Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, chris79 είπε:

Το στρώμα της κούνιας έχει μήκος 1,20m είναι αρκετα μεγάλη - αποκλείεται να βγουν 60 πόντους :) χαχαχα 

Ακόμη το επεξεργάζομαι αλλά μου φαίνεται περιττό έξοδο να πάρω 2 λίκνα για τόσο μικρό διάστημα ... θα δω τι άλλο θα σκεφτώ 

Το ειχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δε θυμαμαι να ήταν τόσο νωρίς...Και ειχα ενθουσιαστεί κιόλας.

 Να ρωτήσεις το γιατρό την επόμενη φορά που θα τον δεις.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί απλά δεν ξέρω να σου πω για το αν είναι νωρίς ή όχι. 

Η αληθεια ειναι οτι δεν το περιμενα τοσο νωρις... Ευχαριστω για την απαντηση σου!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, chris79 είπε:

Το στρώμα της κούνιας έχει μήκος 1,20m είναι αρκετα μεγάλη - αποκλείεται να βγουν 60 πόντους :) χαχαχα 

Ακόμη το επεξεργάζομαι αλλά μου φαίνεται περιττό έξοδο να πάρω 2 λίκνα για τόσο μικρό διάστημα ... θα δω τι άλλο θα σκεφτώ 

Το ειχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δε θυμαμαι να ήταν τόσο νωρίς...Και ειχα ενθουσιαστεί κιόλας.

 Να ρωτήσεις το γιατρό την επόμενη φορά που θα τον δεις.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί απλά δεν ξέρω να σου πω για το αν είναι νωρίς ή όχι. 

Πρακτικά εμένα δεν θα με βόλευε γιατί είναι στριμωχτά. Γύρω στους 45 πόντους αν θυμάμαι καλά ήταν τα δικά μου. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν επέλεξα μια κούνια . Γιατί θα κουτουλανε. Άσε που άμα κλαίει το εμα ξυπνάει και το άλλο. 

Άσε που θέλει ανάκληση το προσκέφαλο για τυχόν γουλίτσες όποτε το ένα θα είναι αναγκαστικά χαμηλά . Τεσπα είναι υποκειμενικό το θέμα. 


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Geo Jo είπε:

Καλησπέρα! Έτσι και η συνέδελφός μου! Στον 5ο μήνα έβγαλε απ τις θηλές κάτι σαν διάφανο και κάποια λευκά σαν χνουδάκια!

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε? Σήμερα είμαι στην 19η εβδομάδα ακριβώς και από το Σάββατο έχω πάλι καούρες και ενόχληση στο στομάχι....Γιατί πάλι???

Κι εγω εχω διαβασει οτι ξεκιναει απο την 20η εβδομαδα το πρωτογαλα... Θα ρωτησω κ τον γιατρο. 

Κι εμενα με πιανει που και που καουρα με καποιες τροφες πχ σταφυλι

Ελπιζω να μην ειμαστε ως τον 9ο ετσι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Πρακτικά εμένα δεν θα με βόλευε γιατί είναι στριμωχτά. Γύρω στους 45 πόντους αν θυμάμαι καλά ήταν τα δικά μου. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν επέλεξα μια κούνια . Γιατί θα κουτουλανε. Άσε που άμα κλαίει το εμα ξυπνάει και το άλλο. 

Άσε που θέλει ανάκληση το προσκέφαλο για τυχόν γουλίτσες όποτε το ένα θα είναι αναγκαστικά χαμηλά . Τεσπα είναι υποκειμενικό το θέμα. 

Καλά εννοείται ότι μιλάω για ένα μικρό διάστημα στην αρχή δίπλα μου ...

Δεν το έχω αποφασίσει. Απλά το σκεφτόμουν. Καλά κανείς και λες την εμπειρία σου γιατί μπορεί κάτι να μην το έχω υπολογίσει ..

