Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Blue Velvet είπε:

      Αυτά είναι άριστης ποιότητας,αλλά έχει κ άλλες κατηγορίες εμβρύων τα οποία δεν είναι ΑΑ και δίνουν εγκυμοσύνες

      Για τα ποσοστα του άρθρου έλεγα που λέει καλής ποιότητας ,το ότι δίνουν εγκυμοσύνες δίνουν το θέμα είναι να προχωρήσουν …

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα και σάς ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση που μου δίνετε ,και εγώ θέλω πολύ να δώσω άλλη μία ευκαιρία στη ζωή μου να γίνουμε γονείς όμως φοβάμαι μην πέσω πάλι σε ερασιτέχνες ,δεν ξέρω Αθήνα που να απευθυνθώ αν μπορείτε να με προτείνετε καλοδεχούμενες όλες η γνώμες , καλή επιτυχία σε όλες και καλή δύναμη

 

 

Καλημέρα, εγω δυστυχώς δεν μπορω να σε βοηθήσω, ειμαι θεσσαλονικη και γνωρίζω μονο ένα γιατρό στην Αθηνα. Στη σελίδα 1121 η @athinaida έχει γράψει πολύ αναλυτικά την εμπειρία της απο τους καλύτερους της Αθήνας, αν θες ρίξε μια ματιά στο post. Σου εύχομαι οτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

14 ώρες πρίν, Rafaelatarzan είπε:

εμβρια 3 ημερων απο δότρια,??? μα γιατι???? συγνωμη αλλα δεν ειναι καλο αυτο...οχι οτι δεν πιάνεις  κ με αυτα πιάνεις...αλλα πας με δότρια για εχεις βλαστοκυστες κ μονο...αυτα πληρώνουμε κ αυτα θελουμε....σορρυ αν σε στεναχωρω ....

Ραφαέλα σχετικά είναι όλα. Στον γιο μου έμεινα έγκυος με φρέσκα έμβρυα τριών ημερών. Και μπήκαν άλλα τρία κατάψυξη (επίσης τριών ημερών). Στην κόρη αυτά τα τρία τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες. Τα δύο έγιναν και έδωσαν κ αυτά εγκυμοσύνη. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tsini said:

Εκανα υστεροσκοπηση κ εχω φλεγμονη... Για την ακριβεια ο σφακ ειπε "εισαι γεματη παλι".... Πραγμα που το περιμενα κ επεμενα να κανω απευθειας θεραπεια αλλα ο σφακ ηθελε πρωτα υστεροσκοπηση

@Rafaelatarzan καπου ανεφερες οτι χρειαστηκες για λογους υγειας το ιστορικο της δοτριας. Αν δεν γινομαι αδιακριτη, σε ποιους λογους ειναι απαραιτητο να εχουμε το ιστορικο, και με ποια διαδικασια εχουμε προσβαση σε αυτο;; Αρκει μια απλη ερωτηση στο κεντρο;;

Στην προσπαθεια με δωρεα που πετυχες,ειχες κανει κοντα εγχυσεις;Ποσες;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , anoulious είπε:

Στην προσπαθεια με δωρεα που πετυχες,ειχες κανει κοντα εγχυσεις;Ποσες;

Ναι @Tsini , αν θέλεις πες μας τι είχες κάνει,  αυτό θα με ενδιέφερε πολύ και εμένα να το ξέρω. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Εκανα υστεροσκοπηση κ εχω φλεγμονη... Για την ακριβεια ο σφακ ειπε "εισαι γεματη παλι".... Πραγμα που το περιμενα κ επεμενα να κανω απευθειας θεραπεια αλλα ο σφακ ηθελε πρωτα υστεροσκοπηση

@Rafaelatarzan καπου ανεφερες οτι χρειαστηκες για λογους υγειας το ιστορικο της δοτριας. Αν δεν γινομαι αδιακριτη, σε ποιους λογους ειναι απαραιτητο να εχουμε το ιστορικο, και με ποια διαδικασια εχουμε προσβαση σε αυτο;; Αρκει μια απλη ερωτηση στο κεντρο;;

