Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Blue Velvet said:

      Πάντως αν πάρεις τεστ,μην κανεις τη βλακεία που έκανα εγώ.Να ξεκινήσεις τουλάχιστον 7μερες από την εμβρυομεταφορά,γιατί πιο πριν θα βγει αρνητικό,ενώ μπορεί να είσαι έγκυος 

      Ναι αυτό σκεφτόμουν βασικά …. Μήπως κάνω Δευτέρα …

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

9 ώρες πρίν, ALEX210 είπε:

Καλησπέρα..είμαι 16εβδ Κ Μόλις έκανα εμετό..από την 13 εβδ με ξεκινήσαν πι ναυτιες Κ τάσεις λι

Καλησπέρα μανούλες..μετα απο σκέψη αποφάσισα να σας γράψω τα νέα μου..στην επαρχία μου μέτρησαν τον τράχηλο γύρω στα χιλιοστά πολύ κοντός μίλησα με τον γιατρό μου στην Αθήνα Κ μιλήσαμε για περίδεση..Στο ενδιάμεσο είχα αίμα κάτι πονακια πιθανόν τότε έντερο φοβήθηκα Κ έφυγα για Αθήνα..νοσηλευτηκα στο Αλεξάνδρας όπου είναι Κ ο γιατρός μου,ο τράχηλος χιλιοστά λάθος μέτρηση είχα αποκόλληση στο 2 υπέρηχο ο γιατρός είδε απώλεια αμνιακου υγρού εμένα τελείωσαν όλα εκεί..ο γιατρός αισιόδοξος ότι θα γεμίσει είχα λίγα υγρά..επόμενος υπέρηχος σε 3 μερες σχεδόν καθόλου υγρό..τελείωσαν όλα..7 Ιουνίου ανήμερα στα γενέθλια του άνδρα μου..Το "γέννησα" φρικτοι τεχνητοι πόνοι υψηλές δόσεις διοτι π τράχηλος μου ήταν άψογος δεν άνοιγε..Το είδαμε ένα όμορφο αγοράκι Αλλά μας σόκαρε ήταν πλήρης κομπιασμενο με το λαιμό δυνασχετουσε Η ανάπτυξη του για αυτό δεν γέμισε υγρά πχ να κατουρησει..όλες μου οι εξετάσεις πεντακάθαρες Κανένα μικρόβιο..Για άλλο πήγα Αλλιώς με βρήκε..Το παρήγορο ότι έχω ήδη μια κόρη 5 ετών..ο γιατρός είπε τυχαίο Κ σπάνιο γεγονός...Σας εύχομαι με το καλό τα μωράκια σας !

ειμαι μπροστα στο πληκτρολογιο 40 λεπτα και δεν ξερω τι να γραψω..... λυπαμαι ειλικρινα παρα πολυ..... :(.. η φυση καμια φορα ξερει τι κανει... ισως δεν εξελισσοταν σε υγιες μωρακι.. ποτέ δεν ξερουμε.. καθε εμποδιο για καλο... σιγουρα ειναι λιγο νωρις και λιγο νωπο το ολο θεμα.. αλλα η ζωή δε σταματαει εδώ... εφοσον οι γιατροι δε βρηκανε καποιο προβλημα και αποτελει εξαιρεση, αυτο σημαινει οτι τηρεις ολες τις προυποθεσεις καποια στιγμή να το προσπαθησετε ξανα εφοσον το θελετε... κουράγιο ευχομαι και ολα θα πανε καλα τελικα.... ισως παρει λιγο καιρο, αλλα θα περασει... δεν φταις εσυ ουτε κανενας... η φυση ωρες ωρες ειναι απλα περιεργη και ανεξηγητη... οποτε νοιωθεις και θελεις να μιλησεις ειμαι εδώ για εσενα... και πριβέ αμα σε κανει να νοιωθεις καλυτερα..

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ κορίτσια είμαι στο κρεβάτι τις περισσότερες ώρες τις μέρας με αγωγή προγεστερονης κ μαγνήσιο προληπτικά λόγω μήκους τραχηλου όπως είχα αναφέρει. Η εκτίμηση θα γίνει στη Β επίπεδου ωστόσο. 

Κατά τ άλλα κανένα δυσάρεστο συμπτώμα ελάχιστη κοιλίτσα κ μπόλικη ανυπομονησία. 

