Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Καλημερα

Δε με εκπλήσσει που σου απάντησε κάτι τέτοιο, εμένα η μόνη πληροφορια που μου ειχε δωσει ο ίδιος Κ προφορικά ήταν μετά την αποτυχία ότι τα Ωαρια ήταν καλά Κ το ηλικιακό γκρουπ της δίνει εγκυμοσύνη κι έχει δώσει. Δε ρώτησα περισσότερες λεπτομέρειες, εμπιστεύτηκα. 

Για το αν έχει δώσει πάλι εγκυμοσύνη το κέντρο δε θα σου πει ψέμματα. 

Κοίτα να δεις... Εγώ ρώτησα αν έχει δώσει πάλι εγκυμοσύνη κ μου απάντησαν, πίστευα ότι θα με σόκαρε το να ξέρω ότι υπάρχουν κι αλλού παιδιά από το γεννετικο της υλικό αλλά εκείνη την ώρα και προς έκπληξη μου μου ήταν αδιάφορο. Άλλωστε το θέμα για εμένα τελειώνει εκεί, στο κύτταρο, σε τπτ άλλο, άσε που το πράγμα μπερδεύεται πολύ από τη στιγμή που μπαίνει σε διαφορετικές μήτρες, μου το έχει επιβεβαιώσει γεννετιστης αυτό κι αν κι είχα επιφυλάξεις έχω αναθεωρήσει. Οπότε για εμένα ρώτα. 

Δε θεωρώ ότι έχει νόημα να πάρεις το Σφακ τηλέφωνο. Όταν εμείς του είπαμε ότι θέλουμε δωρεά Κ μας παρέπεμψε στο ΙΑΚ με κοίταξε Κ μου είπε τα θέλω σου θα τα απαιτήσεις. Εγω δε το θυμάμαι, ήμουν απο μέθη, Ο άντρας μου όμως πολύ Κ του έκανε εντύπωση ο τρόπος που το είπε κ το πόσο απόλυτος ήταν σε αυτο. 

Αν έχεις δεύτερες σκέψεις, μην κάνεις τπτ. Πρέπει να είσαι πολύ αποφασισμένη Κ συνειδητοποιημένη για να μη σκέφτεσαι μετά διαφορα στη διαδικασία, πχ ήταν τελικά μικρή? Είχε καλά Ωαρια? Είχε δώσει πάλι εγκυμοσύνη?? Πρέπει να σαι προσηλωμένη στο στόχο σου. 

Tι σου ειπε ο γενετιστης για τις διαφορετικες μητρες?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, MaryH είπε:

Tι σου ειπε ο γενετιστης για τις διαφορετικες μητρες?

Μαίρη μου θα σου απαντήσω ή σήμερα η αυριο. Το χα γράψει Κ στο παρελθόν όμως, καλό είναι, όχι άσχημο. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2020 at 3:02 ΜΜ, Clue είπε:

Αχ... Δεν το ήξερα αυτό για το μασάζ...Είναι αργά να το ζητήσω αναδρομικά;;;

Συμβαίνει όντως να κοιμούνται σερί. Άσχετα με το θηλασμό ή το μπουκάλι.αν και νομίζω ότι όσα θηλάζουν ξυπνάνε πιο εύκολα μιας και το μητρικό είναι πιο εύπεπτο. Εγώ μάλλον στις άτυχες είμαι... Μόνο γύρω στους 3 με 6 μήνες μου έκανε κάτι 7ωρα σερί. Μετά τέλος.

Κι εγώ πιστεύω ότι πρέπει να είναι κάποια ενημερωμένη και αποφασισμένη.

Κι εμένα ο γιατρός πριν με ράψει καλά καλά μου είπε "δε θα θηλάσεις." Κι όταν ρώτησα έντρομη γιατί μου είπε "Να ξεκουραστείς". Και από το μαιευτήριο καμία βοήθεια. Έψαχνα μόνη μου βιντεάκια στο γιουτιουμπ για να κάνω μασάζ να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα γιατί το θήλαστρο δε δίνει το ίδιο ερέθισμα στο στήθος με το μωρό. Δεν θέλανε να δώσουν το πρωτόγαλα στη μικρή που ήταν στη μονάδα κι ούτε με άφηναν να τη βάλω στο στήθος στην αρχή. Οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν λανθασμένες. (2 φορές τη μέρα να τη βάζω από 2 λεπτά σε κάθε στήθος). Αν δεν ήξερα και δεν είχα ενημερωθεί μόνη μου δεν θα είχα θηλάσει. Κι αν δεν ήμουν αποφασισμένη δεν θα ξεπερνούσα τις αρχικές δυσκολίες θεωρώ.

