Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

On 6/5/2019 at 11:57 ΜΜ, Ασία είπε:

κορίτσια χρησιμοποιείτε εντομοαπωθητικά?? ξέρετε κάποιο που είναι κατάλληλο για 6 μηνών μωρό?μας έφαγαν τα κουνούπια.

Καλησπερα ! εγω σημερα αγορασα αυτοκολλητα cer 8  εντοαπωθητικα  κ θα τα κολλαω στην μπλουζα του , στο καροτσι κ στο κρεβατι .διαβασα ικανοποιητικα σχολια απο γονεις που τα αγορασαν.

On 6/5/2019 at 1:11 ΜΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημερα κοριτσια καλη εβδομαδα!!!! Εχω μια ερωτηση προς τις μανουλες π δεν θηλαζουν μιας κ ξερω οτι οο θηλαζουσες ειναι ελευθερα να τρωει το νινι οποτε θελει!!! Τωρα σε μια εβδομαδα ξεκιναμε κρεμα ή φαριν λακτε ή μπισκοτοκρεμα....να πω οτι τωρα δινω φρουτα στις 2μιση η ωρα αντι για γαλα εκτος κ αν μετα θελει ελαχιστα μλ για να νανουριστει!Οταν λοιπον ξεκιμησω την κρεμα εχω σκοπο να δινω τα φρουτα στο γευμα 11κ15 να αφησω αδεια δηλ το γευμα των 2μιση να δινω γαλα(μεχρι να ξεκινησει το φαγητο σε 1μιση μηνα) κ να δινω την κρεμα λοιπον στις 6κ20 κ απο πισω αν κ οσο θελει γαλα.....κ ρωταω λοιπον εσας να με βοηθησετε οταν με το καλο μπει κ το φαγητο παμε στα 3γευματα αντι για γαλα!!! Και φτανει σε σημειο να τρωει 2 αντε 3 γαλα αν στριμωξω καπου αυτο το 1!! Τα 3δεν ειναι λιγα??? 

Το προγραμμα μας προς το παρον ειναι το εξης:

11:15 γαλα 

14:30 φρουτα

18:20 γαλα

21:40 γαλα

Οτι ωρα κ αν ξυπνησει τα ξημερωματα γαλα (συνηθως ξυπναει 5-6)

Και αν στριμωξω ενα γευμα κατα τις 08:00 το πρωι...

Και μετα θα γινει το εξης:

11:15 φρουτα

14:30 φαγακι

18:20 κρεμα 

21:40 γαλα 

Ξημερωματα γαλα αν ξυπνησει

Και το στριμωγμενο γευμα στις 8 το πρωι! Και απο πισω απο το κουταλι ελευθερα οσο κ αν θελει γαλατακι!

Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο!!!!

Θα ρωτησω φυσικα και την παιδιατρο αλλα ρωταω και τις αποψεις σας!!!

Καλησπερα , να σου πω κ εγω την δικια μου αποψη. εγω του  τα ξεκινησα οταν εγινε 5 μηνων . μου ειχε προτεινει η παιδιατρος να δινω κατα τις 11 -12 τα φρουτα κ το απογευμα ριζαλευρο . καλα μπορω να πω οτι εκεινος ο μηνας ηταν δοκιμαστικος αφου ετρωγε τα φρουτα ( καποιες φορες ολα , καποιες αφηνε λιγο ) και μετα θηλαζε. δλδ  θηλαζε 8 , 10 , 12 , 13:30 - 14 τα φρουτα κ ξανα επινε λιγακι , 16, 18.30 ριζαλευρο κ μετα αλλους 3-4 θηλασμους μεχρι το επομενο πρωι. απο 6 μηνων , του δινω φρουτα κ φαγητο  οποτε το προγραμμα του ειναι ,θηλαζει 5 τα ξημερωματα , 8, 11, 13.30 -14 φρουτα, 16 θηλαζει , 19 φαγητο , 21 θηλαζει , 23.30 φορμουλα η θηλαζει κ κοιμαται.  στο περιεγραψα γτ πλεον θηλαζει 5-7 φορες την μερα που κοντευει 7 μηνων . οταν ηταν 5 μηνων  ηθελε περισσοτερο . μηπως του δινεις λιγο γαλα? εκτος αν σου πινει ποσοτητα  αρκετη καθε φορα . ποσα κιλα ειναι κ ποσα μλ πινει ?

