Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 51 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Από όσο έχω διαβάσει επηρεάζει την ποσότητα την κινητικότητα και την μορφολογία του σπέρματος και υπάρχουν βιταμίνες ψευδαργύρου που λογικά θα ανεβάσει τα επίπεδα !!

      περιμένουμε τον ανδρολογο να μας παρει αλλα είχε πει οτι σε μερικούς δεν ανεβαίνουν τα επίπεδα παρόλο που παίρνουν συμπληρώματα. έχω αγωνία.. έχουμε πολυ κακή μορφολογία.

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 hour ago, Simodoro είπε:

Μετά τη δωρεά τα καταφέρατε; 

Τώρα που θα αλλάξω κέντρο σκέφτομαι να το συζητήσω από το γιατρό. 

Νόμιζα πως επιλέγουν αυτό το δρόμο όσες έχουν βιοχημικές ή παλινδομες 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Έμεινα εγκυος με την πρώτη προσπάθεια με δοτρια. 8η εβδομάδα παλλινδρομη. Πήρα μόνο 3 εμβρυα, σ αυτο το σημείο νά σαςπω να το προσέξετε ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα. Να κάνετε εξ αρχής συζήτηση με τον γιατρό ότι θέλετε τουλάχιστον 4 εμβρυα για 2 προσπάθειες. Εμένα παρόλο που μου έλεγαν ότι το λιγότερο 4 θα πάρουμε. Πήραμε 3. Δηλαδή μια προσπάθεια κανονική και μία λειψή με ένα εμβρυο. Μου τα κάνανε και θάλασσα με τα πρωτόκολλα που εφάρμοσαν για τις εμβρυομεταφορες. Μπορείτε να διαβάσετε στις προηγούμενες σελίδες την ιστορία μου, για γέλια και για κλάματα μαζί. Ταλαίπωροι και εμείς...τελοσπαντων μου έκαναν και τη δεύτερη εμβρυομεταφορα με ένα εμβρυο. Αρνητική χοριακη. Από εξετασεις έχω κάνει ένα σκασμό, πότε δεν έδειξαν κάποιο ουσιώδες πρόβλημα. Πλέον είναι η ηλικία μου.. τώρα αλλάξαμε γιατρό και ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 56 λεπτά , griaKota είπε:

Πήγαμε στο γιατρό το Σεπτέμβρη, μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη και είπαμε με το σύζυγο, οκ, το προχωράμε. 

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι αντίστοιχο  .. θα σου έλεγα άλλαξε κέντρο και γιατρό  γιατί για διπλή δωρεά είναι κάπως περίεργα αυτά που περιγράφεις, όμως ξέρω ότι δεν ειναι εύκολο. Δεν θα έπρεπε να έχεις τόσο αγωνία για διπλή δωρεά δεν συνηθίζεται. Δες πως θα πάει και τώρα … εύχομαι το καλύτερο. Πάντως αν κάτι θέλει να σου πει το σύμπαν ίσως να είναι να αλλάξεις κέντρο, σε καμία περίπτωση δεν σου λέει κατι άλλο, δεν θα απογοητεύεσαι εσύ επειδή στο κέντρο που είσαι  δεν έχουν καλό δίκτυο απο δότριες. 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, gigi 72 είπε:

Καλή μου @Σία 1972φυσικά και να συνεχίσεις. Είμαστε ίδια ηλικία.. Εγώ τον Μάιο έκλεισα τα 50 και να που τώρα μέσα στην κοιλιά μου μεγαλώνει ένα μικρό θαυματακι σταλμένο από τον Θεό. .. Η μπεμπούλα μου.. Ήμουν από τις τυχερές που με την δεύτερη φορά έμεινα έγκυος.. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος.. Φαντάζομαι τα γνωρίζεις.. Αξίζει όμως τον κόπο ότι και αν πέρασα και αν περνάω καθ'ό,τι και η ηλικία μας δεν βοηθάει.. Αυτό που έχει σημασία είναι η μπεμπούλα μου να είναι καλά μες την κοιλιά μου και να γεννηθεί υγιέστατη να την κρατήσω στην αγκαλιά μου.. Τώρα έφτασα αισίως τις 28 εβδομάδες και 4 ημέρες.. Δόξα το Θεό.. Συνέχισε ακάθεκτη.. Μην κοιτάς πίσω.. Κάθε μέρα που ξημερώνει είναι μια καινούργια μέρα που θα σε φέρει πιο κοντά ώστε να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου.. Στο εύχομαι ολόψυχα και περιμένω την μέρα που θα ακούσω τα ευχάριστα και για σένα. 

Πόσο χαίρομαι!! Και εγώ του Μαϊου!!  Και ΄72! Θα κάνω την δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Σεπτέμβριο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , chara14 είπε:

Πόσο χαίρομαι!! Και εγώ του Μαϊου!!  Και ΄72! Θα κάνω την δεύτερη εμβρυομεταφορά τον Σεπτέμβριο!

