Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Παλίνδρομη κύηση - δύσκολο να το ξεπεράσω


Recommended Posts

@anemoni1989 εισαι μεσα στο μυαλο μου...! Θα εξηγησω κι εγω με τη σειρα μου για ποιο λογο το λεω. Εν τω μεταξυ, @Κελυ 32 μου, οταν ειχα την παλινδρομη τον Ιουνιο, κι εγω στην 8η περιπου εβδομαδα, ειχα στο περιβαλλον μου 3 εγκυες (και αλλες δυο γνωστες-παλιες συμμαθητριες που πετυχα καμαρωτες στην πατρικη μου πολη και μου μιλαγαν για τις εγκυμοσυνες τους χωρις να ξερουν τι ειχα μολις περασει. Δυστυχως, ηταν δυσκολο να χαρω με τη χαρα τους αφου εκεινες συνεχιζαν και εγω πονουσα. Ενιωθα να παλευω με τον εαυτο μου κ τις τυψεις μου που ενιωθα "κακιά", ενω δεν ηθελα φυσικα το κακο τους ουτε να παθουν κατι, προς θεου. Απλως θα ηθελα κι εγω να ειχα συνεχισει! Αναγκαστικα πηρα το χρονο μου, αραιωσα προσωρινα τις επαφες γιατι δεν αντεχα. Ο πονος μου δε μικρυνε, αλλα μειωθηκαν τα ερεθισματα. Δεν ηθελα να μιλαω για κοιλιες ή να βλεπω κοιλιες, πολυ απλα! Θελω να σου πω οτι ειναι απολυτα φυσιολογικο ο,τι αισθανεσαι. Μην το διαπραγματευεσαι, ετσι νιωθεις και ετσι ειναι το σωστο για σενα να νιωθεις. Ελπιζω το περιβαλλον σου να σου στεκεται και η φιλη σου να σεβεται το τι εχεις περασει ωστε να μην πιεστεις πολυ να συμμετασχεις σε ενα γεγονος που αυτη τη στιγμη δεν αντεχεις.

Οσο για αυτο που πολυ σωστα ειπε η Ανεμωνη... Ειμαι ειδικη παιδαγωγος και δουλευω και με παιδια με ειδικες αναγκες. Εχω κανει παραλληλη στηριξη σε παιδι με αυτισμο και σε παιδι με νοητικη υστερηση, εχω κανει πρακτικη στην ΕΛΕΠΑΠ και σε ειδικο σχολειο. Πιστεψτε με, εκ των υστερων λεω κι εγω ευτυχως που η φυση προνοησε να σταματησει κατι μη βιωσιμο ή να μου παρει ενα μωρο που θα γεννιοταν βαρια αρρωστο. Το εμβρυο μου ειχε μικρο μεγεθος, δυσαναλογα μεγαλο λεκιθικο ασκο και βραδυκαρδια. Ο γιατρος ειπε οτι δειχνει εικονα συνδρομου και συνηθως αυτα ειναι ασυμβιβαστα με τη ζωη. Αυτο που ευχομαι ειναι να γεννιουνται υγιη και χαρουμενα παιδια, που δε θα βιωνουν ρατσισμο, που δε θα παραπετιουνται απο το συστημα του κρατους μας, που δε θα υποφερουν μην εχοντας οσα χρειαζονται για να ειναι ευτυχισμενα. Αν η φυση ξερει τοσο νωρις οτι κατι δεν προχωραει καλα, την εμπιστευομαι και την ευχαριστω για να ειμαι ειλικρινης, που μας βγαζει απο την τρομερη θεση να επιλεξουμε οι ιδιοι μια διακοπη.. Που θελει δυναμη την οποια δεν ξερω πως βρισκουν εκεινες οι ηρωιδες μαμαδες. Ή που προστατευει αυτες τις ψυχουλες παιρνοντας τες εγκαιρα, και δινοντας το περιθωριο να προσπαθησουμε ξανα με την ελπιδα να πανε ολα τελεια την επομενη φορα!

