Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

On 11/8/2021 at 2:01 ΜΜ, anoulious είπε:

Καλημερα κοριτσια!Εφτασε σημερα η μερα να σας διηγηθω και εγω το δικο μου παραμυθι! Μετα απο 9 μηδενικες ετ(τη σπερματεγχυση δεν τη μετραω)απειρες ωοληψιες,δεκαδες γιατρους ολων των ειδικοτητων, ενδεικτικα αναφερω οτι ο ανοσολογος -αιματολογος που βρηκε το προβλημα μου ειναι ο 9ος,εξετασεις μεχρι και στην Αμερικη ,χειρουργεια, ενας αγωνας που ξεκινησε απο  τα 28  μου , κατεληξε στα 46 μου πια σε μια θετικη χοριακη την ημερα του Πασχα!!Κλαιγαμε και εγω και ο αντρας μου και τηλ κλαιγοντας την κλινικη που εβγαλε τα αποτελεσματα , ζητησα την υπευθυνη να την ρωτησω αν εγινε λαθος γιατι εγω δεν ειχα ποτε θετικη χοριακη...Στις 2/9 εχουμε τη β επιπεδου. 

Ο δρομος για εμας συνεχιζει να ειναι ανηφορικος.Με τις θεραπειες που κανω στο Νοσοκομειο, την αγωνια που εχουμε καθε φορα, τα μικροβια που με "κυνηγανε" τωρα πιο πολυ,την μονηρη ομφαλικη αρτηρια που ειδε ο εμβρυομητρικος στην αυχενικη και τελευταιο θα βαλω τις ινσουλινες και το σακχαρο..Ειναι ομως ενα θαυμα, θελησε ο Θεος να μας δωσει αυτο το μωρο και πιστευω οτι θα μας αξιωσει να παρουμε στο τελος τον μπεμπη μας γερο αγκαλια. Προς το παρον εχουμε την πρωτη νικη. Το nipt (φουλ πακετο) βγηκε αρνητικο.

Να με συγχωρεσει η Καντι , που εχει τα πνευματικα δικαιωματα..., θα παραφρασω μια φραση της.Αφου  εγω εχω μωρακι στην κοιλια μου, δεν υπαρχει πιθανοτητα ουτε μια απο εσας να μην καταφερει. Θελω ολες να το πιστεψετε αυτο!

 

Αχ τι υπέροχα νέα είναι αυτά!!! Έχω πολύ καιρό να μπω στο φόρουμ,  έχω χάσει επεισόδια,  έπεσα όμως πάνω στην πιο χαρμοσυνη είδηση.  Εχω χαρει και συγκινηθεί πολύ για σένα.. Με το καλό σε  λίγο καιρό να πάρεις αγκαλιά το θαυματακι σας. Και τα υπόλοιπα κοριτσια που προσπαθούν να μην το βάλουν κάτω,  ο Θεος έχει για όλους.  Όλες θα τα καταφέρετε!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 14/8/2021 at 12:52 ΜΜ, Ydroxoos76 είπε:

Κρυσταλλένια μου από ότι θυμάμαι με δωρεά είσαι γιατί να υπάρχουν χρωμοσωμικές ανωμαλίες; Προσπάθησε να μη βάζεις άσχημες σκέψεις στο μυαλό σου... Δεν ξέρω τι να πω ελπίζω όλα να εξελιχθούν καλά αλλά εγώ την καρδιά τουλάχιστον άργησα να την ακούσω κόντεψα να φτάσω 8 εβδομάδες.. Αν αυτό σε παρηγορεί

Καλησπερα

Ξεχναμε κατι βασικο...και με δωρεα οταν παμε παντα υπαρχει η περιπτωση κατι να μην παει καλα

Ναι μεν τα ωαρια ενοχοποιουμται περισσοτερο ομως μην ξεχναμε και τον αντρικο παραγοντα

Κρυσταλλενια πως εισαι?μπηκα ναδιαβασω στα γρηγορα τωρα που κοιμαται η μικρη και σε σκεφτομουν

On 15/8/2021 at 2:15 ΜΜ, maroullaki είπε:

Καλε τι να μετανιώσεις, εδώ μιλάμε για έρωτες!!! Αλλά άντε να πάρουμε απόφαση και για άλλο… θα δούμε… όταν βρεις δουλεια ποιος θα την κρατάει; 

Είσαι για τα δύσκολα κοριτσι αλλά ο μπέμπης τώρα έρχεται, ετοιμάσου για ζουζουνίσματα και αγκαλιές. Εγώ θηλάζω ναι.. αν είναι πρέπει να σταματήσω και μετά να κάνω διέγερση να δούμε αν πάει καλα, ετ αργότερα σίγουρα γιατί μετά από καισαρική χρειαζεται εξάμηνο για να ξαναμεινεις. Είμαι 41 και μισό.. 

