Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Αδιαφορία γιατρού; ποιος την πληρώνει τελικά;


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια είμαι έγκυος το πρώτο μου μωρό και Είμαι στην 18 η εβδομάδα, επέλεξα τη γιατρό, η ίδια δεν είχε υπέρηχο στο ιατρείο της και έτσι πήγα για τον πρώτο υπέρηχο σε μεγάλο μαιευτήριο εκεί με Είδαν για 1,5 λεπτό όπου μου  Επιβεβαίωσαν τη κύηση πήγα στη γιατρό και ούτε κάν μ ζήτησε να τον δει. Έκανα αίματος π μου είχε  καθορίσει και μ είπε ότι η πητ είναι 22 Ιουλίου, επάνω ο υπέρηχος έγραφε 18 Ιουλίου, δεν έδωσα σημασία και περίμενα την αυχενική, θυμάμαι έλεγα ότι μήπως χρειαστεί να κάνω ένα απλό υπέρηχο πριν και με διαβεβαίωσε ότι δεν χρειάζεται, πηγαίνοντας στην αυχενική με δική της εντολή για συγκεκριμένη ημερομηνία μόλις Βάλανε τον υπέρηχο αρνήθηκαν να κάνουν το οτιδήποτε με τη δικαιολογία ότι είναι ένα τεράστιο μωρό και κακώς πήγα αυτή την εβδομάδα 13η+3 και ότι έχασα τη προθεσμία, καταλαβαίνεται πως ένιωσα την πήρα τηλέφωνο και πήγα σε ένα γενετιστή όπου τελικά 14η εβδομάδα μ την έκανε και με Παρέπεμψε σε α τεστ τη 17 για σιγουριά, όλα καλά λοιπόν, το αγοράκι μου είναι υγιές, δεν μουν Είχε δώσει συμπληρώματα αφού η εξετάσεις βγαίναν καλές, μετά το α τεστ τη ρώτησα ποτέ θα γεννήσω και μου λέει θα ρωτήσεις το γενετιστή!!!!! Ρωτούσα φίλες συγγενείς κ μου λέγαν ο κάθε γιατρός είναι διαφορετικός, ο σύζυγος μου ήταν Πολυ καχύποπτος αφού και στα ραντεβού μας κρατούσε το πολύ.10 δευτερόλεπτα, τέλος πάντων ήθελα απεγνωσμένα να αλλάξω Γιατρό και εχθές Επισκέφτηκα κάποιον ο οποίος μ είπε ότι ο σύζυγος μου δν έχει κάνει εξέταση για τη μεσογειακή αναιμία ότι δν έχουμε κάνει εξέταση για κυστική ινωση και ότι σε κανέναν αιματολογικο δν μου έχει βάλει θυρεοειδους εξετάσεις που  επιβάλλονται κάθε μήνα, ότι χρειάζομαι ασβέστιο και σίδηρο λόγω στίγματος, εκείνη τη στιγμή τρελάθηκα δν ήξερα. Πως να αντιδράσω η εγκυμοσυνη είναι προχωρημένη ποτέ Περίμενε να μου τα κάνει όλα αυτά; συγνώμη αν είναι μεγάλο το κείμενο αλλά αντιλαμβάνεσστε τη θέση π είμαι όλα μου τα έκανε χάλια εάν το μωρό έχει κάτι πραγματικά δν ξέρω πως θα κινηθούμε, έχετε κάτι ανάλογο ζήσει; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!

Με το καλό το μωράκι σου!

Κατ αρχην θα σε συμβούλευα να μην αγχώνεσαι! Καλύτερα για μένα είναι να πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο, να βρεις έναν γιατρό και να συνεχίσεις εκεί. Ψάξε το καλά και εξήγησε την περίπτωση, νομίζω στην εβδομάδα που είσαι σε αναλαμβάνουν. Στο νοσοκομείο υπαρχουν ΟΛΑ τα κατάλληλα μέσα, μπορεί να μην είναι υπερσύγχρονα αλλά μπορούν να  αντιμετωπίσουν όλες τις περιπτώσεις. Σε ποια πόλη είσαι παρεπιπτώντος;  Επισης μου φαίνεται τρελό ένας γυναικολόγος χωρίς υπέρηχο να αναλαμβάνει κύηση και να σε αφήνει στην τύχη σου χωρίς έστω να  σου συστήνει κάποιον άλλο να σου τον κάνει.

Αν κατάλαβα καλά έχεις στίγμα; Αν ναι, το ΠΡΩΤΟ που πρέπει να κάνετε είναι να κάνει και ο σύζυγος εξέταση για στίγμα

Για τα συμπληρώματα δεν χρειάζεται να ανησυχείς, θα ξανακάνεις εξετάσεις αίματος και θα δεις αν χρειάζεσαι.