Από κιλακια πως πάτε; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Εγώ κορίτσια είμαι στο κρεβάτι τις περισσότερες ώρες τις μέρας με αγωγή προγεστερονης κ μαγνήσιο προληπτικά λόγω μήκους τραχηλου όπως είχα αναφέρει. Η εκτίμηση θα γίνει στη Β επίπεδου ωστόσο. 

Κατά τ άλλα κανένα δυσάρεστο συμπτώμα ελάχιστη κοιλίτσα κ μπόλικη ανυπομονησία. 

Από κιλακια πως πάτε; 

17 + 6 σημερα και 2,5 κιλα εξτρα, φοραω τα ρουχα μου κανονικα και τα τζιν μου, ολο το φουσκωματακι ειναι ψηλα, συνεπως η μεση και οι γοφοι παρεμειναν ιδιοι μεχρι στιγμής. κατα τ αλλα δε νοιωθω οτι ειμαι εγκυος. κανενα συμπτωμα πλεον, τα κανω ολα κανονικα αλλα φυσικα λιγο ποιο προσεκτικα δεν κανω αποτομες κινησεις. παντως η κοιλιτσα μικρη μεν αλλα ξεπροβαλει σιγααα σιγααα. πλάκα οπως ημουνα πριν δεν ειμαι σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση. το θεμα ειναι το στηθος δεν ξερω απο που να συμμαζεψω χαχαχα ποσο θα μεγαλωσει ποια ?? εγω παντα ειχα μικρο σφιχτο αθλητικο και τωρα αυτο το αγελαδέ με ξενιζει... νταξει σιγουρα μετα τη γεννα οοολα θα επανελθουν στην αρχικη τους μορφή συνεπως οκ... καλα να ναι ο μπεμπουλης. 

εχεις κανονισει ραντεβου για β' ? πότε να αναμένουμε νεα ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες μου...

Εγω οπως ξαναειπα φαινομαι πολυ εγκυος...δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι η κοιλια στις εβδομαδες που ειμαι αλλα κ η δικια μου μου φαινεται αφυσικη!Σε οσες εχω πει οτι κοντευω να κλεισω τους 4 μηνες μου λενε κ που ειναι η κοιλια σου δεν τρως?Εγω τις κοιταω κ λεω ε ενταξει με δουλευουν με βλεπουν χοντρη κ με λυπουντε!Εχω παρει 3 κιλα συν 2 που ειχα παραπανησια οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη!Βρηκα καπου σε ενα σαιτ που βαζεις το υψος σου, ποσο εβδομαδων εισαι κ ποσα κιλα ξεκινησες την εγκυμοσυνη κ σου βγαζει τα επιτρεπτα ορια κ ειμαι πολυ μεσα προς το παρον!Σημερα ηρθε η ωρα να παρω τον γιατρο γιατι νομιζω εχω συσπασεις κ πετρωνει η κοιλια μου!Δε το νιωθω συχνα αλλα οταν το νιωθω ειναι ενοχλητικο πολυ!Για το στηθος δεν σχολειαζω τιποτα απλα τρομαζω καθε φορα που το βλεπω μπροστα μου στον καθρεφτη...

Κανονησε καμια για β επιπεδου?Εγω μαλλον θα ειμαι η τελευταια που θα την κανω...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Nektaritsaki said:

Καλημερα εγκυουλες μου...

Εγω οπως ξαναειπα φαινομαι πολυ εγκυος...δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι η κοιλια στις εβδομαδες που ειμαι αλλα κ η δικια μου μου φαινεται αφυσικη!Σε οσες εχω πει οτι κοντευω να κλεισω τους 4 μηνες μου λενε κ που ειναι η κοιλια σου δεν τρως?Εγω τις κοιταω κ λεω ε ενταξει με δουλευουν με βλεπουν χοντρη κ με λυπουντε!Εχω παρει 3 κιλα συν 2 που ειχα παραπανησια οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη!Βρηκα καπου σε ενα σαιτ που βαζεις το υψος σου, ποσο εβδομαδων εισαι κ ποσα κιλα ξεκινησες την εγκυμοσυνη κ σου βγαζει τα επιτρεπτα ορια κ ειμαι πολυ μεσα προς το παρον!Σημερα ηρθε η ωρα να παρω τον γιατρο γιατι νομιζω εχω συσπασεις κ πετρωνει η κοιλια μου!Δε το νιωθω συχνα αλλα οταν το νιωθω ειναι ενοχλητικο πολυ!Για το στηθος δεν σχολειαζω τιποτα απλα τρομαζω καθε φορα που το βλεπω μπροστα μου στον καθρεφτη...

