Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Thia1985 είπε:

Αχ αυτή η διατροφή 

δε μπορώ να την τηρήσω με τόσες αναγούλες και Τέταρτη έχω πρώιμη καμπύλη σακχάρου Κ φοβάμαι, τι θα κάνω αν βρεθεί κάτι, πως θα παίρνω τόσα χάπια? 

Τα ούτρο μπορώ να τα κατεβάσω μόνο με συκο(αποξηραμενο)τρωω μόνο το πρωί, το μεσημέρι παλεύω με το φαγητό, το βράδυ είναι το δράμα που δε μπορώ να ανοίξω το στόμα καν, αυτά τα χάπια μου ναι εφιάλτης! 

Λίγη υπομονή. Κοντά στην αυχενική θα στα σταματήσει ο γιατρός τα ουτροτζεσταν λογικά. Συν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις και οι ναυτίες κάπου εκεί σταματανε

 

Καλημέρα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, alina80 είπε:

Λίγη υπομονή. Κοντά στην αυχενική θα στα σταματήσει ο γιατρός τα ουτροτζεσταν λογικά. Συν ότι στις περισσότερες περιπτώσεις και οι ναυτίες κάπου εκεί σταματανε

 

Καλημέρα. 

Καλημερα

Έχω σωθεί με μαστίχα Χίου, τη διαλύω σε νερό Κ πινω

Όμως τα χάπια δραμα

Ενδεικτικά... Το πρωί τρώω δύο φρυγανιές ολικής με ταχίνι Κ μπανάνα για να πιω τα σικλακουρ

Μετά, ένα αποξηραμένο σύκο για τα ούτρο Κ τα ούτρο μου κάνουν το στομάχι χάλια οπότε θα φάω πχ Κ λίγο τυράκι η φρυγανιά 

Μετά έχω σιδηρο, filicine, μεσημέρι σικλακουρ Κ ούτρο άρα καλό φαγητό πριν Κ μετά, βιταμίνη d, pregnacare άρα πάλι καλό φαγητό και από της 6.30 ξεκινάω να τρώω πχ ενα αχλάδι η ένα τοστ να πάρω σικλακουρ, μετά με τα χίλια ζόρια ούτρο, έχω κ χαρτοπετσέτα δίπλα Κ μετά γιατί πάλι το στομάχι χάλια, φρυγανιά για τα υγρά. 

Κάνω υπομονή για το μωρο, ειλικρινά 

  • Λυπημένη/-ος 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ, έχω και τον άντρα μου να επιμένει τήρησε τη διατροφή Κ τήρησε τη διατροφή που Οκ, έχει ένα δίκιο, όμως αναρωτιέμαι και το εκφράζω ως παράπονο δηλαδή, τόσες Κ τόσες γυναίκες γέννησαν γερά παιδιά χωρίς φάρμακα. 

Καταλαβαίνω πως για εμάς είναι πιο δύσκολο να μείνουμε πάλι έγκυες όμως δεν ξέρω και κατά πόσο πχ αυτή η καταπίεση είναι σωστή πχ εγώ μέρες λιγουρεύομαι σάντουιτς με ψωμί πολύσπορο, γαλοπουλα(επιτρεπεται εγώ να τρώω, έχω αντισώματα), τυρί τοστ, πατατάκια κι ένα γαλακτομπούρεκο!! 

Ειλικρινά όμως το λεω

Όλες μου οι ξαδέρφες, ειδικά στα χωριά Κ το λουκάνικο τους έτρωγαν, και τα κρέατα φουλ Κ τηγανητά Κ μια χαρά παιδιά έχουν. 

Καταλαβαίνω γιατί εμείς προσέχουμε πιο πολύ αλλά το εκφράζω ως παράπονο αυτό διότι πραγματικά το στομάχι μου είναι σε χάλια κατάσταση, μονίμως τρώω. Παλεύω να τρώω φρούτα, πολλά φρούτα όμως μπας Κ σώσω την κατάσταση. 