Just now, Geo Jo said:

Καλησπέρα! Έτσι και η συνέδελφός μου! Στον 5ο μήνα έβγαλε απ τις θηλές κάτι σαν διάφανο και κάποια λευκά σαν χνουδάκια!

Καλησπέρα κορίτσια μου! Τι κάνετε? Σήμερα είμαι στην 19η εβδομάδα ακριβώς και από το Σάββατο έχω πάλι καούρες και ενόχληση στο στομάχι....Γιατί πάλι???

Άσε κι εγώ 19και5 σήμερα και από χθες φουλ καούρα και πόνο στο στομάχι

Link to comment
Share on other sites

Just now, Joka είπε:

Καλημερα.Δε νομιζω οτι εχει καμια β επιπεδου αυτη την εβδομαδα.

Εγω εσυ και αλλη μια-δυο κοπελες ειμαστε απο 20βδομαδων και πάνω και δεν έχει καμια μας.

Απο την επομενη βδομαδα ξεκινανε οι β επιπεδου.Υπερηχους έχουμε αυτη τη βδομαδα.

Χωρις να θελω να αγχωσω στη β επιπέδου επειδη πλεον το μωρο εχει αναπτυχθει και εξεταζονται ολα,πολλα μπορει να φανουν που ως τωρα δεν υπηρχε καμια ενδειξη ή απλά δεν ειχαν δημιουργηθει και δεν ήταν δυνατον να διαγνωστουν πριν την 20ηβδομαδα το λιγοτερο.Το διαστημα που γινεται αυτη η εξεταση δεν ειναι τυχαιο,οπως στην αυχενικη και οσο αργοτερα γινει τοσο πιο αξιοπιστο το αποτελεσμα.

Εχω 2 γνωστες που αναγκαστηκαν δυστυχώς να διακοψουν την κυηση μετα τη β επιπεδου,με καμια ενδειξη ως τοτε.

Αλλα φτου,φτου,μακρια απο μας!!!!

Συνεχιζουμε να ειμαστε προσγειωμενες και να σκεφτομαστε θετικα.

Με άγχωσες βρε κοπελιά!!! Και εγώ που νόμιζα ότι ξεπεράσαμε τον κίνδυνο και θα ηρεμούσα....δεν υπάρχει σωτηρία, θα φτύσουμε αίμα μέχρι τέλους!!! χαχαχα 

ΥΡ:νόμιζα ότι την Τετάρτη είχε μια κοπέλα Β-επιπέδου....οπότε είμαστε από τις πρώτες;;; Θα αγχωθώ φουλ τώρα :blink:

  • Μου αρέσει 1

KerXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chris79 είπε:

Καλά εννοείται ότι μιλάω για ένα μικρό διάστημα στην αρχή δίπλα μου ...

Δεν το έχω αποφασίσει. Απλά το σκεφτόμουν. Καλά κανείς και λες την εμπειρία σου γιατί μπορεί κάτι να μην το έχω υπολογίσει ..

Άσε κι εγώ 19και5 σήμερα και από χθες φουλ καούρα και πόνο στο στομάχι

Κοιτά κι εγω το σκεφτόμουν αυτό. Μια κοπέλα από το cafe μου το είχε προτείνει η οποία τα δικά της τα κοιμιζε μαζί.

Οποτε λέω κι εγω γιατί όχι;;; Στην έρευνα αγοράς όμως το συζητούσα έπαιρνα γνώμες και τλκα πήρα 2 οικονομικές κούνιες. 

Μπορείς να αγοράσεις μια αρχικά να τα βάλεις μαζί και μετά βλέπεις.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Κοιτά κι εγω το σκεφτόμουν αυτό. Μια κοπέλα από το cafe μου το είχε προτείνει η οποία τα δικά της τα κοιμιζε μαζί.

Οποτε λέω κι εγω γιατί όχι;;; Στην έρευνα αγοράς όμως το συζητούσα έπαιρνα γνώμες και τλκα πήρα 2 οικονομικές κούνιες. 

