Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

1 hour ago, athinaida είπε:

Όταν έψαχνα κι εγώ είχα δει ότι όντως στο Ιασω είναι οι κορυφαίοι εμβρυολογοι αυτή την στιγμή στην Ελλάδα,  ο Τριαντάφυλλου (που έφυγε πρόσφατα από το Μητέρα, ήταν ο επικεφαλής του εργαστηρίου εκεί) και ο Νικητος που είχε αναλάβει το  project μεταφοράς της μητρικής ατρσκτου.

Μου κάνει εντύπωση όμως, ο Σφακ είναι υπεραναλυτικος και ψείρας,  πως στο αιτιολογησε? Τυχαίο και τις δύο φορές?

Δεν ξέρω αν σου είχε προτείνει να κανεις κύκλους με ενδομητρια έγχυση αντιβίωσης. Να ξέρεις ότι είναι μια αμφιλεγόμενη τακτική,  κάνεις άλλος γιατρός δεν τους υποστηρίζει,  πέρα από το Γενεσις... ειδα πολλούς γιατρούς πριν καταλήξω στον γιατρό μου και όλοι ήταν κάθετα αρνητικοί...

Καταρχήν πολλα πολλα συγχαρητήρια για τη θετική χοριακη, εύχομαι απο καρδιας ολα να πανε καλα.  Ο Σφακ δεν μου το αιτιολόγησε, την πρώτη φορά ηταν κάθετος οτι φταίνε τα έμβρυα και τη δεύτερη δεν ειπε σχεδόν τιποτα, μονο να μην τα παρατήσω. Εχω κανει άπειρες εγχυσεις και υστεροσκοπηση μονο στον Σφακ τρεις φορές, ο οποίος δεν ειναι ο πρώτος μου γιατρός. Υποτίθεται οτι πλέον δεν εχω φλεγμονή … Μένω θεσσαλονικη και δεν εχω πολλές επιλογές σε γιατρούς.ο Σφακ έχει συνεργάτη στη θεσσαλονικη …

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Σία 1972 said:

Καλημέρα σε όλες τής αγωνίστριες, εγώ μετά από δύο χρόνια αγώνα με δανεικά  σας γράφω την ιστορία μου , τελικά για εμένα δεν ήταν ο εύκολος δρόμος μάλλον το αντίθετο, με μία καλή μήτρα καλό σπέρμα προχώρησα σε δωρεά λόγου ηλικίας ,με την πρώτη πετύχαμε εγκυμοσύνη η χαρά τεράστια, σχέδια για το μέλλον επιτέλους η ζωή μας θα άλλαζε προς το καλύτερο , όμως η χαρά κράτησε μέχρι την αυχενικη διαφάνεια ,το μωρό με πολλά προβλήματα , αναγκαστική διακοπή κύησης ότι χειρότερο έχω ζήσει , εξετάσεις στο έμβρυο πού δεν μας έβγαλε πουθενά μάλλον τυχαίο γεγονός μας είπαν, είχαμε και άλλα έμβρυα δοκιμάσαμε άλλες τρεις έμβρυο μεταφορές με δύο μηδενικές χοριακη  και μια αποβολή την 6 εβδομάδα , δεν ξέρω τη έκανα λάθος , ίσως δεν βρήκα τον σωστό και έμπειρο γιατρό , τώρα σταματώ λόγου ηλικίας και χάλια ψυχολογίας , σάς εύχομαι τα καλύτερα όλες με ένα μωρό στην αγκαλιά σας ,ο αγώνας είναι σκληρός και μόνο εμείς που το περνάμε μπορούμε να καταλάβουμε η μία την άλλη

Σου έυχομαι σύντομα να ξαναβρείς τη δύναμη να προσπαθήσεις, όσο ζούμε πρέπει να ελπίζουμε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Villi είπε:

Καταρχήν πολλα πολλα συγχαρητήρια για τη θετική χοριακη, εύχομαι απο καρδιας ολα να πανε καλα.  Ο Σφακ δεν μου το αιτιολόγησε, την πρώτη φορά ηταν κάθετος οτι φταίνε τα έμβρυα και τη δεύτερη δεν ειπε σχεδόν τιποτα, μονο να μην τα παρατήσω. Εχω κανει άπειρες εγχυσεις και υστεροσκοπηση μονο στον Σφακ τρεις φορές, ο οποίος δεν ειναι ο πρώτος μου γιατρός. Υποτίθεται οτι πλέον δεν εχω φλεγμονή … Μένω θεσσαλονικη και δεν εχω πολλές επιλογές σε γιατρούς.ο Σφακ έχει συνεργάτη στη θεσσαλονικη …

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Εύχομαι σύντομα να μοιραστείς και τις δικές σου χαρές εδώ μαζί μας!!

