Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 48 λεπτά , bcd18 είπε:

      Καλησπέρα! Ναι εχεις δίκιο! Πρέπει να ρωτήσει αν η τιμη θα είναι για μια ή και για δεύτερη προσπάθεια.
      Τι άλλο να ρωτήσει;  Αραγε εδώ θα είναι Ελληνίδες ή μπορεί και από αλλη  χώρα; 

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

12 ώρες πρίν, Random είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας! Ήθελα να μοιραστώ κ εγώ τα νέα μου μαζί σας. Γέννησα πριν 1 μήνα περίπου. Ένας φανταστικός μπέμπης ήρθε στην ζωή μας κ στο σπίτι μας κ μας γέμισε ευτυχία κ όνειρα. Εύχομαι σε όλες σας να να το ζήσετε! Μπορείτε! Θέλει υπομονή ηρεμία κ πίστη! Στην τελευταία εμβρυομεταφορά (αυτή του μπεμπη) δεν είχα τίποτα από τα τρία. Αλλά κ πάλι ήρθε. Γίνεται όμως Κορίτσια μου!!!! Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά κ ο μπέμπης ένα μεγάλο φιλί!

Πόσο χαίρομαι!!Να σας ζήσει το μωράκι σας, να'ναι γερό και καλότυχο κι εσείς δίπλα του να το καμαρώνετε.!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 13/7/2022 at 8:17 ΠΜ, Villi είπε:

Συγχαρητήρια, να σας ζήσει!!! Να είναι πάντα γερός κι ευτυχισμένος  κι εσείς τόσο χαρούμενοι!!!

Ευχαριστώ πολύ! Με το καλό να έρθει το μωράκι σας! Νά την απολαύσεις αυτή τη περίοδο! Είναι μοναδική!

13 ώρες πρίν, Marla@ είπε:

Πόσο χαίρομαι!!Να σας ζήσει το μωράκι σας, να'ναι γερό και καλότυχο κι εσείς δίπλα του να το καμαρώνετε.!!!

Ευχαριστώ πολύ! Καλή τελειομηνη εγκυμοσυνη κ σε σένα!

17 ώρες πρίν, MaryH είπε:

Να σας ζησει! Γερος και καλοτυχος να ειναι ο πριγκηπας σας! Σας περιμενουν πολυ ομορφες στιγμες!

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Ήδη ζούμε όμορφες στιγμές μαζί του κ ανυπομονούμε κ για τις επόμενες! Φιλια στο κοριτσάκι σου!

23 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Να τον χαίρεστε! Να είναι πάντα καλά!

Ευχαριστώ! Πλησιάζει κ σε σένα η ώρα να δεχτείς το αγόρι σου! Όλα με το καλό κορίτσι μου!

On 13/7/2022 at 8:51 ΠΜ, Neli83 είπε:

Να σας ζησει!! Να ειναι παντα γερος και καλοτυχος!! 

Ευχαριστώ πολύ!  Φιλιά στα διδυμακια! Με το καλό!

On 13/7/2022 at 8:18 ΠΜ, marina_86 είπε:

Αγαπημένη να σας ζήσει! Έδωσες μεγάλο αγώνα και δικαιώθηκες! Από εδώ κ πέρα εύχομαι μόνο χαρές!❤️

Ευχαριστώ πολύ! Έδωσα τον αγώνα που δίνουμε όλες μας! Πλησιάζει κ η δική σου στιγμή να το ζήσεις! Θα χαρώ πολύ να διαβάσω τα ευχάριστα! Σε φιλώ!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Γεια σας :)

Ετοιμάζομαι για την πρώτη εξωσωματική με (διπλή) δωρεά (έχω κάνει πολλές με δικά μας). Το άγχος έχει πάει στο βαθύ ρουμπινί, κυρίως επειδή μας έτυχε ένα απίστευτο σερί αναποδιών με τις δότριες που μας βρίσκανε. Τώρα περιμένουμε να δούμε αν θα έχουμε κάποια εμβρυάκια αυτή τη φορά και πόσα. Αυτό το τόπικ είναι ό,τι καλύτερο έχω βρει ως αντίδοτο στο άγχος, νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη που υπάρχει. Επείδή είναι τεράστιο, σκέφτηκα να το διαβάσω από το τέλος προς την αρχή :-P, αλλά ήτανε πολύ μπερδευτικό, σα να διαβάζεις βιβλίο από την ανάποδη! Οπότε το άρχισα από την αρχή και είπα ας γράψω κάτι, έτσι, να δώσω το παρών, ελπίζοντας ότι θα σας γνωρίσω σιγά σιγά.