Ουφ, Σορρυ απλώς μου βγήκε το παράπονο. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Στο μεταξύ, έχω και τον άντρα μου να επιμένει τήρησε τη διατροφή Κ τήρησε τη διατροφή που Οκ, έχει ένα δίκιο, όμως αναρωτιέμαι και το εκφράζω ως παράπονο δηλαδή, τόσες Κ τόσες γυναίκες γέννησαν γερά παιδιά χωρίς φάρμακα. 

Καταλαβαίνω πως για εμάς είναι πιο δύσκολο να μείνουμε πάλι έγκυες όμως δεν ξέρω και κατά πόσο πχ αυτή η καταπίεση είναι σωστή πχ εγώ μέρες λιγουρεύομαι σάντουιτς με ψωμί πολύσπορο, γαλοπουλα(επιτρεπεται εγώ να τρώω, έχω αντισώματα), τυρί τοστ, πατατάκια κι ένα γαλακτομπούρεκο!! 

Ειλικρινά όμως το λεω

Όλες μου οι ξαδέρφες, ειδικά στα χωριά Κ το λουκάνικο τους έτρωγαν, και τα κρέατα φουλ Κ τηγανητά Κ μια χαρά παιδιά έχουν. 

Καταλαβαίνω γιατί εμείς προσέχουμε πιο πολύ αλλά το εκφράζω ως παράπονο αυτό διότι πραγματικά το στομάχι μου είναι σε χάλια κατάσταση, μονίμως τρώω. Παλεύω να τρώω φρούτα, πολλά φρούτα όμως μπας Κ σώσω την κατάσταση. 

Ουφ, Σορρυ απλώς μου βγήκε το παράπονο. 

Θια κανονικα και τα φρουτα πρεπει με μεγαλο μετρο. ειδικα αν υπαρχει και πιθανοτητα σακχαρου και γι αυτο κι η πρωιμη καμπυλη. Στη διατροφη των ενδοκρινολογων για να μην παρουσιαστει η να ελεγχθει ο διαβητης, τα φρουτα ειναι μετρημενα-ζυγισμενα και συγκεκριμενα. Δεν ξερω τι σκατα :P διατροφη σου χουν δωσει και σε εχει ζορισει τοσο...αν δεν εχεις φοβο για κατι γιατι να μην φας μια φορα γλυκο, γαλακτομπουρεκο η μπαγκετα που λες;;; Τι θα παθεις δηλαδη; Ολα μπορεις να τα φας με προσοχη κι εννοειται ενα μετρο που γενινα πρεπει να εχουμε στη ζωη μας. Συγγνωμη αλλα αυτα μου ακουγονται καπως περιεργα. Αν εχεις οντως καποιο θεμα, οκ να το καταλαβω.. Αλλα προκαταβολικα απο το α τριμηνο, γιατι τετοια καταπιεση; Μετρον αριστον! Δεν εισαι αρρωστη, ουτε η τοσο strict διατροφη χωρις λογω υπαρξης ειναι παραγοντας που κρινει την πολυτιμη κυηση. Χαλαρωσε λιγο και ρωτα και καποιον αλλο γιατρο, καλυτερα ενδοκρινολογο η εξειδικευμενο διατροφολογο εστω.

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Στο μεταξύ, έχω και τον άντρα μου να επιμένει τήρησε τη διατροφή Κ τήρησε τη διατροφή που Οκ, έχει ένα δίκιο, όμως αναρωτιέμαι και το εκφράζω ως παράπονο δηλαδή, τόσες Κ τόσες γυναίκες γέννησαν γερά παιδιά χωρίς φάρμακα. 

Καταλαβαίνω πως για εμάς είναι πιο δύσκολο να μείνουμε πάλι έγκυες όμως δεν ξέρω και κατά πόσο πχ αυτή η καταπίεση είναι σωστή πχ εγώ μέρες λιγουρεύομαι σάντουιτς με ψωμί πολύσπορο, γαλοπουλα(επιτρεπεται εγώ να τρώω, έχω αντισώματα), τυρί τοστ, πατατάκια κι ένα γαλακτομπούρεκο!! 

