Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2020!!


Renez

Recommended Posts

Just now, Vivi8 είπε:

Νινα σε ευχαριστώ πολύ! Έχουμε ξεκινήσει τα biogaia. Ωραία ιδέα και τα σιδερωμένα ζεστά πανακια και η βόλτα με το αυτοκίνητο. Θα τα δοκιμάσω γιατί πραγματικά έχουν περάσει μόνο 3 μέρες και έχω απελπιστεί ήδη!

Τίποτα ελπίζω να βοήθησα.... Εγώ έδινα και ντεπον όταν ήταν δυο μηνών περιπου ο γιος.. Γιατί είχε ένα θέμα και δεν έκανε να κλαει τόσο πολυ και να ζοριζεται.. Όποτε και το ντεπον και το αποτέλ μας βοήθησαν. Δεν το συνιστώ.. Μα είναι κολικοι.. Πονάνε τα βρέφη κι ας λένε οι παιδιατροι ότι δνε πονουν. Βέβαια και πονουν και υποφέρουν.. Και οι δυο παιδιατροι μ, πιυ είναι κατά των φαρμάκων, μου είπαν να δώσω φάρμακο αφου το παιδι έκλαιγε σπαρακτικά όλη μέρα.. Και με θηλασμό παρακαλωωωω

Δεν είχε πιει καθόλου σκόνη το πρωτο τριμηνο. 

Όπως καταλαβαίνεις περνανε ζόρικα ορισμένα μωράκια, ακόμα κι αν θηλάζουν και αν οι μανάδες ακολουθουν όλους τους κανόνες και τη διατροφή του θηλασμου... 


DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 20k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Anastasia05

    3264

  • Renez

    3176

  • Jasmine@

    1807

  • Christinα

    1663

Just now, Nina13 είπε:

Τίποτα ελπίζω να βοήθησα.... Εγώ έδινα και ντεπον όταν ήταν δυο μηνών περιπου ο γιος.. Γιατί είχε ένα θέμα και δεν έκανε να κλαει τόσο πολυ και να ζοριζεται.. Όποτε και το ντεπον και το αποτέλ μας βοήθησαν. Δεν το συνιστώ.. Μα είναι κολικοι.. Πονάνε τα βρέφη κι ας λένε οι παιδιατροι ότι δνε πονουν. Βέβαια και πονουν και υποφέρουν.. Και οι δυο παιδιατροι μ, πιυ είναι κατά των φαρμάκων, μου είπαν να δώσω φάρμακο αφου το παιδι έκλαιγε σπαρακτικά όλη μέρα.. Και με θηλασμό παρακαλωωωω

Δεν είχε πιει καθόλου σκόνη το πρωτο τριμηνο. 

Όπως καταλαβαίνεις περνανε ζόρικα ορισμένα μωράκια, ακόμα κι αν θηλάζουν και αν οι μανάδες ακολουθουν όλους τους κανόνες και τη διατροφή του θηλασμου... 

Και ο άντρας μου λέει ‘δεν πονάει το παιδί επίτηδες τα κάνει για να το έχουμε συνέχεια αγκαλια’. Τι λες καλε μου του λέω που μαζεύεται το παιδάκι και γίνεται σαν σίγμα τελικό...

Εμενα ήπιε ελάχιστη σκόνη την πρώτη εβδομάδα λόγω ίκτερου. Από τότε μόνο στήθος και ευτυχώς χωρίς προβλήματα. Εν τω μεταξύ έχω πήξει στο ζυμαρικό και στο χαμομήλι γιατί φοβάμαι μήπως με τις τροφές μου τα κάνω χειρότερα τα πράγματα. Ελπίζω να μην κρατήσει πολύ πρώτα πρώτα για τη μπεμπουλα γιατί δε μπορώ να την βλέπω να πονάει και μετά για εμάς γιατί είναι εξαντλητικό!