@chara14σου εύχομαι ολόψυχα να είναι και η τυχερή σου.. Ο Θεός και η Παναγία μαζί σου.Όλα να πάνε καλά. 

2 ώρες πρίν, Fili είπε:

Αγαπημένες!!!! Σας έχασα για λίγο αλλά επανήλθα. Μπόλικες σελίδες αλλά τα κατάφερα και σας διαβασααααα

Βιλακι μου ήρθε κιόλας η ώρα της αυχενικής. Πω πω πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός τελικά και δεν το καταλαβαίνουμε. Αγοράκι κι εσείς!!!! Θα σου πουν σίγουρα από το Nipt κι εμείς έτσι το μάθαμε. Με το καλό καρδούλα μου. Απολαυσε το ❤️❤️❤️❤️

Ολεεεεεεε. Μια καλή κι εύκολη εγκυμοσύνη εύχομαι κοπέλα μου. Γιουπιιιιι

Γλυκια μου @chitaneta άλλο ένα σκαλοπάτι πιο κοντά!!! Φιλακια σε σένα κι στο μπεμπακι σου χαδακια

@Randomνα σας ζήσει!!! Να απολαύσετε κάθε στιγμή μαζί του ❤️❤️❤️❤️

@gigi 72 μου διάβασα τα νέα σου και πολύ χάρηκα. Το κοριτσάκι σας μεγαλώνει κ σε ακούω ήρεμη και χαρούμενη. Μεγάλη αγκαλιά κ φιλί 

Εγώ να σας πω εν τάχει νεακια. Μπεμπακι πολύ καλά. Κάναμε κ β επίπεδου κ σάκχαρο όλα καλά. Εγώ ταλαιπωρηθηκα λιγάκι με covid που κόλλησα κ αν κ το πέρασα σχετικά ελαφριά; γειά ο βήχας με πέθανε. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. 

Φιλάκια πολλά πολλά πολλά σε όλες 

 

 

@Filiμου σου εύχομαι περαστικά.. Να είστε όλοι καλά.Πόσων εβδομάδων είσαι τώρα και πόσο βάρος έχει εσένα το μωρό? Εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω τώρα είναι να είμαι αισιόδοξη.. Αυτό μου έμεινε..Για τα υπόλοιπα κανονίζει ο Θεός.. Δεν είναι τίποτα στο χέρι μας αν δεν θέλει Αυτός.. Σε φιλώ και εγώ. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vik80 είπε:

Έμεινα εγκυος με την πρώτη προσπάθεια με δοτρια. 8η εβδομάδα παλλινδρομη. Πήρα μόνο 3 εμβρυα, σ αυτο το σημείο νά σαςπω να το προσέξετε ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα. Να κάνετε εξ αρχής συζήτηση με τον γιατρό ότι θέλετε τουλάχιστον 4 εμβρυα για 2 προσπάθειες. Εμένα παρόλο που μου έλεγαν ότι το λιγότερο 4 θα πάρουμε. Πήραμε 3. Δηλαδή μια προσπάθεια κανονική και μία λειψή με ένα εμβρυο. Μου τα κάνανε και θάλασσα με τα πρωτόκολλα που εφάρμοσαν για τις εμβρυομεταφορες. Μπορείτε να διαβάσετε στις προηγούμενες σελίδες την ιστορία μου, για γέλια και για κλάματα μαζί. Ταλαίπωροι και εμείς...τελοσπαντων μου έκαναν και τη δεύτερη εμβρυομεταφορα με ένα εμβρυο. Αρνητική χοριακη. Από εξετασεις έχω κάνει ένα σκασμό, πότε δεν έδειξαν κάποιο ουσιώδες πρόβλημα. Πλέον είναι η ηλικία μου.. τώρα αλλάξαμε γιατρό και ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα. 

Όλα να σου πάνε καλά αυτή τη φορά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , gigi 72 είπε:

@chara14σου εύχομαι ολόψυχα να είναι και η τυχερή σου.. Ο Θεός και η Παναγία μαζί σου.Όλα να πάνε καλά. 

Σε ευχαριστώ για τις ευχές και τα εγκάρδια λόγια σου!! Και σε σένα μόνο χαρές!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Villi said:

Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν έχω ξαναδιαβάσει κάτι αντίστοιχο  .. θα σου έλεγα άλλαξε κέντρο και γιατρό  γιατί για διπλή δωρεά είναι κάπως περίεργα αυτά που περιγράφεις, όμως ξέρω ότι δεν ειναι εύκολο. Δεν θα έπρεπε να έχεις τόσο αγωνία για διπλή δωρεά δεν συνηθίζεται. Δες πως θα πάει και τώρα … εύχομαι το καλύτερο. Πάντως αν κάτι θέλει να σου πει το σύμπαν ίσως να είναι να αλλάξεις κέντρο, σε καμία περίπτωση δεν σου λέει κατι άλλο, δεν θα απογοητεύεσαι εσύ επειδή στο κέντρο που είσαι  δεν έχουν καλό δίκτυο απο δότριες. 