εγω το χρειαστηκε γιατι η μικρη μ ειχε έντονη αλλεργεια στα γαλατα γαλακτοκομικα κτλ...δεν επινε γαλα το εκανε εμετο μονιμα...ο παιδιατρος μας μ ειπε να ρωτησω τον ντοκ μ αν η κοπελα ειχε ιστορικό για να ξερουμε πως να κοινηθουμε....μεσω του Κούρτη εμαθα...τον πηρα κ μ ειπε θα μάθω  εγω κ θα σ πω...μεσο δικηγόρου απ οτι καταλαβα αλλα οχι απο τ8 κέντρο...απ τον ιδιο μ τον ντοκ το έμαθα γιατι αυτος μ βρηκε την κοπελα κ ασχοληθηκε...ευτυχως δνε ειχε η κοπελα τίποτα κ ετσι μια χαρα ξεπεράστηκε κ στην μικρη μ...ο παιδιατρος μ ειπε οτι παει κ κληρονόμικο καποιες φορες...φανταζομαι ομως οτι θα εχεις προσβαση κ για θεματα...ετσι μ πε ο ντοκ μ...

3 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Ραφαέλα σχετικά είναι όλα. Στον γιο μου έμεινα έγκυος με φρέσκα έμβρυα τριών ημερών. Και μπήκαν άλλα τρία κατάψυξη (επίσης τριών ημερών). Στην κόρη αυτά τα τρία τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες. Τα δύο έγιναν και έδωσαν κ αυτά εγκυμοσύνη. 

το ξερω αγαπη μ οτι ολα ειναι σχετικα...μαλιστα αν δεις παρακατω λεω κιολας στην κοπελα για σενα οτι επιασες....απλως εγω θεωρω οτι η βλαστούκυστες εχουν μια Α δυναμικη παραπάνω χωρις βέβαια αυτο να σημαίνει οτι τα 3 μερων ειναι χαλια..τρανο παραδειγμα εσυ...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

εγω το χρειαστηκε γιατι η μικρη μ ειχε έντονη αλλεργεια στα γαλατα γαλακτοκομικα κτλ...δεν επινε γαλα το εκανε εμετο μονιμα...ο παιδιατρος μας μ ειπε να ρωτησω τον ντοκ μ αν η κοπελα ειχε ιστορικό για να ξερουμε πως να κοινηθουμε....μεσω του Κούρτη εμαθα...τον πηρα κ μ ειπε θα μάθω  εγω κ θα σ πω...μεσο δικηγόρου απ οτι καταλαβα αλλα οχι απο τ8 κέντρο...απ τον ιδιο μ τον ντοκ το έμαθα γιατι αυτος μ βρηκε την κοπελα κ ασχοληθηκε...ευτυχως δνε ειχε η κοπελα τίποτα κ ετσι μια χαρα ξεπεράστηκε κ στην μικρη μ...ο παιδιατρος μ ειπε οτι παει κ κληρονόμικο καποιες φορες...φανταζομαι ομως οτι θα εχεις προσβαση κ για θεματα...ετσι μ πε ο ντοκ μ...

το ξερω αγαπη μ οτι ολα ειναι σχετικα...μαλιστα αν δεις παρακατω λεω κιολας στην κοπελα για σενα οτι επιασες....απλως εγω θεωρω οτι η βλαστούκυστες εχουν μια Α δυναμικη παραπάνω χωρις βέβαια αυτο να σημαίνει οτι τα 3 μερων ειναι χαλια..τρανο παραδειγμα εσυ...

