Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

On 15/9/2020 at 12:45 ΜΜ, Αννέτα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Έτυχε σε κάποια να έχει επαναλαμβανόμενες αποβολές και το πρόβλημα να ήταν ανοσολογικό; Να λύθηκε δηλ. με κορτιζόνη ή κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ

Είχα κι εγώ. και με δικά μου (στα 41) και με έμβρυο δότριας αποβολή (στα 42). Υπάρχει ιατρείο αποβολών στο Έλενα. Γίνονται όλες οι εξετάσεις εκεί δωρεάν. Η αιματολόγος άριστη.(Κόστος με τιμές δημοσίου είναι 1000 ευρω) πληρώνεις μόνο μια συμμετοχή 20 ευρώ στο σύνολο. Βεβαια μου πήρε περίπου 2 μήνες να κάνω όλα όσα ήθελε η αιματολόγος. 2 φορές τη βδομαδα πήγαινα στο ΕΛΕΝΑ. Μου βρήκαν μια μικρή τάση του οργανισμού να αποβάλει ότι ξένο. Ευτυχώς μικρή τάση. Οπότε τώρα ξεκίνησα presolon. Θα δείξει εάν βοηθάει η κορτιζόνη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, pocm είπε:

Είχα κι εγώ. και με δικά μου (στα 41) και με έμβρυο δότριας αποβολή (στα 42). Υπάρχει ιατρείο αποβολών στο Έλενα. Γίνονται όλες οι εξετάσεις εκεί δωρεάν. Η αιματολόγος άριστη.(Κόστος με τιμές δημοσίου είναι 1000 ευρω) πληρώνεις μόνο μια συμμετοχή 20 ευρώ στο σύνολο. Βεβαια μου πήρε περίπου 2 μήνες να κάνω όλα όσα ήθελε η αιματολόγος. 2 φορές τη βδομαδα πήγαινα στο ΕΛΕΝΑ. Μου βρήκαν μια μικρή τάση του οργανισμού να αποβάλει ότι ξένο. Ευτυχώς μικρή τάση. Οπότε τώρα ξεκίνησα presolon. Θα δείξει εάν βοηθάει η κορτιζόνη. 

Το ίδιο και σε μένα πολύ μικρή τάση μου βρήκανε, και ξεκίνησα τωρα πρωτη φορα τα prezolon . Βοηθάει άραγε; Για να δούμε..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, pocm είπε:

Είχα κι εγώ. και με δικά μου (στα 41) και με έμβρυο δότριας αποβολή (στα 42). Υπάρχει ιατρείο αποβολών στο Έλενα. Γίνονται όλες οι εξετάσεις εκεί δωρεάν. Η αιματολόγος άριστη.(Κόστος με τιμές δημοσίου είναι 1000 ευρω) πληρώνεις μόνο μια συμμετοχή 20 ευρώ στο σύνολο. Βεβαια μου πήρε περίπου 2 μήνες να κάνω όλα όσα ήθελε η αιματολόγος. 2 φορές τη βδομαδα πήγαινα στο ΕΛΕΝΑ. Μου βρήκαν μια μικρή τάση του οργανισμού να αποβάλει ότι ξένο. Ευτυχώς μικρή τάση. Οπότε τώρα ξεκίνησα presolon. Θα δείξει εάν βοηθάει η κορτιζόνη. 

pocm δυστυχώς μένω Β.Ελλάδα, γι'αυτό πήγα Θεσσαλονίκη στη Λευκού.

Τι ποσότητα κορτιζόνη σου έδωσε και από ποιά μέρα του κύκλου θα ξεκινήσεις να παίρνεις;

Μήπως θυμάσαι ποιά εξέταση σου έδειξε την τάση που έχεις να αποβάλεις ξένο σώμα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, aurorahope είπε:

Τις κάνω συνήθως αργά το απόγευμα, σχεδόν πότε την ίδια ώρα ΄λόγω υποχρεώσεων..

Και εγω έτσι , αργά το απόγευμα πάντα την έκανα και πάλι πολλές φορες δεν βόλευε , οπότε λέω μήπως το βράδυ πριν τον ύπνο είναι καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, thalasa είπε:

Το ίδιο και σε μένα πολύ μικρή τάση μου βρήκανε, και ξεκίνησα τωρα πρωτη φορα τα prezolon . Βοηθάει άραγε; Για να δούμε..