Απειρες εγχυσεις είχα κάνει κι εγώ στο γενεσις... και παρόλα αυτά δεν κατάφερα τίποτα... κουλούρες έπαιρνα,  με το δικό μου γενετικό βέβαια...

Όταν έφυγα και έψαχνα αλλο γιατρό,  ειχα πάει στον Βασιλόπουλο του Ιασώ,έγινε Τούρκος όταν του είπα για τις εγχυσεις... μου έλεγε πως μόνο εδώ στην Ελλάδα συμβαίνει αυτό... ότι δεν είναι ενα αποδεκτο πρωτόκολλο στην ιατρική κοινότητα και ότι ακολουθουμε τους γιατρούς του Γενεσις σαν πρόβατα... η  Τσεκουρα επισης αφρισε όταν τις είπα ότι έχω κάνει γύρω στις 70 εγχυσεις... μου είπε ότι έχω καταστρέψει το μικροβίωμα του ενδομητριου κι αυτό από μόνο του είναι παράγοντας υπογονιμοτητας. Επί λέξει μου είπε ότι αυτό ήταν το χειρότερο που βλέπει σαν πρόβλημα στο ιστορικό μου. 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι οι γιατροί φάσκουν και αντιφάσκουν μεταξύ τους... ο κλάδος της υποβοηθουμενης αναπαραγωγης έχει προχωρήσει πάρα πολύ, αλλά ακόμα είναι πολλα που μένει να ανακαλυφθούν...

Στην θέση σου,  θα έβαζα τις 2 τελευταίες βλςστοκυστες με τον Σφακ κι έπειτα αν πάλι δεν είχα αποτέλεσμα,  θα άλλαζα και γιατρό και κέντρο... και επ'ουδενι δεν θα έκανα άλλες εγχυσεις...

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Villi είπε:

Καταρχήν πολλα πολλα συγχαρητήρια για τη θετική χοριακη, εύχομαι απο καρδιας ολα να πανε καλα.  Ο Σφακ δεν μου το αιτιολόγησε, την πρώτη φορά ηταν κάθετος οτι φταίνε τα έμβρυα και τη δεύτερη δεν ειπε σχεδόν τιποτα, μονο να μην τα παρατήσω. Εχω κανει άπειρες εγχυσεις και υστεροσκοπηση μονο στον Σφακ τρεις φορές, ο οποίος δεν ειναι ο πρώτος μου γιατρός. Υποτίθεται οτι πλέον δεν εχω φλεγμονή … Μένω θεσσαλονικη και δεν εχω πολλές επιλογές σε γιατρούς.ο Σφακ έχει συνεργάτη στη θεσσαλονικη …

Να πεταχτώ κι εγώ και να πω πως είχα κάνει κι εγώ 45 εγχυσεις. Ο γιατρος μου είναι ο Παντ. Μετά μου είπε να κάνω μια εξέταση που ελέγχει το μικροβιωμα του ενδομητρίου. Μάντεψε: γαλακτοβακιλλοι 0%, που θα έπρεπε να είναι πάνω από 90% και ένα σωρό μικρόβια. Πάλεψα πολύ να επαναφέρω το μικροβιωμα πάνω από ένα χρόνο. Ο Σφακ δεν την δέχεται αυτήν την εξέταση αλλά πλέον ο Παντ κάνει μόνο αυτή. Προσωπικά θα σου έλεγα πριν να προχωρήσεις να ελέγξεις το ενδομήτριο σου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , happykar είπε:

