Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Αναμονή ως τη χοριακή


Recommended Posts

Παιδιά πριν τρεις ώρες έχασε τον πατέρα του ο άντρας μου. Φωνάξαμε τους γονείς μου να μας βοηθήσουν λίγο. Ο πόνος ενώνει.

Πώς θα πάω αύριο στον υπέρηχο! Τρέμω ολόκληρη, φοβάμαι μην επηρεαστεί το μωρό μου! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 158
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , Nefelaki_Lioness είπε:

Παιδιά πριν τρεις ώρες έχασε τον πατέρα του ο άντρας μου. Φωνάξαμε τους γονείς μου να μας βοηθήσουν λίγο. Ο πόνος ενώνει.

Πώς θα πάω αύριο στον υπέρηχο! Τρέμω ολόκληρη, φοβάμαι μην επηρεαστεί το μωρό μου! 

Ζωή σε εσάς κοριτσάκι μου. Όντως πολύ δύσκολη η κατάσταση. Όμως να ξέρεις ότι λένε ότι όταν φεύγει μια ψυχή έρχεται μια καινούργια. Είναι δύσκολο αυτό που περνάτε αυτή την στιγμή αλλά προσπάθησε να είσαι ήρεμη οσο γίνεται. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ελισάβετ καπ 2 said:

Ζωή σε εσάς κοριτσάκι μου. Όντως πολύ δύσκολη η κατάσταση. Όμως να ξέρεις ότι λένε ότι όταν φεύγει μια ψυχή έρχεται μια καινούργια. Είναι δύσκολο αυτό που περνάτε αυτή την στιγμή αλλά προσπάθησε να είσαι ήρεμη οσο γίνεται. 

Ειχα τους πονους σαν περιοδου σημερα και στο μυαλο μου ειναι γιγαντιοι. Ευχομαι να μην εχουν αρνητικη σημασια! Σχεδον φοβαμαι να παω!...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Nefelaki_Lioness είπε:

Ειχα τους πονους σαν περιοδου σημερα και στο μυαλο μου ειναι γιγαντιοι. Ευχομαι να μην εχουν αρνητικη σημασια! Σχεδον φοβαμαι να παω!...

Είναι φυσιολογικοί αυτοί οι πόνοι. Θα τους έχεις το πρώτο τρίμηνο μην σε αγχώνει αυτό. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nefelaki_Lioness είπε:

Παιδιά πριν τρεις ώρες έχασε τον πατέρα του ο άντρας μου. Φωνάξαμε τους γονείς μου να μας βοηθήσουν λίγο. Ο πόνος ενώνει.

Πώς θα πάω αύριο στον υπέρηχο! Τρέμω ολόκληρη, φοβάμαι μην επηρεαστεί το μωρό μου! 

Συλλυπητήρια βρε κοπέλα μου...

Έχασα κ εγώ τον πατέρα μου από καρκίνο...κ επειδή το έζησα όλο από πολύ κοντά...ήμουν μαζί του εγώ σαν συνοδοσ στα νοσοκομεία..κ όταν γυρίσαμε σπίτι εγώ κοιμόμουν δίπλα του...θα σου πω πως όσο κ αν ήθελα να τον κρατήσω στη ζωή..στο τελοσ ο μπαμπάς μου λυτρώθηκε που έφυγε...γιατί ταλαιπωρήθηκε πολύ..πονούσε πολύ...

Αυτό να σκέφτεστε..πωσ γαληνέψε η ψυχή του...πωσ ξεκουράστηκε...

Το ξέρω οωσ είναι δύσκολο...

Όσο για το μωράκι σου μην φοβάσαι..αν ήταν έτσι θα χάναμε ολεσ τα μωρά μασ..είναι καλά προστατευμένο στη κοιλίτσα σου..συζητά το κ με τον γιατρό..

Όσο μπορεισ να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις..να είσαι δυνατή για σένα κ τον άντρα σου κ το παιδί σου..κ αύριο που θα πάτε για υπέρηχο εκείνη την ώρα θα έχει σημασία μόνο το μωράκι σασ..

Όσο για τα πονακια είναι φυσιολογικά κοπέλα μου..μεγαλώνει η μήτρα...

Παντωσ ότι συμπτώμα σου φαίνεται περίεργο να το συζητάς με τον γιατρο..πάντα θα σου εξηγεί..οι δικές του εξηγήσεις θα σε καλύπτουν καλύτερα από τισ δικές μασ...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , tzeni82 είπε:

Συλλυπητήρια βρε κοπέλα μου...