Βοηθαει κοριτσαρες. Το πρεζολον βοηθαει, εμενα δλδ με βοηθησε. Εχω ενα φοβερό αμυντικο συστημα (δεν αρρωσταινω ποτε οταν οι γυρω πεφτουν σαν τα κοτοπουλα γυρω), κ αποβαλλω οτιδηποτε ξενο. Εξ ου κ στην εγκυμοσύνη που διανυω, το ενα εμβρυο αναγνωριστηκε ως ξενο σωμα μιας κ δεν προχωρησε κ φανταστειτε, αντι να απορροφηθει οπως επι το πλειστον συμβαίνει, αποβληθηκε... Επαιρνα πρεζολον μεχρι κ 3 μερες πριν ξεκινησει η αποβολη. Ο θεος με λυπηθηκε κ καταφερε το δευτερο εμβρυο κ εμεινε. Οποτε ειναι σημαντικη η συμβολη του. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Βοηθαει κοριτσαρες. Το πρεζολον βοηθαει, εμενα δλδ με βοηθησε. Εχω ενα φοβερό αμυντικο συστημα (δεν αρρωσταινω ποτε οταν οι γυρω πεφτουν σαν τα κοτοπουλα γυρω), κ αποβαλλω οτιδηποτε ξενο. Εξ ου κ στην εγκυμοσύνη που διανυω, το ενα εμβρυο αναγνωριστηκε ως ξενο σωμα μιας κ δεν προχωρησε κ φανταστειτε, αντι να απορροφηθει οπως επι το πλειστον συμβαίνει, αποβληθηκε... Επαιρνα πρεζολον μεχρι κ 3 μερες πριν ξεκινησει η αποβολη. Ο θεος με λυπηθηκε κ καταφερε το δευτερο εμβρυο κ εμεινε. Οποτε ειναι σημαντικη η συμβολη του. 

Απίστευτο! Σε ποια εβδομάδα έγινε αυτό;

Just now, thalasa είπε:

Και εγω έτσι , αργά το απόγευμα πάντα την έκανα και πάλι πολλές φορες δεν βόλευε , οπότε λέω μήπως το βράδυ πριν τον ύπνο είναι καλύτερα...

Κάνε την τότε το βράδυ για να μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Βοηθαει κοριτσαρες. Το πρεζολον βοηθαει, εμενα δλδ με βοηθησε. Εχω ενα φοβερό αμυντικο συστημα (δεν αρρωσταινω ποτε οταν οι γυρω πεφτουν σαν τα κοτοπουλα γυρω), κ αποβαλλω οτιδηποτε ξενο. Εξ ου κ στην εγκυμοσύνη που διανυω, το ενα εμβρυο αναγνωριστηκε ως ξενο σωμα μιας κ δεν προχωρησε κ φανταστειτε, αντι να απορροφηθει οπως επι το πλειστον συμβαίνει, αποβληθηκε... Επαιρνα πρεζολον μεχρι κ 3 μερες πριν ξεκινησει η αποβολη. Ο θεος με λυπηθηκε κ καταφερε το δευτερο εμβρυο κ εμεινε. Οποτε ειναι σημαντικη η συμβολη του. 

Με δωρεά είσαι; αν επιτρέπεται πόσο ετών είσαι. Εγώ πατημένα 43 γι αυτό ανησυχώ. Στις πόσες εβδομάδες το έχασες? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Βοηθαει κοριτσαρες. Το πρεζολον βοηθαει, εμενα δλδ με βοηθησε. Εχω ενα φοβερό αμυντικο συστημα (δεν αρρωσταινω ποτε οταν οι γυρω πεφτουν σαν τα κοτοπουλα γυρω), κ αποβαλλω οτιδηποτε ξενο. Εξ ου κ στην εγκυμοσύνη που διανυω, το ενα εμβρυο αναγνωριστηκε ως ξενο σωμα μιας κ δεν προχωρησε κ φανταστειτε, αντι να απορροφηθει οπως επι το πλειστον συμβαίνει, αποβληθηκε... Επαιρνα πρεζολον μεχρι κ 3 μερες πριν ξεκινησει η αποβολη. Ο θεος με λυπηθηκε κ καταφερε το δευτερο εμβρυο κ εμεινε. Οποτε ειναι σημαντικη η συμβολη του. 

Mareva καλησπέρα,

Ποιά μέρα του κύκλου το ξεκίνησες και τι δοσολογία έπαιρνες;

Ευχαριστώ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Αννέτα είπε:

pocm δυστυχώς μένω Β.Ελλάδα, γι'αυτό πήγα Θεσσαλονίκη στη Λευκού.

Τι ποσότητα κορτιζόνη σου έδωσε και από ποιά μέρα του κύκλου θα ξεκινήσεις να παίρνεις;

Μήπως θυμάσαι ποιά εξέταση σου έδειξε την τάση που έχεις να αποβάλεις ξένο σώμα;

Ευχαριστώ

2 πρεζολον. Ποια μέρα τώρα δεν μπορώ να ορίσω. Νομίζω 7η. 

