Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • κοριτσιααα αύριο εχω γιατρό να δούμε τον τράχηλο και μεθαύριο εχω υπερηχογράφημα καρδιάς του εμβρύου !!! για ποιο να πρώτο αγχωθώ δεν ξέρω! το θετικό είναι ότι σήμερα ξύπνησα 4η μέρα σερί χωρίς πονάκια περιόδου…. δεν έχει ξαναγίνει ! βασικα από την περιδεση κ έπειτα δλδ 12 μέρες με έχουν πιάσει μόνο 2 φορες! λέτε ν γίνεται  δουλίτσα ; 

      • Μου αρέσει 1

♡ Η ζωή με τα δίδυμα ♡


Recommended Posts

Just now, Zina21 είπε:

Με το καλό κορίτσι μου να έρθουν τα μωρά σου!Η θερμοκοιτίδα είναι δύσκολο κομμάτι αλλά μπορεί να μην χρειαστεί να μου μπουν.Εγω γέννησα 32 εβδομάδων κ τα μωράκια μου έμειναν 50 μέρες στη μονάδα του Ιασώ...

Γέννησες γιατί έσπασαν τα νερά ή έγινε κάτι άλλο; Έχω πολύ άγχος! Κ τι γίνεται με το τάισμα των μωρών...


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 543
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 30 λεπτά , Jasmine@ είπε:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ! Το έχω πολύ άγχος ξέρεις ότι θα γυρίσω σπίτι χωρίς παιδιά κ τρελαίνομαι! Γάλα τους πήγαινες με θήλαστρο ή έδιναν φόρμουλα; Σκέφτομαι να αγοράσω ένα θεωρώ θα είναι χρήσιμο.... 

Ναι σε καταλαβαίνω κι εγώ το ιδιο άγχος είχα.ομως ήταν για καλό. Επισης δεν ειναι και απολυτο αλλες με διδυμακια γεννάνε κανονικα στο μηνα τους...τους πηγαινα με θηλαστρο το δικό μου γάλα καθε μερα Αλλά επειδή δεν έφτανε έδιναν και συμπλήρωμα.αυτο εξαρταται από το πόσο βγάζεις.εγω δυστυχώς δεν είχα πολύ και ούτε εχω..Άλλες έχουν.να μην αγοράσεις θηλαστρο..Όταν γεννήσεις με το καλό θα δεις στο μαιευτηριο αν σου χρειάζεται και αν χρειαζεται θα νοικιάσεις ένα νοσοκομειακο..Αυτά τα κανονίζεις τοτε.μην αγχωνεσαι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας! Εχω και εγώ διδυμα μωράκια κοριτσάκια 7 μηνών. Τα φροντίζω μόνη μου με τον άνδρα μου από όταν γεννήθηκαν.

Θήλασα μόνο ένα μήνα και μετα μπιμπερο. Ήταν αδύνατο να θηλάζω δύο παιδιά μόνη μου. Το προσπάθησα πολύ αλλά δεν τα κατάφερα. Τα νεογέννητα θέλουν πολλή ώρα να φάνε και το άλλο τι; Θα πλανταζει στο κλάμα; Το ταυτόχρονο ταισμα είναι απλά ουτοπικό σενάριο. Επίσης δεν θα κοιμομουν καθόλου όλη μέρα θα θήλαζα! 

Μπράβο πάντως σε αυτές που τα κατάφεραν !!!

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Joann είπε:

Κορίτσια γεια σας! Εχω και εγώ διδυμα μωράκια κοριτσάκια 7 μηνών. Τα φροντίζω μόνη μου με τον άνδρα μου από όταν γεννήθηκαν.

Θήλασα μόνο ένα μήνα και μετα μπιμπερο. Ήταν αδύνατο να θηλάζω δύο παιδιά μόνη μου. Το προσπάθησα πολύ αλλά δεν τα κατάφερα. Τα νεογέννητα θέλουν πολλή ώρα να φάνε και το άλλο τι; Θα πλανταζει στο κλάμα; Το ταυτόχρονο ταισμα είναι απλά ουτοπικό σενάριο. Επίσης δεν θα κοιμομουν καθόλου όλη μέρα θα θήλαζα! 

Μπράβο πάντως σε αυτές που τα κατάφεραν !!!

Επίσης γέννησα 36 εβδομάδων και δύο ημερών. Ενώ φοβόμουν πολύ την προωρότητα πήγαν όλα τέλεια. 2600 η κάθε μπέμπα. Μη στεναχωριέστε προκαταβολικά δεν ξέρετε που θα φτάσετε!

