Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Κορίτσια καλημερα! Έκανα πριν λίγο τεστ και είναι θετικό! Το ανέβασα στο προφίλ!Νομίζω πως είναι λίγο πιο έντονο από χθες.Την Παρασκευή έχω την χοριακη και ελπίζω να πάνε όλα καλά!Φοβάμαι να χαρώ,ακόμα είναι πολύ νωρίς,όμως βλέπω ότι εφόσον έγινε εμφύτευση,είναι κατι θετικό!Φιλιά σε όλες❤️

      Ω ναι το βλεπω κΙ εγω! Συγχαρητηρι μια τελειομηνη εγκυμοσυνη ευχομαι!!♥️♥️

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 15 λεπτά , Villi είπε:

Η @anoulious ειναι καταπληκτική, κι εμένα με έχει βοηθήσει απίστευτα. 

Ο Χριστ… κι εμένα μου άρεσε, και νομιζω για τους φυσικούς έχει δίκιο, κι εμενα με κούρασαν απίστευτα. Βέβαια αν πετύχαινε… ποτέ δεν ξέρεις. Τουλάχιστον λες το εκανα κι αυτό, τσεκ. Τελικά κατέληξα στον Κουρ.. στην Αθηνα, παρόλο που μένουμε  Θεσσαλονίκη. 

Νόμιζα ότι ήσουν στον Σφακ. Είχες ακόμα δύο έμβρυα ή θυμάμαι λάθος;

Συγγνώμη που ρωτάω. Ελπίζω να μη γίνομαι αδιάκριτη. Αν μπορούσα να πάω Αθήνα κι εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά τον Κούρ! Κάνατε κάποιον σχεδιασμό για τους δοκιμαστικούς που θέλει; Θα πηγαινοέρχεσαι ή θα μείνεις Αθήνα για κάποιο διάστημα;

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τις 3 βλαστοκυστες. Δεν θέλω να συνεχίσω με την ίδια γιατρό και για ψυχολογικούς λόγους και για λόγους πλέον διαφορετικής οπτικής γωνίας... Οπότε οι λύσεις είναι δύο: ή να απευθυνθώ στον Δοβ στη NL ή να τις μεταφέρω στο Emb...lab κ να συνεχίσω με Παπανικ. που θα μου κάνει και όλες τις εξετάσεις που ανέφερα. Αλλά πραγματικά με αγχωνει η μεταφορά από τη μια μονάδα στην άλλη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 3 λεπτά , marina_86 είπε:

Νόμιζα ότι ήσουν στον Σφακ. Είχες ακόμα δύο έμβρυα ή θυμάμαι λάθος;

Συγγνώμη που ρωτάω. Ελπίζω να μη γίνομαι αδιάκριτη. Αν μπορούσα να πάω Αθήνα κι εγώ θα σκεφτόμουν σοβαρά τον Κούρ! Κάνατε κάποιον σχεδιασμό για τους δοκιμαστικούς που θέλει; Θα πηγαινοέρχεσαι ή θα μείνεις Αθήνα για κάποιο διάστημα;

Εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τις 3 βλαστοκυστες. Δεν θέλω να συνεχίσω με την ίδια γιατρό και για ψυχολογικούς λόγους και για λόγους πλέον διαφορετικής οπτικής γωνίας... Οπότε οι λύσεις είναι δύο: ή να απευθυνθώ στον Δοβ στη NL ή να τις μεταφέρω στο Emb...lab κ να συνεχίσω με Παπανικ. που θα μου κάνει και όλες τις εξετάσεις που ανέφερα. Αλλά πραγματικά με αγχωνει η μεταφορά από τη μια μονάδα στην άλλη...

Καλησπερα κ απο μενα! Δεν εχω ιδεα να σε βοηθησω για εξετασεις κ πως να κινηθεις γιατι ειμαι πολυ πρωταρα..επειδη ειμαι κ εγω στο NL με το Δοβ.. δεν χανεις κατι να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι του εφοσον εισαι ηδη στο κεντρο αυτο..εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη..σου ευχομαι καλη επιτυχια και να μην το βαζεις κατω..ηρθες στην καλυτερη παρεα!