Να πεταχτώ κι εγώ και να πω πως είχα κάνει κι εγώ 45 εγχυσεις. Ο γιατρος μου είναι ο Παντ. Μετά μου είπε να κάνω μια εξέταση που ελέγχει το μικροβιωμα του ενδομητρίου. Μάντεψε: γαλακτοβακιλλοι 0%, που θα έπρεπε να είναι πάνω από 90% και ένα σωρό μικρόβια. Πάλεψα πολύ να επαναφέρω το μικροβιωμα πάνω από ένα χρόνο. Ο Σφακ δεν την δέχεται αυτήν την εξέταση αλλά πλέον ο Παντ κάνει μόνο αυτή. Προσωπικά θα σου έλεγα πριν να προχωρήσεις να ελέγξεις το ενδομήτριο σου. 

Τρόμαξα τωρα. Πως επανέρχεται το μικροβιωμα; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Villi είπε:

Τρόμαξα τωρα. Πως επανέρχεται το μικροβιωμα; 

@happykar εσύ τι έκανες?

 Η Τσεκουρα μου είχε πει ότι θα επανέλθει σταδιακά και να τρώω πολλά γιαούρτια με πέτσα,  τα παραδοσιακά στο πήλινο, όχι τα στραγγιστά κλπ. Διαφορετικά να πάρω συμπλήρωμα προβιοτικων .

Δεν πήρα συμπληρώματα,  από τότε όμως έχω καθιερώσει το γιαούρτι τα βράδια... 

Ρώτησε την επόμενη φορά τον Σφακ για το εάν οι εγχυσεις καταστρέφουν το μικροβιωμα του ενδομητριου. Δεν είναι κακό,  να δούμε τι θεωρει εκείνος 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Chrussa1982 said:

Κοίτα θυμήθηκα κάτι και θέλω να το γράψω. Όταν έκανα το καλοκαιρινό πρόγραμμα διαδικτυακής έρευνας που έγινε σε κάποιο σύνδεσμο που στα περισσότερα κέντρα ανέφεραν επιτυχία και μάλιστα ένα τεράστιο τμήμα τύπου 70%. Και έλεγα εγώ αχ τι ωραία !!! 

Και μπαίνουμε εδώ τώρα κ διαβάζουμε για κορίτσια που δεν πέτυχαν την πρώτη φορά. Εσύ είσαι με τρίτη δότρια πχ και πάλι αλλά κορίτσια που δόξα το θεό πέτυχαν με την πρώτη και έχουν και πόσα ακόμα κάβα. 

Εμένα προσωπικά τα στατιστικά τους δε μου λένε του ( φαντάσου ο γιατρός ο Μουστ...στο Ακεσώ πάντα μου είπε για 2 βλαστοκύστες αλλά ποσοστό άνω του 70% επιτυχία). Εμένα κάτι στο ένστικτό μου είπε να πάω άλλο. Τώρα ο Κουρ μου είπε δεν βλέπω το λόγο να μην τα καταφέρει. Ούτε στατιστικά ανέφερε ούτε τιποτα. Και προς Θεού για να μην παρεξηγηθούν τα λεγομένα μου όλοι οι γιατροί κρίνονται από το αποτέλεσμα και τη συμπεριφορά τους. Ας έρθει και η δική μου στιγμή με το καλό. 

 

Σελ 908.909 είχα κάνει ένα πινάκακι για τα ποσοστά επιτυχίας εδώ σε εμάς.Σάφως πολύ μικρότερα από αυτά που λένε.

2 hours ago, Villi said:

Τρόμαξα τώρα. Πως επανέρχεται το μικροβιωμα; 

