Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 minutes ago, Fay_ said:

      Είμαι και μόνη μου δεν έχει γυρίσει ο άντρας μου από τη δουλειά. Έχω δυο εμβρυακια. Λέτε να έχουν πάθει τίποτα και τα δυο; Αχ τι ρωτάω τώρα κι εγω.. που να ξέρετε..τώρα δεν έχω ξανά δει εδώ και ένα τέταρτο κάτι 

      Μην ανησυχείς … κάποιο αγγείο ίσως ;;; Καλύτερα να ξεπλωσεις να μην κανείς κάτι … να είσαι ήρεμη και ξεκούραστη … 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 4/3/2023 at 8:06 ΜΜ, SummerDream είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, γράφω για πρώτη φορά στην ομάδα σας μιας κι έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχόμενο των δανεικών ωαρίων. Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω πόσος χρόνος απαιτείται για να βρεθεί δότρια και εάν επιτρέπεται ο προεμφυτευτικός έλεγχος στις βλαστοκυστες που θα προκύψουν. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι σε όποιο στάδιο της διαδικασίας και εάν βρίσκεστε😊

Καλησπέρα! Θα σου έλεγα παρε το χρόνο κ σκέψου το πολύ καλα μέσα σου! Εγώ διάβαζα ιστορίες από εδω μέσα κοριτσιών που πέτυχαν συν μια ιστορία μιας γνωστής μου και το αποφάσισα. Ήξερα ότι κ οι δυο  θελαμε πολυ ένα μωράκι  εγω κοντευα τα 40.! Η αδερφή μου αρρώστησε με καρκίνο οποτε αυτό που σκέφτηκα η θα συνεχίζεις να προσπαθείς με τα δικά σου μέχρι οποτε κ αν τα καταφέρεις κ αν γίνει κάτι μπορεί να χάσεις κ την ευκαιρία τελείως η πας με δοτρια κ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες. Να φανταστείς ο κουρ μου είχε προτείνει να προσπαθήσω κ με δικά μου μια ακόμη φορά. Του είπα οχι προχωράμε και τώρα το καλοκαίρι περιμένω τα δύο κοριτσάκια μου!!σε καποια μου ειπαν γυρω στους 3 μηνες βέβαια αναλογα τι προϋποθέσεις βαλεις! καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 1:25 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

@Neli83 σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Στον Νικολαΐδη( Λονδίνο) που έκανα αυχενική κ β επιπέδου εννοείται οτι ανεφερα την ηλικια της δοτριας και δε μου σύστησαν αμινοπαρακεντηση μόνο το harmony test(νιπτ). Απλά μου σύστησαν να επαναλάβω την εξέταση για το χαμηλό τμήμα της σπονδυλικής στήλης του ενός έμβρυου αν και μου εξήγησαν θεωρούν ότι δε θα υπάρχει θέμα.ετσι λοιπόν επιστρεφοντας Ελλάδα τσέκαρα τη σπονδυλική στήλη και όλα τέλεια. Στο κέντρο που έκανα την επανεξέταση δε το ανέφερα. Αν και νομίζω βασίστηκε μονο στο γεγονός ότι εφόσον απέτυχε όπως γράφει στην αναφορά που  συμβαίνει μόνο στο 2-3% των περιπτώσεων μου προτάθηκε αμινοπαρακεντηση την οποία αρνήθηκα. Όταν μιλησα με τον κουρ στο τηλ μου είπε με καλή αυχενική κ β επιπέδου αμινοπαρακεντηση?είναι σαν να μου λες σε πονάει απλά το πόδι και κάνεις επέμβαση.θα μιλήσω μαζί από κοντά να μου εξηγήσει. Αυτό που βίωσα μέχρι τώρα στην εγκυμοσύνη που δόξα το θεό δε ταλαιπωρηθηκα ζούσα σε 2 κόσμους. Στον κόσμο της Αγγλίας δε χρειάζονται πολλά να κάνεις γιατί όσο ψάχνεις βρίσκεις και στον κόσμο της υπερβολής στην Ελλάδα. Ένας Έλληνας γιατρός στο Λονδίνο μου είπε δυστυχώς θα πρέπει να διαλέξεις ποιον δρόμο θα ακολουθήσεις η να τα συνδυάσεις! Και σκέφτομαι έψαχνα τα πάντα στην εξωσωματική είναι δυνατόν τα ίδια κ στην εγκυμοσύνη!!!

Ευχαριστώ!!

