Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Leila είπε:

Κατά τη γνώμη μου ακόμη και 4 βλαστοκυστες είναι πολύ λιγες… Μιλάμε για δότρια, αρα για σούπερ γόνιμη κοπέλα  (νέα, με όλες τις εξετάσεις άριστες) και για περιπτώσεις που το σπερμα δεν έχει κανένα πρόβλημα … εδώ γυναίκες με θέματα κάνουν 8-9 βλαστοκυστες από μια προσπάθεια με διέγερση 

Το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά σκέψου τι ήττα φάγαμε στον Πα...ο! Αφού τους είπα στο εμβρυολογικο, ρε παιδιά εγώ στα 40 μου με τροποποιημενο φυσικο κυκλο έκανα 6 ωαρια και τα μισά έγιναν βλαστοκυστες. Γι αυτο αγχώνομαι γμτ...προσωπικη μου γνώμη ότι 4 είναι οκ και 6 είναι καλό νούμερο, γιατί έχεις τρεις προσπάθειες. Αν δεν πετύχουν δεν θα σκεφτείς να αλλάξεις δοτρια από μόνη σου?άρα και οι δέκα που ακούω εμένα μου φαίνονται πολλές, δεδομένου ότι δεν μπορεί να βάλει πάνω από δύο. Δεν ξέρω αν τι σκέφτομαι βρε κορίτσι σωστα η λαθος;

πρίν από 38 λεπτά , MaryH είπε:

Mπορεις να τον ρωτησεις για τα ωαρια. Αυτη την πληροφορια την δινουν. Δεν ξερω τι εγινε μ εσας. Εφοσον το σπερμα ειναι οκ, οι δοτριες του ειναι οκ υποτιθεται, το εργαστηριο οκ. Εγω θα τον ρωτουσα...

Τωρα εννοειται  θα προχωρησεις κανονικα. Πολυ πιθανον να παει πολυ καλα. Μπορεις ομως να διαπραγματευτεις την τιμη. Να ειναι πολυ λιγοτερα τα λεφτα  για τις δυο

Ο δικος μου ο ντοκ απ οτι εμαθα δινει πακετα των 2 και των 4 βλαστοκυστεων. Νομιζω στη μιση τιμη οι δυο

Γεια σου κοπελα μου! Ειδες που το μωρακι σου ειναι πολυ πολυ δυνατο, survivor. Ξεκινα ετοιμασιες, ρουχα δωματιο κλπ, χαλαρωσε κ ολα θα πανε τελεια! Θετικη σκεψη μονο

Πολυ πολυ σωστα τα λες ! Τα μοιραζουν παιδι μου τα αυγα!

Μια χαρα οι πεντε, φτου φτου! Γιατι τελευταια κ αυτος τις δινει με το σταγονομετρο

Αννουλα μου , αν ειναι οκ το σπερμα και η κοπελα νεα κ υγιης , ανετα παιρνουν 4 βλαστοκυστες απ τα εξι εμβρυα. Εμεις με θεματακια στο σπερμα, απ τα οχτω εμβρυα πηραμε εξι

Δημητρουλα μου, λυπαμαι για την αδερφουλα σου! Πολυ αδικο! Γενικα σου εχουν πεσει πολλες ατυχιες τελευταια. Κουραγιο! Καποια στιγμη , πιστευω συντομα, θα γυρισει το πραγμα κ θα ερθουν χαρες. Και αρχη κλιμακτηριου να ειναι , δεν σε νοιαζει θα προχωρησεις με δωρεα. Πολλα φιλια:wub:

 

Αν το τονισατε κ το απαιτησατε πιθανον θα το προσεξει. Μη σας δει χαλαρους καλυτερα. Ευχομαι να ειναι 4 και πανω. Τι να πω..