Εγώ πέτυχα με τον Σφακ με δωρεά με τη δεύτερη προσπάθεια. Είμαι στην 30η εβδομάδα.Μετα από πάρα πολλές αποτυχίες και απίστευτο έλεγχο των πάντων και αγώνα μιας ζωής.Ημουν η πρώτη που θεωρήθηκε επιτυχής περίπτωση συνεχόμενων εγχύσεων με μηδέν όμως αποτέλεσμα. Το μικροβίωμα μου είχε καταστραφεί εντελώς.Εκανα μόνη μου το  endometriome και απλά του το ανακοινώσα όταν βγήκε.Ειμαι Θεσνική. Ητανε και εμένα μηδέν με αποτέλεσμα τα μικρόβια να κάνουν παρτυ. Πάνω από 7%, αντε 10 (που δεν το πιστεύω) δεν ανεβαίνουν οι γαλακτοβακίλλοι το μηνα, ο, τι και να κάνεις. Ένας λοιμοξιολόγος που είχα πάει μου είπε ότι ναι μεν βοηθούν επικουρικά τα γιαούρτια με πέτσα, κέφι και προβιοτικα από το στόμα, αλλά το μεγαλύτερο μέρος αυτών μενει στο έντερο.Θέλει ενδοκολπικά προβιοτικά που βοηθούν ένα μικρό ποσοστό , αλλά ο οργανισμός από μόνος του θα αναπληρώσει την έλλειψη. Μια συμβουλή,εσύ φυσικά κάνεις αυτό που κρίνεις σωστό, υπάρχουν πολλές εξετάσεις που ελέγχουν το μικροβίωμα. Κάνε μια και αν είναι χάλια ξεκίνα διατροφή (γιαούρτιαμδ πέτσα, κεφίρ), από   στόμα και κόλπο και εμβρυομεταφορά μετά από 6 μήνες τουλάχιστον. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα. Είσαι "τυχερή" που πήρες 6 βλαστοκυστες.Εμεις με καλό σπέρμα πήραμε 4.

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, athinaida είπε:

@happykar εσύ τι έκανες?

 Η Τσεκουρα μου είχε πει ότι θα επανέλθει σταδιακά και να τρώω πολλά γιαούρτια με πέτσα,  τα παραδοσιακά στο πήλινο, όχι τα στραγγιστά κλπ. Διαφορετικά να πάρω συμπλήρωμα προβιοτικων .

Δεν πήρα συμπληρώματα,  από τότε όμως έχω καθιερώσει το γιαούρτι τα βράδια... 

Ρώτησε την επόμενη φορά τον Σφακ για το εάν οι εγχυσεις καταστρέφουν το μικροβιωμα του ενδομητριου. Δεν είναι κακό,  να δούμε τι θεωρει 

1 hour ago, anoulious είπε:

Σελ 908.909 είχα κάνει ένα πινάκακι για τα ποσοστά επιτυχίας εδώ σε εμάς.Σάφως πολύ μικρότερα από αυτά που λένε.

