Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

On 15/7/2020 at 5:06 ΜΜ, Olivia2013 είπε:

Καλησπέρα σας.Εδω και 8 χρνια εχω θεμα με τον θυροειδη μου χωρις οζους  και ακολουθω αγωγη με Τ4 των 75.Παντα εκανα εξετασεις και παντα αντισωματα ητανε λιγακι ανεβασμενα.Πριν ενα μηνα εκανα αποξεση λογω παλινδρομης κυησης.πριν 10 ημερες εκανα εξετασεις και τα αντισωματα ειναι τα εξης Anti TPO ab 743(φτ 0-60) και Anti TG ab 257 (0-60),η TSH οπως και οι υπολοιπες μεσα στα ορια.τι να συμβαινει????υπαρχει κινδυνος να επηρεασει την καρδια???ευχαριστω

καλησπέρα στην θυροειδιτιδα χασιμοτο που είναι αυτοανοσο νόσημα έχεις αυξημένα αντισώματα του θυροειδης...αν δεν είναι ρυθμισμενος δεν θα μπορείς να μείνεις έγκυος και αν μείνεις έγκυος πρέπει να είναι κάτω από 2 ,ιδανικά 1 με 1,50 , γιατί πάνω από 2 μπορεί να φέρει αποβολή. 


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Eλπε είπε:

Είμαι καλύτερα ναι επέστρεψα στην καθημερινότητα μου!!ξεκινησα και δουλεια..δόξα το θεο είμαι πολύ καλά..εσυ πως είσαι;

Εγώ ακόμα έχω καψίματα σε διάφορα μέρη και κρίσεις πανικού  

Just now, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!!!! Μπράβο Ελπε μου πολύ χάρηκα καιρός ήταν .Τώρα η σειρά μου να μου λέτε υπομονή...... Εγώ είμαι στην όγδοη μέρα χωρίς Τ3 και διατροφής για το uptake 27/7 και 4/8να μπω για το ιώδιο. Ήδη από την Κυριακή ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις με ημικρανία και μια ζαλάδα τέσσερις ώρες ημουν ανάσκελα, τα παιδιά μου τρέχανε να φέρουν νερό πολύ γέλιο, η αλήθεια τρόμαξα λίγο αλλά έχοντας διαβάσει τις δικές σας εμπειρίες περίμενα να περάσει. Σήμερα σηκώθηκα με πρήξιμο....στη δουλειά με το ζόρι ερχομαι.Μόνο να τους ετοιμάσω να φύγουν θέλω με το μπαμπά τους...... Αν και αργεί ακόμα, και μετά μόνη σαν το λεμόνι.... Θα τα καταφέρω μόνη μου πιστεύετε όλη τη διαδικασία εννοώ; είναι κάτι που χρειαστηκατε εσείς να υπάρχει κάποιος δίπλα σας; είτε στο νοσοκομείο, είτε στο σπίτι; πατριωτικά φιλιά 

 

Κοιτάει. Είχα τον δικό μου μετά τη. Δουλειά του βέβαια.μεχρι το απόγευμα είμαι μόνη μου.καταλαβα πάντως ότι το σπίτι δεν με βοήθησε καθόλου στο να κάθομαι μέσα.οταν βγαίνω ηρεμώ παρά πολυ

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2020 at 5:07 ΜΜ, ntora41 είπε:

Καταρχάς σου εύχομαι ολόψυχα περαστικά ! Τελικά αποφάσισα να χειρουργηθώ στον κύριο Γκοροπουλο στη Θεσσαλονίκη . Χειρουργήθηκε εκεί φιλικό μου άτομο και έτσι αποφάσισα να πάω . Μου έκανε εξαιρετική εντύπωση , και ένιωσα σιγουριά και ασφάλεια μαζί του , όποτε αποφάσισα να χειρουργηθώ αρχές Αυγούστου σε αυτόν . 
Για το πανεπιστημιακό άκουσα και εγώ πως ο Μπιζάκης και ο Σκουλάκης είναι εξαιρετικοί !

