Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 19 λεπτά , griaKota είπε:

Μου άρεσε πολύ το κοτούλα, τέλειο! :mrgreen:

Στην 4η δότρια (που ήταν η πρώτη δότρια που προχώρησε σε γονιμοποίηση, τις υπόλοιπες τις κόβανε πιο πριν, λόγω χαμηλού ποσοστού ώριμων) ήμασταν ήδη με ξένο σπέρμα. Γενικά είπαμε εξαρχής να το πάμε και με ξένο σπέρμα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Ρώτησα την υπεύθυνη μηπως έφταιγε το σπέρμα, μας είπε ότι από αυτά που είδανε πιστεύουνε ότι το πρόβλημα ήτανε στα ωάρια της δότριας και όχι στο σπέρμα και δε μας ζήτησαν να το αλλάξουμε, οπότε ώρα και αυτή η φορά με το ίδιο σπέρμα είναι. Υποτίθεται είναι ελεγμένο, από γνωστή τράπεζα της Αθήνας, από 24 χρονών νεαρό, οπότε περιμέναμε ότι θα είναι πολύ καλό.

Ο γιατρός μου είναι Θεσ/νίκη, όμως συνεργάζεται αποκλειστικά με το Γένεσις Αθηνών. Δεν είναι γνωστό όνομα (νομίζω), εμάς μας τον σύστησε η γυναικολόγος μου. Φοβάμαι να πω το όνομά του, μην τον κάψω τον άνθρωπο :oops:, πιθανότατα δε φταίει αυτός :(. Φαίνεται να ενδιαφέρεται, και γενικά έχει καλή συμπεριφορά απέναντί μας. Και με την υπεύθυνη του κέντρου που μιλήσαμε μας έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να μας βρει καλή δότρια, αλλά από ό,τι μας δώσανε να καταλάβουμε, η ζήτηση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της προσφοράς. Το κακό είναι ότι μας είπανε πως πρέπει να πληρώσουμε κανονικά αυτή τη φορά (όλα τα έξοδα πλην της εμβρυομεταφοράς), γιατί την προηγούμενη φορά που είχαμε 0 βλαστοκύστες δεν πληρώσαμε. Τώρα μας ζήτησαν να τα βάλουμε προκαταβολικά, μας είπανε ότι μπήκανε μέσα από τις προηγούμενες φορές (λες και ήτανε δικό μας το φταίξιμο), οπότε αν και αυτή τη φορά τζίφος, θα έχουμε πληρώσει ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα + την αναμονή τόσους μήνες + την ψυχική ταλαιπωρία. Τι να πω, όσο και να φαίνεται κάπως ύποπτη όλη αυτή η ιστορία, θέλω να πιστεύω ότι πραγματικά ήταν απλά τυχαία όλα αυτά και τώρα θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πάρουμε δάνειο (αν μας δώσουν!) για 2η προσπάθεια σε άλλο κέντρο, και ποιος ξέρει πόσους μήνες θα περιμένουμε πάλι.

Δεν ξερω , κατι δεν παει καλα εδω. Γι αυτο πας με ξενο υλικο, ειδικα οταν ειναι 100% ξενο κι απ τις δυο μεριες, και τα αποτελεσματα ειναι αποκαρδιωτικα. Δικο τους το προβλημα αυτοι να βρουν τη λυση αυτοι κ τα χρηματα. Δεν θα χρεωνεστε εσεις τις αποτυχιες των επιλογων τους. Οταν το υλικο εχει θεματα πρεπει να προχωρουν στο επομενο. Γιατι τα λεφτα που δινουμε ειναι πολλα βρε κοριτσι. Μαλλον πρεπει να γινετε πιο αυστηροι κ να τους θεσετε ορια

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

39 minutes ago, vik80 said:

Αχ μεγάλη κουβέντα είπες! Από το 2019 που παιδευόμαστε με εξωσωματικες, όχι μόνο δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ αλλά επίσης δεν είχα και καμιά κοπέλα γνωστή η φίλη που να είχε κάνει εξωσωματικη για να συμβουλεύτω. Άρα πήγαινα σαν κουτορνιθι, με τυφλή εμπιστοσύνη και στους δύο γιατρούς που άλλαξα, ο,τι έχω μάθει το έμαθα γιατί κάνανε πειράματα και παραλείψεις και άλλα πολλά πάνω μου. Δυστυχώς...

Αυτό ακριβώς που λες, μαθαίνεις από τις αποτυχίες και τις αστοχίες. Εγώ είχα φίλες που κάνανε, αλλά ήτανε και οι 2 35 χρονών, πέτυχαν και οι 2 με την 1η, με δικά τους, η μία με εξωσωματική, η άλλη με σπερματέγχυση. Τι να προλάβουνε να μάθουνε; Ευτυχώς βέβαια, χαίρομαι πολύ για αυτές, γιατί τέτοια ταλαιπωρία, ούτε στον εχθρό σου. Εγώ από την άλλη ήμουνα ήδη 42 στην 1η προσπαθεια, συγκρίνεται; Δυστυχώς δεν ήξερα καμία που να πήγε με δωρεά. Μεγάλη μου χαζομάρα που δεν εκμεταλλεύτηκα αυτό το τόπικ πιο πριν.

Ας πετύχει, να πετύχει μόνο κάποια στιγμή για όλες μας, και πιστεύω θα τα ξεχάσουμε όλα. Πραγματικά το πιστεύω.  

14 minutes ago, MaryH said:

Δεν ξερω , κατι δεν παει καλα εδω. Γι αυτο πας με ξενο υλικο, ειδικα οταν ειναι 100% ξενο κι απ τις δυο μεριες, και τα αποτελεσματα ειναι αποκαρδιωτικα. 

Συμφωνώ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, ότι ξένο σημαίνει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας. Όμως καθώς τρώγαμε τη μία ήττα μετά την άλλη απογοητεύτηκα. Κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο, αλλά όταν σε παίρνει η υπεύθυνη τηλέφωνο και σου λέει δεν το κάνουμε επίτηδες, και το έχουμε βάλει πείσμα να σας βρούμε καλή δοτρια, τι να πω; Μπορεί βέβαια να είναι και τυπικό, σαν την καημένη τη Phoebe που περίμενε στη γραμμή πελατών με τις ώρες και της έλεγαν ότι είναι η επόμενη και ότι "your call is important to us" :P, αλλά από την άλλη δε μπορώ και να το αποκλείσω να λένε αλήθεια.

 

31 minutes ago, MaryH said:

Δικο τους το προβλημα αυτοι να βρουν τη λυση αυτοι κ τα χρηματα. Δεν θα χρεωνεστε εσεις τις αποτυχιες των επιλογων τους. Οταν το υλικο εχει θεματα πρεπει να προχωρουν στο επομενο. Γιατι τα λεφτα που δινουμε ειναι πολλα βρε κοριτσι. Μαλλον πρεπει να γινετε πιο αυστηροι κ να τους θεσετε ορια

Σώθηκες τώρα χααχαχαχαχα! Αχ είμαι ΠΟΛΥ κότα, πραγματικά! Άει χάσου μυρμηγκάκι κι έτσι :oops:. Και δυστυχώς και ο άντρας μου τέτοιος είναι. Αν και, αν έχουμε πάλι 0 ή 1, σκεφτόμουν να ζητήσω κάποια χρήματα πίσω, ελπίζω να μην κωλώσω. Μπορεί να πάρω κουράγιο από δω μέσα και να διεκδικήσω κάτι σε περίπτωση που δεν έχουμε τίποτα πάλι. Αλλά να σου πω την αμαρτία μου, προτιμώ 1000 φορές απλά αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά, και να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτα. Έχω κουραστεί. Θέλω απλά έτσι μία φορά να μας πάνε τα πράγματα καλά. Και το εύχομαι για όλες τις γυναίκες που προσπαθούν, τις νιώθω.

Αύριο θα ξέρω. Μου είπαν ότι μπορεί κάποια να τα αφήσουνε άλλη μία μέρα, αλλά σε γενικές γραμμές θα ξέρω. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Αυτό ακριβώς που λες, μαθαίνεις από τις αποτυχίες και τις αστοχίες. Εγώ είχα φίλες που κάνανε, αλλά ήτανε και οι 2 35 χρονών, πέτυχαν και οι 2 με την 1η, με δικά τους, η μία με εξωσωματική, η άλλη με σπερματέγχυση. Τι να προλάβουνε να μάθουνε; Ευτυχώς βέβαια, χαίρομαι πολύ για αυτές, γιατί τέτοια ταλαιπωρία, ούτε στον εχθρό σου. Εγώ από την άλλη ήμουνα ήδη 42 στην 1η προσπαθεια, συγκρίνεται; Δυστυχώς δεν ήξερα καμία που να πήγε με δωρεά. Μεγάλη μου χαζομάρα που δεν εκμεταλλεύτηκα αυτό το τόπικ πιο πριν.

