Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 33 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

εμβρια 3 ημερων απο δότρια,??? μα γιατι???? συγνωμη αλλα δεν ειναι καλο αυτο...οχι οτι δεν πιάνεις  κ με αυτα πιάνεις...αλλα πας με δότρια για εχεις βλαστοκυστες κ μονο...αυτα πληρώνουμε κ αυτα θελουμε....σορρυ αν σε στεναχωρω ....

Οχι καθόλου δεν με στεναχωρείς, αν δεν ήθελα άλλες  απόψεις δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να γράψω εδώ. Όλα βοηθανε 

πρίν από 20 λεπτά , anoulious είπε:

Το ερα τι εδειξε;Το εφαρμοσατε; Εμεις ενω ειχαμε ερα σε τεχνητο την πρωτη φορα καναμε φυσικο με καποια προσομοιωση. Τη δευτερη φορα καναμε τεχνητο και εφαρμοσαμε ακριβως το ερα ο,τι ελεγε για βλαστοκυστες(μεχρι και ωρες μετρησα για την προγεστερονη και διορθωσα μερα ετ!).Μπορει να ητανε και τυχαιο,απλα το αναφερω.Για το αντιφωσφολιπιδικο, αν δε γινομαι αδιακριτη, παιρνεις κορτιζονη; Επαιρνες καιμε τα δικα σου;

Καθόλου αδιάκριτη, ναι παίρνω κορτιζόνη κάθε φορά που ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα. Έπαιρνα και με τα δικά μου, κορτιζονη , οχι σε όλες τις εξωσωματικές αλλα σε αρκετές που εκανα μετα τη διάγνωση.  Για να ειμαι ειλικρινής το ΕΡΑ δεν το ειχα στα χέρια μου μέχρι τωρα, το είχε μονο ο γιατρός, πριν δυο μέρες το ζήτησα απο την Ισπανία να μου το στείλουν, γιατι αρχισα  να ανησυχώ μήπως κάνουν καμία βλακεία και δεν το εφαρμόζουν σωστα, αρχισα πλέον να αμφιβάλλω για ολα. Θα μου το στείλουν τις επόμενες μέρες. Ελπίζω να μην έχει γίνει κανένα λάθος…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 18 λεπτά , Villi είπε:

Οχι καθόλου δεν με στεναχωρείς, αν δεν ήθελα αλλαγές απόψεις δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να γράψω εδώ. Όλα βοηθανε 

εδω είμαστε μια οικογένεια μεγαλη...ολες σε καταλαβαίνουμε να ξες....εχουμε κοπελα εδω μεσα που επιασε  με 3μερων κ εχει  τον γιο της ποια κ επισης ειχαμε κ κοπελα εδω μεσα ( δεν γράφει ποια)που επερνε μονο εμβρια 3 μερων απο δοτριες κ δεν επιασε ποτε ....ολα γίνονται αλλα ειλικρινα πας με δοτρια μονο για βλαστοκυστες..να το συζητησεις με τον ντοκ σ αυτο....μην το αφησεις ετσι 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Villi said:

Οχι καθόλου δεν με στεναχωρείς, αν δεν ήθελα άλλες  απόψεις δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να γράψω εδώ. Όλα βοηθανε 

Καθόλου αδιάκριτη, ναι παίρνω κορτιζόνη κάθε φορά που ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα. Έπαιρνα και με τα δικά μου, κορτιζονη , οχι σε όλες τις εξωσωματικές αλλα σε αρκετές που εκανα μετα τη διάγνωση.  Για να ειμαι ειλικρινής το ΕΡΑ δεν το ειχα στα χέρια μου μέχρι τωρα, το είχε μονο ο γιατρός, πριν δυο μέρες το ζήτησα απο την Ισπανία να μου το στείλουν, γιατι αρχισα  να ανησυχώ μήπως κάνουν καμία βλακεία και δεν το εφαρμόζουν σωστα, αρχισα πλέον να αμφιβάλλω για ολα. Θα μου το στείλουν τις επόμενες μέρες. Ελπίζω να μην έχει γίνει κανένα λάθος…

