Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια μου καλησπέρα! Έχω καιρό να μπω στο φόρουμ, χαιρετώ τα νέα κορίτσια και εύχομαι τα καλύτερα σε όλες! Είμαι σε προετοιμασία για εμβρυομεταφορα κατεξυγμενων βλαστοκυστεων. Εχω πολλές γνώσεις όσο αφορά το κομμάτι της ωοληψιας, στην εμβρυομεταφορα ειδικά κατεψυγμένων, έχω πολλές απορίες. Για παράδειγμα 2η ημέρα του κύκλου έκανα οιστραδιολη και είναι 67.Θεωρειται υψηλή? Να ακυρώσω τη διαδικασία? Έκανα και υπέρηχο και δεν υπάρχει κύστη. Γενικά δεν έχω καταλάβει τι θέλει προσοχή στην εμβρυομεταφορα. Είναι η τελευταία μου προσπάθεια και δε θέλω να πάω με ο, τι να ναι συνθήκες. 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, Ασία είπε:

ακόμη δεν βάλαμε. Τώρα θα βάλουμε αρακά κ μετά φασολάκια είπε ο γιατρός. λογικά μετά θα συνεχίσουμε με εισαγωγές σε φρούτα και κρέας σιγά σιγά.

 

Ναι βάζω λάδι. τα φρούτα που τρώει θα φταίνε λογικά αν και σήμερα από το πρωί έκανε 4 φορές κ καμία δεν ζορίστηκε.Ίσως συνηθίζει κιόλας.

πόσα ml δίνετε φρουτοκρεμα και πόσο χορτόσουπα κορίτσια?η μάλλον πόσο περίπου τρώνε τα παιδιά?

@anemoni1989 εσύ που η δικιά σου τρώει τα μισά από τα 200-250 που φτιάχνεις, όπως λες πιο πάνω, δίνεις και γάλα μετά? ζητάει? εμένα χθες που έφαγε περίπου 200 δεν έδωσα γάλα και δεν ζήτησε, ενώ σήμερα που έφαγε 100 μόνο της έδωσα και γάλα μετά.

Κοριτσι βαλε ακτινίδιο η δαμασκηνο εμενα φαντασου η γιατρός δεν μου ειχε πει αλλα ζοειστηκε και εμενα και της ξεκινησα μονη μου θα επρεπε να σου ειχε ξεκινησει με αχλαδι γιατι και το μηλο και η μπανανα σφίγγουν. Μην τα βαζεις ολα μαζι στο φαγητο να τα συνδιαζεις οπως τα κανονικά φαγητα γιατι αμα τα μπερδεψεις η γευση γίνεται χαλια και δεν θα τα τρωει η θα την αηδιασουν. Να προσπαθησει σιγα σιγα να μην πίνει γαλα μετά το φαγητο για μα συνηθίζει στις γευσεις. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Just now, Ασία είπε:

ακόμη δεν βάλαμε. Τώρα θα βάλουμε αρακά κ μετά φασολάκια είπε ο γιατρός. λογικά μετά θα συνεχίσουμε με εισαγωγές σε φρούτα και κρέας σιγά σιγά.

 

Ναι βάζω λάδι. τα φρούτα που τρώει θα φταίνε λογικά αν και σήμερα από το πρωί έκανε 4 φορές κ καμία δεν ζορίστηκε.Ίσως συνηθίζει κιόλας.

πόσα ml δίνετε φρουτοκρεμα και πόσο χορτόσουπα κορίτσια?η μάλλον πόσο περίπου τρώνε τα παιδιά?

@anemoni1989 εσύ που η δικιά σου τρώει τα μισά από τα 200-250 που φτιάχνεις, όπως λες πιο πάνω, δίνεις και γάλα μετά? ζητάει? εμένα χθες που έφαγε περίπου 200 δεν έδωσα γάλα και δεν ζήτησε, ενώ σήμερα που έφαγε 100 μόνο της έδωσα και γάλα μετά.