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Joann καλησπέρα Καλώς ήρθες στην παρέα των διδυμομαμάδων αν κ εσυ πλέον θεωρώ είσαι η πιο έμπειρη από μας που μόλις γεννήσαμε ♡♡

Και εμένα τα μωρά μου είναι 21 ημερών και τα ταίζω όλη μέρα το δικό μου γάλα το οποίο το βγάζω με θήλαστρο και αυτή η διαδικασία κρατάει όλο το 24ωρο για να καταφέρω να τους δίνω τα ημερίσια  γεύματα..Για το βράδυ δεν φτάνει κ δίνω συμπλήρωμα..Δεν έχω πάρα πολύ γάλα οπότε κ γω με βλέπω να καταλήγω στο ξένο.

Θα ήθελα να μου πεις εσύ που έχεις την εμπειρία των 7 μηνών,πότε σταματάνε το βραδυνό ξύπνημα αν κοιμούνται ακόμη η πότε ξεκινούν να κάθονται κ λίγο να τα χαρώ..είχαν κολικούς τα δικά σου; φώτισε μας με τις μέχρι τώρα γνώσεις σου.

Να τα χαρείς όπως αγαπάς υγιέστατα και πάντα χαρές.♡♡

 


I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φούφη είπε:

@Joann καλησπέρα Καλώς ήρθες στην παρέα των διδυμομαμάδων αν κ εσυ πλέον θεωρώ είσαι η πιο έμπειρη από μας που μόλις γεννήσαμε ♡♡

Και εμένα τα μωρά μου είναι 21 ημερών και τα ταίζω όλη μέρα το δικό μου γάλα το οποίο το βγάζω με θήλαστρο και αυτή η διαδικασία κρατάει όλο το 24ωρο για να καταφέρω να τους δίνω τα ημερίσια  γεύματα..Για το βράδυ δεν φτάνει κ δίνω συμπλήρωμα..Δεν έχω πάρα πολύ γάλα οπότε κ γω με βλέπω να καταλήγω στο ξένο.

Θα ήθελα να μου πεις εσύ που έχεις την εμπειρία των 7 μηνών,πότε σταματάνε το βραδυνό ξύπνημα αν κοιμούνται ακόμη η πότε ξεκινούν να κάθονται κ λίγο να τα χαρώ..είχαν κολικούς τα δικά σου; φώτισε μας με τις μέχρι τώρα γνώσεις σου.

Να τα χαρείς όπως αγαπάς υγιέστατα και πάντα χαρές.♡♡

 

Εμένα σταμάτησαν το βραδινό ξύπνημα στους 2 με 3 μήνες. Τώρα κοιμούνται 9 με 7 το πρωί. Όταν κλείσουν το τρίμηνο να μην πετάγεσαι με το πρώτο κλάμα να τα ταίσεις. Περίμενε λίγο...τα ξαναπερνει ο ύπνος και έτσι θα ξεμαθουν να ξυπνάνε.

Η μία είχε κολικούς και πονούσε όλη μέρα. Στους 3 μήνες πέρασαν μαχαίρι.

Σιγά σιγά θα κοιμούνται και λιγότερο... Μετά το τρίμηνο θα έλεγα. 

Ηρωίδα με το θηλασμό είσαι! Εγώ δεν άντεξα πάντως. Βγάλε γάλα, Πλύνε θηλαστρο, αποστηρωσε, δώσε και συμπλήρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Κλείνω τον πεμπτο αύριο, Παρασκευή έχω β επιπέδου! Από διατροφή ταλαιπωρήθηκα με εμετούς μέχρι τον τέταρτο, ακόμα κ τώρα κάποια φαγητά δεν τα αντέχω, βράδυ τρώω μόνο φρούτα από την αρχή γιατί έχω καούρες τη νύχτα! Μου έχει κόψει τα γλυκά τελείως από την αρχή, τα θαλασσινά κ δεν τρώω φαγητά απ έξω! Εσυ; Πως πας; Μονοζυγωτικά έχεις; 
λοιπον αυτό το ότι θα μπουν σε θερμοκοιτίδα το σκέφτομαι έντονα κ εγώ κ θέλω να είμαι προετοιμασμένη! 

