Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Βλεννα στις κενώσεις βρέφους


Alex1989

Recommended Posts

Καλησπέρα Μανούλες! Θα ήθελα τα φώτα σας.  Έχω μια μικρούλα 27 ημερών και από προχτές παρατήρησα ότι στις κενώσεις της έχει αρκετή Βλεννα.  Και κάποιες φορές,  αντί για το χρώμα μουσταρδι που συνήθως έχουν, είναι κίτρινο πράσινες. Να αναφέρω ότι θηλασω αποκλειστικά, εκτός από κάποιες μέρες που μπορεί να της δώσω συμπλήρωμα έκτακτα μια φορά ξένο γάλα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον παιδιατρο μου συνέστησε να κοψω τα γαλακτοκομικα και να δούμε πως θα πάει.  Έχει συμβεί σε κάποια μανούλα; πως το αντιμετωπισε και πως εξελίχθηκε; περιμένω τις απαντήσεις σας γιατί αγχωθηκα λίγο.. 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα Μανούλες! Θα ήθελα τα φώτα σας.  Έχω μια μικρούλα 27 ημερών και από προχτές παρατήρησα ότι στις κενώσεις της έχει αρκετή Βλεννα.  Και κάποιες φορές,  αντί για το χρώμα μουσταρδι που συνήθως έχουν, είναι κίτρινο πράσινες. Να αναφέρω ότι θηλασω αποκλειστικά, εκτός από κάποιες μέρες που μπορεί να της δώσω συμπλήρωμα έκτακτα μια φορά ξένο γάλα. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον παιδιατρο μου συνέστησε να κοψω τα γαλακτοκομικα και να δούμε πως θα πάει.  Έχει συμβεί σε κάποια μανούλα; πως το αντιμετωπισε και πως εξελίχθηκε; περιμένω τις απαντήσεις σας γιατί αγχωθηκα λίγο.. 

Δ ειναι κτ που θα πρεπει να σε αγχωνει ιδιαιτερα

Μπορει η βλεννα να ειναι απο μυξουλες, αυτο κ για μεγαλυτερα μωρακια. Αν τυχει κ περασει καμια ιωσουλα

Εμενα η κορη μου ειχε πολυ πρασινα κακα κ βλεννα λογω οτι ειχα υπερπαραγωγη γαλακτος

Αλλιως μπορει να ειναι δειγμα αλλεργιας/δυσανεξιας στα γαλακτοκομικα, οποτε καλως σου ειπε ο παιδιατρος να τα κοψεις

Προσπαθησε να παρατηρησεις αν εμφανιζονται με το ξενο γαλα η κτ που τρως εσυ

Να σου ζησει! 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vikib είπε:

Δ ειναι κτ που θα πρεπει να σε αγχωνει ιδιαιτερα

Μπορει η βλεννα να ειναι απο μυξουλες, αυτο κ για μεγαλυτερα μωρακια. Αν τυχει κ περασει καμια ιωσουλα

Εμενα η κορη μου ειχε πολυ πρασινα κακα κ βλεννα λογω οτι ειχα υπερπαραγωγη γαλακτος

Αλλιως μπορει να ειναι δειγμα αλλεργιας/δυσανεξιας στα γαλακτοκομικα, οποτε καλως σου ειπε ο παιδιατρος να τα κοψεις

Προσπαθησε να παρατηρησεις αν εμφανιζονται με το ξενο γαλα η κτ που τρως εσυ

Να σου ζησει! 

Καλησπέρα,  σε ευχαριστώ πολύ. Δεν το ήξερα ότι επηρεάζει η υπερπαραγωγή.  Έχω αρκετό γάλα αλλά δεν ξέρω αν έχω υπερπαραγωγή. Όσο για την Βλεννα την βγάζει κ μέρες που δεν της δίνω ξένο.  Έκοψα τα γαλακτοκομικα  να δούμε πως θα πάει. Σε ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Ναι επηρεαζει. Θηλαζεις καθε φορα κ απο τα δυο στηθη η γευμα κ στηθος; 

Τρεχει ενδιαμεσα το γαλα οσο δ θηλαζει το μωρο; πρηζεσαι; η τρεχει το ενα οσο θηλαζεις απο το αλλο; πεταγεται σαν συντριβανακι; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vikib είπε:

Ναι επηρεαζει. Θηλαζεις καθε φορα κ απο τα δυο στηθη η γευμα κ στηθος; 

Τρεχει ενδιαμεσα το γαλα οσο δ θηλαζει το μωρο; πρηζεσαι; η τρεχει το ενα οσο θηλαζεις απο το αλλο; πεταγεται σαν συντριβανακι; 

Συνήθως δίνω και από τα δύο στήθη.  Σε κάθε ένα η μικρή Θηλαζει περίπου 25 λεπτά. Όσο θηλασω απ την μία μεριά ταυτόχρονα απ το άλλο τρέχει λίγο γάλα κ γενικά κατά την διάρκεια της μέρας τρέχει γάλα απ το στήθος μου. Αλλά όχι με πίεση όπως λες.  Απλά σταλεί και μουσκευεται αρκετά το φακελάκι μου. Πρήξιμο έχω λίγο αλλά όχι να πετρωνει  το στήθος.  Πως σχετίζεται  η υπερπαραγωγή  με την Βλεννα όμως; 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 41 λεπτά , Alex1989 είπε:

