Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Κύκλος μετά από υστεροσκοπηση


Ritapog

Recommended Posts

On 10/24/2020 at 4:23 PM, νικηαντωνια81 said:

Λογικα την κανονική. Δεν ξέρω μπορεί και να καθυστερήσει και σε εμένα . 24η μέρα σμρ και άφαντη. Παίζει να είσαι έγκυος ας πούμε;

Έκανα ένα τεστ τη Κυριακή 3η μέρα καθυστέρησης αλλά βγήκε αρνητικό. Οπότε μάλλον ειναι λόγω της επέμβασης.:(

On 10/24/2020 at 6:26 PM, Ritapog said:

Με σταθερό κύκλο εγώ τελείωσα Σάββατο περίοδο και Δευτέρα μπήκα νοσοκομείο από τρίτη μέχρι Κυριακή είχα αίμα.μου είπε με το που καθαρίσω να ξεκινήσω προσπάθειες ξανά.ειμαι στην αναμονή εγώ σε 9 μέρες.το Μονο που νιώθω είναι τσιμπήματα χαμηλά και φαγούρα στις θηλές

Εύχομαι να μην σου έρθει. Εμένα μου είπε να περάσουν 15 μέρες απ την επέμβαση και να ξεκινήσουμε προσπάθειες, όπως και κάναμε. Περίμενα περίοδο απ τη Πέμπτη αλλά τπτ ακόμα. Χτες έκανα ένα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό. Άρα μάλλον ανωμαλία κύκλου λόγω επέμβασης. Μου είπε ότι μπορεί να καθυστερήσει. Αλλά εγώ τώρα έχω μπερδευτεί γιατί δεν ξέρω πότε να τη περιμένω και πώς να προχωρήσω. Αν επιτρέπεται έκανες λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση; Σε ποιο γιατρό;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, berd είπε:

Έκανα ένα τεστ τη Κυριακή 3η μέρα καθυστέρησης αλλά βγήκε αρνητικό. Οπότε μάλλον ειναι λόγω της επέμβασης.:(

Εύχομαι να μην σου έρθει. Εμένα μου είπε να περάσουν 15 μέρες απ την επέμβαση και να ξεκινήσουμε προσπάθειες, όπως και κάναμε. Περίμενα περίοδο απ τη Πέμπτη αλλά τπτ ακόμα. Χτες έκανα ένα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό. Άρα μάλλον ανωμαλία κύκλου λόγω επέμβασης. Μου είπε ότι μπορεί να καθυστερήσει. Αλλά εγώ τώρα έχω μπερδευτεί γιατί δεν ξέρω πότε να τη περιμένω και πώς να προχωρήσω. Αν επιτρέπεται έκανες λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση; Σε ποιο γιατρό;;

Αρνητικό ε; Γιαυτο κι εγω έχω καθυστέρηση λοιπόν. Τι εννοεις δεν ξέρεις πως να προχωρήσεις; Αν δεν αδιαθετησεις πως να προχωρήσεις;


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Αρνητικό ε; Γιαυτο κι εγω έχω καθυστέρηση λοιπόν. Τι εννοεις δεν ξέρεις πως να προχωρήσεις; Αν δεν αδιαθετησεις πως να προχωρήσεις;

Εννοώ να κάνω ελεύθερα; Θέλω ή να έχω ένα θετικό τεστ ή να έρθει να τελειώνουμε. Να ξέρω οτι επανήλθε ο οργανισμός μου , να ξέρω το κύκλο μου, τις γόνιμες ,να κάνω προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, berd είπε:

Εννοώ να κάνω ελεύθερα; Θέλω ή να έχω ένα θετικό τεστ ή να έρθει να τελειώνουμε. Να ξέρω οτι επανήλθε ο οργανισμός μου , να ξέρω το κύκλο μου, τις γόνιμες ,να κάνω προσπάθειες.

Μπορείς να προσπαθείς ελεύθερα γιατί όχι; Εγω μια χαρά επαφές έχω. Δεν το απαγορεύει ο γιατρός κ όταν έρθει η περίοδος ξεκινάμε διαδικασία ετ. Νομίζω είναι απλό.

  • Μου αρέσει 2

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, νικηαντωνια81 said:

Μπορείς να προσπαθείς ελεύθερα γιατί όχι; Εγω μια χαρά επαφές έχω. Δεν το απαγορεύει ο γιατρός κ όταν έρθει η περίοδος ξεκινάμε διαδικασία ετ. Νομίζω είναι απλό.