Εγώ πέτυχα με τον Σφακ με δωρεά με τη δεύτερη προσπάθεια. Είμαι στην 30η εβδομάδα.Μετα από πάρα πολλές αποτυχίες και απίστευτο έλεγχο των πάντων και αγώνα μιας ζωής.Ημουν η πρώτη που θεωρήθηκε επιτυχής περίπτωση συνεχόμενων εγχύσεων με μηδέν όμως αποτέλεσμα. Το μικροβίωμα μου είχε καταστραφεί εντελώς.Εκανα μόνη μου το  endometriome και απλά του το ανακοινώσα όταν βγήκε.Ειμαι Θεσνική. Ητανε και εμένα μηδέν με αποτέλεσμα τα μικρόβια να κάνουν παρτυ. Πάνω από 7%, αντε 10 (που δεν το πιστεύω) δεν ανεβαίνουν οι γαλακτοβακίλλοι το μηνα, ο, τι και να κάνεις. Ένας λοιμοξιολόγος που είχα πάει μου είπε ότι ναι μεν βοηθούν επικουρικά τα γιαούρτια με πέτσα, κέφι και προβολικά από το στόμα, αλλά το μεγαλύτερο μέρος αυτών περιέχει από το έντερο.Θέλει ενδοσκοπικά προβολικά που βοηθούν ένα μικρό ποσοστό , αλλά ο οργανισμός από μόνος του θα αναπληρώσει την έλλειψη. Μια συμβουλή,εσύ φυσικά κάνεις αυτό που κρίνεις σωστό, υπάρχουν πολλές εξετάσεις που ελέγχουν το μικροβίωμα. Κάνε μια και αν είναι χάλια ξεκίνα διατροφή (γιαούρτιαμδ πέτσα, κεφίρ), από   στόμα και κόλπο και εμβρυομεταφορά μετά από 6 μήνες τουλάχιστον. Σου εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα. Είσαι "τυχερή" που πήρες 6 βλστοκυστες.Εμεις με καλό σπέρμα πήραμε 4.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις συμβουλές σας, είναι συγκινητικό. Όπως είπα και παραπάνω κι εγω παλεύω πάρα πολλά χρόνια, επτα συνολικά.  Να διευκρινήσω οτι τα έμβρυα που εχω δεν ειναι βλαστοκυστες, ειναι τριών ημερών. Ο λογος ειναι οτι επειδη με τα δικά μου ωαρια ειχα βιοχημικες με έμβρυα 3 ημερών, ο Σφακ θελει να μου μεταφέρει μονο τριών ημερών. Έχω όμως πάρα  πολλές ερωτήσεις …αυτό το τεστ για το μικροβιωμα πρέπει να μου το κάνει γυναικολόγος σωστά; Να απευθυνθώ στον γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη; Όταν το ανακοίνωσες στον Σφακ οτι το έκανες μόνη σου δεν αντέδρασε ; Εκανες εντωμεταξύ κι εγχύσεις ; Εμενα μου δίνει την εντύπωση οτι έχει εμμονή με τις εγχυσεις, μου ειπε αν παμε για άλλη δότρια στο διάστημα της αναμονής να κάνω κι άλλες εγχύσεις για να μην φουντώσει η φλεγμονή.  Δεν ξερω πραγματικά τι να κάνω, τα έχω δει όλα. Συγνώμη αν κουράζω, αλλα ολα αυτά πρώτη φορα τα ακούω και εχω πάθει σοκ. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Villi said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις συμβουλές σας, είναι συγκινητικό. Όπως είπα και παραπάνω κι εγω παλεύω πάρα πολλά χρόνια, επτα συνολικά.  Να διευκρινήσω οτι τα έμβρυα που εχω δεν ειναι βλαστοκυστες, ειναι τριών ημερών. Ο λογος ειναι οτι επειδη με τα δικά μου ωαρια ειχα βιοχημικες με έμβρυα 3 ημερών, ο Σφακ θελει να μου μεταφέρει μονο τριών ημερών. Έχω όμως πάρα  πολλές ερωτήσεις …αυτό το τεστ για το μικροβιωμα πρέπει να μου το κάνει γυναικολόγος σωστά; Να απευθυνθώ στον γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη; Όταν το ανακοίνωσες στον Σφακ οτι το έκανες μόνη σου δεν αντέδρασε ; Εκανες εντωμεταξύ κι εγχύσεις ; Εμενα μου δίνει την εντύπωση οτι έχει εμμονή με τις εγχυσεις, μου ειπε αν παμε για άλλη δότρια στο διάστημα της αναμονής να κάνω κι άλλες εγχύσεις για να μην φουντώσει η φλεγμονή.  Δεν ξερω πραγματικά τι να κάνω, τα έχω δει όλα. Συγνώμη αν κουράζω, αλλα ολα αυτά πρώτη φορα τα ακούω και εχω πάθει σοκ. 

Την εξεταση μου την εκανε ο γυναικολογος μου στη Θεσνικη και στειλαμε το δειγμα στο gen lab και αυτοι απο εκει Ιταλια. Εγω εκανα το endometriome. Νομιζω οτι τωρα Αθηνα εχει και αλλες παρομοιες εξετασεις που τηλ,στελνουν το kit κλπ...  Δεν το εδωσε σημασια ,οταν του το ανακοινωσα. Μου ειπε οτι οι μηδενικοι γαλακτοβακιλλοι ειναι φυσικο λογω της ενδομητριτιδας.Εγω δεν ξαναεκανα εγχυσεις και εκανα αυτο που ειχα αποφασισει μονη μου. Σε εμενα βεβαια υπαρχει και μια ιδιαιτεροτητα , κανω και μια αλλη θεραπεια για καποιο αλλο θεμα, που σιγουρα βοηθησε και αυτο.

