Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Just now, playbunny είπε:

Καλημερα στην παρεα! Παρακολουθουμε με τον ενδοκρινολογο μου εναν οζο στον θυρεοειδη εδω και χρονια αλλα μετα απο εγκυμοσυνη μεγαλωσε και περασε το 1 εκατοστο. Ειναι στο 1,1cm. Για σιγουρια με παρεπεμψε να κανω παρακέντηση (FNA). Εχετε κάνει αυτή την εξέταση? Πονάει? Δεν τα παω καλα με τις βελονες.. :oops: 

Άντε καλε, εχω κανει 3-4 φορές παρακέντηση. Δεν ειναι απολύτως τιποτα. Σαν εξέταση αίματος με πολυ λεπτότερη βελόνα. Δεν συγκρίνεται ουτε με αντιπηκτική ο πονος ουτε με οτιδήποτε τέτοιο. Απλα σαν ιδέα ειναι πιο ανατριχιαστικό επειδη γινεται στον λαιμό.

 Καταλαβαινω τι πάρτυ θα κανουν οι δικοί μου όζοι, που ειναι και πολλοί.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Καντι said:

Άντε καλε, εχω κανει 3-4 φορές παρακέντηση. Δεν ειναι απολύτως τιποτα. Σαν εξέταση αίματος με πολυ λεπτότερη βελόνα. Δεν συγκρίνεται ουτε με αντιπηκτική ο πονος ουτε με οτιδήποτε τέτοιο. Απλα σαν ιδέα ειναι πιο ανατριχιαστικό επειδη γινεται στον λαιμό.

 Καταλαβαινω τι πάρτυ θα κανουν οι δικοί μου όζοι, που ειναι και πολλοί.

Mε το παρτυ ορμονων κανουν παρτυ και οι οζοι! πφφφφ. Σου εκαναν τοπικη αναισθησια πριν? Ή καποιο spray/gel τυπου εμλα?

Πραγματικα οπως το λες... σαν ιδεα οτι τρυπανε στον λαιμο ειναι καπως. :-?

Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Καλημερα στην παρεα! Παρακολουθουμε με τον ενδοκρινολογο μου εναν οζο στον θυρεοειδη εδω και χρονια αλλα μετα απο εγκυμοσυνη μεγαλωσε και περασε το 1 εκατοστο. Ειναι στο 1,1cm. Για σιγουρια με παρεπεμψε να κανω παρακέντηση (FNA). Εχετε κάνει αυτή την εξέταση? Πονάει? Δεν τα παω καλα με τις βελονες.. :oops: 

Εμενα έβαλε τη βελόνα 14 φορές. Είναι λίγο ενοχλητικό όχι το τσίμπημα αλλά που κάνει σα να ανακατεύει. Δεν είναι σίγουρα κάτι που δεν αντέχεται και ειδικά με έναν οζο είναι πάρτυ. Ούτε να το σκέφτεσαι. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, playbunny είπε:

Mε το παρτυ ορμονων κανουν παρτυ και οι οζοι! πφφφφ. Σου εκαναν τοπικη αναισθησια πριν? Ή καποιο spray/gel τυπου εμλα?

Πραγματικα οπως το λες... σαν ιδεα οτι τρυπανε στον λαιμο ειναι καπως. :-?

Όχι απολύτως τιποτα , θα σου έκαναν τοπική αναισθησία για να σου πάρουν αιμα ; Με το πολυ λεπτό βελονάκι σου ξαναλέω.

  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, playbunny είπε:

@anoulious @Καντι ευχαριστω πολυ κοριτσια μου, με ηρεμησατε αρκετα γιατι ειχα τρομαξει!! :wub:

Λογικό, κι εγω χεσμενη πήγαινα και δεν ήξερα και κανέναν που να εχει ξανακάνει. Οταν τελειώσαμε δεν το πίστευα.

  • Μου αρέσει 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Mε το παρτυ ορμονων κανουν παρτυ και οι οζοι! πφφφφ. Σου εκαναν τοπικη αναισθησια πριν? Ή καποιο spray/gel τυπου εμλα?

Πραγματικα οπως το λες... σαν ιδεα οτι τρυπανε στον λαιμο ειναι καπως. :-?

Καλησπέρα, επειδή και εγώ δεν το είχα, πριν μου κάνει την παρακεντηση μου έβαλε μια πάγο κυψέλη στο σημείο και ήταν μια χαρά. Πάντως όντως είναι σαν εξέταση αίματος..... 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 said:

Καλησπέρα, επειδή και εγώ δεν το είχα, πριν μου κάνει την παρακεντηση μου έβαλε μια πάγο κυψέλη στο σημείο και ήταν μια χαρά. Πάντως όντως είναι σαν εξέταση αίματος..... 