Kαλημερα! Καλως ηρθες και μπραβο σου για την αποφαση να προχωρησεις με ξενο υλικο. Αυτο δειχνει οτι εχεις πολυ δυναμη κι επιθυμια να γινεις μανουλα. 

Στο διπλανο δωματιο κοιμαται η κορη μου, παιδι που προηλθε κατα το ημισι με ξενο υλικο. Σου γραφω για να σου πω οτι αφου τα καταφερα εγω ,μετα απο τοσες αναποδιες, ειμαι σιγουρη οτι ολες θα τα καταφερετε. Αν διαβασεις το φορουμ, ειναι γεματο εγκυουλες που τα καταφεραν. Αυτο σημαινει οτι κι εσυ συντομα θα γινεις μανουλα. Στο ευχομαι ολοψυχα, καλη αρχη, κι ολα ευκολα να πανε απο δω κ μπρος!

πρίν από 16 λεπτά , Simodoro είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Καλημερα! Υπαρχουν ιατρικως πολλοι λογοι που οι γιατροι σε στελνουν για δωρεα. Λογω ηλικιας, εργαστηριακων εξετασεων που δειχνουν καποιους δεικτες με προβλημα, μη ανταποκριση σε προηγουμενες εξωσωματικες στα φαρμακα ή μη εμφυτευση και ναι αν η αιτια των βιοχημικων η αποβολων ειναι εμβρυα κακης ποιοτητας. Η αποτυχια εμφυτευσης μετα απο πολλες προσπαθειες , αν εχουν ψαχτει οι αλλοι παραγοντες οπως μητρα κλπ, ειναι σιγουρα ενας καλος λογος για να πας με ξενα ωαρια.

Πριν προχωρησεις, ψαξτε τα ολα κ το σπερμα ξεσκονιστε το

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Γεια σας :)

Ετοιμάζομαι για την πρώτη εξωσωματική με (διπλή) δωρεά (έχω κάνει πολλές με δικά μας). Το άγχος έχει πάει στο βαθύ ρουμπινί, κυρίως επειδή μας έτυχε ένα απίστευτο σερί αναποδιών με τις δότριες που μας βρίσκανε. Τώρα περιμένουμε να δούμε αν θα έχουμε κάποια εμβρυάκια αυτή τη φορά και πόσα. Αυτό το τόπικ είναι ό,τι καλύτερο έχω βρει ως αντίδοτο στο άγχος, νιώθω τεράστια ευγνωμοσύνη που υπάρχει. Επείδή είναι τεράστιο, σκέφτηκα να το διαβάσω από το τέλος προς την αρχή :-P, αλλά ήτανε πολύ μπερδευτικό, σα να διαβάζεις βιβλίο από την ανάποδη! Οπότε το άρχισα από την αρχή και είπα ας γράψω κάτι, έτσι, να δώσω το παρών, ελπίζοντας ότι θα σας γνωρίσω σιγά σιγά.

Καλημέρα… καλά κλαίω με το όνομα που διάλεξες :P αυτό εμένα μου δείχνει ότι παρά τις αναποδιές δεν χάνεις το χιούμορ σου. Δεν μπορώ να φανταστώ τι αναποδιές σας έτυχαν με τις δότριες, θα ήθελα κάποια στιγμή να μας πεις, όπως και σε ποιο γιατρό είσαι. Η διπλή δωρεά συνήθως δίνει πολλά και καλά έμβρυα, πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Κάνε τη μελέτη σου και ότι θέλεις μας ρωτάς. Καλή επιτυχία !!!