Ειλικρινά όμως το λεω

Όλες μου οι ξαδέρφες, ειδικά στα χωριά Κ το λουκάνικο τους έτρωγαν, και τα κρέατα φουλ Κ τηγανητά Κ μια χαρά παιδιά έχουν. 

Καταλαβαίνω γιατί εμείς προσέχουμε πιο πολύ αλλά το εκφράζω ως παράπονο αυτό διότι πραγματικά το στομάχι μου είναι σε χάλια κατάσταση, μονίμως τρώω. Παλεύω να τρώω φρούτα, πολλά φρούτα όμως μπας Κ σώσω την κατάσταση. 

Ουφ, Σορρυ απλώς μου βγήκε το παράπονο. 

Εγώ παίρνω τα φάρμακα είτε έχω φάει είτε όχι. Όσο ήμουν έγκυος δεν προσεχα -ουτε ο γιατρός μου μου είχε απαγορεύσει κάτι. Αν δεν υπάρχει θέμα, όπως διαβήτης δεν βλέπω τον λόγο να καταπιεζεσαι τόσο πολύ. Και να εξηγήσεις στον άντρα σου ότι η ψυχολογία είναι το πιο σημαντικό. Το μωρό αυτά που χρειάζεται θα τα πάρει όπως και να έχει. Τα συμπληρώματα ειναι για τον δικό μας οργανισμό. Εντάξει εμείς παίρνουμε το πρώτο τρίμηνο παραπάνω φάρμακα. Εκεί θέλει λίγη υπομονή. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, alina80 είπε:

Εγώ παίρνω τα φάρμακα είτε έχω φάει είτε όχι. Όσο ήμουν έγκυος δεν προσεχα -ουτε ο γιατρός μου μου είχε απαγορεύσει κάτι. Αν δεν υπάρχει θέμα, όπως διαβήτης δεν βλέπω τον λόγο να καταπιεζεσαι τόσο πολύ. Και να εξηγήσεις στον άντρα σου ότι η ψυχολογία είναι το πιο σημαντικό. Το μωρό αυτά που χρειάζεται θα τα πάρει όπως και να έχει. Τα συμπληρώματα ειναι για τον δικό μας οργανισμό. Εντάξει εμείς παίρνουμε το πρώτο τρίμηνο παραπάνω φάρμακα. Εκεί θέλει λίγη υπομονή. 

 

Εγώ πρόβλημα με ζάχαρο δεν εχω, τουλάχιστον όχι έως τώρα, η μητέρα μου έχει Κ γι αυτό η πρώιμη καμπύλη σακχάρου γιατί μπορεί να κάνω διαβήτη κύησης Κ ξέρω ότι έτσι χάνονται μωρά. 

Θα κάνω την Τεταρτη ότι πρέπει κι αν όλα είναι οκ θα ζητήσω μέτρηση βιταμινών κλπ να δω τι παίζει κι από εκεί. 

