Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Θηλασμός με θηλαστρο και διακοπή


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες σας!! Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και πίνει αποκλειστικά δικό μου γάλα το οποίο αντλώ με το θηλαστρο σχεδόν από τότε που γεννήθηκε! Στην αρχή αντλούσα πριν η μετά από κάθε της γεύμα! Τελευταία είχα φτάσει να αντλώ 4 φορές διότι πήρα την απόφαση να σταματήσουμε σιγά σιγά κ θα ήθελα να γίνει με φυσικό τρόπο! 
Έτσι αυτήν την εβδομάδα έχω δοκιμάσει να αντλώ πρωί μεσημέρι βράδυ μόνο (της δίνω 2 γεύματα σκόνη ) κ ελπίζω πως έτσι θα μειώνεται το γάλα σταδιακά !

ηθελα να ρωτήσω όσες έχουν εμπειρία, θα μειωθεί όντως η παραγωγή μου άμα αντλώ λιγότερο; Επίσης οι αντλήσεις είναι ένα 20λεπτο περίπου! Πρέπει να μειωθεί κ άλλο ο χρόνος;

κ τέλος ποτε μπορώ να προχωρήσω σε αντλήσεις μόνο πρωί βράδυ; Πως θα καταλάβω ότι μπορώ να το κάνω;

ευχαριστω για τον χρόνο σας!!


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agapakiii είπε:

Καλημέρα σε όλες σας!! Έχω ένα κοριτσάκι 4 μηνών και πίνει αποκλειστικά δικό μου γάλα το οποίο αντλώ με το θηλαστρο σχεδόν από τότε που γεννήθηκε! Στην αρχή αντλούσα πριν η μετά από κάθε της γεύμα! Τελευταία είχα φτάσει να αντλώ 4 φορές διότι πήρα την απόφαση να σταματήσουμε σιγά σιγά κ θα ήθελα να γίνει με φυσικό τρόπο! 
Έτσι αυτήν την εβδομάδα έχω δοκιμάσει να αντλώ πρωί μεσημέρι βράδυ μόνο (της δίνω 2 γεύματα σκόνη ) κ ελπίζω πως έτσι θα μειώνεται το γάλα σταδιακά !

ηθελα να ρωτήσω όσες έχουν εμπειρία, θα μειωθεί όντως η παραγωγή μου άμα αντλώ λιγότερο; Επίσης οι αντλήσεις είναι ένα 20λεπτο περίπου! Πρέπει να μειωθεί κ άλλο ο χρόνος;

κ τέλος ποτε μπορώ να προχωρήσω σε αντλήσεις μόνο πρωί βράδυ; Πως θα καταλάβω ότι μπορώ να το κάνω;

ευχαριστω για τον χρόνο σας!!

Δ εχω εμπειρια με θηλαστρο αλλα μπορεις να το πας όπως με τον θηλασμο

Δλδ αν τώρα βγαζεις 4φορες εδώ κ 4-7μερες,μπορεις να τις μειώσεις σε 3.κρατα το 20'.μετα απο 4-7μερες που θα βγάζεις 3 φορές μπορείς να τις μειώσεις σε 2κοκ.

Δ πιστευω οτι ενδιαμεσα θα έχεις θέμα με πρήξιμο η πόνο. Αν συμβεί κτ τετοιο βγάλε λιγο με το χερι να το αποσυμφορισεις. Μην βάζεις το θηλαστρο κ βγαζεις πολυ

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, vikib είπε:

Δ εχω εμπειρια με θηλαστρο αλλα μπορεις να το πας όπως με τον θηλασμο

Δλδ αν τώρα βγαζεις 4φορες εδώ κ 4-7μερες,μπορεις να τις μειώσεις σε 3.κρατα το 20'.μετα απο 4-7μερες που θα βγάζεις 3 φορές μπορείς να τις μειώσεις σε 2κοκ.

