Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 26/6/2021 at 11:13 ΜΜ, pocm είπε:

Εγώ  είμαι στον τέταρτο γιατρο. Ο πρώτος μου ήταν εξαιρετικός τον ήθελα πολύ.  Για οικονομικούς λόγους πήγαμε σε δημόσιο όπου κι εκεί ηταν ολοι υπέροχοι αλλά μας έπιασε ο κορονοιος και κλείσανε για μεγάλο διάστημα. Αυτο ηταν η  ατυχία  μας και  πεσαμε στον τσιριγ.  Ο τωρινός μου φαίνεται καλό παιδί. Ο ψαθας. Εχει καταλάβει τι πέρασα με τον τσιργ και δεν μου έχει πάρει ουτε ευρώ ως τώρα.  Δεν με νοιάζει αν θα πετύχω. Να πηγαίνω κ να είμαι ήρεμη θέλω. Στο ΑΚΣ Ω μόνιμως εντάσεις. Όλοι γενικά. Είναι το μόνο που δεν προτείνω σε κανέναν. Ο αγαπημένος μου ήταν Ο πρώτος γιατρός μου, κρίμα που σκέφτηκα το οικονομικό  και έφυγα. Μετα έχασα το δρόμο. Βέβαια τι να κάναμε είχαμε ξεμείνει οικονομικά.  Τα ρίχνω όλα πάνω μου και στεναχωριέμαι. Τελοσπάντων 

Καλησπερα κοπελα μ. Να σ κανω μια ερωτηση γτ απο τ φορουμ κ μονο διαβαζω οτι ο τσιτιγωτης εχει πολλες επιτυχιες στα δανεικα ωαρια μπορεις να μου πεις τ λαθος ακριβως σ εκανε επειδη εχω δει οτι τν κράζεις ατελείωτα το τελευταιο καιρο. Παρεληψε να κανει κατι; Σ εβαλε κακα εμβρυα; Κ εγω εχω αποτυχιες στην 1 εφταιγε ο γιατρος στην αλλη Οχι αλλα τα ωαρια μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

7 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Καλημέρα Μαίρη μου! 

Σήμερα γίνεται 3 μηνων

Είναι Μια κουκλα

Μεγαλώνει, ζωηρευει,καθε μέρα και κάτι διαφορετικό 

Της αρέσει πολύ η αγκαλιά μου κι εγώ δεν τη χορταινω

Σήμερα θα κάνει και το δεύτερο εμβόλιο 

Εσύ πως είσαι? 

Η μις μπούτι? 

Επέστρεψες δουλειά? 

Καλησπερα! Εγινε κιολας 3 μηνων η κουκλα ! Τι καλα!  Μαλλον δεν το πιστευεις ακομη. Εμεις καλα , τη βαφτισαμε , ειναι κουκλακι κι η δικια μου και αρκετα ζωηρη, Σ ενα μηνα κ κατι θα εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια. Στη δουλεια δεν επεστρεψα ακομη. Θελω να ξεκινησουμε κ κανενα μπανακι να δω αντιδρασεις. Θα της αρεσει?

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , MaryH είπε:

Καλησπερα! Εγινε κιολας 3 μηνων η κουκλα ! Τι καλα!  Μαλλον δεν το πιστευεις ακομη. Εμεις καλα , τη βαφτισαμε , ειναι κουκλακι κι η δικια μου και αρκετα ζωηρη, Σ ενα μηνα κ κατι θα εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια. Στη δουλεια δεν επεστρεψα ακομη. Θελω να ξεκινησουμε κ κανενα μπανακι να δω αντιδρασεις. Θα της αρεσει?

Ξέρω πότε έχει γενέθλια!! 

Εκείνη την ημέρα πήρα θετική χοριακη

Η δίκη μου παιδίατρος μας έδωσε το οκ να κάνουμε μπανακι, θα με ενημερώσει σήμερα που θα ερθει

Εγώ ψάχνω εντατικά για δουλειά, λείπω σχεδόν δυο χρόνια κι αυτό είναι κατά δυστυχως

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Καλησπερα κοπελα μ. Να σ κανω μια ερωτηση γτ απο τ φορουμ κ μονο διαβαζω οτι ο τσιτιγωτης εχει πολλες επιτυχιες στα δανεικα ωαρια μπορεις να μου πεις τ λαθος ακριβως σ εκανε επειδη εχω δει οτι τν κράζεις ατελείωτα το τελευταιο καιρο. Παρεληψε να κανει κατι; Σ εβαλε κακα εμβρυα; Κ εγω εχω αποτυχιες στην 1 εφταιγε ο γιατρος στην αλλη Οχι αλλα τα ωαρια μου. 