  • Μου αρέσει 2

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Neli83 είπε:

Καλησπερα κ απο μενα! Δεν εχω ιδεα να σε βοηθησω για εξετασεις κ πως να κινηθεις γιατι ειμαι πολυ πρωταρα..επειδη ειμαι κ εγω στο NL με το Δοβ.. δεν χανεις κατι να κλεισεις ενα ραντεβου μαζι του εφοσον εισαι ηδη στο κεντρο αυτο..εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη..σου ευχομαι καλη επιτυχια και να μην το βαζεις κατω..ηρθες στην καλυτερη παρεα!

Εύχομαι να παραμείνεις πρωτάρα! Να πάνε όοολα καλά!!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα για να ξεκινήσει καλά το 2022!!! 

Ευχαριστώ πολύ!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, marina_86 είπε:

Εδώ και μέρες σας γράφω, μετά τα σβήνω, μετά ξαναγράφω. Κάθε φορά σκέφτομαι... τι να πρωτοπώ! Θα προσπαθήσω να είμαι περιεκτική. Η γνώμη σας θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Μετά από προσπάθειες εξωσωματικής, φυσικών κύκλων κτλ. με τον σύζυγο αποφασίσαμε να στραφούμε στη διπλή δωρεά (ωαρίου & σπέρματος). Η απόφαση αυτή ήταν για εμάς πάρα πολύ εύκολη, παρ' όλο που η ηλικία μας δεν ήταν απαγορευτική στο να συνεχίσουμε με το δικό μας! Ανακουφιστική θα την έλεγα γιατί θέλαμε να κλείσουμε το επίπονο κεφάλαιο των εξωσωματικών και ν' αποκτήσουμε ένα μωράκι. Το αποτέλεσμα: 7 άριστες βλαστοκύστες. Μεγάλη και πρωτόγνωρη χαρά! Συνήθως τα έμβρυά μας έφταναν δεν έφταναν 3η μέρα!

Κάνουμε την 1η εμβρυομεταφορά. Να πω εδώ ότι πήγαινα πολύ αισιόδοξη. Αν και είχα προηγούμενες προσπάθειες δεν είχα κάνει ποτέ υστεροσκόπηση, είχα όμως ελεγμένα ορμονικά (σε ενδοκρινολόγο) και αιματολογικά (στη Λε..ού) . Αποτέλεσμα: αρνητική χοριακή. Εκεί παθαίνω ένα σοκ! Παίρνω κουράγιο από άλλες κοπέλες εδώ, κάνω 2 υστεροσκοπήσεις παρακαλώ (γιατί δεν μπορούσε να συντονιστεί ο οργανισμός για εμβρυομεταφορά και πέρασαν οι μήνες), έκανα βιοψία (η πρώτη έδειξε ήπια ενδομητρίτιδα και η δεύτερη τίποτα). Παίρνω βιταμίνες, κάνω βελονισμό, τα πάντα!...

2η εμβρυομεταφορά: επιλέγουμε εμείς τις βλαστοκύστες, πολύ δυνατές. Αποτέλεσμα: αρνητική χοριακή. Στη 2η αποτυχία, με άριστα έμβρυα, εκτός από σοκ νιώθεις σαν να έφαγες και ξύλο. Η γιατρός μου είπε δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, ας κάνουμε απευθείας κι άλλη μεταφορά. 