Με το καλό η β' επιπέδου!!Κ γω ήμουν χάλια με εμετούς αλλά ευτυχώς στις 13 βδομαδες σταμάτησαν.Τώρα έχω κάτι λίγες αναγούλες αλλά μπορώ κ τρώω κανονικά. Εμένα για τα γλυκά δεν μου είπε κάτι αλλά τους υδατάνθρακες είπε να τους περιορίσω στο μισό.Τα διδυμάκια είναι ετεροζυγωτικά.

Καλή μας δύναμη λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Just now, Papy είπε:

Με το καλό η β' επιπέδου!!Κ γω ήμουν χάλια με εμετούς αλλά ευτυχώς στις 13 βδομαδες σταμάτησαν.Τώρα έχω κάτι λίγες αναγούλες αλλά μπορώ κ τρώω κανονικά. Εμένα για τα γλυκά δεν μου είπε κάτι αλλά τους υδατάνθρακες είπε να τους περιορίσω στο μισό.Τα διδυμάκια είναι ετεροζυγωτικά.

Καλή μας δύναμη λοιπόν

Κ τα δικά μου ετεροζυγωτικα είναι... όπως διαβάζεις εδώ κ φαντάζεσαι, μας περιμένουν δύσκολες μερες....

  • Μου αρέσει 1

SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, playbunny είπε:

Ζηνακι!! Σε χασαμε! Χαίρομαι που ειστε καλα.

Καθε ποσες ωρες κανεις αντλησεις? Ασχετο, το καροτσι σου ηρθε? 

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Αυριο παμε για καισαρική να πάρουμε τα μικρουλια μας. ♥️♥️

Απο καφε εξωσωματικής, η @Papy μπορεί να ενδιαφέρεται για το τοπικ. Και η @Μαρίτσα10 εχει 2 διδυμα κοριτσακια, ισως μπορεί να μας πει καποια κολπακια. :wub:

Καλησπέρα κορίτσια!

Έχω δύο κοριτσάκια 11μηνων μονοζυγωτικά.

Με τον θηλασμό δεν τα πήγα καλά. Έδινα λίγο από το δικό μου κ περισσότερο ξένο μέχρι 4μηνων. Μετά μόνο ξένο. 

  • Μου αρέσει 3

POzcp3.pngal9Sp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ωράριο του μωρού

Οι πρώτες ημέρες και νύχτες μαζί με το μωρό θα περάσουν μέσα σε απόλυτη σύγχυση, σε σημείο που θα χάσετε πια τη διαδοχή της μίας μέρας με την άλλη, καθώς το ένα τάισμα και το πακέτο φροντίδας που ακολουθεί διαδέχεται το άλλο. Γρήγορα όμως θα διαπιστώσετε ότι η ζωή του μωρού έχει μια καθορισμένη ρουτίνα και γύρω από αυτήν μπορείτε να οργανώσετε και τη δική σας. Συνήθως αυτό το ωράριο καθορίζεται με βάση τα γεύματα του μωρού και τις ώρες ύπνου.

Στην αρχή θα το ταΐζετε κάθε δύο με τρεις ώρες. Το πιθανότερο είναι να κοιμάται σχεδόν μετά από κάθε γεύμα, τα οποία στην αρχή είναι γύρω στα πέντε με έξι. Τα περισσότερα μωρά κοιμούνται δεκαέξι με δεκαοκτώ ώρες το εικοσιτετράωρο, άλλα όμως αρκούνται σε οκτώ ώρες ύπνου. Κάποια νεογέννητα κοιμούνται βαθιά, ακόμη και αν υπάρχει φασαρία κι άλλα τόσο ελαφριά που ξυπνούν με τον παραμικρό θόρυβο.

Οι περισσότεροι παιδίατροι και νεογνολόγοι συμφωνούν ότι η καλύτερη στάση για τον ύπνο τις πρώτες εβδομάδες είναι ανάσκελα και στο πλάι, πράγμα που μειώνει τον κίνδυνο αιφνίδιου θανάτου. Αν δεν σας έχει δώσει άλλες οδηγίες ο παιδίατρος, προτιμήστε να το βάζετε να κοιμηθεί σε αυτή τη θέση, τοποθετώντας μία πετσέτα τυλιγμένη σε ρολό πίσω από την πλάτη του και φροντίζοντας να αλλάζετε στο μωρό πλευρό, κάθε φορά που το βάζετε να κοιμηθεί.