* δεν ειμαι υποστηρικτης της αποψης που καποιες νεες μαμαδες υποστηριζουν ακραδαντα οτι βασικη τροφη ειναι το γαλα μεχρι ενος ετους ! πιστευω οτι απο 6 μηνων σιγουρα μπορει να φαει ενα μωρο , εμενα πλεον ο δικος μου βλεπει κουταλι κ ανοιγει το στομα κ γλειφεται μετα! κ πιστευω οτι τα μωρα εχουν αναγκη απο στερεες τροφες κ οχι μονο γαλα


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

13 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλησπερα ! εγω σημερα αγορασα αυτοκολλητα cer 8  εντοαπωθητικα  κ θα τα κολλαω στην μπλουζα του , στο καροτσι κ στο κρεβατι .διαβασα ικανοποιητικα σχολια απο γονεις που τα αγορασαν.

Καλησπερα , να σου πω κ εγω την δικια μου αποψη. εγω του  τα ξεκινησα οταν εγινε 5 μηνων . μου ειχε προτεινει η παιδιατρος να δινω κατα τις 11 -12 τα φρουτα κ το απογευμα ριζαλευρο . καλα μπορω να πω οτι εκεινος ο μηνας ηταν δοκιμαστικος αφου ετρωγε τα φρουτα ( καποιες φορες ολα , καποιες αφηνε λιγο ) και μετα θηλαζε. δλδ  θηλαζε 8 , 10 , 12 , 13:30 - 14 τα φρουτα κ ξανα επινε λιγακι , 16, 18.30 ριζαλευρο κ μετα αλλους 3-4 θηλασμους μεχρι το επομενο πρωι. απο 6 μηνων , του δινω φρουτα κ φαγητο  οποτε το προγραμμα του ειναι ,θηλαζει 5 τα ξημερωματα , 8, 11, 13.30 -14 φρουτα, 16 θηλαζει , 19 φαγητο , 21 θηλαζει , 23.30 φορμουλα η θηλαζει κ κοιμαται.  στο περιεγραψα γτ πλεον θηλαζει 5-7 φορες την μερα που κοντευει 7 μηνων . οταν ηταν 5 μηνων  ηθελε περισσοτερο . μηπως του δινεις λιγο γαλα? εκτος αν σου πινει ποσοτητα  αρκετη καθε φορα . ποσα κιλα ειναι κ ποσα μλ πινει ?

* δεν ειμαι υποστηρικτης της αποψης που καποιες νεες μαμαδες υποστηριζουν ακραδαντα οτι βασικη τροφη ειναι το γαλα μεχρι ενος ετους ! πιστευω οτι απο 6 μηνων σιγουρα μπορει να φαει ενα μωρο , εμενα πλεον ο δικος μου βλεπει κουταλι κ ανοιγει το στομα κ γλειφεται μετα! κ πιστευω οτι τα μωρα εχουν αναγκη απο στερεες τροφες κ οχι μονο γαλα