Συμφωνώ. Εδώ εμπειρίες και γνώμες καταθέτουμε. Και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Θυμάμαι είχα ρωτήσει τότε γιατί όχι βλαστοκυστες, και μου είχε πει ότι δεν είναι πανάκεια οι βλαστοκυστες, και τα τριών ημερών ενδείκνυται κάποιες φορές.... Και μετά δεν το σκάλισα όπως καταλαβαίνεις αφού είχαμε θετική έκβαση. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , alina80 είπε:

Συμφωνώ. Εδώ εμπειρίες και γνώμες καταθέτουμε. Και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Θυμάμαι είχα ρωτήσει τότε γιατί όχι βλαστοκυστες, και μου είχε πει ότι δεν είναι πανάκεια οι βλαστοκυστες, και τα τριών ημερών ενδείκνυται κάποιες φορές.... Και μετά δεν το σκάλισα όπως καταλαβαίνεις αφού είχαμε θετική έκβαση. 

σωστη κ εσυ...κ πολυ καλα εκανες κ δεν το σκαλισες...πως ειναι  τα παιδακιασ??? τα φιλια μ απο μας

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια καλησπερα! Για τις εγχυσεις ο εξωσωματικος μου ηταν αρνητικος. Μου ελεγε οτι καταστρεφουν το μικροβιωμα  του ενδομητριου κ δυσκολευουν την εμφυτευση. 

Μηπως η αιτια των μηδενικων χοριακων καποιων γυναικων βρισκεται εκει? 

7 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα και σάς ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση που μου δίνετε ,και εγώ θέλω πολύ να δώσω άλλη μία ευκαιρία στη ζωή μου να γίνουμε γονείς όμως φοβάμαι μην πέσω πάλι σε ερασιτέχνες ,δεν ξέρω Αθήνα που να απευθυνθώ αν μπορείτε να με προτείνετε καλοδεχούμενες όλες η γνώμες , καλή επιτυχία σε όλες και καλή δύναμη

 

 

Καλησπερα, αν σε ενδιαφερει για Θεσσαλονικη να σου στειλω πμ

Για Αθηνα, επιτυχιες στα δανεικα εχουν ο Τσιριγωτης, ο Κουρτης και ο Σφακ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , MaryH είπε:

Kοριτσια καλησπερα! Για τις εγχυσεις ο εξωσωματικος μου ηταν αρνητικος. Μου ελεγε οτι καταστρεφουν το μικροβιωμα  του ενδομητριου κ δυσκολευουν την εμφυτευση. 

Μηπως η αιτια των μηδενικων χοριακων καποιων γυναικων βρισκεται εκει? 

Καλησπερα, αν σε ενδιαφερει για Θεσσαλονικη να σου στειλω πμ

Για Αθηνα, επιτυχιες στα δανεικα εχουν ο Τσιριγωτης, ο Κουρτης και ο Σφακ

Καλησπέρα, μήπως θα μπορούσες να στείλεις και σε εμένα πμ για Θεσσαλονίκη; Μετά απο όσα διάβασα εδώ για τις εγχύσεις είμαι πολυ προβληματισμένη. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rafaelatarzan είπε:

σωστη κ εσυ...κ πολυ καλα εκανες κ δεν το σκαλισες...πως ειναι  τα παιδακιασ??? τα φιλια μ απο μας

Όπως διαπιστώνεις και εσύ μεγαλώνουν γρήγορα! Φιλιά και από μας.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας κι από μένα. Είχα συμμετάσχει στο φόρουμ το καλοκαιράκι, αλλά έκτοτε κάτι συνέβη με τη σελίδα και δε μπορούσα να συνδεθώ. Έκανα νέο λογαριασμό και θα σας πω τα νέα μου εν τάχει:

Αν και μου είχαν πει ότι χρειάζονται 3-6 μήνες να βρεθεί δότρια, ωστόσο βρέθηκε στον 1,5 μήνα. Μας έδωσε 11 ωάρια, εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 6 (με πολύ καλό σπέρμα) και 4 έφτασαν σε βλαστοκύστες. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχουν μοιραστεί τα ωάρια, αλλά δε μπορώ να κάνω και κάτι γι αυτό. 
 