Ας πετύχει, να πετύχει μόνο κάποια στιγμή για όλες μας, και πιστεύω θα τα ξεχάσουμε όλα. Πραγματικά το πιστεύω.  

Συμφωνώ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, ότι ξένο σημαίνει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας. Όμως καθώς τρώγαμε τη μία ήττα μετά την άλλη απογοητεύτηκα. Κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο, αλλά όταν σε παίρνει η υπεύθυνη τηλέφωνο και σου λέει δεν το κάνουμε επίτηδες, και το έχουμε βάλει πείσμα να σας βρούμε καλή δοτρια, τι να πω; Μπορεί βέβαια να είναι και τυπικό, σαν την καημένη τη Phoebe που περίμενε στη γραμμή πελατών με τις ώρες και της έλεγαν ότι είναι η επόμενη και ότι "your call is important to us" :P, αλλά από την άλλη δε μπορώ και να το αποκλείσω να λένε αλήθεια.

 

Σώθηκες τώρα χααχαχαχαχα! Αχ είμαι ΠΟΛΥ κότα, πραγματικά! Άει χάσου μυρμηγκάκι κι έτσι :oops:. Και δυστυχώς και ο άντρας μου τέτοιος είναι. Αν και, αν έχουμε πάλι 0 ή 1, σκεφτόμουν να ζητήσω κάποια χρήματα πίσω, ελπίζω να μην κωλώσω. Μπορεί να πάρω κουράγιο από δω μέσα και να διεκδικήσω κάτι σε περίπτωση που δεν έχουμε τίποτα πάλι. Αλλά να σου πω την αμαρτία μου, προτιμώ 1000 φορές απλά αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά, και να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτα. Έχω κουραστεί. Θέλω απλά έτσι μία φορά να μας πάνε τα πράγματα καλά. Και το εύχομαι για όλες τις γυναίκες που προσπαθούν, τις νιώθω.

Αύριο θα ξέρω. Μου είπαν ότι μπορεί κάποια να τα αφήσουνε άλλη μία μέρα, αλλά σε γενικές γραμμές θα ξέρω. 

Ωραια, αφου το εχουνε βαλει πεισμα για καλη δοτρια να την βρουν αλλιως να αποζημιωσουν εκεινοι την "κακη" δοτρια και οχι εσεις. Τα λαθη ανθρωπινα αλλα οχι να τα πληρωνουν οι αλλοι συνεχεια! Δεν ξερω τι συμφωνια εχετε κανει βεβαια. Τα κοριτσια αν ξερουν να μας πουν τι γινεται σ  αυτες τις περιπτωσεις.Δεν μου εχει τυχει κ δεν ξερω.Παντως σε μενα μου φαινεται λογικο να αποζημιωθει κ η δοτρια εννοειται αλλα και εσεις για την ταλαιπωρια κ το στρες που τραβατε. Καταλαβαινω οτι δυσκολευεσαι να το πεις αλλα καποια στιγμη θα μιλησεις πιστευω. Βεβαια ας μην το γρουσουζευουμε. Μπορει τωρα να πανε ολα καλα. Στο ευχομαι ολοψυχα γλυκια μου. Περιμενουμε τα νεα σου:wub:

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Αύριο θα ξέρω. Μου είπαν ότι μπορεί κάποια να τα αφήσουνε άλλη μία μέρα, αλλά σε γενικές γραμμές θα ξέρω. 

Αααααχχχ γλυκιά μου κοτούλα, το Γενν.. ις δεν φημίζεται καθόλου μα καθόλου για την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων που δίνει, εκεί ήταν και η @vik80, μπορεί να σου πει περισσότερα. Εκει ημουν κι εγω με δικά μου ωάρια και όταν ήρθε η ώρα να περάσω στη δωρεά ο γιατρός μου με παρέπεμψε άλλου για τη δότρια, μου είχε πει ότι είναι τόσο μεγαλη η ζήτηση στο συγκεκριμένο κέντρο που θα ταλαιπωρηθώ. Που να το ξέρεις κι εσύ βέβαια… πάλι θα σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα σήμερα , μακάρι να πάρετε πολλά έμβρυα και να τελειώσει η ταλαιπωρία σας.  

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2022 at 7:02 ΠΜ, Villi είπε:

Αγαπημένες μου καλημέρα…εχθές κάναμε την  αυχενική και ο γιατρός μας είπε ότι τα βρίσκει όλα τέλεια, πετάω απο τη χαρά μου. Έχουμε ένα τέλειο πλασματάκι το οποίο μάλλον είναι αγοράκι.. ακόμα απίστευτο μου φαίνεται. Σε δέκα μέρες περίπου θα βγει και μια εξέταση που λέγεται NIPT και θα είμαστε 99,9% σίγουροι ότι είναι όλα καλά!!! 

Μπραβο σου ρε Βιλλακι μου!!!! Τα υπεροχα νεα συνεχιζονται!! Ποσο χαιροναι για σενα!! Το αξιζεις αγαπη μου!! Τωρα μπορεις να το απολαυσεις χωρις αγχος!♥️♥️♥️♥️♥️

On 12/7/2022 at 2:24 ΜΜ, aleka74 είπε:

Κορίτσια μεγάλη καθυστέρηση στα αποτελέσματα, κόντεψα να σκάσω από την αγωνία,  αλλά... 315 η χοριακή

Πρώτη χοριακη ειναι αυτη;  Μπραβο σου κοριτσι μου! Σουπερ νουμερο!!!♥️♥️

On 12/7/2022 at 7:52 ΜΜ, chitaneta είπε:

Γεια σου καλή μου gigi! Πολυ χαίρομαι με τα νέα σου! Το κοριτσάκι σου μεγαλώνει φουλ! Κι εγω έκανα καμπύλη σακχαρου, βγήκε καλή, αλλά αυριο θα πάω στην ενδοκρινολογο να τα πουμε κι απο κοντα.

Περιμένω να πάω μες στη εβδομαδα για υπέρηχο να δουμε τον μπεμπη μας. Εχουμε να τον δουμε από την β επιπεδου και εχω αρχισει λιγο να αγχωνομαι, παρόλο που μου χτυπάει καθημερινα και μου υπενθυμιζει οτι βρισκεται εκεί:). Άντε να δούμε!

Θα σας γράψω νεα μολις έχω.

Πολλά φιλιά!

Συγχαρητηρια!!! Σου εύχομαι όλα καλα από εδώ και πέρα! Κι εγω με τον Κουρ είμαι, σχεδον 7 μηνών έγκυος. Βλέπω την κοιλιά κι ακομα δεν το πιστεύω!

Μπράβο Βίλλι μου! Πάει κι αυτό! Από εδώ και πέρα θα εισαι πιο ήσυχη. Που ν' αρχίσεις να το νιώθεις κιόλας!

Σε φιλώ πολύ

Κι άλλα ωραία νέα!!! Ελειψα για λίγο από το καφε και μονο όμορφα νεα διαβαζω!

Συγχαρητηρια κοπέλα μου!!!

Κοριτσαρα μου μας ελειψες! Πολυ χαιρομαι με τα νεα σου!!!! Ο αγοραρος μεγαλωνει και σε τρελαινει και που σαι ακομα!!!! Χαδακια στην κοιλιτσα απο μενα!!! Ολα να καλα πανε και θα συνεχισουν να πηγαινουν τελεια♥️♥️♥️!

 

On 13/7/2022 at 3:31 ΠΜ, Xenia222 είπε:

Γειά σου @Viv37 ! Πως είσαι κοριτσάκι? Λοιπόν τα δικά μου νέα   , είμαι 11 εβδ. Την άλλη εβδομάδα έχω αυχενική. Μέχρι στιγμής προχωρούν καλά και τα τρία... Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αλλά έχω και κάτι αϋπνίες, βλέπεις τι ώρα γράφω... Βήμα βήμα..