Καλησπέρα κοπελα μ. Δεν ξέρω για ποιες επιτυχίες μιλάς.  Στα προσφατα σχολια δεν διάβασα και τα καλύτερα. . Φυσικά  υπάρχουν και καλές εμπειριες. Ο καθένας έχει την εμπερια του και τη γνώμη του. Η δικιά μου γνωμη αυτή είναι. Έλαβα και πολλά προσωπικα μηνύματα με αντίστοιχες εμπειρίες με τη δική μου.Όσο για τα εμβρυα, δεν είμαι εμβρυολογος να απαντήσω. Αν ήμουν θα σου απαντούσα. Επισης για το ρήμα "κραζεις" με συγχωρείς δεν το μεταχειριζομαι. Τα φορουμ είναι  πεδίο ανταλλαγής απόψεων. Που συχνά είναι διαφορετικές. Δεν μπορεί να συμφωνούμε όλοι.

πρίν από 46 λεπτά , MaryH είπε:

Καλησπερα! Εγινε κιολας 3 μηνων η κουκλα ! Τι καλα!  Μαλλον δεν το πιστευεις ακομη. Εμεις καλα , τη βαφτισαμε , ειναι κουκλακι κι η δικια μου και αρκετα ζωηρη, Σ ενα μηνα κ κατι θα εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια. Στη δουλεια δεν επεστρεψα ακομη. Θελω να ξεκινησουμε κ κανενα μπανακι να δω αντιδρασεις. Θα της αρεσει?

Αυτα μ αρέσει να διαβάζω. Πόσο όμορφη εικόνα.  Παίρνω θάρρος από όσες τα καταφέρατε. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , pocm είπε:

Καλησπέρα κοπελα μ. Δεν ξέρω για ποιες επιτυχίες μιλάς.  Στα προσφατα σχολια δεν διάβασα και τα καλύτερα. . Φυσικά  υπάρχουν και καλές εμπειριες. Ο καθένας έχει την εμπερια του και τη γνώμη του. Η δικιά μου γνωμη αυτή είναι. Έλαβα και πολλά προσωπικα μηνύματα με αντίστοιχες εμπειρίες με τη δική μου.Όσο για τα εμβρυα, δεν είμαι εμβρυολογος να απαντήσω. Αν ήμουν θα σου απαντούσα. Επισης για το ρήμα "κραζεις" με συγχωρείς δεν το μεταχειριζομαι. Τα φορουμ είναι  πεδίο ανταλλαγής απόψεων. Που συχνά είναι διαφορετικές. Δεν μπορεί να συμφωνούμε όλοι.

Αυτα μ αρέσει να διαβάζω. Πόσο όμορφη εικόνα.  Παίρνω θάρρος από όσες τα καταφέρατε. 

Εγω Απλα ηθελα να καταλαβω τ λαθος σου εκανε. Εγω δεν εχω κανει καμια προσπαθεια με τ τσιρ δεν ξερω αν ειναι καλος η Οχι μπορει να ειναι ο χειροτερος Απλα διαβαζα καλα σχολια για αυτον γιαυτο σε ρωτησα τι λαθη και παραλήψεις εκανε ακριβως για τον λογο π αναφερεις οτι ανταλαζουμε αποψεις και εμπειριες για να γνωριζω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@MaryH χίλιες ευχές στο κοριτσάκι σας, καλοφώτιστη και γερή να είναι πάντα!!

@Thia1985 πέρασαν 3 μήνες!!!! Γερή και καλότυχη και η δική σας η κορούλα. 