Και να θελω να της δωσω πιο συχνα δεν τρωει.....τρωει στο 4ωρο 180μλ μπορει κ 200 προς το παρον δινω πρωι φρουτα(250-270μλ) και απογευμα κρεμα(150-200μλ) κ τρωει: γαλα 7το πρωι, λιγο γαλατακι(40μλ) μετα τα φρουτα στις 11μιση,γαλα στις 15:00 κρεμα στις 19:00κ γαλατακι απο πισω οσο θελει(συνηθως 30-40μλ) γαλα το βραδυ 22:30 κ γαλα τα ξημερωματα αν ξυπνησει! @Elenaki5186 δεν τρωει παραπανω φορες δεν πειναει!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Και να θελω να της δωσω πιο συχνα δεν τρωει.....τρωει στο 4ωρο 180μλ μπορει κ 200 προς το παρον δινω πρωι φρουτα(250-270μλ) και απογευμα κρεμα(150-200μλ) κ τρωει: γαλα 7το πρωι, λιγο γαλατακι(40μλ) μετα τα φρουτα στις 11μιση,γαλα στις 15:00 κρεμα στις 19:00κ γαλατακι απο πισω οσο θελει(συνηθως 30-40μλ) γαλα το βραδυ 22:30 κ γαλα τα ξημερωματα αν ξυπνησει! @Elenaki5186 δεν τρωει παραπανω φορες δεν πειναει!

ενταξει τρωει πολυ καλη ποσοτητα σε μλ πιστευω . μια χαρα θα ειστε με το προγραμμα που γραφεις.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, ada32 είπε:

ενταξει τρωει πολυ καλη ποσοτητα σε μλ πιστευω . μια χαρα θα ειστε με το προγραμμα που γραφεις.

Κ η παιδιατρος εχθες το ιδιο μ ειπε! Ευχαριστω!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλες χρονια πολλα! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Τι κανετε; Που χαθηκατε; Πως πανε τα μπεμπακια σας; Εμεις βγαζουμε αισιως το 6ο δοντι :D ...

Με το φαγητο παμε ετσι κι ετσι. Τρελαινεται για φρουτα, αλλα η κρεατοσουπα καταληγει ...ενυδατικη για τη μαμα... Νικαω βεβαια, αλλα με αγωνα!

Βρε κοριτσια ξερετε ποια σκεφομουν; Την @Μάντη που ειχε ταλαιπωρηθει τοσο στην εγκυμοσυνη. Εχει χαθει.

Αν μας διαβαζεις: Που εισαι κοπελα μου; Ολα καλα; Πως πατε με το μπεμπακο; 

Κατα τ´αλλα για πειτε κανα νεο.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alekk είπε:

Μανουλες χρονια πολλα! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Τι κανετε; Που χαθηκατε; Πως πανε τα μπεμπακια σας; Εμεις βγαζουμε αισιως το 6ο δοντι :D ...

Με το φαγητο παμε ετσι κι ετσι. Τρελαινεται για φρουτα, αλλα η κρεατοσουπα καταληγει ...ενυδατικη για τη μαμα... Νικαω βεβαια, αλλα με αγωνα!

Βρε κοριτσια ξερετε ποια σκεφομουν; Την @Μάντη που ειχε ταλαιπωρηθει τοσο στην εγκυμοσυνη. Εχει χαθει.

Αν μας διαβαζεις: Που εισαι κοπελα μου; Ολα καλα; Πως πατε με το μπεμπακο; 

Κατα τ´αλλα για πειτε κανα νεο.

 

Καλά το πιστεύεις ότι και εγώ την σκεφτόμουν πριν κάτι μέρες.. Καπρίτσια μιλάει καμία μαζί της με κάποιο άλλο τρόπο Facebook instagrma??? 

ΧΡΌΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΆ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΜΟΥ..!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2019 at 4:45 ΠΜ, ada32 είπε:

Καλησπερα ! εγω σημερα αγορασα αυτοκολλητα cer 8  εντοαπωθητικα  κ θα τα κολλαω στην μπλουζα του , στο καροτσι κ στο κρεβατι .διαβασα ικανοποιητικα σχολια απο γονεις που τα αγορασαν.

