Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

να κι ενας αντρας συνασθενης σας...κατ΄αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

με λενε νικο απο ΑΘΗΝΑ

παλιος ασθενης με προβλημα θυρεοειδους..

ειμαι 52 ετων

το 1974 σε ηλικια 15 ετων,ειχα ενα πολυ μεγαλο οζο,τον χειρουργησα σε ενα πολυιατριο του τοτε ΙΚΑ..

μετα απο 37 χρονια,παλι χειρουργειο με 2 οζους μεγαλους,ο ενας εξ αυτων,θηλωδες ca..

τωρα,μετα απο 3 μηνες ,εχω κανει το αποθεραπευτικο ιωδιο 131,το ολοσωμο σπινθηρογραφημα,που δειχνει 2 μικρα υπολοιμματα στους 2 λοβους..περιμενω απο πεμπτη μετα το πασχα τη διαγνωση του ενδοκρινολογου...τηλεφωνικα μου αυξησε τη δοση αο τ4 50 σε τ4 88....

θα ηθελα να ρωτησω οποιον και οποια μπορει να ξερει..

δουλευω στο δημοσιο..

εμεις οι ασθενεις του ca θυρεοειδους

δικαιουμαστε ασαφαλιστικα κατι;;

μπορουμε να βγαλουμε 67 τοις εκατο αναπηρια;;

μπορουμε εστω να εχουμε μειωμενο ωραριο;;

μπορουμε να βγουμε πιο μπροστα στη συνταξη;;

ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ..

ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ

ομως στους δυσκολους καιρους που ερχονται,γιατι εαν δικαιουμαστε εστω και το μειωμενο ωραριο,να μην το διεκδικησουμε;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Υ.Γ οποιος και οποια θελει να με ρωτησει κατι ,θα του απαντησω με μεγαλη ευχαριστηση,ειδικα στο θεμα επιλογης χειρουργου ,που το εψαξα παρα πολυ..

εαν καποιος ξερει για τα ασφαλιστικα θεματα που ρωταω,ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ..

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Νικο, Χρονια πολλα και καλως ηρθες στη παρεα μας!!Σου ευχομαι καταρχας περαστικα και καλα αποτελεσματα!Εαν διαβασες την δικη μου ιστορια,ειχα πολυεστιακο θηλωδη καρκινο και τον Φεβρουαριο εκανα το πρωτο ολοσωμο,ενα χρονο μετα την θεραπεια και ειναι ολα καθαρα,ενω ειχα υπολειμμα 1,6%.Αυτο στο λεω γιατι ισως θα πρεπει να περιμενεις μερικους μηνες ακομα για να ενεργησει το Ι 131.Το 1974 δεν ειχες κανει ολικη θυρεοειδεκτομη?Νομιζω εκεινα τα χρονια μονο οζους αφαιρουσαν?Οσο για τις διαδικασιες που ρωτας,δεν γνωριζω για τους εργαζομενους στο δημοσιο,αλλα εγω επειδη απο το διαστημα που αρρωστησα δεν δουλευω και ειμαι εμμεσα ασφαλισμενη στο συζυγο μου,που ειναι του δημοσιου,εχω βγει για 2 χρονια με 67% και ανω,φοροελαφρυνση 2400 ευρω,επιδομα και αλλα,μετα απο ιατρικη επιτροπη που περασα.Η γνωμη μου ειναι να το ψαξεις με καποιον ειδικο στα θεματα αυτα και φυσικα να διεκδικησεις οποια δικαιωματα εχεις!!Εξαλλου δεν τραβαμε και λιγα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να κι ενας αντρας συνασθενης σας...κατ΄αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

με λενε νικο απο ΑΘΗΝΑ

παλιος ασθενης με προβλημα θυρεοειδους..

ειμαι 52 ετων

το 1974 σε ηλικια 15 ετων,ειχα ενα πολυ μεγαλο οζο,τον χειρουργησα σε ενα πολυιατριο του τοτε ΙΚΑ..