Σε εμενα ειχε μετρηθει  μια μερα λαθος. Δεν κατηγορω γιατι καποια στιγμη ολοι κανουμε λαθη, γινοτανε χαμος, η κοπελα πτωμα  και εγινε.. Η κορτιζονη φανταζομαι το ξερεις οτι φουντωνει τη φλεγμονη και σε καποιες περιπτωσεις επηρεαζει και την υποδεκτικοτητα του ενδομητριου. Το αντιφωσφολιπιδικο ειναι επιβεβαιωμενο ελπιζω και απαραιτητη η κορτιζονη...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου που δεν κατηγορείς για την εφαρμογή του ΕΡΑ, κατα τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο αλλά ευτυχώς το πρόλαβες. εγώ αν διαπιστώσω κατι τέτοιο δεν νομίζω να ειμαι τοσο καλή..τωρα για την κορτιζόνη τι να πω.. ειναι επιβεβαιωμένο απο τη Λευκού το σύνδρομο και μάλιστα με πολύ ψηλούς δείκτες θετικότητας. Εχω κλείσει και ένα ραντεβού σε έναν ανοσολογο που μου σύστησε ο Παπαν.. οπότε θα το ξαναδώ. Για την κορτιζόνη και τη φλεγμονή το εχω συζητήσει επανειλλημένα με τον Σφακ και δεν παρεκκλίνει απο τις οδηγίες της Λευκού με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Villi said:

Μπράβο σου που δεν κατηγορείς για την εφαρμογή του ΕΡΑ, κατα τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο αλλά ευτυχώς το πρόλαβες. εγώ αν διαπιστώσω κατι τέτοιο δεν νομίζω να ειμαι τοσο καλή..τωρα για την κορτιζόνη τι να πω.. ειναι επιβεβαιωμένο απο τη Λευκού το σύνδρομο και μάλιστα με πολύ ψηλούς δείκτες θετικότητας. Εχω κλείσει και ένα ραντεβού σε έναν ανοσολογο που μου σύστησε ο Παπαν.. οπότε θα το ξαναδώ. Για την κορτιζόνη και τη φλεγμονή το εχω συζητήσει επανειλλημένα με τον Σφακ και δεν παρεκκλίνει απο τις οδηγίες της Λευκού με τίποτα. 

Εχουμε τον ιδιο γιατρο Θεσνικη.Εγω σ αυτον θα γεννησω.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 21 λεπτά , anoulious είπε:

Εχουμε τον ιδιο γιατρο Θεσνικη.Εγω σ αυτον θα γεννησω.Ειμαι πολυ ευχαριστημενη.

Κι εγω παρα πολυ ευχαριστημένη. Καλά που είναι κι αυτός, διαφορετικά θα ημουν στα κάγκελα τωρα…   Και με όλη την ταραχή μου δεν σου ευχήθηκα, με το καλό το πολύτιμο μωράκι σου! Overdose πληροφοριών σήμερα ..

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Villi είπε:

Τρόμαξα τωρα. Πως επανέρχεται το μικροβιωμα; 

Μην τρομάζεις! Επανέρχεται αυτό έχει σημασία! Όπως είπε η @athinaida και η @anoulious θέλει προβιοτικά φουλ. Εγώ έτρωγα κάθε μέρα γιαούρτι με πέτσα, κεφιρ, έπαιρνα κολπικά προβιοτικά ( τα ecovag τα οποία όμως τώρα σταμάτησαν) και προβιοτικά από το στόμα, υπάρχουν τα optibac , τα intimeo, της jarrow dophilus fem. Οι γαλακτοβακιλλοι μου ανέβαιναν γύρω στο 5 με 10% τον μήνα. Κι εγώ όταν σταμάτησα με τις εγχυσεις και άφησα το ενδομήτριο στην ησυχία του, παίρνοντας όλα αυτά που σας είπα, είχα φυσική σύλληψη στα 42 η οποία παλινδρόμησε προφανώς λόγω χρωμοσωμιακων ανωμαλιών. Δυστυχώς έχασα πολύτιμο χρόνο με εξετάσεις Νικα και τις εγχυσεις κοντά δυο χρόνια μάλιστα, από τα 40 μέχρι τα 42 μου. Ο Σφακ δεν την δέχεται την εξέταση για το μικροβιωμα, το endometriome έχω κάνει κι εγώ τρεις φορές μάλιστα. Ίσως η @anouliousπου είναι και αυτή θες/νίκη μπορεί να άου δώσει περισσότερες πληροφορίες για το πως το έκανε. Αλλά γνώμη μου μην προχωρήσεις πριν να βεβαιωθείς πως το ενδομήτριο σου είναι φιλόξενο. Και τα έμβρυα να τα αφήσεις για βλαστοκυστες. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Villi said:

Κι εγω παρα πολυ ευχαριστημένη. Καλά που είναι κι αυτός, διαφορετικά θα ημουν στα κάγκελα τωρα…   Και με όλη την ταραχή μου δεν σου ευχήθηκα, με το καλό το πολύτιμο μωράκι σου! Overdose πληροφοριών σήμερα ..

Ευχαριστω  πολυ για τις ευχες.Ευχομαι συντομα να μας ανακοινωσεις τα δικα σου ευχαριστα.Εγω ηδη 46, προσπαθω μια ζωη κυριολεκτικα, το ξερουν τα κοριτσια,ητανε πραγματικα ενα θαυμα.Παντα επαιρνα μηδεν! Για ολες μας λοιπον μπορει να γινει το θαυμα.

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, athinaida είπε:

@happykar εσύ τι έκανες?

 Η Τσεκουρα μου είχε πει ότι θα επανέλθει σταδιακά και να τρώω πολλά γιαούρτια με πέτσα,  τα παραδοσιακά στο πήλινο, όχι τα στραγγιστά κλπ. Διαφορετικά να πάρω συμπλήρωμα προβιοτικων .

Δεν πήρα συμπληρώματα,  από τότε όμως έχω καθιερώσει το γιαούρτι τα βράδια... 

Ρώτησε την επόμενη φορά τον Σφακ για το εάν οι εγχυσεις καταστρέφουν το μικροβιωμα του ενδομητριου. Δεν είναι κακό,  να δούμε τι θεωρει εκείνος 

Τα έγραψα στην @Villi μοιάζουν οι ιστορίες μας!!! Μόνο που εγώ είμαι ακόμα στην προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , anoulious είπε:

Ευχομαι συντομα να μας ανακοινωσεις τα δικα σου ευχαριστα.Εγω ηδη 46, προσπαθω μια ζωη κυριολεκτικα, το ξερουν τα κοριτσια,ητανε πραγματικα ενα θαυμα.Παντα επαιρνα μηδεν! Για ολες μας λοιπον μπορει να γινει το θαυμα.

 

 

 

Έχουμε και ίδια ηλικια.. μονο χαρές σου εύχομαι απο δω και πέρα. Ότι πέρασες να ξεχαστεί. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 22/10/2021 at 6:43 ΜΜ, Chrussa1982 είπε:

Το οικονομικό για εμάς τουλάχιστον είναι σημαντικό άσε που έτσι όπως μας πάει με κάτι ανάποδιες δεν ξέρω αν θα μπορέσουμε να μαζέψουμε πάλι σε εύλογο χρονικό διάστημα. Το άλλο πολύ βασικό για έμενα τουλάχιστον είναι η ψυχολογία. Είμαι από τη φύση μου λίγο συνεσταλμένη λίγο που φοβάμαι η δεν έχω αν θέλεις το ψυχικό σθένος να το παλέψω. Η απόφαση πάρθηκε όχι με ελαφρά τη καρδία αλλά βάζοντας κάτω τα δεδομένα που έχουμε στη παρούσα φαση. Ναι ο γιατρός πιστεύει ότι θα τα καταφέρω με δικά μου αλλά δεν θέλω να χάσω χρονο  Και προς Θεού γνωρίζω ότι δεν είναι πανάκεια τα δανεικά για εμένα όμως είναι ένα βήμα πιο κοντά στο όνειρο...όσο για το dna μου είναι κάτι που ούτε καν με απασχολεί..