Καλησπερα , να σου πω κ εγω την δικια μου αποψη. εγω του  τα ξεκινησα οταν εγινε 5 μηνων . μου ειχε προτεινει η παιδιατρος να δινω κατα τις 11 -12 τα φρουτα κ το απογευμα ριζαλευρο . καλα μπορω να πω οτι εκεινος ο μηνας ηταν δοκιμαστικος αφου ετρωγε τα φρουτα ( καποιες φορες ολα , καποιες αφηνε λιγο ) και μετα θηλαζε. δλδ  θηλαζε 8 , 10 , 12 , 13:30 - 14 τα φρουτα κ ξανα επινε λιγακι , 16, 18.30 ριζαλευρο κ μετα αλλους 3-4 θηλασμους μεχρι το επομενο πρωι. απο 6 μηνων , του δινω φρουτα κ φαγητο  οποτε το προγραμμα του ειναι ,θηλαζει 5 τα ξημερωματα , 8, 11, 13.30 -14 φρουτα, 16 θηλαζει , 19 φαγητο , 21 θηλαζει , 23.30 φορμουλα η θηλαζει κ κοιμαται.  στο περιεγραψα γτ πλεον θηλαζει 5-7 φορες την μερα που κοντευει 7 μηνων . οταν ηταν 5 μηνων  ηθελε περισσοτερο . μηπως του δινεις λιγο γαλα? εκτος αν σου πινει ποσοτητα  αρκετη καθε φορα . ποσα κιλα ειναι κ ποσα μλ πινει ?

* δεν ειμαι υποστηρικτης της αποψης που καποιες νεες μαμαδες υποστηριζουν ακραδαντα οτι βασικη τροφη ειναι το γαλα μεχρι ενος ετους ! πιστευω οτι απο 6 μηνων σιγουρα μπορει να φαει ενα μωρο , εμενα πλεον ο δικος μου βλεπει κουταλι κ ανοιγει το στομα κ γλειφεται μετα! κ πιστευω οτι τα μωρα εχουν αναγκη απο στερεες τροφες κ οχι μονο γαλα

αυτά τα αυτοκόλλητα αγόρασα κι εγώ αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσω γιατί είναι από 2 ετών και πάνω, μου το είπε η φαρμακοποιός.

κορίτσια κι εγώ σκεφτόμουν την μάντη, αφού γέννησε δεν μας ξανά είπε νέα της...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Καλά το πιστεύεις ότι και εγώ την σκεφτόμουν πριν κάτι μέρες.. Καπρίτσια μιλάει καμία μαζί της με κάποιο άλλο τρόπο Facebook instagrma??? 

ΧΡΌΝΙΑ ΜΑΣ ΠΟΛΛΆ ΚΟΡΊΤΣΙΑ ΜΟΥ..!!!!! 

Ναι μωρε χαθηκε. Ας ειναι καλα και ας χαθηκε. Θα τρεχει με το μπεμπακι. Αγορι νομιζω ειχε αλλα δε θυμαμαι καλα.

Just now, Ασία είπε:

αυτά τα αυτοκόλλητα αγόρασα κι εγώ αλλά δεν θα τα χρησιμοποιήσω γιατί είναι από 2 ετών και πάνω, μου το είπε η φαρμακοποιός.

κορίτσια κι εγώ σκεφτόμουν την μάντη, αφού γέννησε δεν μας ξανά είπε νέα της...

Εγω τα χρησιμοποιουσα στον μεγαλο απο νωρις απλα οχι στα ρουχα. Το εβαζα καροτσι και παραθυρο διπλα στη κουνια, γιατι ταμπλετες δεντα επιαναν. Οταν χρονισε χαμηλα στη μπλουζα. 

Αυτα εχω παρει παλι αλλα μεχρι στιγμης τα κουνουπια μας βρισκουν πιο νοστιμο τον μεγαλο.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Μανουλες χρονια πολλα! Να χαιρομαστε τα παιδακια μας!

Τι κανετε; Που χαθηκατε; Πως πανε τα μπεμπακια σας; Εμεις βγαζουμε αισιως το 6ο δοντι :D ...

Με το φαγητο παμε ετσι κι ετσι. Τρελαινεται για φρουτα, αλλα η κρεατοσουπα καταληγει ...ενυδατικη για τη μαμα... Νικαω βεβαια, αλλα με αγωνα!

