Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2018


Recommended Posts

@asteraki82 εχω διαβασει οτι για τις παναδες καλοκαιρι ειδικά μονο ισχυρο αντηλιακό και πολύ ενυδατωση του δέρματος, απο φθινοπωρο εφοσον ειναι ακομα εκει θα πρεπει δερματολογος να αξιολογήσει την ενταση και το βάθος και να κρίνει τον τροπο αντιμετωπισης..... ετσι ξερω απο φιλες και διαφορα αρθρα που εχω διαβασει αριστερά δεξιά, συνεπως μπορει και να μην ισχυει 100% αυτο που λεω... δεν ειναι πρόταση απο προσωπικη μου εμπειρια...επισης εχω ακουσει οτι οι παναδες που εμφανιζονται μονο κατα την εγκυμοσυνη μετα τη γέννα φευγουνε, αλλα άμα δεν φυγουνε οπως ειπα και παραπανω θα πρεπει να αξιολογηθουνε απο δερματολογο πριν προταθει αντιμετωπιση

@Nektaritsaki το λητώ έχει μπολικα σε τιμες 11-13 ευρω πανω κατω αλλά και το public 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα εγκυουλες μου...

Ειδα ημερολογια εγκυμοσυνης κ στα public κ στα λυτω στο ιντερνετ...ευχαριστω!

Ο αντρας μου εχει αποτρελαθει κ ψαχνει ολη μερα καροτσια κ οταν του αρεσει κατι μου λεει να το παραγγειλω τωρα?Προς το παρον του λεω δεν εχουμε συμφωνισει ουτε καν στο χρωμα ποσο μαλλον στο σχεδιο!Τωρα πηρα το ταμπλετ στα χερια μου κ ειδα οτι εχει κατεβασει φωτογραφιες με οτι καροτσι κυκλοφορει εκτος απο αυτο που αρεσει σε μενα!Βρε κοριτσια οταν δεν εχεις ιδεα απο κατι δεν ειναι το λογικο να θες να πας να το δεις απο κοντα κ να δεις οσο το δυνατον περισσοτερα?Κ ειπα την γλητωσα την φυλακη....φφφ


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε όλα τα κορίτσια του γκρουπ ! πού εισαστε καλε ελατε να πουμε κανά νεο, ησυχια σημερα..

@Nektaritsaki και γω με σενα συμφωνω, θα ηθελα να δω και απο κοντα οσο να ναι πως ειναι κλπ, ετσι αιντε κατευθειαν παραγγελια απο το ιντερνετ ουτε εμενα μου καθεται, κατα πασα πιθανοτητα οκ απο ιντερνετ θα παραγγειλω αλλά θελω να παω πρωτα και σε μερικα μαγαζιά, να γνωριζω πχ οταν διαβαζω διαστασεις πως δειχνουνε. ή το πορτ μπεμπε που μετατρέπεται και σε κάθισμα να το δω real life σαν πραξη. εμεις οι γυναικες ειμαστε διαφορετικες, οι αντρες ειναι σα μεγάλα παιδιά ωρες ωρες χεχεχεχ ενθουσιαζονται και δε μπορουνε να συγκρατηθουνε :D

χτες κοριτσια ειχα μια ψιλοενοχληση στο στομαχι, -πραμα σπανιοτατο, ζητημα να χει συμβει 3- 4 φορες στη ζωή μου-, πηγα τουαλετα κανα 2 φορες και ξεφουσκωσα γενικώς !! νομιζω οτι μεχρι και το πρηξιματακι στην κοιλιτσα σαν να ψιλοεπεσε λιγο, τελικα το μεχρι στιγμής συμπερασμα μου ειναι οτι μια εγκυμοσυνη, τουλαχιστον μεχρι τις 16 + 5 που ειμαι σημερα, δεν μας παχαινει σε καμια περιπτωση, τωρα μετα τι θα γινει..... τελικό συμπερασμα θα χω το νοεβριο λολ :D

  • Μου αρέσει 1

g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2018 at 1:16 ΜΜ, Μαρουλακι είπε:

Νιώθει καμία σας πέτρωμα στη κοιλιά για κάποια δευτερόλεπτα;;; 

Το νιώθω τις τελευταίες μέρες κ. Φοβάμαι για τυχόν πρόωρες συσπάσεις... Έκλεισα ραντεβού το απόγευμα με τη γιατρό μου. Έχω αγχωθει.. Πάλι! Τι πρωτότυπο! 