Ευτυχώς έφτασα τον στόχο μου που ήταν ο χρόνος (ή τέλος πάντων απέχω 2 εβδομάδες...) κι είμαι πολύ χαρούμενη. Τώρα δεν ξέρω για πόσο θα συνεχίσω. Θα δείξει. Σκέφτομαι και τις οδηγίες του ΠΟΥ που συστήνουν ως τα 2 έτη. Ίσως μειώσουμε σταδιακα ως τότε. Θα δείξει.

Αυτό που η μία οικογένεια θεωρεί ότι είναι άχρηστο, υπάρχει μια άλλη που το θεωρεί ως το πιο χρήσιμο πράγμα που πήρε.. Δυστυχώς δεν ξέρουμε από πριν τι να πάρουμε. Άλλοι με το λίκνο βρήκαν την υγεία τους (ξέρω περίπτωση που το χρησιμοποίησε μέχρι 9 μηνών) κι άλλοι κάνουν συγκοίμιση και χάρισαν ανέγγιχτα λικνα, κούνιες κ καλαθούνες. Αλλά μωρά περνάνε ώρες ατελείωτες στο ρηλαξ κι άλλα κάθονται με το ζόρι 10 λεπτά (όπως η δική μου). Το καλύτερο είναι να έχουμε γνωστους, φιλους, συγγενείς κλπ να μας τα δώσουν για να τα δοκιμάσουμε. Τέλος πάντων να μην δώσουμε 2 περιουσίες σε μωρουδιακά. Γιατί τη 1 δεν τη γλιτώνουμε συνήθως.

Τα απαραίτητα είναι: κάτι να κοιμάται, κάτι για να βρίσκεται μέσα στη μέρα, κάτι να ντύνεται, κάτι να τρωει, κάτι να μεταφέρεται, κάπου να το αλλάζεις και να το πλένεις, και πάνες...

Τώρα το τι θα ταιριάξει σε μια οικογένεια...

Μπορεί εγώ να βάζω πλυντήριο 2 φορές την εβδομάδα κι η άλλη κάθε μέρα. Δεν χρειαζόμαστε τα ίδια ρουχα. Μια μπορεί να  βολεύεται να αλλάζει στο κρεβάτι και άλλη να έχει τη μέση της και να θέλει έπιπλο αλλαξιερα. Άλλος κάνει συγκοίμιση κι άλλος θέλει να είναι το μωρό στην κούνια.

Άλλες επιλέγουν θηλασμό κι άλλες βρεφικό γάλα σε σκόνη. Άλλες αποστειρωνουν σε κατσαρόλα κι άλλες χρειάζονται αποστειρωτή. 

Άλλες ορκίζονται στο μάρσιπο κι άλλες δε θέλουν ούτε να τον βλέπουν. (η αλήθεια είναι ότι πιστεύω πως όσες δεν τον βολεύτηκαν δεν είχαν εργονομικό)

Οι πάνες μπορεί να είναι υφασμάτινες, μπορεί και μιας χρήσης.

Και για αργότερα παίρνεις παιχνίδια και παίζουν με τα τάπερ...

Γενικά καλό είναι να υπάρχει ένας μπούσουλας κι από εκεί και πέρα όλοι κι όλες το βρήκαμε στην πορεία...

Κι αυτό που μου έλεγαν και ισχύει..

Τα μαγαζιά δεν κλείνουν μόλις γεννήσεις... Μπορείς να πάρεις πράγματα και μετά!

Αν και δεν είναι εύκολο να βγεις ούτε στα τέλη της εγκυμοσύνης, ούτε τις πρώτες μέρες με το μωρό, ευτυχώς ζούμε σε εποχή που οι ονλαιν αγορές είναι στα φόρτε τους!