Δε σου κρύβω ότι κι εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό. Είμαι από Θεσσαλονίκη, όμως το κέντρο είναι στην Αθήνα, έιναι μεγάλο και γνωστό. Πραγματικά όλο αυτό με τις δότριες ήταν η αφορμή να αρχίσω να διαβάζω αυτό το τόπικ (όχι ο μόνος λόγος, εννοείται), γιατί κάπως αλλιώς τα ήξερα και τα περίμενα κι εγώ. Ήθελα να δω τι στο καλό παίζει, γιατί με έχουνε πιάσει τα παρανοϊκά μου, πχ ότι μας ρίχνουνε και δίνουνε τα ωάρια σε άλλες, όμως μετά σκέφτηκα γιατί; Στο κάτω κάτω δίνουμε όσα μας ζήτησαν (που είναι πάρα πολλά!), δε μας έκαναν κάποιο σκόντο, οπότε ποιος ο λόγος; Δε βγάζω άκρη. Το θέμα είναι ότι μας είπανε ότι τώρα έχουνε μπει μέσα (από την προηγούμενη προσπάθεια, με 0 βλαστοκύστες), και ότι θα πρέπει να δώσουμε το ποσό, ανεξαρτήτως του αριθμού βλαστοκυστών που θα πάρουμε, και εμείς δεν την παλεύουμε οικονομικά για να κάνουμε προσπάθεια αλλού αν έχουμε πάλι 0 - τουλάχιστον όχι άμεσα. Τεσπά, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σου, κι εγώ εύχομαι να πάει καλά! :-P

Διάβασα και τα υπέροχα νέα σου, πραγματικά χάρηκα ΤΟΣΟ πολύ! Κι ας μη σε ξέρω καθόλου, μου δίνεις λίγη από τη χαρά σου, πίστεψέ με! Με το καλό το αγοράκι σου!!! :-D:-D:-D

1 hour ago, vik80 said:

Έμεινα εγκυος με την πρώτη προσπάθεια με δοτρια. 8η εβδομάδα παλλινδρομη. Πήρα μόνο 3 εμβρυα, σ αυτο το σημείο νά σαςπω να το προσέξετε ιδιαίτερα αυτό το ζήτημα. Να κάνετε εξ αρχής συζήτηση με τον γιατρό ότι θέλετε τουλάχιστον 4 εμβρυα για 2 προσπάθειες. Εμένα παρόλο που μου έλεγαν ότι το λιγότερο 4 θα πάρουμε. Πήραμε 3. Δηλαδή μια προσπάθεια κανονική και μία λειψή με ένα εμβρυο. Μου τα κάνανε και θάλασσα με τα πρωτόκολλα που εφάρμοσαν για τις εμβρυομεταφορες. Μπορείτε να διαβάσετε στις προηγούμενες σελίδες την ιστορία μου, για γέλια και για κλάματα μαζί. Ταλαίπωροι και εμείς...τελοσπαντων μου έκαναν και τη δεύτερη εμβρυομεταφορα με ένα εμβρυο. Αρνητική χοριακη. Από εξετασεις έχω κάνει ένα σκασμό, πότε δεν έδειξαν κάποιο ουσιώδες πρόβλημα. Πλέον είναι η ηλικία μου.. τώρα αλλάξαμε γιατρό και ετοιμάζομαι για εμβρυομεταφορα. 

Εγώ δεν ήξερα καν ότι μπορείς να κάνεις τέτοια διαπραγμάτευση. Έπρεπε να είχα μπει σε αυτό το τόπικ πριν διαλέξουμε κέντρο! Πίστευα βλακωδώς ότι ένας μεγάλος αρισθμός βλαστοκυστών είναι δεδομένος όταν πας με δότρια, δε σκέφτηκα ποτέ ότι θα έπρεπε να θέσω ένα ελάχιστο όριο. Επίσης, εμείς το ξεκαθαρίσαμε εξαρχής ότι θέλαμε μόνο ένα έμβρυο ανά εμβρυομεταφορά, γιατί φοβάμαι το ενδεχόμενο δίδυμης κύησης λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω. Σκέφτομαι μήπως αυτός είναι ο λόγος που μας δίνουνε λίγα ωάρια ίσως; Με τη λογική ότι αν είχαμε πχ 6 καλές βλαστοκύστες, πες βάζαμε το 1 και πετύχαινε, 5 στην κατάψυξη για αδερφάκι (αν και εφόσον) σου λέει είναι πολλά, τι να τα κάνει αυτή; Θα τη διαβάσω την ιστορία σου, νομίζω θα μάθω πολλά.