Δυστυχώς πριν λίγο καιρό έχασα τη μητέρα μου και ψυχολογικά είμαι σκατά, οπότε αποφασίσαμε να αφήσουμε την εμβρυομεταφορά για την άνοιξη, να έχω συνέλθει κάπως και να είμαστε και κάπως καλύτερα οικονομικά. Ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι όλο αυτό το διάστημα μέχρι την εμβρυομεταφορά, πχ διατροφή, βιταμίνες κτλ. Έχω Χασιμότο, οπότε με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος έτσι κι αλλιώς. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να προλάβω;  Ξέχασα να πω πως είμαι με τον Πάντο στο Διαβαλκανικό και ότι είμαι 42 ετών. 
 

ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη σε όλες και καλή εξέλιξη σε όλα τα κορίτσια που πήραν θετική χοριακή! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Nina_1979 είπε:

Γεια σας κι από μένα. Είχα συμμετάσχει στο φόρουμ το καλοκαιράκι, αλλά έκτοτε κάτι συνέβη με τη σελίδα και δε μπορούσα να συνδεθώ. Έκανα νέο λογαριασμό και θα σας πω τα νέα μου εν τάχει:

Αν και μου είχαν πει ότι χρειάζονται 3-6 μήνες να βρεθεί δότρια, ωστόσο βρέθηκε στον 1,5 μήνα. Μας έδωσε 11 ωάρια, εκ των οποίων γονιμοποιήθηκαν τα 6 (με πολύ καλό σπέρμα) και 4 έφτασαν σε βλαστοκύστες. Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έχουν μοιραστεί τα ωάρια, αλλά δε μπορώ να κάνω και κάτι γι αυτό. 
 

Δυστυχώς πριν λίγο καιρό έχασα τη μητέρα μου και ψυχολογικά είμαι σκατά, οπότε αποφασίσαμε να αφήσουμε την εμβρυομεταφορά για την άνοιξη, να έχω συνέλθει κάπως και να είμαστε και κάπως καλύτερα οικονομικά. Ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να προσέξω κάτι όλο αυτό το διάστημα μέχρι την εμβρυομεταφορά, πχ διατροφή, βιταμίνες κτλ. Έχω Χασιμότο, οπότε με παρακολουθεί ενδοκρινολόγος έτσι κι αλλιώς. Κάτι άλλο που θα μπορούσα να προλάβω;  Ξέχασα να πω πως είμαι με τον Πάντο στο Διαβαλκανικό και ότι είμαι 42 ετών. 
 

ευχαριστώ πολύ. Καλή δύναμη σε όλες και καλή εξέλιξη σε όλα τα κορίτσια που πήραν θετική χοριακή! 

Λυπάμαι για το χαμό της μητέρας σου... Να είσαι γερή να την θυμάσαι κορίτσι μου. Όσον αφορά την διατροφή εμένα μου είπαν πολλά φρούτα και λαχανικά. Εγώ γενικότερα πίνω διάφορα smoothies με γάλα αμυγδάλου και φρούτα.. αγοράζω πολλά βατόμουρα , μύρτιλα κτλ..να σου πω την αλήθεια πιο πολύ στην ψυχολογία μου βοηθάει όλο αυτό ... νομίζω ότι κάτι κάνω ας πούμε. Στις προηγούμενες προσπάθειες έτρωγα πολύ ανανά και αβοκάντο. Ο ανανάς λένε πως βοηθάει στην εμφύτευση.

Είμαι κι εγώ από Θεσσαλονίκη αλλά σε άλλο κέντρο. Έβαλα δύο βλαστοκυστες την προηγούμενη Τρίτη και την Παρασκευή έχω χοριακη... βλέπουμε ως τότε.