Πολυ ωραια νεα αγαπημενη μου!! Πολυ χαιρομαι που προχωρανε ολα καλα και ετσι να συνεχισουν ευχομαι! Τρελα θα ειναι να τα δεις και τα 3 στην αυχενικη!!!! @Condios ριξε ενα ντελαπονγκο για το κοριτσι μας!!! 

 

On 13/7/2022 at 7:34 ΠΜ, Random είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας! Ήθελα να μοιραστώ κ εγώ τα νέα μου μαζί σας. Γέννησα πριν 1 μήνα περίπου. Ένας φανταστικός μπέμπης ήρθε στην ζωή μας κ στο σπίτι μας κ μας γέμισε ευτυχία κ όνειρα. Εύχομαι σε όλες σας να να το ζήσετε! Μπορείτε! Θέλει υπομονή ηρεμία κ πίστη! Στην τελευταία εμβρυομεταφορά (αυτή του μπεμπη) δεν είχα τίποτα από τα τρία. Αλλά κ πάλι ήρθε. Γίνεται όμως Κορίτσια μου!!!! Σας στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά κ ο μπέμπης ένα μεγάλο φιλί!

Αχ τι υπεροχα νεα ειναι αυτα σημερα! Τι ωραια μερα!!! Να σου ζησει το παλικαρακι σου! Να ειναι παντα ευτυχισμενος και τυχερος και να τον χαιρεσαι! Μας εδωσες πολυ κουραγιο και χαρα μεντο μηνυμα σου♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

On 17/7/2022 at 7:54 ΠΜ, Simodoro είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ήθελα να ρωτήσω όσες έχετε πάρει δανικά ωάρια, το αποφασίσατε γιατί είχατε βιοχημικές ή καθόλου εμφύτευση; 

Εγώ έχω  μεταφέρει συνολικά 10 έμβρυα, υποτίθεται καλής ποιότητας και το αποτέλεσμα ήταν πάντα μηδέν.

Δεν έχω πρόβλημα με τη διέγερση και φτάνουν πάντα σε βλαστοκυστες αλλά το αποτέλεσμα... 

Τι θα κάνατε στη θέση μου; 

Μμμμ εχετε ελεγξει το σπερμα για κατακερματισμο;; Αν οχι να τα ψαξετε ολα! Συνηθως οι γιατροι το αφηνουν για το τελος αυτο. Πολυ κακως! Οταν λες μηδεν το αποτελεσμα εννοεις οτο ποτε δεν εγινε εμφυτευση ή γινοταν και δεν προχωρουσε; Αν δεν εμφυτευονται ισως αξιζει τον κοπο να κανεις εκεινη την εξεταση που δειχνει το παραθυρο εμφυτευσης @marina_86 πώς το λενε ακριβως; ΕΡΑ ; Αν ειχες εμφυτευση αλλα δεν προχωρουσε θα βοηθουσε ισως ενας προεμφυτευτικος ελεγχος για να δειτε για χρωμοσωμικες αμωμαλιες; 

Τη λυση της δοτριας στην προτεινε ο γιατρος σου; Πώς το δικαιολογησε. Για να το ειπε κατι θα ξερει φυσικα απλως ρωταω αν σου ειπε κ εσενα. Γιατι αν ηταν καλης ποιοτητας πρωτα θα πρεπει ποστευω να ψαξεις και τη μητρα σου λιγο και τις σαλπιγγες.

Εγω πηγα με δοτρια (οχι δανεικα, τα αγοραζουμε δεν τα δανειζομαστε♥️) γιατι δεν εχω δικα μου ωαρια. 

21 ώρες πρίν, Σία 1972 είπε:

Καλημέρα αγαπημένες μου αγωνίστριες ,να σάς πω και εγώ τα νέα μου τόν Ιούνιο έκλεισα τα 50 και σκέφτηκα σοβαρά να δώσω ακόμη μία ευκαιρία στην ζωή μου μήπως αποκτήσω επιτέλους ένα παιδί , μετά από πολλή σκέψη και από την ενθάρρυνση σάς , απλώς τώρα πρέπει να πάρω την έγκριση από την Εθνική Αρχή και χρειάζεται να περάσω από γιατρούς δεν πειράζει όμως , έχω άλλα τρία έμβρυα που με περιμένουν ,θα σάς ενημερώσω όταν πάρω την άδεια για την επόμενη έμβρυο μεταφορά, εύχομαι να πήρα την σωστή απόφαση ο χρόνος θα δείξει , ευχαριστώ για όλα μου δώσατε πολύ δύναμη να συνεχίσω 

Μπραβο σου Σια μου! Πηρες πολυ σωστη αποφαση κατα τη γνωμη μου απο τη στιγμη που το θελεις τοσο πολυ! Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μας γεμισεις με χαρα συντομα με υπεροχη νουμεραρα χοριακης!

 

17 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας, στη δεδομένη φάση χρειάζομαι όσο κουράγιο και υποστήριξη μπορώ να πάρω από οπουδήποτε. :wub:

 

@MaryH, να, τέτοια θέλω να ακούω, ακριβώς αυτό, ότι υπάρχει ελπίδα. Να χαίρεσαι την κορούλα σου, εύχομαι να είναι γερή και τυχερή στη ζωή της! Και ναι, όλο το φόρουμ είναι μία απόδειξη ότι υπάρχει ελπίδα, είμαι ακόμα στη σελίδα 104 και ήδη το έχω νιώσει αυτό που λες! :grin:

 

Ναι, πικρό χιούμορ @Villi χαχαχαχαχα! :-P:D Κάτι είναι κι αυτό, αλλιώς το χάνεις, άλλες φορές τα καταφέρνω, άλλες φορές με παίρνει από κάτω, νομίζω όλες μας έτσι είμαστε.

Πήγαμε στο γιατρό το Σεπτέμβρη, μας ενέπνευσε εμπιστοσύνη και είπαμε με το σύζυγο, οκ, το προχωράμε. Είχαμε ήδη αποφασίσει διπλή δωρεά, απλά ψαχνόμασταν για το που. Μας είπε κατα το Γενάρη θα βρεθεί δότρια, ο Γενάρης έγινε Απρίλης, και τελικά η ωοληψία της 1ης δότριας έγινε τέλη Μαΐου. 13 ωάρια, μόνο 5 ώριμα μας είπαν, οπότε μας είπαν να μην προχωρήσουμε. (Παρεμπιπτόντως, εγώ την 1η εξωσωματική την έκανα στα 42 κλεισμένα, είχα 10 ωάρια, 5 ώριμα, και μου είχανε πει από τότε ότι ήτανε χάλια η ποιότητα των ωαρίων μου και ότι δύσκολα θα τα καταφέρω με δικά μου, η δότρια ήταν 25 χρονών). Μία μέρα πριν την ωοληψία της 2ης δότριας μας ενημέρωσαν ότι η κοπέλα είχε κολλήσει κόβιντ και ότι η ωοληψία αναβλήθηκε. Η 3η δότρια μας είπαν είχε 9 ωάρια, μόνο 3 ώριμα, ακυρώθηκε και αυτό. Η 4η δότρια μας είπαν είχε 8 ωάρια, 7 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4, πήραμε 0 βλαστοκύστες. Είπαν το σπέρμα είναι καλό και ότι έφταιγαν τα ωάρια. Η 5η δότρια (αυτή που περιμένουμε τώρα) είχε 8 ωάρια, 6 ώριμα, γονιμοποιήθηκαν 4 καλά, 2 έτσι κι έτσι, και τώρα περιμένουμε. Να πω ότι κλονίστηκα; Θα το πω. Να πω ότι από 'κει που έλεγα "α τι ωραία, τουλάχιστον με δωρεά θα έχω πολύ λιγότερο άγχος γιατί τα πράγματα είναι τελείως πιο εύκολα και στάνταρ", τώρα έχω αρχίσει να πιστεύω ότι κάτι θέλει να μου πει το σύμπαν εμμέσως πλην σαφέστατα; Θα το πω και αυτό. Αλλιώς τα περιμέναμε, αλλιώς μας ήρθανε. Μας είπαν ότι έχουνε πρόβλημα τα τελευταία 3 χρόνια λόγω κόβιντ να βρούνε καλές δότριες, αλλά και ότι αυτό που συνέβει σε μας δεν τους έχει συμβεί ποτέ άλλοτε. Δεν ξέρω τι να πιστέψω πια. Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη, αλλά ομολογώ πως μετά από όλα αυτά μου είναι κομματάκι δύσκολο. :unsure:

 

Γεια σου @Simodoro. Νομίζω οι απαντήσεις που σου έδωσαν τα κορίτσια πιο πάνω είναι κατατοπιστικότατες, αλλά ας σου πω κι εγώ το μονοπάτι μου.