Μα εγώ λόγω της ήττας που φάγαμε στον Π..ο του το είχα πει από το πρώτο ραντεβού δύο φορές, ότι θέλουμε για τουλάχιστον δύο προσπάθειες η και τρεις, δεδομένου ότι το σπέρμα είναι άψογο όπως είπαν όλοι οι γιατροί. Θα του το ξαναπώ γιατί έχουμε δώσει προκαταβολή, τέλος του μήνα έχουμε εμβρυομεταφορα, έχει ξεκινήσει και η δοτρια ήδη. Τι να πω; ο Θεός μαζί μας...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 36 λεπτά , vik80 είπε:

Το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά σκέψου τι ήττα φάγαμε στον Πα...ο! Αφού τους είπα στο εμβρυολογικο, ρε παιδιά εγώ στα 40 μου με τροποποιημενο φυσικο κυκλο έκανα 6 ωαρια και τα μισά έγιναν βλαστοκυστες. Γι αυτο αγχώνομαι γμτ...προσωπικη μου γνώμη ότι 4 είναι οκ και 6 είναι καλό νούμερο, γιατί έχεις τρεις προσπάθειες. Αν δεν πετύχουν δεν θα σκεφτείς να αλλάξεις δοτρια από μόνη σου?άρα και οι δέκα που ακούω εμένα μου φαίνονται πολλές, δεδομένου ότι δεν μπορεί να βάλει πάνω από δύο. Δεν ξέρω αν τι σκέφτομαι βρε κορίτσι σωστα η λαθος;

Μα εγώ λόγω της ήττας που φάγαμε στον Π..ο του το είχα πει από το πρώτο ραντεβού δύο φορές, ότι θέλουμε για τουλάχιστον δύο προσπάθειες η και τρεις, δεδομένου ότι το σπέρμα είναι άψογο όπως είπαν όλοι οι γιατροί. Θα του το ξαναπώ γιατί έχουμε δώσει προκαταβολή, τέλος του μήνα έχουμε εμβρυομεταφορα, έχει ξεκινήσει και η δοτρια ήδη. Τι να πω; ο Θεός μαζί μας...

Το έχω ακούσει από πάνω από έναν γιατρό όταν καναμε ραντεβού, λέγανε «τι να τις κάνετε, τις πολλες βλαστοκυστες, αφού θα πετύχετε με τις πρωτες δυο ή τεσσερις», («δεν είναι ηθικό» είπε μάλιστα ένας γιατρός). Δεν συμφωνώ όμως. Πιστεύω ότι οι πιθανοτητες αυξάνονται κάποια εμβρυακια να πιάσουν. Και ακόμη και αν όλα πανε καλά και έρθει  το παιδάκι μας, μπορεί σε ενα, δυο, ή πέντε χρόνια (εμεις μάλλον όχι λόγω ηλικίας) να θελουμε και άλλο παιδί.  
 

Ειναι και ψυχολογικό (πάλι από την αρχή) και  οικονομικό το θέμα: πόσες φορες μπορεί ένα ζευγάρι να πληρώσει τα 4,5 έως 6+ χιλιάδες;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , vik80 είπε:

Το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά σκέψου τι ήττα φάγαμε στον Πα...ο! Αφού τους είπα στο εμβρυολογικο, ρε παιδιά εγώ στα 40 μου με τροποποιημενο φυσικο κυκλο έκανα 6 ωαρια και τα μισά έγιναν βλαστοκυστες. Γι αυτο αγχώνομαι γμτ...προσωπικη μου γνώμη ότι 4 είναι οκ και 6 είναι καλό νούμερο, γιατί έχεις τρεις προσπάθειες. Αν δεν πετύχουν δεν θα σκεφτείς να αλλάξεις δοτρια από μόνη σου?άρα και οι δέκα που ακούω εμένα μου φαίνονται πολλές, δεδομένου ότι δεν μπορεί να βάλει πάνω από δύο. Δεν ξέρω αν τι σκέφτομαι βρε κορίτσι σωστα η λαθος;

Μα εγώ λόγω της ήττας που φάγαμε στον Π..ο του το είχα πει από το πρώτο ραντεβού δύο φορές, ότι θέλουμε για τουλάχιστον δύο προσπάθειες η και τρεις, δεδομένου ότι το σπέρμα είναι άψογο όπως είπαν όλοι οι γιατροί. Θα του το ξαναπώ γιατί έχουμε δώσει προκαταβολή, τέλος του μήνα έχουμε εμβρυομεταφορα, έχει ξεκινήσει και η δοτρια ήδη. Τι να πω; ο Θεός μαζί μας...

Πιστευω οτι θα σας προσεξει αφου το θεσατε επιτακτικα. Καλη επιτυχια!