Εμένα η δοτρια έδωσε 8 από τα οποία κατάφεραν τα πέντε και έγιναν βλαστοκυστες. Τα δύο τα κάναμε μεταφορά και έχω άλλα τρία στην κατάψυξη 

Κορίτσια εσείς που είστε Θεσσαλονίκη που κάνατε τις προσπάθειες σας; Εννοώ με δωρεά. Εγώ στο ιακ... Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Ήταν μέσα στους χρόνους που μου έδωσαν, ήταν ειλικρινής, συγκρατημένα φιλικοί... γενικά η όλη τους προσέγγιση μου άρεσε πάρα πολύ.

Τις προηγούμενες προσπάθειες τις είχα κάνει στο Emb.... Με τον Χρ... Δυστυχώς από εκεί δεν έχω καλές αναμνήσεις... Παρόλο που ξέρω πως πολλά κορίτσια έμειναν πολύ ευχαριστημένα από το συγκεκριμένο κέντρο. 

Link to comment
Share on other sites

Fotini, ευχαριστώ για την απάντηση. Προσωπικά δεν έχω πάει σε άλλο κέντρο και σε άλλο γιατρό, είναι η πρώτη μου προσπάθεια (ελπίζω και η τελευταία). Επέλεξα το γιατρό και το κέντρο γιατί εκεί πήγε η νύφη μου, έμεινε πολύ ευχαριστημένη και έχει 2δυμα με την πρώτη προσπάθεια. Μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένη, δε συνέβη κάτι να με δυσαρεστήσει. Ό,τι μου είπαν έτσι και συνέβη. Η εμβρυολόγος με την οποία μιλάω είναι ευγενέστατη και πάντα πρόθυμη να μου λύσει οποιαδήποτε απορία. Ο γιατρός δε λέει πολλά λόγια, αλλά κι αυτός είναι προσιτός και καθυσηχαστικός. 
 

καλή επιτυχία, Φωτεινή, ελπίζω σύντομα να μας γράψεις ότι οι βλαστοκύστες σου στέριωσαν και θέριεψαν :)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Tsini είπε:

Κοριτσι αν δεν σου εχω ευχηθει ηδη, συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη σου!! Να ειναι ηρεμη και απολαυστικη και να σου χαρισει το ζουμπουρλουδικο μωρο σου!!!!

Με ενδιαφερει να πεις τι σου εχουν πει οι γιατροι για τις εγχυσεις;; Εχω ηδη κανει πανω απο 70, κ τωρα που ειμαι στην προσπαθεια για 2ο κανω κ παλι εγχυσεις. Η αληθεια ειναι πως διατηρω κ εγω τις επιφυλαξεις μου, αλλα το να ακουω γνωμες και απο αλλους γιατρους με ενδιαφερει πολυ. Πριν κανω την 1η προσπαθεια (με δικα μου) ημουν πεπεισμενη πως αν δεν κανω ΟΣΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ εγχυσεις μπορω, θα αποτυχω. Τελικα απετυχα, αλλα δεν νομιζω πως ηταν θεμα φλεγμονης....

Σε ευχαριστώ πολύ  για τις ευχές!! Εύχομαι και σε σένα ένα δεύτερο μωράκι σύντομα!

Αναφορικά με τις εγχύσεις,  να πω καταρχάς οτι οσο ήμουν στο Γεν...ς δεν είχα καταλάβει ότι ήταν μια πρακτική που εφαρμόζουν με δική τους πρωτοβουλία οι γιατροί εκεί.

Νόμιζα ότι ήταν μέρος του πρωτοκόλλου, πχ πως κάνουμε ovitrelle για να ελέγξουμε την ωορρηξια. Κάνεις ποτέ δεν με εξήγησε ότι είναι σε πειραματικό στάδιο αυτή η πρακτική. Εκ των υστέρων θύμωσα πολύ, όταν μετά την επίσκεψη στον Βασιλ..... του Ιασώ, που μου άνοιξε τα ματια και ψαχνοντας στο ίντερνετ, ανακάλυψα οτι στο διάστημα που μου  εκαναν τις ενδομητριες εγχυσεις, το Γεν...ς έτρεχε κλινική έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα. Βαλτε στο Google Intrauterine Antibiotic Infusion και θα βρείτε το paper στο πρώτο αποτέλεσμα που επιστρέφει.