μετα απο 37 χρονια,παλι χειρουργειο με 2 οζους μεγαλους,ο ενας εξ αυτων,θηλωδες ca..

τωρα,μετα απο 3 μηνες ,εχω κανει το αποθεραπευτικο ιωδιο 131,το ολοσωμο σπινθηρογραφημα,που δειχνει 2 μικρα υπολοιμματα στους 2 λοβους..περιμενω απο πεμπτη μετα το πασχα τη διαγνωση του ενδοκρινολογου...τηλεφωνικα μου αυξησε τη δοση αο τ4 50 σε τ4 88....

θα ηθελα να ρωτησω οποιον και οποια μπορει να ξερει..

δουλευω στο δημοσιο..

εμεις οι ασθενεις του ca θυρεοειδους

δικαιουμαστε ασαφαλιστικα κατι;;

μπορουμε να βγαλουμε 67 τοις εκατο αναπηρια;;

μπορουμε εστω να εχουμε μειωμενο ωραριο;;

μπορουμε να βγουμε πιο μπροστα στη συνταξη;;

ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ..

ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ

ομως στους δυσκολους καιρους που ερχονται,γιατι εαν δικαιουμαστε εστω και το μειωμενο ωραριο,να μην το διεκδικησουμε;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Υ.Γ οποιος και οποια θελει να με ρωτησει κατι ,θα του απαντησω με μεγαλη ευχαριστηση,ειδικα στο θεμα επιλογης χειρουργου ,που το εψαξα παρα πολυ..

εαν καποιος ξερει για τα ασφαλιστικα θεματα που ρωταω,ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ..

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!ΚΙ ΕΓΩ ΜΕ ΘΥΛΩΔΗ ca.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΡΧΙΚΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΤΗΝ ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ % ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ ΑΡΧΙΚΑ.ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΔΕΔΥ 'Η ΣΤΟ ΣΩΜΑΤΙΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΑΝΑΠ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΤΙ ΕΡΓΑΣΙΑΚΕΣ ΕΛΑΦΡΥΝΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΓΙΑΤΙ ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ.ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΟΥΝ ΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ!ΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΤΑ ΑΠΛΑ!!!ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΕΠΕΛΕΞΕ Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ(ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΑΛΕΞΑΜΕ) ΨΑΞΕ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ!!!!ΤΟΣΑ ΜΑΣ ΠΕΡΝΟΥΝ!!!ΑΣ ΜΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΚΙ ΟΛΑΣ!!!!ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΑ ΤΑ ΛΕΜΕ!
Link to comment
Share on other sites

αγαπητες συν-ασθενης μου,σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε...

το 1974,που εκανε την πρωτη επεμβαση με καλοειθη οζο στο θυρεοειδη,δεν υπηρχε η τεχνογνωσια της ολικης θυροειδοκτομης η μαλλον δεν την ηξεραν στην Ελλαδα,απ΄ οτι μου ειπε ο ενδοκρινολογος μου,η θυρεοειδεκτομη γινεται στο εξωτερικο απο το 1965.

τελος παντων,εγω την πατησα χαχαχα,γιατι εαν μου ειχαν αφαιρεσει τοτε ,ολο το θυρεοειδη,μπορει να ημουν καλυτερα,που ξερεις...

παντως 35 χρονια κρατησε ο θυρεοειδης μου,το θεμα μου με το θυρεοειδη το ειχα παρατησει τελειως,απο το 1975 εως το 2000, εντελως τυχαια,εκανα ενα υπερηχο και βρηκα 2 0ζους 10mm,μετα παλι το παρατησα απο το 2007 εως το 2010,εντελως τυχαια παλι,πολυ με την τυχη δεν επαιζα βρε παιδια;;

βρηκα τους οζους μου 20ρηδες,μετα τα γνωστα,παρακεντηση,βιοψια,χειρουργειο....αφου πρωτα μελαγχολεις,τα λες με τον εαυτο σου το περνεις αποφαση,οτι ο καρκινος ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ......

ΕΙΠΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ,ΕΔΩ ΜΕΣΑ...

ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ Ω

ΜΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΑΣ ,ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΤΥΧΗ....

ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ.....

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ....

θα χαρω να τα ξαναπουμε,απο πεμπτη τα νεοτερα μου,λογω

ενδοκρινολογου,χαχαχα

καλο βραδυ

φιλικα nikos

Link to comment
Share on other sites

αγαπητες συν-ασθενης μου,σας ευχαριστω πολυ που μου απαντησατε...

το 1974,που εκανε την πρωτη επεμβαση με καλοειθη οζο στο θυρεοειδη,δεν υπηρχε η τεχνογνωσια της ολικης θυροειδοκτομης η μαλλον δεν την ηξεραν στην Ελλαδα,απ΄ οτι μου ειπε ο ενδοκρινολογος μου,η θυρεοειδεκτομη γινεται στο εξωτερικο απο το 1965.

τελος παντων,εγω την πατησα χαχαχα,γιατι εαν μου ειχαν αφαιρεσει τοτε ,ολο το θυρεοειδη,μπορει να ημουν καλυτερα,που ξερεις...

παντως 35 χρονια κρατησε ο θυρεοειδης μου,το θεμα μου με το θυρεοειδη το ειχα παρατησει τελειως,απο το 1975 εως το 2000, εντελως τυχαια,εκανα ενα υπερηχο και βρηκα 2 0ζους 10mm,μετα παλι το παρατησα απο το 2007 εως το 2010,εντελως τυχαια παλι,πολυ με την τυχη δεν επαιζα βρε παιδια;;

βρηκα τους οζους μου 20ρηδες,μετα τα γνωστα,παρακεντηση,βιοψια,χειρουργειο....αφου πρωτα μελαγχολεις,τα λες με τον εαυτο σου το περνεις αποφαση,οτι ο καρκινος ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ

ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ......

ΕΙΠΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΒΙΩΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ,ΕΔΩ ΜΕΣΑ...

ΓΙΑΤΙ Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ Ω

ΜΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΑΣ ,ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΤΥΧΗ....

ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ.....

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ....

θα χαρω να τα ξαναπουμε,απο πεμπτη τα νεοτερα μου,λογω

ενδοκρινολογου,χαχαχα

καλο βραδυ

φιλικα nikos

Nικο καλησπερα και απο εμενα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑ ! ! ! ! ! ! . το θεμα της συνταξης ή της οποιας ελαφρυνσης και να υπαρχει πολλυ καλα κανεις και το ψαχνεις ! αν εχεις καποια δικαιωματα γιατι να μην τα "χαρεις" ! το τι δικαιουσαι εχει να κανει με την εργασια σου και ειδικοτερα με το τι προβλεπει η συμβαση με την οποια ασφαλιζεσαι .Απο ταμειο σε ταμειο υπαρχουν αρκετες διαφορες αναλογα με την παθηση του καθενα , γ αυτο καλο θα ειναι να ρωτησεις πρωτα στο ταμειο σου και μετα το ψαχνεις παραπανω για επιτροπη κλπ κλπ κλπ ! ! ! Καλα αποτελεσματα και περιμενουμε νεα σου ! !

Link to comment
Share on other sites

Νικο, σε καλωσοριζω κι εγω με τη σειρα μου στην παρεα μας και σου ευχομαι χρονια πολλα και περαστικα στην περιπετεια σου.

Οπως θα διαπιστωσες ηδη απο την αμεση ανταποκριση στις ερωτησεις σου, αποτελουμε μια παρεα που θα σε κανει να νιωσεις οτι στο δρομο που διανυεις, δεν εισαι μονος.