Κανονησε καμια για β επιπεδου?Εγω μαλλον θα ειμαι η τελευταια που θα την κανω...

Kαλη σου μέρα! Να τον πάρεις το γιατρό σου να κάνετε κ προληπτικά μια μέτρηση τραχηλου. Κ γω είχα μικρές συσπασουλες κ με μια αγωγή και ξεκουρασητο κοντρολαρω! 

Β επίπεδου έκλεισα για 23 Ιουλίου.. Έχω καιρό ακόμη απλώς ήθελα να ξέρω το πρόγραμμα μου... 

Εγώ ίσως κ λόγω οπίσθιας κλίσης μήτρας δεν έχω πετάξει ακόμη κοιλιά εγκύου.. Ένα μικρό φουσκωματακι κάτω απ τον αφαλό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Kαλη σου μέρα! Να τον πάρεις το γιατρό σου να κάνετε κ προληπτικά μια μέτρηση τραχηλου. Κ γω είχα μικρές συσπασουλες κ με μια αγωγή και ξεκουρασητο κοντρολαρω! 

Β επίπεδου έκλεισα για 23 Ιουλίου.. Έχω καιρό ακόμη απλώς ήθελα να ξέρω το πρόγραμμα μου... 

Εγώ ίσως κ λόγω οπίσθιας κλίσης μήτρας δεν έχω πετάξει ακόμη κοιλιά εγκύου.. Ένα μικρό φουσκωματακι κάτω απ τον αφαλό 

Τον τραχηλο τον εχουμε μετρησει την προηγουμενη φορα κ ηταν 4,4 αλλα η αληθεια ειναι οτι με το τοσα που εχω ακουσει κ εχω διαβασει φοβαμαι!Δεν ξερω τι παιζει ρολο κ μικρενει...δλδ σημερα ειναι 4 κ αυριο μπορει να πεσει στο 2?Εκλεισα ραντεβου να παω αυριο να με δει οπως κ να χει!Κ γω εχω οπισθια κληση μητρας αλλα η κοιλουμπα κοιλουμπα...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nektaritsaki said:

Τον τραχηλο τον εχουμε μετρησει την προηγουμενη φορα κ ηταν 4,4 αλλα η αληθεια ειναι οτι με το τοσα που εχω ακουσει κ εχω διαβασει φοβαμαι!Δεν ξερω τι παιζει ρολο κ μικρενει...δλδ σημερα ειναι 4 κ αυριο μπορει να πεσει στο 2?Εκλεισα ραντεβου να παω αυριο να με δει οπως κ να χει!Κ γω εχω οπισθια κληση μητρας αλλα η κοιλουμπα κοιλουμπα...

Οι συσπάσεις μικραίνουν τον τράχηλο ωστόσο η μέτρηση σου ειναι σούπερ 

Εγώ μετρήθηκαν με 3.1 οπότε προληπτικά έχω μπει στη διαδικασία να προσέχω 

Θα με ενδιέφεραν τα λεγόμενα του γιατρού σου κάνε τον κόπο να μας γράψεις τι θα σου πει! 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Nektaritsaki είπε:

Καλημερα εγκυουλες μου...

Εγω οπως ξαναειπα φαινομαι πολυ εγκυος...δεν ξερω ποσο πρεπει να ειναι η κοιλια στις εβδομαδες που ειμαι αλλα κ η δικια μου μου φαινεται αφυσικη!Σε οσες εχω πει οτι κοντευω να κλεισω τους 4 μηνες μου λενε κ που ειναι η κοιλια σου δεν τρως?Εγω τις κοιταω κ λεω ε ενταξει με δουλευουν με βλεπουν χοντρη κ με λυπουντε!Εχω παρει 3 κιλα συν 2 που ειχα παραπανησια οταν εμαθα για την εγκυμοσυνη!Βρηκα καπου σε ενα σαιτ που βαζεις το υψος σου, ποσο εβδομαδων εισαι κ ποσα κιλα ξεκινησες την εγκυμοσυνη κ σου βγαζει τα επιτρεπτα ορια κ ειμαι πολυ μεσα προς το παρον!Σημερα ηρθε η ωρα να παρω τον γιατρο γιατι νομιζω εχω συσπασεις κ πετρωνει η κοιλια μου!Δε το νιωθω συχνα αλλα οταν το νιωθω ειναι ενοχλητικο πολυ!Για το στηθος δεν σχολειαζω τιποτα απλα τρομαζω καθε φορα που το βλεπω μπροστα μου στον καθρεφτη...