1 ώρα πρίν, Simodoro είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Καλημέρα, δύσκολη ερώτηση και νομίζω διαφέρει απο γυναίκα σε γυναίκα. Για εμένα ήταν σίγουρα η ηλικία, ήμουν 44 όταν αποφάσισα να προχωρήσω με δωρεά, οι επαναλαμβανόμενες αποτυχίες εμφύτευσης και βιοχημικές με δικά μου ωάρια, η πολύ χαμηλή ΑΜΗ (0,5) και η κούραση, είχα κουραστεί να προσπαθώ και να μην έχω παιδί. Αν δεν είσαι σίγουρη ίσως θα μπορούσες να ελέγξεις τα έμβρυα σας προτού τα μεταφέρεις, να κάνετε προεμφυτευτικό γενετικό έλεγχο,  κοστίζει βέβαια η διαδικασία αλλά έτσι θα είσαι σίγουρη για την ποιότητα τους. Καλή επιτυχία ότι κι αν αποφασίσεις ! 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα αγαπημένες μου αγωνίστριες ,να σάς πω και εγώ τα νέα μου τόν Ιούνιο έκλεισα τα 50 και σκέφτηκα σοβαρά να δώσω ακόμη μία ευκαιρία στην ζωή μου μήπως αποκτήσω επιτέλους ένα παιδί , μετά από πολλή σκέψη και από την ενθάρρυνση σάς , απλώς τώρα πρέπει να πάρω την έγκριση από την Εθνική Αρχή και χρειάζεται να περάσω από γιατρούς δεν πειράζει όμως , έχω άλλα τρία έμβρυα που με περιμένουν ,θα σάς ενημερώσω όταν πάρω την άδεια για την επόμενη έμβρυο μεταφορά, εύχομαι να πήρα την σωστή απόφαση ο χρόνος θα δείξει , ευχαριστώ για όλα μου δώσατε πολύ δύναμη να συνεχίσω 

Καλή μου @Σία 1972φυσικά και να συνεχίσεις. Είμαστε ίδια ηλικία.. Εγώ τον Μάιο έκλεισα τα 50 και να που τώρα μέσα στην κοιλιά μου μεγαλώνει ένα μικρό θαυματακι σταλμένο από τον Θεό. .. Η μπεμπούλα μου.. Ήμουν από τις τυχερές που με την δεύτερη φορά έμεινα έγκυος.. Ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος.. Φαντάζομαι τα γνωρίζεις.. Αξίζει όμως τον κόπο ότι και αν πέρασα και αν περνάω καθ'ό,τι και η ηλικία μας δεν βοηθάει.. Αυτό που έχει σημασία είναι η μπεμπούλα μου να είναι καλά μες την κοιλιά μου και να γεννηθεί υγιέστατη να την κρατήσω στην αγκαλιά μου.. Τώρα έφτασα αισίως τις 28 εβδομάδες και 4 ημέρες.. Δόξα το Θεό.. Συνέχισε ακάθεκτη.. Μην κοιτάς πίσω.. Κάθε μέρα που ξημερώνει είναι μια καινούργια μέρα που θα σε φέρει πιο κοντά ώστε να πραγματοποιήσεις το όνειρο σου.. Στο εύχομαι ολόψυχα και περιμένω την μέρα που θα ακούσω τα ευχάριστα και για σένα. 

  • Μου αρέσει 13
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα αγαπημένες μου αγωνίστριες ,να σάς πω και εγώ τα νέα μου τόν Ιούνιο έκλεισα τα 50 και σκέφτηκα σοβαρά να δώσω ακόμη μία ευκαιρία στην ζωή μου μήπως αποκτήσω επιτέλους ένα παιδί , μετά από πολλή σκέψη και από την ενθάρρυνση σάς , απλώς τώρα πρέπει να πάρω την έγκριση από την Εθνική Αρχή και χρειάζεται να περάσω από γιατρούς δεν πειράζει όμως , έχω άλλα τρία έμβρυα που με περιμένουν ,θα σάς ενημερώσω όταν πάρω την άδεια για την επόμενη έμβρυο μεταφορά, εύχομαι να πήρα την σωστή απόφαση ο χρόνος θα δείξει , ευχαριστώ για όλα μου δώσατε πολύ δύναμη να συνεχίσω 