Μπορείς να αγοράσεις μια αρχικά να τα βάλεις μαζί και μετά βλέπεις.

Δεν πρόκειται να αγοράσω γιατί έχω ήδη μια από το γιο μου και έχω ήδη 2 προτάσεις από φίλους και συγγενείς για άλλη μια. Όποτε κούνιες έχω ... χώρο δρν ξέρω αν έχω. Επειδη θέλω να τα έχω στην αρχή μαζί μου δύσκολα θα μπουν 2 κούνιες στο δωμάτιο μου... γι αυτό σκεφτόμουν αυτή τη λύση. Δε θέλω να τα βάλω στο δωμάτιο τους από την αρχή ... βλέποντας και κάνοντας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Renaki80 είπε:

Με άγχωσες βρε κοπελιά!!! Και εγώ που νόμιζα ότι ξεπεράσαμε τον κίνδυνο και θα ηρεμούσα....δεν υπάρχει σωτηρία, θα φτύσουμε αίμα μέχρι τέλους!!! χαχαχα 

ΥΡ:νόμιζα ότι την Τετάρτη είχε μια κοπέλα Β-επιπέδου....οπότε είμαστε από τις πρώτες;;; Θα αγχωθώ φουλ τώρα :blink:

Οχι αγχος!Αλλά απο το να σου ερθει καμια κεραμίδα εγω προτιμω να ειμαι προετοιμασμενη λιγακι ψυχολογικα

Κοριτσια,αληθεια,δεν το λεω για να σας αγχωσω αλλα.ισχυει οτι πολλα που φαινονται στη β επιπεδου δε δινουν ενδειξεις πριν.

Η μια γνωστη μου διεκοψε διοτι βρεθηκαν ενδειξεις για down με αριστη αυχενικη,απλα δε φαινονταν νωριτερα και στην αλλη βρεθηκε στο μωρο δισχιδης ράχη.

Ναι εσυ θα εισαι απ τις πρωτες.Εγω αργω,εχω 10/10.

Εννοειται οτι μεχρι το τελος θα εχουμε ανησυχιες..

  • Ευχαριστώ 1

hKYcp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλά εννοείται ότι μιλάω για ένα μικρό διάστημα στην αρχή δίπλα μου ...

Δεν το έχω αποφασίσει. Απλά το σκεφτόμουν. Καλά κανείς και λες την εμπειρία σου γιατί μπορεί κάτι να μην το έχω υπολογίσει ..

Άσε κι εγώ 19και5 σήμερα και από χθες φουλ καούρα και πόνο στο στομάχι

Η αδερφή μου που έγινε πρόσφατα μανούλα, μου είπε ότι αυτά τα συμπτώματα έρχονται και φεύγουν....και εγώ που νόμιζα ότι δεν θα ξανάρθουν....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλά εννοείται ότι μιλάω για ένα μικρό διάστημα στην αρχή δίπλα μου ...

Δεν το έχω αποφασίσει. Απλά το σκεφτόμουν. Καλά κανείς και λες την εμπειρία σου γιατί μπορεί κάτι να μην το έχω υπολογίσει ..

Άσε κι εγώ 19και5 σήμερα και από χθες φουλ καούρα και πόνο στο στομάχι

Σόρρυ που πετάγομαι αλλά σα διδυμομαμα είπα να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Εγώ τα έβαλα στην ίδια κούνια.καθετα το ένα δίπλα στο άλλο.αναγκαστικα καθώς δεν χωραγαν 2 κούνιες μέσα στο δωμάτιο ούτε 2 λικνα. Το πλάτος της κούνιας μας ήταν γύρω στους 65 πόντους.Χωρεσαν ανετα μέχρι περίπου 3,5 μηνών. Βέβαια είχαν γεννηθεί και πρόωρα. Μετά μπήκαν σε ξεχωριστές κούνιες στο δωμάτιο τους. Με το καλό σου εύχομαι!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