Κανονησε καμια για β επιπεδου?Εγω μαλλον θα ειμαι η τελευταια που θα την κανω...

θυμισε μου τις διαστασεις σου @Nektaritsaki. καπου ειχες γραψει οτι το συνηθες νουμερο σου ητανε xs και s, εβαλες μονο 2,5 κιλα. αν εισαι τοσο αδυνατη λογικο ειναι να φαινεται. και παρολο που λες κοιλουμπα προσωπικα νομιζω οτι υπερβαλλεις. δεν ειναι παχος και τα κιλα που εβαλες μεχρι στιγμής ειναι απολυτα φυσιολογικα. τα ιδια κιλα εβαλα και γω μεχρι στιγμής. γιατι σε αγχωνει τοσο αυτο το θεμα ? θεωρω οτι εισαι μεσα στα φυσιολογικοτατα ορια, και σκεψου οτι μετα την εγκυμοσυνη ΟΟΟΟΟΟΛΑ θα επανελθουνε στην αρχικη τους κατασταση. εγω ηδη εχω κανονισει νοεβριο-δεκεβριο να παω γυμναστηριο σε εντατικο προγραμμα να επανελθω γρηγορα και να χτισω παλι τους κοιλιακους μυς μου. ο αντρας μου ανετα θα μπορει να κατσει 1,5 ωρα συνολικα μονος με το μπεμπη. και με  λιγο νορμαλ διατροφή ολα θα φτιάξουνε. μη στεναχωριεσαι 

εγω 27 ιουνιου εχω ραντεβου θα ειμαι 20 εβδομαδων ακριβως. και μετα 26 ιουλιου  στην οποια θα γινει και η εξεταση καμπυλης ζαχάρου, μου δώσανε ήδη και το μπουκαλι που πρεπει να πιω μία ωρα πριν την εξεταση


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγκυουλες μου...

Μολις γυρισα απο τον γιατρο...ο τραχηλος οπως τον αφησαμε σε φυσιολογικα για την εποχη επιπεδα!Του ειπα οτι νιωθω την κοιλια μου να πετρωνει κ μου ειπε αυτο δεν ειναι συσπαση ειναι η κοιλια σου που τεντωνεται αλλα για καλο κ για κακο παμε στον τοκογραφο(ετσι λεγετε)Με ειχε μιση ωρα εκει κ δεν εκανα ουτε μιση συσπαση μιλουσα γελουσα σε καποια φαση ξεκαρδιστηκα στα γελια παλι την ενιωσα να σφιγγει αλλα συσπαση καμια!Μου εδωσε βεβαια μαγνησιο για να μου φυγει η ιδεα κ μου ειπε να βαλω κ ουτρο για 2-3 μερες!

elise μου ναι το νουμερο μου ηταν xs-s κ ακομα κ τωρα μου κανουν καποια!Δεν ημουν ποτε του γυμναστηριου γιατι δεν μπορω τους κλειστους χωρους με πολυ κοσμο που υδρωνει οποτε θα πρεπει να βρω αλλον τροπο μετα εγω!Τα κανονικα μου κιλα ειναι γυρω στα 55 με 165 υψος αλλα εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη με 57 κ τωρα που παταω τα 60 το παθενω το σοκ καθε φορα που παω κ με ζυγιζει!Αν κ η μαια εκει στον γιατρο μου ελεγε σημερα οτι φαινεται απο το σκαρι μου οτι ειμαι αδυνατη κ που απο την αρχη μεχρι τωρα δεν ειχα ουτε εμετους ουτε τιποτα κ πηρα μονο 3 κιλα ειμαι πολυ καλα!Αλλα η κοιλουμπα κοιλουμπα...                         Βρε κουκλα χωρις να ειμαι ειδικη τι ειναι αυτο που πρεπει να πιεις μια ωρα πριν την καμπυλη?Δεν πρεπει να σου παρει αιμα εντελως νηστικη κ μετα να πιεις την γλυκοζη κ να σου ξαναπαρει μετα απο 1 ωρα?Δεν θα πρεπει να ξερουν ποσο ειναι το σαγχαρο νηστειας σου κ μετα ποσο θα ανεβει με το γλυκο?

