Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Eflenew είπε:

      Εγώ νόμιζα το εξωμητριο δίνει πολύ υψηλές τιμές στη χοριακη. Αλλά ο γιατρός ξερει καλύτερα. Μακάρι να μηδενιστεί άμεσα...

      Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα από εξωμητρια κύηση και λόγω του ότι έχω κλειστές σάλπιγγες, πιστευα πως είναι αδύνατον να μου συμβεί.Ο γιατρός είπε πως το έμβρυο κινείται και προσπαθεί να κολλήσει κάπου,οπότε υπάρχει πιθανότητα να πάει στη σάλπιγγα..Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο,μιλάμε για την υπέρτατη γκαντεμια

Καφέ εξωσωματικής 2022 !


Recommended Posts

πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

Τι εννοείς;;; η μπύρα είναι η μόνη ευτυχία που απέμεινε από θέμα 'αλκοολ' ας είναι και ανευ δε με πειράζει. Βεβαια είχα πάντα τρομερή αδυναμία στη μπυρα, χειμώνα-καλοκαίρι! Κια τι πίνεις δλδ; τι δεν σ φέρνει αναγουλα; 

Έλα ντε 

Άστα 

Όταν βγαίνουμε παίρνω σόδα ή σπραιτ με στυμμενο λεμόνι 

Μ αρέσουν τα ξινά

Στο σπίτι νερό και χυμούς 

Πφφφφφ .

Τίποτα δε Μ αρέσει ρε φίλε και τρωω και πίνω αναγκαστικά επειδή πρέπει 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 24,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kateriiina25

    1682

  • happiness79

    1519

  • Angot

    1426

  • Σποράκι

    701

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Angot είπε:

Καλα αυτή η κάβα απέναντι από τον κελ είναι όνειρο.....  Κάθε φορά που πηγαίνουμε το κάνω εικόνα να κάθομαι στον πάνω όροφο, με μια ποικιλία τυριών - αλλαντικών και να δοκιμάζω κρασιά. Εσυ έπεσες και στη περίπτωση, λες και σε κορόιδευε το μωρο σου ήταν! Αχαχαχχα α από τώρα ξεκίνησε τα τσαλιμάκια!!! 

Καλα το ένα πρόγραμμα που έχω με βγάζει 10 εβδομάδων αλλά  σε παρένθεση λέει (9) το momly! 

Αυτή η κάβα τα σπάει!!! Ο άντρας μου ψώνιζε από εκεί πριν ανακαλύψουμε το γιατρό σκέψου! Ενώ είναι σε κυριλέ περιοχή έχει πολύ κομπλέ τιμές και καλά πράγματα! Εχε το κατά νου για μετά από κανά χρόνο!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, agg83 said:

Καλημέρα σε όλες. Θέλω να σας πω σύντομα (οσο γίνεται) την ιστορία μου. Ξεκινήσαμε προσπαθειες το 2016 ήμουν 33 ετών. Η γυναικολογικη μου εικόνα ήταν πολυ καλή αλλά δεν ερχόταν. Μετά από 1 χρόνο διαπιστώθηκε ολιγοσπερμια στον άντρα μου. Μετά το πρωτο σοκ όλοι μας έλεγαν ότι είναι μικρό το προβλημα και οι ηλικίες καλές και με 1-2 εξωσωματικες θα τα καταφέρναμε. Πράγματι, το 2018 ξεκίνησα με μακρυ πρωτοκολλο. Βγάλαμε 27 ωάρια, γονιμοποιηθηκαν τα 14 και μπήκαν κατάψυξη την πρωτη μέρα. Μετά από δυο τρεις περιόδους έκανα την 1η εμβρυομεταφορα με μια καλή βλαστοκυστη και μια όχι τόσο καλή. Ήρθε η πρωτη εγκυμοσύνη που παλλιδρομησε στην 6 εβδομάδα. Ο καρυοτυπος έδειξε δυο τρισωμιες, τυχαίο γεγονός μας είπαν. Έκανα άλλες δυο εμβρυομεταφορες χωρίς καλά έμβρυα (3ημερων) που δεν είχαν αποτέλεσμα. Πήγα σε άλλο κέντρο μου είπε ο γιατρός ότι έχω πολυ καλή εικόνα και να μη βιαστώ κάναμε πολλες εξετάσεις έδωσε πρωτοκολλο στον άντρα μου και μας είπε να προσπαθησουμε 6 μήνες. Εκείνο το διάστημα έχασα την μητέρα μου μετά από μια τραγική ιστορία και το έβγαλα από το μυαλό μου. 3 μήνες μετά τον θάνατο της μητέρας μου ανακαλύπτω εντελώς τυχαία ότι είμαι έγκυος. Δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε. Όλα πηγαιναν εξαιρετικά. Αυχενικη, αιματολογικές, όλα. Μέχρι που έκανα αμνιοπαρακεντηση και βρέθηκαν δυο μικροελλειμματα. Ήμουν στον 5ο μήνα. Έχασα τη γη κάτω από τα πόδια μου. Το ένα έλλειμμα ήταν κληρονομικό από τον άντρα μου το άλλο de novo. Άρχισε ένας γολγοθας με γενετιστές. Μας είπαν ότι το κληρονομικό δεν έχει καταγραφεί ως κάτι που δίνει βαριές αναπηρίες αλλά ποτε δεν είναι κάτι σίγουρο. Το άλλο είχε καταγραφεί σε 6 περιστατικα στον κόσμο με δύσκολη εικόνα. Πήραμε την απόφαση να διακόψουμε την κυηση. Ήμουν σε  τοκετό 17 ώρες. Φρίκη. Προσπάθησα να μαζέψω τα κομμάτια μου. Είπαμε θα κάνουμε εξωσωματική με προεμφυτευτικο με πρωτοκολλο που θα σχεδιαστεί για εμάς. Φτάνουμε στο σήμερα. Έκανα το βραχυ πρωτοκολλο με 10 έμβρυα. Σημειωτέον, για πρωτη φορα το σπέρμα ήταν εντελώς φυσιολογικό. Είπαμε δεν μπορεί αυτή θα είναι η τυχερή μας. Όμως, προχωρησε σε βλαστοκύστη μόνο ένα.. Πολυ καλή βλαστοκύστη αλλά οι γιατροί απογοητευμένοι. Περίμεναν πανω από 5. Ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον είναι η ποιοτητα των ωαριων και αυτό δεν αντιμετωπίζεται. Αντε να κάνω άλλη μια προσπάθεια αλλά αν ξανασυμβεί δεν έχει νόημα να προσπαθω με τα δικά μου. Είμαι σε άθλια κατάσταση από χθες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι όλο αυτό το σκαμπανεύασμα τυχαίνει σε μένα και όσο περνάει ο καιρός τα νέα γίνονται όλο και χειρότερα. Πείτε μου αν έχετε αντίστοιχες εμπειρίες. Γενικά η παραμικρή γνώμη σε αυτή τη φάση θα βοηθήσει. Μόνο μη μου πείτε ότι κι ένα αρκεί. Βλέπετε ότι οι πιθανότητες δεν είναι μαζί μας από την αρχή. Σας ευχαριστω

Αχ βρε κορίτσι μου, τι έχεις περάσει κι εσύ! Είναι πολύ λογικό μετά από όλα αυτά να σκέφτεσαι μόνο το χειρότερο. Θεωρώ πως πρέπει οπωσδήποτε να κάνετε προεμφυτευτικό αλλά καλό θα ήταν να είχατε μερικά ακόμα έμβρυα για περισσότερες πιθανότητες αλλά και λόγω οικονομικού. Μήπως αν έκανες 2-3 φυσικούς να μαζέψεις έστω 1 έμβρυο ακόμα? Έχεις κάνει ποτέ φυσικούς να δεις αν σου ταιριάζουν? Πολλές κοπέλες που στην διέγερση δεν είχαν καλή ανταπόκριση πήραν πολύ καλύτερα αποτελέσματα με φυσικούς


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Ellidr είπε:

Έλα ντε 

Άστα 

Όταν βγαίνουμε παίρνω σόδα ή σπραιτ με στυμμενο λεμόνι 

Μ αρέσουν τα ξινά

Στο σπίτι νερό και χυμούς 

Πφφφφφ .