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου 

Ευχομαι όλος ο κόσμος να είναι καλά και να μην ταλαιπωρείται ! Δύναμη σε όλους μας !

Εγώ χειρουργηθηκα πριν 3,5 χρόνια από τον συγκεκριμένο γιατρό, έχω γράψει την περίπτωσή μου. Είναι πολύ καλός και με έστειλε πριν το χειρουργειο για να κανω υπερηχο τραχηλου για να δει και λεμφαδενες και έτσι εκανα ένα χειρουργειο με λεμφαδενικο καθαρισμό κεντρικά και αριστερά. Αφού βρήκαν καποιους ύποπτους αριστερά. Η tg μετά απο 3.5 χρόνια ειναι 0.04 .Κάνει πολύ καλό καθαρισμό.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

Κορίτσια καλημέρα σε όλες!!!! Μπράβο Ελπε μου πολύ χάρηκα καιρός ήταν .Τώρα η σειρά μου να μου λέτε υπομονή...... Εγώ είμαι στην όγδοη μέρα χωρίς Τ3 και διατροφής για το uptake 27/7 και 4/8να μπω για το ιώδιο. Ήδη από την Κυριακή ξεκίνησαν οι ενοχλήσεις με ημικρανία και μια ζαλάδα τέσσερις ώρες ημουν ανάσκελα, τα παιδιά μου τρέχανε να φέρουν νερό πολύ γέλιο, η αλήθεια τρόμαξα λίγο αλλά έχοντας διαβάσει τις δικές σας εμπειρίες περίμενα να περάσει. Σήμερα σηκώθηκα με πρήξιμο....στη δουλειά με το ζόρι ερχομαι.Μόνο να τους ετοιμάσω να φύγουν θέλω με το μπαμπά τους...... Αν και αργεί ακόμα, και μετά μόνη σαν το λεμόνι.... Θα τα καταφέρω μόνη μου πιστεύετε όλη τη διαδικασία εννοώ; είναι κάτι που χρειαστηκατε εσείς να υπάρχει κάποιος δίπλα σας; είτε στο νοσοκομείο, είτε στο σπίτι; πατριωτικά φιλιά 

 

Θα τα καταφέρεις!!!εγω προσωπικά δεν ήθελα κανεναν δίπλα μου!!δεν ήθελα να με βλέπουν σε μια κατάσταση δυσάρεστη!!αλλα τώρα που όλα ρυθμίστηκαν είμαι μέσα στην ενέργεια !!θελει υπομονη!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2020 at 11:40 ΜΜ, mariagb είπε:

Εγώ χειρουργηθηκα πριν 3,5 χρόνια από τον συγκεκριμένο γιατρό, έχω γράψει την περίπτωσή μου. Είναι πολύ καλός και με έστειλε πριν το χειρουργειο για να κανω υπερηχο τραχηλου για να δει και λεμφαδενες και έτσι εκανα ένα χειρουργειο με λεμφαδενικο καθαρισμό κεντρικά και αριστερά. Αφού βρήκαν καποιους ύποπτους αριστερά. Η tg μετά απο 3.5 χρόνια ειναι 0.04 .Κάνει πολύ καλό καθαρισμό.

Καλησπέρα! Μετά το χειρουργείο σου η βιοψία των λεμφαδένων είχε δείξει ότι ήταν κ αυτοί παθολογικοί? Εμένα έδειξε ότι και οι πλάγιοι λεμφαδένες είχαν μεταστάσεις. Είχες κ αλλού μεταστάσεις?? Αυτό φοβάμαι πια!!! Μια φόρα πήρες ιώδιο? Τι ποσότητα??? Πως είσαι μετά απο 3,5 χρόνια??! Καλή δύναμη!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 21/7/2020 at 4:33 ΜΜ, *ζουζουνα*!!! είπε:

καλησπέρα στην θυροειδιτιδα χασιμοτο που είναι αυτοανοσο νόσημα έχεις αυξημένα αντισώματα του θυροειδης...αν δεν είναι ρυθμισμενος δεν θα μπορείς να μείνεις έγκυος και αν μείνεις έγκυος πρέπει να είναι κάτω από 2 ,ιδανικά 1 με 1,50 , γιατί πάνω από 2 μπορεί να φέρει αποβολή. 