Απο αναγωγές πως τα πάτε κορίτσια; Εμείς έχουμε λίγες μέρες που σχεδόν μετά από κάθε γεύμα βγάζουμε γουλιτσες. Φυσιολογικο μεν, αγχωτικό δε! Κάπου διάβασα ότι μια στάση θηλασμού που εμποδίζει τις αναγωγές (καθώς το γάλα δε βγαίνει από το στήθος σαν πίδακας) είναι ξαπλωμένη η μαμά και ξαπλωμένο πάνω της μπρούμυτα το μωρό. Το δοκίμασα και έφαγε η μικρή αλλά μου φάνηκε ότι δεν ανέπνεε καλα όπως είχε πέσει με τα μούτρα στο στήθος! Εσείς έχετε αλλά κόλπα πέρα από τα κλασικά ρέψιμο κλπ;

  • Μου αρέσει 1

OAi0p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina_____ είπε:

Καλησπέρα! Να σας ρωτήσω κάτι; Όσες γεννήσατε με φτ, έτυχε σε καμιά να εμφανίσει αιμορροΐδες;

Νομίζω σε....ΟΛΕΣ φίλη!!! 

Με τοοοσο σφηξιμο πως να μην...?

Μην αγχώνεσαι θα υποχωρήσουν μόνες τους σιγά σιγά..μπορείς αν πονάς να προμηθευτεις κ καποιο φυτικό σκεύασμα από το φαρμακείο να σε ανακούφισει όπως επίσης στο μπάνιο προσπάθησε λιγο να τη σπρώξεις μέσα απαλά απαλα λίγο άκυρο φορα..

έγω είχα βγάλει 1 κ καλη αλλά τώρα 2.5 εβδομαδες μετά ήδη έχει μικρύνει πολύ κ δε με πονάει πλέον..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούσα να κάτσω και δεν καταλάβαινα γιατί ώσπου τη δεύτερη μέρα κάνω ντουζ την πιάνω και με έλουσε κρύος ιδρώτας με αυτό που έπιασα! Δεν τολμάω να βάλω καθρέφτη, έχω και τα ράμματα...

Επίσης κάνατε περινεοτομή ή το αφήσατε να εξελιχθεί φυσικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Katerina_____ είπε:

Δεν μπορούσα να κάτσω και δεν καταλάβαινα γιατί ώσπου τη δεύτερη μέρα κάνω ντουζ την πιάνω και με έλουσε κρύος ιδρώτας με αυτό που έπιασα! Δεν τολμάω να βάλω καθρέφτη, έχω και τα ράμματα...

Επίσης κάνατε περινεοτομή ή το αφήσατε να εξελιχθεί φυσικά;

Εγώ προσωπικά έκανα ΈΝΝΟΕΙΤΑΙ κ το είχα συζητήσει από πριν με τον γιατρό γιατι μου είπε ότι το πιο πιθανό θα είναι να με σκίσει ο μπέμπης (γεννήθηκε κ μεγαλουτσικος) οπότε από το να με σκίσει εκείνος ατσαλα κ να το ράβουμε όπως να ναι θεωρήσαμε καλύτερο να κάνει μια ίσια τομή ο γιατρός κ να τη ράψει..

Εσύ?ποτέ γεννησες?

Το αγαπημένο μας πινακακι:x

 

Eirini_kaκοριτσακι --} ΠΗΤ: 1/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκη) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x) 11η

 @kristalenia αγοράκι --} ΠΗΤ: 5/10 (Κλινική Τσεπετη, Χανιά - Κριός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (24/9/20:x) 4η

 @Mariamaraki κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 27/9 ΑΝΑΤΡΟΠΉ (Μαιευτήριο Έλενα- Κριός 30) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (14/9/20:x) 3η

 @Irinoula86 αγοράκι --} ΠΗΤ: 8/10 (Κλινική Μητέρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 18η

 @EugenJen κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Κλινική Ρέα - Λέων)  ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/9/20 :x ) 1η

 @Renez αγοράκι --} ΠΗΤ: 9/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Δίδυμος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (27/9/20:x,) 6η

 @marianna1986 αγοράκι 1η ανατροπή!! --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτήριο Ρέα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 7η

 @P.L.L. αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (μΚλινικη Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 8η

 @Efi@ αγοράκι --} ΠΗΤ: 10/10 (Μαιευτηρίο ΜητέραΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (11/10/20:x) 17η

 @Eva137 αγοράκι --} ΠΗΤ: 11/10 (Μαιευτήριο Αμερικής..) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 15η

 @Hliolousti κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 12/10 (Μαιευτήριο Θεσσαλονίκης - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @Anastasia05 αγορακι 4η ανατροπή! --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Λητώ - Σκορπιός) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (3/10/20:x) 9η