Καλημέρα κορίτσια! @Omorfi36σου εύχομαι να είναι και να πάνε όλα τέλεια! 
επειδη είμαι άσχετη θα ήθελα να ρωτήσω το είναι το νιπτ; Και για ποιο λόγο γίνεται; Απλώς για να γνωρίζω 

σας ευχαριστω 

On 8/3/2023 at 8:01 ΠΜ, Ydroxoos76 είπε:

Καλημέρα.... Τώρα διάβασα ότι είσαι έγκυος και χάρηκα πολύ!! Συγχαρητήρια!!

Καλημέρα και πάλι. Σήμερα πάω για υπέρηχο για να δούμε σε τι κατάσταση είναι το ενδομήτριο ώστε να κανονίσουμε την εμβρυομεταφορα! 
εχω αγωνία…..

  • Καλή τύχη! 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 1:29 ΜΜ, Nina_1979 είπε:

1η χοριακή 29.59

2η χοριακή 81,54 (4 μέρες μετά)

3η χοριακή 189.30 (3 μέρες μετά)

4 χοριακή 501.30 (4 μέρες μετά, δηλαδή σήμερα)

λογικά θα με στείλει και για 5η την Παρασκευή και διεκδικώ κάρτα μέλους στο μικροβιολογικό.

Η αλήθεια είναι πως πήρα μια μικρή ανάσα. Αν ήταν βιοχημική, δε θα έπεφτε μέχρι τώρα; 

Μια χαρά, έστρωσε το πράγμα. Μια ανάσα μεγαλη τωρα και καλή εγκυμοσύνη. Να το απολαύσεις.

On 7/3/2023 at 8:34 ΜΜ, Fili είπε:

Νεραιδααααααα.!!! Πόσο είστε τώρα; έχω χαθεί εντελώς η μουλάρα. 12 ωρο...Πολαυσε το φίλη. Εγώ ανά δίωρο θέλει φαΐ οπότε ύπνος είναι μακρινό όνειρο. Με πολλα διάλειμματα κ μέσα στη μέρα μόνο αγκαλιά. Οοοοοοοοομμμμμμμμμ

@Villi @chitaneta @gigi 72τι κάνετε ωρε; @marina_86??? 

 

Ομορφουλα από αυτά που λες (18χρονη δοτρια, μιδαμινο ποσοστό κτλ) θα έλεγα απολαυσε την εγκυμοσύνη σου. Χαϊδεύε κοιλιτσα, μιλά στ@ παιδάκι@ σου. Ο καιρός κυλά γρήγορα κ ας μην το αντιλαμβάνομαστε

Παρούσα και ομοιοπαθουσα… ανά δίωρο το φαγητο και κοντεύω να ξερω κατω απο την αϋπνία. Κατα τα αλλα απόλαυση ❤️

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2023 at 8:34 ΜΜ, Fili είπε:

Νεραιδααααααα.!!! Πόσο είστε τώρα; έχω χαθεί εντελώς η μουλάρα. 12 ωρο...Πολαυσε το φίλη. Εγώ ανά δίωρο θέλει φαΐ οπότε ύπνος είναι μακρινό όνειρο. Με πολλα διάλειμματα κ μέσα στη μέρα μόνο αγκαλιά. Οοοοοοοοομμμμμμμμμ

@Villi @chitaneta @gigi 72τι κάνετε ωρε; @marina_86??? 

 

Ομορφουλα από αυτά που λες (18χρονη δοτρια, μιδαμινο ποσοστό κτλ) θα έλεγα απολαυσε την εγκυμοσύνη σου. Χαϊδεύε κοιλιτσα, μιλά στ@ παιδάκι@ σου. Ο καιρός κυλά γρήγορα κ ας μην το αντιλαμβάνομαστε

Χρονια πολλα για εχτες σε ολες τις συναγωνιστριες!!! Ευχομαι συντομα ολες με μωρακια στην αγκαλια!!!💜💜💜
@Fili μου χαιρομαι να ακουω νεα σας! Κι εμεις καλα ειμαστε! Περσι τετοια μερα ηταν 2,5 εκ σπορακι! Και υωρα θα κλεισει πεντε μηνων και δεν το πιστευουμε!!!

εμας ξυπναει για θηλασμα το βραδυ αλλα κοιμομαστε παλι αμεσως… τελευταια ομως εχει βρει τον ρυθμο να κοιμαται απογευμα γυρω στις εφτα και να ξυπναει εξι-εξι μιση…οποτε το πρωι κουτουλαμε απο τη νυστα…χαχαχα

@gigi 72 @Villiχαιρομαι να ακουω και τα δκα σας νεα!