Ειμαι κι εγω απο τις περιπτωσεις που μετα την αφαιρεση του θυρεοειδη (Απριλιος 2009 απο πολυοζωδους τοξικης βρογχωκυλης με πολλαπλασιαζομενους οζους)και λογω ελειπης δοσολογιας θυροξινης, αναπλαθηκε μερος του θυρεοειδη με κινδυνο να ξαναμπω χειρουργειο και ισως αν το αφηνα τοσα χρονια οπως εκανες εσυ, εν αγνοια σου πιστευω, να ημουν με Ca.

Επισης, οπως θα συμφωνησουν ολοι οι αναγνωστες μας που παρακολουθουν την εξελιξη της υγειας μας, εχουμε την ιδιοτητα της τυχης. Οποιος μπει στην παρεα μας, εχει μονο καλα αποτελεσματα απο εξετασεις και θεραπειες. Ευχομαι να λαβεις κι εσυ την θετικη αυρα μας και η περιπετεια σου να ληξει συντομα και οσο το δυνατον ανωδυνα.

Θα ειμαστε εδω για ο,τι χρειαστεις.

Οπως πολυ σωστα ανεφερες και σε συγχαιρω, παραθετω τα δικα σου λογια:

Η ΠΡΟΛΗΨΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ Ω

ΜΗΝ ΠΑΡΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΣΑΣ ,ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΤΥΧΗ....

ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ ΥΠΕΡΗΧΟ ΚΑΙ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ.....

Ο ΘΥΡΕΟΕΙΔΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ....


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μη ξεχασουμε οτι σημερα συμπληρωθηκαν 25 χρονια απο την εκρηξη στο Τσερνομπιλ.Οι περισσοτεροι επιστημονες υποστηριζουν οτι ο καρκινος του θυρεοειδη προερχεται απο την εκλυση εκεινου του πυρηνικου αντιδραστηρα.Ακομα και σημερα,ειπαν στις ειδησεις οτι 1500 χλμ. μακρια και συγκεκριμενα στη Γερμανια,τα αγριογουρουνα που σκοτωνουν οι κυνηγοι εχουν πολυ πιο πανω απο τα επιτρεπα ορια ραδιενεργεια και ειναι ακαταλληλα προς βρωση οπως επισης και τα μανιταρια της περιοχης και ολα αυτα απο την πυρηνικη καταστροφη του Τσερνομπιλ!!!Ισως θα πρεπει να ειμαστε πιο μαχητικοι και αντιδραστικοι στο ακουσμα κατασκευης πυρηνικων εργοστασιων και να καταλαβουν καποιοι οτι οι ζωες ολων μας ειναι πανω απο καθε οικονομικο συμφερον!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι αδυνατο να αναρτησω ολο το αρθρο, παραθετω τμηματικα καποια σημεια απο το link

στη μνημη αυτων που εχασαν τη ζωη τους απο το ατυχημα και τις συνεπειες του.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%85%CF%81%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B1%CF%84%CF%8D%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A4%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BB

Το πυρηνικό ατύχημα του Τσερνόμπιλ έλαβε χώρα στις 26 Απριλίου του 1986, στον αντιδραστήρα Νο. 4 του Πυρηνικού Σταθμού Παραγωγής Ενέργειας του Τσερνόμπιλ της Σοβιετικής Ένωσης, ο οποίος σήμερα βρίσκεται σε εδάφη της Ουκρανίας. Το ατύχημα ήταν της τάξης του μέγιστου προβλεπόμενου ατυχήματος στην Διεθνή Κλίμακα Πυρηνικών Συμβάντων, διατάραξε σοβαρότατα τις οικονομικές και κοινωνικές συνθήκες που επικρατούσαν στις γύρω περιοχές και είχε σημαντικές επιπτώσεις στο περιβάλλον και στην υγεία. Από το ατύχημα πέθαναν επιτόπου δυο από τους εργάτες του σταθμού. Μέσα σε τέσσερις μήνες, από τη ραδιενέργειαεγκαύματα λόγω της θερμότητας, πέθαναν 28 εκ των πυροσβεστών που έσπευσαν στο χώρο του ατυχήματος και διαπιστώθηκαν 19 επιπλέον θάνατοι ως το 2004.Επιπλέον, υπολογίζεται ότι επηρεάστηκε η υγεία εκατοντάδων χιλιάδων ανθρώπων εξαιτίας της επιβάρυνσης του περιβάλλοντος με ραδιενέργεια. Οι ποσοστιαίες αυξήσεις των καρκίνων ήταν άνω του 15% στους πληθυσμούς που εκτέθηκαν, με χιλιάδες θανάτους από καρκίνο και λευχαιμία να συνδέονται με το ατύχημα.