Να είσαι καλά. Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα μπορώ να πω ότι όλες οι συζητήσεις γενικά εδώ μέσα μ δίνουν και μένα  κουραγιο και την δυνάμη να συνεχίσω να Προσπαθώ... εχω κάνει δυστυχώς 2 σπερματεγχυσεις και περιμένω για την 3 και τελευταία προσπάθεια..είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά παρόλα αυτά το παλεύω μέχρι να το πετύχω..μετά την 3 προσπάθεια ο γιατρός μας είπε να κάνουμε μια λαπαροσκόπηση και ότι αυτό μας δίνει ένα 30% στο να μείνω έγκυος ..είναι επώδυνη σαν διαδικασία;έχει κάποιο αποτέλεσμα βοήθειας ;τι να κάνω δν ξέρω....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stellouni said:

Κορίτσια καλησπέρα και από μένα μπορώ να πω ότι όλες οι συζητήσεις γενικά εδώ μέσα μ δίνουν και μένα  κουραγιο και την δυνάμη να συνεχίσω να Προσπαθώ... εχω κάνει δυστυχώς 2 σπερματεγχυσεις και περιμένω για την 3 και τελευταία προσπάθεια..είναι ανεξήγητη υπογονιμότητα αλλά παρόλα αυτά το παλεύω μέχρι να το πετύχω..μετά την 3 προσπάθεια ο γιατρός μας είπε να κάνουμε μια λαπαροσκόπηση και ότι αυτό μας δίνει ένα 30% στο να μείνω έγκυος ..είναι επώδυνη σαν διαδικασία;έχει κάποιο αποτέλεσμα βοήθειας ;τι να κάνω δν ξέρω....

Έκανα στις 6/10 λαπαροσκοπηση γιατι μου ειχε βρει στον υπερηχο κυστη ενδομητριωσης και επρεπε να αφαιρεθει. Ειναι ευκολη επεμβαση, μενεις μεσα μονο ενα βραδυ, γινεται ολικη ναρκωση, εχεις τεσσερις πολυ μικρες τομες, την ιδια μερα σηκωνεσαι περπατας και τρως. Οτι εντοπιστει αφαιρειται ή καυτηριαζεται απ οσο γνωριζω . Δεν πονεσα. Ποιος ειναι ο γιατρος σου;; Γιατι δεν σε παρεπεμψε σε διαγνωστικη λαπαροσκοπηση- υστεροσκοπηση πριν απο τις σπερματεγχυσεις;; Νομιζω οτι πριν μπεις σε αυτη τη διαδικασια ελεγχουν καποια θεματα, οπως ενδομητριωση, ινομυωματα, κυστες, μεμβρανη και τετοια. Δεν ειμαι ειδικος βεβαια και η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , berd είπε:

Εννοώ να κάνω ελεύθερα; Θέλω ή να έχω ένα θετικό τεστ ή να έρθει να τελειώνουμε. Να ξέρω οτι επανήλθε ο οργανισμός μου , να ξέρω το κύκλο μου, τις γόνιμες ,να κάνω προσπάθειες.

Έριξα μια ματιά στο Ίντερνετ και αναφέρει για καθυστέρηση περιόδου μετά την υστεροσκοπηση. Όποτε αναμένουμε.


ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάνει πολλές εξετάσεις  γενικώς και όλα δείχνουν φυσιολογικά...ήταν δίκη μ επιλογή από την αρχή να προσπαθήσω αυτήν την μέθοδο..ο γιατρός μας έχει ενημερώσει ότι για να βγει το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνω την λαπαροσκόπηση ...η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι γι αυτό ρωτάω γτ το επόμενο μ βήμα είναι αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Η δική μου ιστορία συνοπτικά.. Έκανα υστεροσκοπηση για να δούμε το ενδομητριο μόλις είχα πάει σε εκείνο το γιατρόκαι μου είπε ότι μάλλον έχω υπερπλασία του ενδομητρίου γιατί ήταν παχύ.. Την έκανα τον Ιούλιο 11η μέρα του κύκλου.  Είχα μετά περίπου 6 με 7 μέρες αίμα ελαφρύ και αδιαθετησα κανονικά στην ώρα μου, από την πρώτη ημέρα της κανονικής μου περιόδου.  Εν τέλη όταν βγήκαν τα αποτελέσματα της ιστολογικης ( μου πήρε όλο το ενδομητριο) μου έβγαλε ένα πόρισμα που δεν μου άρεσε.. κάτι δεν μου κολλούσε.. Πήγα την επόμενη ακριβώς για 2η γνώμη σε ένα γιατρό από Αθήνα πολύ γνωστό και μου είπε όταν είδε το DvD της υστεροσκόπησης ότι έχω ενδομητριτιδα.  Κάναμε θεραπεία 1 μήνα με το σύζυγό και είναι ο πρώτος μήνας καθαρής  προσπάθειας... περιμένω σε 5 μέρες να ΜΗΝ έρθει η περίοδος!! 