@silvy22συγχαρητηρια κοριτσι μου! Τωρα το ειδα, απολαυσε το!

Σας φιλω πολυ

 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , chitaneta είπε:

Χρονια πολλα για εχτες σε ολες τις συναγωνιστριες!!! Ευχομαι συντομα ολες με μωρακια στην αγκαλια!!!💜💜💜
@Fili μου χαιρομαι να ακουω νεα σας! Κι εμεις καλα ειμαστε! Περσι τετοια μερα ηταν 2,5 εκ σπορακι! Και υωρα θα κλεισει πεντε μηνων και δεν το πιστευουμε!!!

εμας ξυπναει για θηλασμα το βραδυ αλλα κοιμομαστε παλι αμεσως… τελευταια ομως εχει βρει τον ρυθμο να κοιμαται απογευμα γυρω στις εφτα και να ξυπναει εξι-εξι μιση…οποτε το πρωι κουτουλαμε απο τη νυστα…χαχαχα

@gigi 72 @Villiχαιρομαι να ακουω και τα δκα σας νεα!

@silvy22συγχαρητηρια κοριτσι μου! Τωρα το ειδα, απολαυσε το!

Σας φιλω πολυ

 

χαιρετώ τις νυσταγμένες μανούλες! σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου να χαίρεσαι το θαυματάκι σου!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα! Θα σου έλεγα παρε το χρόνο κ σκέψου το πολύ καλα μέσα σου! Εγώ διάβαζα ιστορίες από εδω μέσα κοριτσιών που πέτυχαν συν μια ιστορία μιας γνωστής μου και το αποφάσισα. Ήξερα ότι κ οι δυο  θελαμε πολυ ένα μωράκι  εγω κοντευα τα 40.! Η αδερφή μου αρρώστησε με καρκίνο οποτε αυτό που σκέφτηκα η θα συνεχίζεις να προσπαθείς με τα δικά σου μέχρι οποτε κ αν τα καταφέρεις κ αν γίνει κάτι μπορεί να χάσεις κ την ευκαιρία τελείως η πας με δοτρια κ έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες. Να φανταστείς ο κουρ μου είχε προτείνει να προσπαθήσω κ με δικά μου μια ακόμη φορά. Του είπα οχι προχωράμε και τώρα το καλοκαίρι περιμένω τα δύο κοριτσάκια μου!!σε καποια μου ειπαν γυρω στους 3 μηνες βέβαια αναλογα τι προϋποθέσεις βαλεις! καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!!

Με το καλό να δεχτείτε τα κοριτσάκια σας @Omorfi36 Η ιστορία σου μου δίνει δύναμη να παραμείνω αισιόδοξη, σ’ ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να μου γράψεις αυτά τα λόγια. Αν μου επιτρέπεις και μία ερώτηση ακόμη, τι εννοείς αναλόγως τι προϋποθέσεις θα βάλω; Νόμιζα ότι είναι για όλες το ίδιο πρωτόκολλο. Σε τι δεδομένα έχουμε περιθώριο επιλογών; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2023 at 8:07 ΠΜ, Perdikoula είπε:

Ευχαριστω παρα πολύ! Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλες! Καλή μας δύναμη! 

Καλημέρα σε όλες! Κορίτσια έχω μια απορία και δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να μάθω πληροφορίες! 
εχω την εξής ερώτηση: εμείς που προσπαθούμε με εξωσωματική να αποκτήσουμε παιδάκι και δουλεύουμε κιόλας αν πάρουμε άδεια ασθένειας λόγω των παρενεργειών από τα φάρμακα, μιλάω για πριν γίνει η εμβρυομεταφορα το αφεντικό μας έχει δικαίωμα να μας διώξει αν καταλάβει ότι κάνουμε εξωσωματική; 
το ρωτώ γιατί αν είσαι έγκυος δεν μπορεί να σε διώξει όση άδεια και να χρειαστεί να πάρεις αν όμως είσαι στην προσπάθεια και τη καταλάβει τότε; Μπορεί; Η υπάρχει κάποια νομοθεσία που να μας προστατεύει; Υπάρχει κάποια κοπέλα που να γνωρίζει; Η να είναι δικηγορος και να μας πει; Γιατί το αφεντικό μου είναι περίεργος άνθρωπος και ανυσηχω μην μείνω χωρίς δουλειά! 
ο άντρας μου βέβαια μου λέει να μην αγχώνομαι γιατί θα τα φροντίσει αυτός όλα, αλλά όπως ξέρετε με μια δουλειά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα! 
ευχαριστω 