  • Μου αρέσει 3

Grpbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κοριτσια! @anemoni1989 είμαι καλύτερα αλλά μου έρχονται κι εμένα ώρες ωρες οι σκέψεις που λες κι εσύ και επίσης νιώθω αγανάκτηση πια σκέφτομαι ότι τα τελευταία 2 χρόνια δεν κανω άλλη δουλειά από το να μένω εγκυος και μετά να απογοητευομαι συνεχώς.ειναι τραγικο.. οπότε @Κελυ 32 σε καταλαβαίνω απόλυτα.ειναι λογικα οσα νιώθεις.οταν βιωνεις συνεχόμενες ατυχίες ε δεν μπορείς να χαίρεσαι συνεχώς για τους άλλους..κοπελες που ξεκινήσαμε μαζί στην πρωτη και δεύτερη εγκυμοσυνη έχουν τα παιδάκια τους και είναι μια χαρά..η μια πάει και για το δεύτερο.χαιρομαι για αυτες απλα λέω γιατι όχι κι εγώ;;; Τώρα για τα υγιή παιδάκια έχετε απόλυτο δίκιο κορίτσια αυτό σκέφτομαι κι εγω και παρηγοριεμαι..θα ήταν τραγικό αν γεννιοντουσαν.απλα ελπίζω επιτελους σε καλή σύλληψη...βγηκε και το πρώτο  αποτέλεσμα από τον καρυοτυπο του εμβρύου και δειχνει ότι ελειπε ενα κομματακι από το χρωμόσωμα 18.(δεν είναι και πολύ συνηθισμενο όπως οι τρισωμιες).

Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2017 at 8:15 ΜΜ, Nansy29 είπε:

Γεια σου Σωτηρία!Είναι λογικό να είσαι έτσι κι έτσι..ειναι πολύ πρόσφατο ακόμη και ήσουν και σε πιο προχωρημένη εγκυμοσυνη..κι εγώ δεν έχω συνελθει ακόμα.ειμαι καλυτερα βέβαια..γενικα προσπαθουμε να κάνουμε με τον άντρα μου να κάνουμε ευχάριστα πράγματα..βολτες,φίλους,πήγαμε και μια εκδρομή το σ/κ και ξεφύγαμε τελείως.ξεκινησα και το γυμναστήριο πάλι που κάθε τρεις και λίγο εδω και 2 χρόνια το σταματαω επειδή μένω εγκυος.ολα αυτά βοηθανε γενικά και νομίζω είναι καλές ιδέες κοριτσια για να μην κολλάει το μυαλό μας εκεί. η απογοήτευση βεβαια δεν φεύγει.ειναι δυσκολο.φανταζομαι εσύ ξεχνιέσαι με το κοριτσάκι σου!!!Πως ειναι;

Καλησπέρα σας κορίτσια!!Και εκει που με έπαιρνε η κατω βόλτα,με καλεσαν για δουλειά!!!Οφειλω να ομολογήσω οτι με έχει βοήθησει αρκετά!!!Ευτυχώς ο σύζυγος κανει οτι περνάει απο το χέρι του, για να βρουμε το χαμόγελο μας!Απλα σκέφτομαι πιο θετικά,και νιωθω πως ολα γίνονται για κάποιο λογο τελικά!!!Εψαχνα για δουλειά, πολυ καιρο πριν !!Εύχομαι το 18 να γεμίσει την αγκαλιά μάς με ενα γερο κ υγιές μωράκι!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κοριτσια και χρόνια πολλα!Τι κανετε;ήθελα να σας ρωτήσω μήπως κάποια γνωρίζει.το αποτέλεσμα του καρυοτυπου του εμβρύου έδειξε ότι ελειπε ένα κομματάκι από το χρωμόσωμα 18.μετα απο εξετασεις βρέθηκε ότι κι εγω εχω την ίδια ακριβώς ελλειψη.οποτε μπορεί να μην έφταιγε αυτό που είχε πρόβλημα το έμβρυο μιας που εγώ είμαι υγιής παρόλο που λείπει αυτό το κομματάκι.θα κάνουμε βέβαια και άλλες εξετάσεις για να δούμε.το ζήτημα είναι αν δεν έφταιγε αυτό τότε τι έφταιγε βρε κοριτσια;Δεν ειχε κάποια αλλη χρωμοσωμιακη ανωμαλια.και ομως ειχε καρδιολογικο προβλημα.αν ξέρετε κάτι σχετικό θα με βοηθουσατε..θα πάμε βέβαια να πάρουμε και αλλη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλη χρονια κοριτσια μ... Με υγεια... Και μακάρι το 2018 να ειναι πιο απλοχερο απο το 2017 και να μας προσφερει οσα εκεινο μας στερεισε... 