wVRPp2.pngwTonp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια κι εμένα με ταλαιπωρούν οι καουρες απο προχθες και τελειώνω τα μπουκαλια με το γαλα το ενα μετα το αλλο... μονο ετσι ηρεμω!! Αλλα σημερα αρχισα να νιωθω εντονα το μικρούλι για πρώτη φορά!! 19+5 εβδομάδων.. και πραγματικά ειναι ο,τι καλύτερο έχω νιωσει... καθε φορα που ξαπλώνω το νιωθω και μάλιστα αν εχω και το χερι μου πανω στην κοιλια μπορω να το καταλάβω κι ετσι.. οχι ομως σαν φτερούγισμα οπως λένε.. κανονικες κλωτσιές.. μικρές βέβαια αλλα κλωτσιες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mommytobe είπε:

Το λίκνο για κρεβατάκι δηλαδή?? Χμμμ.. Έχω μπερδευτεί πολύ χάχα δεν ξέρω πια τι μου γίνεται 

Αυτό όμως δεν γίνεται και με τα κρεβατάκια? Αααχ πολλά αυτά που υπάρχουν στην αγορά.. Ίσα ίσα για να μας μπερδεύουν 

Ναι για κρεβατάκι στην αρχή που θα είναι στο δωμάτιο μας μέχρι να πάνε στην κούνια τους!

4 ώρες πρίν, Τουτουνι είπε:

α!!!! Κορίτσι μου κι εγώ!!! Τι ωραία!!! Σου άρεσε σαν εξέταση?? Ήταν όλα καλά???

Τώρα πότε θα πας για την "κανονική" β επιπέδου?? Όλα όσα έπρεπε φαινόταν από τώρα?

Και εσύ 1+1??? Έχω ραντεβού στις 14/10 με το καλό!!! Φάνηκαν αρκετά Ναι αλλά καμία σχέση με την κανονική β !

4 ώρες πρίν, νικηαντωνια81 είπε:

Υπάρχουν κούνιες που βγαίνει το κάγκελο και γίνεται παιδικό κρεβάτι και άλλες που απλά το κάγκελο ανεβοκατεβαίνει.

Συγχαρητηρια και να είναι γερά ευχομαι!!!!

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

3 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Τέλεια !!! Μπράβο !!! 
Μαζί λοιπόν !! Και το μικρουλι σου είναι το κοριτσάκι ; Και εμένα που πηγα χθες το κοριτσάκι είναι αρκετά πιο μικρό από το αγοράκι! 
Ολα καλά να υποθέσω με την εξέταση ε ; 

Δυο ε;;
Εγώ σκέφτομαι να βάλω τη μια μεγάλη κούνια που έχω γι αρχή στο δωμάτιο και να τα βάλω μαζί ... άλλωστε στην αρχή δεν κάνουν τίποτα (να γυρνάνε δηλαδή) και σίγουρα χωράνε και τα 2... αλλά ήθελε ο σύζυγος να ρωτήσουμε και την παιδίατρο γιατί δεν του πολύ αρέσει η ιδέα ... 

Εμένα μ είπαν ότι και τα 2 μαζί ...το μικρακι είναι αγορακιιιιι!!! Πόσο πιο μικρό στο έβγαλε? Πόσα γρ το 1 και πόσα το άλλο?

2 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Το στρώμα της κούνιας έχει μήκος 1,20m είναι αρκετα μεγάλη - αποκλείεται να βγουν 60 πόντους :) χαχαχα 

Ακόμη το επεξεργάζομαι αλλά μου φαίνεται περιττό έξοδο να πάρω 2 λίκνα για τόσο μικρό διάστημα ... θα δω τι άλλο θα σκεφτώ 

Το ειχα πάθει στην πρώτη εγκυμοσύνη αλλά δε θυμαμαι να ήταν τόσο νωρίς...Και ειχα ενθουσιαστεί κιόλας.

 Να ρωτήσεις το γιατρό την επόμενη φορά που θα τον δεις.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό να συμβεί απλά δεν ξέρω να σου πω για το αν είναι νωρίς ή όχι. 