 

Έκανα συνολικά 4 ωοληψίες και 5 εμβρυομεταφορές. Η ποιότητα των ωαρίων μου ήταν πολύ κακή λόγω ηλικίας, το σπέρμα καλό μεν αλλά είχε και τα θεματάκια του (πολύ υψηλός κατακερματισμός, DNA fragmentation στα αγγλικά, μεγάλη ηλικία και ένα θεματάκι στον καρυότυπο που οι γενετιστές δεν ήτανε σίγουροι αν δημιουργούσε πρόβλημα ή όχι). Είχα μία και μοναδική εγκυμοσύνη, η καρδιά του εμβρύου σταμάτησε στην 11η εβδομάδα, κάναμε καρυότυπο είχε τρισωμία, έκτοτε έπαιρνα μόνο αρνητικές χοριακές και τη λυπητερή στο τέλος. Σε μένα λοιπόν ήταν πολύ παρόμοια με αυτό που είπε η Villi αυτά που με ώθησαν να πάρω την απόφαση. Η κούραση και η συνειδητοποίηση ότι όσο και αν προσπαθώ να σπρώχνω έναν τοίχο με τα χέρια δε θα γίνει ποτέ αφενός. Αφετέρου, παρόλο που μου έλεγαν ότι όσο έχω περίοδο και ωάρια (η ΑΜΗ μου είναι καλή, ακόμα και τώρα, στα 46) θεωρητικά μπορώ, κατάλαβα ότι αυτό το "θεωρητικά" είχε γίνει τζόκερ, οπότε η δωρεά ήταν μονόδρομος, γιατί εγώ θέλω να μεγαλώσω ένα παιδί, θέλω να το ζήσω αυτό, το θέλω πάρα πολύ, αλλά νιώθω και ότι το έχω ανάγκη, ότι έχω μία ανικανοποίητη λαχτάρα. Για κάποιες είναι πιο εύκολη η απόφαση της δωρεάς, άλλες θέλουν το χρόνο τους, εμένα πχ με καθυστέρησε ότι είχα πάντα ωάρια και η εγκυμοσύνη ήρθε στην 1η εμβρυομεταφορά, οπότε αυτό μου έδωσε φρούδες ελπίδες. Μέτρησε επίσης στην απόφασή μου και ότι το να καταφέρω να υιοθετήσω είναι ακόμα πιο δύσκολο, αλλιώς θα το προτιμούσα να σου πω την αλήθεια, από το να τρώω το άγχος που έχω φάει για το αν θα βρεθεί δότρια, αν θα έχουμε βλαστοκύστες, αν θα πετύχει κτλ κτλ.

 

Ο δρόμος προς τη δωρεά φαίνεται να έχει πολλά κοινά στοιχεία για τις περισσότερες γυναίκες, αλλά η τελική απόφαση είναι δική σου (οκ, του ζευγαριού, όταν υπάρχει σύζυγος/σύντροφος). Εγώ άργησα να την πάρω, ωστόσο έχω την ηρεμία ότι στο χρόνο που μου πήρε να καταλήξω, σιγουρεύτηκα ότι είναι κάτι που το θέλω πραγματικά, δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία πλέον για αυτό και αν τα καταφέρω θα νιώθω απίστευτα τυχερή και ευγνώμων. Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε ό,τι κάνεις και ό,τι αποφασίσεις. :)

 

Γεια σου @Σία 1972! Είμαι καινούρια εδώ, σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου! :)

Κοριτσι μου καλως μας ηρθες και καλο διαβασμα!! Εχω παθει σοκ με οσα περασες με τις δοτριες! Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο. Θα ηθελα λοιπον να μου λυσεις καποιες αποριες. Με ολες αυτες τις δοτριες ο δοτης ηταν ο ιδιος; Μηπως εφταιγε το σπερμα και οχι τα ωαρια; Ολες αυτες οι δοτριες ηταν απο το ιδιο κεντρο; πραγματικα πολυ αγχος! Κ εγω γκρινιαζα που πηραμε μονο 3 βλαστοκυστες απο τη δοτρια μας!! Με μουτζωνω τωρα να ξερεις! 

Παντως κ εγω πιστευω οτι το συμπαν προσπαθει να σου πει κατι. Οτι συντομα θα αποκτησεις ενα υπεροχο μωρακι (ή και 2) και θα ειναι τοσο τελειο που θα λες οτι μαλλον χρειαζοταν ολη αυτη η ταλαιπωρια για να δυνανωσεις ακομα περισσοτερο (γιατι για το οτι εισαι ηδη παρα πολυ δυνατη δεν υπαρχει αμφιβολια) και να εχεις την ενεργεια να ζεις υπεροχες στιγμες μαζι του. Μην το βαζεις κατω. Θα τα καταφερεις! Ειμαι σιγουρη γι αυτο. Και οσο θα διαβαζεις το καφε μας τοσο θα σιγουρευεσαι κ εσυ γιατι ειναι γεματο θαυματα♥️♥️♥️

17 ώρες πρίν, chitaneta είπε:

Γεια σου καλη μου Fili!

χαιρομαι που εισαι τωρα καλυτερα και που ολα βαινουν καλως με τον μπεμπακο σας! 
εγω πηγα για υπερηχο, ολα καλα αλλά ο μπεμπης ειναι λιγο μεγαλουτσικος για τις εβδομαδες που εχει(1300 γρ, 27η εβδομαδα). Ο γιατρός μου δεν το βρισκει ανησυχητικό αλλά η ενδοκρινολογος μού είπε να προσεχω(ακομα παραπανω) υδατανθρακες και γλυκα. Κι εκει που ειχα κάνει την καμπυλη και ειχα παρει το οκ για κανα παγωτακι, τζιφος! Χαχαχα

περαστικα να εχεις γρηγορα!

φιλιά!

Ενταξει το βαρος δεν το βλεπω τοσο κακο! Η κουμπαρα μου γεννησε στην 34 εβδομαδα διδυμακια τα οποια ζυγιζαν 2700 και 2600 και αυτος ηταν και ο λογος που δε χρειαστηκαν θερμοκοιτξδα. 2 μερουλες μονο και μετα βγηκαν! Βεβαια καλο ειναι να κανεις υπομονη με τα γλυκακια. Μονο καλο θα σου κανει να τα αποφυγεις και οταν γεννησεις θα σου στειλουμε ενα ψυγειο ολοκληρο με οτι παγωτο ονειρευεσαι μεσα♥️♥️♥️

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, chara14 είπε:

Ναι,ναι!! Σε 20 ημέρες περίπου μου είχαν απαντήσει. Ανησυχούσα μήπως δεν είχαν λάβει το e mail... Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Πολύ καλά εγώ τώρα μαζεύω τα χαρτιά για να τους τα στείλω ,να σε ρωτήσω Χαρά για τόν μαστό σε τη γιατρό πήγες? εγώ έχω τη μαστογραφία και τόν υπέρηχο και το οκ από τον γυναικολόγο όμως στα χαρτιά γράφει ειδικό γιατρό για μαστό εσύ από τη γιατρό πήρες χαρτί?