Καλησπερα.ρυθμισμενος ειναι ο θυροειδης βασει της αγωγης που παιρνω και οπως με βεβαιωσε και ο γιατρος μου οντως δεν δινουμε σημασια στα αυξημενα αντισωματα αλλα στις τιμες των ορμονων tsh Ft3 και ft4.αρα ολα οκ.ευχαριστω πολυ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Olivia2013 είπε:

Καλησπερα.ρυθμισμενος ειναι ο θυροειδης βασει της αγωγης που παιρνω και οπως με βεβαιωσε και ο γιατρος μου οντως δεν δινουμε σημασια στα αυξημενα αντισωματα αλλα στις τιμες των ορμονων tsh Ft3 και ft4.αρα ολα οκ.ευχαριστω πολυ

εντάξει πάντως εγώ που έχω χασιμοτο θυροειδιτιδα ξεκίνησα με ανεβασμένη TSH και αυξημένα αντισώματα...πολλές φορές αν είναι αρχή της νόσου μπορεί να φαίνονται μόνο στα αντισώματα και να μην έχει φανεί στην TSH...να έχεις το νου σου, αν τυχόν πάρεις απότομα βάρος ή χάσεις αντίστοιχα, κόπωση, υπνηλία να κρυωνεις ή να ζεστενεσαι πολυ,Αυτά είναι σημαδια...


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Vasilikaki. Έκανα πριν το χειρουργειο παρακεντιση στους λε μφαδενες και εδειξε θηλωδες καρκινωμα . Η ιστολογικη μετά εδειξε θηλωδες καρκινωμα σε 3 αριστερους και 2 κεντρικούς λεμφαδενες. Εκανα μια φορα ιώδιο μετα απο 3 μήνες απο την επεμβαση 100 μιλικιουρ. Και ολοσωμο σπινθιρογραφημα στο χρόνο. Επειδή ήταν πολύ καλές οι εξετασεις και σχεδόν μηδενικό υπολειμμα δεν ξαναεκανα σπινθιρογραφημα. Ειναι πολύ σημαντικό το χειρουργειο να γίνει καλός καθαρισμός. Μη φοβασαι και ολα θα περάσουν. Τωρα είμαι καλά και 2φορες το χρονο παω στον ενδοκρινολογο για εξετασεις για να ρυθμιζει την δοση του χαπιου. Στα 5 χρόνια θα ριξει την δοση για να βρησκεται η tsh σε φυσιολογικά επίπεδα,  γιατι τωρα την θελουν στο 0.1 . Αλλά αυτά μετά να σε απασχολησουν.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2020 at 3:12 ΠΜ, mariagb είπε:

Vasilikaki. Έκανα πριν το χειρουργειο παρακεντιση στους λε μφαδενες και εδειξε θηλωδες καρκινωμα . Η ιστολογικη μετά εδειξε θηλωδες καρκινωμα σε 3 αριστερους και 2 κεντρικούς λεμφαδενες. Εκανα μια φορα ιώδιο μετα απο 3 μήνες απο την επεμβαση 100 μιλικιουρ. Και ολοσωμο σπινθιρογραφημα στο χρόνο. Επειδή ήταν πολύ καλές οι εξετασεις και σχεδόν μηδενικό υπολειμμα δεν ξαναεκανα σπινθιρογραφημα. Ειναι πολύ σημαντικό το χειρουργειο να γίνει καλός καθαρισμός. Μη φοβασαι και ολα θα περάσουν. Τωρα είμαι καλά και 2φορες το χρονο παω στον ενδοκρινολογο για εξετασεις για να ρυθμιζει την δοση του χαπιου. Στα 5 χρόνια θα ριξει την δοση για να βρησκεται η tsh σε φυσιολογικά επίπεδα,  γιατι τωρα την θελουν στο 0.1 . Αλλά αυτά μετά να σε απασχολησουν.