Εγώ, όμως, είμαι ένας άνθρωπος που το ψάχνει. Δεν μπορεί κανένα από 4 άριστα έμβρυα να μην εμφυτεύτηκε. Κάτι συμβαίνει. Αν και οικονομικά και ψυχολογικά υπερ-ταλαιπωρημένοι, αποφασίζω να το ψάξω κι άλλο. Εμπιστεύτηκα την @anoulious και επισκέφτηκα τον γυναικολόγο της στη Θεσσαλονίκη. Εγώ, βέβαια,  είχα έτοιμη μια λίστα από πράγματα που πρέπει να κοιτάξω και πράγματι κι αυτός μου είπε πάνω κάτω τα ίδια:

1. Μικρόβια μήτρας: NGS 

2. ERA test (ίσως να κάνουμε και EMMA, ALICE που αντικαθιστούν το NGS - τι λέτε γι' αυτό;)

3. Σάλπιγγες

4. Πρότεινα και ο γιατρός συμφώνησε, όλα αυτά να τα δούμε με μια λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση που θα γίνουν ταυτόχρονα.

Μου είπε ότι εκτός από τη Λ..ού, θα με στείλει και σε έναν άλλον ανοσολόγο για να είμαστε σίγουροι. Απ' ότι διάβασα από άλλες κοπέλες, είναι καλός ανοσολόγος. 

Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να δω. Έχω άλλες τρεις βλαστοκύστες και τρέμω να τις βάλω για να μην τις χαραμίσω κι αυτές! Πολλές κοπέλες προσπάθησαν πολλές φορές και με διαφορετικές δότριες και δεν πέτυχαν ποτέ! Τρέμω ότι το ίδιο θα συμβεί και σε μένα. Μετά σκέφτομαι κι αν αυτές που έμειναν δεν έχουν δυναμική για εγκυμοσύνη; Μπορεί να είναι οι δύο ΑΑ και η μία ΑΒ αλλά δεν δίνουν όλες οι βλαστοκύστες εγκυμοσύνη. Ο σύζυγος έχει κουραστεί ψυχολογικά και δεν ξέρω αν είναι θετικός για άλλη προσπάθεια, αν αποτύχουμε με αυτά που έχουμε. Δεν ξέρω κορίτσια...

Συγγνώμη αν σας κούρασα. Έχω και τόσα πολλά άλλα να πω και μου βάζω φρένο γιατί λέω δεν θα τα διαβάσει καμιά αν γράψω έκθεση ιδεών! Μου έχουν δώσει πολλά κορίτσια κουράγιο όπως @MaryH @Καντι @anoulious χωρίς καν να το ξέρουν αλλά και όλα τα κορίτσια που ακόμα βρίσκονται στις προσπάθειες. Αγωνιώ μαζί σας και περιμένω τη συνέχεια. Σας φιλώ.

Καλησπέρα .καλή επιτυχία σε ότι κανείς. Να σε ρωτήσω κάτι τι νούμερο 1 εξετάσεις και το νούμερο 2 που τα έχεισ κάνει; Γιατί πρώτη φορά τις ακούω αυτές τις εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

@marina_86 ημουν στον Σφακ..είχα τρία έμβρυα τριών ημερών, τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες για να κάνω την ετ and guess what.. δεν έκαναν ούτε μια διαίρεση επιπλέον. 
Ειδα κάποιους γιατρούς και κατέληξα στον Κου.. Όποτε  θέλει να με δει κατεβαίνω αθηνα και επιστρέφω την ίδια μερα, μέχρι στιγμής ειναι μια φορα την εβδομάδα. Μόλις τελείωσα τον πρώτο δοκιμαστικό κύκλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , Niki112 είπε:

Καλησπέρα .καλή επιτυχία σε ότι κανείς. Να σε ρωτήσω κάτι τι νούμερο 1 εξετάσεις και το νούμερο 2 που τα έχεισ κάνει; Γιατί πρώτη φορά τις ακούω αυτές τις εξετάσεις.

Καλησπέρα. Δεν τις έχω κάνει ακόμα, θα μου τις κάνει ο γυναικολόγος στον οποίο απευθύνθηκα εδώ στη Θεσσαλονίκη. Θα πάρει δείγμα κάνοντας μου λαπαροσκόπηση και υστεροσκόπηση ταυτόχρονα. Η τριπλέτα ERA-EMMA-ALICE είναι ισπανική. Στο εξωτερικό το κάνουν πολύ συχνά. Το EMMA-ALICE, απ' ότι έχω καταλάβει, είναι κάτι παρόμοιο με το NGS. Ελέγχουν τα μικρόβια και τους γαλακτοβάκιλους, αλλά πιο εξειδικευμένα από τη βιοψία που γίνεται στην υστεροσκόπηση.