Εγώ αγόρασα 2 λικνα μεταχειρισμένα πάντως!!! 

1 ώρα πρίν, Renaki80 είπε:

Με άγχωσες βρε κοπελιά!!! Και εγώ που νόμιζα ότι ξεπεράσαμε τον κίνδυνο και θα ηρεμούσα....δεν υπάρχει σωτηρία, θα φτύσουμε αίμα μέχρι τέλους!!! χαχαχα 

ΥΡ:νόμιζα ότι την Τετάρτη είχε μια κοπέλα Β-επιπέδου....οπότε είμαστε από τις πρώτες;;; Θα αγχωθώ φουλ τώρα :blink:

Να μην αγχώνεσαι!!!! Έμενα κάτι που είδε είχες και μ είπε πως είναι πολύ σημαντικό, ήταν το κοκκαλακι που έχουμε στην μέση των δαχτύλων μας ! Αν δεν υπάρχει λέει αυτό ,μπορεί να υπάρχει σύνδρομο down.

  • Ευχαριστώ 1

5qPop3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efinikolaou said:

Ναι για κρεβατάκι στην αρχή που θα είναι στο δωμάτιο μας μέχρι να πάνε στην κούνια τους!

Και εσύ 1+1??? Έχω ραντεβού στις 14/10 με το καλό!!! Φάνηκαν αρκετά Ναι αλλά καμία σχέση με την κανονική β !

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!

Εμένα μ είπαν ότι και τα 2 μαζί ...το μικρακι είναι αγορακιιιιι!!! Πόσο πιο μικρό στο έβγαλε? Πόσα γρ το 1 και πόσα το άλλο?

Εγώ αγόρασα 2 λικνα μεταχειρισμένα πάντως!!! 

Να μην αγχώνεσαι!!!! Έμενα κάτι που είδε είχες και μ είπε πως είναι πολύ σημαντικό, ήταν το κοκκαλακι που έχουμε στην μέση των δαχτύλων μας ! Αν δεν υπάρχει λέει αυτό ,μπορεί να υπάρχει σύνδρομο down.

Δε θυμαμαι γραμμάρια αλλά σκέψου ήμουν 19+4 χθες και όταν μέτρησε το ποδαράκι στο κοριτσάκι η μέτρηση αντιστοιχούσε σε ηλικία 16+6. 
Μεταχειρισμενα ... δεν το ειχα σκεφτεί. Έχουμε ακόμη χρόνο... όλες οι προτάσεις στο τραπέζι και αναλύονται ;) 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Andri23 said:

Κορίτσια κι εμένα με ταλαιπωρούν οι καουρες απο προχθες και τελειώνω τα μπουκαλια με το γαλα το ενα μετα το αλλο... μονο ετσι ηρεμω!! Αλλα σημερα αρχισα να νιωθω εντονα το μικρούλι για πρώτη φορά!! 19+5 εβδομάδων.. και πραγματικά ειναι ο,τι καλύτερο έχω νιωσει... καθε φορα που ξαπλώνω το νιωθω και μάλιστα αν εχω και το χερι μου πανω στην κοιλια μπορω να το καταλάβω κι ετσι.. οχι ομως σαν φτερούγισμα οπως λένε.. κανονικες κλωτσιές.. μικρές βέβαια αλλα κλωτσιες

Νομιζω σε ενα αλλο θεμα εδω στο φορουμ γραφανε τα κοριτσια οτι και η βρωμη τις βοηθησε με την καουρα 

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μη σας απογοητεύσω αλλά προς τον 8ο 9ο η καουρα δίνει ρεσιτάλ. Δεν έχω χειρότερο! Μόνο με gaviscon ήρεμουσα... Όσο το σκέφτομαι... Επίσης να ξέρετε ότι σε κάνα δίμηνο θα ανοίξει ο θώρακας σας κ ίσως σας ενοχλεί.. Βέβαια παίζει ρόλο κ η κοιλιά... 


mij0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...