Kαλησπερα! Καλα θα κανεις να συνεχισεις τον αγωνα. Τρια εμβρυα δεν ειναι λιγα. Μανουλα θα γινεις! Εχει σιγουρα μια παραπανω δυσκολια για μας τις μεγαλοκοπελες η φροντιδα του παιδιου, αλλα μια χαρα τα καταφερνουμε και μια χαρα θα τα καταφερεις αν το επιθυμεις πολυ. Καλη επιστροφη λοιπον στον αγωνα.

Με ποιον γιατρο εισαι?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Simodoro είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Καλησπέρα εγώ είχα κάνει 3 προσπάθειες με δικά μας, συνολικά 7 εμβρυα μεταφέραμε. Τα τελευταία 3 ήταν βλαστοκυστες ελεγμενες με προεμφυτευτικο. Μηδέν πάντα. Γι αυτο το αποφασίσαμε για δοτρια. Και εμείς, επειδή ήμουν λίγο πριν τα 40 μου είχαμε πολύ καλή αναλογία εμβρυων, γονιμοποιημενων που κατέληγαν σε βλαστοκυστες. Αλλά πάλι τζίφος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημένες!!!! Σας έχασα για λίγο αλλά επανήλθα. Μπόλικες σελίδες αλλά τα κατάφερα και σας διαβασααααα

On 7/12/2022 at 7:02 AM, Villi said:

Αγαπημένες μου καλημέρα…εχθές κάναμε την  αυχενική και ο γιατρός μας είπε ότι τα βρίσκει όλα τέλεια, πετάω απο τη χαρά μου. Έχουμε ένα τέλειο πλασματάκι το οποίο μάλλον είναι αγοράκι.. ακόμα απίστευτο μου φαίνεται. Σε δέκα μέρες περίπου θα βγει και μια εξέταση που λέγεται NIPT και θα είμαστε 99,9% σίγουροι ότι είναι όλα καλά!!! 

Βιλακι μου ήρθε κιόλας η ώρα της αυχενικής. Πω πω πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός τελικά και δεν το καταλαβαίνουμε. Αγοράκι κι εσείς!!!! Θα σου πουν σίγουρα από το Nipt κι εμείς έτσι το μάθαμε. Με το καλό καρδούλα μου. Απολαυσε το ❤️❤️❤️❤️

On 7/12/2022 at 2:24 PM, aleka74 said:

Κορίτσια μεγάλη καθυστέρηση στα αποτελέσματα, κόντεψα να σκάσω από την αγωνία,  αλλά... 315 η χοριακή

Ολεεεεεεε. Μια καλή κι εύκολη εγκυμοσύνη εύχομαι κοπέλα μου. Γιουπιιιιι

On 7/12/2022 at 7:52 PM, chitaneta said:

Γεια σου καλή μου gigi! Πολυ χαίρομαι με τα νέα σου! Το κοριτσάκι σου μεγαλώνει φουλ! Κι εγω έκανα καμπύλη σακχαρου, βγήκε καλή, αλλά αυριο θα πάω στην ενδοκρινολογο να τα πουμε κι απο κοντα.

Περιμένω να πάω μες στη εβδομαδα για υπέρηχο να δουμε τον μπεμπη μας. Εχουμε να τον δουμε από την β επιπεδου και εχω αρχισει λιγο να αγχωνομαι, παρόλο που μου χτυπάει καθημερινα και μου υπενθυμιζει οτι βρισκεται εκεί:). Άντε να δούμε!

Θα σας γράψω νεα μολις έχω.

Πολλά φιλιά!

Συγχαρητηρια!!! Σου εύχομαι όλα καλα από εδώ και πέρα! Κι εγω με τον Κουρ είμαι, σχεδον 7 μηνών έγκυος. Βλέπω την κοιλιά κι ακομα δεν το πιστεύω!