Αν κάποια κοπέλα τα ξέρει καλύτερα, αν θέλει ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , marina_86 είπε:

Εύχομαι να παραμείνεις πρωτάρα! Να πάνε όοολα καλά!!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα για να ξεκινήσει καλά το 2022!!! 

Ευχαριστώ πολύ!

Εγώ έχω κάνει την τριπλέτα era/emma/ alice test και πρόσφατα έκανα και ngs . Να σου πω την αλήθεια είναι παρόμοιες σαν εξετάσεις και σαν κόστος σε γενικές γραμμές ( το emma/alice και το ngs εννοώ). Τα ίδια μικρόβια εξετάζουν . Νομίζω ότι θα προτιμούσα το ngs, μόνο και μόνο γιατί υπάρχει εξεταστήριο και στην Ελλάδα , που σημαίνει ότι μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί τους αν έχεις κάποια απορία π.χ. να σου πουν ποιο μικρόβιο ακριβώς έχεις , ίσως βοηθήσει το λοιμωξιολογο ή το γυναικολόγο να αποφασίσουν ποια αντιβίωση ενδείκνυται να λάβεις . Ελπίζω να σε βοήθησα . Καλή επιτυχία 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Villi είπε:

@marina_86 ημουν στον Σφακ..είχα τρία έμβρυα τριών ημερών, τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες για να κάνω την ετ and guess what.. δεν έκαναν ούτε μια διαίρεση επιπλέον. 
Ειδα κάποιους γιατρούς και κατέληξα στον Κου.. Όποτε  θέλει να με δει κατεβαίνω αθηνα και επιστρέφω την ίδια μερα, μέχρι στιγμής ειναι μια φορα την εβδομάδα. Μόλις τελείωσα τον πρώτο δοκιμαστικό κύκλο. 

Τελικά κοπέλα μου το τόλμησες και προχωράς με τον γιατρό μας?

Χαρα στο κουράγιο σου!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις πολύ και σύντομα να φτάσετε στην εμβρυομεταφορά!!

Κσλη επιτυχία!

 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Villi είπε:

@marina_86 ημουν στον Σφακ..είχα τρία έμβρυα τριών ημερών, τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες για να κάνω την ετ and guess what.. δεν έκαναν ούτε μια διαίρεση επιπλέον. 
Ειδα κάποιους γιατρούς και κατέληξα στον Κου.. Όποτε  θέλει να με δει κατεβαίνω αθηνα και επιστρέφω την ίδια μερα, μέχρι στιγμής ειναι μια φορα την εβδομάδα. Μόλις τελείωσα τον πρώτο δοκιμαστικό κύκλο. 

Ούτε μια διαίρεση, ε; Να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!

1000 μπράβο για το πηγαινέλα! Είμαι πολύ αισιόδοξη με τον Κούρ. Θεωρώ ότι είναι ένας πολύ προσεκτικός γιατρός. Καλά έκανες και πήρες την απόφαση αλλαγής. Θα μου πεις εσύ πριν μας μαύρισες την καρδιά, τώρα είσαι αισιόδοξη; Ε, έτσι είμαι εγώ. Είμαι αισιόδοξη για όλους τους άλλους! Χαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , athinaida είπε:

Τελικά κοπέλα μου το τόλμησες και προχωράς με τον γιατρό μας?

Χαρα στο κουράγιο σου!! Ελπίζω να μην ταλαιπωρηθεις πολύ και σύντομα να φτάσετε στην εμβρυομεταφορά!!

Κσλη επιτυχία!

 

Σε ευχαριστώ πολύ, οχι μόνο για τις ευχές.. γενικά. 

