Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

Just now, Freya_1981 είπε:

Κι εμεις ΙΚΕΑ τη λιγο μεγαλυτερη απ αυτη που λες και μετα παμε για κρεββατακι ή στρωμα κατω.

Μπιμπερο θα παρω κ γω αλλα αν τυχει οτιδηποτε με το θηλασμο προτιμω να δοκιμασω πρωτα πιο εναλλακτικους τροπους οπως κουταλακι ή ποτηρακι ή σιρυγγα για ν αποφυγω συγχυση θηλων....θα δειξει.....

ΚΑΙ ΓΩ ΚΟΥΝΙΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΙΚΕΑ ΜΙΑ ΜΕ 160 ΕΥΡΩ....ΕΙΝΑΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΤΟ ΚΑΓΚΕΛΟ ΚΑΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΡΕΒΑΤΙ....ΤΗ ΣΤΗΣΑΜΕ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡ.Α....ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑ ΛΑΤΕΞ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΕΑ ΜΕ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΙ ΣΤΙΒΑΡΟ......ΠΗΡΑ ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΑΛΑΞΙΕΡΑ 25 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΡΤΑΡΙΕΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΩ ΠΑΝΩ ....ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ


MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ ξέρω για τα dr brown τα καλύτερα και μένα με προβληματίζει η σύγχυση θηλών, αλλα πιστεύω είναι στο παιδί. Απλά αν δεν πάρω καθολου μπουκαλια θα με.πρηξουν μαμα.και πεθερά  οποτε για να είμαι ήσυχη θα πάρω τελικά 2-3 αφού έχετε όλες .Επιθέματα  για τις θηλές πήρα 6 υφασμάτινα και  θα πάρω και μιας  χρήσης . Πρέπει να πάρουμε και τα λεγόμενα κοχύλια?? Τι ακριβως είναι?? Καθαρή λανολινη που μπορούμε να βρούμε για τις θηλές??


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , λιλιτο είπε:

Κι εγώ ξέρω για τα dr brown τα καλύτερα και μένα με προβληματίζει η σύγχυση θηλών, αλλα πιστεύω είναι στο παιδί. Απλά αν δεν πάρω καθολου μπουκαλια θα με.πρηξουν μαμα.και πεθερά  οποτε για να είμαι ήσυχη θα πάρω τελικά 2-3 αφού έχετε όλες .Επιθέματα  για τις θηλές πήρα 6 υφασμάτινα και  θα πάρω και μιας  χρήσης . Πρέπει να πάρουμε και τα λεγόμενα κοχύλια?? Τι ακριβως είναι?? Καθαρή λανολινη που μπορούμε να βρούμε για τις θηλές??

ΕΓΩ ΚΟΧΥΛΙΑ ΔΕ ΠΗΡΑ.....ΠΟΛΛΕΣ ΔΕ ΤΙΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ.....ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΑΝ ΔΕ ΠΛΗΓΩΘΟΥΜΕ...ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΦΡΕΖΥΝΤΕΡΜ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΚΙΚΟ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ


MNKKp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Εγώ θεωρώ της avent πιο καλά και πιο κοντά στη θηλή από κριτικές που μου είπαν και φίλες και δεν έχουν πάθει και σύγχυση θηλων βέβαια είναι και στο παιδί.. της mam πήρα ένα σε εκπαιδευτικό ποτηράκι από 4ων μηνών

Γιατρό πότε έχετε πάλι? Για ντοπλερ πότε θα πάτε??

Γιατρό έχω 17/7 πάλι. Ντοπλερ δεν νθα κάνω τελικά γιατί βλέπει πλέον σε κάθε ραντεβου τις αρτηρίες τον ομφάλιο τον πλακούντα και το αμνιακό υγρό .και μου είπε αν θέλω να πάω έξω αλλά στην ουσία αφού τα βλεπει αυτός δεν θα μου πουν κατι άλλο.

πρίν από 2 λεπτά , elenistam είπε:

ΕΓΩ ΚΟΧΥΛΙΑ ΔΕ ΠΗΡΑ.....ΠΟΛΛΕΣ ΔΕ ΤΙΣ ΒΟΛΕΥΟΥΝ.....ΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΑΝ ΔΕ ΠΛΗΓΩΘΟΥΜΕ...ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΡΕΜΑ ΤΗΣ ΦΡΕΖΥΝΤΕΡΜ ΓΙΑ ΤΙΣ ΘΗΛΕΣ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΚΙΚΟ ΓΙΑ ΘΗΛΕΣ

Κρέμα έχω και γω της φρεζυντερμ αλλά μου είπαν καλύτερα λανολινη πιο φυσική. Αυτά τα μαντηλάκια δεν τα έχω δει.θα τα ψάξω.