Έχει δίκιο η PAgotoula, πρέπει να ρωτησω διατροφολόγο άλλωστε οι ανάγκες κάθε γυναίκας στην εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικές. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες καλημέρα.  Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα σας.... αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ ότι καλύτερο σε όλες σας και μια μια ξεχωριστά. Με το καλό οι εγγυουλες. Οι μανουλες να χαίρονται τα μωράκια τους...και κάθε επιτυχία σε όσες προσπαθούν. Δεν είμαι νέα στην εξωσωματική.... το αντίθετο... ωστόσο είμαι νέα στην προσπάθεια με ξένο γεννητικό υλικό. Ακούω περίεργα πράγματα και φοβάμαι για το τι θα αντιμετωπίσω. Αναφέρομαι και εγώ στο θέμα του αριθμού των ωαρίων και τελικά στον αριθμό των τελικών βλαστοκυστεων....σε γιατρό που έχω απευθυνθεί μου είπε ότι συνήθως περνούμε 6 με 8 ωάρια...δεν σαν κρύβω ότι δεν μου άρεσε....εγώ προσωπικά σε ηλικία πάνω από 40 με δόση μόλις 150 γκοναλ δεν πήρα ποτέ λιγότερο από 17 ωάρια και τελικά 6 ακόμα και 8 βλαστοκυστες.. οκ έχουμε περισσότερες πιθανότητες αλλά αντικειμενικά αν έχω και εγώ δύο βλαστοκυστες...μου φαίνεται πολύ μικρός αριθμός.εδω να τονίσω ότι το κόστος δεν είναι κάτω από 4000. Αρχικά ζητώ συγνώμη για το τεράστιο ποστ.θα εκτιμούσα οποιοδήποτε πληροφορία για κέντρα η γιατρούς που ήταν πιο ξεκάθαροι σε αυτό.... καλημέρα και πάλι και καλώς σας βρήκα

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Εγώ πρόβλημα με ζάχαρο δεν εχω, τουλάχιστον όχι έως τώρα, η μητέρα μου έχει Κ γι αυτό η πρώιμη καμπύλη σακχάρου γιατί μπορεί να κάνω διαβήτη κύησης Κ ξέρω ότι έτσι χάνονται μωρά. 

Θα κάνω την Τεταρτη ότι πρέπει κι αν όλα είναι οκ θα ζητήσω μέτρηση βιταμινών κλπ να δω τι παίζει κι από εκεί. 

Έχει δίκιο η PAgotoula, πρέπει να ρωτησω διατροφολόγο άλλωστε οι ανάγκες κάθε γυναίκας στην εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικές. 

Συμφωνώ απόλυτα με @Pagotoula την διατροφή αυτην εσενα ποιος στην εδωσε. Ή την κανεις γιατι ετσι ειναι πιο υγιεινά;

Οπως και να εχει οταν ακολουθούμε μια διατροφή και ζοριζόμαστε το συζητάμε με αυτόν που μας την εχει επιβάλει. Και επειδη εχω πάει σε δυο σεζόν σε διαιτολόγους για μενα ηταν καποια πράγματα αδιαπραγμάτευτα οπως το ενα γλυκό την μερα και η μια μακαρονάδα την εβδομαδα. Κανεις δεν μου τα αρνήθηκε, κόβουν απο καπου αλλου για να εισαι ικανοποιημενη.

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Στο μεταξύ, έχω και τον άντρα μου να επιμένει τήρησε τη διατροφή Κ τήρησε τη διατροφή που Οκ, έχει ένα δίκιο, όμως αναρωτιέμαι και το εκφράζω ως παράπονο δηλαδή, τόσες Κ τόσες γυναίκες γέννησαν γερά παιδιά χωρίς φάρμακα. 

Καταλαβαίνω πως για εμάς είναι πιο δύσκολο να μείνουμε πάλι έγκυες όμως δεν ξέρω και κατά πόσο πχ αυτή η καταπίεση είναι σωστή πχ εγώ μέρες λιγουρεύομαι σάντουιτς με ψωμί πολύσπορο, γαλοπουλα(επιτρεπεται εγώ να τρώω, έχω αντισώματα), τυρί τοστ, πατατάκια κι ένα γαλακτομπούρεκο!! 

Ειλικρινά όμως το λεω

Όλες μου οι ξαδέρφες, ειδικά στα χωριά Κ το λουκάνικο τους έτρωγαν, και τα κρέατα φουλ Κ τηγανητά Κ μια χαρά παιδιά έχουν. 

Καταλαβαίνω γιατί εμείς προσέχουμε πιο πολύ αλλά το εκφράζω ως παράπονο αυτό διότι πραγματικά το στομάχι μου είναι σε χάλια κατάσταση, μονίμως τρώω. Παλεύω να τρώω φρούτα, πολλά φρούτα όμως μπας Κ σώσω την κατάσταση. 