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Δε σου κρύβω ότι κι εμένα μου φάνηκε κάπως όλο αυτό. Είμαι από Θεσσαλονίκη, όμως το κέντρο είναι στην Αθήνα, έιναι μεγάλο και γνωστό. Πραγματικά όλο αυτό με τις δότριες ήταν η αφορμή να αρχίσω να διαβάζω αυτό το τόπικ (όχι ο μόνος λόγος, εννοείται), γιατί κάπως αλλιώς τα ήξερα και τα περίμενα κι εγώ. Ήθελα να δω τι στο καλό παίζει, γιατί με έχουνε πιάσει τα παρανοϊκά μου, πχ ότι μας ρίχνουνε και δίνουνε τα ωάρια σε άλλες, όμως μετά σκέφτηκα γιατί; Στο κάτω κάτω δίνουμε όσα μας ζήτησαν (που είναι πάρα πολλά!), δε μας έκαναν κάποιο σκόντο, οπότε ποιος ο λόγος; Δε βγάζω άκρη. Το θέμα είναι ότι μας είπανε ότι τώρα έχουνε μπει μέσα (από την προηγούμενη προσπάθεια, με 0 βλαστοκύστες), και ότι θα πρέπει να δώσουμε το ποσό, ανεξαρτήτως του αριθμού βλαστοκυστών που θα πάρουμε, και εμείς δεν την παλεύουμε οικονομικά για να κάνουμε προσπάθεια αλλού αν έχουμε πάλι 0 - τουλάχιστον όχι άμεσα. Τεσπά, σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για τις ευχές σου, κι εγώ εύχομαι να πάει καλά! :-P

Διάβασα και τα υπέροχα νέα σου, πραγματικά χάρηκα ΤΟΣΟ πολύ! Κι ας μη σε ξέρω καθόλου, μου δίνεις λίγη από τη χαρά σου, πίστεψέ με! Με το καλό το αγοράκι σου!!! :-D:-D:-D

Εγώ δεν ήξερα καν ότι μπορείς να κάνεις τέτοια διαπραγμάτευση. Έπρεπε να είχα μπει σε αυτό το τόπικ πριν διαλέξουμε κέντρο! Πίστευα βλακωδώς ότι ένας μεγάλος αρισθμός βλαστοκυστών είναι δεδομένος όταν πας με δότρια, δε σκέφτηκα ποτέ ότι θα έπρεπε να θέσω ένα ελάχιστο όριο. Επίσης, εμείς το ξεκαθαρίσαμε εξαρχής ότι θέλαμε μόνο ένα έμβρυο ανά εμβρυομεταφορά, γιατί φοβάμαι το ενδεχόμενο δίδυμης κύησης λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας που έχω. Σκέφτομαι μήπως αυτός είναι ο λόγος που μας δίνουνε λίγα ωάρια ίσως; Με τη λογική ότι αν είχαμε πχ 6 καλές βλαστοκύστες, πες βάζαμε το 1 και πετύχαινε, 5 στην κατάψυξη για αδερφάκι (αν και εφόσον) σου λέει είναι πολλά, τι να τα κάνει αυτή; Θα τη διαβάσω την ιστορία σου, νομίζω θα μάθω πολλά.

(Συγγνώμη για τη σφήνα :P)

Αν δεν εχουν πολλες δοτριες λογω κοβιντ το πιο πιθανο ειναι να μοιραζουν τα ωαρια σε 2 ληπτριες. Γενικα συμβαινει αυτο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι.  Τωρα για τα λεφτα ειναι μια πικρη ιστορια. Πληρωνεις τα ωαρια και οχι τις βλαστοκυστες που παιρνεις. Καποιος πρεπει να πληρωσει για την ωοληψια και τα φαρμακα της δοτριας. Υπαρχουν κεντρα που διαπραγματευονται τον αρθμο βλαστοκυστεων που θα παρουμε. Ειναι αναλογα με το πως λειτουργει το καθενα. Για το δικο σου συμφωνω με τη Βιλλη. Κατι περιεργο συμβαινει! Αλλα το οτι θα γινεις μανουλα ειναι σιγουρο

 

11 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Αχ πόσο μου άρεσε το κοτούλα χαχαχαχα! Με έκανες να γελάσω, σε ευχαριστώ, δε γελάω πολύ τελευταία. Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις όμορφες ευχές σου, να είσαι καλά! Αύριο θα μάθουμε αν έφτασε κάποιο 5ης μέρας και πόσα. Θα σας πω! :wub::wub::wub:

ωπ! Τα διαβαζω με χρονοκαθυστερηση! Τρεχω μα δω αν εγραψες νεα σημερα!!

 

10 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αχ μεγάλη κουβέντα είπες! Από το 2019 που παιδευόμαστε με εξωσωματικες, όχι μόνο δεν είχα ανακαλύψει το φόρουμ αλλά επίσης δεν είχα και καμιά κοπέλα γνωστή η φίλη που να είχε κάνει εξωσωματικη για να συμβουλεύτω. Άρα πήγαινα σαν κουτορνιθι, με τυφλή εμπιστοσύνη και στους δύο γιατρούς που άλλαξα, ο,τι έχω μάθει το έμαθα γιατί κάνανε πειράματα και παραλείψεις και άλλα πολλά πάνω μου. Δυστυχώς...

Η αληθεια ειναι οτι το καφε μας ειναι τεραστια βοηθεια. Και ψυχολογικη και πρακτικη. Γιατι ακομα και αυτοι που μας αγαπανε και ειναι υποστηρικτικοι δεν μπορουν να καταλαβουν αν δεν μπουν στο χορο. 

 

10 ώρες πρίν, griaKota είπε:

Μου άρεσε πολύ το κοτούλα, τέλειο! :mrgreen:

Στην 4η δότρια (που ήταν η πρώτη δότρια που προχώρησε σε γονιμοποίηση, τις υπόλοιπες τις κόβανε πιο πριν, λόγω χαμηλού ποσοστού ώριμων) ήμασταν ήδη με ξένο σπέρμα. Γενικά είπαμε εξαρχής να το πάμε και με ξένο σπέρμα, για να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Ρώτησα την υπεύθυνη μηπως έφταιγε το σπέρμα, μας είπε ότι από αυτά που είδανε πιστεύουνε ότι το πρόβλημα ήτανε στα ωάρια της δότριας και όχι στο σπέρμα και δε μας ζήτησαν να το αλλάξουμε, οπότε ώρα και αυτή η φορά με το ίδιο σπέρμα είναι. Υποτίθεται είναι ελεγμένο, από γνωστή τράπεζα της Αθήνας, από 24 χρονών νεαρό, οπότε περιμέναμε ότι θα είναι πολύ καλό.

Ο γιατρός μου είναι Θεσ/νίκη, όμως συνεργάζεται αποκλειστικά με το Γένεσις Αθηνών. Δεν είναι γνωστό όνομα (νομίζω), εμάς μας τον σύστησε η γυναικολόγος μου. Φοβάμαι να πω το όνομά του, μην τον κάψω τον άνθρωπο :oops:, πιθανότατα δε φταίει αυτός :(. Φαίνεται να ενδιαφέρεται, και γενικά έχει καλή συμπεριφορά απέναντί μας. Και με την υπεύθυνη του κέντρου που μιλήσαμε μας έδωσε την εντύπωση ότι προσπαθεί να μας βρει καλή δότρια, αλλά από ό,τι μας δώσανε να καταλάβουμε, η ζήτηση είναι κατά πολύ μεγαλύτερη της προσφοράς. Το κακό είναι ότι μας είπανε πως πρέπει να πληρώσουμε κανονικά αυτή τη φορά (όλα τα έξοδα πλην της εμβρυομεταφοράς), γιατί την προηγούμενη φορά που είχαμε 0 βλαστοκύστες δεν πληρώσαμε. Τώρα μας ζήτησαν να τα βάλουμε προκαταβολικά, μας είπανε ότι μπήκανε μέσα από τις προηγούμενες φορές (λες και ήτανε δικό μας το φταίξιμο), οπότε αν και αυτή τη φορά τζίφος, θα έχουμε πληρώσει ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα + την αναμονή τόσους μήνες + την ψυχική ταλαιπωρία. Τι να πω, όσο και να φαίνεται κάπως ύποπτη όλη αυτή η ιστορία, θέλω να πιστεύω ότι πραγματικά ήταν απλά τυχαία όλα αυτά και τώρα θα έχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να πάρουμε δάνειο (αν μας δώσουν!) για 2η προσπάθεια σε άλλο κέντρο, και ποιος ξέρει πόσους μήνες θα περιμένουμε πάλι.

Ευχομαι να μη χρειαστει δανειο και να παρετε αρκετες βλαστοκυστες για να σσ κανουν μανουλα αυτη τη φορα. Τωρα αυτο το μπηκανε μεσα δεν τπ σχολιαζω. Εχασαν 1000 ευρω απο τα εκατομμυρια που βγαζουν...Αλλα σε ολα σχεδον πληρωνεις ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Villi είπε:

Αααααχχχ γλυκιά μου κοτούλα, το Γενν.. ις δεν φημίζεται καθόλου μα καθόλου για την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων που δίνει, εκεί ήταν και η @vik80, μπορεί να σου πει περισσότερα. Εκει ημουν κι εγω με δικά μου ωάρια και όταν ήρθε η ώρα να περάσω στη δωρεά ο γιατρός μου με παρέπεμψε άλλου για τη δότρια, μου είχε πει ότι είναι τόσο μεγαλη η ζήτηση στο συγκεκριμένο κέντρο που θα ταλαιπωρηθώ. Που να το ξέρεις κι εσύ βέβαια… πάλι θα σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα σήμερα , μακάρι να πάρετε πολλά έμβρυα και να τελειώσει η ταλαιπωρία σας.  