Έχασα κ εγώ τον πατέρα μου από καρκίνο...κ επειδή το έζησα όλο από πολύ κοντά...ήμουν μαζί του εγώ σαν συνοδοσ στα νοσοκομεία..κ όταν γυρίσαμε σπίτι εγώ κοιμόμουν δίπλα του...θα σου πω πως όσο κ αν ήθελα να τον κρατήσω στη ζωή..στο τελοσ ο μπαμπάς μου λυτρώθηκε που έφυγε...γιατί ταλαιπωρήθηκε πολύ..πονούσε πολύ...

Αυτό να σκέφτεστε..πωσ γαληνέψε η ψυχή του...πωσ ξεκουράστηκε...

Το ξέρω οωσ είναι δύσκολο...

Όσο για το μωράκι σου μην φοβάσαι..αν ήταν έτσι θα χάναμε ολεσ τα μωρά μασ..είναι καλά προστατευμένο στη κοιλίτσα σου..συζητά το κ με τον γιατρό..

Όσο μπορεισ να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις..να είσαι δυνατή για σένα κ τον άντρα σου κ το παιδί σου..κ αύριο που θα πάτε για υπέρηχο εκείνη την ώρα θα έχει σημασία μόνο το μωράκι σασ..

Όσο για τα πονακια είναι φυσιολογικά κοπέλα μου..μεγαλώνει η μήτρα...

Παντωσ ότι συμπτώμα σου φαίνεται περίεργο να το συζητάς με τον γιατρο..πάντα θα σου εξηγεί..οι δικές του εξηγήσεις θα σε καλύπτουν καλύτερα από τισ δικές μασ...

 

@tzeni82 Ποπο δεν θυμάμαι αν μου το έχεις αναφέρει λυπήθηκα πολύ!!! 

@Nefelaki_Lioness συλλυπητήρια λυπάμαι τόσο πολύ.. 

Εμένα δεν ζουν τα πεθερικά μου και τα δυο... Η πεθερά μου πέθανε από καρκίνο και ο πεθερός καρδιά μόνο πεθερό πρόλαβα να γνωρίσω... Είναι μεγάλος πόνος για τον αντρα σου ιδιως αν ειχε καλες σχεσεις!! 

Εγώ έχασα τον παππού μου όταν ήμουν 6 μηνων έγκυος... Ο παππούς μου έφυγε από γεράματα... κάθισε ένα μηνα στο κρεβάτι είχε παραισθήσεις και έφυγε στο σπίτι στο δωμάτιο του στα χερια της μανας μου... ενώ εγώ ξαπλωνα στο σαλόνι για νανι 2 την νυχτα ... (εκείνη την περίοδο με φιλοξενούσαν γτ σπούδαζα παραλληλα) ήταν ο αγαπημένος μου.. Ημουν παντού μαζί του γιατρούς σπίτι από πάντα όχι μόνο τότε από νεα.. να ακούω τις ιστορίες του είχε και Αλτσχάιμερ τα τελευταία χρονια επαναλαμβανε τις ιστορίες ανα 10λεπτα... στα πολύ τελευταία (τον τελευταίο μηνα) έχει παραισθήσεις.. τον επικσεφτονταν στο δωματιο πεθαμενοι συγγενεις άγγελοι δαιμονακια πολυς κοσμος πετούσαν μου τα περιέγραφε όλα τι του έλεγαν μου έλεγε ήρθαν να.με παρουν... πέθανε και μπήκα στο δωμάτιο μερικά Δευτέρα μετά και με έβγαλε αρον αρον η μάνα.μου μου είπε δεν κάνει έγκυος Αλλά τον είδα που έκλεισε τα ματουδια του... Ήταν παππούς και Ημουν συμφιλιωμενη Αλλά δεν παύει να σε πονάει Ημουν η μόνη παρέα του μόνο από μένα έτρωγε το θυμάμαι και κλαίω..  έλεγε η γιαγιά μου έλα να τον ταΐσεις μόνο από σένα δέχεται μεγάλη αδυναμία... μεγαλη στεναχωρια.. κηδεία δεν άντεξα να το δω.. η μουν έξω από τα κοιμητήρια... αλλα θελω να καταληξω η κυηση δεν επαθε τιποτα 40και5 γεννησα φυσιολογικοτατα!! 

Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα αν είναι κάτι γραφτό να γίνει θα γίνει είτε με στεναχώρια.ειτε χωρίς!! 

 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, tzeni82 said:

Συλλυπητήρια βρε κοπέλα μου...