Για κυστική ίνωση δεν ξέρω, ούτε εγώ έκανα στις εγκυμοσύνες μου αλλά τώρα νομίζω την ζητούν οι περισσότεροι γιατροί.

όσο για την ΠΗΤ υπολογίζεται αρχικά από την ημερομηνία της τελευταίας περιόδου (22 Ιουλίου που σου είπε αρχικά) και μετά προσαρμόζεται ανάλογα με τα αποτελέσματα της αυχενικής και της β επιπέδου. Σίγουρα όμως θα είναι κοντά στην αρχική που σου έδωσε.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

  • Μου αρέσει 1

dph2p2.pngRGM7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στίγμα??

Εννοείται πως εξετάσεις θυρεοειδή πρέπει να κάνεις κάθε μήνα στην εγκυμοσύνη σου!!

Επίσης εννοείται πως πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξεις γιατρό!!

Αιματολογικές κάνεις κάθε μήνα??

Πλέον η κυστική ίνωση περιλαμβάνεται ως εξέταση στο προγεννετικό έλεγχο ως υποχρεωτική!


 
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  κορίτσια για τις απαντήσεις γιατί είμαι πολύ στενάχωρημενη, αιματολογικες έκανα μόνο τις βασικές γενική αίματος ζάχαρο, γενικές ούρων ασβέστιο σίδηρο φέρριτινη, εχθές πήγα σε κάποιον γυναικολόγο π μου σύστησαν και εκείνος μ είπε ότι επειδή έχω στίγμα επιβάλλεται να κάνει ο σύζυγος μου την εξέταση και γενικά όταν του εξιστόρησα όλη την ιστορία και με τις αυχενικες και με όλα ήταν ο άνθρωπος πόλυ εκνευρισμένος αλλά δν ήθελε να το δείξει. Μου έδωσε εκείνος όλες τι εξετάσεις ήταν πολύ σοβαρός αλλα όπως και να το κάνουμε φοβάμαι  Αθήνα μενω ναι  

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Jo1989 είπε:

Ευχαριστώ  κορίτσια για τις απαντήσεις γιατί είμαι πολύ στενάχωρημενη, αιματολογικες έκανα μόνο τις βασικές γενική αίματος ζάχαρο, γενικές ούρων ασβέστιο σίδηρο φέρριτινη, εχθές πήγα σε κάποιον γυναικολόγο π μου σύστησαν και εκείνος μ είπε ότι επειδή έχω στίγμα επιβάλλεται να κάνει ο σύζυγος μου την εξέταση και γενικά όταν του εξιστόρησα όλη την ιστορία και με τις αυχενικες και με όλα ήταν ο άνθρωπος πόλυ εκνευρισμένος αλλά δν ήθελε να το δείξει. Μου έδωσε εκείνος όλες τι εξετάσεις ήταν πολύ σοβαρός αλλα όπως και να το κάνουμε φοβάμαι  Αθήνα μενω ναι  

Nα μην φοβάσαι καθόλου, όλα θα πάνε καλά, να είσαι ήρεμη.

Βρήκες έναν γιατρό υπεύθυνο να σε καθοδηγήσει. κάντε άμεσα τις εξετάσεις που σας έδωσε ο γιατρός.

Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.

υγ: την πρώτη γιατρό που σε παρακολούθησε που την βρήκες?έχει αναλάβει ξανά εγκυμονούσα?

  • Μου αρέσει 1

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φαίνεται αδιανόητο ένας γυναικολόγος που έχει ιατρείο να μην έχει μηχάνημα για υπέρηχο.. Δλδ οι ασθενείς που πάνε εκεί τι κάνουν μόνο τεστ παπ?? Κ μετά τι?? Λένε τα νέα τους??  ΠΗΤ τοκετου δεν σ εβγαλε, εξετασεις αιματος που επρεπε να κανεις δεν σ έγραψε, υπέρηχο δεν κάνει, βιταμίνες δεν σ έδωσε, τι σκ@τ@ έκανε σαν γιατρός?? Από την αρχή δεν έπρεπε να επιλέξεις αυτή τη γιατρό αφού φαινόταν ότι δεν είναι επαγγελματίας.. Πτυχίο σίγουρα έχει?? Ευτυχώς που πηγές σε άλλον κ θα σε κατευθύνει από εδω κ στο εξής.. Σ εύχομαι να έχεις μία τελειομηνη κύηση με υγιές μωρό..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...