Αχ και το σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν εκεί η κοπέλα άμα σου πω, αλλά λέω ας μην είμαι προκατειλημμενη. Και εγώ είμαι πολύ δυσαρεστημενη, όχι μόνο για ποσότητα και για ποιοτητα αλλά και γιατί με είχαν 50 μέρες στην προετοιμασία με cyclacur χωρίς αντιπηκτικες και ηταν επικίνδυνο όπως έμαθα αργότερα. Επίσης θα σας πω και κάτι άλλο που με στενοχώρησε και με προβλημάτισε πολύ. Φίλη από Θεσσαλονίκη που προχώρησε με δωρεα εκεί, πήρε μόνο 2 βλαστοκύστες. Έμεινε έγκυος, το έχασε 12 εβδομάδων, και ο καρυοτυπος έδειξε σύνδρομο Τέρνερ. Εμένα βέβαια δεν μου έκαναν καρυοτυπο, αλλά πλέον τείνω να πιστεύω ότι ήταν προβληματικό το έμβρυο.

  • Λυπημένη/-ος 5
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, chitaneta said:

Αχ Fili μου δεν εχω παρει πολλα κιλα, 4 κιλα εχω παρει αλλά η ενδοκρινολογος μού είπε αν ο μπεμπης ειναι λιγο πιο βαρυς απο το συνηθισμενο να της το πω. Βεβαια μου ειπε να τα τρωω τα παγωτακια μου που και που…Και τωρα που πηγαμε για υπερηχο πραγματι ο μπεμπης ειναι λιγο πιο μεγαλος και μου ειπε προσοχη με υδατανθρακες και γλυκα. Ε κι εγω ειπα να τα κοψω τα γλυκα τελειως μεχρι τον επομενο υπερηχο και βλέπουμε…

Μόνο 4? Τίποτα καλέ! Φάε εκεί τα παγωτάκια σου κ απολαυσε το ❤️❤️❤️❤️❤️ αφού έκανες κ καμπύλη υποθέτω δεν υπάρχει θέμα. Ο γιατρός εμάς αυτό μας είχε πει απλά. Να δούμε αν το μωρό έχει παθολογικά αιτία για μέγεθος ή όχι. Εφόσον καμπύλη καθαρή μια χαρά. Όπως και να έχει φιλιά πολλά πολλά 

13 hours ago, MaryH said:

Δεν ξερω , κατι δεν παει καλα εδω. Γι αυτο πας με ξενο υλικο, ειδικα οταν ειναι 100% ξενο κι απ τις δυο μεριες, και τα αποτελεσματα ειναι αποκαρδιωτικα. Δικο τους το προβλημα αυτοι να βρουν τη λυση αυτοι κ τα χρηματα. Δεν θα χρεωνεστε εσεις τις αποτυχιες των επιλογων τους. Οταν το υλικο εχει θεματα πρεπει να προχωρουν στο επομενο. Γιατι τα λεφτα που δινουμε ειναι πολλα βρε κοριτσι. Μαλλον πρεπει να γινετε πιο αυστηροι κ να τους θεσετε ορια

Πολυ σωστά. Συμφωνώ απόλυτα. Δε διαλέγουμε εμείς τις δοτριες άρα δεν έχουμε ευθύνη σε αυτό το θέμα καθόλου. 

13 hours ago, griaKota said:

Αυτό ακριβώς που λες, μαθαίνεις από τις αποτυχίες και τις αστοχίες. Εγώ είχα φίλες που κάνανε, αλλά ήτανε και οι 2 35 χρονών, πέτυχαν και οι 2 με την 1η, με δικά τους, η μία με εξωσωματική, η άλλη με σπερματέγχυση. Τι να προλάβουνε να μάθουνε; Ευτυχώς βέβαια, χαίρομαι πολύ για αυτές, γιατί τέτοια ταλαιπωρία, ούτε στον εχθρό σου. Εγώ από την άλλη ήμουνα ήδη 42 στην 1η προσπαθεια, συγκρίνεται; Δυστυχώς δεν ήξερα καμία που να πήγε με δωρεά. Μεγάλη μου χαζομάρα που δεν εκμεταλλεύτηκα αυτό το τόπικ πιο πριν.

Ας πετύχει, να πετύχει μόνο κάποια στιγμή για όλες μας, και πιστεύω θα τα ξεχάσουμε όλα. Πραγματικά το πιστεύω.  

Συμφωνώ! Έχεις απόλυτο δίκιο. Κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, ότι ξένο σημαίνει πάρα πολύ μεγάλη πιθανότητα επιτυχίας. Όμως καθώς τρώγαμε τη μία ήττα μετά την άλλη απογοητεύτηκα. Κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο, αλλά όταν σε παίρνει η υπεύθυνη τηλέφωνο και σου λέει δεν το κάνουμε επίτηδες, και το έχουμε βάλει πείσμα να σας βρούμε καλή δοτρια, τι να πω; Μπορεί βέβαια να είναι και τυπικό, σαν την καημένη τη Phoebe που περίμενε στη γραμμή πελατών με τις ώρες και της έλεγαν ότι είναι η επόμενη και ότι "your call is important to us" :P, αλλά από την άλλη δε μπορώ και να το αποκλείσω να λένε αλήθεια.

 

Σώθηκες τώρα χααχαχαχαχα! Αχ είμαι ΠΟΛΥ κότα, πραγματικά! Άει χάσου μυρμηγκάκι κι έτσι :oops:. Και δυστυχώς και ο άντρας μου τέτοιος είναι. Αν και, αν έχουμε πάλι 0 ή 1, σκεφτόμουν να ζητήσω κάποια χρήματα πίσω, ελπίζω να μην κωλώσω. Μπορεί να πάρω κουράγιο από δω μέσα και να διεκδικήσω κάτι σε περίπτωση που δεν έχουμε τίποτα πάλι. Αλλά να σου πω την αμαρτία μου, προτιμώ 1000 φορές απλά αυτή τη φορά να πάνε όλα καλά, και να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτα. Έχω κουραστεί. Θέλω απλά έτσι μία φορά να μας πάνε τα πράγματα καλά. Και το εύχομαι για όλες τις γυναίκες που προσπαθούν, τις νιώθω.

Αύριο θα ξέρω. Μου είπαν ότι μπορεί κάποια να τα αφήσουνε άλλη μία μέρα, αλλά σε γενικές γραμμές θα ξέρω. 

Α α α θα σε μαλώσω κοτούλα μου. Δε χωράνε ντροπες κ δισταγμοι. Εύχομαι πραγματικά να είναι ευχάριστα τα νέα  σας σήμερα. Σε κάθε περίπτωση θα στο πω πολύ ψυχρά. Είσαι πελατακι για αυτούς και οφείλουν να σε ευχαριστήσουν. Δε πάει να σε πάρει κ ο διευθυντής κ ο ιδιοκτήτης εσύ πήγες εκεί με ένα σκοπό. Αυτή είναι η συμφωνία σας κ αυτό θα διεκδικήσεις. Και φυσικά δε ζημιώνονται και δε θα πληρωσεις εσύ για κάτι που δεν ευθύνεσαι. Οοοοοοοοομμμμμμμμ γιατί θα σηκωθεί το φρύδι χαχχαχαχχ

  • Μου αρέσει 3
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 hours ago, Viv37 said:

Μπραβο σου ρε Βιλλακι μου!!!! Τα υπεροχα νεα συνεχιζονται!! Ποσο χαιροναι για σενα!! Το αξιζεις αγαπη μου!! Τωρα μπορεις να το απολαυσεις χωρις αγχος!♥️♥️♥️♥️♥️

Πρώτη χοριακη ειναι αυτη;  Μπραβο σου κοριτσι μου! Σουπερ νουμερο!!!♥️♥️

Κοριτσαρα μου μας ελειψες! Πολυ χαιρομαι με τα νεα σου!!!! Ο αγοραρος μεγαλωνει και σε τρελαινει και που σαι ακομα!!!! Χαδακια στην κοιλιτσα απο μενα!!! Ολα να καλα πανε και θα συνεχισουν να πηγαινουν τελεια♥️♥️♥️!

 

Πολυ ωραια νεα αγαπημενη μου!! Πολυ χαιρομαι που προχωρανε ολα καλα και ετσι να συνεχισουν ευχομαι! Τρελα θα ειναι να τα δεις και τα 3 στην αυχενικη!!!! @Condios ριξε ενα ντελαπονγκο για το κοριτσι μας!!! 