Με ποιον γιατρό είσαι και σε τι φάση? Έχεις βρει δοτρια? @MaryH σε ευχαριστώ πολύ. Μου δίνετε μεγάλη δύναμη όλες όσες τα έχετε καταφέρει. Εσείς εδώ αλλά και δίπλα στο καφέ της εξωσωματικής με κάνετε να νιώθω όπως νιώθω όταν είμαιε τους δικούς μου ανθρώπους.

Ακριβως ιδια κατασταση. Ημουν 32 οταν ξεκινησα να προσπαθω με εξωσωματικη. Στα 34, κ εχοντας καταφερει να κανω μονο μια ανεπιτυχη ετ με δικα μου ωαρια πηρα την αποφαση να παω με δωρεα. Ο γιατρος επεμενε πως θα μου επαιρνε λιγο παραπανω χρονο (για εμενα αυτο μεταφραζοταν σε πολλα χρηματα που ισως μετα να μην μου εφταναν για δωρεα, κ πολυ μα πολυ ψυχολογικο κοστος), αλλα ηταν πιθανο να τα καταφερω με δικα μου.

Τελικα η αποφαση που πηρα με αντεμειψε και πολυ παραπανω. Προχωρησα με δωρεα, κ εχω ενα λαχταριστο μωρακι τωρα....

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!!!

6 ώρες πρίν, athinaida είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Εύχομαι σύντομα να μοιραστείς και τις δικές σου χαρές εδώ μαζί μας!!

Απειρες εγχυσεις είχα κάνει κι εγώ στο γενεσις... και παρόλα αυτά δεν κατάφερα τίποτα... κουλούρες έπαιρνα,  με το δικό μου γενετικό βέβαια...

Όταν έφυγα και έψαχνα αλλο γιατρό,  ειχα πάει στον Βασιλόπουλο του Ιασώ,έγινε Τούρκος όταν του είπα για τις εγχυσεις... μου έλεγε πως μόνο εδώ στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό... ότι δεν είναι ενα αποδεκτο πρωτόκολλο στην ιατρική κοινότητα και ότι ακολουθουμε τους γιατρούς του Γενεσις σαν πρόβατα... η  Τσεκουρα επισης αφρισε όταν τις είπα ότι έχω κάνει γύρω στις 70 εγχυσεις... μου είπε ότι έχω καταστρέψει το μικροβίωμα του ενδομητριου κι αυτό από μόνο του είναι παράγοντας υπογονιμοτητας. Επί λέξει μου είπε ότι αυτό ήταν το χειρότερο που βλέπει σαν πρόβλημα στο ιστορικό μου. 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι οι γιατροί φάσκουν και αντιφάσκουν μεταξύ τους... ο κλάδος της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης έχει προχωρήσει πάρα πολύ, αλλά ακόμα είναι πολλα που μένει να ανακαλυφθούν...

Στην θέση σου,  θα έβαζα τις 2 τελευταίες βλςστοκυστες με τον Σφακ κι έπειτα αν πάλι δεν είχα αποτέλεσμα,  θα άλλαζα και γιατρό και κέντρο... και επ'ουδενι δεν θα έκανα άλλες εγχυσεις...

 

Κοριτσι αν δεν σου εχω ευχηθει ηδη, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!! Να ειναι ηρεμη και απολαυστικη και να σου χαρισει το ζουμπουρλουδικο μωρο σου!!!!

Με ενδιαφερει να πεις τι σου εχουν πει οι γιατροι για τις εγχυσεις;; Εχω ηδη κανει πανω απο 70, κ τωρα που ειμαι στην προσπαθεια για 2ο κανω κ παλι εγχυσεις. Η αληθεια ειναι πως διατηρω κ εγω τις επιφυλαξεις μου, αλλα το να ακουω γνωμες και απο αλλους γιατρους με ενδιαφερει πολυ. Πριν κανω την 1η προσπαθεια (με δικα μου) ημουν πεπεισμενη πως αν δεν κανω ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ εγχυσεις μπορω, θα αποτυχω. Τελικα απετυχα, αλλα δεν νομιζω πως ηταν θεμα φλεγμονης....