πρίν από 31 λεπτά , Leila είπε:

Το έχω ακούσει από πάνω από έναν γιατρό όταν καναμε ραντεβού, λέγανε «τι να τις κάνετε, τις πολλες βλαστοκυστες, αφού θα πετύχετε με τις πρωτες δυο ή τεσσερις», («δεν είναι ηθικό» είπε μάλιστα ένας γιατρός). Δεν συμφωνώ όμως. Πιστεύω ότι οι πιθανοτητες αυξάνονται κάποια εμβρυακια να πιάσουν. Και ακόμη και αν όλα πανε καλά και έρθει  το παιδάκι μας, μπορεί σε ενα, δυο, ή πέντε χρόνια (εμεις μάλλον όχι λόγω ηλικίας) να θελουμε και άλλο παιδί.  
 

Ειναι και ψυχολογικό (πάλι από την αρχή) και  οικονομικό το θέμα: πόσες φορες μπορεί ένα ζευγάρι να πληρώσει τα 4,5 έως 6+ χιλιάδες;

Η εμβρυολογος αυτο ακριβως μας ειχε πει. Οτι εχουμε εξι, οποτε εχουμε για 3 προσπαθειες η αν χρειαστει για καποιο αδερφακι. Κοιτα ομως που μας τα εφερε ετσι η τυχη που χρησιμοποιηθηκαν ολα τα εμβρυα για να φτασουμε στο επιθυμητο αποτελεσμα. Για αδερφακι δεν εμεινε ουτε ενα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Leila said:

Το έχω ακούσει από πάνω από έναν γιατρό όταν καναμε ραντεβού, λέγανε «τι να τις κάνετε, τις πολλες βλαστοκυστες, αφού θα πετύχετε με τις πρωτες δυο ή τεσσερις», («δεν είναι ηθικό» είπε μάλιστα ένας γιατρός). Δεν συμφωνώ όμως. Πιστεύω ότι οι πιθανοτητες αυξάνονται κάποια εμβρυακια να πιάσουν. Και ακόμη και αν όλα πανε καλά και έρθει  το παιδάκι μας, μπορεί σε ενα, δυο, ή πέντε χρόνια (εμεις μάλλον όχι λόγω ηλικίας) να θελουμε και άλλο παιδί.  
 

Ειναι και ψυχολογικό (πάλι από την αρχή) και  οικονομικό το θέμα: πόσες φορες μπορεί ένα ζευγάρι να πληρώσει τα 4,5 έως 6+ χιλιάδες;

Αυτό με την ηθική δεν το πολυκαταλαβα. Τέλος πάντων... όσο το ψάχνεις τόσο μπαίνουν οι σκέψεις σου σε περίεργα μονοπάτια (εμπόριο, εκμετάλλευση κοκ). Πως είσαι γενικά;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aleka74 είπε:

Αυτό με την ηθική δεν το πολυκαταλαβα. Τέλος πάντων... όσο το ψάχνεις τόσο μπαίνουν οι σκέψεις σου σε περίεργα μονοπάτια (εμπόριο, εκμετάλλευση κοκ). Πως είσαι γενικά;

Αύριο το πρωί θα πάω για τη χοριακη… βγαίνει σε τρεις ωρες στο Ιασώ … ξεκίνησα απαισιόδοξη μετά την εμβρυομεταφορα, μετά αισιόδοξη, μετά πάλι απαισιόδοξη… το μόνο σχετικά καλό σημάδι είναι ότι μου έχουν πει ότι ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία ( από τη συνήθη που έχεις) και όντως έχω κάποια δέκατα…τίποτε άλλο όμως… αύριο τελειώνει η αγωνία …. Εσυ, μεθαύριο, σωστά;

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 25 λεπτά , Leila είπε:

Αύριο το πρωί θα πάω για τη χοριακη… βγαίνει σε τρεις ωρες στο Ιασώ … ξεκίνησα απαισιόδοξη μετά την εμβρυομεταφορα, μετά αισιόδοξη, μετά πάλι απαισιόδοξη… το μόνο σχετικά καλό σημάδι είναι ότι μου έχουν πει ότι ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία ( από τη συνήθη που έχεις) και όντως έχω κάποια δέκατα…τίποτε άλλο όμως… αύριο τελειώνει η αγωνία …. Εσυ, μεθαύριο, σωστά;

Aνεβαινει οντως η θερμοκρασια καποιες φορες! Με μια τεραστια χοριακη ευχομαι αυριο!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Leila said:

Αύριο το πρωί θα πάω για τη χοριακη… βγαίνει σε τρεις ωρες στο Ιασώ … ξεκίνησα απαισιόδοξη μετά την εμβρυομεταφορα, μετά αισιόδοξη, μετά πάλι απαισιόδοξη… το μόνο σχετικά καλό σημάδι είναι ότι μου έχουν πει ότι ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία ( από τη συνήθη που έχεις) και όντως έχω κάποια δέκατα…τίποτε άλλο όμως… αύριο τελειώνει η αγωνία …. Εσυ, μεθαύριο, σωστά;

Ναι αλλά είμαι επαρχία και τα αποτελέσματα θα τα πάρω την Τρίτη. Χθές δεν άντεξα και βγήκα βόλτα. Πλήρωσα ένα κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ (χυμό με πολλά παγάκια) 9 ευρώ και ήρθα στα ίσα μου 8). Τώρα αν έκανα ζημιά δεν το ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι μετά είχα κάτι πονακια και σήμερα κάτι είδα σα σταγόνες σκούρες. Πάντως δεν άντεχα άλλο σπίτι! Είμαι καθηγήτρια και τώρα δε δουλεύω αλλά δε μπορώ να κάνω και καμιά δουλειά. Δεν περνούν οι μέρες! Καλή επιτυχία για αύριο με όλη μου την καρδιά!

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , aleka74 είπε:

Ναι αλλά είμαι επαρχία και τα αποτελέσματα θα τα πάρω την Τρίτη. Χθές δεν άντεξα και βγήκα βόλτα. Πλήρωσα ένα κοκτέιλ χωρίς αλκοόλ (χυμό με πολλά παγάκια) 9 ευρώ και ήρθα στα ίσα μου 8). Τώρα αν έκανα ζημιά δεν το ξέρω. Η αλήθεια είναι ότι μετά είχα κάτι πονακια και σήμερα κάτι είδα σα σταγόνες σκούρες. Πάντως δεν άντεχα άλλο σπίτι! Είμαι καθηγήτρια και τώρα δε δουλεύω αλλά δε μπορώ να κάνω και καμιά δουλειά. Δεν περνούν οι μέρες! Καλή επιτυχία για αύριο με όλη μου την καρδιά!

 

Ευχαριστώ! Είναι καλό οι σκούρες σταγόνες! Είναι ισως από την εμφύτευση!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Το ξέρω ότι είναι λίγες αλλά σκέψου τι ήττα φάγαμε στον Πα...ο! Αφού τους είπα στο εμβρυολογικο, ρε παιδιά εγώ στα 40 μου με τροποποιημενο φυσικο κυκλο έκανα 6 ωαρια και τα μισά έγιναν βλαστοκυστες. Γι αυτο αγχώνομαι γμτ...προσωπικη μου γνώμη ότι 4 είναι οκ και 6 είναι καλό νούμερο, γιατί έχεις τρεις προσπάθειες. Αν δεν πετύχουν δεν θα σκεφτείς να αλλάξεις δοτρια από μόνη σου?άρα και οι δέκα που ακούω εμένα μου φαίνονται πολλές, δεδομένου ότι δεν μπορεί να βάλει πάνω από δύο. Δεν ξέρω αν τι σκέφτομαι βρε κορίτσι σωστα η λαθος;

Μα εγώ λόγω της ήττας που φάγαμε στον Π..ο του το είχα πει από το πρώτο ραντεβού δύο φορές, ότι θέλουμε για τουλάχιστον δύο προσπάθειες η και τρεις, δεδομένου ότι το σπέρμα είναι άψογο όπως είπαν όλοι οι γιατροί. Θα του το ξαναπώ γιατί έχουμε δώσει προκαταβολή, τέλος του μήνα έχουμε εμβρυομεταφορα, έχει ξεκινήσει και η δοτρια ήδη. Τι να πω; ο Θεός μαζί μας...

Εγώ συμφωνώ με το σκεπτικό σου. Τέσσερις είναι καλά, έξι είναι ακόμα καλύτερα και μέχρι εκεί. Οι δύο από την άλλη, είναι λίγες. Θα πρέπει ή να γίνεται καλύτερη τιμή ή να επιστρέφεται ένα ποσό αν δεν πετύχεις με την πρώτη. 