 

Αχ τι υπεροχα νεα ειναι αυτα σημερα! Τι ωραια μερα!!! Να σου ζησει το παλικαρακι σου! Να ειναι παντα ευτυχισμενος και τυχερος και να τον χαιρεσαι! Μας εδωσες πολυ κουραγιο και χαρα μεντο μηνυμα σου♥️♥️♥️

Ευχαριστώ πολύ Βιβή μου για τα καλά σου λόγια! Ευχομαι κι εσυ να εισαι καλά, να απολαμβάνεις το καλοκαιρακι και συντομα με ενα μωρακι (ή δυο χεχε) στην κοιλιτσα!

Σε φιλώ πολύ

2 hours ago, Fili said:

Μόνο 4? Τίποτα καλέ! Φάε εκεί τα παγωτάκια σου κ απολαυσε το ❤️❤️❤️❤️❤️ αφού έκανες κ καμπύλη υποθέτω δεν υπάρχει θέμα. Ο γιατρός εμάς αυτό μας είχε πει απλά. Να δούμε αν το μωρό έχει παθολογικά αιτία για μέγεθος ή όχι. Εφόσον καμπύλη καθαρή μια χαρά. Όπως και να έχει φιλιά πολλά πολλά 

Πολυ σωστά. Συμφωνώ απόλυτα. Δε διαλέγουμε εμείς τις δοτριες άρα δεν έχουμε ευθύνη σε αυτό το θέμα καθόλου. 

Α α α θα σε μαλώσω κοτούλα μου. Δε χωράνε ντροπες κ δισταγμοι. Εύχομαι πραγματικά να είναι ευχάριστα τα νέα  σας σήμερα. Σε κάθε περίπτωση θα στο πω πολύ ψυχρά. Είσαι πελατακι για αυτούς και οφείλουν να σε ευχαριστήσουν. Δε πάει να σε πάρει κ ο διευθυντής κ ο ιδιοκτήτης εσύ πήγες εκεί με ένα σκοπό. Αυτή είναι η συμφωνία σας κ αυτό θα διεκδικήσεις. Και φυσικά δε ζημιώνονται και δε θα πληρωσεις εσύ για κάτι που δεν ευθύνεσαι. Οοοοοοοοομμμμμμμμ γιατί θα σηκωθεί το φρύδι χαχχαχαχχ

Η καμπυλη μου βγηκε καλά αλλά μου ειπαν οτι η τριτη μετρηση στα 120’ ηταν λιγααακι πιο πανω από οτι θα θελανε ή συνηθιζεται…144. Η δικια σου θυμασαι ποσο ηταν;

φιλιά πολλά και σε σένα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, griaKota είπε:

Κορίτσια, κορίτσια, κορίτσιαααααααα!!!!! Έγινε το θαύμα!!!! Χαχαχαχαχαχ!!!! :-D:-D:-D

3 βλαστοκύστες, το αναγράφω και ολογράφως χαχαχαχα... ΤΡΕΙΣ!!! Και ένα ακόμα μου είπανε θα το περιμένουμε μέχρι αύριο! Τέτοια χαρά που πήρα, ήμασταν στο γιατρό για τον υπέρηχο όταν μας το είπε και ήθελα να χορέψω! Μου πήρανε αίμα μετά, και με το ζόρι συγκρατιόμουνα να μη βάλω τα κλάματα, από χαρά εννοείται! Κρατιόμουν, γιατί σκεφτόμουν αν με ρωτήσει η κοπέλα τι θα της πω; Ότι κλαίω γιατί πήραμε 3 βλαστοκύστες; Θα μου έλεγε οκ, πως κάνεις έτσι και άντε να της εξηγώ! :P:D Έλεγα στον άντρα μου, ούτε θετική χοριακή να έπαιρνα! Χαχαχαχα!

Ελπίζω να είναι καλά, ρώτησα το γιατρό για την ποιότητα μου είπε είναι καλά, του λέω καλά με καλά έχει διαφορά, όμως απέφυγε να μου απαντήσει, μου είπε απλά ότι αν δεν ήτανε καλά, δε θα μπαίνανε κατάψυξη. Θέλω να πιστεύω ότι θα είναι καλά, ότι θα πετύχουμε, να είμαι αισιόδοξη. Είναι απίστευτο πόσο άλλαξε η ψυχολογία μου από τότε που έγραψα εδώ μέσα, σας ευχαριστώ ΤΟΣΟ πολύ!!! :wub::wub::wub::wub:

Εντωμεταξύ προσπαθώ εδώ και ώρες να γράψω και κάθε φορά που ανοίγω λάπτοπ, όλο κάτι γίνεται. 

Mπραβο, βρε κοτουλα μας! Να ηρεμησετε επιτελους. Ευχομαι κ το αυριανο να γινει βλαστοκυστουλα. Και με το καλο στην κοιλιτσα για μωρακια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MaryH said:

... Βεβαια ας μην το γρουσουζευουμε. Μπορει τωρα να πανε ολα καλα. Στο ευχομαι ολοψυχα γλυκια μου. Περιμενουμε τα νεα σου:wub:

Όλα πήγανε καλά! Ακόμα δυσκολεύομαι να το πιστέψω, αλλά όλα πήγανε καλά! :D:wub:

6 hours ago, Villi said:

Αααααχχχ γλυκιά μου κοτούλα, το Γενν.. ις δεν φημίζεται καθόλου μα καθόλου για την ποιότητα και τον αριθμό των εμβρύων που δίνει, εκεί ήταν και η @vik80, μπορεί να σου πει περισσότερα. Εκει ημουν κι εγω με δικά μου ωάρια και όταν ήρθε η ώρα να περάσω στη δωρεά ο γιατρός μου με παρέπεμψε άλλου για τη δότρια, μου είχε πει ότι είναι τόσο μεγαλη η ζήτηση στο συγκεκριμένο κέντρο που θα ταλαιπωρηθώ. Που να το ξέρεις κι εσύ βέβαια… πάλι θα σου ευχηθώ καλά αποτελέσματα σήμερα , μακάρι να πάρετε πολλά έμβρυα και να τελειώσει η ταλαιπωρία σας.  

Το κακό δεν είναι ότι δεν ήξερα, το κακό είναι ότι δε ρώτησα! Εντωμεταξύ, ο γιατρός μου εμένα μου είπε το εντελώς αντίθετο, ότι επειδή είναι Αθήνα, έχουν πολλές και θα βρούμε πιο σύντομα. :P Τεσπά, τέλος καλ, όλα καλά (ως τώρα). :D

5 hours ago, Viv37 said:

Κοριτσι μου καλως μας ηρθες και καλο διαβασμα!! Εχω παθει σοκ με οσα περασες με τις δοτριες! Δεν εχω ξανακουσει κατι τετοιο. Θα ηθελα λοιπον να μου λυσεις καποιες αποριες. Με ολες αυτες τις δοτριες ο δοτης ηταν ο ιδιος; Μηπως εφταιγε το σπερμα και οχι τα ωαρια; Ολες αυτες οι δοτριες ηταν απο το ιδιο κεντρο; πραγματικα πολυ αγχος! Κ εγω γκρινιαζα που πηραμε μονο 3 βλαστοκυστες απο τη δοτρια μας!! Με μουτζωνω τωρα να ξερεις! 

Παντως κ εγω πιστευω οτι το συμπαν προσπαθει να σου πει κατι. Οτι συντομα θα αποκτησεις ενα υπεροχο μωρακι (ή και 2) και θα ειναι τοσο τελειο που θα λες οτι μαλλον χρειαζοταν ολη αυτη η ταλαιπωρια για να δυνανωσεις ακομα περισσοτερο (γιατι για το οτι εισαι ηδη παρα πολυ δυνατη δεν υπαρχει αμφιβολια) και να εχεις την ενεργεια να ζεις υπεροχες στιγμες μαζι του. Μην το βαζεις κατω. Θα τα καταφερεις! Ειμαι σιγουρη γι αυτο. Και οσο θα διαβαζεις το καφε μας τοσο θα σιγουρευεσαι κ εσυ γιατι ειναι γεματο θαυματα♥️♥️♥️

Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ! Ναι, πραγματικά πιστεύω ότι εδώ μέσα θα αρχίσω κι εγώ να πιστεύω στα θαύματα! 