Λοιπον εγω το νιωθω αυτο καθε βραδυ σχεδον...Ειδικα οταν ειμαι κουρασμενη..Μου εχει δωσει μαγνησιο...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου σχετικά με το πέτρωμα της κοιλιάς που παρατήρησα 

Λογικά ήταν συσπάσεις πράγμα που σαφώς δε θέλουμε στο τέταρτο μήνα 

Η γιατρός μου έκανε μέτρηση τραχηλου κ το βρήκε 2.9. Της φάνηκε οριακά καλό έτσι... Μου συνέστησε ξαπλα ξεκούραση αποχή από βόλτες περπάτημα κτλ κ μαγνήσιο με ενδοκολπικη προγεστερονη 

Γνωρίζετε εσείς το μήκος του τραχηλου σας; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα. Μόλις κάθισα μετα απο μια γεματη μερα.

Για τα κοριτσια που ψαχνονται με τις αγορες...Πορτ μπεμπε δε μου χρειαστηκε ποτε. Ειναι για μικρο χρονικο διαστημα. Τωρα το θελω για να μην αγοραζω αλλο κρεβατακι για λιγους μηνες στην αρχη. Το σημαντικο ειναι να παρετε ενα καλο καροτσι που να ξαπλωνει, να ειναι αναστρεψιμο δηλαδη να μπορει τους πρωτους μηνες τω μωρο να κοιταει προς εσας ενω αργοτερα προς το δρομο, να εχει καλη κυλιση στο δρομο,να μην ειναι βαρυ ουτε πολυ ογκωδες. Επισης, θα χρειαστειτε ενα καλο καθισμα αυτοκινητου. Προτιμηστε οχι αυτα που ειναι στα συστηματα μεταφορας(0-13kg) αλλα εκεινα που ειναι απο τη γεννηση μεχρι περιπου 5 ετων, για να μην αγοραζετε αλλο τοσο συντομα. Αν σκοπευετε να κανετε πιο πολλα παιδια(4 ή και περισσότερα), τοτε μπορειτε να παρετε ό,τι θελετε γιατι θα σας χρειαστουν. Μετα απο τους 6 μηνες ενα καρεκλακι φαγητου (ακομη και το πιο οικονομικο απο τα jumbo) θα σας σώσει. Α! οσον αφορα στις αλλαξιερες, αυτη που εχει ενσωματωμενο μπανιερακι δεν με βολεψε καθολου,γιατι συνηθως δεν υπηρχε δευτερο ατομο για βοηθεια. Τους πρωτους μηνες εκανα μπανιο τα μωρα στο νιπτηρα που ειναι ευρυχωρος(εβαζα το καφελακι κατω απο τη βρυση και μετα το υπολοιπο σωμα οπως κανουν στα μαιευτηρια.Αν ειναι πρωτο παιδι στην αρχη ισως δυσκολευτειτε στο κρατημα αλλα μετα ειναι παιχνιδακι!),επειτα σε ενα απλο μπανιερακι και τα αλλαζα σε μια αλλαξιερα "κρεβατιου" που την ειχα τοποθετημενη πανω στο πλυντηριο ρουχων. Η καλύτερη θέση!!!!

Ξεχασα να ευχαριστησω και τα κοριτσια που απαντησαν στην ερωτηση μου για τις παναδες!

@Μαρουλακι δυστυχως δεν γνωριζω τιποτα για το φυσιολογικο ευρος μηκους τραχηλου. Δεν προεκυψε στις προηγουμενες εγκυμοσυνες μου καποιο θεμα και δεν ειχα ρωτησει. Ευχομαι να πανε ολα καλα, ομως ξερω πως σε περιπτωσεις ανεπαρκειας τραχηλου γινεται περιδεση. Κάποτε ειχα διαβασει οτι ανεπαρκεια τραχηλου υπαρχει οταν ο τραχηλος ειναι κατω απο 2,5 εκ. πριν τις 24 εβδομαδες αλλα δεν ειμαι σιγουρη γιατι εχει χρόνια που το διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Κορίτσια μου σχετικά με το πέτρωμα της κοιλιάς που παρατήρησα 

Λογικά ήταν συσπάσεις πράγμα που σαφώς δε θέλουμε στο τέταρτο μήνα 

Η γιατρός μου έκανε μέτρηση τραχηλου κ το βρήκε 2.9. Της φάνηκε οριακά καλό έτσι... Μου συνέστησε ξαπλα ξεκούραση αποχή από βόλτες περπάτημα κτλ κ μαγνήσιο με ενδοκολπικη προγεστερονη 

Γνωρίζετε εσείς το μήκος του τραχηλου σας; 

Εμενα η πρωτη μετριση του τραχηλου ηταν στην αυχενικη που δεν θυμαμαι ποσο ηταν κ μετα μου τον ξαμετρησε κ ο γιατρος μου την προηγουμενη φορα κ ηταν 4,4...δεν ξερω καθολου ομως πιο ειναι το οριο κ ποτε αρχιζουμε κ ανησυχουμε!Παντως το προβλημα του τραχηλου το ακουω κ το διαβαζω πολυ βρε κοριτσια κ ειναι κατι που με αγχωνει γιατι δεν ξερω αν το προκαλει κατι η απλα συμβαινει!Κ βρε κουκλα οι συσπασεις πως μοιαζουν?Παντως με το μαγνησιο κ την ξεκουραση θα πανε ολα καλα ειμαι σιγουρη...


