Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Υπομονή κάνω και εγώ και η ψυχολογία στα πατώματα,δεν έχω καθόλου καλό προαίσθημα για αύριο..εσύ πότε θα κάνεις τεστ?

      Μην σκέφτεσαι έτσι …. Δεν κάνει καλό σε σενα και το μωράκι !!!! Εγώ δεν ξέρω εάν θα κάνω πριν τη Παρασκευή…φλερτάρω με τη σκέψη να κάνω αύριο … αλλά φοβαμαι …

Θυρεοειδής αδένας-παθήσεις-συμπτώματα


georgiamami

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!! Θελω την γνωμη σας!!!

Πριν απο εναμιση χρονο εμεινα εγκυος κοντα στις 8 εβδομαδε ειχα ταχυκαρδιες και αιμα και τελικα απεβαλα!! Εκανα εξετασεις μετα απο αρκετους μηνες και βρηκα υψηλα αντισωματα anti tpo και anti tg πηγα σε ενδοκρινολογο μου ειπε οτι εχω hasimoto και οτι εχει μικρηνη σε αποσταση μεταξυ του θυροειδη μου και μου εδωσε euthyrox 50!!! Πανω απο χρονο προσπαθω για παιδακι αλλα τπτ ακομη!!! Τα αντισωματα μου παραμενουν στα υψη anti -tpo ειναι πανω απο 2000 (εξεταση σε πυρινικο εργαστασιο)!!! Η γιατρος μου αυξησε λιγο την δωσει μονο τα σαββατοκυριακα και οταν την ρωτησα αμα θα πεσουν τα αντισωματα ποτε πιο χαμηλα μου ειπε οτι ειναι θεμα αγχους!!! Εσεις τι πιστευεται οτι κανουν τοσο ζημια εαν ειναι υψηλα??? Και αυτα δηλαδη θα ειναι παντα ανεβασμενα και θα λεμε οτι φταιει το αγχος??? Και οτι προκαλουν υπογονημότητα???


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 7,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Θελω την γνωμη σας!!!

Πριν απο εναμιση χρονο εμεινα εγκυος κοντα στις 8 εβδομαδε ειχα ταχυκαρδιες και αιμα και τελικα απεβαλα!! Εκανα εξετασεις μετα απο αρκετους μηνες και βρηκα υψηλα αντισωματα anti tpo και anti tg πηγα σε ενδοκρινολογο μου ειπε οτι εχω hasimoto και οτι εχει μικρηνη σε αποσταση μεταξυ του θυροειδη μου και μου εδωσε euthyrox 50!!! Πανω απο χρονο προσπαθω για παιδακι αλλα τπτ ακομη!!! Τα αντισωματα μου παραμενουν στα υψη anti -tpo ειναι πανω απο 2000 (εξεταση σε πυρινικο εργαστασιο)!!! Η γιατρος μου αυξησε λιγο την δωσει μονο τα σαββατοκυριακα και οταν την ρωτησα αμα θα πεσουν τα αντισωματα ποτε πιο χαμηλα μου ειπε οτι ειναι θεμα αγχους!!! Εσεις τι πιστευεται οτι κανουν τοσο ζημια εαν ειναι υψηλα??? Και αυτα δηλαδη θα ειναι παντα ανεβασμενα και θα λεμε οτι φταιει το αγχος??? Και οτι προκαλουν υπογονημότητα???

Kaλημερα. Καταρχην να σε ενημερωσω οτι εχουμε και αγορια στην παρεα. Στη συνεχεια θα σου πω (απο την μικρη πειρα που εχω στο θεμα) οτι ναι, η δυσλειτουργια του αδενα προκαλει πολλες αλλες παθησεις καθως και υπογονιμοτητα. Υπαρχουν ζευγαρια που τεκνοποιησαν φυσιολογικα μετα την ρυθμιση της λειτουργιας του.

Το αγχος, ενοειται οτι προκαλει προβληματα σε ολο τον οργανισμο μας.

Γνωμη μου ειναι οτι θα πρεπει πρωτα να τακτοποιησεις την λειτουργια του και μετα να δεις το θεμα παιδιου.

Εχεις ρυθμισεις τις ορμονες??? Ποσο καιρο???

Θα ερθουν και τα υπολοιπα παιδια που γνωριζουν περισσοτερα για τις anti-tpo & anti-tg, να σου πουν τη γνωμη τους.