 @Vivi8  κοριτσακι --} ΠΗΤ: 13/10 (κλινική Ρέα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ!! (27/9/20:x) 5η

 

 @Jasmine@  2(!) κορακλες --} ΠΗΤ: 14/10 (Μαιευτήριο Πάτρας - Ιχθύς) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (10/9/20:x) 2η

 @AuroraS αγορακι --} ΠΗΤ: 15/10 (Μαιευτηρίο Μητέρα)

  @Vaso.D. αγοράκι --} 15/10 (Μαιευτήριο Ολύμπιον, Πάτρα - Ζυγός)

@Athina_ κοριτσάκι --} 16/10 (Μαιευτηρίο Έλενα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 12η

@Blossombaby κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 16/10 (κλινική Μητέρα)

   @DemiMom κοριτσάκι  ανατροπή --} 17/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Διδυμαρα) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (5/10/20:x) 13η

 @LadyP κοριτσάκι --} 17/10 (Μαιευτήριο Ιασώ)

 @Christinακοριτσακι -} ΠΗΤ: 18/10 (Ιδιωτικη κλινική Πατρών) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (7/10/20:x) 14η

 @elenioz κοριτσάκι 2η ανατροπή! --} 19/10 (Μαιευτήριο Έλενα - Καρκίνος) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (8/10/20:x) 16η

  @Flaquita κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 (κλινική Ιασώ)

 @Tsampika98 κοριτσάκι (?) --} ΠΗΤ: 20/10 

 @Annou κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 19/10 (Μαιευτηρίο Γαία- Υδροχόος)

 @Hope89 (2!) Κοριτσάκια --} ΠΗΤ: 23/10 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) ΓΕΝΝΗΣΑΜΕΕΕ!! (2/10/20:x).10η

 @Marti αγορακι --} ΠΗΤ: 23/10 (Μαιευτήριο Διαβαλκανικό)

 @OctoberMomκοριτσακι --} ΠΗΤ: 23/10 (κλινική Λητώ)

  @Thalia30κοριτσακι --} ΠΗΤ: 26/10 (Μαιευτηρίο Έλενα)

  @Biscottinomum αγοράκι --} ΠΗΤ: 28/10 (κλινική Τσεπετη - Χανιά)

 @Ninamc κοριτσάκι --} ΠΗΤ: 30/10 (Κλινική Ρέα)

 @demifilolκοριτσακι --} ΠΗΤ: 4/11 (Κλινική Γένεσις, Θεσσαλονίκης) **μας ήρθε λίγο λαθραία αλλά τη θέλουμε :-)

Απολογισμός:

Μανουλες 32!!

Αγοράκια 12!!

Κοριτσάκια 22!!

Από τα 34 μωράκια μας έχουν ήδη γεννηθεί τα 21!! 

Με το καλό να μας έρθουν κ τα υπόλοιπα κοριτσουδια μου,ευτυχισμένα κ υγιή να είναι για όλη τους τη ζωή και εμείς πάντα δίπλα τους περήφανες κ δυνατές μανουλες!!:wub:

 @Aurora S @Vaso.D. @Blossombaby @LadyP  @Flaquita @Tsampika98 @Annou @Marti @OctoberMom @Thalia30 @Biscottinomum @Nina13

12 μείνατε φουσκωκοιλιτσες μας!! Χαρείτε καμία κλωτσιά για εμάς που ακόμη ασυναίσθητα χαϊδεύουμε τις άδειες μας κοιλιτσες!!:x

υγ: το έχει πάθει άλλη αυτό η μόνο εγώ τρελαινομαι αργά κ σταθερά?? Ειδικά τις πρώτες ημέρες όλο κρατούσα κ χαιδευαν τη κοιλιά μου όπως όταν τον είχα μέσα..

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου μου έχει έρθει μνμ από το ebirth οτι η αίτηση μου εγκρίθηκε κ τον κωδικό της. Κανω κάτι άλλο ή περιμένω να μπουν τα χρήματα ???

Και το ΑΜΚΑ έχει έρθει! Πάω ΚΕΠ για εκτύπωση με σφραγιδα???