και από Το ατύχημα

Το ατύχημα συνέβη στη 01:26 ώρα Μόσχας, ξημερώματα του Σαββάτου 26 Απριλίου 1986. Εκείνη την ώρα στο εργοστάσιο βρίσκονταν περίπου 200 εργαζόμενοι των οποίων οι ενασχολήσεις σχετίζονταν με την ομαλή λειτουργία των πυρηνικών αντιδραστήρων 1, 2 και 3, καθώς και με το πρόγραμμα ελέγχου που λάμβανε χώρα στον αντιδραστήρα 4 όπου και σημειώθηκε η έκρηξη. Σε απόσταση ενός χιλιομέτρου υπήρχαν άλλοι εργάτες οι οποίοι δούλευαν σε νυχτερινή βάρδια για την κατασκευή των αντιδραστήρων 5 και 6 που επρόκειτο να λειτουργήσουν το Φθινόπωρο της ίδιας χρονιάς. Σημειώθηκαν δύο εκρήξεις στο κτίριο του αντιδραστήρα Νο 4. Το αποτέλεσμα τους ήταν η διάνοιξη μιας τρύπας στην οροφή του κτιρίου και η εκτόξευση γραφίτη, σκυροδέματος και συντριμμιών. Σαν αποτέλεσμα αυτών, ο πυρήνας του αντιδραστήρα βρέθηκε σε επαφή με το εξωτερικό περιβάλλον. Μεγάλο μέρος του ουρανίου που χρησιμοποιούνταν ως καύσιμο έφυγε στον αέρα μαζί με υπερουράνια στοιχεία και προϊόντα της σχάσης από τον πυρήνα του αντιδραστήρα, παρασυρόμενα από τον καπνό του οποίου η στήλη έφτασε σε ύψος το ένα χιλιόμετρο. Πυρκαγιά ξέσπασε στην οροφή πάνω από τον στρόβιλο του αντιδραστήρα. Επίσης φλόγες υπήρχαν στο εσωτερικό του κτιρίου μαζί με ατμούς και σκόνη. Ο γραφίτης που έπαιζε το ρόλο του επιβραδυντή του αντιδραστήρα, ανεφλέγη από τη θερμότητα και την έκρηξη. Ένας υπάλληλος του εργοστασίου που βρισκόταν ακριβώς πάνω από τον αντιδραστήρα της στιγμή της έκρηξης σκοτώθηκε ακαριαία και το πτώμα του δεν ήταν δυνατό να ανασυρθεί και ένας δεύτερος υπάλληλος τραυματίστηκε από συντρίμμια που έπεσαν πάνω του και εμφάνισε σοβαρά εγκαύματα. Απεγκλωβίστηκε άμεσα αλλά υπέκυψε λίγες ώρες αργότερα.