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολη την παρεα !Καλωσοριζω και τις crazy baby και magda TS.Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω πολλα για τη σχεση υπογονιμοτητας η εγκυμοσυνης και αντισωματων του θυρεοειδη.Συμφωνω με την Georgiamami οτι πρωτα ρυθμιζουμε τις ορμονες μας και μετα προχωραμε σε μια εγκυμοσυνη. Σε αυτο το φορουμ εχουμε πολυ συχνα τονισει, οτι οταν κατι δεν παει καλα με μια θεραπεια που ακολουθουμε η δεν ειμαστε πολυ σιγουροι για αυτα που μας λεει ο γιατρος ,καλο θα ειναι να παιρνουμε και μια δευτερη γνωμη απο αλλον που θα ειναι εμπιστοσυνης.Πολλοι απο μας εχουμε παει σε περισσοτερους γιατρους για να βγαλουμε ακρη!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!! (συγνωμη δεν το ειχα προσεξει)

Παντα ειχα ρυθμισμενο θυροειδη,εχω μονο υψηλα αντισωματα κυριως anti -tpo!!! Ειναι τωρα να ξανα παω για εξετασεις θυροειδη και θελω να μαθω τι συμβαινει με τα αντισωματα!!! Να δω τι θα μου πει η γιατρός!!! Ολες οι αλλες ορμονες μου ειναι ρυθμισμενες!!!!!


YgXXp2.png

wbSJp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΚΑΛΟΣΩΡΙΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΑΖΕΤΕ (,) ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΚΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΟΝ ΟΖΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙ-ΤΡΟ 611,81(<5.61).ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΑΡΤΥΡΟΥΝ ΤΑ ΑΝΤΙ ΤΡΟ ΚΑΙ ANTI TG.ΕΙΣΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ!ΕΥΧΩΜΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλωσοριζω κ εγω τα νεα μελη και απλα τονιζω με τη σειρα μου το σοβαρο θεμα της ΔΕΥΤΕΡΗΣ γνωμης ! χωρις αυτο να σημαινει οτι αμφισβητω/ουμε καποιον συγκεκριμενο γιατρο ! ! !

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα λοιπον και απο εμενα πριν δυο χρονια εκανα επεμβαση του θυροειδη αδενα επειδη ειχα εναν τεραστιο οζο στην μια πλευρα οποτε με την επεμβαση μου αφαιρεσαν τον οζο και τωρα παιρνω ενα χαπακι ελτιροξ την ημερα,την επεμβαση την εκανα στη γερμανια γιατι εκει ζω,παντως στην ελλαδα που ειχα παει σε εναν γιατρο ενω ειχα τον οζο ακομα μου ειπε την κλασικη απαντηση δεν εχεις τιποτα κοριτσι μου πανε σπιτακι σου ενω εδω με το που με ειδε ο παθολογος μου ειπε την αλλη μερα ακριβως να ερθω για υπερηχο και να κανω εξετασεις αιματος,φανταστειτε οτι ο αδενας μου ηταν πρησμενος και μπορουσε ο καθε γιατρος να καταλαβει οτι κατι δεν παει καλα,εγω η χαζη τοτε τον ειχα ακουσει και ειπα α οκ δεν εχω τιποτα και το αφησα με αποτελεσμα να γινει ενας τεραστιος οζος που εξελιχθηκε σε αδενωμα αν τοτε ειχε κανει την σωστη διαγνωση τοτε μπορει να προλαβενα το αδενωμα και να μην χρειαζοταν επεμβαση,ηταν δυσκολα γιατι φοβομουν πολυ κυκλοφορουσα στην αρχη με ενα σωληνακι στο λαιμο και ενα πλαστικο μπουκαλακι στην τσεπη γεματο αιμα,πονος και θυμο που το αφησα τοσο,τεσπα να μην σας κουραζω μετα την επεμβαση εκανα ενα αγορακι μουρλια και σκετη γλυκα,ευχαριστω το θεο τελικα που το καταλαβα νωρις και οχι κατα την διαρκεια εγκυμοσυνης γιατι εκει θα ειχα προβλημα,αυτα απο εμενα ευχομαι σε ολους υγεια,

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια. Δυστυχως υπαρχουν γιατροι που κανουν διαγνωσεις "του ποδαριου" και μετα υποφερει ο κοσμακης. Ευτυχως για σενα ολα πηγαν και τελειωσαν καλα. Να χαιρεσαι το παλικαρακι σου!!!


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαρια. Δυστυχως υπαρχουν γιατροι που κανουν διαγνωσεις "του ποδαριου" και μετα υποφερει ο κοσμακης. Ευτυχως για σενα ολα πηγαν και τελειωσαν καλα. Να χαιρεσαι το παλικαρακι σου!!!

ναι δυστυχως υπαρχουν και αυτοι,ναι ολα πηγαν βεβαια με συχνες αιξετασεις αιματος,υπερηχους και χαπια αλλα δοξα το θεο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κορίτσια.