Η μητερα μου

Τα πεθερικα ειναι μεγαλα

Και περα απο αυτο...αλλο θαρρος εχω με τη μητερα μου

On 15/8/2021 at 11:54 ΜΜ, MaryH είπε:

Σ ευχαριστώ γλυκια μου! Όλα καλά να πανε κ σε σενα κ να πάρεις το αγοράκι σου αγκαλια!

Καλε Μαιρη ναι!!χρονια πολλα

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Thia1985 είπε:

Καλησπερα

Ξεχναμε κατι βασικο...και με δωρεα οταν παμε παντα υπαρχει η περιπτωση κατι να μην παει καλα

Ναι μεν τα ωαρια ενοχοποιουμται περισσοτερο ομως μην ξεχναμε και τον αντρικο παραγοντα

Κρυσταλλενια πως εισαι?μπηκα ναδιαβασω στα γρηγορα τωρα που κοιμαται η μικρη και σε σκεφτομουν

Η μητερα μου

Τα πεθερικα ειναι μεγαλα

Και περα απο αυτο...αλλο θαρρος εχω με τη μητερα μου

Καλε Μαιρη ναι!!χρονια πολλα

Σ ευχαριστώ πολυ:wub:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Thia1985 said:

Καλησπερα

Ξεχναμε κατι βασικο...και με δωρεα οταν παμε παντα υπαρχει η περιπτωση κατι να μην παει καλα

Ναι μεν τα ωαρια ενοχοποιουμται περισσοτερο ομως μην ξεχναμε και τον αντρικο παραγοντα

Κρυσταλλενια πως εισαι?μπηκα ναδιαβασω στα γρηγορα τωρα που κοιμαται η μικρη και σε σκεφτομουν

Η μητερα μου

Τα πεθερικα ειναι μεγαλα

Και περα απο αυτο...αλλο θαρρος εχω με τη μητερα μου

Καλε Μαιρη ναι!!χρονια πολλα

kαλησπερα thia σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, το καταλαβαινω οτι υπαρχει περιπτωση κατι να μην πει καλα απλα δεν το περιμενα μου ηρθε κεραμιδα

δεν ειπα κατι για τα ωαρια απλα εννοουσα το εμβρυο

αλλαξα το ραντεβου μου και θα παω σημερα αλλιως θα πεθανω απο την αγωνια αν και δεν νομιζω να ακουσω κατι διαφορετικο οι αναγουλες που ειχα ολη την ημερα κοπηκαν μαχαιρι 

ημουν τοσο ευτυχισμενη και ζουσα ενα ονειρο ειλικρινα ειμαι χαλια προσπαθω να δω τι θα κανω μετα 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Κρισταλενια είπε:

kαλησπερα thia σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, το καταλαβαινω οτι υπαρχει περιπτωση κατι να μην πει καλα απλα δεν το περιμενα μου ηρθε κεραμιδα

δεν ειπα κατι για τα ωαρια απλα εννοουσα το εμβρυο

αλλαξα το ραντεβου μου και θα παω σημερα αλλιως θα πεθανω απο την αγωνια αν και δεν νομιζω να ακουσω κατι διαφορετικο οι αναγουλες που ειχα ολη την ημερα κοπηκαν μαχαιρι 

ημουν τοσο ευτυχισμενη και ζουσα ενα ονειρο ειλικρινα ειμαι χαλια προσπαθω να δω τι θα κανω μετα 

 

Μην προδικαζεις

Σε καταλαβαινω

Εγω μετα απο καθε υπερηχο φοβομουν αν θα παει καλα κι αν και την επομενη φορα θα ειναι καλα το μωρο μου

Ετρεμα για να μαι ειλικρινης

Και τωρα την εχω στην κουνια της ανταρτισσα να γλυφει τα παιχνιδια της κι εγω να της λεω μηηηηη

Φυσικα με γραφει

Αν της το πει ο πατερας της,αμεσως το κανει

Αφου της λεω αλλου τρως αλλου πινεις αλλου πας και το δινεις???