Επιπτώσεις στην Ελλάδα

Μέρος του ραδιενεργού νέφους από το Τσερνόμπιλ έφτασε και στην Ελλάδα μετά από μερικές μέρες. Προκλήθηκε πανικός στον ελληνικό πληθυσμό, συγκεκριμένα σχετικά με την ασφάλεια των τροφίμων, με τον κρατικό μηχανισμό να κάνει συστάσεις για αποφυγή του φρέσκου γάλακτος και το καλό πλύσιμο φρούτων και λαχανικών από τις 5 Μαΐου και μετά. Το ραδιενεργό νέφος επηρέασε κυρίως την Βόρεια Ελλάδα και τη Θεσσαλία, όπου χρόνια αργότερα ανιχνεύονταν ποσά ραδιενέργειας υψηλότερα του κανονικού. Μετρήσεις που έγιναν το 1996 έδειξαν εκπομπές καισίου στα 65 κιλομπεκερέλ ανά τετραγωνικό μέτρο με το όριο επικινδυνότητας να βρίσκεται στα 5 κιλομπεκερέλ. Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία δεν παρατηρήθηκε αύξηση στη συχνότητα της λευχαιμίας, εκτός από τη σπάνια βρεφική λευχαιμία, αλλά ούτε και στον καρκίνο του θυρεοειδούς. Από την άλλη όμως υπολογίζεται από έρευνα της Ελληνικής Ψυχιατρικής Εταιρείας ότι έγιναν περίπου 2.500 τεχνητές εκτρώσεις το 1986 από γονείς οι οποίοι φοβήθηκαν τις πιθανές επιπτώσεις της ραδιενέργειας στο έμβρυο. Επίσης ιατρικοί κύκλοι αποδίδουν 1500 περιπτώσεις καρκίνου (τη δεκαετία 1986-1996) που δεν δικαιολογούνταν από το ιστορικό του ασθενούς, σε πιθανές επιπτώσεις του Τσερνόμπιλ.

Και να προσθεσω οτι αυτα ειναι στοιχεια που καταγραφηκαν. Φανταστειτε ποσα αποκρυπτηκαν οπως γινεται σε παρομοιες περιπτωσεις. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!!!!icon8.gif


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Στο 38ο Συνεδριο Ενδοκρινολογιας που ελαβε χωρα τον Απριλιο στη Θεσσαλονικη,βγηκε το συμπερασμα οτι υπαρχει εκρηξη του Ca θυρεοειδους στη Β.Ελλαδα.Δεν γνωριζουν τα ακριβη αιτια,αλλα ολοι οι επιστημονες πιστευουν οτι προερχεται απο την εκρηξη στο Τσερνομπιλ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους.

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ χρονια πολλα! με υγεια πανω απ'ολα και καθε επιθυμεια μας να γινεται πραγματηκοτητα.

Ελπιζω να με θυμαστε, εχω να μπω αρκετο καιρο στο φορουμ.


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λενια. Και φυσικα σε θυμομαστε. Χρονια πολλα. Αληθως Ανεστη!!! Τι κανεις??? Πως εισαι με την υγεια σου?????Θα χαρουμε ολοι να μαθουμε νεα σου.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Λενια. Και φυσικα σε θυμομαστε. Χρονια πολλα. Αληθως Ανεστη!!! Τι κανεις??? Πως εισαι με την υγεια σου?????Θα χαρουμε ολοι να μαθουμε νεα σου.

Καλα ειμαι, προσπαθω ακομα στο ''θεμα'' παιδι.

Ειχα κανει εξετασεις θυροειδη TSH, T3, T4 και ηταν λιγο αυξημενες οι τιμες(λογο απο τα φαρμακα εξωσ.)

πηγα σε ενδοκρηνολογο ειδε τα αποτελεσματα και μου ειπαι οτι της βλεπει μια χαρα, μου εκανα και υπερηχο θυροειδη για να ειμαστε σιγουρη και ηταν φυσιολογικα.