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

Εμενα η πρωτη μετριση του τραχηλου ηταν στην αυχενικη που δεν θυμαμαι ποσο ηταν κ μετα μου τον ξαμετρησε κ ο γιατρος μου την προηγουμενη φορα κ ηταν 4,4...δεν ξερω καθολου ομως πιο ειναι το οριο κ ποτε αρχιζουμε κ ανησυχουμε!Παντως το προβλημα του τραχηλου το ακουω κ το διαβαζω πολυ βρε κοριτσια κ ειναι κατι που με αγχωνει γιατι δεν ξερω αν το προκαλει κατι η απλα συμβαινει!Κ βρε κουκλα οι συσπασεις πως μοιαζουν?Παντως με το μαγνησιο κ την ξεκουραση θα πανε ολα καλα ειμαι σιγουρη...

μια χαρα ειναι ο τραχηλος σου μην ανχωνεσε κατω απο 2,5 ειναι επικυνδινο. πονακια περιοδου ειναι οι συσπασεις στη μητρα κ πετρωματα στην κοιλια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

μια χαρα ειναι ο τραχηλος σου μην ανχωνεσε κατω απο 2,5 ειναι επικυνδινο. πονακια περιοδου ειναι οι συσπασεις στη μητρα κ πετρωματα στην κοιλια. 

πονακια περιοδου εχω καπου καπου κ οταν τον ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα μεγαλωνει η μητρα...αυτο το πετρωμα δεν το εχω νιωσει!


L3k5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nektaritsaki είπε:

πονακια περιοδου εχω καπου καπου κ οταν τον ρωτησα τον γιατρο μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικα μεγαλωνει η μητρα...αυτο το πετρωμα δεν το εχω νιωσει!

συσπασεις ειναι απλα οταν γινονται που κ που δεν κανουν ζημια κ δεν ειναι ανησυχιτικες . αν ειχες πχ καθε μερα θα επρεπε να προσεχεις περισσοτερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ δεν εχω ιδεα ποσο ειναι ο τράχηλος μου ούτε καν πως μετριεται ! μεχρι στιγμης δε μου ειπανε τιποτα, φανταζομαι οτι εφοσον δεν συντρεχει λογος ή προβλημα δε λενε καν κατι. πετρωμα στην κοιλια δεν εχω νοιωσει ποτέ, ουτε συσπασεις μπορω να πω.. εκτος και αμα δε τις καταλαβαινω.. 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , elise είπε:

εγώ δεν εχω ιδεα ποσο ειναι ο τράχηλος μου ούτε καν πως μετριεται ! μεχρι στιγμης δε μου ειπανε τιποτα, φανταζομαι οτι εφοσον δεν συντρεχει λογος ή προβλημα δε λενε καν κατι. πετρωμα στην κοιλια δεν εχω νοιωσει ποτέ, ουτε συσπασεις μπορω να πω.. εκτος και αμα δε τις καταλαβαινω.. 

να ζητησεις να στον μετρησουν ο τραχηλος  δεν δινει συμπτωματα τιποτα απολυτως ουτε πονους ουτε πετρωματα. δεν τον μετρανε ολοι οι γιατροι απο αμελεια κ καποιοι δε ξερουν να μετρανε κ με ακριβεια η δεν διαθετουν καταληλο μηχανημα. μετριεται αρχικα στην αυχενικη κ αν ειναι κοντος τον παρακολουθεις αλλιως στην β επιπεδου κ μετα. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα! Ρώτησα κι εγώ το γιατρό μου για τα τσιμπηματάκια και τα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και μου είπε ότι είναι ψευδοσυσπάσεις της μήτρας και ότι είναι φυσιολογικό. Τον πέτυχα και σε καλή μέρα που είχε διάθεση να μιλήσει και μου είπε ότι τώρα πια όλοι οι γιατροί φυλάνε τα νώτα τους γιατί οι μηνύσεις πέφτουν βροχή, οπότε ξεκάθαρες κουβέντες δύσκολα κάνουν. Τη NIPT ο συγκεκριμένος τη θεωρεί περιττή γιατί είναι σαν καλύτερη αυχενική, ενώ την αμνιοπαρακέντηση τη θεωρεί σημαντική εξέταση γιατί δείχνει τα πάντα κι ας έχει αυτό το μικρό ποσοστό αποβολών. Και πάλι, βέβαια, δεν είναι εύκολη η απόφαση αλλά έχω περιθώριο ως το τέλος του μήνα για να αποφασίσω. 