Η mini me μου τωρα 196 ολοκληρα γραμμαρια κουνουσε ποδαρακια χερακια ζωηρο ζωηρο!Γιατρο ξανα σε 2 εβδομαδες που θα ειμαι κ γω 20 εβδομαδων κ θα μιλησουμε κ για την β επιπεδου τοτε!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Nektaritsaki ενα ψιλοσοκ και γω το παθαινω οταν βλεπω τη ζυγαρια, αλλα μεσα μου εχω αποδεχτεί οτι δεν ειναι πάχος, οτι δεν παράφαγα και οτι σε 5 μηνες -το αργοτερο- οοοολο αυτο θα φυγει και θα αρχισει η αντιστροφη μετρηση. το 60 σε σοκαρει αλλα να ξερεις οτι θα παει και παραπανω, και η κοιλια θα μεγαλωσει και ο αριθμος θα ανεβει... αλλα δεν ειναι φαγητό ουτε παχος, .. ο καιρος περναει τοοοοσο γρηγορα ουτε θα το καταλαβουμε ποτε θα τελειωσει ολο αυτο, ηδη ειμαστε στη μεση, ... μεσα νοεβρη μεσα σε μια στιγμή θα φυγει ενας αριθμος κιλων μαζεμενος και μεσα σε ενα μηνα χωρις προσπαθεια και ολα τα υπολοιπα θα επανελθουνε δεδομενων των διαστασεων σου και του ρυθμου που παιρνεις τα κιλα. θα προτεινα να προσπαθησεις να απολαυσεις ολο αυτο που συμβαινει. οπως ερχεται σιγα σιγα το περισσοτερο θα φυγει με τη μία ολο μαζι !! πριν τα χριστουγεννα θα ειμαστε οπως και πριν. εγω ειμαι 1,71 με 57,5 κιλα (το τελευταιο διαστημα,) -τωρα ειμαι 60-, αθλητικο σωμα, περισσοτερο μυικο ιστο εχω και κατω απο 19% λιπος. αν σε "ψυχολογησα" καλα εισαι αγχωδης και λιγο τελειομανης -οπως και γω-, γι αυτο δεν αγχωνομαι πλεον.  με το "σοκ" της νεας καθημερινοτητας και την αναπροσαρμογη/ κουραση των πρωτων εβδομαδων προσδοκω να γινουμε και ποιο αδυνατες, δεδομενου οτι μεχρι το τελος θα παιρνουμε τα κιλα συνετά. επισης γνωρζω εεεενα καρο κοπελες αδυνατες που κανανε και 1 και 2 παιδια και το σωμα τους επανηλθε 100%. ειλικρινα προσπαθησε να μην σε στεναχωρει ολο αυτο... σκεψου τον εαυτο σου σε ενα χρονο απο τώρα,.. πόσο μακρυνό θα φανταζει το ολο θεμα εγκυμοσυνη,.. ή μετα απο 2-3-4 χρονια ! εχουμε απλετο χρονο μπροστα μας να κανουμε οτι θελουμε με το σωμα μας, και ειλικρινα εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι η εγκυμοσυνη απο μονη της δεν "χαλάει" ενα σωμα. το όποιο αποτελεσμα απο τις δικες μας ενεργειες εξαρταται.

 

για την καμπυλη ζαχαρου ενα μπουκαλι με γλυκοζη πρεπει να ειναι γευση πορτοκαλι. δεν μου ειπε να εξετασει πριν και μετα,... μου ειπε να το πιω στο σπιτι και να παω στο ιατρειο μετα απο 45 λεπτα ετσι ωστε οταν κλεισει μια ωρα να μου παρει αιμα... τι να πω... ειχα κανει γενικη αιματος τα παντα μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος... ισως συγκρινει με εκεινον τον αριθμο... επισης καθε 3 εβδομαδες ελεγχει τα ουρα μου.... τωρα τι να πω... ετσι μου ειπε να κανω... να τη ρωτησω λες ?