Το κέντρο ήταν το ίδιο, ο δότης ήταν ο ίδιος, αλλά λογικά δεν έφταιγε το σπέρμα γιατί μόνο στις 2 από τις 5 περιπτώσεις έγινε απόπειρα γονιμοποίησης, και τη μία πηραμε 0, τη 2η (με άλλη δότρια) πήραμε από 6 ώριμα ωάρια 3 βλαστοκύστες και ίως και μία 4η (αύριο θα ξέρουμε). Οπότε μάλλον δεν έφταιγε το σπέρμα, γιατί το 2ο αποτέλεσμα μου φαίνεται αρκετά λογικό (νομίζω).

4 hours ago, Viv37 said:

Αν δεν εχουν πολλες δοτριες λογω κοβιντ το πιο πιθανο ειναι να μοιραζουν τα ωαρια σε 2 ληπτριες. Γενικα συμβαινει αυτο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι.  Τωρα για τα λεφτα ειναι μια πικρη ιστορια. Πληρωνεις τα ωαρια και οχι τις βλαστοκυστες που παιρνεις. Καποιος πρεπει να πληρωσει για την ωοληψια και τα φαρμακα της δοτριας. Υπαρχουν κεντρα που διαπραγματευονται τον αρθμο βλαστοκυστεων που θα παρουμε. Ειναι αναλογα με το πως λειτουργει το καθενα. Για το δικο σου συμφωνω με τη Βιλλη. Κατι περιεργο συμβαινει! Αλλα το οτι θα γινεις μανουλα ειναι σιγουρο

Η αληθεια ειναι οτι το καφε μας ειναι τεραστια βοηθεια. Και ψυχολογικη και πρακτικη. Γιατι ακομα και αυτοι που μας αγαπανε και ειναι υποστηρικτικοι δεν μπορουν να καταλαβουν αν δεν μπουν στο χορο. 

Ευχομαι να μη χρειαστει δανειο και να παρετε αρκετες βλαστοκυστες για να σσ κανουν μανουλα αυτη τη φορα. Τωρα αυτο το μπηκανε μεσα δεν τπ σχολιαζω. Εχασαν 1000 ευρω απο τα εκατομμυρια που βγαζουν...Αλλα σε ολα σχεδον πληρωνεις ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα. 

Μεγάλη κουβέντα αυτό που είπες. Πλέον εδώ και χρόνια δε μιλάω σε κανένα για αυτά που περνάμε. Έχω ακούσει πολλά "Καλά, πως κάνετε έτσι, στο κάτω κάτω αν δεν τα καταφέρετε, δε θα είσαστε ούτε οι 1οι, ούτε οι τελευταίοι" και "Να σου δώσω τα δικά μου για λίγες ώρες αν είναι, να σταματήσεις να τα θέλεις" και "Να σου πω κάτι; Τελικά το θέμα παιδί είναι υπερτιμημένο"... και άλλα πολλά (από γονείς όλα!). Οπότε έχω σταματήσει να μιλάω για αυτά σε όλους. Γιατί, όσο κι αν έχουνε (θέλω να πιστεύω) καλές προθέσεις, εμένα με πονάει και έχω φτάσει στο σημείο να νιώθω ότι εγώ δεν έχω τα ίδια δικαιώματα στη μητρότητα με τις άλλες γυναίκες και κάπως νιώθω ντροπή και έχω μία τάση να απολογούμαι για τον αγώνα που κάνουμε εδώ και χρόνια. Οπότε αυτό το "θα γίνεις μανούλα" που μου λέτε ε΄δω μέσα, τι να σου πω... με συγκινεί. Αυτό, τίποτα άλλο.

3 hours ago, vik80 said:

Αχ και το σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν εκεί η κοπέλα άμα σου πω, αλλά λέω ας μην είμαι προκατειλημμενη. Και εγώ είμαι πολύ δυσαρεστημενη, όχι μόνο για ποσότητα και για ποιοτητα αλλά και γιατί με είχαν 50 μέρες στην προετοιμασία με cyclacur χωρίς αντιπηκτικες και ηταν επικίνδυνο όπως έμαθα αργότερα. Επίσης θα σας πω και κάτι άλλο που με στενοχώρησε και με προβλημάτισε πολύ. Φίλη από Θεσσαλονίκη που προχώρησε με δωρεα εκεί, πήρε μόνο 2 βλαστοκύστες. Έμεινε έγκυος, το έχασε 12 εβδομάδων, και ο καρυοτυπος έδειξε σύνδρομο Τέρνερ. Εμένα βέβαια δεν μου έκαναν καρυοτυπο, αλλά πλέον τείνω να πιστεύω ότι ήταν προβληματικό το έμβρυο.

Καλά το Τέρνερ δεν είναι ένα από αυτά που υποτίθεται εξετάζονται οι δότριες από πριν; Λάθος θυμάμαι; Αν δε θυμάμαι λάθος, τότε αυτό είναι πολύ χοντρό ρε συ! 

2 hours ago, Fili said:

Πολυ σωστά. Συμφωνώ απόλυτα. Δε διαλέγουμε εμείς τις δοτριες άρα δεν έχουμε ευθύνη σε αυτό το θέμα καθόλου. 

Α α α θα σε μαλώσω κοτούλα μου. Δε χωράνε ντροπες κ δισταγμοι. Εύχομαι πραγματικά να είναι ευχάριστα τα νέα  σας σήμερα. Σε κάθε περίπτωση θα στο πω πολύ ψυχρά. Είσαι πελατακι για αυτούς και οφείλουν να σε ευχαριστήσουν. Δε πάει να σε πάρει κ ο διευθυντής κ ο ιδιοκτήτης εσύ πήγες εκεί με ένα σκοπό. Αυτή είναι η συμφωνία σας κ αυτό θα διεκδικήσεις. Και φυσικά δε ζημιώνονται και δε θα πληρωσεις εσύ για κάτι που δεν ευθύνεσαι. Οοοοοοοοομμμμμμμμ γιατί θα σηκωθεί το φρύδι χαχχαχαχχ

Με σας εδώ μέσα μπορεί και να καταφέρω να γίνω και διεκδικητική ακόμα. Είπαμε, γίνονται θαύματα χαχαχαχα! Παρόλα αυτά, ευτυχώς που δε χρειάστηκε να διεκδικήσω τίποτα! Χαχχαχαχαχα! Νιώθω μεγάλη ανακούφιση! :mrgreen: :D  

 

Οπότε λοιπόν, μου είπε ο γιατρός, κατά 99% τη Δευτέρα εμβρυομεταφορά με το καλό!!! Μου είπε να αρχίσω κορτιζόνη σήμερα και αύριο πάλι εξετάεις και βλέπουμε! 

Ήθελα επίσης να πω, σε όλα τα κορίτσια που πήρανε θετικά αποτελέσματα και που περιμένουν το θαυματάκι τους, καλή ΚΑΛΗ και εύκολη εγκυμοσύνη και με το καλό να τα χαρούνε στην αγκαλιά τους! Θα σας μάθω όλες, έχω να κάνω πολύ διάβασμα γιατί ήρθα για να μείνω. Κάτι μου λέει ότι αργά ή γρήγορα, μαζί σας, θα τα καταφέρω. Ευχαριστώ.

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, vik80 είπε:

Αχ και το σκέφτηκα ότι μπορεί να ήταν εκεί η κοπέλα άμα σου πω, αλλά λέω ας μην είμαι προκατειλημμενη. Και εγώ είμαι πολύ δυσαρεστημενη, όχι μόνο για ποσότητα και για ποιοτητα αλλά και γιατί με είχαν 50 μέρες στην προετοιμασία με cyclacur χωρίς αντιπηκτικες και ηταν επικίνδυνο όπως έμαθα αργότερα. Επίσης θα σας πω και κάτι άλλο που με στενοχώρησε και με προβλημάτισε πολύ. Φίλη από Θεσσαλονίκη που προχώρησε με δωρεα εκεί, πήρε μόνο 2 βλαστοκύστες. Έμεινε έγκυος, το έχασε 12 εβδομάδων, και ο καρυοτυπος έδειξε σύνδρομο Τέρνερ. Εμένα βέβαια δεν μου έκαναν καρυοτυπο, αλλά πλέον τείνω να πιστεύω ότι ήταν προβληματικό το έμβρυο.

Κοριτσια το Γεν...σις με ποιους γιατρους συνεργαζεται στη Θεσσαλονικη? Τις δοτριες στην Αθηνα τις βρισκουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...