ΚΑΝΕΙΣ ΠΌΤΕ δεν μου ειχε αναφέρει η διαδικασια των ενδομητριων εγχυσεων και της μακρόχρονης λήψης αντιβιωσης από το στόμα ήταν υπο κλινική μελέτη, κι ότι εφάρμοσαν πανω μου μια διαδικασία που δεν ήταν μια επιστημονικά αποδεκτή πρακτική. Ίσως και να το δεχόμουν και να έδειχνα εμπιστοσυνη αν μου εξηγούσαν π.χ. "ότι οι εγχυσεις είναι εκτός πρωτοκόλλου, παρολα αύτα έχουμε βάσιμες ενδείξεις και τρέχουμε μια σχετική μελέτη αυτή τη στιγμή και πιστεύουμε ότι βελτιώνουν την ενδομητριτιδα κλπ..."

Πότε όμως κανένας δεν μου το έθεσε σε αυτή την βάση,  κι εγώ είχα μείνει να πιστεύω ότι δεν είχα άλλη επιλογή και ότι αυτό προβλέπεται σε τέτοιες περιπτώσεις... μέχρι που έφυγα από το Γεν...ς... 

Τότε έπαθα το σοκ! Δεν βρήκα ούτε έναν από τους 5 γιατρους που είδα στην πορεία που να υποστηρίζει την πρακτική των εγχυσεων. Οι τρεις (Μπομπ....,  Διακουμ... και Κουρτ....) ήταν πιο μετριοπάθεις και μου είπαν απλά ότι δεν υπάρχουν αποδείξεις ότι οι εγχυσεις βοηθούν. 

Ο Βασιλ......ς του Ιασώ ήταν ο πιο κάθετος από όλους.  Μου είπε ότι δεν υπάρχει κάτι επιστημονικά αποδεδειγμένο, ότι σε συνέδρια του έχουν καλέσει να καταθέσουν δεδομένα και στοιχεία και έχουν αρνηθεί και ότι οι εγχυσεις είναι εκτός των διεθνών οδηγιών. 

Επίσης θεώρησε πολύ κακή πρακτική τις 15 ωοληψιες που έκανα σε φυσικούς κύκλους στο ίδιο κέντρο. Μου εξήγησε ότι η κάθε ωοληψια είναι μια επέμβατικη ιατρική πράξη που έχει τους κινδύνους της και ότι αυτός ο συνεχής τραυματισμός των ωοθηκών δεν είναι καθόλου σωστός...

"Μα, πηγαίνετε σαν πρόβατα και κάνετε ότι σας λένε στο Γεν... " μου είπε στο τέλος... αυτό με ενόχλησε τότε που το άκουσα, τώρα όμως πρέπει να αναγνωρίσω ότι είχε δίκιο...

Ο Αθαν... όταν του είπα για τις εγχυσεις κουνουσε το κεφαλι αποδοκιμαστικά. Μου είπε, "δεν θελω να καταφερθώ εναντίον συναδελφων αλλα διαφωνώ κάθετα με τους συγκεκριμένους. Καταρχήν δεν έκανες εξέταση για το τι είδους φλεγμονή είχες, η εξέταση του νικα είναι μια πολύ εντυπωσιακή φωτογραφία απο πολύ ισχυρά μικροσκοπια  αλλά δεν ειαι μικροβιολογικη εξέταση.  Ούτε υπάρχουν αποδείξεις ότι βοηθάει να να εγχεουμε απευθείας αντιβίωση( ακόμη κι αν ειναι ευρέως φασματος) πάνω στην φλεγμονή". 

Η Τσεκουρα από το τμήμα των κάθ'έξιν αποβολών του Έλενα οταν μου έπαιρνε ιστορικο και της είπα για τις εγχύσεις μου είπε ότι κατέστρεψα μόνη μου το μικροβιωμα του ενδομητριου κι ότι αυτό ήταν  το σημσντικοτερο πρόβλημα που βλέπει στο ιστορικό μου.... Είναι από μόνο του παράγοντας υπογονιμοτητας. 

