Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Neli83 είπε:

Μπραβο κοπελα μου!! Εφτασε κι η αυχενικη!! Τελεια!!! Απολαυσε την καθε στιγμη!!! Εμεις εχουμε μπει σε τρομερη σειρα και κοιμομαστε 12ωρα.. εχω ξανανιωσει!! Ειναι πολυ παιδια μου στον υπνο...χαχαχα!!!

θα χρειαστώ τις συμβουλές σου στο μέλλον!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

  • Καλή τύχη! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SummerDream είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

Καλησπερα κορίτσι. Αναλόγως το κέντρο και τον γιατρό θεωρώ θα υπάρχει δότρια εντός 2-3 μηνών. Θεωρώ πλέον ότι τα περισσότερα κέντρα δουλεύουν με δότριες. Δεν ρώτησα καμία λεπτομέρεια , ειδικά για προεμφυτευτικό που αν δεν υπάρχουν νομιζω αίτια δεν το συνηθίζουν. Θα είχε νόημα αν ο σύντροφος εχει κάποια μετάλλαξη ή κάποιο κληρονομικό νόσημα. Υποτίθεται αυτές ειναι ελεγμένες ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση @amelie77. Ο λόγος που ρώτησα για τον προεμφυτευτικό είναι γιατί διάβασα πιο πάνω για μια κοπέλα (συγγνώμη δε θυμάμαι το όνομα) που έκανε εμβρυομεταφορά και δυστυχώς παλινδρόμησε. Δε θα ήθελα να ξαναπεράσω τα ίδια γιατί κι εγώ είχα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία, με αυτή τη λογική ιδανικά θα ήθελα να επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, SummerDream είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

Καλησπέρα! Λοιπόν η αναμονή δεν είναι μεγάλη, σε εμάς ήταν λιγότερο από μήνα αλλά ας πούμε 2-3 μήνες μέσο όρο για να είσαι μέσα.. όσο για τον προεμφυτευτικο σε δωρεά δεν το έχω ακούσει καθόλου... Αν σκεφτείς ότι τα κέντρα προτιμούν δότριες μέχρι 30 ετών και ότι τους κάνουν και πάρα πολλές εξετάσεις, συν το ότι θα καταλήξεις με 2-3 βλαστοκυστες, δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να εγκρίνεται προεμφυτευτικός..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , LeneL είπε:

Καλησπέρα! Λοιπόν η αναμονή δεν είναι μεγάλη, σε εμάς ήταν λιγότερο από μήνα αλλά ας πούμε 2-3 μήνες μέσο όρο για να είσαι μέσα.. όσο για τον προεμφυτευτικο σε δωρεά δεν το έχω ακούσει καθόλου... Αν σκεφτείς ότι τα κέντρα προτιμούν δότριες μέχρι 30 ετών και ότι τους κάνουν και πάρα πολλές εξετάσεις, συν το ότι θα καταλήξεις με 2-3 βλαστοκυστες, δεν ξέρω πόσο πιθανό είναι να εγκρίνεται προεμφυτευτικός..

Σ’ ευχαριστώ πολύ @LeneL. Χαίρομαι που μαθαίνω ότι μπορεί να βρεθεί τόσο άμεσα δότρια! Ενθαρρυντικό αυτό😊

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , SummerDream είπε:

Σ’ ευχαριστώ πολύ @LeneL. Χαίρομαι που μαθαίνω ότι μπορεί να βρεθεί τόσο άμεσα δότρια! Ενθαρρυντικό αυτό😊

Καλή επιτυχία σε ο,τι αποφασίσεις!!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , SummerDream είπε:

Σ’ ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση @amelie77. Ο λόγος που ρώτησα για τον προεμφυτευτικό είναι γιατί διάβασα πιο πάνω για μια κοπέλα (συγγνώμη δε θυμάμαι το όνομα) που έκανε εμβρυομεταφορά και δυστυχώς παλινδρόμησε. Δε θα ήθελα να ξαναπεράσω τα ίδια γιατί κι εγώ είχα αυτή τη δυσάρεστη εμπειρία, με αυτή τη λογική ιδανικά θα ήθελα να επιτρέπεται.

Εγω είμαι η κοπέλα..και ρωτούσα μετά τα κορίτσια για προεμφυτικο.. έχουν δίκιο τα κορίτσια που λένε ότι δύσκολα θα κάνουν προεμφυτικο οι γιατροί στα ωαρια της δοτριας γιατί υποτίθεται ότι είναι κάτω των 30 ετών.η δικια μου μου είπαν ότι είναι 28 ετων..αυτο ξέρω μόνο για την κοπέλα... τίποτα άλλο ..αν μπορείς ρωτα το στο γιατρό που θα έχεις να δεις τι θα σου πει 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

Όχι, δε χρειάζεται προεμφυτευτικός έλεγχος, το είχα ρωτήσει στο γιατρό μου και μου είπε όχι, μιας και η δότριά μου είναι μικρή και μου τόνισε ότι έχει δώσει γέννα στο παρελθόν. Καλό είναι να το ζητήσεις αυτό. Όχι απλά να έχει δώσει εγκυμοσύνη, αλλά να έχει δώσει μωρό. Εγκυμοσύνη λίγο-πολύ πετυχαίνουμε και με τα δικά μας, αλλά δεν προχωρούν λόγω χρωμοσωμικών σνωμαλιών.