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sofaki91 είπε:

@elenistam

@2angels και εγώ για αύριο λέω γιατρό Ή την Πέμπτη.. ντοπλερ 21.07:x

Κοντεύεις εσύ! Μάλλον είμαι η τελευταία του μήνα μας. 

Και γω τα μπουκάλια ως έσχατη λύση τα θέλω , αλλά λίγο χαμομηλακι λίγο νεράκι ,κάτι; Δεν θα χρειαστεί; Λανολινη έχουν τα φαρμακεία. Τα κοχύλια τι είναι;


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@λιλιτο Όχι δεν πρέπει να πάρουμε τα κοχύλια..Δεν είναι απαραίτητο δηλαδή μόνο αν δεις ότι πληγώνεσαι πολύ Αλλά καλύτερα όχι.. Όσο για κρέμα πήρα της medela 100% λανολινη ,έχω ακούσει τα καλύτερα .. μαντηλάκια δεν νομίζω πως χρειάζονται.. νεράκι αρκεί.. Όσο για το ντοπλερ σωστά εφόσον τα παρακολουθείτε όλα τόσο πολύ δεν υπάρχει λόγος..

 

πρίν από 9 λεπτά , 2angels είπε:

Κοντεύεις εσύ! Μάλλον είμαι η τελευταία του μήνα μας. 

Και γω τα μπουκάλια ως έσχατη λύση τα θέλω , αλλά λίγο χαμομηλακι λίγο νεράκι ,κάτι; Δεν θα χρειαστεί;

Ναι κοντεύω σιγά σιγά..

Χαμομήλι κανονικά δεν επιτρέπεται να δώσουμε πριν τα 2 έτη..οποιοδήποτε αφέψημα δηλαδή.. νερό με το που κλείσει 180 μέρες ζωής δηλαδή 6 μηνών και ξεκινήσει στέρεες τροφές..αν και πάλι δεν είναι απαραίτητο Αλλά άμα θέλεις μόνο από 6 μηνών.. Οδηγίες Π.Ο.Υ 

  • Μου αρέσει 3

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και γω έτσι ξέρω.νερο με τη εισαγωγή των στερεών και αφεψηματα στα 2 χρόνια γτ μπορεί να κάνουν αλλεργίες. Φυσικά ξέρω και παιδί αλλεργικό σοκ επολλα μου έπινε μαραθοεσ άστο γάλα μετά από συμβουλή παιδιάτρου για να φτιάξει το έντερο του. Αλλά ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας το απαγορεύει.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!

πραγματικα ολες αυτες τις αποριες ειχα κ γω περσυ που περιμενα το 1ο μου παιδακι! Ολα φαινονται βουνο...αλλα δεν ειναι.

θα σταθω σε 1-2 πραγματακια που θυμαμαι....

για στρωμα εφαγα μερονυχτα να διαβαζω κριτικες, πηρα ενα με κοκοφοινικα κ λατεξ που το γυρνας μετα το 6μηνο (100€) -αποτελεσμα: η κουνια χρησιμοποιηθηκε ελαχιστα, δεν γυρισα καν το στρωμα,το ξεχασα!

Για υπνοσακο που λετε...σεπτεμβρη μηνα δε νομιζω να χρειαστει-τζαμπα λεφτα (μια πικε θα ναι μια χαρα). Καλυτερα παρτε αργοτερα τον χειμωνιατικο 2,5 tog  για να μην ξεσκεπαζεται κ κρυωνει!

Για μπιμπερο καλα κανατε κ πηρατε 2 μπουκαλακια, ετσι για ασφαλεια..αν κ σας ευχομαι να μην χρειαστουν κ να θηλασετε! θα σας προτεινουν κ καποιο γαλα σκονη στο μαιευτηριο- το χα παρει για σιγουρια κ ευτυχως δεν το ηπιε ποτε κ θηλαζε μονο! κοχυλια δεν εβαλα...μονο κατι ψευδοθηλες για λιγες μερες γιατι με ειχε πληγωσει. Επιθεματα μιας χρησης θα χρειαστουν πολλα.... εμενα ετρεχε το γαλα κατω!!!! Α! και σερβιετες πολλες για τον πρωτο μηνα που θα χουμε τα λοχεια! αν βλεπετε προσφορες...αγοραζετε!!! 