Πως ειστε???  Εγω οχι πολυ καλα... Η αλλαγη του χρονου μου εφερε εξτρα μελαγχολία πανω που ενιωθα καλυτερα.... Νιωθω πολυ απογοητευμενη απο τον εαυτό μου. 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονιά anemoni και σε όλα τα κορίτσια!Με υγεία πάνω απόλα και εύχομαι κι εγώ το 2018 να είναι πιο καλή χρονιά και να μην έχουμε άλλες απογοητεύσεις..

είναι λογικό να είσαι έτσι..είναι πολύ νωρίς ακόμα..και όσο να ναι πάνω στις γιορτές υπάρχει μία μελαγχολία πόσο μάλλον για μας που σκεφτόμαστε ότι θα ήμασταν εγκυούλες τώρα.

κι εμένα με πιάνει ώρες ωρες αλλα η νέα χρονιά μου έφερε μία αισιοδοξία. εμείς είμαστε σε φάση που θα κάνουμε πιο ειδικές εξετάσεις να δούμε αν σχετίζεται το χρωμόσωμα με τις ατυχίες

και επίσης ανοσολογικές εξετάσεις. κάτι μου λέει ότι είμαστε κοντά στο να βρούμε την αιτία!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη χρονια κοριτσια!!! Λοιπον εμενα μου βγηκαν τα αποτελεσματα της πρωτης εξετασης...βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου ζευγους και της εξετασης με το αιμα περιοδου και ειναι ολα καλα...Επισης την τριτη βγαινει και η θρομβοφιλια...Θα προχωρησουμε σε σπερμοδιαγραμμα..αλλα κατι μου λεει οτι αιτια δεν θα βρω...τυχαια γεγονοτα καο τα δυο...αυτο που με ενοχλει ειναι οτι βλεπω δυο φιλες μου που εμειναν εγκυες αμεσως μετα την αποβολη μου και ενω εχοθν θεματα με πολυποδες και ινονυωματα πανε ολα καλα σε αυτες...that' life!!

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Καλη χρονια κοριτσια!!! Λοιπον εμενα μου βγηκαν τα αποτελεσματα της πρωτης εξετασης...βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου ζευγους και της εξετασης με το αιμα περιοδου και ειναι ολα καλα...Επισης την τριτη βγαινει και η θρομβοφιλια...Θα προχωρησουμε σε σπερμοδιαγραμμα..αλλα κατι μου λεει οτι αιτια δεν θα βρω...τυχαια γεγονοτα καο τα δυο...αυτο που με ενοχλει ειναι οτι βλεπω δυο φιλες μου που εμειναν εγκυες αμεσως μετα την αποβολη μου και ενω εχοθν θεματα με πολυποδες και ινονυωματα πανε ολα καλα σε αυτες...that' life!!

Ωωωω καλα εισαι!!! Μην μπαίνεις σε αυτη τη διαδικασία συγκρισης,  γιατι στο τέλος θα τρελαθεις.. Δυστυχώς καποιοι ειμαστε πιο ατυχοι... Αλλα θεωρώ σε βάθος χρόνου θα αντεμειφθουμε... Εμεις να ειμαστε καλα και τα αγόρια μας και ολα τα αλλα θα γίνουν :)

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Καλη χρονια κοριτσια!!! Λοιπον εμενα μου βγηκαν τα αποτελεσματα της πρωτης εξετασης...βγηκαν τα αποτελεσματα του καρυοτυπου ζευγους και της εξετασης με το αιμα περιοδου και ειναι ολα καλα...Επισης την τριτη βγαινει και η θρομβοφιλια...Θα προχωρησουμε σε σπερμοδιαγραμμα..αλλα κατι μου λεει οτι αιτια δεν θα βρω...τυχαια γεγονοτα καο τα δυο...αυτο που με ενοχλει ειναι οτι βλεπω δυο φιλες μου που εμειναν εγκυες αμεσως μετα την αποβολη μου και ενω εχοθν θεματα με πολυποδες και ινονυωματα πανε ολα καλα σε αυτες...that' life!!