Μπράβο Βίλλι μου! Πάει κι αυτό! Από εδώ και πέρα θα εισαι πιο ήσυχη. Που ν' αρχίσεις να το νιώθεις κιόλας!

Σε φιλώ πολύ

Κι άλλα ωραία νέα!!! Ελειψα για λίγο από το καφε και μονο όμορφα νεα διαβαζω!

Συγχαρητηρια κοπέλα μου!!!

Γλυκια μου @chitaneta άλλο ένα σκαλοπάτι πιο κοντά!!! Φιλακια σε σένα κι στο μπεμπακι σου χαδακια

On 7/13/2022 at 7:34 AM, Random said:

Κορίτσια καλημέρα σας! Ήθελα να μοιραστώ κ εγώ τα νέα μου μαζί σας. Γέννησα πριν 1 μήνα περίπου. Ένας φανταστικός μπέμπης ήρθε στην ζωή μας κ στο σπίτι μας κ μας γέμισε ευτυχία κ όνειρα. Εύχομαι σε όλες σας να να το ζήσετε! Μπορείτε! Θέλει υπομονή ηρεμία κ πίστη! Στην τελευταία εμβρυομεταφορά (αυτή του μπεμπη) δεν είχα τίποτα από τα τρία. Αλλά κ πάλι ήρθε. Γίνεται όμως Κορίτσια μου!!!! Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά κ ο μπέμπης ένα μεγάλο φιλί!ν

@Randomνα σας ζήσει!!! Να απολαύσετε κάθε στιγμή μαζί του ❤️❤️❤️❤️

@gigi 72 μου διάβασα τα νέα σου και πολύ χάρηκα. Το κοριτσάκι σας μεγαλώνει κ σε ακούω ήρεμη και χαρούμενη. Μεγάλη αγκαλιά κ φιλί 

Εγώ να σας πω εν τάχει νεακια. Μπεμπακι πολύ καλά. Κάναμε κ β επίπεδου κ σάκχαρο όλα καλά. Εγώ ταλαιπωρηθηκα λιγάκι με covid που κόλλησα κ αν κ το πέρασα σχετικά ελαφριά; γειά ο βήχας με πέθανε. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. 

Φιλάκια πολλά πολλά πολλά σε όλες 

 

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , vik80 είπε:

Καλησπέρα εγώ είχα κάνει 3 προσπάθειες με δικά μας, συνολικά 7 εμβρυα μεταφέραμε. Τα τελευταία 3 ήταν βλαστοκυστες ελεγμενες με προεμφυτευτικο. Μηδέν πάντα. Γι αυτο το αποφασίσαμε για δοτρια. Και εμείς, επειδή ήμουν λίγο πριν τα 40 μου είχαμε πολύ καλή αναλογία εμβρυων, γονιμοποιημενων που κατέληγαν σε βλαστοκυστες. Αλλά πάλι τζίφος...

Μετά τη δωρεά τα καταφέρατε; 

Τώρα που θα αλλάξω κέντρο σκέφτομαι να το συζητήσω από το γιατρό. 

Νόμιζα πως επιλέγουν αυτό το δρόμο όσες έχουν βιοχημικές ή παλινδομες 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας, στη δεδομένη φάση χρειάζομαι όσο κουράγιο και υποστήριξη μπορώ να πάρω από οπουδήποτε. :wub:

 

8 hours ago, MaryH said:

Kαλημερα! Καλως ηρθες και μπραβο σου για την αποφαση να προχωρησεις με ξενο υλικο. Αυτο δειχνει οτι εχεις πολυ δυναμη κι επιθυμια να γινεις μανουλα. 

Στο διπλανο δωματιο κοιμαται η κορη μου, παιδι που προηλθε κατα το ημισι με ξενο υλικο. Σου γραφω για να σου πω οτι αφου τα καταφερα εγω ,μετα απο τοσες αναποδιες, ειμαι σιγουρη οτι ολες θα τα καταφερετε. Αν διαβασεις το φορουμ, ειναι γεματο εγκυουλες που τα καταφεραν. Αυτο σημαινει οτι κι εσυ συντομα θα γινεις μανουλα. Στο ευχομαι ολοψυχα, καλη αρχη, κι ολα ευκολα να πανε απο δω κ μπρος!