Εχει αποκλεισει την οχι πολυ συχνη περιπτωση της μετατοπισης παραθυρου? Ερα εχεις κανει; Μονο βιοχημικες ειχες; Με τα δικα σου;Γιατι με τα δικα σου πολυ πιθανον να ητανε χρωμοσωμικες ανωμαλιες. Σε καποιες λιγες περιπτωσεις οι βιοχημικες ειναι και ενδειξη μετατοπισης.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και ΕΡΑ εκανα και όλα τα εχω κανει. Μονο αυτό για το μικροβιωμα ομολογώ πρώτη φορα σημερα το άκουσα και εχω ταραχτει. Θα το κάνω όμως το τεστ οπωσδήποτε. Εχω και ένα αυτοάνοσο (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) για το οποίο κάνω θεραπεία, αλλα ο γυναικολόγος στη θεσσαλονικη μου ειπε να πάω και σε ανοσολογο. Είναι όμως παρα πολυ περίεργο πριν ξεκινήσω εγχύσεις με τα δικά μου «γερασμένα» ωαρια να ειχα τουλάχιστον βιοχημικές, και με τις 25χρονης να παίρνω κουλούρα. Ίσως ολα αυτά να ειναι μια εξήγηση 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Villi είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις συμβουλές σας, είναι συγκινητικό. Όπως είπα και παραπάνω κι εγω παλεύω πάρα πολλά χρόνια, επτα συνολικά.  Να διευκρινήσω οτι τα έμβρυα που εχω δεν ειναι βλαστοκυστες, ειναι τριών ημερών. Ο λογος ειναι οτι επειδη με τα δικά μου ωαρια ειχα βιοχημικες με έμβρυα 3 ημερών, ο Σφακ θελει να μου μεταφέρει μονο τριών ημερών. Έχω όμως πάρα  πολλές ερωτήσεις …αυτό το τεστ για το μικροβιωμα πρέπει να μου το κάνει γυναικολόγος σωστά; Να απευθυνθώ στον γυναικολόγο μου στη Θεσσαλονίκη; Όταν το ανακοίνωσες στον Σφακ οτι το έκανες μόνη σου δεν αντέδρασε ; Εκανες εντωμεταξύ κι εγχύσεις ; Εμενα μου δίνει την εντύπωση οτι έχει εμμονή με τις εγχυσεις, μου ειπε αν παμε για άλλη δότρια στο διάστημα της αναμονής να κάνω κι άλλες εγχύσεις για να μην φουντώσει η φλεγμονή.  Δεν ξερω πραγματικά τι να κάνω, τα έχω δει όλα. Συγνώμη αν κουράζω, αλλα ολα αυτά πρώτη φορα τα ακούω και εχω πάθει σοκ. 

εμβρια 3 ημερων απο δότρια,??? μα γιατι???? συγνωμη αλλα δεν ειναι καλο αυτο...οχι οτι δεν πιάνεις  κ με αυτα πιάνεις...αλλα πας με δότρια για εχεις βλαστοκυστες κ μονο...αυτα πληρώνουμε κ αυτα θελουμε....σορρυ αν σε στεναχωρω ....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Villi είπε:

Και ΕΡΑ εκανα και όλα τα εχω κανει. Μονο αυτό για το μικροβιωμα ομολογώ πρώτη φορα σημερα το άκουσα και εχω ταραχτει. Θα το κάνω όμως το τεστ οπωσδήποτε. Εχω και ένα αυτοάνοσο (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) για το οποίο κάνω θεραπεία, αλλα ο γυναικολόγος στη θεσσαλονικη μου ειπε να πάω και σε ανοσολογο. Είναι όμως παρα πολυ περίεργο πριν ξεκινήσω εγχύσεις με τα δικά μου «γερασμένα» ωαρια να ειχα τουλάχιστον βιοχημικές, και με τις 25χρονης να παίρνω κουλούρα. Ίσως ολα αυτά να ειναι μια εξήγηση 

Κούκλα μου,  δεν ξέρω να σου προτείνω ποια είναι πιο σωστή εξέταση για το μικροβίωμα. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι έχω σταματήσει τις εγχυσεις περισυ τον Ιουλιο.  Η τελευταία εμβρυομεταφορα με δικές μου βλαστοκυστες ήταν περισυ τον Σεπτέμβρη που υποτιθεται ότι ήταν σε ύφεση η φλεγμονή μετα από τις εγχυσεις. Αυτό έλεγε η εξέταση του  Νικα, έτσι είχε πει και ο Σφακ βλέποντας και την υστεροσκοπηση που έκανα μετά τις εγχυσεις. Με συμβούλευσε να προχωρήσω άμεσα στην εμβρυομεταφορα για να μην χάσω το καλό timing, και πήρα κουλούρα.