  • Μου αρέσει 1

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Katerina_____ είπε:

Δεν μπορούσα να κάτσω και δεν καταλάβαινα γιατί ώσπου τη δεύτερη μέρα κάνω ντουζ την πιάνω και με έλουσε κρύος ιδρώτας με αυτό που έπιασα! Δεν τολμάω να βάλω καθρέφτη, έχω και τα ράμματα...

Επίσης κάνατε περινεοτομή ή το αφήσατε να εξελιχθεί φυσικά;

Θα σου φυγουν.. Μην τις πειραξεις καθόλου... Εγώ είχα εμφανίσει πεντε στην πρωτη γεννά, σφιγγομουν και 17ωρες χαχα

Λοιπόν , απλά μπάνιο μετά από κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα, οχι χαρτί υγείας... Και παρε ντουφαλακ λαδακι από το φαρμακείο να πινεις να σε βοηθάει.. Και πολυ νερο. 

Αν την πειραξεις μπορεί να παθεος θρόμβωση.. Έχει τυχειβστην νυφη μου. Την έσπρωξε μέσα και επαθε θρόμβωση. Και πηγε για χειρουργείο. Ασε την φυση να κάνει την δουλειά της και συμβουλευσου τον γιατρό σου. Εγώ παντως τις είχα δυο βδομάδες ακολουθώντας όσα σου ειπα και εξαφανίστηκαν. Δεν έχω εμφανίσει ξανά από τότε... 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DBPwp2.pngPwi7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Christinα είπε:

Κορίτσια μου μου έχει έρθει μνμ από το ebirth οτι η αίτηση μου εγκρίθηκε κ τον κωδικό της. Κανω κάτι άλλο ή περιμένω να μπουν τα χρήματα ???

Και το ΑΜΚΑ έχει έρθει! Πάω ΚΕΠ για εκτύπωση με σφραγιδα???

Περιμένεις να μπουν. Λογικά τέλη Νοεμβρίου θα μας μπούνε εμάς!

Γιατί εκτύπωση με σφραγίδα???? 

Just now, Nina13 είπε:

Θα σου φυγουν.. Μην τις πειραξεις καθόλου... Εγώ είχα εμφανίσει πεντε στην πρωτη γεννά, σφιγγομουν και 17ωρες χαχα

Λοιπόν , απλά μπάνιο μετά από κάθε επίσκεψη στην τουαλέτα, οχι χαρτί υγείας... Και παρε ντουφαλακ λαδακι από το φαρμακείο να πινεις να σε βοηθάει.. Και πολυ νερο. 

Αν την πειραξεις μπορεί να παθεος θρόμβωση.. Έχει τυχειβστην νυφη μου. Την έσπρωξε μέσα και επαθε θρόμβωση. Και πηγε για χειρουργείο. Ασε την φυση να κάνει την δουλειά της και συμβουλευσου τον γιατρό σου. Εγώ παντως τις είχα δυο βδομάδες ακολουθώντας όσα σου ειπα και εξαφανίστηκαν. Δεν έχω εμφανίσει ξανά από τότε... 

Συμφωνώ απόλυτα (εκτός από το ντουφαλακ:P)

Εγώ βέβαια αναγκαστικά βάζω κρεμουλα εδώ κ λίγες μέρες επειδή ήμουν πολύ χάλια. Δεν πονουσα στο κουτί κ πονουσα εκεί!!

Κατερίνα,εγώ στη δεύτερη γέννα τώρα δεν έκανα περινεοτομη. Είμαι τώρα στις 11 μέρες κ δεν πονάω καθολου. Έχω κάποια ράμματα αλλα καμία σχέση με τον πρώτο τοκετό που έκανα περινεοτομη. 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας όσες έχετε γεννήσει και με το καλό και σε εμάς που περιμένουμε σύντομα να σφίξουμε τα πλασματακια μας στην αγκαλιά μας!! Χάθηκα τελευταία είμαι στην 38η εβδομάδα και αντί να είμαι χαρούμενη που πλησιάζει ο καιρός είμαι στα χειρότερα μου... Ξαφνικά έχουν έρθει πολλές ανάποδες γενικά και πολλά που δεν μπορώ να τα διαχειριστώ... Είναι και οι ορμόνες που παίζουν ταμπούρλο μάλλον και δεν είμαι καθόλου καλά..πολύ κλάμα ρε κορίτσια πολύ απόγνωση και μηδέν χαρά για το οτιδήποτε... Ούτε λαχτάρα ούτε τίποτα.. μόνο απόγνωση και στεναχώρια ακόμα και χωρίς σοβαρό λόγο πολλές φορές... Ο άντρας μου ο κακομοίρης είναι δίπλα μου και προσπαθεί αλλά νιώθει ανήμπορος και αυτός! Τρέμω στην ιδέα μην γεννήσω και πέσω σε κατάθλιψη (αν δεν έχω πέσει ήδη) δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την πληρώσει το παιδάκι μου το περίμενα τόσα χρόνια να έρθει και απλά δεν μπορώ να το χαρώ... Είμαι σε απόγνωση πραγματικά και φοβάμαι μήπως του κάνω κακό με τόσο κλάμα....