Στόχος σας είναι ο ύπνος να διαρκεί όλο και περισσότερο κατά τη διάρκεια της νύχτας, όμως αυτό είναι κάτι που συνήθως δεν μπορείτε να καταφέρετε πριν τις πέντε εβδομάδες. Το ωράριο ύπνου τους πρώτους μήνες ζωής των νεογέννητων είναι διακεκομμένο, γιατί ο κύκλος του ύπνου τους είναι σύντομος. Ο εγκέφαλος και το νευρικό σύστημα δεν είναι αρκετά αναπτυγμένα, ώστε το μωρό να μπορεί να κοιμηθεί καθ’ όλη τη διάρκεια της νύχτας. Καθώς μεγαλώνει, το μεταμεσονύχτιο τάισμα μπορεί να καταργηθεί, με αποτέλεσμα να διαρκεί περισσότερο ο βραδινός ύπνος και οι ώρες που μένει το μωρό ξύπνιο κατά τη διάρκεια της ημέρας αυξάνονται. Παρόλο που θα επιδιώξετε να φτιάξετε ένα στοιχειώδες ωράριο ύπνου και ταΐσματος, το μωρό σας με τις ανάγκες του και τις ιδιοτροπίες του ή και λόγω πιθανών ενοχλήσεων, όπως στην περίπτωση των κολικών, θα το ανατρέπει αρκετές φορές. Το μωρό, εξάλλου, αλλάζει συνεχώς κι έτσι αυτό που ισχύει τη μία εβδομάδα μπορεί να μην ισχύει τις επόμενες. Γι’ αυτό χρειάζεται να είστε ευέλικτη και συχνά προνοητική, μέχρι να ανακαλύψετε τι είναι καλύτερο για το παιδί σας και κατ’ επέκταση και για εσάς.

Αν και τις πρώτες μέρες μετά τη γέννηση του μωρού δεν υπάρχουν πολλά που μπορείτε να κάνετε -πέρα από το να οπλιστείτε με υπομονή-, αφού το νεογέννητο κοιμάται όταν θέλει κι όποτε θέλει, μπορείτε να θέσετε σε εφαρμογή τα παρακάτω, για να βοηθήσετε το βιολογικό ρολόι του μωρού να συντονιστεί:

  • Βάλτε στο κρεβατάκι του ένα «μεταβατικό» αντικείμενο Αυτό το αντικείμενο, π.χ. ένα πάνινο αρκουδάκι ή μια κουβερτούλα, λειτουργεί ως δικλείδα ασφαλείας και αποκτά κατευναστικές ιδιότητες. Σημαντικό είναι να κρατήσετε το αντικείμενο κοντά σας, ώστε να αποκτήσει την ιδιαίτερη μυρωδιά σας και έτσι η οσφρητική μνήμη του μωρού να το συνδέσει με την παρουσία σας. Τα μωρά έχουν ιδιαίτερα αναπτυγμένη την αίσθηση της όσφρησης και, όταν ξυπνάνε τρομαγμένα, ιδίως μέσα στη νύχτα, η μυρωδιά της μητέρας δίπλα τους μπορεί να είναι ιδιαίτερα καθησυχαστική και να τα βοηθήσει να ξανακοιμηθούν.
  • Διαχωρισμός μέρας και νύχτας Αν και τα μωρά τελικά θα μάθουν να κοιμούνται περισσότερες ώρες τη νύχτα, τα περισσότερα νεογέννητα μπερδεύουν τη νύχτα με τη μέρα. Για να βοηθήσετε το βρέφος να κάνει το διαχωρισμό, καθιερώστε από νωρίς ένα τελετουργικό που θα συνδέεται με το βραδινό ύπνο: ένα μπάνιο πριν τον ύπνο, ένα νανούρισμα ή κατευναστική μουσική. Κατά τη διάρκεια της ημέρας αφήστε το φυσικό φως να μπαίνει στο δωμάτιο και επιτρέψτε θορύβους, ενώ κατά τη διάρκεια της νύχτας επιδιώξτε σκοτάδι και ησυχία. Από την άλλη, όταν το μωρό είναι ξύπνιο κατά τη διάρκεια της ημέρας, καλό είναι να το απασχολείτε και να εντείνετε την αλληλεπίδραση μεταξύ σας μιλώντας και παίζοντας μαζί του.
  • Τα νυχτερινά γεύματα να διαφέρουν από αυτά της ημέρας Επιδιώξτε τα γεύματα στη διάρκεια της ημέρας να είναι πιο κοινωνικά. Να μιλάτε και να γελάτε στο μωράκι, ενώ το ταΐζετε. Αντίθετα, τα νυχτερινά γεύματα θα πρέπει να είναι ήρεμα και να ξεκινούν μόλις το μωρό αρχίζει να διαμαρτύρεται, όσο δηλαδή είναι ακόμα μισοκοιμισμένο και πριν ξυπνήσει εντελώς. Το βράδυ θα πρέπει να αφήνετε το φως σβηστό ή χαμηλωμένο και να μη μιλάτε στο μωρό. Εάν το μωρό θηλάζει, δοκιμάστε να παρατείνετε το θηλασμό που προηγείται του ύπνου, ώστε
  • το μωρό να μην ξυπνά λόγω πείνας.