(Συγγνώμη για τη σφήνα :P)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, chitaneta said:

Γεια σου καλη μου Fili!

χαιρομαι που εισαι τωρα καλυτερα και που ολα βαινουν καλως με τον μπεμπακο σας! 
εγω πηγα για υπερηχο, ολα καλα αλλά ο μπεμπης ειναι λιγο μεγαλουτσικος για τις εβδομαδες που εχει(1300 γρ, 27η εβδομαδα). Ο γιατρός μου δεν το βρισκει ανησυχητικό αλλά η ενδοκρινολογος μού είπε να προσεχω(ακομα παραπανω) υδατανθρακες και γλυκα. Κι εκει που ειχα κάνει την καμπυλη και ειχα παρει το οκ για κανα παγωτακι, τζιφος! Χαχαχα

περαστικα να εχεις γρηγορα!

φιλιά!

Αχ με τις εβδομάδες κ τους μήνες δεν το έχω καθόλου. Τελευταία φορά είχαμε πάει θαρρώ όταν ήμουν 25 και 6 και ήταν 1050. Γενικά μας είπαν είναι πάνω από το μέσο όρο. Ομποοοοοοοο. :))))) 

Εγώ πάντως το παγωτάκι μου το τρώω να ξέρεις. Χεχχεχε πόσα κιλά πήρες κ προσέχεις τόσο; 

4 hours ago, Villi said:

Ευχαριστώ πολύ, τώρα πια άρχισα κάπως να χαλαρώνω και να το απολαμβάνω, η χαρά μου δεν υπάρχει. Τέλεια τα νέα σας με το μπεμπακι και τις εξετάσεις σου, τέλεια και που ξεμπέρδεψες με τον παλιο ιό. Εύχομαι τώρα να πάτε κάπου ωραία διακοπουλες και να ξεκουραστείτε!

Αχ κι έτσι να συνεχίσεις Βιλακι. Χαρούμενη χαμογελαστή μέχρι να έρθει η στιγμή να τον πάρετε αγκαλίτσα!!!! Ακόμα δουλεύω αλλά ναι οπωσδήποτε λίγες μέρες χαλάρωσης πριν φύγει γλυκάκι μου. 

3 hours ago, griaKota said:

Δε σου κρύβω ότι κι εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό. Είμαι από Θεσσαλονίκη, όμως το κέντρο είναι στην Αθήνα, έιναι μεγάλο και γνωστό. Πραγματικά όλο αυτό με τις δότριες ήταν η αφορμή να αρχίσω να διαβάζω αυτό το τόπικ (όχι ο μόνος λόγος, εννοείται), γιατί κάπως αλλιώς τα ήξερα και τα περίμενα κι εγώ. Ήθελα να δω τι στο καλό παίζει, γιατί με έχουνε πιάσει τα παρανοϊκά μου, πχ ότι μας ρίχνουνε και δίνουνε τα ωάρια σε άλλες, όμως μετά σκέφτηκα γιατί; Στο κάτω κάτω δίνουμε όσα μας ζήτησαν (που είναι πάρα πολλά!), δε μας έκαναν κάποιο σκόντο, οπότε ποιος ο λόγος; Δε βγάζω άκρη. Το θέμα είναι ότι μας είπανε ότι τώρα έχουνε μπει μέσα (από την προηγούμενη προσπάθεια, με 0 βλαστοκύστες), και ότι θα πρέπει να δώσουμε το ποσό, ανεξαρτήτως του αριθμού βλαστοκυστών που θα πάρουμε, και εμείς δεν την παλεύουμε οικονομικά για να κάνουμε προσπάθεια αλλού αν έχουμε πάλι 0 - τουλάχιστον όχι άμεσα. Τεσπά, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σου, κι εγώ εύχομαι να πάει καλά! :-P

Διάβασα και τα υπέροχα νέα σου, πραγματικά χάρηκα ΤΟΣΟ πολύ! Κι ας μη σε ξέρω καθόλου, μου δίνεις λίγη από τη χαρά σου, πίστεψέ με! Με το καλό το αγοράκι σου!!! :-D:-D:-D

Εγώ δεν ήξερα καν ότι μπορείς να κάνεις τέτοια διαπραγμάτευση. Έπρεπε να είχα μπει σε αυτό το τόπικ πριν διαλέξουμε κέντρο! Πίστευα βλακωδώς ότι ένας μεγάλος αρισθμός βλαστοκυστών είναι δεδομένος όταν πας με δότρια, δε σκέφτηκα ποτέ ότι θα έπρεπε να θέσω ένα ελάχιστο όριο. Επίσης, εμείς το ξεκαθαρίσαμε εξαρχής ότι θέλαμε μόνο ένα έμβρυο ανά εμβρυομεταφορά, γιατί φοβάμαι το ενδεχόμενο δίδυμης κύησης λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω. Σκέφτομαι μήπως αυτός είναι ο λόγος που μας δίνουνε λίγα ωάρια ίσως; Με τη λογική ότι αν είχαμε πχ 6 καλές βλαστοκύστες, πες βάζαμε το 1 και πετύχαινε, 5 στην κατάψυξη για αδερφάκι (αν και εφόσον) σου λέει είναι πολλά, τι να τα κάνει αυτή; Θα τη διαβάσω την ιστορία σου, νομίζω θα μάθω πολλά.