Εγω δεν της εδινα ουτε της δινω γαλα απο μονη μ... Περιμενω παντα να γκρινιαξει δηλαδή και δεν κραταω ωραρια γιατί θελω να μαθει πως οταν αισθανθεί πεινα τρωμε... Πλεον βλέπω πως καταλαβαίνει αρκετά πράγματα και θελω να αντιληφθει σιγα σιγα τις αισθησεις της και πως να τις ικανοποιει... 

Just now, Alex. Arap είπε:

Κοριτσι βαλε ακτινίδιο η δαμασκηνο εμενα φαντασου η γιατρός δεν μου ειχε πει αλλα ζοειστηκε και εμενα και της ξεκινησα μονη μου θα επρεπε να σου ειχε ξεκινησει με αχλαδι γιατι και το μηλο και η μπανανα σφίγγουν. Μην τα βαζεις ολα μαζι στο φαγητο να τα συνδιαζεις οπως τα κανονικά φαγητα γιατι αμα τα μπερδεψεις η γευση γίνεται χαλια και δεν θα τα τρωει η θα την αηδιασουν. Να προσπαθησει σιγα σιγα να μην πίνει γαλα μετά το φαγητο για μα συνηθίζει στις γευσεις. 

Τι εννοείς να μην τα βαζει ολα μαζι?? Εγω ολα μαζι της τα βαζω... Δηλαδη σήμερα που της ειχα αρακα να φαει μονο αρακα, πατατα, καροτο, σελινο και το κρεας που μπαίνει μπαλαντερ παντου?? Αφού ουτως ή αλλως θα αλεσθουν δεν θα μπερδευτουν οι γευσεις? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex. Arap είπε:

Κοριτσι βαλε ακτινίδιο η δαμασκηνο εμενα φαντασου η γιατρός δεν μου ειχε πει αλλα ζοειστηκε και εμενα και της ξεκινησα μονη μου θα επρεπε να σου ειχε ξεκινησει με αχλαδι γιατι και το μηλο και η μπανανα σφίγγουν. Μην τα βαζεις ολα μαζι στο φαγητο να τα συνδιαζεις οπως τα κανονικά φαγητα γιατι αμα τα μπερδεψεις η γευση γίνεται χαλια και δεν θα τα τρωει η θα την αηδιασουν. Να προσπαθησει σιγα σιγα να μην πίνει γαλα μετά το φαγητο για μα συνηθίζει στις γευσεις. 

θα βάλω μετά τον αρακά, τα φασολάκια και το κρέας. Γιατί βιαζόμαστε να μπει το κρέας λόγω χαμηλού σιδήρου. μην χάνουμε τριήμερα για αχλάδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

θα βάλω μετά τον αρακά, τα φασολάκια και το κρέας. Γιατί βιαζόμαστε να μπει το κρέας λόγω χαμηλού σιδήρου. μην χάνουμε τριήμερα για αχλάδια κτλ.

Και γτ δεν βαζεις πρώτο το κρεας και μετα φασολακια και αρακα??? 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγω δεν της εδινα ουτε της δινω γαλα απο μονη μ... Περιμενω παντα να γκρινιαξει δηλαδή και δεν κραταω ωραρια γιατί θελω να μαθει πως οταν αισθανθεί πεινα τρωμε... Πλεον βλέπω πως καταλαβαίνει αρκετά πράγματα και θελω να αντιληφθει σιγα σιγα τις αισθησεις της και πως να τις ικανοποιει... 

Τι εννοείς να μην τα βαζει ολα μαζι?? Εγω ολα μαζι της τα βαζω... Δηλαδη σήμερα που της ειχα αρακα να φαει μονο αρακα, πατατα, καροτο, σελινο και το κρεας που μπαίνει μπαλαντερ παντου?? Αφού ουτως ή αλλως θα αλεσθουν δεν θα μπερδευτουν οι γευσεις? 