πρίν από 4 λεπτά , marina_86 είπε:

Ούτε μια διαίρεση, ε; Να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο!

1000 μπράβο για το πηγαινέλα! Είμαι πολύ αισιόδοξη με τον Κούρ. Θεωρώ ότι είναι ένας πολύ προσεκτικός γιατρός. Καλά έκανες και πήρες την απόφαση αλλαγής. Θα μου πεις εσύ πριν μας μαύρισες την καρδιά, τώρα είσαι αισιόδοξη; Ε, έτσι είμαι εγώ. Είμαι αισιόδοξη για όλους τους άλλους! Χαχαχα

Τα μπράβο αξίζουν στον άντρα μου.. δήλωσε οτι μετα τις εξωσωματικές θα αρχίσει καριέρα νταλικιέρη, στα δάχτυλα την παίζει την εθνικη οδό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 17 λεπτά , Villi είπε:

@marina_86 ημουν στον Σφακ..είχα τρία έμβρυα τριών ημερών, τα αφήσαμε να γίνουν βλαστοκυστες για να κάνω την ετ and guess what.. δεν έκαναν ούτε μια διαίρεση επιπλέον. 
Ειδα κάποιους γιατρούς και κατέληξα στον Κου.. Όποτε  θέλει να με δει κατεβαίνω αθηνα και επιστρέφω την ίδια μερα, μέχρι στιγμής ειναι μια φορα την εβδομάδα. Μόλις τελείωσα τον πρώτο δοκιμαστικό κύκλο. 

Μπράβο πάντως , όσες έχουμε πάει στην Αθήνα αυθημερόν για γιατρό ξέρουμε τι ταλαιπωρία είναι ! Με τη δουλειά πως τα καταφέρνεις ; Μήπως κατεβαίνεις Σάββατο ; Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , thalasa είπε:

Μπράβο πάντως , όσες έχουμε πάει στην Αθήνα αυθημερόν για γιατρό ξέρουμε τι ταλαιπωρία είναι ! Με τη δουλειά πως τα καταφέρνεις ; Μήπως κατεβαίνεις Σάββατο ; Σου εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα 

Όπως τύχει.. δεν σκάω. Αν πρέπει να κατέβω καθημερινή παίρνω άδεια. Μέχρι στιγμής ρολάρει, χωρίς να ειναι εύκολο. Τι να πω, σε αυτόν ήθελα να πάω, το συζητήσαμε, το αποφασίσαμε και το υποστηρίζουμε. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Villi είπε:

Όπως τύχει.. δεν σκάω. Αν πρέπει να κατέβω καθημερινή παίρνω άδεια. Μέχρι στιγμής ρολάρει, χωρίς να ειναι εύκολο. Τι να πω, σε αυτόν ήθελα να πάω, το συζητήσαμε, το αποφασίσαμε και το υποστηρίζουμε. 

Και πολύ καλά κάνετε . Κάνατε καλή επιλογή , είναι καλός γιατρος . Μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να έρθει εγκυμοσυνη φέτος 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Κουρ.. είναι όντως καλός, αλλά κανένας γιατρός δεν κανει μαγικά. Και ο Σφακ καλός γιατρός είναι και καλός άνθρωπος. Εγώ απλά θεωρούσα οτι το σχήμα που ακολουθεί δεν με οδηγεί πουθενά, εκ του αποτελέσματος. Το γράφω για να μην παρεξηγηθώ απο κορίτσια που είναι στον Σφακ..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Malntalia είπε:

Εγώ παιρνω απο 1/12 μόνο λευκά.. Κάπου  κοντά στις 14 ξεκιμησα και ουτρο(σαν τα καφέ αν δεν κάνω λάθος) αδίαθετησα 29/12 ενώ τα έπαιρνα.. Έτσι τα σταμάτησα για 2-3 μερες.. Και παλι από την αρχή.. Στοίβες τα cyclacur.... 

Ασε...πολύ φάρμακο τρώμε...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...