Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! είμαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έκανα την αυχενική διαφάνεια. Ενώ ήταν όλα καλά και ήμουν πολύ χαρούμενη μου είπαν στο τέλος ότι έχω κάποιες αυξημένες πιθανότητες  (1/54 για την ακρίβεια) να εμφανίσω προεκλαμψία και έχω αγχωθεί πολύ. Ποια είναι η εμπειρία σας? Έχω πολλές πιθανότητες να εμφανίσω προεκλαμψία? Να σημειώσω επίσης ότι παίρνω σαλοσπιρ ήδη από την αρχή της κύησης προληπτικά λόγω προηγούμενης αποβολής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα..Και εγώ εχθες εκανα αυχενικη Και μου το είπαν αυτό.. Μου είπαν να ανεβάσω και τα mg του σαλοσπιρ επιδη επίσης είχα προηγούμενη αποβολη..Από 80mg που έπαιρνα τωρα ξεκίνησα να παίρνω 160..Θέλει προσοχή στην διατροφή όσο μπορεις να μειώσεις αλάτι και ζαχαρη μ ειπε η γυναικολογος και όλα καλά θα πανε

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Ευη1993 είπε:

Καλησπέρα..Και εγώ εχθες εκανα αυχενικη Και μου το είπαν αυτό.. Μου είπαν να ανεβάσω και τα mg του σαλοσπιρ επιδη επίσης είχα προηγούμενη αποβολη..Από 80mg που έπαιρνα τωρα ξεκίνησα να παίρνω 160..Θέλει προσοχή στην διατροφή όσο μπορεις να μειώσεις αλάτι και ζαχαρη μ ειπε η γυναικολογος και όλα καλά θα πανε

Σε ευχαριστώ πολύ! Το κακό είναι ότι τώρα στην αρχή με τραβάνε πολύ τα αλμυρά αλλά εννοείται ότι θα τα περιορίσω στο ελάχιστο. Μακάρι να πάνε όλα καλά και για τις δύο μας! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Ευη1993 είπε:

Εμενα με τραβάνε όλα.. 8) Αλλα ειπα τέλος με τρόμαξε η γιατρός γτ είχα κ χαμηλη τιμή στην τρισωμια 21 οπότε ότι μ ειπε κατά γράμμα θ τα κάνω.. Μακάρι το εύχομαι!!!

Ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά! Υποτίθεται λένε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια ευτυχισμένη περίοδος κι εγώ πιο αγχωμενη δεν έχω υπάρξει ποτέ. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 22/12/2021 at 7:49 ΜΜ, Thessalonikia25 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! είμαι στην 13η εβδομάδα και σήμερα έκανα την αυχενική διαφάνεια. Ενώ ήταν όλα καλά και ήμουν πολύ χαρούμενη μου είπαν στο τέλος ότι έχω κάποιες αυξημένες πιθανότητες  (1/54 για την ακρίβεια) να εμφανίσω προεκλαμψία και έχω αγχωθεί πολύ. Ποια είναι η εμπειρία σας? Έχω πολλές πιθανότητες να εμφανίσω προεκλαμψία? Να σημειώσω επίσης ότι παίρνω σαλοσπιρ ήδη από την αρχή της κύησης προληπτικά λόγω προηγούμενης αποβολής. 

Καλησπέρα κοπέλα μου και με το καλό το μωράκι σου.

Στον γιο μου είχα αυξημένες πιθανότητες για προεκλαμψία αλλά τελικά γέννησα στις 38+6 με πρόκληση,για άλλον λόγο,και όλα πήγαν καλά. Έβγαλα έναν αγοραρο 4κιλα φυσιολογικά.

Τότε ο εμβρυολογος μου σύστησε μια πιο εξειδικευμένη εξέταση αίματος που δείχνει όντως αν έχεις αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία. Δεν ξέρω αν το ποσοστό αυτό που εσύ αναφέρεις,είναι μετά την εξέταση αυτή που λέω. 

Επίσης,από άγχος δικό μου,μετρούσα σχεδόν κάθε μέρα την πίεση μου,για να νιώθω σίγουρη(που ήταν κ πάντα χαμηλή στα τάρταρα περιττό να σου πω)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια και μένα εχει βγει μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψια στην αυχενική.Εκτος από σαλοσπιρ 160 ,μου πε αιματολογος να κανω και αντιπηκτικη ενεση κάνει καμία από σας και αντιπηκτικη?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ele1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και μένα εχει βγει μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψια στην αυχενική.Εκτος από σαλοσπιρ 160 ,μου πε αιματολογος να κανω και αντιπηκτικη ενεση κάνει καμία από σας και αντιπηκτικη?