Χαμομηλι και νερο δε δινουμε στα βρεφη... με ειχαν φαει πεθερα κ πατερας περσυ το καλοκαιρι...οτι το μωρο διψαει!!! δοκιμασε νερο οταν ξεκινησε στερεες..6 μηνων!

Γενικα θελει ενημερωση ωστε να μην επηρεζομαστε απο γνωμες προπολεμικες!!!!

φιλια σε ολες!

καλα αποτελεσματα στο ντομπλερ! Εγω στις 25/07 εχω!

 

 

  • Μου αρέσει 3

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , sweet mommy είπε:

καλημερα κοριτσια!

πραγματικα ολες αυτες τις αποριες ειχα κ γω περσυ που περιμενα το 1ο μου παιδακι! Ολα φαινονται βουνο...αλλα δεν ειναι.

θα σταθω σε 1-2 πραγματακια που θυμαμαι....

για στρωμα εφαγα μερονυχτα να διαβαζω κριτικες, πηρα ενα με κοκοφοινικα κ λατεξ που το γυρνας μετα το 6μηνο (100€) -αποτελεσμα: η κουνια χρησιμοποιηθηκε ελαχιστα, δεν γυρισα καν το στρωμα,το ξεχασα!

Για υπνοσακο που λετε...σεπτεμβρη μηνα δε νομιζω να χρειαστει-τζαμπα λεφτα (μια πικε θα ναι μια χαρα). Καλυτερα παρτε αργοτερα τον χειμωνιατικο 2,5 tog  για να μην ξεσκεπαζεται κ κρυωνει!

Για μπιμπερο καλα κανατε κ πηρατε 2 μπουκαλακια, ετσι για ασφαλεια..αν κ σας ευχομαι να μην χρειαστουν κ να θηλασετε! θα σας προτεινουν κ καποιο γαλα σκονη στο μαιευτηριο- το χα παρει για σιγουρια κ ευτυχως δεν το ηπιε ποτε κ θηλαζε μονο! κοχυλια δεν εβαλα...μονο κατι ψευδοθηλες για λιγες μερες γιατι με ειχε πληγωσει. Επιθεματα μιας χρησης θα χρειαστουν πολλα.... εμενα ετρεχε το γαλα κατω!!!! Α! και σερβιετες πολλες για τον πρωτο μηνα που θα χουμε τα λοχεια! αν βλεπετε προσφορες...αγοραζετε!!! 

Χαμομηλι και νερο δε δινουμε στα βρεφη... με ειχαν φαει πεθερα κ πατερας περσυ το καλοκαιρι...οτι το μωρο διψαει!!! δοκιμασε νερο οταν ξεκινησε στερεες..6 μηνων!

Γενικα θελει ενημερωση ωστε να μην επηρεζομαστε απο γνωμες προπολεμικες!!!!

φιλια σε ολες!

καλα αποτελεσματα στο ντομπλερ! Εγω στις 25/07 εχω!

 

 

Στην αρχή κοιμάται στο λάτεξ και μετά στον κοκοφοίνικα?? Επίσης φαντάζομαι στην αρχή δεν κουνιούνται πολύ για να ξεσκεπάζονται έτσι??

Καλά που μου το θύμισε γαι τις σερβίετες ,είχα σκεφτεί να παρω μόνο για το νοσοκομείο.!!

Μπράβο που δίνεις και λίγη από τη σοφία σου και σε μας για να μην αγοράζουμε άχρηστα πράγματα.:x

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα πάρω βρακάκια μιας χρήσης σαν δίχτυ είναι ,είδα ότι τα πουλάνε σε κουτί σετ των 5.αλλα δεν ξέρω αν πρέπει  ν; Βάζεις και σερβιετες μεσα. και σερβιετες μάλλον της τενα για το νοσοκομείο και μετα κανονικές απλά νυχτος για να είναι λίγο μεγάλες . Θα δω και πάνα βρακάκι. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά τι θα βολεψει .


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , λιλιτο είπε:

Εγώ θα πάρω βρακάκια μιας χρήσης σαν δίχτυ είναι ,είδα ότι τα πουλάνε σε κουτί σετ των 5.αλλα δεν ξέρω αν πρέπει  ν; Βάζεις και σερβιετες μεσα. και σερβιετες μάλλον της τενα για το νοσοκομείο και μετα κανονικές απλά νυχτος για να είναι λίγο μεγάλες . Θα δω και πάνα βρακάκι. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά τι θα βολεψει .