Είναι τόσο όμορφο να μαθαίνουμε νέα απο όλες τις μανούλες που τα κατάφεραν. Βλέπω την κοιλίτσα μου και δεν το πιστεύω ακόμα. Τρώω μετά μια κλωτσιά και συνέρχομαι... :)

Ευχή καρδιάς, όλες μα όλες σύντομα να γίνετε μανούλες. Σας φιλώ, καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία στα κορίτσια μας που προσπαθούνε.

  • Μου αρέσει 10
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , Ελισώ είπε:

@MaryH χίλιες ευχές στο κοριτσάκι σας, καλοφώτιστη και γερή να είναι πάντα!!

@Thia1985 πέρασαν 3 μήνες!!!! Γερή και καλότυχη και η δική σας η κορούλα. 

Είναι τόσο όμορφο να μαθαίνουμε νέα απο όλες τις μανούλες που τα κατάφεραν. Βλέπω την κοιλίτσα μου και δεν το πιστεύω ακόμα. Τρώω μετά μια κλωτσιά και συνέρχομαι... :)

Ευχή καρδιάς, όλες μα όλες σύντομα να γίνετε μανούλες. Σας φιλώ, καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία στα κορίτσια μας που προσπαθούνε.

Κοριτσι μου ποτε αναμενετε το μπεμπακι??

Μεχρι να γεννησεις δε θα το πιστευεις

Μετα θες δε θες!!!χαχαχα

Δε θα σε αφηνει λεπτο

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Thia1985 είπε:

Κοριτσι μου ποτε αναμενετε το μπεμπακι??

Μεχρι να γεννησεις δε θα το πιστευεις

Μετα θες δε θες!!!χαχαχα

Δε θα σε αφηνει λεπτο

27/9 μπαίνω στον μήνα μου

Έχω ακόμα αρκετά... περνάει γρήγορα όμως :)

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Εγω Απλα ηθελα να καταλαβω τ λαθος σου εκανε. Εγω δεν εχω κανει καμια προσπαθεια με τ τσιρ δεν ξερω αν ειναι καλος η Οχι μπορει να ειναι ο χειροτερος Απλα διαβαζα καλα σχολια για αυτον γιαυτο σε ρωτησα τι λαθη και παραλήψεις εκανε ακριβως για τον λογο π αναφερεις οτι ανταλαζουμε αποψεις και εμπειριες για να γνωριζω. 

Όπως ανέφερε και μια άλλη κοπέλα σε πρόσφατα σχόλια το εργαστήριο τελικά ήταν χαμηλών προσδοκιών.  νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι οι γιατροί να λένε τι πιστεύουν ότι έφταιγε. Εγω που να ξέρω τι έφταιγε. Συνεπώς δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν μου είπαν κάτι. 

ΑΡΑ γιατί να προτείνω γιατρό που με είδε  μετά από  1,5 μήνα από την αποτυχία   μετά από πολλά παρακάλια και συνεχόμενα τηλέφωνα,

που δε μου έδωσε στοιχεία για την αποτυχία,

που από ότι μου είπαν στο ιασω έπρεπε να έχουν γίνει εξετάσεις που δεν έγιναν (πχ κατακερματισμός), 

Που έδωσε σχήμα αντιβίωση μονο σε μενα ( μου αιτιολογησε ο  νέος μου γιατρος ότι είναι άσκοπο να παίρνειμόνο ο ενας) 

και τέλος εξαφανίστηκε και εμβρυο.  Μας είπαν θα πάρουμε 10 ωάρια  σε αυτή την τιμή  και πηραμε τελικά 5 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια λέει κάτι έπαθε κ εξαφανίστηκε. Στο χαρτί που πηραμε στο τέλος έλεγε 9 ωάρια ενώ μας είχε πει 10.  Άρα από που να το πρωτοπιασεις....

Τη συμπεριφορά όλων εκεί απλά δεν τη σχολιάζω. Ακόμα και Στο Δημόσιο η εξυπηρέτηση ηταν καλύτερη 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , pocm είπε:

Όπως ανέφερε και μια άλλη κοπέλα σε πρόσφατα σχόλια το εργαστήριο τελικά ήταν χαμηλών προσδοκιών.  νομίζω ότι είναι υποχρεωμένοι οι γιατροί να λένε τι πιστεύουν ότι έφταιγε. Εγω που να ξέρω τι έφταιγε. Συνεπώς δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν μου είπαν κάτι. 