Ουφ, Σορρυ απλώς μου βγήκε το παράπονο. 

αν φοβασαι τοσο πολυ το ζαχαρο βρε παιδι μου παρε ενα μηχανακι μετρησου κ αν δεν ανεβαζεις φαε οτι θες να το ευχαριστηθεις. οσο για τις βιταμινες το φολικο ειναι αναγκαιο τωρα στην αρχη μεχρι την β επιπεδου σιγουρα. ο σιδηρος θα σου κανουν καθε μηνα εξετασεις μετα τον 4ο περιπου σταθεροποιητε οποτε αν τον δεις σταθερο δεν χρειαζετε να τρελενεσε να περνεις συνεχως . το μαγνησιο ειναι απαραιτητο για να μην κανεις συσπασεις . τι αλλο περνεις?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Συμφωνώ απόλυτα με @Pagotoula την διατροφή αυτην εσενα ποιος στην εδωσε. Ή την κανεις γιατι ετσι ειναι πιο υγιεινά;

Οπως και να εχει οταν ακολουθούμε μια διατροφή και ζοριζόμαστε το συζητάμε με αυτόν που μας την εχει επιβάλει. Και επειδη εχω πάει σε δυο σεζόν σε διαιτολόγους για μενα ηταν καποια πράγματα αδιαπραγμάτευτα οπως το ενα γλυκό την μερα και η μια μακαρονάδα την εβδομαδα. Κανεις δεν μου τα αρνήθηκε, κόβουν απο καπου αλλου για να εισαι ικανοποιημενη.

Tωρα που λες για διατροφη μου έγραψες για το μελι(άσε που το ήξερα) αλλα αυτές τις μέρες δεν παίρνω γκλουκοφας και δοκιμάζω λίγες μοναδες γευματικη ινσουλινη.Που δεν τη πολύ ξέρω  Ήθελα να φάω μέλι όμως.. Τρώω με ταχινι ολικής στην μια ώρα 140 σάκχαρο! Κάνω αλλη μια μονάδα. Παλια οδηγία ενδοκρινολογου. Δεν είχα ύπνο στις 2.30 άρχισα να αισθάνομαι χάλια.. Σηκώνομαι με το ζόρι.. 50 σάκχαρο!!! Πλακωθηκα σε μπισκοτάκια (αναγκαστικά) για να ανέβει το σάκχαρο.. Ήθελα να κάνω πειράματα.. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, anoulious είπε:

Tωρα που λες για διατροφη μου έγραψες για το μελι(άσε που το ήξερα) αλλα αυτές τις μέρες δεν παίρνω γκλουκοφας και δοκιμάζω λίγες μοναδες γευματικη ινσουλινη.Που δεν τη πολύ ξέρω  Ήθελα να φάω μέλι όμως.. Τρώω με ταχινι ολικής στην μια ώρα 140 σάκχαρο! Κάνω αλλη μια μονάδα. Παλια οδηγία ενδοκρινολογου. Δεν είχα ύπνο στις 2.30 άρχισα να αισθάνομαι χάλια.. Σηκώνομαι με το ζόρι.. 50 σάκχαρο!!! Πλακωθηκα σε μπισκοτάκια (αναγκαστικά) για να ανέβει το σάκχαρο.. Ήθελα να κάνω πειράματα.. 

Παθαίνουμε και μαθαίνουμε! Απλα να εχεις το άνδρα σου εκπαιδευμένο να σου βαρέσει καμια άμα δεν μπορείς να σηκωθείς.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Παθαίνουμε και μαθαίνουμε! Απλα να εχεις το άνδρα σου εκπαιδευμένο να σου βαρέσει καμια άμα δεν μπορείς να σηκωθείς.