Υ.Γ έπαθα και Ουρολοίμωξη κατά τη διάρκεια προσπαθειών και παίρνω πάλι αντιβίωση :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα η πρώτη περίοδος μου ήρθε με μια μέρα διαφορά , δεν είχα πρόβλημα. τώρα τελείωσε και η 2η περίοδος και κάνουμε πάλι προσπάθειες με τον άντρα μου....άλλη μια περίοδο θα περιμένω και αν δεν είμαι έγκυος θα πάω στη γιατρό πάλι . Και μετά άντε και εγώ εξωσωματική που δεν την ήθελα......

Link to comment
Share on other sites

Just now, VASIOULA είπε:

Εμένα η πρώτη περίοδος μου ήρθε με μια μέρα διαφορά , δεν είχα πρόβλημα. τώρα τελείωσε και η 2η περίοδος και κάνουμε πάλι προσπάθειες με τον άντρα μου....άλλη μια περίοδο θα περιμένω και αν δεν είμαι έγκυος θα πάω στη γιατρό πάλι . Και μετά άντε και εγώ εξωσωματική που δεν την ήθελα......

Σου εύχομαι να μην χρειαστεί κορίτσι μου και να συμβεί το πολυπόθητο!! Και εγώ αν δεν έρθει σε αυτόν τον κύκλο  θέλω να προχωρήσουμε έστω με σπερματεγχυση για αρχή γτ κουράστηκα λιγάκι αλλά ο άντρας μου λέει να περιμένουμε ένα 6μηνο .. Δεν ξέρω όμως ... Μου φαίνεται πολύ..

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, berd είπε:

Έκανα ένα τεστ τη Κυριακή 3η μέρα καθυστέρησης αλλά βγήκε αρνητικό. Οπότε μάλλον ειναι λόγω της επέμβασης.:(

Εύχομαι να μην σου έρθει. Εμένα μου είπε να περάσουν 15 μέρες απ την επέμβαση και να ξεκινήσουμε προσπάθειες, όπως και κάναμε. Περίμενα περίοδο απ τη Πέμπτη αλλά τπτ ακόμα. Χτες έκανα ένα τεστ αλλά βγήκε αρνητικό. Άρα μάλλον ανωμαλία κύκλου λόγω επέμβασης. Μου είπε ότι μπορεί να καθυστερήσει. Αλλά εγώ τώρα έχω μπερδευτεί γιατί δεν ξέρω πότε να τη περιμένω και πώς να προχωρήσω. Αν επιτρέπεται έκανες λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση; Σε ποιο γιατρό;;

Καλησπέρα! Μπήκα για υστεροσκοπηση λόγω πολύποδα στη μήτρα αλλά μπαίνοντας ο γιατρός μου είπε ότι ο πολύποδας μου είχε πέσει με την περίοδο αλλά η μήτρα μου είχε σχήμα καρδιάς και ήταν κλειστή.την έστρωσε της έδωσε σχήμα και μόνο είπε μόλις καθαρίσω και νιώθω καλά να ξεκινήσω.οσο για τον κύκλο καθε οργανισμός αντιδρά αλλιώς.μια φίλη μου της έκανε σχεδόν 40 μέρες και άλλη κανονικά στην ώρα της  .η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω άγχος και περιμένω.στην αναμονή λοιπόν!

 

Just now, Ritapog είπε:

Καλησπέρα! Μπήκα για υστεροσκοπηση λόγω πολύποδα στη μήτρα αλλά μπαίνοντας ο γιατρός μου είπε ότι ο πολύποδας μου είχε πέσει με την περίοδο αλλά η μήτρα μου είχε σχήμα καρδιάς και ήταν κλειστή.την έστρωσε της έδωσε σχήμα και μόνο είπε μόλις καθαρίσω και νιώθω καλά να ξεκινήσω.οσο για τον κύκλο καθε οργανισμός αντιδρά αλλιώς.μια φίλη μου της έκανε σχεδόν 40 μέρες και άλλη κανονικά στην ώρα της  .η αλήθεια είναι πως και εγώ έχω άγχος και περιμένω.στην αναμονή λοιπόν!

 

Στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης την έκανα και έμεινα πολύ ευχαριστημένη 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Stellouni said:

Έχουμε κάνει πολλές εξετάσεις  γενικώς και όλα δείχνουν φυσιολογικά...ήταν δίκη μ επιλογή από την αρχή να προσπαθήσω αυτήν την μέθοδο..ο γιατρός μας έχει ενημερώσει ότι για να βγει το τελικό αποτέλεσμα θα πρέπει να κάνω την λαπαροσκόπηση ...η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι γι αυτό ρωτάω γτ το επόμενο μ βήμα είναι αυτό....

Να την κάνεις μη φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...