  • Χαχα 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 minutes ago, Thia1985 said:

Μην προδικαζεις

Σε καταλαβαινω

Εγω μετα απο καθε υπερηχο φοβομουν αν θα παει καλα κι αν και την επομενη φορα θα ειναι καλα το μωρο μου

Ετρεμα για να μαι ειλικρινης

Και τωρα την εχω στην κουνια της ανταρτισσα να γλυφει τα παιχνιδια της κι εγω να της λεω μηηηηη

Φυσικα με γραφει

Αν της το πει ο πατερας της,αμεσως το κανει

Αφου της λεω αλλου τρως αλλου πινεις αλλου πας και το δινεις???

σε ευχαριστω πολυ κοριτσαρα μου γλυκια να σου ζησει το μωρακι σου 

θα σας ενημερωσω μολις εχω νεα φιλια πολλα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση δωρεάς ωαρίων - η αμνιοπαρακέντηση γινεται κ παλι βασει ηλικίας της μητέρας ή της δότριας; Ή προτεινεται νιπτ απ το γιατρο κ βασει των αποτελεσμάτων νιπτ κ αυχενικής αποφασιζεται η αμνιο; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Roda είπε:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση δωρεάς ωαρίων - η αμνιοπαρακέντηση γινεται κ παλι βασει ηλικίας της μητέρας ή της δότριας; Ή προτεινεται νιπτ απ το γιατρο κ βασει των αποτελεσμάτων νιπτ κ αυχενικής αποφασιζεται η αμνιο; 

Καλησπέρα! Συνήθως σε περίπτωση δωρεάς δεν προτείνεται αμνιο.Μονο σε περίεργη αυχενικη η νιπτ μπορεί να παραπέμψει σε αμνιο.

Η αυχενικη πάντως κ οι εξετάσεις βασίζονται στην ηλικία της διτριαςδοτριας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MaryH said:

Καλησπέρα! Συνήθως σε περίπτωση δωρεάς δεν προτείνεται αμνιο.Μονο σε περίεργη αυχενικη η νιπτ μπορεί να παραπέμψει σε αμνιο.

Η αυχενικη πάντως κ οι εξετάσεις βασίζονται στην ηλικία της διτριαςδοτριας

Σ ευχαριστώ πολύ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Roda said:

Καλησπέρα σας, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση δωρεάς ωαρίων - η αμνιοπαρακέντηση γινεται κ παλι βασει ηλικίας της μητέρας ή της δότριας; Ή προτεινεται νιπτ απ το γιατρο κ βασει των αποτελεσμάτων νιπτ κ αυχενικής αποφασιζεται η αμνιο; 

Αμνιο προτεινεται στη δωρεα μονο αν νιπτ και αυχενικη εχουν θεμα.Συμφωνω απολυτα με τη Μαιρη,Στο σημειο αυτο να προσθεσω ομως περα απο τα 3 βασικα συνδρομα που οντως ειναι τα πιο συχνα και σχετιζονται με την ηλικια της δοτριας , αλλα συνδρομα οπως τα μικροελλειπτικα , που προφανως δε ειναι τοσο συχνα οπως το down, δεν εχουν σχεση με την ηλικια.Και δυστυχως δεν εχουν παντα υπερηχογραφικη απεικονιση.Αυτο που "σωζει"την κατασταση ειναι οτι δεν ειναι πολυ συχνα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, anoulious said:

Αμνιο προτεινεται στη δωρεα μονο αν νιπτ και αυχενικη εχουν θεμα.Συμφωνω απολυτα με τη Μαιρη,Στο σημειο αυτο να προσθεσω ομως περα απο τα 3 βασικα συνδρομα που οντως ειναι τα πιο συχνα και σχετιζονται με την ηλικια της δοτριας , αλλα συνδρομα οπως τα μικροελλειπτικα , που προφανως δε ειναι τοσο συχνα οπως το down, δεν εχουν σχεση με την ηλικια.Και δυστυχως δεν εχουν παντα υπερηχογραφικη απεικονιση.Αυτο που "σωζει"την κατασταση ειναι οτι δεν ειναι πολυ συχνα.