Έχεις ετ τέλος του μήνα;;;;; Καλή επιτυχία!!!!❤️❤️❤️❤️ 

Και καλά αποτελέσματα στα δύο κορίτσια που θα πάνε για χοριακη!!!! :wub:

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, Leila είπε:

Αύριο το πρωί θα πάω για τη χοριακη… βγαίνει σε τρεις ωρες στο Ιασώ … ξεκίνησα απαισιόδοξη μετά την εμβρυομεταφορα, μετά αισιόδοξη, μετά πάλι απαισιόδοξη… το μόνο σχετικά καλό σημάδι είναι ότι μου έχουν πει ότι ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία ( από τη συνήθη που έχεις) και όντως έχω κάποια δέκατα…τίποτε άλλο όμως… αύριο τελειώνει η αγωνία …. Εσυ, μεθαύριο, σωστά;

Με το καλό να πάρεις μια τριψήφια χοριακή!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Leila είπε:

Αύριο το πρωί θα πάω για τη χοριακη… βγαίνει σε τρεις ωρες στο Ιασώ … ξεκίνησα απαισιόδοξη μετά την εμβρυομεταφορα, μετά αισιόδοξη, μετά πάλι απαισιόδοξη… το μόνο σχετικά καλό σημάδι είναι ότι μου έχουν πει ότι ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία ( από τη συνήθη που έχεις) και όντως έχω κάποια δέκατα…τίποτε άλλο όμως… αύριο τελειώνει η αγωνία …. Εσυ, μεθαύριο, σωστά;

Καλή επιτυχία εύχομαι τεράστιο νούμερο!!!

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, MaryH said:

Mπορεις να τον ρωτησεις για τα ωαρια. Αυτη την πληροφορια την δινουν. Δεν ξερω τι εγινε μ εσας. Εφοσον το σπερμα ειναι οκ, οι δοτριες του ειναι οκ υποτιθεται, το εργαστηριο οκ. Εγω θα τον ρωτουσα...

Τωρα εννοειται  θα προχωρησεις κανονικα. Πολυ πιθανον να παει πολυ καλα. Μπορεις ομως να διαπραγματευτεις την τιμη. Να ειναι πολυ λιγοτερα τα λεφτα  για τις δυο

Ο δικος μου ο ντοκ απ οτι εμαθα δινει πακετα των 2 και των 4 βλαστοκυστεων. Νομιζω στη μιση τιμη οι δυο

Γεια σου κοπελα μου! Ειδες που το μωρακι σου ειναι πολυ πολυ δυνατο, survivor. Ξεκινα ετοιμασιες, ρουχα δωματιο κλπ, χαλαρωσε κ ολα θα πανε τελεια! Θετικη σκεψη μονο

Πολυ πολυ σωστα τα λες ! Τα μοιραζουν παιδι μου τα αυγα!

Μια χαρα οι πεντε, φτου φτου! Γιατι τελευταια κ αυτος τις δινει με το σταγονομετρο

Αννουλα μου , αν ειναι οκ το σπερμα και η κοπελα νεα κ υγιης , ανετα παιρνουν 4 βλαστοκυστες απ τα εξι εμβρυα. Εμεις με θεματακια στο σπερμα, απ τα οχτω εμβρυα πηραμε εξι

Δημητρουλα μου, λυπαμαι για την αδερφουλα σου! Πολυ αδικο! Γενικα σου εχουν πεσει πολλες ατυχιες τελευταια. Κουραγιο! Καποια στιγμη , πιστευω συντομα, θα γυρισει το πραγμα κ θα ερθουν χαρες. Και αρχη κλιμακτηριου να ειναι , δεν σε νοιαζει θα προχωρησεις με δωρεα. Πολλα φιλια:wub:

 

Αν το τονισατε κ το απαιτησατε πιθανον θα το προσεξει. Μη σας δει χαλαρους καλυτερα. Ευχομαι να ειναι 4 και πανω. Τι να πω..

Ίσως έχει να κάνει με το κέντρο,το εργαστήριο..Στο δικό μας μια μίνι έρευνα που είχα κάνει και σε συζήτηση με το γιατρό 6 έπαιρνε ένα 5 με 10% μου είπε και από 9-10 ωάρια .Το είχα ψάξει πολύ τότε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...