SF6pp3.pnguvYdp3.png

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, linaa είπε:

να ζητησεις να στον μετρησουν ο τραχηλος  δεν δινει συμπτωματα τιποτα απολυτως ουτε πονους ουτε πετρωματα. δεν τον μετρανε ολοι οι γιατροι απο αμελεια κ καποιοι δε ξερουν να μετρανε κ με ακριβεια η δεν διαθετουν καταληλο μηχανημα. μετριεται αρχικα στην αυχενικη κ αν ειναι κοντος τον παρακολουθεις αλλιως στην β επιπεδου κ μετα. 

27 ιουνιου ειναι το επομενο ραντεβου, θα ειμαι 19 +6 ακριβως (20 πες, ακριβως στη μέση, λολ) ! θα σημειωσω στο βιβλιαρακι να το αναφέρω αυτο το θεμα. 

πρίν από 59 λεπτά , VictorVictoria είπε:

Κορίτσια, καλημέρα! Ρώτησα κι εγώ το γιατρό μου για τα τσιμπηματάκια και τα πονάκια χαμηλά στην κοιλιά και μου είπε ότι είναι ψευδοσυσπάσεις της μήτρας και ότι είναι φυσιολογικό. Τον πέτυχα και σε καλή μέρα που είχε διάθεση να μιλήσει και μου είπε ότι τώρα πια όλοι οι γιατροί φυλάνε τα νώτα τους γιατί οι μηνύσεις πέφτουν βροχή, οπότε ξεκάθαρες κουβέντες δύσκολα κάνουν. Τη NIPT ο συγκεκριμένος τη θεωρεί περιττή γιατί είναι σαν καλύτερη αυχενική, ενώ την αμνιοπαρακέντηση τη θεωρεί σημαντική εξέταση γιατί δείχνει τα πάντα κι ας έχει αυτό το μικρό ποσοστό αποβολών. Και πάλι, βέβαια, δεν είναι εύκολη η απόφαση αλλά έχω περιθώριο ως το τέλος του μήνα για να αποφασίσω. 

επειδη δεν εχω καταλαβει το θεμα της αμνιο τοσο καλα, γίνεται απο επιλογή ή μόνο αν φανει κάτι σε καποια εξεταση που δεν ειναι τοσο σωστο τοτε τιθεται θεμα συζητησης ? δλδ,... εγώ αυτή τη στιγμή μπορώ να αποφασισω να την κάνω ουτως ή αλλως εστω και αν δεν υπάρχει κάποια ενδειξη ? ισως ρωταω βλακειες αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ που δεν ξέρω απ οτι βλεπω....


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, elise είπε:

27 ιουνιου ειναι το επομενο ραντεβου, θα ειμαι 19 +6 ακριβως (20 πες, ακριβως στη μέση, λολ) ! θα σημειωσω στο βιβλιαρακι να το αναφέρω αυτο το θεμα. 

επειδη δεν εχω καταλαβει το θεμα της αμνιο τοσο καλα, γίνεται απο επιλογή ή μόνο αν φανει κάτι σε καποια εξεταση που δεν ειναι τοσο σωστο τοτε τιθεται θεμα συζητησης ? δλδ,... εγώ αυτή τη στιγμή μπορώ να αποφασισω να την κάνω ουτως ή αλλως εστω και αν δεν υπάρχει κάποια ενδειξη ? ισως ρωταω βλακειες αλλα ειναι ΠΟΛΛΑ που δεν ξέρω απ οτι βλεπω....

μπορεις να την κανεις κ χωρις ενδειξεις αν θελεις γενικα δεν στο απαγορευει κανεις.. η ηλικια ειναι κ μια αποψη που πολλοι γιατροι  την προτεινουν αλλα πλεον στα 40 κ πανω στις μικροτερες δεν την προτεινουν πλεον. το ρισκο στις περισσοτερες περιπτωσεις ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα ευρηματα. δηλαδη οι περισσοτερες αμνιο βγαινουν φυσιολογικες οταν οι αλλες εξετασεις ειναι καλες. 

οταν υπαρχουν ευρηματα στις αλλες εξετασεις εννοητε οτι πρεπει να την κανεις. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...