@MaryH, να, τέτοια θέλω να ακούω, ακριβώς αυτό, ότι υπάρχει ελπίδα. Να χαίρεσαι την κορούλα σου, εύχομαι να είναι γερή και τυχερή στη ζωή της! Και ναι, όλο το φόρουμ είναι μία απόδειξη ότι υπάρχει ελπίδα, είμαι ακόμα στη σελίδα 104 και ήδη το έχω νιώσει αυτό που λες! :grin:

 

7 hours ago, Villi said:

Καλημέρα… καλά κλαίω με το όνομα που διάλεξες :P αυτό εμένα μου δείχνει ότι παρά τις αναποδιές δεν χάνεις το χιούμορ σου. Δεν μπορώ να φανταστώ τι αναποδιές σας έτυχαν με τις δότριες, θα ήθελα κάποια στιγμή να μας πεις, όπως και σε ποιο γιατρό είσαι. Η διπλή δωρεά συνήθως δίνει πολλά και καλά έμβρυα, πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά. Κάνε τη μελέτη σου και ότι θέλεις μας ρωτάς. Καλή επιτυχία !!!

Ναι, πικρό χιούμορ @Villi χαχαχαχαχα! :-P:D Κάτι είναι κι αυτό, αλλιώς το χάνεις, άλλες φορές τα καταφέρνω, άλλες φορές με παίρνει από κάτω, νομίζω όλες μας έτσι είμαστε.

Πήγαμε στο γιατρό το Σεπτέμβρη, μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη και είπαμε με το σύζυγο, οκ, το προχωράμε. Είχαμε ήδη αποφασίσει διπλή δωρεά, απλά ψαχνόμασταν για το που. Μας είπε κατα το Γενάρη θα βρεθεί δότρια, ο Γενάρης έγινε Απρίλης, και τελικά η ωοληψία της 1ης δότριας έγινε τέλη Μαΐου. 13 ωάρια, μόνο 5 ώριμα μας είπαν, οπότε μας είπαν να μην προχωρήσουμε. (Παρεμπιπτόντως, εγώ την 1η εξωσωματική την έκανα στα 42 κλεισμένα, είχα 10 ωάρια, 5 ώριμα, και μου είχανε πει από τότε ότι ήτανε χάλια η ποιότητα των ωαρίων μου και ότι δύσκολα θα τα καταφέρω με δικά μου, η δότρια ήταν 25 χρονών). Μία μέρα πριν την ωοληψία της 2ης δότριας μας ενημέρωσαν ότι η κοπέλα είχε κολλήσει κόβιντ και ότι η ωοληψία αναβλήθηκε. Η 3η δότρια μας είπαν είχε 9 ωάρια, μόνο 3 ώριμα, ακυρώθηκε και αυτό. Η 4η δότρια μας είπαν είχε 8 ωάρια, 7 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4, πήραμε 0 βλαστοκύστες. Είπαν το σπέρμα είναι καλό και ότι έφταιγαν τα ωάρια. Η 5η δότρια (αυτή που περιμένουμε τώρα) είχε 8 ωάρια, 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4 καλά, 2 έτσι κι έτσι, και τώρα περιμένουμε. Να πω ότι κλονίστηκα; Θα το πω. Να πω ότι από 'κει που έλεγα "α τι ωραία, τουλάχιστον με δωρεά θα έχω πολύ λιγότερο άγχος γιατί τα πράγματα είναι τελείως πιο εύκολα και στάνταρ", τώρα έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι θέλει να μου πει το σύμπαν εμμέσως πλην σαφέστατα; Θα το πω και αυτό. Αλλιώς τα περιμέναμε, αλλιώς μας ήρθανε. Μας είπαν ότι έχουνε πρόβλημα τα τελευταία 3 χρόνια λόγω κόβιντ να βρούνε καλές δότριες, αλλά και ότι αυτό που συνέβει σε μας δεν τους έχει συμβεί ποτέ άλλοτε. Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά ομολογώ πως μετά από όλα αυτά μου είναι κομματάκι δύσκολο. :unsure:

 

8 hours ago, Simodoro said:

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Γεια σου @Simodoro. Νομίζω οι απαντήσεις που σου έδωσαν τα κορίτσια πιο πάνω είναι κατατοπιστικότατες, αλλά ας σου πω κι εγώ το μονοπάτι μου.