 

Τις εξετάσεις στις απαντήσεις τις αναφέρει ως εξλης: Κατατοπιστικές δοκιμασίες. PT INR 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Mareva είπε:

Βοηθαει κοριτσαρες. Το πρεζολον βοηθαει, εμενα δλδ με βοηθησε. Εχω ενα φοβερό αμυντικο συστημα (δεν αρρωσταινω ποτε οταν οι γυρω πεφτουν σαν τα κοτοπουλα γυρω), κ αποβαλλω οτιδηποτε ξενο. Εξ ου κ στην εγκυμοσύνη που διανυω, το ενα εμβρυο αναγνωριστηκε ως ξενο σωμα μιας κ δεν προχωρησε κ φανταστειτε, αντι να απορροφηθει οπως επι το πλειστον συμβαίνει, αποβληθηκε... Επαιρνα πρεζολον μεχρι κ 3 μερες πριν ξεκινησει η αποβολη. Ο θεος με λυπηθηκε κ καταφερε το δευτερο εμβρυο κ εμεινε. Οποτε ειναι σημαντικη η συμβολη του. 

Πω πω , ευτυχώς που πήγαν όλα καλά ! Μετά τον 3ο μήνα περίπου πρεπει να έγινε αυτό , ε;

χαιρομαι που ακούω ότι βοηθάει το prezolon. Κι εγω εντωμεταξύ αρρωσταίνω πολύ σπάνια

εσύ είχες αυξημένα ΑΝΑ και έπαιρνες κορτιζόνη; Εύχομαι να είναι ανέφελη η εγκυμοσύνη σου μέχρι το τέλος

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσαρες! Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη. Ειμαι 40. Πέρυσι στην εξωσωματικη που πετυχεδιδυμη κυηση, εγινε η πρωτη διπλη αποβολη. Με δικα μου ωαρια. Φετος στα 40, με (δικα μου ωαρια) αλλα παλι με εξωσωματικη φυσικα προεκυψε ξανα διπλη κυηση. Έπαιρνα πρεζολον απο την εμβρυομεταφορα. Δε με ξεκινησε ο γιατρος νωριτερα παρολο που ειχα αγχος (δεδομενου οτι ηθελα να ριξω το ανοσοποιητικο μου, ειναι φοβερο κοριτσια...). Μετα τη θετικη χοριακη στις 4 εβδομαδες δλδ, συνεχισα με το πρεζολον 5mg κ σταδιακα αρχισα να το μειωνω. 5 εβδομαδες αργοτερα κ μπαινοντας στον 3ο μου ειπε η γυναικολογος μου να σταματησω. Ημερα τεταρτη. Την Παρασκευη, 2 μερες μετα, αιμα κ απο τοτε ξεκινησε η αποβολη του δεύτερου εμβρυου. Φοβερο; μεχρι τοτε παίρναμε για πλακα οτι οσα χρονια συναναστρεφομουν με παιδια κ εφηβους λογω επαγγελματος, ποτε δεν αρρωστησα. Το πρωτο μου παιδι 5,5 σημερα ετων, με παντα υψηλους πυρετους 40 κ, δε με κολλησε ποτε. Θυμαμαι στο συνολο της ζωης μου 4 φορες συνολικα να αρρωσταινω κ δεν κανω πυρετο. Ολα αυτα βεβαια οταν τα βαλαμε κατω καταλαβαμε οτι επρεπε να κανω ανοσολογικο. Οπως κ τη χρησιμοτητα της κορτιζονης. Ισως αν τη συνέχιζα μερικες βδομαδες ακομη θα χε απορροφηθεί το δευτερο κυημα πιο αναιμακτα αντι να χω καθε τρεις κ λιγο αιμα γιατι αποβάλλονται ακομη κομματια. Απο την 9η βδομαδα εως σημερα που ειμαι 12w +1.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva said:

Κοριτσαρες! Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη. Ειμαι 40. Πέρυσι στην εξωσωματικη που πετυχεδιδυμη κυηση, εγινε η πρωτη διπλη αποβολη. Με δικα μου ωαρια. Φετος στα 40, με (δικα μου ωαρια) αλλα παλι με εξωσωματικη φυσικα προεκυψε ξανα διπλη κυηση. Έπαιρνα πρεζολον απο την εμβρυομεταφορα. Δε με ξεκινησε ο γιατρος νωριτερα παρολο που ειχα αγχος (δεδομενου οτι ηθελα να ριξω το ανοσοποιητικο μου, ειναι φοβερο κοριτσια...). Μετα τη θετικη χοριακη στις 4 εβδομαδες δλδ, συνεχισα με το πρεζολον 5mg κ σταδιακα αρχισα να το μειωνω. 5 εβδομαδες αργοτερα κ μπαινοντας στον 3ο μου ειπε η γυναικολογος μου να σταματησω. Ημερα τεταρτη. Την Παρασκευη, 2 μερες μετα, αιμα κ απο τοτε ξεκινησε η αποβολη του δεύτερου εμβρυου. Φοβερο; μεχρι τοτε παίρναμε για πλακα οτι οσα χρονια συναναστρεφομουν με παιδια κ εφηβους λογω επαγγελματος, ποτε δεν αρρωστησα. Το πρωτο μου παιδι 5,5 σημερα ετων, με παντα υψηλους πυρετους 40 κ, δε με κολλησε ποτε. Θυμαμαι στο συνολο της ζωης μου 4 φορες συνολικα να αρρωσταινω κ δεν κανω πυρετο. Ολα αυτα βεβαια οταν τα βαλαμε κατω καταλαβαμε οτι επρεπε να κανω ανοσολογικο. Οπως κ τη χρησιμοτητα της κορτιζονης. Ισως αν τη συνέχιζα μερικες βδομαδες ακομη θα χε απορροφηθεί το δευτερο κυημα πιο αναιμακτα αντι να χω καθε τρεις κ λιγο αιμα γιατι αποβάλλονται ακομη κομματια. Απο την 9η βδομαδα εως σημερα που ειμαι 12w +1.

Καλησπέρα, εύχομαι να κυλήσει ομαλά από εδώ και πέρα η εγκυμοσύνη σου... 

Είχαμε μια σχετική συζήτηση στο καφέ πριν λίγο, με τι εξέταση είδατε το ανοσολογικό θέμα; Είχα οριακά θετικά ΑΝΑ... Βέβαια εγώ αρρωσταίνω κάθε χειμώνα συνέχεια με το παραμικρό, δε μπορώ να πω ότι έχω κανένα φοβερό ανοσοποιητικό δηλαδή...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι να κυλήσει ομαλά από εδώ και πέρα η εγκυμοσύνη σου... 

Είχαμε μια σχετική συζήτηση στο καφέ πριν λίγο, με τι εξέταση είδατε το ανοσολογικό θέμα; Είχα οριακά θετικά ΑΝΑ... Βέβαια εγώ αρρωσταίνω κάθε χειμώνα συνέχεια με το παραμικρό, δε μπορώ να πω ότι έχω κανένα φοβερό ανοσοποιητικό δηλαδή...

Καταρχας ευχαριστώ πολύ!!! 

Λοιπον, μετα την περυσινη αποβολη κ αφου συζητησαμε κ ολο αυτο το ιστορικο μη ασθένειας μου πιτε ως αλλος χαιλαντερ, με εστειλε ο εξωσωματικος με μια λιστα εξετασεων ανοσολογικου κ θρομβοφιλιας (ναι εχω κ αυτο) κ εκανα τις εξετάσεις στο νοσοκομειο σε αιματολογο που ειχαμε συνεννοηθει. Ηταν απο οτι θυμαμαι μια λιστα με 6,7 διαφορετικα πραγματα, θα τα ψαξω να σας τα γραψω αναλυτικα. 

Σιγουρα ομως περιλαμβανε αντισωματα καρδιολιπινης IgG - IgM, αντιπηκτικο λυκου, αντιπυρηνικα αντισωματα κ κατι μου λέει κ ο αντρας μου για τα γνωστα ΝΚ. Εχω κ αλλη μια εξεταση που δεν τη βρισκω, θα τη βρω. Αααα κ φυσικα ολα τα απλα αλλα σημαντικα, αιμοσφαιρια κλπ. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, olpapa είπε:

Καλησπέρα, εύχομαι να κυλήσει ομαλά από εδώ και πέρα η εγκυμοσύνη σου... 

Είχαμε μια σχετική συζήτηση στο καφέ πριν λίγο, με τι εξέταση είδατε το ανοσολογικό θέμα; Είχα οριακά θετικά ΑΝΑ... Βέβαια εγώ αρρωσταίνω κάθε χειμώνα συνέχεια με το παραμικρό, δε μπορώ να πω ότι έχω κανένα φοβερό ανοσοποιητικό δηλαδή...

Κι εγω οριακά θετικά ειχα λίγους μήνες μετά την αποβολή ( παλίνδρομη). Η αιματολόγος μου η Λευκ. δεν το θεωρεί πολύ σημαντικό, αλλά φοβάται μήπως πυροδοτούνται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Για αυτό θέλει σε περίπτωση εγκυμοσύνης , την 8η εβδομάδα να με εξετάσει πάλι.

οι εξετασεις είναι αυτές που σου είπε η mareva

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...