Ποσο σου βγηκε; Εμενα 1 σε 111 εγραφε στην αυχενικη κ επαιρνα σαλοσπιρ μεχρι την 30η βδομαδα που εκανα τον 3ο μεγαλο υπερηχο ντοπλερ και εκανα κ αντιπηκτικες κλεξαν 0,4 σε ολη την εγκυμοσυνη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!Εγω στην εγκυμοσύνη, μου ειχα πιθανότητες 1/37. Δεν εγινε απολύτως τίποτα, γεννησα ενα υγιέστατο μωράκι, στην αρχη επαιρνα κι εγω σαλοσπιρ και μου το σταματησε ο γιατρός μου περίπου στις 35 εβδομάδες. Ήμουν πολυ προσεκτικη ετσι κι αλλιώς απο θεμα διατροφής, όχι αυστηρή απλα πολυ προσεγμένη και καθαρή, και απλα ακολουθουσα οτι μου ελεγε ο καταπληκτικός μου γιατρός. Ειναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι αλλα πραγματικα δεν χρειάζεται και δεν κάνει!!Σας εύχομαι να έχετε μια τέλεια εγκυμοσύνη και να έρθει η υπέροχη στιγμή που θα κρατησετε αγκαλιά τα θαυματακια σας!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Ποσο σου βγηκε; Εμενα 1 σε 111 εγραφε στην αυχενικη κ επαιρνα σαλοσπιρ μεχρι την 30η βδομαδα που εκανα τον 3ο μεγαλο υπερηχο ντοπλερ και εκανα κ αντιπηκτικες κλεξαν 0,4 σε ολη την εγκυμοσυνη 

1 στα 40 πριν τις 34 εβδομάδες και 1 στα 89 πριν τις 37...

Clexane παίρνω και γω τις επερνες γι αυτο τον λόγο?Θρομβοφιλια δεν εχω

8 ώρες πρίν, Milena είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!Εγω στην εγκυμοσύνη, μου ειχα πιθανότητες 1/37. Δεν εγινε απολύτως τίποτα, γεννησα ενα υγιέστατο μωράκι, στην αρχη επαιρνα κι εγω σαλοσπιρ και μου το σταματησε ο γιατρός μου περίπου στις 35 εβδομάδες. Ήμουν πολυ προσεκτικη ετσι κι αλλιώς απο θεμα διατροφής, όχι αυστηρή απλα πολυ προσεγμένη και καθαρή, και απλα ακολουθουσα οτι μου ελεγε ο καταπληκτικός μου γιατρός. Ειναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι αλλα πραγματικα δεν χρειάζεται και δεν κάνει!!Σας εύχομαι να έχετε μια τέλεια εγκυμοσύνη και να έρθει η υπέροχη στιγμή που θα κρατησετε αγκαλιά τα θαυματακια σας!!!

Καλημέρα, δεν μου έχουν πει κατι για διατροφή είναι πολύ χαλαρός γυναικολόγος μου λέει στο 3 τρίμηνο θα μας νοιάζει...Μπορείς Να μου πεις τι προσεχές?ζάχαρη και αλάτι όπως λένε πιο πάνω τα κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

1 στα 40 πριν τις 34 εβδομάδες και 1 στα 89 πριν τις 37...

Clexane παίρνω και γω τις επερνες γι αυτο τον λόγο?Θρομβοφιλια δεν εχω

Καλημέρα, δεν μου έχουν πει κατι για διατροφή είναι πολύ χαλαρός γυναικολόγος μου λέει στο 3 τρίμηνο θα μας νοιάζει...Μπορείς Να μου πεις τι προσεχές?ζάχαρη και αλάτι όπως λένε πιο πάνω τα κορίτσια?

Και μενα χαλαρός ηταν δεν με αγχωσε ποτέ με τα κιλά και τη διατροφή. Δεν κανω/,εκανα κάτι συγκεκριμένο, πολλά λαχανικά, πρασινα φυλλωδη (επειδή ηταν καλοκαίρι και τα μαρούλια δεν ήταν και πολυ ωραια, εκανα πολυ συχνα σμουθι με σπανακι/αβοκάντο/μπανανα/γάλα βρώμης/ και ενα scoop οργανικής πρωτεΐνης βρώμης - εννοείται ο γιατρός ειχε εγκρίνει την πρωτεΐνη)

Διαφορες σαλατες γενικα και με όσπρια και κινόα

Ζυμαρικά ετσι και αλλιως τρωω χρόνια μονο ολικης.

Ζάχαρη ετρωγα μονο οταν πηγαίναμε για υπέρηχο ενα παγωτακι να ξυπναει το μωρο!! Αλλιώς καθολου.

Επισης το αλάτι που ειπαν και τα κορίτσια, ομως με τους απίστευτους καυσωνες μερικές φορές εφαγα τσιπς!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και μένα εχει βγει μεγάλη πιθανότητα για προεκλαμψια στην αυχενική.Εκτος από σαλοσπιρ 160 ,μου πε αιματολογος να κανω και αντιπηκτικη ενεση κάνει καμία από σας και αντιπηκτικη?

Καλησπέρα! Το βασικό είναι να εντοπίζεις κάτι νωρίς και να το προλαμβάνεις! Και όλα αυτά βασίζονται σε πιθανότητες και δεν είναι απόλυτη διάγνωση. 