Σταμάτησα όλες τις προσπάθειες,  ήταν και οι τελευταίες μου βλαστοκυστες...

Τον Απρίλιο φέτος έμεινα έγκυος μόνη μου.... φυσική σύλληψη... παλινδρομησε λόγω τρισωμιας το Πάσχα.

Τώρα με την πρωτη προσπάθεια με δωρεά φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει μια εγκυμοσύνη. 

Είμαι απολύτως σίγουρη ότι αν έκανα τώρα την εξέταση του Νικα θα με έβρισκε γεμάτη φλεγμονές...

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , athinaida είπε:

Κούκλα μου,  δεν ξέρω να σου προτείνω ποια είναι πιο σωστή εξέταση για το μικροβίωμα. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι έχω σταματήσει τις εγχυσεις περισυ τον Ιουλιο.  Η τελευταία εμβρυομεταφορα με δικές μου βλαστοκυστες ήταν περισυ τον Σεπτέμβρη που υποτιθεται ότι ήταν σε ύφεση η φλεγμονή μετα από τις εγχυσεις. Αυτό έλεγε η εξέταση του  Νικα, έτσι είχε πει και ο Σφακ βλέποντας και την υστεροσκοπηση που έκανα μετά τις εγχυσεις. Με συμβούλευσε να προχωρήσω άμεσα στην εμβρυομεταφορα για να μην χάσω το καλό timing, και πήρα κουλούρα.

Σταμάτησα όλες τις προσπάθειες,  ήταν και οι τελευταίες μου βλαστοκυστες...

Τον Απρίλιο φέτος έμεινα έγκυος μόνη μου.... φυσική σύλληψη... παλινδρομησε λόγω τρισωμιας το Πάσχα.

Τώρα με την πρωτη προσπάθεια με δωρεά φαίνεται ότι έχει ξεκινήσει μια εγκυμοσύνη. 

Είμαι απολύτως σίγουρη ότι αν έκανα τώρα την εξέταση του Νικα θα με έβρισκε γεμάτη φλεγμονές...

Ναι…. Κι εγώ ειμαι σίγουρη. 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Villi said:

Και ΕΡΑ εκανα και όλα τα εχω κανει. Μονο αυτό για το μικροβιωμα ομολογώ πρώτη φορα σημερα το άκουσα και εχω ταραχτει. Θα το κάνω όμως το τεστ οπωσδήποτε. Εχω και ένα αυτοάνοσο (αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο) για το οποίο κάνω θεραπεία, αλλα ο γυναικολόγος στη θεσσαλονικη μου ειπε να πάω και σε ανοσολογο. Είναι όμως παρα πολυ περίεργο πριν ξεκινήσω εγχύσεις με τα δικά μου «γερασμένα» ωαρια να ειχα τουλάχιστον βιοχημικές, και με τις 25χρονης να παίρνω κουλούρα. Ίσως ολα αυτά να ειναι μια εξήγηση 

Το ερα τι εδειξε;Το εφαρμοσατε; Εμεις ενω ειχαμε ερα σε τεχνητο την πρωτη φορα καναμε φυσικο με καποια προσομοιωση. Τη δευτερη φορα καναμε τεχνητο και εφαρμοσαμε ακριβως το ερα ο,τι ελεγε για βλαστοκυστες(μεχρι και ωρες μετρησα για την προγεστερονη και διορθωσα μερα ετ!).Μπορει να ητανε και τυχαιο,απλα το αναφερω.Για το αντιφωσφολιπιδικο, αν δε γινομαι αδιακριτη, παιρνεις κορτιζονη; Επαιρνες καιμε τα δικα σου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...