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Thalia30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας όσες έχετε γεννήσει και με το καλό και σε εμάς που περιμένουμε σύντομα να σφίξουμε τα πλασματακια μας στην αγκαλιά μας!! Χάθηκα τελευταία είμαι στην 38η εβδομάδα και αντί να είμαι χαρούμενη που πλησιάζει ο καιρός είμαι στα χειρότερα μου... Ξαφνικά έχουν έρθει πολλές ανάποδες γενικά και πολλά που δεν μπορώ να τα διαχειριστώ... Είναι και οι ορμόνες που παίζουν ταμπούρλο μάλλον και δεν είμαι καθόλου καλά..πολύ κλάμα ρε κορίτσια πολύ απόγνωση και μηδέν χαρά για το οτιδήποτε... Ούτε λαχτάρα ούτε τίποτα.. μόνο απόγνωση και στεναχώρια ακόμα και χωρίς σοβαρό λόγο πολλές φορές... Ο άντρας μου ο κακομοίρης είναι δίπλα μου και προσπαθεί αλλά νιώθει ανήμπορος και αυτός! Τρέμω στην ιδέα μην γεννήσω και πέσω σε κατάθλιψη (αν δεν έχω πέσει ήδη) δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την πληρώσει το παιδάκι μου το περίμενα τόσα χρόνια να έρθει και απλά δεν μπορώ να το χαρώ... Είμαι σε απόγνωση πραγματικά και φοβάμαι μήπως του κάνω κακό με τόσο κλάμα....

Δεν κάνεις κακό στο μωράκι σου μην αγχώνεσαι...

Αλλά για ποιο λόγο είσαι θλιμμένη; Άμα θες πες μας... Λόγοι υγείας;

1 ώρα πρίν, Katerina_____ είπε:

Δεν μπορούσα να κάτσω και δεν καταλάβαινα γιατί ώσπου τη δεύτερη μέρα κάνω ντουζ την πιάνω και με έλουσε κρύος ιδρώτας με αυτό που έπιασα! Δεν τολμάω να βάλω καθρέφτη, έχω και τα ράμματα...

Επίσης κάνατε περινεοτομή ή το αφήσατε να εξελιχθεί φυσικά;

Δεν έκανα περινεοτομη σε καμία από τις 2 μου γέννες. Ίσως επειδή είχα μικρά μωρά (κάτω από 3 κιλά). Στην πρώτη 2 ράμματα στη δεύτερη ένα!


l4uHp3.pnghqpcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thalia30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας όσες έχετε γεννήσει και με το καλό και σε εμάς που περιμένουμε σύντομα να σφίξουμε τα πλασματακια μας στην αγκαλιά μας!! Χάθηκα τελευταία είμαι στην 38η εβδομάδα και αντί να είμαι χαρούμενη που πλησιάζει ο καιρός είμαι στα χειρότερα μου... Ξαφνικά έχουν έρθει πολλές ανάποδες γενικά και πολλά που δεν μπορώ να τα διαχειριστώ... Είναι και οι ορμόνες που παίζουν ταμπούρλο μάλλον και δεν είμαι καθόλου καλά..πολύ κλάμα ρε κορίτσια πολύ απόγνωση και μηδέν χαρά για το οτιδήποτε... Ούτε λαχτάρα ούτε τίποτα.. μόνο απόγνωση και στεναχώρια ακόμα και χωρίς σοβαρό λόγο πολλές φορές... Ο άντρας μου ο κακομοίρης είναι δίπλα μου και προσπαθεί αλλά νιώθει ανήμπορος και αυτός! Τρέμω στην ιδέα μην γεννήσω και πέσω σε κατάθλιψη (αν δεν έχω πέσει ήδη) δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την πληρώσει το παιδάκι μου το περίμενα τόσα χρόνια να έρθει και απλά δεν μπορώ να το χαρώ... Είμαι σε απόγνωση πραγματικά και φοβάμαι μήπως του κάνω κακό με τόσο κλάμα....

