κο Λινό πριν μια βδομάδα με έστειλε για χαρτογράφηση όλα τέλεια αθικτοι λεμφαδένες κ κανένας όζος ύποπτος για κακοήθεια.Εχω κ αυξημένη θυρεοσφαιρινη 90 με όριο 78 που είπαν λόγω όσων.Λινις λέει πρώτα αφαίρεση λόγω tsh που εγώ του την έδειξα κ μετά παιδί.Τι να κάνω;έχω αγχωθει.Αυριο θα πάω κ στο γυναικολογο να μου πει.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Ελένη μου καλώς ήρθες στην παρέα μας. Στην περίπτωση σου ειλικρινά δεν ξέρω τι να απαντήσω, το μόνο που μπορώ να πω στον άντρα μου ο οποίος ξεκίνησε το 2015 με  5 μεγάλους οζους πολυοζοδη βρογχοκιλη του ειπαν, έκανε θεραπεία με Τ4 προφανώς για να μικρηνουν... Ο έλεγχος συνεχίστηκε και μόνο το 19 δεν πήγε τον Ιανουάριο του 20 στον υπερυχο οι οζοι είχαν γίνει 15-18 θα σε γελάσω, μας είπαν πως δεν μπορούν να παρακεντηθουν και να κάνει χειρουργείο αφαιρεση θηροειδη γιατί πολλαπλασιαστηκαν, το έκανε και στη βιοψία του βγήκε αλλαγή των κυττάρων σε μυελωειδη.... Τέλος πάντων αυτό που έχω καταλάβει εγώ πριν αποφασίσεις για οτιδήποτε μιλά με ένα καλό ενδοκρινολόγο να σε κατευθύνει, δεν στα είπα για να σε τρομάξω απλά να δεις μια περίπτωση, εσύ βέβαια έκανες και την χαρτογράφηση που δεν είχαμε κάνει εμείς πριν αλλά την ώρα του χειρουργειου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά απλά ψάξε πριν αποφασίσεις 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ELENI1985 είπε:

Καλησπέρα σας.Εμενα το θέμα μου ξεκίνησε πριν πέντε χρονια όπου τυχαία ανακάλυψα ότι έχω 3 όζους στο θυρεοειδή κ μάλιστα μεγάλους.3 εκατοστά ο μεγαλύτερος,πήρα χάπι το παρακολουθώ έκανα κ παιδάκι χωρίς κανένα θέμα.Αφοτου γέννησα επειδή έχει πέσει στο 0,20 η tsh μου έκοψε εντελώς το χάπι ο γιατρός με αποτέλεσμα όλα να μεγαλώσουν και να μιλάμε για πολυοζωδη βρογχοκήλη.Πεντε όσοι πλέον έκανε σπινθηρογράφημα είναι θερμοί αλλά όχι παρακέντηση γτ είναι πολλοί λέει που θα πρωτοτρυπησουν.Πριν δυόμιση χρόνια αυτό.Απο τότε μέχρι κ σήμερα αφότου ξαπαπηρα χάπι είμαι σταθερά μόνο που η tsh μου έπεσε στο 0,13 βεβαια εχωφτσει κ 0.01 κ εκεί έμεινα έγκυος.Θελω να κάνω τώρα δεύτερο παιδάκι η γιατρός μου είπε κάνε παιδάκι κ το αφαιρεις μετα.Πηγα στον Κο Λινό πριν μια βδομάδα με έστειλε για χαρτογράφηση όλα τέλεια αθικτοι λεμφαδένες κ κανένας όζος ύποπτος για κακοήθεια.Εχω κ αυξημένη θυρεοσφαιρινη 90 με όριο 78 που είπαν λόγω όσων.Λινις λέει πρώτα αφαίρεση λόγω tsh που εγώ του την έδειξα κ μετά παιδί.Τι να κάνω;έχω αγχωθει.Αυριο θα πάω κ στο γυναικολογο να μου πει.Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

 

Είναι ο πιο επιθετικός καρκινος θυρεοειδούς ο μυελοειδης...Τι έκανε;το αντιμετώπισε με ιώδιο;έκανε ολικό σπινθηρογράφημα;Τώρα πως είναι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ELENI1985 είπε:

 

Είναι ο πιο επιθετικός καρκινος θυρεοειδούς ο μυελοειδης...Τι έκανε;το αντιμετώπισε με ιώδιο;έκανε ολικό σπινθηρογράφημα;Τώρα πως είναι;

Μας είπε η ενδοκρινολογος ότι μόλις είχαν αλλάξει τα κύτταρα σε μυελοειδη μας είπε ότι είναι τυχερός προς το παρόν. Τον Οκτώβριο θα τσεκάρουμε την κελσιτοσανινη αν τη λέω καλά που είναι ο δείκτης για τον μυελοειδη. Αν παρουσιαστεί κάπου που θα εντοπίζουμε λογικά με υπερυχι ή σπινθηρογραφημα δεν μας ανέλυσε θα το αφαιρεί χειρουργικά. Και ότι πρέπει να κάνει Νοέμβρη εξέταση για το γονίδιο ret να δούμε αν υπάρχει κληρονομικοτητα για τα παιδιά και αν ναι θα πρέπει στα 13 να το αφαιρέσουν και αυτά τον θηροειδη. Το ραδιενεργο ιώδιο δεν κάνει τίποτα στον μυελοειδη.. Τον ίδιο τύπο είχε και η ενδοκρινολογος και ζει τώρα 20 χρόνια απλά και οι δύο της κόρες αφαίρεσαν τον θηροειδη. Είναι όλα θέμα τύχης..... Καταλαβαίνεις!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eλπε είπε:

Κοντεύω να σκάσω και περίοδος πουθενά !!!δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται αλήθεια!!!αρχιζω και ανησυχώ !!δευτερα θα πάω στην ενδοκρινολόγο να με δει μετά το ιώδιο !!

Ελπε μου καλησπέρα γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο την ενδοκρινολογο για να ηρεμήσεις και εσύ λίγο αφού μεσολαβεί κα το ΣΚ... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...