Κοίτα κι εσυ σε λίγο καιρό μπορεί να μείνεις εγκυος και να πάνε όλα καλα!είναι πως θα τύχει στον καθένα..τωρα για τις εξετάσεις ναι το πιο πιθανό να είναι όντως τυχαία και να μην βρεθεί τίποτα.αλλα δεν κοιτας μήπως κάνεις και ανοσολογικες κι εσύ;έμενα τώρα μου τις πρότειναν μετα απο 4 ατυχίες..και αν όντως βρεθεί όπως υποψιάζομαι ότι έχω κάποια αντισωματα που επιτίθενται στο έμβρυο θα ειχα γλιτώσει μεγάλη ταλαίπωρια αν το είχα ανακαλύψει νωρίτερα(αν βρεθεί ότι  αυτό έφταιγε)..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι θα κανω και ανοσολογικες...και οτι χρειαστει! Αυτο ομως που καταλαβαινω ειναι οτι δεν μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια την αιτια..ελπιζω με το νεο ετος ολα να αλλαξουν..Να σε ρωτησω? Τι ανοσολογικες σου εγραψαν? Πηγεςψσε ιδιωτη?

Link to comment
Share on other sites

@Κελυ 32

@Nansy29

Για τη θρομβοφιλια οι εξετάσεις γραφονται ή ειναι συγκεκριμένο πακετο? Τελος του μηνα βεβαια θα παω στο γιατρό αλλα θελω να ξερω 2 πράγματα απο πριν.. 

Επισης εγω σκοπεύω να τον ρωτησω μηπως την επομενη φορα ξεκινησω προληπτικά salospir... Γενικα ειμαι κατα της ασκοπης χορήγησης φαρμακων,  αλλα εμαθα πως στο Αττικον, που ειναι και Πανεπιστημιακο,  χορηγουν εξαρχης... Γνωριζετε κατι σχετικό?? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηγα σε αιματολογο στο νοσοκομειο σε αππγευματινο ραντεβου και η ιδια μου εκανε ολες τις εξετασρις θρομβοφιλιας...πληρωσα μονο 60 ευρω για το ραντεβου...

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Κελυ 32 είπε:

Ναι θα κανω και ανοσολογικες...και οτι χρειαστει! Αυτο ομως που καταλαβαινω ειναι οτι δεν μπορει καποιος να μας πει με σιγουρια την αιτια..ελπιζω με το νεο ετος ολα να αλλαξουν..Να σε ρωτησω? Τι ανοσολογικες σου εγραψαν? Πηγεςψσε ιδιωτη?

Με στέλνει ο γυναικολόγος μου σε ανοσολογο, θα πάω μέσα στην εβδομάδα..δεν ξέρω ακόμα τι ακριβώς θα κάνουμε.ναι σε ιδιωτη. θα σου πω λεπτομερειες οταν παω..οχι δεν μπορει κανεις να πει την αιτια αλλα αν βρεθει κατι ειναι πιθανο να φταιει αυτο, κανεις την αναλογη θεραπεια και εχεις πιθανοτητες να πανε ολα καλα! αν δεν βρεθει τιποτα τοτε αστο δεν μπορεις να κανεις κατι..για αυτο ας το ψαξουμε οσο γινεται..μηπως και βρουμε κατι.κριμα ειναι να ταλαιπωριομαστε συνεχεια..

 

4 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

@Κελυ 32

@Nansy29

Για τη θρομβοφιλια οι εξετάσεις γραφονται ή ειναι συγκεκριμένο πακετο? Τελος του μηνα βεβαια θα παω στο γιατρό αλλα θελω να ξερω 2 πράγματα απο πριν.. 

Επισης εγω σκοπεύω να τον ρωτησω μηπως την επομενη φορα ξεκινησω προληπτικά salospir... Γενικα ειμαι κατα της ασκοπης χορήγησης φαρμακων,  αλλα εμαθα πως στο Αττικον, που ειναι και Πανεπιστημιακο,  χορηγουν εξαρχης... Γνωριζετε κατι σχετικό?? 

για θρομβοφιλια ειχα κανει στο ιατρείο του γυναικολογου μου που εχει και αιματολογικο αλλα δεν θυμαμαι καθολου το κοστος..δεν ξερω αν γραφονται..δεν νομιζω. 

για το salospir δεν νομιζω να στο δωσουν ετσι απλα μετα απο 1 παλινδρομη..ρωτα βεβαια..

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...