(Συγγνώμη για τη σφήνα :P)

Κοπέλα μου, κοτουλα μου γλυκιά μου έφυγε το σαγόνι με την ιστορία σας. Τόσες δοτριες τόσες προσπάθειες... Και εμείς όταν πήγαμε άσχετοι ήμασταν ότι μας έλεγαν ναι λέγαμε. Εύχομαι αυτή τη φορά να είναι η τελευταία και επιτυχημένη.  Οοοοοομμμμμμ ❤️❤️❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Fili said:

Κοπέλα μου, κοτουλα μου γλυκιά μου έφυγε το σαγόνι με την ιστορία σας. Τόσες δοτριες τόσες προσπάθειες... Και εμείς όταν πήγαμε άσχετοι ήμασταν ότι μας έλεγαν ναι λέγαμε. Εύχομαι αυτή τη φορά να είναι η τελευταία και επιτυχημένη.  Οοοοοομμμμμμ ❤️❤️❤️

Αχ πόσο μου άρεσε το κοτούλα χαχαχαχα! Με έκανες να γελάσω, σε ευχαριστώ, δε γελάω πολύ τελευταία. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις όμορφες ευχές σου, να είσαι καλά! Αύριο θα μάθουμε αν έφτασε κάποιο 5ης μέρας και πόσα. Θα σας πω! :wub::wub::wub:

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας, στη δεδομένη φάση χρειάζομαι όσο κουράγιο και υποστήριξη μπορώ να πάρω από οπουδήποτε. :wub:

 

@MaryH, να, τέτοια θέλω να ακούω, ακριβώς αυτό, ότι υπάρχει ελπίδα. Να χαίρεσαι την κορούλα σου, εύχομαι να είναι γερή και τυχερή στη ζωή της! Και ναι, όλο το φόρουμ είναι μία απόδειξη ότι υπάρχει ελπίδα, είμαι ακόμα στη σελίδα 104 και ήδη το έχω νιώσει αυτό που λες! :grin:

 

Ναι, πικρό χιούμορ @Villi χαχαχαχαχα! :-P:D Κάτι είναι κι αυτό, αλλιώς το χάνεις, άλλες φορές τα καταφέρνω, άλλες φορές με παίρνει από κάτω, νομίζω όλες μας έτσι είμαστε.

Πήγαμε στο γιατρό το Σεπτέμβρη, μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη και είπαμε με το σύζυγο, οκ, το προχωράμε. Είχαμε ήδη αποφασίσει διπλή δωρεά, απλά ψαχνόμασταν για το που. Μας είπε κατα το Γενάρη θα βρεθεί δότρια, ο Γενάρης έγινε Απρίλης, και τελικά η ωοληψία της 1ης δότριας έγινε τέλη Μαΐου. 13 ωάρια, μόνο 5 ώριμα μας είπαν, οπότε μας είπαν να μην προχωρήσουμε. (Παρεμπιπτόντως, εγώ την 1η εξωσωματική την έκανα στα 42 κλεισμένα, είχα 10 ωάρια, 5 ώριμα, και μου είχανε πει από τότε ότι ήτανε χάλια η ποιότητα των ωαρίων μου και ότι δύσκολα θα τα καταφέρω με δικά μου, η δότρια ήταν 25 χρονών). Μία μέρα πριν την ωοληψία της 2ης δότριας μας ενημέρωσαν ότι η κοπέλα είχε κολλήσει κόβιντ και ότι η ωοληψία αναβλήθηκε. Η 3η δότρια μας είπαν είχε 9 ωάρια, μόνο 3 ώριμα, ακυρώθηκε και αυτό. Η 4η δότρια μας είπαν είχε 8 ωάρια, 7 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4, πήραμε 0 βλαστοκύστες. Είπαν το σπέρμα είναι καλό και ότι έφταιγαν τα ωάρια. Η 5η δότρια (αυτή που περιμένουμε τώρα) είχε 8 ωάρια, 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4 καλά, 2 έτσι κι έτσι, και τώρα περιμένουμε. Να πω ότι κλονίστηκα; Θα το πω. Να πω ότι από 'κει που έλεγα "α τι ωραία, τουλάχιστον με δωρεά θα έχω πολύ λιγότερο άγχος γιατί τα πράγματα είναι τελείως πιο εύκολα και στάνταρ", τώρα έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι θέλει να μου πει το σύμπαν εμμέσως πλην σαφέστατα; Θα το πω και αυτό. Αλλιώς τα περιμέναμε, αλλιώς μας ήρθανε. Μας είπαν ότι έχουνε πρόβλημα τα τελευταία 3 χρόνια λόγω κόβιντ να βρούνε καλές δότριες, αλλά και ότι αυτό που συνέβει σε μας δεν τους έχει συμβεί ποτέ άλλοτε. Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά ομολογώ πως μετά από όλα αυτά μου είναι κομματάκι δύσκολο. :unsure:

 

Γεια σου @Simodoro. Νομίζω οι απαντήσεις που σου έδωσαν τα κορίτσια πιο πάνω είναι κατατοπιστικότατες, αλλά ας σου πω κι εγώ το μονοπάτι μου.

 

Έκανα συνολικά 4 ωοληψίες και 5 εμβρυομεταφορές. Η ποιότητα των ωαρίων μου ήταν πολύ κακή λόγω ηλικίας, το σπέρμα καλό μεν αλλά είχε και τα θεματάκια του (πολύ υψηλός κατακερματισμός, DNA fragmentation στα αγγλικά, μεγάλη ηλικία και ένα θεματάκι στον καρυότυπο που οι γενετιστές δεν ήτανε σίγουροι αν δημιουργούσε πρόβλημα ή όχι). Είχα μία και μοναδική εγκυμοσύνη, η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε στην 11η εβδομάδα, κάναμε καρυότυπο είχε τρισωμία, έκτοτε έπαιρνα μόνο αρνητικές χοριακές και τη λυπητερή στο τέλος. Σε μένα λοιπόν ήταν πολύ παρόμοια με αυτό που είπε η Villi αυτά που με ώθησαν να πάρω την απόφαση. Η κούραση και η συνειδητοποίηση ότι όσο και αν προσπαθώ να σπρώχνω έναν τοίχο με τα χέρια δε θα γίνει ποτέ αφενός. Αφετέρου, παρόλο που μου έλεγαν ότι όσο έχω περίοδο και ωάρια (η ΑΜΗ μου είναι καλή, ακόμα και τώρα, στα 46) θεωρητικά μπορώ, κατάλαβα ότι αυτό το "θεωρητικά" είχε γίνει τζόκερ, οπότε η δωρεά ήταν μονόδρομος, γιατί εγώ θέλω να μεγαλώσω ένα παιδί, θέλω να το ζήσω αυτό, το θέλω πάρα πολύ, αλλά νιώθω και ότι το έχω ανάγκη, ότι έχω μία ανικανοποίητη λαχτάρα. Για κάποιες είναι πιο εύκολη η απόφαση της δωρεάς, άλλες θέλουν το χρόνο τους, εμένα πχ με καθυστέρησε ότι είχα πάντα ωάρια και η εγκυμοσύνη ήρθε στην 1η εμβρυομεταφορά, οπότε αυτό μου έδωσε φρούδες ελπίδες. Μέτρησε επίσης στην απόφασή μου και ότι το να καταφέρω να υιοθετήσω είναι ακόμα πιο δύσκολο, αλλιώς θα το προτιμούσα να σου πω την αλήθεια, από το να τρώω το άγχος που έχω φάει για το αν θα βρεθεί δότρια, αν θα έχουμε βλαστοκύστες, αν θα πετύχει κτλ κτλ.

 

Ο δρόμος προς τη δωρεά φαίνεται να έχει πολλά κοινά στοιχεία για τις περισσότερες γυναίκες, αλλά η τελική απόφαση είναι δική σου (οκ, του ζευγαριού, όταν υπάρχει σύζυγος/σύντροφος). Εγώ άργησα να την πάρω, ωστόσο έχω την ηρεμία ότι στο χρόνο που μου πήρε να καταλήξω, σιγουρεύτηκα ότι είναι κάτι που το θέλω πραγματικά, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πλέον για αυτό και αν τα καταφέρω θα νιώθω απίστευτα τυχερή και ευγνώμων. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις και ό,τι αποφασίσεις. :)

 

Γεια σου @Σία 1972! Είμαι καινούρια εδώ, σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου! :)