 

Έκανα συνολικά 4 ωοληψίες και 5 εμβρυομεταφορές. Η ποιότητα των ωαρίων μου ήταν πολύ κακή λόγω ηλικίας, το σπέρμα καλό μεν αλλά είχε και τα θεματάκια του (πολύ υψηλός κατακερματισμός, DNA fragmentation στα αγγλικά, μεγάλη ηλικία και ένα θεματάκι στον καρυότυπο που οι γενετιστές δεν ήτανε σίγουροι αν δημιουργούσε πρόβλημα ή όχι). Είχα μία και μοναδική εγκυμοσύνη, η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε στην 11η εβδομάδα, κάναμε καρυότυπο είχε τρισωμία, έκτοτε έπαιρνα μόνο αρνητικές χοριακές και τη λυπητερή στο τέλος. Σε μένα λοιπόν ήταν πολύ παρόμοια με αυτό που είπε η Villi αυτά που με ώθησαν να πάρω την απόφαση. Η κούραση και η συνειδητοποίηση ότι όσο και αν προσπαθώ να σπρώχνω έναν τοίχο με τα χέρια δε θα γίνει ποτέ αφενός. Αφετέρου, παρόλο που μου έλεγαν ότι όσο έχω περίοδο και ωάρια (η ΑΜΗ μου είναι καλή, ακόμα και τώρα, στα 46) θεωρητικά μπορώ, κατάλαβα ότι αυτό το "θεωρητικά" είχε γίνει τζόκερ, οπότε η δωρεά ήταν μονόδρομος, γιατί εγώ θέλω να μεγαλώσω ένα παιδί, θέλω να το ζήσω αυτό, το θέλω πάρα πολύ, αλλά νιώθω και ότι το έχω ανάγκη, ότι έχω μία ανικανοποίητη λαχτάρα. Για κάποιες είναι πιο εύκολη η απόφαση της δωρεάς, άλλες θέλουν το χρόνο τους, εμένα πχ με καθυστέρησε ότι είχα πάντα ωάρια και η εγκυμοσύνη ήρθε στην 1η εμβρυομεταφορά, οπότε αυτό μου έδωσε φρούδες ελπίδες. Μέτρησε επίσης στην απόφασή μου και ότι το να καταφέρω να υιοθετήσω είναι ακόμα πιο δύσκολο, αλλιώς θα το προτιμούσα να σου πω την αλήθεια, από το να τρώω το άγχος που έχω φάει για το αν θα βρεθεί δότρια, αν θα έχουμε βλαστοκύστες, αν θα πετύχει κτλ κτλ.

 

Ο δρόμος προς τη δωρεά φαίνεται να έχει πολλά κοινά στοιχεία για τις περισσότερες γυναίκες, αλλά η τελική απόφαση είναι δική σου (οκ, του ζευγαριού, όταν υπάρχει σύζυγος/σύντροφος). Εγώ άργησα να την πάρω, ωστόσο έχω την ηρεμία ότι στο χρόνο που μου πήρε να καταλήξω, σιγουρεύτηκα ότι είναι κάτι που το θέλω πραγματικά, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πλέον για αυτό και αν τα καταφέρω θα νιώθω απίστευτα τυχερή και ευγνώμων. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις και ό,τι αποφασίσεις. :)

 

4 hours ago, Σία 1972 said:

Καλημέρα αγαπημένες μου αγωνίστριες ,να σάς πω και εγώ τα νέα μου τόν Ιούνιο έκλεισα τα 50 και σκέφτηκα σοβαρά να δώσω ακόμη μία ευκαιρία στην ζωή μου μήπως αποκτήσω επιτέλους ένα παιδί , μετά από πολλή σκέψη και από την ενθάρρυνση σάς , απλώς τώρα πρέπει να πάρω την έγκριση από την Εθνική Αρχή και χρειάζεται να περάσω από γιατρούς δεν πειράζει όμως , έχω άλλα τρία έμβρυα που με περιμένουν ,θα σάς ενημερώσω όταν πάρω την άδεια για την επόμενη έμβρυο μεταφορά, εύχομαι να πήρα την σωστή απόφαση ο χρόνος θα δείξει , ευχαριστώ για όλα μου δώσατε πολύ δύναμη να συνεχίσω 

Γεια σου @Σία 1972! Είμαι καινούρια εδώ, σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου! :)

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Fili said:

Αγαπημένες!!!! Σας έχασα για λίγο αλλά επανήλθα. Μπόλικες σελίδες αλλά τα κατάφερα και σας διαβασααααα

Βιλακι μου ήρθε κιόλας η ώρα της αυχενικής. Πω πω πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός τελικά και δεν το καταλαβαίνουμε. Αγοράκι κι εσείς!!!! Θα σου πουν σίγουρα από το Nipt κι εμείς έτσι το μάθαμε. Με το καλό καρδούλα μου. Απολαυσε το ❤️❤️❤️❤️

Ολεεεεεεε. Μια καλή κι εύκολη εγκυμοσύνη εύχομαι κοπέλα μου. Γιουπιιιιι

Γλυκια μου @chitaneta άλλο ένα σκαλοπάτι πιο κοντά!!! Φιλακια σε σένα κι στο μπεμπακι σου χαδακια

@Randomνα σας ζήσει!!! Να απολαύσετε κάθε στιγμή μαζί του ❤️❤️❤️❤️

@gigi 72 μου διάβασα τα νέα σου και πολύ χάρηκα. Το κοριτσάκι σας μεγαλώνει κ σε ακούω ήρεμη και χαρούμενη. Μεγάλη αγκαλιά κ φιλί 

Εγώ να σας πω εν τάχει νεακια. Μπεμπακι πολύ καλά. Κάναμε κ β επίπεδου κ σάκχαρο όλα καλά. Εγώ ταλαιπωρηθηκα λιγάκι με covid που κόλλησα κ αν κ το πέρασα σχετικά ελαφριά; γειά ο βήχας με πέθανε. Ευτυχώς τέλος καλό όλα καλά. 

Φιλάκια πολλά πολλά πολλά σε όλες 

 

 

Γεια σου καλη μου Fili!

χαιρομαι που εισαι τωρα καλυτερα και που ολα βαινουν καλως με τον μπεμπακο σας! 
εγω πηγα για υπερηχο, ολα καλα αλλά ο μπεμπης ειναι λιγο μεγαλουτσικος για τις εβδομαδες που εχει(1300 γρ, 27η εβδομαδα). Ο γιατρός μου δεν το βρισκει ανησυχητικό αλλά η ενδοκρινολογος μού είπε να προσεχω(ακομα παραπανω) υδατανθρακες και γλυκα. Κι εκει που ειχα κάνει την καμπυλη και ειχα παρει το οκ για κανα παγωτακι, τζιφος! Χαχαχα

περαστικα να εχεις γρηγορα!

φιλιά!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Fili είπε:

Βιλακι μου ήρθε κιόλας η ώρα της αυχενικής. Πω πω πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός τελικά και δεν το καταλαβαίνουμε. Αγοράκι κι εσείς!!!! Θα σου πουν σίγουρα από το Nipt κι εμείς έτσι το μάθαμε. Με το καλό καρδούλα μου. Απολαυσε το

Ευχαριστώ πολύ, τώρα πια άρχισα κάπως να χαλαρώνω και να το απολαμβάνω, η χαρά μου δεν υπάρχει. Τέλεια τα νέα σας με το μπεμπακι και τις εξετάσεις σου, τέλεια και που ξεμπέρδεψες με τον παλιο ιό. Εύχομαι τώρα να πάτε κάπου ωραία διακοπουλες και να ξεκουραστείτε!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...