Εννοώ αρακα με σελινο δεν παει θα βγαλει περιεργη γευση πατατα κρεμυδακι καροτο οπου ταιριαζει. σκεψου τα δικα μας φαγητα θα σου αρεσε σελινο με φασολακια. Εμενα δεν της αρεσε το σελινο και της βαζω σπανακι. Θα μπερδευτουν αλλα θα ειναι ωραια; πριν δωσεις να φαι να δοκιμάζεις εγω ετσι κανω. 

Just now, Ασία είπε:

θα βάλω μετά τον αρακά, τα φασολάκια και το κρέας. Γιατί βιαζόμαστε να μπει το κρέας λόγω χαμηλού σιδήρου. μην χάνουμε τριήμερα για αχλάδια κτλ.

Κοριτσι τα συνηθισμενα φρουτα δεν κανουν αλεργια εγω ξεκινησα με αχλαδι και μερα παρα μερα εβαζα αλλο φρουτο το πορτοκαλι μπορει να τα πειραξει γιατι ειναι οξυνο. Κοιτα παντα να δίνεις πραγματα εποχης.αν έχετε θεμα με το σιδηρο καλύτερα να δωσεις βαση στο κρέας και τα λαχανικα δεν κανουν αλλεργια μονο η μελτσανα η ντομάτα μερικες φορες. συζητησε το με την παιδίατρο να εισάγεις το κρεας αυτο είναι το σημαντικό. 

  • Μου αρέσει 1

5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Και γτ δεν βαζεις πρώτο το κρεας και μετα φασολακια και αρακα??? 

Επειδή ο παιδίατρος μου τα είπε με αυτή τη σειρά. Όχι αμέσως κρέας, αν κατάλαβα καλά για να συνηθίσει λίγο με την χορτόσουπα κ μετά να πετάξω μέσα κρέας.

κορίτσια βάζει κάποια από εσάς γάλα στην κατάψυξη σε σακουλάκια? τώρα που κόψαμε την αποστείρωση τι γίνεται με την κατάψυξη? μήπως πρέπει να συνεχιστεί στο θήλαστρο επειδή το γάλα μπαίνει στην κατάψυξη κ θα μείνει πολύ καιρό λογικά μέσα? για το γάλα που αφήνω στο ψυγείο κ θα δοθεί μέσα σε τρεις μέρες δεν αποστείρωνω πια. για την κατάψυξη όμως?

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Επειδή ο παιδίατρος μου τα είπε με αυτή τη σειρά. Όχι αμέσως κρέας, αν κατάλαβα καλά για να συνηθίσει λίγο με την χορτόσουπα κ μετά να πετάξω μέσα κρέας.

κορίτσια βάζει κάποια από εσάς γάλα στην κατάψυξη σε σακουλάκια? τώρα που κόψαμε την αποστείρωση τι γίνεται με την κατάψυξη? μήπως πρέπει να συνεχιστεί στο θήλαστρο επειδή το γάλα μπαίνει στην κατάψυξη κ θα μείνει πολύ καιρό λογικά μέσα? για το γάλα που αφήνω στο ψυγείο κ θα δοθεί μέσα σε τρεις μέρες δεν αποστείρωνω πια. για την κατάψυξη όμως?

Αν τα αποθηκεύεις κατάψυξη, αποστειρωνεις κανονικά.


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Αν τα αποθηκεύεις κατάψυξη, αποστειρωνεις κανονικά.

Πρέπει δηλαδή να αποστείρωνω το θήλαστρο κάθε φορά ας έχω κόψει την αποστείρωση στα μπουκάλια? ήδη αποθήκευσα γάλα σε δύο σακουλάκια στην κατάψυξη χωρίς να έχω αποστείρωσει το θήλαστρο προηγουμένως, να το πετάξω τώρα δηλαδή το γάλα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Πρέπει δηλαδή να αποστείρωνω το θήλαστρο κάθε φορά ας έχω κόψει την αποστείρωση στα μπουκάλια? ήδη αποθήκευσα γάλα σε δύο σακουλάκια στην κατάψυξη χωρίς να έχω αποστείρωσει το θήλαστρο προηγουμένως, να το πετάξω τώρα δηλαδή το γάλα?