Όσο για το χρόνο, εμένα μου είχαν πει 3-6 μήνες, αλλά βρέθηκε σε 2 σχεδόν. Παρ´ όλα αυτά, τον προηγούμενο μήνα που πήγα για εμβρυομεταφορά μου είπε η εμβρυολόγος πως ευτυχώς έχουμε ήδη έμβρυα από πέρσι (άργησα να προχωρήσω), γιατί πλέον δυσκολεύονται λίγο με τις δότριες και επιπλέον έχει αυξηθεί και το κόστος. Είμαι στη Θεσσαλονίκη, δε ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο.

Καλή επιτυχία ό,τι κι αν αποφασίσεις και καλή δύναμη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες @Nina_1979, είμαι κι εγώ Θεσσαλονίκη. Επιτρέπεται να μου πεις σε ποιο κέντρο προχώρησες με δότρια; Έχεις δίκιο θα ρωτήσω για το αν έχει δώσει γερό μωράκι.

Κορίτσια έχετε σκεφτεί πως με τον τρόπο αυτό θα υπάρχει ο κίνδυνος μετά από χρόνια για σχέση ανάμεσα σε ετεροθαλή αδέρφια;;; 

2 ώρες πρίν, eleni 21 είπε:

Εγω είμαι η κοπέλα..και ρωτούσα μετά τα κορίτσια για προεμφυτικο.. έχουν δίκιο τα κορίτσια που λένε ότι δύσκολα θα κάνουν προεμφυτικο οι γιατροί στα ωαρια της δοτριας γιατί υποτίθεται ότι είναι κάτω των 30 ετών.η δικια μου μου είπαν ότι είναι 28 ετων..αυτο ξέρω μόνο για την κοπέλα... τίποτα άλλο ..αν μπορείς ρωτα το στο γιατρό που θα έχεις να δεις τι θα σου πει 

Σ’ ευχαριστώ πολύ @eleni 21. Τυχαίνει όμως όπως γνωρίζουμε όλες και σε νεαρές ηλικίες αποβολή λόγω χρωμοσωμικών για το λόγο αυτό όταν μια γυναίκα φτάνει στη λύση της δότριας θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να συνεχίζουν να την ταλαιπωρούν. Από τη στιγμή που η επιστήμη έχει προχωρήσει και μπορεί ο προεμφυτευτικός να βοηθήσει στην μεταφορά γερής βλαστοκύστης θα έπρεπε να το επιτρέπουν. Θα μου πείτε πολλα θα έπρεπε να είναι αλλιώς αλλά.. άλλος ταλαιπωρείτε όχι αυτοί!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


9 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες @Nina_1979, είμαι κι εγώ Θεσσαλονίκη. Επιτρέπεται να μου πεις σε ποιο κέντρο προχώρησες με δότρια; Έχεις δίκιο θα ρωτήσω για το αν έχει δώσει γερό μωράκι.

Κορίτσια έχετε σκεφτεί πως με τον τρόπο αυτό θα υπάρχει ο κίνδυνος μετά από χρόνια για σχέση ανάμεσα σε ετεροθαλή αδέρφια;;; 

Σ’ ευχαριστώ πολύ @eleni 21. Τυχαίνει όμως όπως γνωρίζουμε όλες και σε νεαρές ηλικίες αποβολή λόγω χρωμοσωμικών για το λόγο αυτό όταν μια γυναίκα φτάνει στη λύση της δότριας θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να συνεχίζουν να την ταλαιπωρούν. Από τη στιγμή που η επιστήμη έχει προχωρήσει και μπορεί ο προεμφυτευτικός να βοηθήσει στην μεταφορά γερής βλαστοκύστης θα έπρεπε να το επιτρέπουν. Θα μου πείτε πολλα θα έπρεπε να είναι αλλιώς αλλά.. άλλος ταλαιπωρείτε όχι αυτοί!