Κοτουλα μου- κι εμενα κοτουλα με φωναζε μια φιλη στο διπλανο τοπικ- ειχες πολλες ατυχιες. Πολλες δοτριες με θεματα αλλα και στην 4η δοτρια ειχατε κακες γονιμοποιησεις λογω σπερματος πιθανον κ ψηλης κατατμησης. Τωρα που πατε με ξενο τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Σε ποιο ντοκ εισαι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Δε σου κρύβω ότι κι εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό. Είμαι από Θεσσαλονίκη, όμως το κέντρο είναι στην Αθήνα, έιναι μεγάλο και γνωστό. Πραγματικά όλο αυτό με τις δότριες ήταν η αφορμή να αρχίσω να διαβάζω αυτό το τόπικ (όχι ο μόνος λόγος, εννοείται), γιατί κάπως αλλιώς τα ήξερα και τα περίμενα κι εγώ. Ήθελα να δω τι στο καλό παίζει, γιατί με έχουνε πιάσει τα παρανοϊκά μου, πχ ότι μας ρίχνουνε και δίνουνε τα ωάρια σε άλλες, όμως μετά σκέφτηκα γιατί; Στο κάτω κάτω δίνουμε όσα μας ζήτησαν (που είναι πάρα πολλά!), δε μας έκαναν κάποιο σκόντο, οπότε ποιος ο λόγος; Δε βγάζω άκρη. Το θέμα είναι ότι μας είπανε ότι τώρα έχουνε μπει μέσα (από την προηγούμενη προσπάθεια, με 0 βλαστοκύστες), και ότι θα πρέπει να δώσουμε το ποσό, ανεξαρτήτως του αριθμού βλαστοκυστών που θα πάρουμε, και εμείς δεν την παλεύουμε οικονομικά για να κάνουμε προσπάθεια αλλού αν έχουμε πάλι 0 - τουλάχιστον όχι άμεσα. Τεσπά, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σου, κι εγώ εύχομαι να πάει καλά! :-P

Διάβασα και τα υπέροχα νέα σου, πραγματικά χάρηκα ΤΟΣΟ πολύ! Κι ας μη σε ξέρω καθόλου, μου δίνεις λίγη από τη χαρά σου, πίστεψέ με! Με το καλό το αγοράκι σου!!! :-D:-D:-D

Εγώ δεν ήξερα καν ότι μπορείς να κάνεις τέτοια διαπραγμάτευση. Έπρεπε να είχα μπει σε αυτό το τόπικ πριν διαλέξουμε κέντρο! Πίστευα βλακωδώς ότι ένας μεγάλος αρισθμός βλαστοκυστών είναι δεδομένος όταν πας με δότρια, δε σκέφτηκα ποτέ ότι θα έπρεπε να θέσω ένα ελάχιστο όριο. Επίσης, εμείς το ξεκαθαρίσαμε εξαρχής ότι θέλαμε μόνο ένα έμβρυο ανά εμβρυομεταφορά, γιατί φοβάμαι το ενδεχόμενο δίδυμης κύησης λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω. Σκέφτομαι μήπως αυτός είναι ο λόγος που μας δίνουνε λίγα ωάρια ίσως; Με τη λογική ότι αν είχαμε πχ 6 καλές βλαστοκύστες, πες βάζαμε το 1 και πετύχαινε, 5 στην κατάψυξη για αδερφάκι (αν και εφόσον) σου λέει είναι πολλά, τι να τα κάνει αυτή; Θα τη διαβάσω την ιστορία σου, νομίζω θα μάθω πολλά.

(Συγγνώμη για τη σφήνα :P)

Αχ μεγάλη κουβέντα είπες! Από το 2019 που παιδευόμαστε με εξωσωματικες, όχι μόνο δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ αλλά επίσης δεν είχα και καμιά κοπέλα γνωστή η φίλη που να είχε κάνει εξωσωματικη για να συμβουλεύτω. Άρα πήγαινα σαν κουτορνιθι, με τυφλή εμπιστοσύνη και στους δύο γιατρούς που άλλαξα, ο,τι έχω μάθει το έμαθα γιατί κάνανε πειράματα και παραλείψεις και άλλα πολλά πάνω μου. Δυστυχώς...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fili said:

Αχ με τις εβδομάδες κ τους μήνες δεν το έχω καθόλου. Τελευταία φορά είχαμε πάει θαρρώ όταν ήμουν 25 και 6 και ήταν 1050. Γενικά μας είπαν είναι πάνω από το μέσο όρο. Ομποοοοοοοο. :))))) 

Εγώ πάντως το παγωτάκι μου το τρώω να ξέρεις. Χεχχεχε πόσα κιλά πήρες κ προσέχεις τόσο; 

Αχ κι έτσι να συνεχίσεις Βιλακι. Χαρούμενη χαμογελαστή μέχρι να έρθει η στιγμή να τον πάρετε αγκαλίτσα!!!! Ακόμα δουλεύω αλλά ναι οπωσδήποτε λίγες μέρες χαλάρωσης πριν φύγει γλυκάκι μου. 