Πολύ ωραία τα είπες. Συμφωνώ σε γενικές γραμμές και για τα υπέρ και για τα κατά. Αν και γνωρίζω μόνο τη μια πλευρά

Να προσθέσω στα αρνητικά ότι έχω να κοιμηθώ μπρούμυτα από όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και φοράω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια ρούχα για να υπάρχει ευκολία με το θηλασμό. Είδα τις προάλλες ένα φόρεμα τέλειο αλλά δεν το πήρα γιατί δεν θα το φόραγα φέτος και θα ήταν κρίμα. (Δεν ξέρω βέβαια αν αυτό πάει στα θετικά μιας και "γλίτωσα" 30 ευρώ έτσι).

Στα θετικά θα προσθέσω και το οικονομικό. Γλιτώνεις πολλά χρήματα από τα γάλατα.

Συνήθως οι συζητήσεις για το αν είσαι καλή μάνα ή όχι στρέφεται γύρω από το τι δίνεις στο παιδί σου να φάει και που το κοιμίζεις. Δε λέω ότι δεν είναι σημαντικά αλλά μήπως να ασχοληθούμε καλύτερα με το τι είδους ανθρώπους θα μεγαλώσουμε; Κι αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με το φαγητό ούτε με τον ύπνο...

Ζήτα το κοριτσάρα άκου λέει :) 

Το θέμα δεν είναι αν θηλάσαμε ή όχι αλλά να μην σηκώνουμε χέρι πάνω τους. Για να ρωτήσουμε τους εαυτούς μας μπορούμε να σεβαστούμε το παιδικό κορμάκι τους και όχι στα λόγια όταν είμαστε χαλαροί και ξεκούραστοι αλλά μετά από μια δύσκολη στιγμή μας μέσα στην καθημερινότητα μας; Δυστυχώς το χέρι αν φύγει μια φορά μετά φεύγει και δεύτερη και μετά χάνεται η αθωότητα τους... Όλα τα άλλα είναι ''ψιλά γράμματα'' 

Καλή σχολική χρονιά σε όλους 

  • Μου αρέσει 2

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

Ζήτα το κοριτσάρα άκου λέει :) 

Το θέμα δεν είναι αν θηλάσαμε ή όχι αλλά να μην σηκώνουμε χέρι πάνω τους. Για να ρωτήσουμε τους εαυτούς μας μπορούμε να σεβαστούμε το παιδικό κορμάκι τους και όχι στα λόγια όταν είμαστε χαλαροί και ξεκούραστοι αλλά μετά από μια δύσκολη στιγμή μας μέσα στην καθημερινότητα μας; Δυστυχώς το χέρι αν φύγει μια φορά μετά φεύγει και δεύτερη και μετά χάνεται η αθωότητα τους... Όλα τα άλλα είναι ''ψιλά γράμματα'' 

Καλή σχολική χρονιά σε όλους 

Άσε κι έχω απέναντι ακριβώς μια μουρλή με δυο αγγελούδια που αν ακούσεις πως τους μιλάει, θα φριξεις. Ειλικρινά είμαι στο τσακ να ειδοποιήσω την πρόνοια. Το ένα παιδάκι είναι αγόρι Κ λέω ωραία, αύριο μεθαύριο, πιθανότατα θα μιλάει στη γυναίκα του με τον ίδιο τρόπο η θα ξυλοφορτωσει τη μάνα του. 

Πραγματικά μου ανάβουν τα λαμπάκια, Ο άντρας μου μια μέρα δεν άντεξε Κ την έβρισε αλλά σιγά μη χαμπαριασει. 

  • Λυπημένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Άσε κι έχω απέναντι ακριβώς μια μουρλή με δυο αγγελούδια που αν ακούσεις πως τους μιλάει, θα φριξεις. Ειλικρινά είμαι στο τσακ να ειδοποιήσω την πρόνοια. Το ένα παιδάκι είναι αγόρι Κ λέω ωραία, αύριο μεθαύριο, πιθανότατα θα μιλάει στη γυναίκα του με τον ίδιο τρόπο η θα ξυλοφορτωσει τη μάνα του. 

Πραγματικά μου ανάβουν τα λαμπάκια, Ο άντρας μου μια μέρα δεν άντεξε Κ την έβρισε αλλά σιγά μη χαμπαριασει. 

Άμα ήταν να χαμπαριασει δεν θα το έκανε εξαρχής. Εγώ έχω από πάνω μου ακριβώς. 4 παιδιά -μεγαλουτσικα πια, και πιο πάνω τρία. Αυτά μεγάλα 21-18. Πώς τους μιλάνε οι γονείς τους,ακούω και νευριάζω. Βρισιές, φωνές... Και όχι μόνο σε καβγά. Ή συγγενικό μου πρόσωπο να λέει στο τρίχρονο "είσαι άχρηστο"... 