Τίποτα δε Μ αρέσει ρε φίλε και τρωω και πίνω αναγκαστικά επειδή πρέπει 

Ωχ, πίκρα! Από την άλλη βέβαια αυτό σε προστατεύει από το να πάρεις κιλά! Η σόδα με λεμόνι είναι μια καλή λύση, μόνο που ξέχασα να τον ρωτήσω μήπως δεν κάνει καλό τόσο στυμμένο λεμόνι! Αλλά αφού πίνεις εσύ θα είναι οκ! 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Kate92 said:

Gonal 75 και τις τελευταίες μέρες 125 με cetrotide μαζί.

Νομίζω πως με 150 μονάδες θα είσαι μια χαρά. Θεωρείται ήπια διέγερση. Τόσες παίρνω κι εγώ τώρα 

22 minutes ago, Texas said:

Γεια σας ! Εχθές βάλαμε δυο βλαστοκυστες μια 4ΑΑ και μια 4ΒΑ η πρώτη είναι σε στάδιο hatching σας έχει τύχει ; Αν ναι είχατε καλά αποτελέσματα ;

Εύχομαι αυτή η προσπάθεια σου να είναι η τυχερή και χωρίς καθόλου αναποδιές. Η δική μου η μία ήταν σε αυτό το στάδιο όταν την βάλαμε και μου είχαν πει και ο γιατρός και η εμβρυολόγος ότι είναι πολύ καλό. Δεν είχα αποτέλεσμα βέβαια αλλά σίγουρα δεν έφταιξε αυτό. 


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Texas είπε:

Γεια σας ! Εχθές βάλαμε δυο βλαστοκυστες μια 4ΑΑ και μια 4ΒΑ η πρώτη είναι σε στάδιο hatching σας έχει τύχει ; Αν ναι είχατε καλά αποτελέσματα ;

Κι εγω εβαλα μια 4ΑΑ, οπως εσυ. Και μια 5ΑΑ. Εχουν εμφυτευτει και τα δυο. Το ενα προχωραει κανονικα, το αλλο εχει μεινει πιο πισω. Αλλα δεν ξερουμε ποιο ειναι ποιο. Καλη επιτυχιαα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , happiness79 είπε:

Είναι φυσικό αγάπη μου να έρχονται και τέτοιες σκέψεις. Στην αρχή της ετ είμαστε πιο αισιόδοξες και όσο περνάνε οι μέρες το μυαλό υπερλειτουργεί και κάνει σενάρια... Είναι μόνο σκέψεις. Δεν ξέρεις τι συμβαίνει μέσα σου τώρα που μιλάμε... Εύχομαι κάτι πάρα πολύ όμορφο!!! Κουράγιο και υπομονή!

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή…έτσι όπως τα λες γίνονται τα πράγματα. 
Θα φύγουμε αύριο μια εκδρομή, ελπίζω να ξεχαστώ…

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Ellidr είπε:

Έλα ντε 

Άστα 

Όταν βγαίνουμε παίρνω σόδα ή σπραιτ με στυμμενο λεμόνι 

Μ αρέσουν τα ξινά

Στο σπίτι νερό και χυμούς 

Πφφφφφ .