να προσθέσω ότι είναι σημαντική η πρόσληψη καθαρής πρωτεΐνης και περιορισμός στο αλάτι αλλα όχι τελείως γιατί χρειάζεται το έμβρυο λίγο αλάτι για τον θυρεοειδή. 

3 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

1 στα 40 πριν τις 34 εβδομάδες και 1 στα 89 πριν τις 37...

Clexane παίρνω και γω τις επερνες γι αυτο τον λόγο?Θρομβοφιλια δεν εχω

Καλημέρα, δεν μου έχουν πει κατι για διατροφή είναι πολύ χαλαρός γυναικολόγος μου λέει στο 3 τρίμηνο θα μας νοιάζει...Μπορείς Να μου πεις τι προσεχές?ζάχαρη και αλάτι όπως λένε πιο πάνω τα κορίτσια?

 η πιθανότητα για τοκετό πριν τις 34 εβδομάδες βασίζεται και στην μέτρηση του τραχήλου, αν είχες κοντό τράχηλο στην αυχενική για αυτό στο έβγαλε 1/40 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Ele1 είπε:

1 στα 40 πριν τις 34 εβδομάδες και 1 στα 89 πριν τις 37...

Clexane παίρνω και γω τις επερνες γι αυτο τον λόγο?Θρομβοφιλια δεν εχω

Καλημέρα, δεν μου έχουν πει κατι για διατροφή είναι πολύ χαλαρός γυναικολόγος μου λέει στο 3 τρίμηνο θα μας νοιάζει...Μπορείς Να μου πεις τι προσεχές?ζάχαρη και αλάτι όπως λένε πιο πάνω τα κορίτσια?

Εμένα 1 στα 111 πριν τις 37 εβδομαδες οποτε στα ιδια περιπου με σενα ..δεν ειχα ουτε εχω θρομβοφιλια ! κλεξαν μονο προληπτικα κ λογω ηλικιας 42 ετων κ λογω δίδυμης κυησης.εκανα σε ολη την εγκυμοσυνη .μη τη φοβασαι.εγω ειχα παρει το κολαι κ δεν καταλαβαινα καν οτι την εκανα σε 1 δευτερόλεπτο ..οχι πολλους υδατάνθρακες στη κυηση ,λιγα φρουτα  κ ελαχιστη ζαχαρη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εγώ γέννησα δυστυχώς λόγω προεκλαμψιας στις 33,5. Έκανα κλεξαν και εγώ κάθε μέρα. Είχα πολλά θέματα στην εγκυμοσύνη και λόγω ηλικίας 44 από εξωσωματική. Τελικά από αλλού περιμέναμε πρόωρο τοκετό και από αλλού ήρθε. Τρίτη πήγα στον γιατρό κάναμε και κορτιζόνη ενέσεις έκανα και την Τετάρτη και την Πέμπτη όποιος με έβλεπε μου έλεγε ότι είχα πρηστεί στο πρόσωπο. Παρασκευή είχα ντοπλερ όπως κάθε Παρασκευή από τις 29 εβδομάδες. Με το που με βλέπει ο γιατρός μου λέει προεκλαμψια. Κάνουμε ντοπλερ το μωρό 50 παλμούς εγώ πίεση 16. Χαμός. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Ελισάβετ καπ 2 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια εγώ γέννησα δυστυχώς λόγω προεκλαμψιας στις 33,5. Έκανα κλεξαν και εγώ κάθε μέρα. Είχα πολλά θέματα στην εγκυμοσύνη και λόγω ηλικίας 44 από εξωσωματική. Τελικά από αλλού περιμέναμε πρόωρο τοκετό και από αλλού ήρθε. Τρίτη πήγα στον γιατρό κάναμε και κορτιζόνη ενέσεις έκανα και την Τετάρτη και την Πέμπτη όποιος με έβλεπε μου έλεγε ότι είχα πρηστεί στο πρόσωπο. Παρασκευή είχα ντοπλερ όπως κάθε Παρασκευή από τις 29 εβδομάδες. Με το που με βλέπει ο γιατρός μου λέει προεκλαμψια. Κάνουμε ντοπλερ το μωρό 50 παλμούς εγώ πίεση 16. Χαμός. 

Πως είναι το μωρο πως εισαι?σαλοσπιρ επερνες?

5 ώρες πρίν, Nephele78 είπε:

Εμένα 1 στα 111 πριν τις 37 εβδομαδες οποτε στα ιδια περιπου με σενα ..δεν ειχα ουτε εχω θρομβοφιλια ! κλεξαν μονο προληπτικα κ λογω ηλικιας 42 ετων κ λογω δίδυμης κυησης.εκανα σε ολη την εγκυμοσυνη .μη τη φοβασαι.εγω ειχα παρει το κολαι κ δεν καταλαβαινα καν οτι την εκανα σε 1 δευτερόλεπτο ..οχι πολλους υδατάνθρακες στη κυηση ,λιγα φρουτα  κ ελαχιστη ζαχαρη 

Να σε ρωτήσω τις έκανες στην κοιλιά τις κλεξαν μέχρι τέλος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...