Ευχαριστώ, το νιπτ τα καλύπτει αυτα τα σπανια; 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Roda said:

Ευχαριστώ, το νιπτ τα καλύπτει αυτα τα σπανια; 

Καλημερα.Μπορεις να διαλεξεις πακετο που να τα καλυπτει.Σ αυτα το ποσοστο ανιχνευσης ειναι λιγο λιγοτερο απο ο,τι στα βασικα συνδρομα αλλα παλι ειναι παντα πανω απο 90%,95%περιπου αναλογα το συνδρομο.Εκει θελει να ψαξεις εταιρειες για να δεις τι ποσοστα δινει η καθεμια σ αυτα που εξεταζει.Και μιλαμε παντα για διαγνωστικα τεστ χωρις ομως κινδυνους απωλειας εμβρυου.Εγω που αργησα λιγο να παω για nipt  και δεν πηγα ακριβως με την αυχενικη οπως οι περισσοτερες κοπελες και μου ειπανε οτι καλα εκανα γιατι αυξανεται το ποσοστο του αιματος του εμβρυου στο αιμα μας.Μην ξεχναμε οτι στις δωρεες οι περισσοτερες κοπελες αν ειναι καλη αυχενικη δεν κανουνε ουτε nipt οχι αμνιο!Εμενα ο γιατρος μου με πολυ καλη αυχενικη,ανεξαρτητα απο την μονηρη ομφαλικη οπου ειναι ενα απο πολλα στοιχεια που μπορει να υπαρχουν στο συνδρομο 18 στο οποιο εγω ειχα 1/20.000 ποσοστο στην αυχενικη που ητανε πολυ καλο,μου ειπε να κανω nipt.Και θα κανω και εμβυοκαρδιογραφημα.Γιατι σε πολλα συνδρομα εμφανιζονται δυσλειτουργιες στην καρδια.Ολα αυτα βεβαια ειναι δικες μου επιλογες που εχω μαθει να ψαχνω τα παντα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα 

η καρδουλα σταματησε η εγκυμοσυνη εληξε δυστυχως

ευχαριστω ολοψυχα τα λιγα κοριτσια που εγραψαν λιγα λογια παρηγοριας 

ειμαι χρονια στο φορουμ και σιγουρα οχι ενεργο μελος αλλα ειλικρινα με πειραξε το γεγονος το οτι δεν ειχα μεγαλυτερη υποστηριξη η ενα λογο παρηγοριας περα απο 4 με 5 κοριτσια 

αποχωρω απο το φορουμ 

ευχομαι ολοψυχα να ειστε ολα τα κοριτσια καλα 

μανουλες εγκυμονουσες και οσες ειστε στην διαδικασια να ετ

φιλια πολλα

  • Λυπημένη/-ος 11
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, anoulious said:

Καλημερα.Μπορεις να διαλεξεις πακετο που να τα καλυπτει.Σ αυτα το ποσοστο ανιχνευσης ειναι λιγο λιγοτερο απο ο,τι στα βασικα συνδρομα αλλα παλι ειναι παντα πανω απο 90%,95%περιπου αναλογα το συνδρομο.Εκει θελει να ψαξεις εταιρειες για να δεις τι ποσοστα δινει η καθεμια σ αυτα που εξεταζει.Και μιλαμε παντα για διαγνωστικα τεστ χωρις ομως κινδυνους απωλειας εμβρυου.Εγω που αργησα λιγο να παω για nipt  και δεν πηγα ακριβως με την αυχενικη οπως οι περισσοτερες κοπελες και μου ειπανε οτι καλα εκανα γιατι αυξανεται το ποσοστο του αιματος του εμβρυου στο αιμα μας.Μην ξεχναμε οτι στις δωρεες οι περισσοτερες κοπελες αν ειναι καλη αυχενικη δεν κανουνε ουτε nipt οχι αμνιο!Εμενα ο γιατρος μου με πολυ καλη αυχενικη,ανεξαρτητα απο την μονηρη ομφαλικη οπου ειναι ενα απο πολλα στοιχεια που μπορει να υπαρχουν στο συνδρομο 18 στο οποιο εγω ειχα 1/20.000 ποσοστο στην αυχενικη που ητανε πολυ καλο,μου ειπε να κανω nipt.Και θα κανω και εμβυοκαρδιογραφημα.Γιατι σε πολλα συνδρομα εμφανιζονται δυσλειτουργιες στην καρδια.Ολα αυτα βεβαια ειναι δικες μου επιλογες που εχω μαθει να ψαχνω τα παντα.

Ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντηση!!! Έχεις δικιο που ψάχνεις τα πάντα!