Από την δική εμπειρία μπορώ να πω ότι οι εμβρυομετσφορες που έγιναν αμέσως μετά από εγχυσεις δεν είχαν καμια τύχη. Αντίθετα το ενδομητριο λειτούργησε μόνο του μετά από 7-8 μηνες που τελείωσα τις εγχυσεις σε μια φυσικη σύλληψη που πσλινδρομησε λόγω τρισωμιας. Και τώρα παλι λειτουργησε που πια έχει περάσει ένας χρόνος... όπως έγραψα και παραπάνω αν πήγαινα τώρα να ξανακάνω εξέταση του Νικα θα με έβγαζε φουλ στις φλεγμονές!! Δεν έχω καμια αμφιβολία...

Αξίζει όμως να διαβάσετε το paper που σας έδωσα παραπάνω. Θα δείτε ότι παραδέχονται ότι δεν τους προκύπτει θετική  συσχέτιση μεταξύ των εγχυσεων και βελτίωσης της ενδομητριτιδας κι ότι χρειάζονται επιπλέον έρευνες...

Εγώ πιστεύω πια ότι είναι μια αδικαιολογητη εμμονή τους και μόνο... και προτείνω σε όλα τα κορίτσια να ρωτάνε, να εμμένουνε για να παίρνουνε καθαρές απαντήσεις, να διασταυρωνουν αυτά που τους λένε οι γιατροι και να διαβάζουν και μόνες τους....

Και πριν καταλήξουν σε γιατρό να δουν 3-4 τουλάχιστον, για να αποκτήσουν άποψη.  Ήταν μεγάλο λάθος μου ότι πήγα κατευθείαν στο Γεν...ς και μονο εκεί και δεν ψαχτηκα και αλλού όταν πρώτοξεκινησα τις εξωσωματικές... 

Συγνώμη για το τεράστιο ποστ...

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα και σάς ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση που μου δίνετε ,και εγώ θέλω πολύ να δώσω άλλη μία ευκαιρία στη ζωή μου να γίνουμε γονείς όμως φοβάμαι μην πέσω πάλι σε ερασιτέχνες ,δεν ξέρω Αθήνα που να απευθυνθώ αν μπορείτε να με προτείνετε καλοδεχούμενες όλες η γνώμες , καλή επιτυχία σε όλες και καλή δύναμη

 

 

Η γνώμη μου είναι να διαλέξεις κάποιον απο τον ιασώ. Τουλάχιστον ξέρειςσίγουραότι δε σε κοροϊδεύουν. Τον Κουρτη δεν τον ξέρω αλλά έχω διαβάσει τα καλύτερα. Οπότε είναι μια καλή επιλογή.  Ο Βασιλόπουλος επίσης είναι μια φίλη και τον θεωρώ καλή επιλογή. Ψαθάς επίσης είναι καλή επιλογή (απλά ασχολείται και με πολλά άλλα και δεν ξέρω αν δέχεται ) και φυσικά ο καλύτερος για μένα είναι ο Δημητροπουλος. Δεν πολυπαιζει το όνομά του στα φόρουμ και δεν ξέρω το λόγο. Εμένα όλα αυτά που λέτε και που τελικά έμαθα μου τα είπε απο την αρχή. Δηλαδή και για τους πολλούς φυσικούς οτι δεν είναι καλο,  καλά έγχυση κτλ ουτε καν πρότεινε, για το ποσοστό της δότριας οτι δεν ειναι και σίγουρο και εύκολο (γιατί μόνημου τη ζήτησα τη δωρεά). Θα μου πεις γιατί έφυγες από αυτόν.   Εγω δεν ήθελα Ας είναι καλά ο άντρας μου που πίστεψε το  παραμύθι για 90% επιτυχια στον άλλον 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...