Δ πιστευω οτι ενδιαμεσα θα έχεις θέμα με πρήξιμο η πόνο. Αν συμβεί κτ τετοιο βγάλε λιγο με το χερι να το αποσυμφορισεις. Μην βάζεις το θηλαστρο κ βγαζεις πολυ

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Η αλήθεια είναι πως τώρα που βγάζω πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα δεν έχω τρελό πρήξιμο ούτε πόνο δηλαδή δεν έχει χρειαστεί να αποσυμφορησω καθόλου προς το παρόν! Αναρωτιέμαι άμα με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει το γάλα η θα χρειαστεί να πάρω χάπι στο τέλος!! Θα ήθελα να το αποφύγω το χάπι η αλήθεια είναι 


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Η αλήθεια είναι πως τώρα που βγάζω πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα δεν έχω τρελό πρήξιμο ούτε πόνο δηλαδή δεν έχει χρειαστεί να αποσυμφορησω καθόλου προς το παρόν! Αναρωτιέμαι άμα με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει το γάλα η θα χρειαστεί να πάρω χάπι στο τέλος!! Θα ήθελα να το αποφύγω το χάπι η αλήθεια είναι 

Δε χρειάζεται να πάρεις το χάπι εγώ με αποκλειστικες αντλήσεις έξι μήνες σταμάτησα σταδιακά αρχικά μειώνεις μια άντληση ανά τρεις τέσσερις μέρες περίπου θα δεις κ το στήθος σου κ σταδιακά μειώνεις κ το χρόνο άντλησης αφού ήδη έχεις μειώσει αντλήσεις άρχισε να μειώνεις κ χρόνο μείωνε 2 με 3 λεπτά για αρχή κράτησε το 4 μέρες κ μετά μείωσε κ άλλο το χρόνο σιγά σιγα

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vasoth. είπε:

Δε χρειάζεται να πάρεις το χάπι εγώ με αποκλειστικες αντλήσεις έξι μήνες σταμάτησα σταδιακά αρχικά μειώνεις μια άντληση ανά τρεις τέσσερις μέρες περίπου θα δεις κ το στήθος σου κ σταδιακά μειώνεις κ το χρόνο άντλησης αφού ήδη έχεις μειώσει αντλήσεις άρχισε να μειώνεις κ χρόνο μείωνε 2 με 3 λεπτά για αρχή κράτησε το 4 μέρες κ μετά μείωσε κ άλλο το χρόνο σιγά σιγα

Ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω κ κάτι ακόμα εγώ χρησιμοποιώ νοσοκομειακό θηλαστρο αλλά έχω στο σπίτι και οικιακό ! Σκέφτηκα να σταματήσω το νοσοκομειακό κ να ξεκινήσω αντλήσεις με το οικιακό! Θεωρείς πως θα βοηθήσει αυτό στη μείωση του γάλατος η να μην το κάνω;


LzTRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Agapakiii είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Να σε ρωτήσω κ κάτι ακόμα εγώ χρησιμοποιώ νοσοκομειακό θηλαστρο αλλά έχω στο σπίτι και οικιακό ! Σκέφτηκα να σταματήσω το νοσοκομειακό κ να ξεκινήσω αντλήσεις με το οικιακό! Θεωρείς πως θα βοηθήσει αυτό στη μείωση του γάλατος η να μην το κάνω;

Εγώ το κράτησα μέχρι να τελειώσει η προθεσμία το νοσοκομείακο κ μετά συνέχισα με το οικιακό είχε ήδη όμως μειωθεί η παραγωγή κάνε ότι σε βολεύει απλα με το νοσοκομείακο με βόλευε γιατί ήταν διπλό κ τελείωνα πιο γρήγορα

  • Ευχαριστώ 1

0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Agapakiii είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Η αλήθεια είναι πως τώρα που βγάζω πρωί μεσημέρι βράδυ ενδιάμεσα δεν έχω τρελό πρήξιμο ούτε πόνο δηλαδή δεν έχει χρειαστεί να αποσυμφορησω καθόλου προς το παρόν! Αναρωτιέμαι άμα με αυτόν τον τρόπο θα σταματήσει το γάλα η θα χρειαστεί να πάρω χάπι στο τέλος!! Θα ήθελα να το αποφύγω το χάπι η αλήθεια είναι 

Δ θα χρειαστείς χάπι. Με σταδιακή μείωση των αντλησεων μια χαρα θα μειωθεί η παραγωγή κ χωρις πρόβλημα για το στηθος

(τουλ με την εμπειρία μου αποθηλασμου με απευθείας θηλασμο πάνω από 2χρ)

Αφου δ εχεις ενοχλήσεις σημαίνει, μια χαρα το πηγές ως τωρα

Αν λήγει ο χρόνος για το νοσοκομειακο γύρισε το. Γτ το οικιακό δ ειναι τοσο αποτελεσματικό οποτε θα σου μειώσει επιπλέον την παραγωγη

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...