Α καλη ιδεα η παγοκυψελη! Ευχαριστώ πολύ! :wub:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες και όλους! Χαίρομαι πολύ που σας βρήκα! Ελπίζω να είστε όλοι γεροί και δυνατοί! Μπαίνω κι εγώ σε λίγο στα 39 μου στη σκέψη της ολικής αφαίρεσης μιας και έχω όζο 8 χιλιοστών που θα γίνει παρακέντηση στο τέλος της εβδομάδας. Με ανησυχεί ότι στον υπέρηχο βρέθηκε με έντονη κεντρική και περιφερική αγγείωση και ελάχιστη μικροκυστική εκφύλιση. Είχε κάποιος από εσάς αυτά τα χαρακτηριστικά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα, είμαι 28 χρονών και έχω διαγνωστεί κάτι χρόνια με Hashimoto, τα αντισώματα μου ήταν στα ύψη γενικά, έπαιρνα θεραπεία, είχα βρογχοκήλη και ψευδοόζους. Αρχές του χρόνου που με είδε ο ενδοκρινολόγος ήμουν τέλεια με βάση τα λεγόμενα του. Τους τελευταίους μήνες είχα πάρα πολύ άγχος με κρίσεις πανικού καθημερινά. Ξαφνικά έπιασα ένα εξόγκωμα πάνω στον θυρεοειδή.  Κάλεσα τον ενδοκρινολόγο ο οποίος με βάση την τελευταί μου επίσκεψη θεώρησε πως δεν έχω κάτι, με παρέπεμψε σε παθολόγο. Με τα πολλά, οι εξετάσεις αίματος θυρεοειδή  αρκετά καλές, υπέρηχος έλεγε πως έχω πολλούς ψευδοόζους, μου είπε πως αυτός που πιάνω είναι πολύ επιφανειακός και για αυτό ξεπροβάλει, επίσης ένας λεμφαδένας που περνάει πάνω από το θυρεοειδή είναι πρησμένος αλλά δεν έχει εικόνα κακοήθειας. Πάω με τις εξετάσεις στον ενδοκρινολόγο και μου λέει μετά απο υπέρηχο που μου έκανε και αυτος πως είναι όζος αυτος και όχι ψευδοόζος, πως πρέπει να κάνω παρακέντηση, πως του έκανε εντύπωση που μέσα σε 7 μήνες εμφανίστηκε ενώ με είχε δει. Α επίσης ο όζος είναι 15mm. Έχω φοβηθεί πάρα πολύ. Περιμένω το ραντεβού για την παρακέντηση που είναι σε 6 ημέρες και δεν μπορώ να σταμτήσω να κλαίω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαντι είπε:

καλησπέρα, είμαι 28 χρονών και έχω διαγνωστεί κάτι χρόνια με Hashimoto, τα αντισώματα μου ήταν στα ύψη γενικά, έπαιρνα θεραπεία, είχα βρογχοκήλη και ψευδοόζους. Αρχές του χρόνου που με είδε ο ενδοκρινολόγος ήμουν τέλεια με βάση τα λεγόμενα του. Τους τελευταίους μήνες είχα πάρα πολύ άγχος με κρίσεις πανικού καθημερινά. Ξαφνικά έπιασα ένα εξόγκωμα πάνω στον θυρεοειδή.  Κάλεσα τον ενδοκρινολόγο ο οποίος με βάση την τελευταί μου επίσκεψη θεώρησε πως δεν έχω κάτι, με παρέπεμψε σε παθολόγο. Με τα πολλά, οι εξετάσεις αίματος θυρεοειδή  αρκετά καλές, υπέρηχος έλεγε πως έχω πολλούς ψευδοόζους, μου είπε πως αυτός που πιάνω είναι πολύ επιφανειακός και για αυτό ξεπροβάλει, επίσης ένας λεμφαδένας που περνάει πάνω από το θυρεοειδή είναι πρησμένος αλλά δεν έχει εικόνα κακοήθειας. Πάω με τις εξετάσεις στον ενδοκρινολόγο και μου λέει μετά απο υπέρηχο που μου έκανε και αυτος πως είναι όζος αυτος και όχι ψευδοόζος, πως πρέπει να κάνω παρακέντηση, πως του έκανε εντύπωση που μέσα σε 7 μήνες εμφανίστηκε ενώ με είχε δει. Α επίσης ο όζος είναι 15mm. Έχω φοβηθεί πάρα πολύ. Περιμένω το ραντεβού για την παρακέντηση που είναι σε 6 ημέρες και δεν μπορώ να σταμτήσω να κλαίω. 

Μην κλαις καλή μου και μην στεναχωριέσαι το γεγονός ότι το είδες και έτρεξες στο ενδοκρινολογο είναι το θετικό. Η παρακέντηση απλά θα δώσει έχτρα στοιχεία για να έχει ο ενδοκρινολογος μια καλύτερη εικόνα να σε κατευθύνει. Σίγουρα έχεις φοβηθεί και το σέβομαι απόλυτα για τα πιθανά σενάρια που έχεις στο μυαλό σου, μην σκεφτεσαι όμως μόνο το κακό. Έχε λίγο υπομονή.... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δύναμη!!!ο καρκίνος στον θυρεοειδή είναι αντιμετωπισιμος !να έχετε ψυχική δύναμη !!! Νίκησα τον καρκίνο και ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω ότι τα περασα εγώ όλα αυτά!σαν ένα όνειρο ήταν!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά έχω λέμφωμα πάνω στον θυρεοειδή. Κανείς δεν το περίμενε. Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Έχετε κάποια συμβουλή;  Η ψυχολογία μου είναι απλά χάλια. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μάντι. Έκανες fna και βγήκε αυτό το αποτέλεσμα; Δεν έχω τέτοια εμπειρια αλλά είναι σίγουρη η διάγνωση γιατί είναι πολυ σπανιο στην ηλικία σου. Θα πρεπει να αναζητήσεις γιατρούς με πείρα στην περίπτωσή σου. Αυτοί θα σε συμβουλευσουν κατάλληλα. Έτσι θα μπορέσεις να βάλεις τις σκέψεις σου σε μια σειρά και το τι να κάνεις για να γίνεις καλά. Δύναμη και πίστη και όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...