Καλημέρα αν δεν κάνω λάθος δικαιούμαστε μια εβδομάδα άδεια για τη διαδικασία της εξωσωματικής βάση νόμου αλλά θα πρέπει να ενημερώσεις τον εργοδότη σου για αυτό...επειδή κ εγώ είχα πρόβλημα με τη δουλειά Μ και το θέμα της εξωσωματικής είναι πάτημα για πολύ αρνητικά σχόλια από κάποιους συναδέλφους και δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμη να το αντιμετωπίσω κ αυτό...εγώ είπα ψέματα και 15 μέρες (μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα μέχρι και να μάθω ότι είμαι έγκυος) βγήκα σε αναρρωτική λόγω προβλήματος μέσης...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Με το καλό να δεχτείτε τα κοριτσάκια σας @Omorfi36 Η ιστορία σου μου δίνει δύναμη να παραμείνω αισιόδοξη, σ’ ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να μου γράψεις αυτά τα λόγια. Αν μου επιτρέπεις και μία ερώτηση ακόμη, τι εννοείς αναλόγως τι προϋποθέσεις θα βάλω; Νόμιζα ότι είναι για όλες το ίδιο πρωτόκολλο. Σε τι δεδομένα έχουμε περιθώριο επιλογών; 

Θα σου πω τί ζήτησα εγω. Ζήτησα να είναι κάτω από 30 και να έχει δώσει γέννα, όχι μόνο εγκυμοσύνη. Επίσης ζήτησα αν είναι δυνατό, να έχει σπουδάσει ή να είναι φοιτήτρια. 

Κάποιοι ζητάνε να είναι Ελληνίδα, ή να έχει αποκλειστικά τα δικά τους φαινοτυπικά χαρακτηριστικά, χρώμα μαλλιών, ματιών, ύψος, κιλά κτλ. Εμένα δε με ένοιαζε, αλλά μου είπε το κέντρο ότι προσπάθησαν όσο είναι δυνατόν να είναι κοντά στα χαρακτηριστικά μου. 
 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nina_1979 είπε:

Θα σου πω τί ζήτησα εγω. Ζήτησα να είναι κάτω από 30 και να έχει δώσει γέννα, όχι μόνο εγκυμοσύνη. Επίσης ζήτησα αν είναι δυνατό, να έχει σπουδάσει ή να είναι φοιτήτρια. 

Κάποιοι ζητάνε να είναι Ελληνίδα, ή να έχει αποκλειστικά τα δικά τους φαινοτυπικά χαρακτηριστικά, χρώμα μαλλιών, ματιών, ύψος, κιλά κτλ. Εμένα δε με ένοιαζε, αλλά μου είπε το κέντρο ότι προσπάθησαν όσο είναι δυνατόν να είναι κοντά στα χαρακτηριστικά μου. 
 

 

Δεν είχα ιδέα, σ’ ευχαριστώ παρά πολύ για τις πληροφορίες @Nina_1979! Πολύ σωστό αυτό με την ηλικία κυρίως, αφού φτάσαμε ως εδώ ας είναι όσο πιο νέα γίνεται η δότρια!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


22 ώρες πρίν, SummerDream είπε:

Με το καλό να δεχτείτε τα κοριτσάκια σας @Omorfi36 Η ιστορία σου μου δίνει δύναμη να παραμείνω αισιόδοξη, σ’ ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να μου γράψεις αυτά τα λόγια. Αν μου επιτρέπεις και μία ερώτηση ακόμη, τι εννοείς αναλόγως τι προϋποθέσεις θα βάλω; Νόμιζα ότι είναι για όλες το ίδιο πρωτόκολλο. Σε τι δεδομένα έχουμε περιθώριο επιλογών; 

Καλημέρα και από εμένα και καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου.

Σου απάντησαν και τα κορίτσια βέβαια αλλά θα σου πω κ εγώ τα ίδια. Εγώ ζήτησα να είναι νεαρή αλλά δεν ζήτησα να έχει δώσει εγκυμοσύνη. Ήταν τέτοια η λαχτάρα μου που ξέχασα το βασικότερο. Χαρακτηριστικά κ ομάδα αίματος δεν με ενδιέφεραν. Ωστόσο ο γιατρός μου είπε ότι θέλει τουλάχιστον να έχουμε κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Εγώ πχ έχω λευκή επιδερμίδα σαν γάλα. Καστανό μαλλί κ πράσινα μάτια. Πιστεύω λοιπόν η θέλω να πιστεύω ότι η δοτρια μου είναι ανοικτοχρωμη.