Απο τον παιδίατρο: Κέκκο Μάρκου.

  • Μου αρέσει 2

I93xp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


8 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Γέννησες γιατί έσπασαν τα νερά ή έγινε κάτι άλλο; Έχω πολύ άγχος! Κ τι γίνεται με το τάισμα των μωρών...

Να μην έχεις άγχος.Γεννησα γιατί δεν αιματωνόταν σωστά η μπεμπα μου.Εχω ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι.Το είδε ο γιατρός μου στο Doppler κ πήγαμε αμέσως για καισαρική.

Θηλαστρα να μην αγοράσετε.Το νοσοκομειακό είναι το καλύτερο στην περίπτωση μας.Κλεινω δυο μήνες που κάνω άντληση κ γαλατάκι έχω σταθερά την ίδια ποσότητα.Δεν θα αντέξω για πολύ ακόμη.Σημερα η γιατρός μου έδωσε κ γαλατάκι για να αρχίσουν να το συνηθίζουν ώστε όταν αποφασίσω να κόψω το μητρικό να μην έχουν θέμα με την αλλαγή...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Zina21 είπε:

Να μην έχεις άγχος.Γεννησα γιατί δεν αιματωνόταν σωστά η μπεμπα μου.Εχω ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι.Το είδε ο γιατρός μου στο Doppler κ πήγαμε αμέσως για καισαρική.

Θηλαστρα να μην αγοράσετε.Το νοσοκομειακό είναι το καλύτερο στην περίπτωση μας.Κλεινω δυο μήνες που κάνω άντληση κ γαλατάκι έχω σταθερά την ίδια ποσότητα.Δεν θα αντέξω για πολύ ακόμη.Σημερα η γιατρός μου έδωσε κ γαλατάκι για να αρχίσουν να το συνηθίζουν ώστε όταν αποφασίσω να κόψω το μητρικό να μην έχουν θέμα με την αλλαγή...

Μα ένα νοσοκομειακό έχω σταμπάρει να αγοράσω.... γιατί λες ότι δε θα αντέξεις; Μειώνεται η παραγωγή; Ή πονάς κ δεν προλαβαίνεις; Θηλασες καθόλου η μόνο άντληση; Σορυ για τις ερωτήσεις αλλά έχω πολλές απορίες για το θηλασμό των δίδυμων!
Να σου ζησουν τα παιδάκια σου! Πάντα γερά να είναι!


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, Zina21 είπε:

Να μην έχεις άγχος.Γεννησα γιατί δεν αιματωνόταν σωστά η μπεμπα μου.Εχω ένα αγοράκι κ ένα κοριτσάκι.Το είδε ο γιατρός μου στο Doppler κ πήγαμε αμέσως για καισαρική.

Θηλαστρα να μην αγοράσετε.Το νοσοκομειακό είναι το καλύτερο στην περίπτωση μας.Κλεινω δυο μήνες που κάνω άντληση κ γαλατάκι έχω σταθερά την ίδια ποσότητα.Δεν θα αντέξω για πολύ ακόμη.Σημερα η γιατρός μου έδωσε κ γαλατάκι για να αρχίσουν να το συνηθίζουν ώστε όταν αποφασίσω να κόψω το μητρικό να μην έχουν θέμα με την αλλαγή...

Έχεις προσπαθήσει να τα βάλεις καθόλου στο στήθος; Εγώ τα έβαζα και στο στήθος με ψευδοθηλες επειδή είχαν μάθει το μπιμπερο και έπιναν κανονικά. Αν έχεις μπόλικο γάλα μπορείς να τα βάζεις να πίνουν στο στήθος για να γλιτώσεις τις αντλήσεις. Το θηλαστρο ήταν εφιάλτης για εμένα. Πονουσα πολύ και τίποτα δεν γινόταν ήθελε να κάνω συνέχεια συνέχεια αντλήσεις για να αυξηθεί η πάραγωγη... 