Τίποτα δε Μ αρέσει ρε φίλε και τρωω και πίνω αναγκαστικά επειδή πρέπει 

Εχεις αναγουλες εσυ αν θυμάμαι καλά ε; πόσο είσαι τώρα;;;  εγω δενε χω αναγουλες, αλλα το καρπουζι ηρεμεί το στομαχι μου, δεν ξερω απο το βάρος; από το φούσκωμα; κάτι κάνει τέλος πάντων, για δοκίμασε το κ συ αν σε αφηνει ο γιατρός να τρως καρπουζι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kateriiina25 είπε:

Νομίζω πως με 150 μονάδες θα είσαι μια χαρά. Θεωρείται ήπια διέγερση. Τόσες παίρνω κι εγώ τώρα 

Εύχομαι αυτή η προσπάθεια σου να είναι η τυχερή και χωρίς καθόλου αναποδιές. Η δική μου η μία ήταν σε αυτό το στάδιο όταν την βάλαμε και μου είχαν πει και ο γιατρός και η εμβρυολόγος ότι είναι πολύ καλό. Δεν είχα αποτέλεσμα βέβαια αλλά σίγουρα δεν έφταιξε αυτό. 

Δεν έχω μπροστά μου τα χαρτιά για να το τσεκαρω, αλλά αν θυμάμαι καλά είχε σημειώσει ότι σε περίπτωση ivf θα παίρνω 250 μονάδες. Αυτά βέβαια τα είχε γράψει πριν κάνω τη σπερματεγχυση και δει τι ανταπόκριση είχα. Έκλεισα μαζί του ραντεβού την άλλη βδομάδα για να το συζητήσουμε και να του εκφράσει τους φόβους μου. Σε ποια μέρα είσαι εσύ? Πώς πάει? Πρήξιμο?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , happiness79 είπε:

Αυτή η κάβα τα σπάει!!! Ο άντρας μου ψώνιζε από εκεί πριν ανακαλύψουμε το γιατρό σκέψου! Ενώ είναι σε κυριλέ περιοχή έχει πολύ κομπλέ τιμές και καλά πράγματα! Εχε το κατά νου για μετά από κανά χρόνο!! :lol:

Καλάααα ξεκάθαρα θα παω να ψωνισω για να κανω το 'παρτυ' όταν 40ντισει το μωρο ή να κάνει ο άντρας μ το παρτυ επ εξω από το Μαιευτήριο την πρωτοχρονιά :lol: θα είναι και αγιο βασιλακι το δικό μ!! ,πρώτα ο Θεός να πανε ολα καλά και μετά θα κάνω ότι δεν μπορώ τωρα! Χαχαχαχα μέχρι και το πατίνι έχει αρχίσει να μ φαίνεται ελκυστικό χόμπι! :lol: 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 59 λεπτά , Angot είπε:

Δεν είμαι στη 10η εβδομάδα. Την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 7w+1d. Άρα σήμερα είμαι 8w+4d. Και τη φοβάμαι την 8ην

α συγνώμη, είσαι στην 9η εβδομάδα με βάση το ημερολόγιο του Ιασώ. Είσαι όμως νέα κ υγιής κ μέχρι τώρα έχει πάει καλά, μην το σκέφτεσαι σήμερα, κάνε άλλα πράγματα κ αύριο μας λες. Εγώ πάντως πιστεύω πως όλα θα είναι καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Kate92 said:

Δεν έχω μπροστά μου τα χαρτιά για να το τσεκαρω, αλλά αν θυμάμαι καλά είχε σημειώσει ότι σε περίπτωση ivf θα παίρνω 250 μονάδες. Αυτά βέβαια τα είχε γράψει πριν κάνω τη σπερματεγχυση και δει τι ανταπόκριση είχα. Έκλεισα μαζί του ραντεβού την άλλη βδομάδα για να το συζητήσουμε και να του εκφράσει τους φόβους μου. Σε ποια μέρα είσαι εσύ? Πώς πάει? Πρήξιμο?