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο.. προτιμώ να κρατήσω το μυαλό μου ήρεμο και να χαρώ αυτό που συμβαίνει μετά την πίεση και τη στενοχώρια που πέρασα μέχρι να το πάρω απόφαση ότι τα δικά μου όχι εγκυμοσύνη δεν έδιναν, ούτε ανεμογκαστρι!!!!! Στατιστικά πάντως δεν το θεωρώ και τόσο πιθανό να συμβεί αυτό. Γενετικά προφανώς και θα προκύψουν αδέλφια, είτε αν ξαναδώσει η δότρια είτε αν κάνει η ίδια.. αλλά πόσο πιθανό είναι να συναντηθούν; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

Καλημερα!! Κι εμενα στη Θεσσαλονικη σε 2 μηνες μου βρηκαν δοτρια.. τωρα για το αλλο ζητημα αν θα εχουν αδερφακια...ουτε εγω βασανιζω το μυαλο μου... αν εχεις χρονο διαβασε απο την 1η σελιδα της δωρεας και θα βρεις πολυ ωραιες ιστοριες..εμενα με βοηθησε πολυ και δεν εχω μετανιωσει ουτε στιγμη που το εκανα..καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

  • Μου αρέσει 2

nzSsp2.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Σ’ ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες @Nina_1979, είμαι κι εγώ Θεσσαλονίκη. Επιτρέπεται να μου πεις σε ποιο κέντρο προχώρησες με δότρια; Έχεις δίκιο θα ρωτήσω για το αν έχει δώσει γερό μωράκι.

Κορίτσια έχετε σκεφτεί πως με τον τρόπο αυτό θα υπάρχει ο κίνδυνος μετά από χρόνια για σχέση ανάμεσα σε ετεροθαλή αδέρφια;;; 

Σ’ ευχαριστώ πολύ @eleni 21. Τυχαίνει όμως όπως γνωρίζουμε όλες και σε νεαρές ηλικίες αποβολή λόγω χρωμοσωμικών για το λόγο αυτό όταν μια γυναίκα φτάνει στη λύση της δότριας θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να συνεχίζουν να την ταλαιπωρούν. Από τη στιγμή που η επιστήμη έχει προχωρήσει και μπορεί ο προεμφυτευτικός να βοηθήσει στην μεταφορά γερής βλαστοκύστης θα έπρεπε να το επιτρέπουν. Θα μου πείτε πολλα θα έπρεπε να είναι αλλιώς αλλά.. άλλος ταλαιπωρείτε όχι αυτοί!

Δε ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρω γιατρούς κτλ, θα σου στείλω όμως προσωπικό μήνυμα.

Όσο για το ότι το μωρό μου θα έχει αδέρφια, ναι το έχω σκεφτεί και δε με πειράζει. Σκοπεύω να του πω ότι προέρχεται από δωρεά και νομίζω ότι θα χαρώ αν αναζητήσει τα αδέρφια του με dna τεστ και βρει και άλλους συγγενείς στο μέλλον. Θα του ζητήσω όμως να κάνει ένα test dna και πριν αποφασίσει να κάνει παιδιά με τον/την σύντροφό του, για να εξαλειφθεί κάθε πιθανότητα. 
 

Τί να σου πω… Για μένα αυτά είναι άσπρα βάσανα. Ας έρθει με το καλό και όλα τα υπόλοιπα αντιμετωπίζονται 🙂

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, LeneL είπε:

Εγώ να σου πω την αλήθεια δεν έχω σκεφτεί κάτι τέτοιο.. προτιμώ να κρατήσω το μυαλό μου ήρεμο και να χαρώ αυτό που συμβαίνει μετά την πίεση και τη στενοχώρια που πέρασα μέχρι να το πάρω απόφαση ότι τα δικά μου όχι εγκυμοσύνη δεν έδιναν, ούτε ανεμογκαστρι!!!!! Στατιστικά πάντως δεν το θεωρώ και τόσο πιθανό να συμβεί αυτό. Γενετικά προφανώς και θα προκύψουν αδέλφια, είτε αν ξαναδώσει η δότρια είτε αν κάνει η ίδια.. αλλά πόσο πιθανό είναι να συναντηθούν; 

Μπράβο κορίτσι μου, πολύ καλά κάνεις που δεν χαραμίζεις ενέργεια και απλά χαίρεσαι την επιλογή σου να προχωρήσεις με δανεικά. Κι εγώ χαιρομαι που υπάρχει αυτή η επιλογή και στο μυαλό μου έχει αρχίσει να φαίνεται σαν το φως στο τούνελ. Πιο πολύ σας το συζήτησα γιατί πρώτη φορά το συνειδητοποίησα και δεν το είχα σκεφτεί ποτέ άλλοτε και πως να το έχω σκεφτεί δηλαδή; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Neli83 είπε:

Καλημερα!! Κι εμενα στη Θεσσαλονικη σε 2 μηνες μου βρηκαν δοτρια.. τωρα για το αλλο ζητημα αν θα εχουν αδερφακια...ουτε εγω βασανιζω το μυαλο μου... αν εχεις χρονο διαβασε απο την 1η σελιδα της δωρεας και θα βρεις πολυ ωραιες ιστοριες..εμενα με βοηθησε πολυ και δεν εχω μετανιωσει ουτε στιγμη που το εκανα..καλη επιτυχια σου ευχομαι!!

Σ’ ευχαριστώ πολύ @Neli83, να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

  • Ευχή 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...