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Ακριβως ιδια κατασταση. Ημουν 32 οταν ξεκινησα να προσπαθω με εξωσωματικη. Στα 34, κ εχοντας καταφερει να κανω μονο μια ανεπιτυχη ετ με δικα μου ωαρια πηρα την αποφαση να παω με δωρεα. Ο γιατρος επεμενε πως θα μου επαιρνε λιγο παραπανω χρονο (για εμενα αυτο μεταφραζοταν σε πολλα χρηματα που ισως μετα να μην μου εφταναν για δωρεα, κ πολυ μα πολυ ψυχολογικο κοστος), αλλα ηταν πιθανο να τα καταφερω με δικα μου.

Τελικα η αποφαση που πηρα με αντεμειψε και πολυ παραπανω. Προχωρησα με δωρεα, κ εχω ενα λαχταριστο μωρακι τωρα....

Σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!!!

Κοριτσι αν δεν σου εχω ευχηθει ηδη, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!! Να ειναι ηρεμη και απολαυστικη και να σου χαρισει το ζουμπουρλουδικο μωρο σου!!!!

Με ενδιαφερει να πεις τι σου εχουν πει οι γιατροι για τις εγχυσεις;; Εχω ηδη κανει πανω απο 70, κ τωρα που ειμαι στην προσπαθεια για 2ο κανω κ παλι εγχυσεις. Η αληθεια ειναι πως διατηρω κ εγω τις επιφυλαξεις μου, αλλα το να ακουω γνωμες και απο αλλους γιατρους με ενδιαφερει πολυ. Πριν κανω την 1η προσπαθεια (με δικα μου) ημουν πεπεισμενη πως αν δεν κανω ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ εγχυσεις μπορω, θα αποτυχω. Τελικα απετυχα, αλλα δεν νομιζω πως ηταν θεμα φλεγμονης....

Ξανακάνεις εγχυσεις, εκανες Νικα ή κατι αλλο ή αυτο ειναι το πρωτόκολλο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Καντι είπε:

Ξανακάνεις εγχυσεις, εκανες Νικα ή κατι αλλο ή αυτο ειναι το πρωτόκολλο;

Εκανα υστεροσκοπηση κ εχω φλεγμονη... Για την ακριβεια ο σφακ ειπε "εισαι γεματη παλι".... Πραγμα που το περιμενα κ επεμενα να κανω απευθειας θεραπεια αλλα ο σφακ ηθελε πρωτα υστεροσκοπηση

@Rafaelatarzan καπου ανεφερες οτι χρειαστηκες για λογους υγειας το ιστορικο της δοτριας. Αν δεν γινομαι αδιακριτη, σε ποιους λογους ειναι απαραιτητο να εχουμε το ιστορικο, και με ποια διαδικασια εχουμε προσβαση σε αυτο;; Αρκει μια απλη ερωτηση στο κεντρο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σάς ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση που μου δίνετε ,και εγώ θέλω πολύ να δώσω άλλη μία ευκαιρία στη ζωή μου να γίνουμε γονείς όμως φοβάμαι μην πέσω πάλι σε ερασιτέχνες ,δεν ξέρω Αθήνα που να απευθυνθώ αν μπορείτε να με προτείνετε καλοδεχούμενες όλες η γνώμες , καλή επιτυχία σε όλες και καλή δύναμη

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα και σάς ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση που μου δίνετε ,και εγώ θέλω πολύ να δώσω άλλη μία ευκαιρία στη ζωή μου να γίνουμε γονείς όμως φοβάμαι μην πέσω πάλι σε ερασιτέχνες ,δεν ξέρω Αθήνα που να απευθυνθώ αν μπορείτε να με προτείνετε καλοδεχούμενες όλες η γνώμες , καλή επιτυχία σε όλες και καλή δύναμη

 

 

Χαιρομαι παρα πολυ που δεν το βαζεις κατω!! Τα κοριτσια θα σε βοηθησουν με γιατρους στην Αθηνα!!Τα καλυτερα θα ερθουν!!

  • Μου αρέσει 1

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...