 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Μαλλον Thia μου επηρεαζεσαι απο τη δικη σου περιπτωση που λογω μικρης ηλικιας σου δυσκολευτηκες να παρεις την αποφαση.Για μενα και λογω πεποιθησεων ητανε τοσο ευκολο.Δεν ητανε καν αποφαση..Αφου δε ζητησαμε ουτε να μας μοιαζει..Στεναχ παρα πολυ που δεν το εκανα νωριτερα.Προβληματιζομαι μονο αν κανουμε σωστη επιλογη δοτριας και μηπως κατι μου διαφευγει.Και οικονομικα  θελω να ειναι σωστη επιλογη γιατι σκεψου 10 χρονια ποσα χρηματα εχουμε ξοδεψει..Με Θεσν-Αθηνα μεσα.

Ζήτησε να μιλήσεις τηλεφωνικά με την εμβρυολόγο του κέντρου, να σου δώσει όσες πληροφορίες θέλεις. Και αν μετά τη συζήτηση αισθανθείς πιο ήσυχη, προχώρησέ το

Link to comment
Share on other sites

Just now, thalasa είπε:

Ζήτησε να μιλήσεις τηλεφωνικά με την εμβρυολόγο του κέντρου, να σου δώσει όσες πληροφορίες θέλεις. Και αν μετά τη συζήτηση αισθανθείς πιο ήσυχη, προχώρησέ το

Μα ακόμη δεν έχει δώσει ωαρια..Τι να μου πει η εμβρυολογος... Ότι στοιχεία δίνει για τη δοτρια τα δίνει η κοπέλα που μιλάμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Μα ακόμη δεν έχει δώσει ωαρια..Τι να μου πει η εμβρυολογος... Ότι στοιχεία δίνει για τη δοτρια τα δίνει η κοπέλα που μιλάμε.. 

Α οκ , σόρι. Επειδή στο κέντρο που ειμαι εγω , για αυτά τα θέματα μιλούσα με τους εμβρυολογους, πόσο χρονών  , αν ειχε δώσει εγκυμοσυνη ξανα κλπ.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, alina80 είπε:

Άμα ήταν να χαμπαριασει δεν θα το έκανε εξαρχής. Εγώ έχω από πάνω μου ακριβώς. 4 παιδιά -μεγαλουτσικα πια, και πιο πάνω τρία. Αυτά μεγάλα 21-18. Πώς τους μιλάνε οι γονείς τους,ακούω και νευριάζω. Βρισιές, φωνές... Και όχι μόνο σε καβγά. Ή συγγενικό μου πρόσωπο να λέει στο τρίχρονο "είσαι άχρηστο"... 

 

Αυτό το είσαι άχρηστο το ακούω κι εγώ από την απέναντι 

Αυτά τα γονίδια όμως αναπαραχθηκαν...με κάτι τέτοια νευριάζω Κ πολύ, δεν έπρεπε να γίνονται μανάδες, σκληρό αλλά δεν έπρεπε. Την ημέρα που την έβρισε ο άντρας μου, την ακούσαμε να λέει στη μικρή επειδή την ενόχλησε λίγο στη δουλειά, θα σε αφήσω στο δωμάτιο με κλειδωμένη την πόρτα να σκάσεις, άχρηστη, τελείως άχρηστη είσαι, δεν κάνεις για τίποτα. 

Έξω φουλ ζέστη στο μεταξυ

Και φωνάζει Κ τσιρίζει να την ακούει όλη η γειτονιά κι ακριβώς από κάτω μένει η κυρία με τα τρία παιδάκια, οι μικρές απέναντι που με έχουν ξετρελάνει. Τρία παιδιά, το μεγαλύτερο γύρω στα 10 , το μεσαίο τεσσάρων το υπολογίζω και κατι Κ το μικρό μικρό το πολύ τριών το υπολογιζω Κ τους μιλάει με τόση ηρεμία Κ γλυκύτητα κι είναι Κ τρία Κ ζωηρά!!! 