ΑΡΑ γιατί να προτείνω γιατρό που με είδε  μετά από  1,5 μήνα από την αποτυχία   μετά από πολλά παρακάλια και συνεχόμενα τηλέφωνα,

που δε μου έδωσε στοιχεία για την αποτυχία,

που από ότι μου είπαν στο ιασω έπρεπε να έχουν γίνει εξετάσεις που δεν έγιναν (πχ κατακερματισμός), 

Που έδωσε σχήμα αντιβίωση μονο σε μενα ( μου αιτιολογησε ο  νέος μου γιατρος ότι είναι άσκοπο να παίρνειμόνο ο ενας) 

και τέλος εξαφανίστηκε και εμβρυο.  Μας είπαν θα πάρουμε 10 ωάρια  σε αυτή την τιμή  και πηραμε τελικά 5 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια λέει κάτι έπαθε κ εξαφανίστηκε. Στο χαρτί που πηραμε στο τέλος έλεγε 9 ωάρια ενώ μας είχε πει 10.  Άρα από που να το πρωτοπιασεις....

Τη συμπεριφορά όλων εκεί απλά δεν τη σχολιάζω. Ακόμα και Στο Δημόσιο η εξυπηρέτηση ηταν καλύτερη 

Κατάλαβα κοριτσι μ ... ο ψαθας λενε ειναι πολυ καλος γιατρος γενικα ειναι κ μια γνωστη μ εκει κ λεει τ καλυτερα γενικα. Ελπιζω να σ πανε ολα καλα κ να ειναι ο τυχερός σου γιατρος! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 hours ago, decemberlove said:

Εγω Απλα ηθελα να καταλαβω τ λαθος σου εκανε. Εγω δεν εχω κανει καμια προσπαθεια με τ τσιρ δεν ξερω αν ειναι καλος η Οχι μπορει να ειναι ο χειροτερος Απλα διαβαζα καλα σχολια για αυτον γιαυτο σε ρωτησα τι λαθη και παραλήψεις εκανε ακριβως για τον λογο π αναφερεις οτι ανταλαζουμε αποψεις και εμπειριες για να γνωριζω. 

Για τον Τσιριγ που ειναι κ ο γιατρος μου εχω να σου πω τα καλυτερα μονο κ ευχομαι να ειναι κσλα οι κοπελες εδω μεσα που μου τον συστησαν. Και αυτος κ το προσωπικο στο κεντρο του ειναι εξαιρετικοι κ αισθανομαι την απολυτη εμπιστοσυνη μαζι τους. 

Για ολους τους γιατρουε υπαρχουν διαφορετικες αποψεις κ καλο ειναι αυτο, οποτε το σημαντικο ειναι να κανεις εσυ συναντηση με αυτους που θα επιλεξεις για να δεις ποιος ειναι αυτος που σου ταιριαζει! Καλη επιτυχια!

6 hours ago, MaryH said:

Καλησπερα! Εγινε κιολας 3 μηνων η κουκλα ! Τι καλα!  Μαλλον δεν το πιστευεις ακομη. Εμεις καλα , τη βαφτισαμε , ειναι κουκλακι κι η δικια μου και αρκετα ζωηρη, Σ ενα μηνα κ κατι θα εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια. Στη δουλεια δεν επεστρεψα ακομη. Θελω να ξεκινησουμε κ κανενα μπανακι να δω αντιδρασεις. Θα της αρεσει?

Φιλακια στην κουκλιτσα σου!! Ελπιζω να ειστε καλα!!

3 hours ago, Thia1985 said:

Κοριτσι μου ποτε αναμενετε το μπεμπακι??

Μεχρι να γεννησεις δε θα το πιστευεις

Μετα θες δε θες!!!χαχαχα

Δε θα σε αφηνει λεπτο

3 μηνων!! Ποτε περασε μανουλα;;

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

Ξέρω πότε έχει γενέθλια!! 

Εκείνη την ημέρα πήρα θετική χοριακη

Η δίκη μου παιδίατρος μας έδωσε το οκ να κάνουμε μπανακι, θα με ενημερώσει σήμερα που θα ερθει

Εγώ ψάχνω εντατικά για δουλειά, λείπω σχεδόν δυο χρόνια κι αυτό είναι κατά δυστυχως

Ναι το θυμαμαι! Εμφυτεύτηκε μόλις σχεδόν γεννήθηκε η ζουζου μου!