Τέτοια δίνουν και στο μαιευτήριο βρακακια δίχτυ μιας χρήσης γι'αυτό δεν ξέρω αν θα με βολέψουν.. μάλλον πάνα βρακάκι και για το σπίτι always νυχτός που είναι μεγάλες και αυτές αναλόγως βέβαια τη ροή..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Sofaki91 είπε:

Τέτοια δίνουν και στο μαιευτήριο βρακακια δίχτυ μιας χρήσης γι'αυτό δεν ξέρω αν θα με βολέψουν.. μάλλον πάνα βρακάκι και για το σπίτι always νυχτός που είναι μεγάλες και αυτές αναλόγως βέβαια τη ροή..

Δεν ήξερα ότι στα δίνουν εκεί. Αν και στα δημόσια δε νομίζω να είναι τόσο Χουβαρνταδες. Περιμένω να απαντήσουν και οι άλλες μήπως ξέρουν κάτι πάραπανω.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

1350 γρ η μπεμπουλα μου. Επόμενος στόχος για εμάς 32η εβδομάδα, και η ξάπλα συνεχίζεται. 20 Μαϊου ήταν η μέρα που ξεκίνησα να είμαι καναπε-κρεβατι. Πως πέρασε ο καιρός; 

 Και γω πάνες μεγάλες θα πάρω για το μαιευτήριο ( αν και τις προηγούμενες φορές μου είχαν δώσει οι μαίες , τώρα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα) και μετά στο σπίτι νυκτός. Δεν χρειάστηκαν ποτέ μεγαλύτερες . Τα βρακάκια μιας χρήσεως πάντως βολεύουν πολύ για να κρατήσουν τις τεράστιες πάνες των μαιευτηριων.

Για νερό-χαμομήλι θυμάμαι γνωστές μου που έδιναν. Κυρίως χαμομήλι για τους κολικούς....τι να πω; Ιδέα δεν είχα! Αλλά φαντάζομαι θα  λένε οι παιδίατροι τι κάνει και τι όχι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία πάντως! 

Στρώμα εγώ κλίνω προς ημίσκληρο λάτεξ ..... Ακόμα ψάχνω!


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, 2angels είπε:

1350 γρ η μπεμπουλα μου. Επόμενος στόχος για εμάς 32η εβδομάδα, και η ξάπλα συνεχίζεται. 20 Μαϊου ήταν η μέρα που ξεκίνησα να είμαι καναπε-κρεβατι. Πως πέρασε ο καιρός; 

 Και γω πάνες μεγάλες θα πάρω για το μαιευτήριο ( αν και τις προηγούμενες φορές μου είχαν δώσει οι μαίες , τώρα δεν ξέρω πως είναι τα πράγματα) και μετά στο σπίτι νυκτός. Δεν χρειάστηκαν ποτέ μεγαλύτερες . Τα βρακάκια μιας χρήσεως πάντως βολεύουν πολύ για να κρατήσουν τις τεράστιες πάνες των μαιευτηριων.

Για νερό-χαμομήλι θυμάμαι γνωστές μου που έδιναν. Κυρίως χαμομήλι για τους κολικούς....τι να πω; Ιδέα δεν είχα! Αλλά φαντάζομαι θα  λένε οι παιδίατροι τι κάνει και τι όχι. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία πάντως! 

Στρώμα εγώ κλίνω προς ημίσκληρο λάτεξ ..... Ακόμα ψάχνω!

Μεγάλωσε η μικρούλα.. περνάει γρήγορα έτσι φαίνεται σε μένα τουλάχιστον.. Ίσως επειδή Ανυπομονώ να πηγαίνω στα ραντεβού..

Αφαιρεί από την παραγωγή της μαμάς σε γάλα, δεν προσφέρει τίποτα, δεν έχει αποδειχθεί ότι βοηθάει στους κολικούς, ενώ σε μεγάλες ποσότητες μετριάζει τα ευεργετικά αποτελέσματα του μητρικού θηλασμού, δυσχεραίνει την απορρόφηση του σιδήρου, προκαλεί απώλεια υγρών με διούρηση. Είναι πιθανό να προκαλέσει αλλεργία και υπερένταση. Είναι φάρμακο, δηλαδή εν δυνάμει δηλητήριο.

Αυτό διάβασα για το τσάι χαμομήλι Αλλά εφόσον το λέει και ο ΠΟΥ πως δεν κάνει κάτι παραπάνω θα ξέρει από τους κοινούς παιδιατρους..τεσπα ο καθένας πράττει όπως ξέρει και θέλει εκείνος

  • Μου αρέσει 2

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...