Μια χαρά πάω, δεν έχω καθόλου πρήξιμο ούτε και άλλες παρενέργειες ευτυχώς. ΄Έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη λόγω κορτιζόνης και κάνω συχνά, μικρά και ελαφριά γεύματα που νομίζω ότι με έχει βοηθήσει πολύ. Είμαι καλύτερα και από πριν βασικά.  


eardp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , κοτοπουλάκι είπε:

α συγνώμη, είσαι στην 9η εβδομάδα με βάση το ημερολόγιο του Ιασώ. Είσαι όμως νέα κ υγιής κ μέχρι τώρα έχει πάει καλά, μην το σκέφτεσαι σήμερα, κάνε άλλα πράγματα κ αύριο μας λες. Εγώ πάντως πιστεύω πως όλα θα είναι καλά. :)

Έπαθα κοτοπουλάκι σήμερα. Θα είμαι εγώ αγχωμένη και συ θα μου δίνεις κουράγιο :P οι μέρες μου είναι τόσο γεμάτες, σε σημείο που αναρωτιέμαι αν κάνω κακό. Ξεκουραζομαι από τις 7 το απόγευμα και μετά, και συνήθως με παίρνει κ ο ύπνος καμία ωρίτσα, μετά έρχεται ο άντρας μ και δεν προλαβαίνω να πολύ σκεφτώ. Όμως σήμερα από το πρωί που ξύπνησα έχω στο μυαλό μ τον αυριανό υπερηχο. Και ετυχε και στις 2 γνωστές μ πάλινδρομησαν τα μωρα τη 2η φορα που πήγαν για καρδουλα αρα 8-9 εβδομάδων και ξερεις, μου χει μπει στο μυαλό! Και επίσης το διαβάζω κ ολας ότι η 8η εβδομάδα είναι δύσκολη, και μετα τη 10 αρχίζεις και ήρεμεις.!! Συνδυάζω και ότι χθες είχα πονακια, ειναι και οι μερες που θα αδιαθετουσα οπότε εκ των πραγμάτων κάτι συμβαίνει στο Γυναικολογικο μας σύστημα... Ααααρα όλα έρχονται να επιβεβαιώσουν αυτή τη ρημαδοεβδομαδα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

Καλάααα ξεκάθαρα θα παω να ψωνισω για να κανω το 'παρτυ' όταν 40ντισει το μωρο ή να κάνει ο άντρας μ το παρτυ επ εξω από το Μαιευτήριο την πρωτοχρονιά :lol: θα είναι και αγιο βασιλακι το δικό μ!! ,πρώτα ο Θεός να πανε ολα καλά και μετά θα κάνω ότι δεν μπορώ τωρα! Χαχαχαχα μέχρι και το πατίνι έχει αρχίσει να μ φαίνεται ελκυστικό χόμπι! :lol: 

Δε θέλω να σε πικράνω, αλλά αν θηλάζεις δε θα μπορείς να πίνεις ούτε τότε (αργότερα μόνο και με προγραμματισμό, όταν το μωράκι θα έχει φτιάξει πρόγραμμα ύπνου όπου θα μπορείς να υπολογίσεις τις ώρες που κοιμάται ώστε να πιεις κάτι που να προλάβει να αποβληθεί από τον οργανισμό μέχρι τον επόμενο θηλασμό). Το πατίνι θα επιτρέπεται πάντως! :lol:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , happiness79 είπε:

Δε θέλω να σε πικράνω, αλλά αν θηλάζεις δε θα μπορείς να πίνεις ούτε τότε (αργότερα μόνο και με προγραμματισμό, όταν το μωράκι θα έχει φτιάξει πρόγραμμα ύπνου όπου θα μπορείς να υπολογίσεις τις ώρες που κοιμάται ώστε να πιεις κάτι που να προλάβει να αποβληθεί από τον οργανισμό μέχρι τον επόμενο θηλασμό). Το πατίνι θα επιτρέπεται πάντως! :lol:

Ωχ το ειχα ξεχάσει αυτό!!!! Ωραία μολις μου κατέστρεψες τ όνειρο! Χαχαχχαχα! 

Ελα όταν θηλάζεις επιτρέπεται η μπύρα χωρίς αλκοόλ και κανει κ καλό, ααααααρα ο φανταστικός γιατρουλης μας θα μας πει να πίνουμε και..... 3! Αν είναι στις καλές του!! :lol:8-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...