εγω νοιωθω πολύυυυ μικρά διακριτικα χτυπηματακια χαμηλα στην κοιλια που και που. ειδικα οταν ειμαι ξαπλωμενη ανασκελα, ηρεμη και συγκεντρωμενη. εξωτερικα δεν ειναι καθολου αισθητο, σκεφτηκα μην ειναι το εντερο, ή η κοιλια τελοσπαντων, αλλα νομιζω οτι ειναι ο μπεμπης ! τι αλλο να ειναι ? αλλα ανασκελα και συγκετρωμενη ε ! η γιατρος που εκανε τον υπερηχο πριν 2 βδομαδες ειπε οτι ο πλακουντας μου ειναι μπροστα στην κοιλια μου συνεπως θα αργησω να τον νοιωσω αισθητά. ειναι αληθεια, μεχρι στιγμής πολυυυυυ μικρα, τικ τικ, αλλα ειναι φοβερο !! επαθα εθισμο θελω να τον νοιωθω συνεχεια χιχιχι

ααα επισης ξεχασα να πω οτι σημερα παραγγειλαμε και καρότσι !! δεν ειναι διαθεσιμο αυτη τη στιγμή αλλα ειπανε τελη ιουνη θα ειναι. συνεπως εμεις καναμε την παραγγελια πληρωσαμε μεσω paypal και.... αναμενουμε ! σε μια μερα ειναι στο σπιτι απο τη στιγμη που θα το παραλαβουνε ! ειδα διαφορα -ολα μεσω ιντερνετ- αλλα με το συγκεκριμενο κολλησα πολυ ασχημα, :D


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, elise είπε:

@Nektaritsaki ενα ψιλοσοκ και γω το παθαινω οταν βλεπω τη ζυγαρια, αλλα μεσα μου εχω αποδεχτεί οτι δεν ειναι πάχος, οτι δεν παράφαγα και οτι σε 5 μηνες -το αργοτερο- οοοολο αυτο θα φυγει και θα αρχισει η αντιστροφη μετρηση. το 60 σε σοκαρει αλλα να ξερεις οτι θα παει και παραπανω, και η κοιλια θα μεγαλωσει και ο αριθμος θα ανεβει... αλλα δεν ειναι φαγητό ουτε παχος, .. ο καιρος περναει τοοοοσο γρηγορα ουτε θα το καταλαβουμε ποτε θα τελειωσει ολο αυτο, ηδη ειμαστε στη μεση, ... μεσα νοεβρη μεσα σε μια στιγμή θα φυγει ενας αριθμος κιλων μαζεμενος και μεσα σε ενα μηνα χωρις προσπαθεια και ολα τα υπολοιπα θα επανελθουνε δεδομενων των διαστασεων σου και του ρυθμου που παιρνεις τα κιλα. θα προτεινα να προσπαθησεις να απολαυσεις ολο αυτο που συμβαινει. οπως ερχεται σιγα σιγα το περισσοτερο θα φυγει με τη μία ολο μαζι !! πριν τα χριστουγεννα θα ειμαστε οπως και πριν. εγω ειμαι 1,71 με 57,5 κιλα (το τελευταιο διαστημα,) -τωρα ειμαι 60-, αθλητικο σωμα, περισσοτερο μυικο ιστο εχω και κατω απο 19% λιπος. αν σε "ψυχολογησα" καλα εισαι αγχωδης και λιγο τελειομανης -οπως και γω-, γι αυτο δεν αγχωνομαι πλεον.  με το "σοκ" της νεας καθημερινοτητας και την αναπροσαρμογη/ κουραση των πρωτων εβδομαδων προσδοκω να γινουμε και ποιο αδυνατες, δεδομενου οτι μεχρι το τελος θα παιρνουμε τα κιλα συνετά. επισης γνωρζω εεεενα καρο κοπελες αδυνατες που κανανε και 1 και 2 παιδια και το σωμα τους επανηλθε 100%. ειλικρινα προσπαθησε να μην σε στεναχωρει ολο αυτο... σκεψου τον εαυτο σου σε ενα χρονο απο τώρα,.. πόσο μακρυνό θα φανταζει το ολο θεμα εγκυμοσυνη,.. ή μετα απο 2-3-4 χρονια ! εχουμε απλετο χρονο μπροστα μας να κανουμε οτι θελουμε με το σωμα μας, και ειλικρινα εγω κατεληξα στο συμπερασμα οτι η εγκυμοσυνη απο μονη της δεν "χαλάει" ενα σωμα. το όποιο αποτελεσμα απο τις δικες μας ενεργειες εξαρταται.