Βρε κοριτσια ξερετε ποια σκεφομουν; Την @Μάντη που ειχε ταλαιπωρηθει τοσο στην εγκυμοσυνη. Εχει χαθει.

Αν μας διαβαζεις: Που εισαι κοπελα μου; Ολα καλα; Πως πατε με το μπεμπακο; 

Κατα τ´αλλα για πειτε κανα νεο.

 

6ο δόντι??? Μπράβο!!! Πόσο είναι το μικρό σου?? Εμείς έχουμε βγάλει μισό!! Χαχαχαχα

Έχουμε πολλά σάλια κ λίγη γκρίνια κ αρκετή αϋπνία! Κατά τ αλλά καλά! 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

6ο δόντι??? Μπράβο!!! Πόσο είναι το μικρό σου?? Εμείς έχουμε βγάλει μισό!! Χαχαχαχα

Έχουμε πολλά σάλια κ λίγη γκρίνια κ αρκετή αϋπνία! Κατά τ αλλά καλά! 

7 μηνων ειναι. Εχει ξεκινησει απο 3,5 μηνων με τα δοντια. Τωρα εβγαλε δυο μαζι και τον τσακισαν. Νωρις τα εβγαλε, αλλα κι ο μεγαλος 5 μηνων ειχε ξεκινησει με τα δοντακια.

χαχαχα, απο σαλια χαμος! Γινοναστε χαλια!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια μας πολλά!

Κ εμένα τρώει φρούτα 200 -250μλ αλλά τώρα που κάνει νάζια στην κρεατοσουπα η το κοτοπουλο .έχει 3 μέρες , μου τρώει 100 με το ζόρι ενώ έτρωγε 200 σχεδόν κ εκεί. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος. Γτ του τα βαζω όλα μαζί. Χθες του έκανα μοσχάρι ?καροτο,πατατα κ αρακά. έφαγε με πολύ δύσκολια 100. Πειτε καμία ιδέα;

Όσο για τα αυτοκόλλητα η Για τα κουνούπια ,έγω το κόλλησα στο καροτσι στην κουκούλα κ εχω κ κουνουπιέρα Για το καρότσι.

Από δοντια τιποτα ακόμα.βέβαια ο καημένος δαγκώνει όλα τα πλαστικά κ 1 νύχτα τα είδα όλα. Πρεπει να πονούσε κ δεν κοιμηθήκαμε όλη νύχτα ,βλέπαμε παιδικά στο youtube

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια μας πολλά!

Κ εμένα τρώει φρούτα 200 -250μλ αλλά τώρα που κάνει νάζια στην κρεατοσουπα η το κοτοπουλο .έχει 3 μέρες , μου τρώει 100 με το ζόρι ενώ έτρωγε 200 σχεδόν κ εκεί. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος. Γτ του τα βαζω όλα μαζί. Χθες του έκανα μοσχάρι ?καροτο,πατατα κ αρακά. έφαγε με πολύ δύσκολια 100. Πειτε καμία ιδέα;

Όσο για τα αυτοκόλλητα η Για τα κουνούπια ,έγω το κόλλησα στο καροτσι στην κουκούλα κ εχω κ κουνουπιέρα Για το καρότσι.

Από δοντια τιποτα ακόμα.βέβαια ο καημένος δαγκώνει όλα τα πλαστικά κ 1 νύχτα τα είδα όλα. Πρεπει να πονούσε κ δεν κοιμηθήκαμε όλη νύχτα ,βλέπαμε παιδικά στο youtube

Κι εμενα τα ιδια με την κρεατοσουπα. Δεν του αρεσει. Προς το παρον κανω βλακειες και τρωει. Απο αυριο θα βαλουμε βαλουμε και τριτο γευνα και μακαρονι και δημητριακα και βλεπουμε...

Εχουν και γουστα τα ζουζουνια....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...