Ναι και ο γιατρος μου είπε. Να έχει το νου του να σου φέρει ζάχαρονερο.. Και δεν τον έχω εκπαιδεύσει. Κάτι ακόμη. Σε ζάλισα αλλά εσύ τα εχεις πρόσφατα. Τα τηγανητά ανέβαζουν πιο πολύ σάκχαρο;Προτιμούμε μπιφτέκια από τηγανητά κεφτεδακια; Παράδειγμα που βρήκα.. Ασχετο:Τι καιρό έχει Αθήνα τώρα; 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gorgina είπε:

Αγαπητές φίλες καλημέρα.  Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα σας.... αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ ότι καλύτερο σε όλες σας και μια μια ξεχωριστά. Με το καλό οι εγγυουλες. Οι μανουλες να χαίρονται τα μωράκια τους...και κάθε επιτυχία σε όσες προσπαθούν. Δεν είμαι νέα στην εξωσωματική.... το αντίθετο... ωστόσο είμαι νέα στην προσπάθεια με ξένο γεννητικό υλικό. Ακούω περίεργα πράγματα και φοβάμαι για το τι θα αντιμετωπίσω. Αναφέρομαι και εγώ στο θέμα του αριθμού των ωαρίων και τελικά στον αριθμό των τελικών βλαστοκυστεων....σε γιατρό που έχω απευθυνθεί μου είπε ότι συνήθως περνούμε 6 με 8 ωάρια...δεν σαν κρύβω ότι δεν μου άρεσε....εγώ προσωπικά σε ηλικία πάνω από 40 με δόση μόλις 150 γκοναλ δεν πήρα ποτέ λιγότερο από 17 ωάρια και τελικά 6 ακόμα και 8 βλαστοκυστες.. οκ έχουμε περισσότερες πιθανότητες αλλά αντικειμενικά αν έχω και εγώ δύο βλαστοκυστες...μου φαίνεται πολύ μικρός αριθμός.εδω να τονίσω ότι το κόστος δεν είναι κάτω από 4000. Αρχικά ζητώ συγνώμη για το τεράστιο ποστ.θα εκτιμούσα οποιοδήποτε πληροφορία για κέντρα η γιατρούς που ήταν πιο ξεκάθαροι σε αυτό.... καλημέρα και πάλι και καλώς σας βρήκα

Για να πήρες πάνω από τα 40 σου τόσα ωάρια προφανώς έχεις πολυκυστικες...έφτασες 8 βλαστοκυστες δηλαδή τις μισές εκ των οποίων δεν είχες εμφύτευση.Ξεχνας κάτι πολύ σημαντικό.η ποιότητα είναι που σε ενδιαφέρει .Εγώ στα 33 μου εδωσα με την ίδια δόση γκοναλ 10 ωάρια είχα 6 βλαστοκυστες αλλά απέκτησα ένα μόνο παιδί.Προσωπικα θεωρώ ότι θα πρέπει να έχεις εμβρια για τουλάχιστον δύο ετ.

Just now, Thia1985 είπε:

Στο μεταξύ, έχω και τον άντρα μου να επιμένει τήρησε τη διατροφή Κ τήρησε τη διατροφή που Οκ, έχει ένα δίκιο, όμως αναρωτιέμαι και το εκφράζω ως παράπονο δηλαδή, τόσες Κ τόσες γυναίκες γέννησαν γερά παιδιά χωρίς φάρμακα. 

Καταλαβαίνω πως για εμάς είναι πιο δύσκολο να μείνουμε πάλι έγκυες όμως δεν ξέρω και κατά πόσο πχ αυτή η καταπίεση είναι σωστή πχ εγώ μέρες λιγουρεύομαι σάντουιτς με ψωμί πολύσπορο, γαλοπουλα(επιτρεπεται εγώ να τρώω, έχω αντισώματα), τυρί τοστ, πατατάκια κι ένα γαλακτομπούρεκο!! 