Έχασα κ εγώ τον πατέρα μου από καρκίνο...κ επειδή το έζησα όλο από πολύ κοντά...ήμουν μαζί του εγώ σαν συνοδοσ στα νοσοκομεία..κ όταν γυρίσαμε σπίτι εγώ κοιμόμουν δίπλα του...θα σου πω πως όσο κ αν ήθελα να τον κρατήσω στη ζωή..στο τελοσ ο μπαμπάς μου λυτρώθηκε που έφυγε...γιατί ταλαιπωρήθηκε πολύ..πονούσε πολύ...

Αυτό να σκέφτεστε..πωσ γαληνέψε η ψυχή του...πωσ ξεκουράστηκε...

Το ξέρω οωσ είναι δύσκολο...

Όσο για το μωράκι σου μην φοβάσαι..αν ήταν έτσι θα χάναμε ολεσ τα μωρά μασ..είναι καλά προστατευμένο στη κοιλίτσα σου..συζητά το κ με τον γιατρό..

Όσο μπορεισ να μην κάνεις αρνητικές σκέψεις..να είσαι δυνατή για σένα κ τον άντρα σου κ το παιδί σου..κ αύριο που θα πάτε για υπέρηχο εκείνη την ώρα θα έχει σημασία μόνο το μωράκι σασ..

Όσο για τα πονακια είναι φυσιολογικά κοπέλα μου..μεγαλώνει η μήτρα...

Παντωσ ότι συμπτώμα σου φαίνεται περίεργο να το συζητάς με τον γιατρο..πάντα θα σου εξηγεί..οι δικές του εξηγήσεις θα σε καλύπτουν καλύτερα από τισ δικές μασ...

 

Λυπάμαι πολύ για τον μπαμπά σου... Θεέ μου, πεθερό έχασα και στεναχωριέμαι, κυρίως για τον άντρα μου, αλλά η απώλεια του δικού μου γονιού μου φαίνεται αδιανόητη...

Ας πάμε στο άλλο θέμα. Αύριο στην κλινική θα με δει ένας από τους γυναικολόγους που με παρακολουθούν, αυτός που μου έκανε την ωοληψία. Στους δύο κύριους γυναικολόγους της κλινικής που μας έχουν αναλάβει, έστειλα μήνυμα λέγοντας τι αισθάνομαι και μου είπαν αυτό που λέτε όλες, δηλαδή ότι αυτούς τους πόνους-σαν-περιόδου τους αντιλαμβάνονται ως πόνους τεντώματος/διεύρυνσης της μήτρας. Μακάρι να είναι έτσι και χαλάλι. Στο μεταξύ είχε κάπως πιαστεί το πόδι μου τη νύχτα και σκεφτόμουν εξωμήτριο και προεκλαμψίες και αηδίες... Κανονικά δεν θα σκεφτόμουν έτσι αλλά αυτές τις μέρες και σήμερα με τον χαμό αυτού του ανθρώπου υποφέρω από γιγάντωση φόβου. Αυτό που λέμε το τόσο το κάνω τόοοοοσο. Χώρια που θυμάμαι την προηγούμενή μου παλινδρόμηση και τρέμω από τον φόβο μου μην ξανασυμβεί.

Όλη νύχτα θα σκέφτομαι ευχές και θα παρακαλάω να πάει καλά... 

6 minutes ago, enjoy said:

@tzeni82 Ποπο δεν θυμάμαι αν μου το έχεις αναφέρει λυπήθηκα πολύ!!! 

@Nefelaki_Lioness συλλυπητήρια λυπάμαι τόσο πολύ.. 

Εμένα δεν ζουν τα πεθερικά μου και τα δυο... Η πεθερά μου πέθανε από καρκίνο και ο πεθερός καρδιά μόνο πεθερό πρόλαβα να γνωρίσω... Είναι μεγάλος πόνος για τον αντρα σου ιδιως αν ειχε καλες σχεσεις!! 