βρήκα το φόρουμ από το ίντερνετ, παίζει να είμαι ο μοναδικός άντρας με θυροειδή εδώ μέσα:)

τέλος πάντω,είμαι 23 χρονών και τα τελευταία ίσως 3 χρόνια είχα τα συμπτώματα του υποθυροειδισμού που απέδιδα σε στρες και κακή διατροφή....

βέβαια η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο κάποια στιγμή, από θέμα κόπωσης και ψυχολογίας, και έκανα γενικές αίματος και για τον θυροειδή.

Βρήκα TSH 7.9 και έτσι μετά από την επίσκεψη στον παθολόγο βρήκαμε πρησμένο τον αδένα.

είναι η πέμπτη μου μέρα στην T4 των 50 και νιώθω καλλίτερα....το δέρμα μου έστρωσε , τα μαλλιά μου δυνάμωσαν όμως σήμερα και τώρα αυτή την στιγμή στην δουλειά νιώθω ότι θα πέσω όρθιος, και ότι η καρδιά μου δεν αντέχει τίποτα!

τι λέτε να κάνω;

επίσης ανησυχώ επειδή δεν έχω κοιτάξει τις άλλες τιμές αίματος, όπως χοληστερίνη και άλλα...

επίσης ανησυχώ επειδή η διάγνωση στηρίχτηκε σε παθολόγο...

να πάω και σε ενδοκρινολόγο λέτε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


midnopener καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας!

Καταρχήν να σου πώ πως δεν είσαι ο μοναδικός άντρας!Υπάρχουν άλλοι 2 στην παρέα μας ;).

Εξήγησέ μου τον πρησμένο αδένα πώς τον βρήκατε?Με ψιλάφηση?Και όταν λές αδένα εννόείς τον θυρεοειδή ή λεμφαδένες?Υπέρηχο εκανες?Τ3 Τ4 και αντισώματα?

Κατά την γνώμη μου καλύτερα να πάς και σε ενδοκρινολόγο, όσο καλός και αν είναι ο παθολόγος, έστω και για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.

Το σημαντικό είναι ότι βρήκες το πρόβλημα και το παρακολουθείς.

και πάλι καλώς ήρθες και περιμένουμε νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.

βρήκα το φόρουμ από το ίντερνετ, παίζει να είμαι ο μοναδικός άντρας με θυροειδή εδώ μέσα:)

τέλος πάντω,είμαι 23 χρονών και τα τελευταία ίσως 3 χρόνια είχα τα συμπτώματα του υποθυροειδισμού που απέδιδα σε στρες και κακή διατροφή....

βέβαια η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο κάποια στιγμή, από θέμα κόπωσης και ψυχολογίας, και έκανα γενικές αίματος και για τον θυροειδή.

Βρήκα TSH 7.9 και έτσι μετά από την επίσκεψη στον παθολόγο βρήκαμε πρησμένο τον αδένα.

είναι η πέμπτη μου μέρα στην T4 των 50 και νιώθω καλλίτερα....το δέρμα μου έστρωσε , τα μαλλιά μου δυνάμωσαν όμως σήμερα και τώρα αυτή την στιγμή στην δουλειά νιώθω ότι θα πέσω όρθιος, και ότι η καρδιά μου δεν αντέχει τίποτα!

τι λέτε να κάνω;

επίσης ανησυχώ επειδή δεν έχω κοιτάξει τις άλλες τιμές αίματος, όπως χοληστερίνη και άλλα...

επίσης ανησυχώ επειδή η διάγνωση στηρίχτηκε σε παθολόγο...

να πάω και σε ενδοκρινολόγο λέτε;

Kαλως ηρθες στην παρεα μας!!Οπως ειπε και η Μαιρη εισαι ο τριτος αντρας στη παρεα μας και χαιρομαστε που εισαι μαζι μας!Θα σε βοηθησουμε σε ο,τι χρειαστεις!Δεν ειναι κατι ανησυχητικο αυτο που σου συμβαινει και ειναι φυσικο να νοιωθεις ακομα τα συμπτωματα του υπο-θ!Να ξερεις οτι θα περασει αρκετος καιρος να στρωσεις ορμονικα ,αλλα θα πηγαινεις συνεχως προς το καλυτερο!Επισης και την δοση της θυροξινης θα στην ανεβασει ο γιατρος με τον καιρο μεχρι τα επιθυμητα επιπεδα.Θεωρω οτι πρεπει να πας σε ενδοκρινολογο,που ειναι η ειδικοτητα του(οχι οτι δεν εκανε το σωστο ο Παθολογος)!Επισης να ζητησεις να σου κανουν υπερηχο θυρεοειδους,γιατι καμια φορα συνυπαρχουν και οζοι.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.

βρήκα το φόρουμ από το ίντερνετ, παίζει να είμαι ο μοναδικός άντρας με θυροειδή εδώ μέσα:)

τέλος πάντω,είμαι 23 χρονών και τα τελευταία ίσως 3 χρόνια είχα τα συμπτώματα του υποθυροειδισμού που απέδιδα σε στρες και κακή διατροφή....