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Στο 38ο Συνεδριο Ενδοκρινολογιας που ελαβε χωρα τον Απριλιο στη Θεσσαλονικη,βγηκε το συμπερασμα οτι υπαρχει εκρηξη του Ca θυρεοειδους στη Β.Ελλαδα.Δεν γνωριζουν τα ακριβη αιτια,αλλα ολοι οι επιστημονες πιστευουν οτι προερχεται απο την εκρηξη στο Τσερνομπιλ.

καλη μου φιλη,δεν ειναι μονο το Τσερνομπιλ

κοιτα κι εδω...

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dli/dli.nsf/All/EDBC404F7E839D15C22571D40042922F/$file/Depleted%20Uranium.pdf

το εμπλουτισμενο ουρανιο,λεει κατι στους κ.κ επιστημονες;;

οι βομβες με εμπλουτισμενο ουρανιο που εριξαν οι ΄΄συμμαχοι ΄΄[γιατι εριξαν δεν αμφιβαλει κανεις,λογω οτι μπορουν να χτυπουν και να διαπερνουν τα κτιρια σε μεγαλο βαθος]

εδω διπλα στη γειτονια μας,δεν δημιουργησε προβλημα;;

κοιτα πως μεταφερετε το ουρανιο,μεσω και των υδατινων πορων....

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Λενια Χρονια πολλα και σε σενα!!Μας ελειψες!!Ευχομαι συντομα να τακτοποιηθει το προβλημα σου και να αποκτησεις το μωρακι που τοσο θελεις!!Νικο,εχεις δικιο,δεν ειναι μονο το Τσερνομπιλ.Δυστυχως εχουν συμβει πολλα,απλως εκανα την αναφορα λογω της επετειου των 25 χρονων απο την εκρηξη,αλλα και επειδη οι επιστημονες ολο αυτο το γεγονος θεωρουν υπευθυνο,ενω υπαρχουν και αλλες αιτιες!Περιμενουμε τα νεα σου απο την επισκεψη σου στον γιατρο!Καλα αποτελεσματα να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites

καλη μου φιλη,δεν ειναι μονο το Τσερνομπιλ

κοιτα κι εδω...

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dli/dli.nsf/All/EDBC404F7E839D15C22571D40042922F/$file/Depleted%20Uranium.pdf

το εμπλουτισμενο ουρανιο,λεει κατι στους κ.κ επιστημονες;;

οι βομβες με εμπλουτισμενο ουρανιο που εριξαν οι ΄΄συμμαχοι ΄΄[γιατι εριξαν δεν αμφιβαλει κανεις,λογω οτι μπορουν να χτυπουν και να διαπερνουν τα κτιρια σε μεγαλο βαθος]

εδω διπλα στη γειτονια μας,δεν δημιουργησε προβλημα;;

κοιτα πως μεταφερετε το ουρανιο,μεσω και των υδατινων πορων....

καλο βραδυ

Ενδιαφερον το link:

http://www.mlsi.gov.cy/mlsi/dli/dli.nsf/All/EDBC404F7E839D15C22571D40042922F/$file/Depleted%20Uranium.pdf


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα!!Λενια Χρονια πολλα και σε σενα!!Μας ελειψες!!Ευχομαι συντομα να τακτοποιηθει το προβλημα σου και να αποκτησεις το μωρακι που τοσο θελεις!!Νικο,εχεις δικιο,δεν ειναι μονο το Τσερνομπιλ.Δυστυχως εχουν συμβει πολλα,απλως εκανα την αναφορα λογω της επετειου των 25 χρονων απο την εκρηξη,αλλα και επειδη οι επιστημονες ολο αυτο το γεγονος θεωρουν υπευθυνο,ενω υπαρχουν και αλλες αιτιες!Περιμενουμε τα νεα σου απο την επισκεψη σου στον γιατρο!Καλα αποτελεσματα να εχεις!!

Την καλημερα μου σε ολη την παρεουλα

και σε μ'ενα λειψατε!! ευχαριστω για την ευχη σου, μακαρι!!


8wEXp2.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...