Μην το πεταξεις... Δωστο αμεσα, πχ αύριο!!! Απλα για μακροχρόνια αποθηκευση πρέπει να αποστειρωνεις θηλαστρο και δοχειο συλλογης γτ το γαλα σε βαθος χρόνου αναπτύσσει μικροοργανισμους

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα μανουλες ευχομαι να ειστε καλα κ εσεις κ τα μπεμπακια σας!!! Να σας ρωτησω: τα ρουχαλακια της μικρης μετα τα φρουτα γινονται χαλια ακομα κ με σαλιαρα τα βαζω απευθειας στο ζεστο νερο αλλα μερικες φορες παλι δεν καθαριζουν καλα ουτε στο πληντυριο με αρκαδι δεν καθαριζουν.....εχετε καποιο απορυπαντικο π χρησιμοποιειτε? 


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλησπερα μανουλες ευχομαι να ειστε καλα κ εσεις κ τα μπεμπακια σας!!! Να σας ρωτησω: τα ρουχαλακια της μικρης μετα τα φρουτα γινονται χαλια ακομα κ με σαλιαρα τα βαζω απευθειας στο ζεστο νερο αλλα μερικες φορες παλι δεν καθαριζουν καλα ουτε στο πληντυριο με αρκαδι δεν καθαριζουν.....εχετε καποιο απορυπαντικο π χρησιμοποιειτε? 

Εγω τα πλενω τοπικα με καυτό νερο.. Το αφηνω να τρέχει πανω αρκτη ωρα και μετα σ πλυντήριο με αβα και απορρυπαντικο πλυντηρίου και καθαριζουν.. 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγω τα πλενω τοπικα με καυτό νερο.. Το αφηνω να τρέχει πανω αρκτη ωρα και μετα σ πλυντήριο με αβα και απορρυπαντικο πλυντηρίου και καθαριζουν.. 

Λογικα τα ηδη χαμενα ρουχα δεν καθαριζουν ε? Θα τ δοκιμασω κ αυτο αν τυχει κ δεν εχω να της βαλω κατι παλιο καποια στιγμη....ευχαριστω!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μην το πεταξεις... Δωστο αμεσα, πχ αύριο!!! Απλα για μακροχρόνια αποθηκευση πρέπει να αποστειρωνεις θηλαστρο και δοχειο συλλογης γτ το γαλα σε βαθος χρόνου αναπτύσσει μικροοργανισμους

Ναι αυτό θα κάνω! 

η κατάψυξη μου είναι στους -12 βαθμούς. ξέρουμε πόσο θα κρατάει το γάλα?2 εβδομάδες μόνο? για να κρατάει 3 μήνες πρέπει να είναι στους -18 και κάτω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ασία είπε:

Ναι αυτό θα κάνω! 

η κατάψυξη μου είναι στους -12 βαθμούς. ξέρουμε πόσο θα κρατάει το γάλα?2 εβδομάδες μόνο? για να κρατάει 3 μήνες πρέπει να είναι στους -18 και κάτω?

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΤΡΙΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ

1. Στο ψυγείο σε θερμοκρασία +4°C: Στη θερμοκρασία αυτή το γάλα μπορεί να διατηρηθεί     με ασφάλεια έως 3-4 μέρες.
2. Στην κατάψυξη σε θερμοκρασία -18°C – -20°C: Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί     στους -18°C για 6 μήνες και στους -20°C έως και 12 μήνες.
3. Σε θερμοκρασία δωματίου +16°C – 26°C: Το μητρικό γάλα μπορεί να διατηρηθεί με     ασφάλεια σ’ αυτές τις θερμοκρασίες για 3-4 ώρες.

  • Μου αρέσει 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...