Κοπέλα μου, κοτουλα μου γλυκιά μου έφυγε το σαγόνι με την ιστορία σας. Τόσες δοτριες τόσες προσπάθειες... Και εμείς όταν πήγαμε άσχετοι ήμασταν ότι μας έλεγαν ναι λέγαμε. Εύχομαι αυτή τη φορά να είναι η τελευταία και επιτυχημένη.  Οοοοοομμμμμμ ❤️❤️❤️

Αχ Fili μου δεν εχω παρει πολλα κιλα, 4 κιλα εχω παρει αλλά η ενδοκρινολογος μού είπε αν ο μπεμπης ειναι λιγο πιο βαρυς απο το συνηθισμενο να της το πω. Βεβαια μου ειπε να τα τρωω τα παγωτακια μου που και που…Και τωρα που πηγαμε για υπερηχο πραγματι ο μπεμπης ειναι λιγο πιο μεγαλος και μου ειπε προσοχη με υδατανθρακες και γλυκα. Ε κι εγω ειπα να τα κοψω τα γλυκα τελειως μεχρι τον επομενο υπερηχο και βλέπουμε…

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, MaryH said:

Κοτουλα μου- κι εμενα κοτουλα με φωναζε μια φιλη στο διπλανο τοπικ- ειχες πολλες ατυχιες. Πολλες δοτριες με θεματα αλλα και στην 4η δοτρια ειχατε κακες γονιμοποιησεις λογω σπερματος πιθανον κ ψηλης κατατμησης. Τωρα που πατε με ξενο τα πραγματα θα ειναι καλυτερα. Σε ποιο ντοκ εισαι?

Μου άρεσε πολύ το κοτούλα, τέλειο! :mrgreen:

Στην 4η δότρια (που ήταν η πρώτη δότρια που προχώρησε σε γονιμοποίηση, τις υπόλοιπες τις κόβανε πιο πριν, λόγω χαμηλού ποσοστού ώριμων) ήμασταν ήδη με ξένο σπέρμα. Γενικά είπαμε εξαρχής να το πάμε και με ξένο σπέρμα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Ρώτησα την υπεύθυνη μηπως έφταιγε το σπέρμα, μας είπε ότι από αυτά που είδανε πιστεύουνε ότι το πρόβλημα ήτανε στα ωάρια της δότριας και όχι στο σπέρμα και δε μας ζήτησαν να το αλλάξουμε, οπότε ώρα και αυτή η φορά με το ίδιο σπέρμα είναι. Υποτίθεται είναι ελεγμένο, από γνωστή τράπεζα της Αθήνας, από 24 χρονών νεαρό, οπότε περιμέναμε ότι θα είναι πολύ καλό.

Ο γιατρός μου είναι Θεσ/νίκη, όμως συνεργάζεται αποκλειστικά με το Γένεσις Αθηνών. Δεν είναι γνωστό όνομα (νομίζω), εμάς μας τον σύστησε η γυναικολόγος μου. Φοβάμαι να πω το όνομά του, μην τον κάψω τον άνθρωπο :oops:, πιθανότατα δε φταίει αυτός :(. Φαίνεται να ενδιαφέρεται, και γενικά έχει καλή συμπεριφορά απέναντί μας. Και με την υπεύθυνη του κέντρου που μιλήσαμε μας έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να μας βρει καλή δότρια, αλλά από ό,τι μας δώσανε να καταλάβουμε, η ζήτηση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της προσφοράς. Το κακό είναι ότι μας είπανε πως πρέπει να πληρώσουμε κανονικά αυτή τη φορά (όλα τα έξοδα πλην της εμβρυομεταφοράς), γιατί την προηγούμενη φορά που είχαμε 0 βλαστοκύστες δεν πληρώσαμε. Τώρα μας ζήτησαν να τα βάλουμε προκαταβολικά, μας είπανε ότι μπήκανε μέσα από τις προηγούμενες φορές (λες και ήτανε δικό μας το φταίξιμο), οπότε αν και αυτή τη φορά τζίφος, θα έχουμε πληρώσει ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα + την αναμονή τόσους μήνες + την ψυχική ταλαιπωρία. Τι να πω, όσο και να φαίνεται κάπως ύποπτη όλη αυτή η ιστορία, θέλω να πιστεύω ότι πραγματικά ήταν απλά τυχαία όλα αυτά και τώρα θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πάρουμε δάνειο (αν μας δώσουν!) για 2η προσπάθεια σε άλλο κέντρο, και ποιος ξέρει πόσους μήνες θα περιμένουμε πάλι.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:
6 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Τέλεια και εγώ μάλλον Σεπτέμβριο η Οκτώβριο η έμβρυο μεταφορά Χαρά εσύ πήρες το οκ από την Εθνική Αρχή?

 

Ναι,ναι!! Σε 20 ημέρες περίπου μου είχαν απαντήσει. Ανησυχούσα μήπως δεν είχαν λάβει το e mail... Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...