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Αυτό το είσαι άχρηστο το ακούω κι εγώ από την απέναντι 

Αυτά τα γονίδια όμως αναπαραχθηκαν...με κάτι τέτοια νευριάζω Κ πολύ, δεν έπρεπε να γίνονται μανάδες, σκληρό αλλά δεν έπρεπε. Την ημέρα που την έβρισε ο άντρας μου, την ακούσαμε να λέει στη μικρή επειδή την ενόχλησε λίγο στη δουλειά, θα σε αφήσω στο δωμάτιο με κλειδωμένη την πόρτα να σκάσεις, άχρηστη, τελείως άχρηστη είσαι, δεν κάνεις για τίποτα. 

Έξω φουλ ζέστη στο μεταξυ

Και φωνάζει Κ τσιρίζει να την ακούει όλη η γειτονιά κι ακριβώς από κάτω μένει η κυρία με τα τρία παιδάκια, οι μικρές απέναντι που με έχουν ξετρελάνει. Τρία παιδιά, το μεγαλύτερο γύρω στα 10 , το μεσαίο τεσσάρων το υπολογίζω και κατι Κ το μικρό μικρό το πολύ τριών το υπολογιζω Κ τους μιλάει με τόση ηρεμία Κ γλυκύτητα κι είναι Κ τρία Κ ζωηρά!!! 

Εμας η απέναντι τσακώνεται με τον γιο της για το διάβασμα. Του λέει δεν εισαι καλα αγόρι μου, εισαι άρρωστος σου χρειαζεται γιατρος, ψυχίατρος. Δεν ξερω αν το άχρηστος ή αυτο ειναι χειρότερο. Τι παιδια βγάζουν την κοινωνία ; 

  • Λυπημένη/-ος 3

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Καντι είπε:

Εμας η απέναντι τσακώνεται με τον γιο της για το διάβασμα. Του λέει δεν εισαι καλα αγόρι μου, εισαι άρρωστος σου χρειαζεται γιατρος, ψυχίατρος. Δεν ξερω αν το άχρηστος ή αυτο ειναι χειρότερο. Τι παιδια βγάζουν την κοινωνία ; 

Και μετά αναρωτιόμαστε και πέφτουμε.απ τα σύννεφα με τα παιδιά που είναι βίαια και κάνουν μπουλινκ στο σχολείο...

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Papy said:

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!Σκέψου ότι έχει δρομολογηθεί η διαδικασία για να χαλαρώσεις..!!Περιμένουμε τα νέα σου

Αχ σ'ευχαριστώ! Κοιμάμαι και ξυπνάω περιμένοντας να χτυπήσει το τηλέφωνο.. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Έτυχε σε κάποια να έχει επαναλαμβανόμενες αποβολές και το πρόβλημα να ήταν ανοσολογικό; Να λύθηκε δηλ. με κορτιζόνη ή κάτι αντίστοιχο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Εμας η απέναντι τσακώνεται με τον γιο της για το διάβασμα. Του λέει δεν εισαι καλα αγόρι μου, εισαι άρρωστος σου χρειαζεται γιατρος, ψυχίατρος. Δεν ξερω αν το άχρηστος ή αυτο ειναι χειρότερο. Τι παιδια βγάζουν την κοινωνία ; 

Το ξέρεις καλύτερα από εμένα ότι τα πάντα ξεκινούν από το σπίτι. Η συγχωρεμενη η γιαγιά μου, με το ζόρι την άφησαν να τελειώσει το σχολείο λόγω συνθηκών, ήθελε να γίνει δασκάλα Κ δε μπορεσε. Αυτή τη γλυκύτητα που ειχε την πέρασε στα παιδιά της κ στα εγγόνια της. Προχθές που ήταν η μητέρα μου εδώ, έφριξε με τις μικρές απέναντι, τον τρόπο που μιλάνε Κ συμπεριφέρονται. Όλα είναι θέμα οικογένειας Κ σχολείου πιστεύω. 

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Thia1985 @Καντι @Τουτουνι @alina80 φυσικά το bullying των παιδιών στο σχολείο είναι λόγια των γονιών τους προς αυτά για αυτό δύσκολο είναι να είσαι γονιός το αν θα θηλάσεις ή αν θα δώσεις κινόα είναι μπουρδίτσες ας μου επιτραπεί η έκφραση 

Δεν υποτιμώ την αναγκαιότητα μιας σωστής διατροφής έτσι απλά λέω για τα μετέπειτα ''ζόρια''

Καλησπέρα κοριτσάρες έγκυες και όσες είστε στην αναμονή :) 

  • Μου αρέσει 5

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...