Καλα κανεις κ ψάχνεις για δουλειά . Να ξεφεύγεις κ λίγο απ το σπίτι

πρίν από 56 λεπτά , Blondie 2020 είπε:

Για τον Τσιριγ που ειναι κ ο γιατρος μου εχω να σου πω τα καλυτερα μονο κ ευχομαι να ειναι κσλα οι κοπελες εδω μεσα που μου τον συστησαν. Και αυτος κ το προσωπικο στο κεντρο του ειναι εξαιρετικοι κ αισθανομαι την απολυτη εμπιστοσυνη μαζι τους. 

Για ολους τους γιατρουε υπαρχουν διαφορετικες αποψεις κ καλο ειναι αυτο, οποτε το σημαντικο ειναι να κανεις εσυ συναντηση με αυτους που θα επιλεξεις για να δεις ποιος ειναι αυτος που σου ταιριαζει! Καλη επιτυχια!

Φιλακια στην κουκλιτσα σου!! Ελπιζω να ειστε καλα!!

3 μηνων!! Ποτε περασε μανουλα;;

Σ ευχαριστώ! Χάιδεψε κ εσυ τα ζουζούνια στην κοιλιτσα κ στείλε φιλάκι. 

4 ώρες πρίν, Ελισώ είπε:

@MaryH χίλιες ευχές στο κοριτσάκι σας, καλοφώτιστη και γερή να είναι πάντα!!

@Thia1985 πέρασαν 3 μήνες!!!! Γερή και καλότυχη και η δική σας η κορούλα. 

Είναι τόσο όμορφο να μαθαίνουμε νέα απο όλες τις μανούλες που τα κατάφεραν. Βλέπω την κοιλίτσα μου και δεν το πιστεύω ακόμα. Τρώω μετά μια κλωτσιά και συνέρχομαι... :)

Ευχή καρδιάς, όλες μα όλες σύντομα να γίνετε μανούλες. Σας φιλώ, καλό καλοκαίρι και καλή επιτυχία στα κορίτσια μας που προσπαθούνε.

Σ ευχαριστώ! Χάιδευε κοιλιτσα κ πιστεψε το! Το μπεμπε είναι καθ όδον!Καλό καλοκαίρι!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Rallia είπε:

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια του καφε! Μπαίνω στην παρέα σας και πάλι μετά απο 1 περίπου χρόνο (μπορεί και περισσότερο έχω χάσει το μέτρημα).. Γενικά έχω χάσει το μέτρημα στο πόσα χρόνια προσπάθησα, πόσες φυσικές συλλήψεις, εξωσωματικές, υστεροσκοπήσεις, σαλπιγγογραφίες, εξετάσεις, σχήματα θεραπειών, βιταμινών, αλλαγές στη διατροφή μου, στις συνήθειες μου, στη ζωή μου, πόσους γιατρούς συνάντησα, πόσες φορές έπεσα στα πατώματα, πόσες ξανασηκώθηκα, πόσες αποφάσισα αυτό ήταν, τέλος, και πόσες είπα άλλη μία, πάμε άλλη μία και ότι βγει. Και βγήκε. Νομίζω δηλαδή οτι βγήκε. Εξακολουθώ να κρατάω μικρό καλάθι που γεμίζει κάθε μέρα, κάθε εβδομάδα που περνάει. Κλείνω τα 46 την άλλη εβδομάδα. Αυτό το ξέρω - το μέτρημα στα χρόνια μου δε χάνεται ποτέ. Αλλά αυτή τη φορά, για πρώτη μου φορά, δυο μωράκια μείναν στην κοιλιά μου. Χθες κάναμε την πολυαναμενόμενη αυχενική. Άκουσα πάλι τις καρδιές τους. Κλαίω απο χαρά. Και απο ευγνωμοσύνη. Και απο αγωνία, φόβο. Τι θα γίνει μετά; Θα πάνε όλα καλά; Θα είναι τελειόμηνη; Θα τα πάρω στην αγκαλιά μου; Αγνωστο. Δεν ορίζω τίποτα. Ευχομαι μόνο, εχω την αγκαλιά μου ανοιχτή αλλα δεν ορίζω τίποτα. Αυτό μου έμαθε αυτη η διαδικασία. Θα ήθελα να σας πω, όσο πιο σύντομα μπορώ,  πως εφτασα εδώ. Ανήκα εξ'αρχης στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογονιμότητα". Όλα πάντα καλά, περιβάλλον μήτρας τζάμι, πάχος ενδομητρίου σουπερ, ωάρια, βλαστοκυστες, εμφύτευση, και μετά μια χοριακούλα τοση δα που ανεβαινε κουτσαίνοντας και μετά καταποντιζόταν. Και άντε πάλι απ'την αρχη. Μετά βέβαια απο χρόνια επαψε να είναι ανεξήγητη. Μετά φταίγαν τα γερασμένα μου ωαρια. Το ενδομήτριο που αρχισε να λεπταίνει. Αποφάσισα να πάω σε δανεικά. Ο γιατρός που επέλεξα ήταν ο Τσιρι..της. Ήμουν διαβασμένη εκ των προτέρων πως δεν θα μου χαιδευε τα αυτιά. Το διαπίστωσα και απο πρώτο χέρι. Η εμπειρία μου με λίγα λόγια: Πήρα ο,τι δεσμευτηκε να μου δώσει στο πρώτο ραντεβού. 9-10 ωάρια, 4-6 βλαστοκύστες. Πήρα 6 βλαστοκύστες. Όπως πάντα, οι πρώτες δύο είχαν εμφύτευση που κατέληξε σε βιοχημική. Σοκ. Ζήτησα εξηγήσεις, ζήτησα να προχωρήσουμε σε ο,τι μου είχε απομείνει απο τις ελάχιστες εξετάσεις που δεν είχα κάνει ως τοτε, έψαχνα κάτι να δικαιολογήσει την αποτυχία. Ο Τσιρ.. επέμενε οτι οι βλαστοκύστες είναι άριστες, οτι κάθε επιπλέον εξέταση θα ήταν χάσιμο χρόνου και χρημάτων και πως απλά η εξήγηση καμμιά φορά έχει να κάνει καθαρά με την τύχη, με τη χρονική στιγμή. Προχώρησα στη δευτερη εμβρυομεταφορά λοιπόν. Πάλι εμφύτευση. Πάλι βιοχημική. Πλέον ήμουν απαρηγόρητη. Κατόπιν πίεσης δικής μου αυτη τη φορά θέλησα να τα εξαντλήσω όλα. Προχώρησα σε εξετάσεις κατακερματισμού, fish, και σε μία τελευταία υστεροσκόπηση που ο Τσιρ.. εκανε με το ζόρι σχεδον, λέγοντας μου οτι δεν θα με ωφελήσει σε τίποτα. Με παρεπεμψε επίσης σε ειδικό φαρμακολόγο οπου προχωρησα σε πολύ εξειδικευμένες εξετάσεις και στη συνέχεια ξεκίνησα σχήμα θεραπείας βιταμινών. Λίγο μετά την εναρξη της θεραπείας και αφού είχα και κάπως δυσοιωνα νεα απο τα αποτελέσματα του κατακερματισμού - ένα σχετικά υψηλό ποσοστό που συμφωνα με τον Τσ...