Εγώ έχασα τον παππού μου όταν ήμουν 6 μηνων έγκυος... Ο παππούς μου έφυγε από γεράματα... κάθισε ένα μηνα στο κρεβάτι είχε παραισθήσεις και έφυγε στο σπίτι στο δωμάτιο του στα χερια της μανας μου... ενώ εγώ ξαπλωνα στο σαλόνι για νανι 2 την νυχτα ... (εκείνη την περίοδο με φιλοξενούσαν γτ σπούδαζα παραλληλα) ήταν ο αγαπημένος μου.. Ημουν παντού μαζί του γιατρούς σπίτι από πάντα όχι μόνο τότε από νεα.. να ακούω τις ιστορίες του είχε και Αλτσχάιμερ τα τελευταία χρονια επαναλαμβανε τις ιστορίες ανα 10λεπτα... στα πολύ τελευταία (τον τελευταίο μηνα) έχει παραισθήσεις.. τον επικσεφτονταν στο δωματιο πεθαμενοι συγγενεις άγγελοι δαιμονακια πολυς κοσμος πετούσαν μου τα περιέγραφε όλα τι του έλεγαν μου έλεγε ήρθαν να.με παρουν... πέθανε και μπήκα στο δωμάτιο μερικά Δευτέρα μετά και με έβγαλε αρον αρον η μάνα.μου μου είπε δεν κάνει έγκυος Αλλά τον είδα που έκλεισε τα ματουδια του... Ήταν παππούς και Ημουν συμφιλιωμενη Αλλά δεν παύει να σε πονάει Ημουν η μόνη παρέα του μόνο από μένα έτρωγε το θυμάμαι και κλαίω..  έλεγε η γιαγιά μου έλα να τον ταΐσεις μόνο από σένα δέχεται μεγάλη αδυναμία... μεγαλη στεναχωρια.. κηδεία δεν άντεξα να το δω.. η μουν έξω από τα κοιμητήρια... αλλα θελω να καταληξω η κυηση δεν επαθε τιποτα 40και5 γεννησα φυσιολογικοτατα!! 

Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα αν είναι κάτι γραφτό να γίνει θα γίνει είτε με στεναχώρια.ειτε χωρίς!! 

 

Ας γίνει κοπέλα μου και χαλάλι η λύπη και οι πόνοι και ο φόβος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Nefelaki_Lioness είπε:

Ειχα τους πονους σαν περιοδου σημερα και στο μυαλο μου ειναι γιγαντιοι. Ευχομαι να μην εχουν αρνητικη σημασια! Σχεδον φοβαμαι να παω!...

Καλήμερα κορίτσι μου και καλό υπέρηχο. Περιμένουμε τα νέα σου 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Nefelaki_Lioness είπε:

Θα είμαι στην κλινική στις δώδεκα. Φοβάμαι!...

Μην φοβάσαι τίποτα κορίτσι μου. Θα δεις είναι μία πολύ ωραία μέρα σήμερα 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια... Το άκουσα...

Είναι νωρίς, περιμένουμε προφανώς περαιτέρω ανάπτυξη. Ραντεβού την άλλη βδομάδα πάλι...

Αλλά το άκουσα...

Την άλλη βδομάδα βέβαια πάλι θα μου κοπούν τα πόδια πριν πάω...

4 hours ago, Ελισάβετ καπ 2 said:

Καλήμερα κορίτσι μου και καλό υπέρηχο. Περιμένουμε τα νέα σου 

Θα είμαι στην κλινική στις δώδεκα. Φοβάμαι!...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Nefelaki_Lioness είπε:

Κορίτσια... Το άκουσα...

Είναι νωρίς, περιμένουμε προφανώς περαιτέρω ανάπτυξη. Ραντεβού την άλλη βδομάδα πάλι...

Αλλά το άκουσα...

Την άλλη βδομάδα βέβαια πάλι θα μου κοπούν τα πόδια πριν πάω...

Θα είμαι στην κλινική στις δώδεκα. Φοβάμαι!...

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Κάθε φορά θα έχεις άγχος πριν από κάθε υπέρηχο απλά να είναι δημιουργικό και όχι να σε ρίχνει ψυχολογικά. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Όλα καλά θα πάνε θα δεις. Κάθε φορά θα έχεις άγχος πριν από κάθε υπέρηχο απλά να είναι δημιουργικό και όχι να σε ρίχνει ψυχολογικά. 

 

1 ώρα πρίν, Nefelaki_Lioness είπε:

Κορίτσια... Το άκουσα...

Είναι νωρίς, περιμένουμε προφανώς περαιτέρω ανάπτυξη. Ραντεβού την άλλη βδομάδα πάλι...

Αλλά το άκουσα...

Την άλλη βδομάδα βέβαια πάλι θα μου κοπούν τα πόδια πριν πάω...

Θα είμαι στην κλινική στις δώδεκα. Φοβάμαι!...

Τι ωραία νέα.....

Λοιπόν...κομμένο το αγχοσ για την επόμενη βδομάδα..οπότε αγχώνεσαι θα φερνεισ στο μυαλό σου αυτό που είδες κ άκουσες σήμερα....δεν οφελει να αγχώνεσαι προκαταβολικά..χωρισ να υπάρχει κ λόγοσ..

Να σκέφτεσαι αυτεσ τισ στιγμές σήμερα κ να παίρνεις θαρροσ ..το μωράκι σου είναι στην κοιλίτσα σου...μόνο θετικές σκέψεις να κανεισ .όλα πάνε καλά....μην χαλασ την χαρά σου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...