 

για την καμπυλη ζαχαρου ενα μπουκαλι με γλυκοζη πρεπει να ειναι γευση πορτοκαλι. δεν μου ειπε να εξετασει πριν και μετα,... μου ειπε να το πιω στο σπιτι και να παω στο ιατρειο μετα απο 45 λεπτα ετσι ωστε οταν κλεισει μια ωρα να μου παρει αιμα... τι να πω... ειχα κανει γενικη αιματος τα παντα μολις εμαθα οτι ειμαι εγκυος... ισως συγκρινει με εκεινον τον αριθμο... επισης καθε 3 εβδομαδες ελεγχει τα ουρα μου.... τωρα τι να πω... ετσι μου ειπε να κανω... να τη ρωτησω λες ?

εγω νοιωθω πολύυυυ μικρά διακριτικα χτυπηματακια χαμηλα στην κοιλια που και που. ειδικα οταν ειμαι ξαπλωμενη ανασκελα, ηρεμη και συγκεντρωμενη. εξωτερικα δεν ειναι καθολου αισθητο, σκεφτηκα μην ειναι το εντερο, ή η κοιλια τελοσπαντων, αλλα νομιζω οτι ειναι ο μπεμπης ! τι αλλο να ειναι ? αλλα ανασκελα και συγκετρωμενη ε ! η γιατρος που εκανε τον υπερηχο πριν 2 βδομαδες ειπε οτι ο πλακουντας μου ειναι μπροστα στην κοιλια μου συνεπως θα αργησω να τον νοιωσω αισθητά. ειναι αληθεια, μεχρι στιγμής πολυυυυυ μικρα, τικ τικ, αλλα ειναι φοβερο !! επαθα εθισμο θελω να τον νοιωθω συνεχεια χιχιχι

ααα επισης ξεχασα να πω οτι σημερα παραγγειλαμε και καρότσι !! δεν ειναι διαθεσιμο αυτη τη στιγμή αλλα ειπανε τελη ιουνη θα ειναι. συνεπως εμεις καναμε την παραγγελια πληρωσαμε μεσω paypal και.... αναμενουμε ! σε μια μερα ειναι στο σπιτι απο τη στιγμη που θα το παραλαβουνε ! ειδα διαφορα -ολα μεσω ιντερνετ- αλλα με το συγκεκριμενο κολλησα πολυ ασχημα, :D

Εδώ μανούλα Σεπτεμβρίου σορυ που επεμβαίνω έτσι Αλλά η κοπέλα παραπάνω έχει δίκιο.. πρώτα σου παίρνει αίμα μετά το πίνεις και μετά στην ώρα ξανα αίμα και μετά από μια ώρα ξανα..Και βγαίνουν τα αποτελέσματα αυτό ισχύει για τα 75γρ γλυκόζης.. Καλό είναι να το Συζητήσεις πάλι όταν έρθει η ώρα μη κάνεις την εξέταση τζάμπα γτ και αυτό το πράγμα δεν πίνεται ευχάριστα! 

Καλή συνέχεια σε όλες σας με το καλό!

  • Μου αρέσει 2

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

sofaki91 με το καλο το μπεμπακι σου

elise μου ναι οπως ειπε κ το σοφακι θα ελεγα να ρωτησεις ξανα πριν την κανεις την εξεταση γιατι δεν το εχω ξανακουσει αυτο κ προσπαθω να καταλαβω κ την λογικη που μπορει να στο ειπαν να το κανεις ετσι αλλα δεν μπορω να καταλαβω!Κ στο μικροβιολογικο να πας κ να πεις θελω καμπυλη ζαγχαρου αυτο θα σου πουν να πας νηστικη!Κ το λογικο δλδ ειναι να θελει να ξερει πιο ειναι το ζαχγαρο σου νηστικη κ μετα να δει ποσο θα παει με την γλυκοζη!Κ οντως αυτο το πραγμα δεν ειναι ευχαριστο ποτο!

Το ενιωσες ε?Αχ τι καλαααααα!Κ μενα χθες η μαια στον γιατρο μου ειπε οτι τωρα απο την 18 εβδομαδα μπορει να αρχισω να το νιωθω κ οτι μπορει να το εχω νιωσει ηδη δλδ αλλα να μην εχω καταλαβει οτι ειναι το μωρο κ οχι εντερο ας πουμε!