Συνήθως δίνω και από τα δύο στήθη.  Σε κάθε ένα η μικρή Θηλαζει περίπου 25 λεπτά. Όσο θηλασω απ την μία μεριά ταυτόχρονα απ το άλλο τρέχει λίγο γάλα κ γενικά κατά την διάρκεια της μέρας τρέχει γάλα απ το στήθος μου. Αλλά όχι με πίεση όπως λες.  Απλά σταλεί και μουσκευεται αρκετά το φακελάκι μου. Πρήξιμο έχω λίγο αλλά όχι να πετρωνει  το στήθος.  Πως σχετίζεται  η υπερπαραγωγή  με την Βλεννα όμως; 

Καλησπερα κοριτσι μου. Να σου ζησει το μικρακι σου. Καλο Πασχα κ καλη ανασταση.

Την ωρα που θηλαζεις αν βγαλεις το στηθος απο το στομα της, βγαινει το γαλα σαν πιδακας?? Αυτο ειναι η υπερπαραγωγη κ συνηθως τα μωρα πνιγονται πολυ συχνα κατα τη διαρκεια που θηλαζουν, δυσανασχετουν, μπορει να αφηνει το στηθος κ να το ξαναπιανει συνεχεια. Εγω που ειχα δηλαδη, αυτα ολα μου τα εκανε.

Στην υπερπαραγωγη γαλακτος το μωρο παιρνει μεγαλη ποσοτητα λακτοζης. Ειναι το γαλα το πιο "αραιο" που βγαινει στην αρχη. Αν κοιταξεις την συσταση του γαλακτος σου στην αρχη ειναι καπως πιο διαφανο ενω μετα απο λιγο βγαινει ενα πιο συμπαγες και "πηχτο" γαλα που ειναι και το λιπαρο. Στην υπερπαραγωγη το μωρο παιρνει πιο πολυ το αρχικο γαλα κ λιγοτερο λιπαρο. Με αποτελεσμα την περισσεια λακτοζη να μην μπορει να την μεταβολισει επαρκως κ να εχουμε τα πρασινα κακα, οι κενωσεις ειναι συνηθως εκρηκτικες και αφρωδεις. 

Αν ειναι αλλεργια, συνηθως υπαρχουν κ αλλα συμπτωματα με συνηθεστερο το αιμα στα κακακια. Ή κουκιδες αιματος. Ή δερματολογικα προβληματα οπως εκζεμα, δερματιτιδες, κ.α.

Εμεις ειχαμε νινιδα μεχρι κ τωρα που δεν φευγει οπως κ ατοπικη δερματιτιδα και πολλα αερια. Εκοψα τα γαλακτοκομικα για ενα χρονικο διαστημα κ τα αερια εξαφανιστηκαν, η ατοπικη κ η νινιδα βελτιωθηκαν αλλα δεν εξαφανιστηκαν. Βεβαια ο δικος μου γιατρος δεν συμφωνουσε με την αποχη γιατι δεν πιστευε οτι υπηρχαν ισχυρες ενδειξεις αλλεργιας στα γαλακτοκομικα. 

Αρχικα απεκλεισε οτι εχεις υπερπαραγωγη και μετα αν θες να κοψεις γαλακτοκομικα να ξερεις οτι δεν ειναι μονο τα γαλα, γιαουρτι, τυρι αλλα και ό,τι περιεχει πρωτεινη γαλακτος ή ιχνη γαλακτος, οπως πχ τραχανας, μπισκοτα, κ.α. Ειναι λιγο ζορι η αποχη, για αυτο ψαξτο με τον γιατρο σας να αποκλεισετε τα αλλα ενδεχομενα.

Επισης η @Dimitra K ειχε αναλογη εμπειρια, αλλα με πιο σιγουρα δειγματα αλλεργιας. (φιλεναδα σε ταγκαρα αν μπορεις να δωσεις κ συ τα φωτα σου)


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Συνήθως δίνω και από τα δύο στήθη.  Σε κάθε ένα η μικρή Θηλαζει περίπου 25 λεπτά. Όσο θηλασω απ την μία μεριά ταυτόχρονα απ το άλλο τρέχει λίγο γάλα κ γενικά κατά την διάρκεια της μέρας τρέχει γάλα απ το στήθος μου. Αλλά όχι με πίεση όπως λες.  Απλά σταλεί και μουσκευεται αρκετά το φακελάκι μου. Πρήξιμο έχω λίγο αλλά όχι να πετρωνει  το στήθος.  Πως σχετίζεται  η υπερπαραγωγή  με την Βλεννα όμως; 

Σε καθε γευμα κ απο τα δυο για 45' στο καθενα; 

Γενικα δ ειναι απαραιτητα κακο να θηλαζει κ απο τα δυο, αλλα στην υπερπαραγωγη βοηθαει να δινεις γευμα κ στηθος. Συν οτι μεσα σε μια ωρα οσες φορες ζητησει πιανεται σαν ενα γευμα