βέβαια η κατάσταση έφτασε στο απροχώρητο κάποια στιγμή, από θέμα κόπωσης και ψυχολογίας, και έκανα γενικές αίματος και για τον θυροειδή.

Βρήκα TSH 7.9 και έτσι μετά από την επίσκεψη στον παθολόγο βρήκαμε πρησμένο τον αδένα.

είναι η πέμπτη μου μέρα στην T4 των 50 και νιώθω καλλίτερα....το δέρμα μου έστρωσε , τα μαλλιά μου δυνάμωσαν όμως σήμερα και τώρα αυτή την στιγμή στην δουλειά νιώθω ότι θα πέσω όρθιος, και ότι η καρδιά μου δεν αντέχει τίποτα!

τι λέτε να κάνω;

επίσης ανησυχώ επειδή δεν έχω κοιτάξει τις άλλες τιμές αίματος, όπως χοληστερίνη και άλλα...

επίσης ανησυχώ επειδή η διάγνωση στηρίχτηκε σε παθολόγο...

να πάω και σε ενδοκρινολόγο λέτε;

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΓΙΑ ΤΥΧΟΝ ΟΖΟ!ΚΑΝΕ ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΑΠΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΣΟΥ!ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΝΟΜΙΖΩ ΜΟΝΟ Ο ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΘΑ ΣΤΗΝ ΚΑΝΕΙ!ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ!:-P

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κορίτσια.

βρήκα το φόρουμ από το ίντερνετ,

Καλως τον!!!! Καπως ετσι βρεθηκαμε κι εμεις εδω να σουλατσαρουμε.

Οπως σου ειπαν και οι προλλαλησασες, θα παρεις το χαπακι σου, θα παρακολουθει την εξελιξη σου ενδοκρινολογος, θα μας λες αν θελεις φυσικα τα νεα σου και εμεις θα σε βοηθαμε οπως μπορουμε. Ενα να ξερεις,οτι δεν εισαι μονος και αυτο που σου συμβαεινει ειναι σιγουρα αντιμετωπισιμο.

Περαστικα λοιπον και πλεον ........ φωναξε....... και ....ερχομαστε!!!!!:tongue::tongue:


:-D ΣΤΟΧΟΣ - ΑΠΟΦΑΣΗ - ΕΠΙΜΟΝΗ - ΥΠΟΜΟΝΗ - ΕΠΙΤΥΧΙΑ -ΕΥΤΥΧΙΑ :P

Link to comment
Share on other sites

να κι ενας αντρας συνασθενης σας...κατ΄αρχην ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

με λενε νικο απο ΑΘΗΝΑ

παλιος ασθενης με προβλημα θυρεοειδους..

ειμαι 52 ετων

το 1974 σε ηλικια 15 ετων,ειχα ενα πολυ μεγαλο οζο,τον χειρουργησα σε ενα πολυιατριο του τοτε ΙΚΑ..

μετα απο 37 χρονια,παλι χειρουργειο με 2 οζους μεγαλους,ο ενας εξ αυτων,θηλωδες ca..

τωρα,μετα απο 3 μηνες ,εχω κανει το αποθεραπευτικο ιωδιο 131,το ολοσωμο σπινθηρογραφημα,που δειχνει 2 μικρα υπολοιμματα στους 2 λοβους..περιμενω απο πεμπτη μετα το πασχα τη διαγνωση του ενδοκρινολογου...τηλεφωνικα μου αυξησε τη δοση αο τ4 50 σε τ4 88....

θα ηθελα να ρωτησω οποιον και οποια μπορει να ξερει..

δουλευω στο δημοσιο..

εμεις οι ασθενεις του ca θυρεοειδους

δικαιουμαστε ασαφαλιστικα κατι;;

μπορουμε να βγαλουμε 67 τοις εκατο αναπηρια;;

μπορουμε εστω να εχουμε μειωμενο ωραριο;;

μπορουμε να βγουμε πιο μπροστα στη συνταξη;;

ΤΟ ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ

ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ..

ΠΑΝΩ ΑΠ΄ΟΛΑ Η ΥΓΕΙΑ

ομως στους δυσκολους καιρους που ερχονται,γιατι εαν δικαιουμαστε εστω και το μειωμενο ωραριο,να μην το διεκδικησουμε;;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

Υ.Γ οποιος και οποια θελει να με ρωτησει κατι ,θα του απαντησω με μεγαλη ευχαριστηση,ειδικα στο θεμα επιλογης χειρουργου ,που το εψαξα παρα πολυ..

εαν καποιος ξερει για τα ασφαλιστικα θεματα που ρωταω,ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕ..

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...