3 minutes ago, Κρισταλενια said:

καλησπερα 

η καρδουλα σταματησε η εγκυμοσυνη εληξε δυστυχως

ευχαριστω ολοψυχα τα λιγα κοριτσια που εγραψαν λιγα λογια παρηγοριας 

ειμαι χρονια στο φορουμ και σιγουρα οχι ενεργο μελος αλλα ειλικρινα με πειραξε το γεγονος το οτι δεν ειχα μεγαλυτερη υποστηριξη η ενα λογο παρηγοριας περα απο 4 με 5 κοριτσια 

αποχωρω απο το φορουμ 

ευχομαι ολοψυχα να ειστε ολα τα κοριτσια καλα 

μανουλες εγκυμονουσες και οσες ειστε στην διαδικασια να ετ

φιλια πολλα

Κρυσταλλένια λυπάμαι πολύ! Θα ήθελα πολύ να σου γράψω νωρίτερα αλλά επειδή δε γνωρίζω καθόλου τι θα μπορούσε να σημαίνει αυτό που περνούσες, δίστασα να σου γράψω κάτι κ παρακολουθούσα μουδιασμένη την εξέλιξη περιμενοντας να μας πεις καλά νέα. Δεν ειναι δικαιολογία αυτή, πραγματικά πιστεύω οτι πολλές κοπέλες εχουν ενσυναίσθηση απλώς ειναι δύσκολο να την εκφράσουμε σε γραπτό λόγο…Να κανεις οτι νοιώθεις αλλα γιατι να φύγεις απο το φορουμ. Μεινε εδώ παρέα κ ακομη κ σιωπηρα (λανθασμενα ίσως) συμπαραστέκεται η μία στην άλλη. Είχες εμφύτευση κ αυτό ειναι πολύ σημαντικό. Να μην το το βάλεις κάτω. Κατέλαβα οτι βρηκες εναν πολύ καλό γιατρό που σε βοήθησε κ θα σε ξαναβοηθήσει! Ειναι σαφώς πιο δύσκολο για σενα γιατι ζεις στο εξωτερικό αλλά η καθεμιά με τις δυσκολίες μας παίρνει θάρρος η μια απ την άλλη. Να είσαι καλά ο,τι κ αν αποφασίσεις κ εδώ ειμαστε -άλλες πιο ενεργές άλλες όχι- μα πάντα μια παρέα με διαθεση για συμπαράσταση κ τον τροπο της η καθεμιά να την εκφράζει

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Κρισταλενια said:

καλησπερα 

η καρδουλα σταματησε η εγκυμοσυνη εληξε δυστυχως

ευχαριστω ολοψυχα τα λιγα κοριτσια που εγραψαν λιγα λογια παρηγοριας 

ειμαι χρονια στο φορουμ και σιγουρα οχι ενεργο μελος αλλα ειλικρινα με πειραξε το γεγονος το οτι δεν ειχα μεγαλυτερη υποστηριξη η ενα λογο παρηγοριας περα απο 4 με 5 κοριτσια 

αποχωρω απο το φορουμ 

ευχομαι ολοψυχα να ειστε ολα τα κοριτσια καλα 

μανουλες εγκυμονουσες και οσες ειστε στην διαδικασια να ετ

φιλια πολλα

Λυπαμαι πολυ για αυτο που σου συνεβει.Ειναι με δωρεα και αυτος ειναι ενας λογος που ποναει παραπανω.

Χωρις να θελω να δικαιολογησω κανενα , πολυ περισσοτερο να σε φερω σε δυσκολη θεση ειδικα στην κατασταση που εισαι , στις δωρεες δεν ειναι τοσο συνηθισμενο να υποχωρει μια κυηση οταν ακους καρδια. Για αυτο και τα περισσοτερα κοριτσια δεν ηξεραν τι να σου πουνε, πως να βοηθησουνε.Οχι οτι αδιαφορησαμε. Τη  Thalasa που εχει ζησει κατι αναλογο και ειναι πολυ ενεργη, δεν τη εχουμε βοηθησει να βρει ακομη λυση.Οχι οτι ειμαστε γιατροι , αλλα φανταζομαι καταλαβαινεις πως το λεω..Το τι θα κανεις ως προς το φορουμ ειναι δικη σου επιλογη αν και θεωρω οτι μεσα απο αυτο το φορουμ μπορουμε να βοηθησουμε και να βοηθηθουμε και θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις.

Ο,τι και να κανεις, μονο μην τα παρατησεις.Μανουλα θα γινεις γιατι εχεις ηδη κανει την αρχη.Καλη συνεχεια

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...