Ειλικρινά όμως το λεω

Όλες μου οι ξαδέρφες, ειδικά στα χωριά Κ το λουκάνικο τους έτρωγαν, και τα κρέατα φουλ Κ τηγανητά Κ μια χαρά παιδιά έχουν. 

Καταλαβαίνω γιατί εμείς προσέχουμε πιο πολύ αλλά το εκφράζω ως παράπονο αυτό διότι πραγματικά το στομάχι μου είναι σε χάλια κατάσταση, μονίμως τρώω. Παλεύω να τρώω φρούτα, πολλά φρούτα όμως μπας Κ σώσω την κατάσταση. 

Ουφ, Σορρυ απλώς μου βγήκε το παράπονο. 

Και εγώ τα έτρωγα όλα..όλα όμως...είχε κρίνει ο γιατρός( ούτε ο άντρας μου ούτε εγώ) ότι δεν έχω κανένα λόγο να στερηθω τίποτα..οι εξετάσεις μου ήταν άψογες κι η κύηση πήγε πολύ καλά .Το τι θα φας θα το αποφασίσει άλλος γιατιβσε αυτόν στηρίζεις την κύηση σου...εάν σου είπε στοπ στοπ .επίσης μην κοιτάς τι έτρωγε η μία κι η άλλη.Καθε κύηση είναι διαφορετική.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, gorgina είπε:

Αγαπητές φίλες καλημέρα.  Πρώτη φορά γράφω στην ομάδα σας.... αρχικά θα ήθελα να ευχηθώ ότι καλύτερο σε όλες σας και μια μια ξεχωριστά. Με το καλό οι εγγυουλες. Οι μανουλες να χαίρονται τα μωράκια τους...και κάθε επιτυχία σε όσες προσπαθούν. Δεν είμαι νέα στην εξωσωματική.... το αντίθετο... ωστόσο είμαι νέα στην προσπάθεια με ξένο γεννητικό υλικό. Ακούω περίεργα πράγματα και φοβάμαι για το τι θα αντιμετωπίσω. Αναφέρομαι και εγώ στο θέμα του αριθμού των ωαρίων και τελικά στον αριθμό των τελικών βλαστοκυστεων....σε γιατρό που έχω απευθυνθεί μου είπε ότι συνήθως περνούμε 6 με 8 ωάρια...δεν σαν κρύβω ότι δεν μου άρεσε....εγώ προσωπικά σε ηλικία πάνω από 40 με δόση μόλις 150 γκοναλ δεν πήρα ποτέ λιγότερο από 17 ωάρια και τελικά 6 ακόμα και 8 βλαστοκυστες.. οκ έχουμε περισσότερες πιθανότητες αλλά αντικειμενικά αν έχω και εγώ δύο βλαστοκυστες...μου φαίνεται πολύ μικρός αριθμός.εδω να τονίσω ότι το κόστος δεν είναι κάτω από 4000. Αρχικά ζητώ συγνώμη για το τεράστιο ποστ.θα εκτιμούσα οποιοδήποτε πληροφορία για κέντρα η γιατρούς που ήταν πιο ξεκάθαροι σε αυτό.... καλημέρα και πάλι και καλώς σας βρήκα

Καλως ορισες κ καλη επιτυχια να εχεις! Καλο ειναι να εχεις τουλαχιστον 6 βλαστοκυστες για παν ενδεχομενο. Πολλες κοπελες εδω ειχαν περιπου 4 βλαστοκυστες. Και οι πιο πολλες ειναι εγκυουλες κι ολα καλα. Ομως αν ο μη γένοιτο , εχεις καποιες ατυχιες, οπως ειχα εγω, καλο ειναι να εχεις καβατζες. Εγω ειχα 6 βλαστοκυστες , κ μετα απο δυο ατυχεις ετ, επιασα τη μικρη μου με την τριτη προσπαθεια. Αν δεν ειχα 6 βλαστοκυστες- κι ευγνωμονώ το εμβρυολογικο γι αυτο- δεν θα ειχα τωρα την κορη μου

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...