mariagb καλησπέρα, σήμερα έκανα το uptate και μου είπαν πως είχα υπόλοιπο 0,5 και πως έγινε πολύ καλό χειρουργείο. Για να θυμησω την περίπτωση μου είχα πολυεστιακο καρκίνο 5 μικρά μέσα στο θηροειδη και ένα απέξω 0,5εκ με ελάχιστη διηθηση στην καψα που δεν ξέρω τι είναι, με χαρτογράφηση λεμφαδενων πριν το χειρουργείο το οποίο έδειξε πως δεν ειχε πειραχτεί κανένας λεμφαδενας, και το αναφέρω αυτό γιατί στην αρχή ο υπερυχος και η fna είχε δείξει ένα μικρό θηλωδες καρκινικό οζακι και στη βιοψία μετά το χειρουργείο αλλά παραλάβαμε. Μου είπαν πως τα καρκινικά Κύτταρα ήταν επιθετικού τύπου και πως ήμουν τυχερή στην ατυχία μου. Μου ανέφεραν πως θα κάνω μικρή δοση ιωδίου και θα το κάψει και να μην ανησυχώ. Δεν μου είπαν πόσο θα μάθω στις 4/8/20 και ρώτησα αν πρέπει να κάνω μεγαλύτερη δόση για να είμαστε σίγουροι, απάντησαν πώς αυτό θα το κρίνει η πυρινικος. Από το πρωί κλαίω κα ευχαριστώ το θεο, τον Άγιο Εφραίμ, και όπου έχω πάει που μέχρι τώρα με αυτά τα δεδομένα ήμουν κολοφαρδη. Δεν ξέρω ειλικρινα αν τα έχω καταλάβει όλα αδυνατώ λίγο.... Όσες λοιπόν παλιές διαβάζετε ακόμα και σας ευχαριστώ από καρδιάς γιατί αυτές οι 455 σελίδες είναι όντως παρηγοριά στον άρρωστο και ίσως μας καθοδηγεί κιόλας σε πολλά πράγματα, πως τα βλέπετε; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, ntora41 είπε:

Καλησπέρα , 

μετα από την επέμβαση αφαίρεσης του θυρεοειδή , σε πόσο καιρό βγαίνει η βιοψία ;(σε ιδιωτική κλινική )

Σε εμένα σε 10 μέρες, στον συζηγο σε 13 μέρες ήθελαν να ξανατσεκαρουν. Μην το πάρεις όμως σαν δεδομένο εξαρτάται..... Την κάθε περίπτωση 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/7/2020 at 2:11 ΠΜ, *ζουζουνα*!!! είπε:

εντάξει πάντως εγώ που έχω χασιμοτο θυροειδιτιδα ξεκίνησα με ανεβασμένη TSH και αυξημένα αντισώματα...πολλές φορές αν είναι αρχή της νόσου μπορεί να φαίνονται μόνο στα αντισώματα και να μην έχει φανεί στην TSH...να έχεις το νου σου, αν τυχόν πάρεις απότομα βάρος ή χάσεις αντίστοιχα, κόπωση, υπνηλία να κρυωνεις ή να ζεστενεσαι πολυ,Αυτά είναι σημαδια...

Θα κανω και εναν υπερηχο αυριο και θα δουμε πως θα παει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2020 at 6:43 ΜΜ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ78 είπε:

mariagb καλησπέρα, σήμερα έκανα το uptate και μου είπαν πως είχα υπόλοιπο 0,5 και πως έγινε πολύ καλό χειρουργείο. Για να θυμησω την περίπτωση μου είχα πολυεστιακο καρκίνο 5 μικρά μέσα στο θηροειδη και ένα απέξω 0,5εκ με ελάχιστη διηθηση στην καψα που δεν ξέρω τι είναι, με χαρτογράφηση λεμφαδενων πριν το χειρουργείο το οποίο έδειξε πως δεν ειχε πειραχτεί κανένας λεμφαδενας, και το αναφέρω αυτό γιατί στην αρχή ο υπερυχος και η fna είχε δείξει ένα μικρό θηλωδες καρκινικό οζακι και στη βιοψία μετά το χειρουργείο αλλά παραλάβαμε. Μου είπαν πως τα καρκινικά Κύτταρα ήταν επιθετικού τύπου και πως ήμουν τυχερή στην ατυχία μου. Μου ανέφεραν πως θα κάνω μικρή δοση ιωδίου και θα το κάψει και να μην ανησυχώ. Δεν μου είπαν πόσο θα μάθω στις 4/8/20 και ρώτησα αν πρέπει να κάνω μεγαλύτερη δόση για να είμαστε σίγουροι, απάντησαν πώς αυτό θα το κρίνει η πυρινικος. Από το πρωί κλαίω κα ευχαριστώ το θεο, τον Άγιο Εφραίμ, και όπου έχω πάει που μέχρι τώρα με αυτά τα δεδομένα ήμουν κολοφαρδη. Δεν ξέρω ειλικρινα αν τα έχω καταλάβει όλα αδυνατώ λίγο.... Όσες λοιπόν παλιές διαβάζετε ακόμα και σας ευχαριστώ από καρδιάς γιατί αυτές οι 455 σελίδες είναι όντως παρηγοριά στον άρρωστο και ίσως μας καθοδηγεί κιόλας σε πολλά πράγματα, πως τα βλέπετε; 

Καταρχάς προσπάθησε να ηρεμήσεις. Μην στεναχωριέσαι όλα θα πανε καλά. Και το ιώδιο δεν είναι κάτι σοβαρό, θα δεις. Το κάνουν για να καουν τυχόν κυτταρα θυροειδή που έμειναν.

Υπάρχουν άνθρωποι και μικρά παιδακια που παιρνανε  πολυ μεγαλυτερες δοκιμασίες. Να ακολουθείς αυτά που σου λένε οι γιατροι σου. Και να νιώθεις οτι εχεις γίνει κάλα. Να έχεις καλό ενδοκρινολογο να σε παρακολουθει από δω και περα. Εγώ 2 φορές το χρόνο παω Θεσσαλονίκη παρολο που δεν μενω εκεί για τον γιατρό. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ από καρδιάς για τη απάντηση σου. Νόμιζα πως τα είχα βάλει σε μια τάξη στο μυαλό μου, αλλά μάλλον εχει πορεία..... Ετοιμάζομαι λοιπόν στις 4/8 μπαίνω. Εύχομαι σε όλες και όλους τις καλύτερες ευχές μου..... Και τα ξαναλέμε φιλιά 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Συγχαρητήρια για την υπέροχη ομάδα σας. Καινούρια στο θέμα του θυρεοειδή και δυστυχώς όλα έγιναν γρήγορα. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη εντοπίζουμε χασιμοτο το 2019 υπέρηχος με 4 όζους άνευ σημασίας. Μετά από ένα χρόνο ο ένας έφτασε τα δύο εκατοστά και αμέσως fna. Κάνω fna και ο όζος είναι κατηγορίας Bethesda 6  θυλωδες οπότε και θα χρειαστεί να γίνει αφαίρεση. Δίπλα εντοπίζουν λεμφαδένα όπου η κυτταρολογικη δεν εντοπίζει κακοήθεια αλλά η θυρεοσφαιρινη είναι λίγο αυξημένη 31,1. Σήμερα εκ νέου παρακέντηση και ο θεός βοηθός. Το άγχος έχει πιάσει κόκκινο. Σε δύο εβδομάδες έχω πρώτο ραντεβού με τον κο Λινό αλλά δεν μπορώ να ηρεμήσω. Όλοι όπως και εγώ πανικοβαλλομαι στο άκουσμα του λεμφαδένα. Διαβάζω τις περιπέτειες σας και ηρεμώ όσο μπορώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...