Είναι μεγάλη η αλλαγή κ όλα αυτά που νιώθεις είναι  λογικά! 

Υπάρχουν γραμμές ψυχολογικής υποστήριξης για εγκύους,κοίταξε το. Κάθε βοήθεια θα σου κάνει καλό!

Αν θες πες μας κι εμάς ίσως νιώσεις καλύτερα.

Είναι πολύ σημαντικό το ότι αναγνωρίζεις πως νιώθεις.. με λίγη βοήθεια πιστεύω θα βελτιωθεί η κατάσταση:)

  • Μου αρέσει 3

Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Thalia30 Μην ανησυχείς, πολλές γυναίκες νιώθουν έτσι στο τέλος της εγκυμοσύνης και στη λοχεία... Άλλες λίγο περισσότερο και άλλες λίγο λιγότερο.. δεν κατάλαβα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή απλά η διάθεσή σου είναι κακή χωρίς λόγο; Όπως και να χει, συμφωνώ με την @Anastasia05 υπάρχουν γραμμές υποστήριξης, όλα ανώνυμα και από το σπίτι σου. Δεν του κάνεις κακό με το κλάμα, απλά είναι σημαντικό να ξεκουραστείς πριν έρθει το μωράκι σου γιατί ο πρώτος καιρός θα είναι απαιτητικός.. Πάντως δικαιολογημένα να έχεις άγχος εφόσον έρχεται μεγάλη αλλαγή! 

@Renez σχετικά με αυτό που λες για την κοιλιά... Παρόλο που ανυπομονώ να γεννήσω κ να γνωρίσω τον μπέμπη μου, κάθε βράδυ που ξαπλώνω κ αρχίζουν οι κλωτσιές σκέφτομαι λες να είναι αυτή η τελευταία νύχτα;;; Και λυπάμαι που όλο αυτό θα τελειώσει! Είναι βολικά τώρα που δε χρειάζεται να σκεφτώ αν έφαγε, αν έκανε κακά κλπ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, marianna1986 είπε:

Δεν κάνεις κακό στο μωράκι σου μην αγχώνεσαι...

Αλλά για ποιο λόγο είσαι θλιμμένη; Άμα θες πες μας... Λόγοι υγείας;

Δεν έκανα περινεοτομη σε καμία από τις 2 μου γέννες. Ίσως επειδή είχα μικρά μωρά (κάτω από 3 κιλά). Στην πρώτη 2 ράμματα στη δεύτερη ένα!

Δύο κ 1 ράμματα??? Ααααα φίλη...πολύ καλά!!

Just now, Aurora S είπε:

@Thalia30 Μην ανησυχείς, πολλές γυναίκες νιώθουν έτσι στο τέλος της εγκυμοσύνης και στη λοχεία... Άλλες λίγο περισσότερο και άλλες λίγο λιγότερο.. δεν κατάλαβα, υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή απλά η διάθεσή σου είναι κακή χωρίς λόγο; Όπως και να χει, συμφωνώ με την @Anastasia05 υπάρχουν γραμμές υποστήριξης, όλα ανώνυμα και από το σπίτι σου. Δεν του κάνεις κακό με το κλάμα, απλά είναι σημαντικό να ξεκουραστείς πριν έρθει το μωράκι σου γιατί ο πρώτος καιρός θα είναι απαιτητικός.. Πάντως δικαιολογημένα να έχεις άγχος εφόσον έρχεται μεγάλη αλλαγή! 