Αναλογα κ ποσο πολυ γαλα εχεις, οταν δημιουργει προβληματακια η υπερπαραγωγη μπορεις να κανεις block feeding

Γενικα οπως λεει η νανουλα, πρασινα, εκρηκτικα κ αφρωδη κακα

Λογω της περισσοτερης λακτοζης που εχει το γαλα στην αρχη που ειναι πιο αραιο

Εχει δειξει ποτε σημαδια το μωρο να ενοχλειται απο την ροη; να πνιγεται; 

Μπορεις αν θελεις παντως πριν βαλεις το μωρο, να βγαλεις λιγο με το χερι, να φυγει το πιο αραιο κ να πεσει η ροη

(μαλλον κ με την υπερπαραγωγη σε καθε γυναικα ειναι διαφορετικα. Πχ εμενα δ ηταν σαν πιδακας. Ουτε το μωρο πνιγοταν. Γι αυτο κ αργησα να το καταλαβω οτι εχουμε θεμα. Εγω αλλαζα 5-6φορες επιθεματα την μερα κ οσο θηλαζα το αλλο στηθος ετρεχε ποταμι) 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, vikib είπε:

Σε καθε γευμα κ απο τα δυο για 45' στο καθενα; 

Γενικα δ ειναι απαραιτητα κακο να θηλαζει κ απο τα δυο, αλλα στην υπερπαραγωγη βοηθαει να δινεις γευμα κ στηθος. Συν οτι μεσα σε μια ωρα οσες φορες ζητησει πιανεται σαν ενα γευμα

Αναλογα κ ποσο πολυ γαλα εχεις, οταν δημιουργει προβληματακια η υπερπαραγωγη μπορεις να κανεις block feeding

Γενικα οπως λεει η νανουλα, πρασινα, εκρηκτικα κ αφρωδη κακα

Λογω της περισσοτερης λακτοζης που εχει το γαλα στην αρχη που ειναι πιο αραιο

Εχει δειξει ποτε σημαδια το μωρο να ενοχλειται απο την ροη; να πνιγεται; 

Μπορεις αν θελεις παντως πριν βαλεις το μωρο, να βγαλεις λιγο με το χερι, να φυγει το πιο αραιο κ να πεσει η ροη

(μαλλον κ με την υπερπαραγωγη σε καθε γυναικα ειναι διαφορετικα. Πχ εμενα δ ηταν σαν πιδακας. Ουτε το μωρο πνιγοταν. Γι αυτο κ αργησα να το καταλαβω οτι εχουμε θεμα. Εγω αλλαζα 5-6φορες επιθεματα την μερα κ οσο θηλαζα το αλλο στηθος ετρεχε ποταμι) 

Από 25 λεπτά στο κάθε στήθος. Μπορεί να φάμε πχ απ την μια μεριά για κάνα μισάωρο αλλά μέχρι να κάνα κοιμηθεί μέσα στο 3ωρο θα θέλει πάλι κ μετά την βάζω στο αλλο γιατί το προηγούμενο  το νιώθω ήδη άδειο κ το άλλο τρέχει. Και μετά τα 25 λεπτά  αρχίζει να δυσανασχετει,  να σφίγγει κ να ρουφάει με μανία κ νομίζω πως από κει είναι ει τελειώσει πια το γάλα κ την βάζω στο άλλο. Το Block feeding τι είναι ;  η ροή μου δεν είναι έτσι σαν πιδακας,  βέβαια κάποιες φορές πνιγεται,  αλλά μάλλον είναι επειδή πάει να την πάρει ο ύπνος.  Τα κακά είναι πάντα με αέρια,  εκρηκτικές κενώσεις,  πράσινα όμως είναι λίγες φορές. Αχ κορίτσια δεν ξέρω τι να πω. @nanoula90 δερμάτινα συμπτώματα δεν έχουμε.  Όσο για τα γαλακτοκομικα προσπαθώ αλλά μέχρι τώρα δεν το έχω κάνει σωστά,  συνέχεια ξεχνιεμαι κ όλο κάτι τρώω που περιέχει γάλα. Θα δω τι θα νου πει κ ο γιατρός  από κοντά. Το ότι κάποιες φορές κάνει μεγάλες αν αγωγές  κ βγάζει αρκετό γάλα σχετίζεται  μήπως με την αλλεργία ενδεχομένως;  το κάνει οχι αρκετά  συχνά,  αλλά συμβαίνει..  Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Καλό Πάσχα σε όλες! 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

 Block feeding ειναι για καποια ωρα να δινεις το ιδιο στηθος για να μην παρει την εντολη να παραγει τοσο γαλα

Πχ αν θηλασει για οση ωρα θελει κ ξαναζητησει μεσα στην ιδια ωρα, δινεις το ιδιο

Δ νομιζω οτι οι αναγωγες εχουν σχεση με αλλεργια. Ισως απλα ειχε παραφαει αν δ ειναι συχνο φαινομενο

Καλο πασχα! Χρονια πολλα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...