τη δεν επαιζε σπουδαιο ρόλο και δεν δικαιολογούσε την αποτυχία, αποφάσισα να σταματήσω τις προσπάθειες. Δεν ήθελα να συνεχίσω με καμμία θεραπεία. Είπα τελος. Δεν ηθελα να μπεί ουτε ο αντρας μου στη διαδικασία βιταμινών, νέα λήψη σπέρματος, αναμονή, μικρογονιμοποιηση, κτλ κτλ. Είχα κουραστεί.. Είχα 2 εμβρυα στοκ στην καταψυξη  που ειτε θα κατεστρεφα είτε θα μετεφερα πάλι χωρις καμμία ελπίδα αφου τιποτα δεν είχε αλλάξει. Τα μετεφερα σχεδον ενα χρόνο μετα, σε φάση αποχαιρετισμού σχεδον. Το ενδομήτριο οριακό για εμβρυομεταφορά, νομιζω λίγο πάνω απο 7 μπορει και ούτε καν. Ο Τσιρ..της να επιμενει, εμπιστευσου το σώμα σου και τα εμβρυα, δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα πάντα, τον τελευταιο λογο δεν τον έχουμε ποτε εμείς. Οι μέρες που ακολουθησαν την εμβρυομεταφορά ήταν για πρώτη φορά ενα απολυτο μηδεν σχετικά με συμπτώματα. Για αίμα εμφυτευσης ουτε λόγος. Στήθος ζελέ, ουτε υποψία πόνου. Ουτε μισή σουβλιά, ετσι να ελπίζω κάτι. Σε όλες τις προηγουμενες προσπάθειες δεν προλάβαινα να μετράω συμπτώματα. Για να μην έχω αγωνία, ο Τσιρ.. μου είπε να κάνω χοριακή την 8η μέρα. Ξύπνησα το πρωι, πριν πάω κατούρησα (για πρώτη μου φορά) σε ενα τεστ για να πάρω την κρυαδα. Η γραμμούλα ήταν σοκ. Και η χοριακή που ακολουθησε επίσης. Και απο τότε προχωράω με το μικρό μου καλαθι όπως σας είπα και πιο πάνω και σκέφτομαι οτι πραγματικά, ενα μεγάλο κομμάτι των προσπαθειών μας, ίσως το πιο μεγάλο αφορά σε ένα πεδίο που η επιστήμη δεν μπορεί και ίσως ποτε δεν θα μπορεσει ούτε να ορισει ούτε να ελέγξει. Εμπιστευτηκα τον Τσ..τη στο κομμάτι που μπορούσε να ελέγξει. Το εμβρυολογικό του, τις μαίες, τις κοπέλες στη γραμματεία του. Ολοι τους με ειλικρινεια  και διάθεση να είναι εκεί για μένα, να απαντησουν αμεσα σε μεηλ, τηλεφωνα, να βοηθησουν.  Τους ευχαριστω. Αυτο που νομιζω διαφοροποιει αυτο το κεντρο απο ολα τα υπολοιπα είναι η προσωπικοτητα, η ικανότητα και το ταλέντο του γιατρού και ο απόλυτος ελεγχος ολης της διαδικασίας απο τον ίδιο. Δε λέω πως δεν "στραβωσα" πολλές φορες. Οτι δεν εκλαψα φευγοντας απο κει.  Αλλα νομιζω πως παντα καταλήγω στο ιδιο συμπέρασμα. Δεν ειναι παντοδυναμοι Θεοι οι γιατροι. Δεν τα γνωριζουν όλα. Ασε που οι Θεοι στην τελική δεν δίνουν και καμμια εξηγηση. Αλλοτε παίρνουν, αλλοτε δίνουν, και σιγα να μη σου δωσουν και το λόγο γιατι. Τουλαχιστον η επιστημη οτι απαντήσεις εχει θα στις δωσει. Εσυ αποφασιζεις να εμπιστευτείς ή οχι. Κοριτσια μου καλη επιτυχία σε όλες μας μεσα απο την καρδιά μου. Σας φιλώ, σας στελνω μια μεγάλη αγκαλιά, σας ευχαριστω για την συμπαρασταση, το θάρρος, το κουραγιο που μου δωσατε κάποτε και δίνετε η μία στην άλλη, είσαστε, είμαστε πολύ, πολύ δυνατές!

Συγχαρητήρια , εύχομαι μια ανέφελη εγκυμοσυνη !!! Σε θυμάμαι αν και δε μιλήσαμε ποτέ , και θυμάμαι πόσο απαρηγόρητη ήσουν μετά την τελευταία αποτυχία ... όμως δεν τα παρατησες και δικαιωθηκες! Εξαλλου μόνο όσο προσπαθούμε έχουμε πιθανότητες να πετύχουμε . Αν σταματήσουμε τις προσπάθειες τότε μόνο είναι σίγουρο ότι το αποτέλεσμα θα είναι .. το τίποτα! Πολλά συγχαρητήρια και πάλι , όλες εσείς οι απίστευτες αγωνίστριες δίνετε κουράγιο και σε μας που παλεύουμε ακόμη 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...