Καροτσακι τι καλα!Μπορεις να μου πεις την μαρκα μπας κ βγαλω κ γω καμια ακρη?Ακομα δεν εχω καταληξει αν θα μου χρειαστει το πορτ μπεμπε δεδομενου την εποχη που θα γεννησουμε!Εσυ τι λες?Κ οποια αλλη κοπελα δλδ εχει μια γνωμη γιαυτο ας μου πει!

Σας φιλωωωωωω

  • Μου αρέσει 1

L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

@Sofaki91 @Nektaritsaki θα το συζητησω ναι, 27 ιουνιου εχω ραντεβου για υπερηχο και θα το αναφερω. μη κανουμε οπως λετε και σεις τζαμπα δουλειές.

το καροτσι που παρηγγειλα ειναι το cangaroo luxor 3 in 1 σε γκρι. τιμη 290 συνολικα για ολα συνεπως πηρα ολο το σετ, πορτ μπεμπε (που γινεται καθισμα μετα) και καθισμα αυτοκινητου. ειναι δλδ 2 κομματια με 3 επιλογες, το πορτ μπεμπε ειναι το μετεπειτα καθισμα για οταν ξεπεταχτει συν το καθισμα αυτοκινητου. φουσκωτες ροδες, κουνουπιερα, πλαστικο καλλυμα για βροχη, τρόμπα, εγω τα πηρα ολα γιατι δεν ειμαι του "μεσα", αμα νοιωσω οτι θελω να βγω, κουκουλωμα το μπεμπη, ναυλον καλλυμα στο καροτσι και βουρ εξω. λαική αγορα, περπατημα, στον ανοιχτο καθαρο αερα θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα. ασε δεκεβριο με τις υπαιθριες χριστουγεννιατικες αγορες σιγα μη κατσω μεσα χεχεχεεχ γκουγκλαρε να δεις φοτο ειναι πολυ ομορφο ! εμενα τουλαχιστον μ αρεσε ΠΟΛΥ !

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , elise είπε:

@Sofaki91 @Nektaritsaki θα το συζητησω ναι, 27 ιουνιου εχω ραντεβου για υπερηχο και θα το αναφερω. μη κανουμε οπως λετε και σεις τζαμπα δουλειές.

το καροτσι που παρηγγειλα ειναι το cangaroo luxor 3 in 1 σε γκρι. τιμη 290 συνολικα για ολα συνεπως πηρα ολο το σετ, πορτ μπεμπε (που γινεται καθισμα μετα) και καθισμα αυτοκινητου. ειναι δλδ 2 κομματια με 3 επιλογες, το πορτ μπεμπε ειναι το μετεπειτα καθισμα για οταν ξεπεταχτει συν το καθισμα αυτοκινητου. φουσκωτες ροδες, κουνουπιερα, πλαστικο καλλυμα για βροχη, τρόμπα, εγω τα πηρα ολα γιατι δεν ειμαι του "μεσα", αμα νοιωσω οτι θελω να βγω, κουκουλωμα το μπεμπη, ναυλον καλλυμα στο καροτσι και βουρ εξω. λαική αγορα, περπατημα, στον ανοιχτο καθαρο αερα θεωρω οτι δεν υπαρχει προβλημα. ασε δεκεβριο με τις υπαιθριες χριστουγεννιατικες αγορες σιγα μη κατσω μεσα χεχεχεεχ γκουγκλαρε να δεις φοτο ειναι πολυ ομορφο ! εμενα τουλαχιστον μ αρεσε ΠΟΛΥ !

Κοριτσι μου ευχαριστω πολυ θα μπω τωρα να το δω...εγω εχω ερωτευτει το inglesina αλλα εχει πεσει στις συζητησεις μας κ ενα chicco που το καθησματακι γινεται πορτ-μπεμπε!Καμια σχεση στην τιμη το ενα με το αλλο!Τωρα για το καθησμα αυτοκινητου κ γιαυτο δεν ειμαι σιγουρη αν το θελω σετ!Ας μην μιλησω για το χρωμα που ουτε εκει θα βρουμε ακρη με τον αντρα!Κ γω δεν ειμαι του μεσα κ οπως λες τα Χριστουγγενα δεν υπαρχει περιπτωση να μην θελω τις βολτες μας!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...