Σε ενάμιση μήνα είχε βρεθεί.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 12:17 ΜΜ, Elenalda@ είπε:

Καλημέρα αν δεν κάνω λάθος δικαιούμαστε μια εβδομάδα άδεια για τη διαδικασία της εξωσωματικής βάση νόμου αλλά θα πρέπει να ενημερώσεις τον εργοδότη σου για αυτό...επειδή κ εγώ είχα πρόβλημα με τη δουλειά Μ και το θέμα της εξωσωματικής είναι πάτημα για πολύ αρνητικά σχόλια από κάποιους συναδέλφους και δεν ήμουν ψυχολογικά έτοιμη να το αντιμετωπίσω κ αυτό...εγώ είπα ψέματα και 15 μέρες (μια μέρα πριν την εμβρυομεταφορα μέχρι και να μάθω ότι είμαι έγκυος) βγήκα σε αναρρωτική λόγω προβλήματος μέσης...

Σε ευχαριστω πολύ! Αυτό με τη μέση είναι μια πολύ καλή περιπτωση!!!!

καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα! Τι πάχος σας έχει πει ο γιατρός σας ότι πρέπει να έχει το ενδομήτριο για να γίνει η εμβρυομεταφορα;;;

για να δω αν αυτό που μου λέει ο δικός μου είναι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

 

1ηχοριακή 29.59

2η χοριακή 81,54 (4 μέρες μετά)

3η χοριακή 189.30 (3 μέρες μετά)

4η χοριακή 501.30 (4 μέρες μετά)

5η χοριακή 913.40 (3 μέρες μετά, δηλαδή σήμερα)

Δευτέρα πάω για 6η χοριακή. Αν ποτέ γεννηθεί αυτό το παιδί, πρώτα θα το δείρω και μετά θα το αγκαλιάσω… 😏

  • Μου αρέσει 5
  • Δύναμη! 1
  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nina_1979 είπε:

 

 

1ηχοριακή 29.59

2η χοριακή 81,54 (4 μέρες μετά)

3η χοριακή 189.30 (3 μέρες μετά)

4η χοριακή 501.30 (4 μέρες μετά)

5η χοριακή 913.40 (3 μέρες μετά, δηλαδή σήμερα)

Δευτέρα πάω για 6η χοριακή. Αν ποτέ γεννηθεί αυτό το παιδί, πρώτα θα το δείρω και μετά θα το αγκαλιάσω… 😏

Να ξερεις αγόρι είναι κ σε καψωνει !!!!! 😂

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2023 at 11:13 ΠΜ, SummerDream είπε:

Με το καλό να δεχτείτε τα κοριτσάκια σας @Omorfi36 Η ιστορία σου μου δίνει δύναμη να παραμείνω αισιόδοξη, σ’ ευχαριστώ πολύ που αφιέρωσες χρόνο να μου γράψεις αυτά τα λόγια. Αν μου επιτρέπεις και μία ερώτηση ακόμη, τι εννοείς αναλόγως τι προϋποθέσεις θα βάλω; Νόμιζα ότι είναι για όλες το ίδιο πρωτόκολλο. Σε τι δεδομένα έχουμε περιθώριο επιλογών; 

@SummerDream σε ευχαριστώ πολύ!!! Εύχομαι κ σε εσένα γρήγορα ευχάριστα νέα,! Από ότι είδα σου απάντησαν τα κορίτσια.εγω δεν έβαλα καμία προϋπόθεση πχ να είναι φοιτήτρια να είναι όπως εγώ ούτε καν ίδια ομάδα αίματος. Εμπιστεύτηκα το γιατρό κ είπα απλά θέλω να έχω ένα παιδάκι. Ξέρω είναι 18 χρονων φοιτήτρια κ έδινε πρώτη φορά. Με πήρε ο γιατρός τηλ κ μου είπε υπάρχει μια πολύ καλή δοτρια δεν έχει την ίδια ομάδα αίματος με ρώτησε προχωράμε.Στην αρχή δειλιασα με την ομάδα αίματος αλλά με τους συνδυασμούς που προκύπτουν οι πιθανές ομάδες αίματος ήταν πάνω κάτω ίδιες κ είπα προχωράμε κ τώρα αισιος φτάνω στην 24 βδομάδα!!