Μου αρεσε πολύ όταν έβαζα το μωρό στο στήθος και επινε γαλατάκι. Το θηλαστρο ήταν άχαρη διαδικασία... Αν είχα ένα μωράκι θα το ειχα όλη μέρα στο στήθος! Τους αρέσει πολύ! αλλά τι να κάνουμε ο Θεός μας έδωσε δύο τα μωράκια και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Jasmine@ είπε:

Μα ένα νοσοκομειακό έχω σταμπάρει να αγοράσω.... γιατί λες ότι δε θα αντέξεις; Μειώνεται η παραγωγή; Ή πονάς κ δεν προλαβαίνεις; Θηλασες καθόλου η μόνο άντληση; Σορυ για τις ερωτήσεις αλλά έχω πολλές απορίες για το θηλασμό των δίδυμων!
Να σου ζησουν τα παιδάκια σου! Πάντα γερά να είναι!

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!Κ σένα με το καλό να έρθουν!!!

Το θήλαστρο είναι δύσκολο με δυο μωρά.Δε μένει καθόλου χρόνος γι’αυτο λέω ότι δε θα αντέξω για πολύ.Δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ πάνω από δυο ώρες συνολικά το βράδυ.Κ έχω τον άντρα μου που με βοηθάει όταν είναι στο σπίτι...Αν δεν ήταν αυτός θα το είχα σταματήσει εδώ κ μέρες.Η διαδικασία έχει ως εξής: αλλάζω τα μωρά πριν το φαγητό,τα ταΐζω,τα κρατάω μέχρι να ρευτούν κ μετά τα αλλάζω πάλι.Οταν τελειώσω με αυτά βγάζω γάλα με το θήλαστρο...

1 hour ago, Joann είπε:

Έχεις προσπαθήσει να τα βάλεις καθόλου στο στήθος; Εγώ τα έβαζα και στο στήθος με ψευδοθηλες επειδή είχαν μάθει το μπιμπερο και έπιναν κανονικά. Αν έχεις μπόλικο γάλα μπορείς να τα βάζεις να πίνουν στο στήθος για να γλιτώσεις τις αντλήσεις. Το θηλαστρο ήταν εφιάλτης για εμένα. Πονουσα πολύ και τίποτα δεν γινόταν ήθελε να κάνω συνέχεια συνέχεια αντλήσεις για να αυξηθεί η πάραγωγη... 

Μου αρεσε πολύ όταν έβαζα το μωρό στο στήθος και επινε γαλατάκι. Το θηλαστρο ήταν άχαρη διαδικασία... Αν είχα ένα μωράκι θα το ειχα όλη μέρα στο στήθος! Τους αρέσει πολύ! αλλά τι να κάνουμε ο Θεός μας έδωσε δύο τα μωράκια και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.

Μου είπαν ότι είναι μικρά για να πιάσουν στήθος κ ότι θα κουράζονται αμέσως.Κ αν κουράζονται δε θα τρώνε επομένως δε θέλω να το ρισκάρω.Κ πέρα από αυτό είναι μωράκια που ήταν στη μονάδα κ έχουν μάθει να τρώνε με το μπιμπερό που είναι πολύ πιο εύκολο από το στήθος...Αν αρχίσουν να πιπιλάνε τη θηλή δε θα τελειώνει ποτε η ώρα του φαγητού...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Zina21 είπε:

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά!Κ σένα με το καλό να έρθουν!!!

Το θήλαστρο είναι δύσκολο με δυο μωρά.Δε μένει καθόλου χρόνος γι’αυτο λέω ότι δε θα αντέξω για πολύ.Δεν προλαβαίνω να κοιμηθώ πάνω από δυο ώρες συνολικά το βράδυ.Κ έχω τον άντρα μου που με βοηθάει όταν είναι στο σπίτι...Αν δεν ήταν αυτός θα το είχα σταματήσει εδώ κ μέρες.Η διαδικασία έχει ως εξής: αλλάζω τα μωρά πριν το φαγητό,τα ταΐζω,τα κρατάω μέχρι να ρευτούν κ μετά τα αλλάζω πάλι.Οταν τελειώσω με αυτά βγάζω γάλα με το θήλαστρο...

Κατάλαβα, είναι ταλαιπωρία οι αντλήσεις οι αποστειρώσεις κλπ.... δε ξέρω τι να σου πω! Κανε λίγο κουράγιο ακόμα ίσως; Ποσό είναι τα μ μωρά σου;


SqfGp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...