@Renez σχετικά με αυτό που λες για την κοιλία... Παρόλο που ανυπομονώ να γεννήσω κ να γνωρίσω τον μπέμπη μου, κάθε βράδυ που ξαπλώνω κ αρχίζουν οι κλωτσιές σκέφτομαι λες να είναι αυτή η τελευταία νύχτα;;; Και λυπάμαι που όλο αυτό θα τελειώσει! Είναι βολικά τώρα που δε χρειάζεται να σκεφτώ αν έφαγε, αν έκανε κακά κλπ

Πες το ψέματα!! Είναι πολύ βολικό τελικά φίλη!!

Αλλά μόλις θα τον κοιτάς κ στην αγκαλιά σου θα λιωνεις.....:x

2.5 εβδομαδες μετά τη γέννα κ ακόμη τον κοιτάω κ δεν το έχω συνειδητοποιήσει καλά καλά ότι είναι δικό μου αυτό το πλάσμα κ δεν ονειρεύομαι..

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Renez είπε:

Δύο κ 1 ράμματα??? Ααααα φίλη...πολύ καλά!!

Πες το ψέματα!! Είναι πολύ βολικό τελικά φίλη!!

Αλλά μόλις θα τον κοιτάς κ στην αγκαλιά σου θα λιωνεις.....:x

2.5 εβδομαδες μετά τη γέννα κ ακόμη τον κοιτάω κ δεν το έχω συνειδητοποιήσει καλά καλά ότι είναι δικό μου αυτό το πλάσμα κ δεν ονειρεύομαι..

Από τη κοιλίτσα στην αγκαλίτσα! Εγώ το είπα, τη χαϊδεύω κ κάθε κίνηση νομίζω ότι είναι το μωρό...αχαχα...Το κοιτάω από δω το κοιτάω από κει...πως χωρούσε μέσα μ δεν μπορώ να καταλάβω!?

@Anastasia05σε ευχαριστώ! Αγχώνομαι με τα γραφειοκρατικά γτ έχω συνηθίσει να μν εξυπηρετεί κανένας!

1 hour ago, Thalia30 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια να χαίρεστε τα μωράκια σας όσες έχετε γεννήσει και με το καλό και σε εμάς που περιμένουμε σύντομα να σφίξουμε τα πλασματακια μας στην αγκαλιά μας!! Χάθηκα τελευταία είμαι στην 38η εβδομάδα και αντί να είμαι χαρούμενη που πλησιάζει ο καιρός είμαι στα χειρότερα μου... Ξαφνικά έχουν έρθει πολλές ανάποδες γενικά και πολλά που δεν μπορώ να τα διαχειριστώ... Είναι και οι ορμόνες που παίζουν ταμπούρλο μάλλον και δεν είμαι καθόλου καλά..πολύ κλάμα ρε κορίτσια πολύ απόγνωση και μηδέν χαρά για το οτιδήποτε... Ούτε λαχτάρα ούτε τίποτα.. μόνο απόγνωση και στεναχώρια ακόμα και χωρίς σοβαρό λόγο πολλές φορές... Ο άντρας μου ο κακομοίρης είναι δίπλα μου και προσπαθεί αλλά νιώθει ανήμπορος και αυτός! Τρέμω στην ιδέα μην γεννήσω και πέσω σε κατάθλιψη (αν δεν έχω πέσει ήδη) δεν θέλω σε καμία περίπτωση να την πληρώσει το παιδάκι μου το περίμενα τόσα χρόνια να έρθει και απλά δεν μπορώ να το χαρώ... Είμαι σε απόγνωση πραγματικά και φοβάμαι μήπως του κάνω κακό με τόσο κλάμα....

Γιατί κοριτσάκι μου τόση απόγνωση? Συνέβη κάτι ή οι ορμόνες κάνουν πάρτυ? Μην ανησυχείς για το μωράκι αλλά για τη μανούλα! Είναι λεπτή η ισορροπία κ πολύ εύκολα τη χάνουμε σε αυτή τη φάση! Για πάρτο αλλιώς, γύρισε το! Να συζητάς αυτά που νιώθεις μην τα πνιγείς κ δν είναι κακό να πάρεις ένα τηλέφωνο στη φαιναρετη νομίζω έχει υποστήριξη! Βγες μια βόλτα στον ήλιο,πιες κάτι με ζάχαρη να χορέψει το μωρό και νιώσε το θαύμα που έχεις μέσα σου! Είσαι τοσο μοναδική αυτή τη στιγμή, πίστεψε το!

  • Μου αρέσει 4

IjnUp3.pngscOTp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...