On 5/3/2023 at 10:56 ΜΜ, Omorfi36 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!χάθηκα γιατί οι γιατροί έχουν βάλει σκοπό να μου χαλουν τη διάθεση κ εξηγώ!έχοντας ένα καλό πρώτο τρίμηνο χωρίς συμπτώματα πάρα τη δίδυμη κύηση ο Κουρ... μου είπε να κάνω τις αιματολογικες. Στο νοσοκομείο(ζω Λονδίνο) δεν μου τις έδιναν οποτε πηγα ιδιωτικά που μου έδιναν πακέτο εξετάσεων. Τα αποτελέσματα ήταν χοληστερίνη, τρανζαμινασεις πανω απο τα ορια, επίσης και διαταραγμένη TSH. Μου λένε τα κάνεις κ τον επόμενο μήνα κ βλέπουμε. Συνεχίζω με την αυχενική  την κανω και στο δημόσιο νοσοκομείο κ στην κλινική ρου Κ. Νικολαΐδη. Όλα καλά και μου βγάζουν για τρισωμια 21 κ για τα δύο μωρα 1/1901. Χαρούμενοι κ οι δυο μας πρότειναν το harmony test( νιπτ) και εφόσον μπορούσαμε οικονομικά το κάναμε. Κάνω την πρώτη φορά(12η εβδομάδα)δε βγήκε αποτέλεσμα κάνω δεύτερη φορά (14η εβδομαδα)με αποτέλεσμα να πετύχει πλέον 80%.δε βγάζει αποτέλεσμα  μου λένε αν το κάνεις για τρίτη φορά εχει 50% να βγάλει αποτέλεσμα.Ρωτησα τον κουρ.. μου λέει μη κουράζεσαι άλλο είναι διδυμη κ ίσως δεν βγάζει αποτέλεσμα. Οπότε δεν το επανέλαβα τρίτη κ τελευταία φορά μου είχα διακαιώμα. Συνεχίζεται η εγκυμοσύνη να ελέγχω τα συκώτι κ θυρεοειδή. Τελοσπαντων φτάνω στη Β επιπέδου(20η εβδομάδα)ξανά στο Νικολαΐδη που μου λένε το κατώτατο μέρος της σπονδυλικής στήλης του ενος μωρου δε φαίνεται τόσο οστεοποιμενο.μας καθυσηχασαν ότι μάλλον πρόκειται για λίγο αργοπορημένη ανάπτυξη το άλλο μια χαρα. Μου ζητά ο κουρ..να κατέβω Ελλάδα μιας κ εδω θα γεννήσω με αυτόν να τα βάλουμε σε μια σειρά. Κ ετσι έγινε κατεβαίνω Ελλάδα κ ελέγχω τη σπονδυλική στήλη του παιδιού ο γιατρός μου λέει μια χαρά όλα φαίνονται κ στην κουβέντα με ρώτησε αν έκανα νιπτ του λέω ναι αλλά 2 φορές απέτυχε οποτε τρίτη δεν έκανα και μου λέει γιατί δεν έκανες αμινοπαρακεντηση? Μα λέω ήταν χαμηλό το ρίσκο. Βέβαια δε του είπα ότι προέρχεται η εγκυμοσύνη με ωάρια δοτριας 18 ετών. Το είπα τηλεφωνικά στον Κουρτ κ μου είπε δε βρίσκω λόγο. Μέσα μου τρώγομαι ότι μήπως έχω αφήσει κάτι που δεν έχω τσεκάρει?εσείς έχετε κάνει όλες νιπτ? Δε ξέρω αν πρέπει να κάνω αμινοπαρακεντιση μετα από δωρεά με 1/1901? Βέβαια όλα αυτά είναι στατιστικά. Περιμένω το ραντεβού με τον κουρ.. να το συζητήσουμε.

Συγγνώμη αν σας κούρασα!!!

Ένα update στην ιστορία μου. Σήμερα βρέθηκα με το γιατρό όλα καλά αν εξαιρέσεις τα πρησμένα πόδια μου!Μου εξήγησε ότι οχι μόνο αμνιοπαρακεντηση δε χρειάζεται αλλά ούτε νιπτ!Με καλή αυχενική διαφάνεια κ γνωριχοντας το ιστορικό μου δε χρειάζεται ούτε καν νιπτ πόσο μάλλον στη διδυμη κύηση δεν βγάζει συνήθως αποτέλεσμα. Όσον αφορά για την αμνιοπαρακεντηση στη διδυμη μου είπε υπάρχει μεγαλύτερος κίνδυνος για αποβολή.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...