Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew είπε:

      @Blue Velvet εμένα όταν σταματαω χαπια θελει 3-4 μερες για να μου ερθει περιοδος. 

      @Aangelika8 το οτι πηρατε 8 βλαστοκυστες σε ενα κύκλο είναι πάρα πολύ καλό! Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου αλλά 1 καλή θέλεις. Θα την πετύχεις την επόμενη φορά!!!

      Κορίτσια να ρωτήσω οποία γνωρίζει. Ξέχασα να ρωτήσω στο κέντρο τι τιμή χοριακης θέλουμε την Τετάρτη. Συνεχίζει συνεχώς και σχεδόν διπλασιάζεται ή από καποα τιμή και μετά πάει πιο αργά?

      Στις περισσότερες φυσιολογικές εγκυμοσύνες που η τιμή της χοριακής είναι κάτω από 1200 mlU/ml η τιμή της ορμόνης συνήθως έχει δυναμική διπλασιασμού κάθε 48-72 ώρες, και συνήθως αυξάνεται κατά 60% το λιγότερο. Καθώς η εγκυμοσύνη εξελίσσεται, ο ρυθμός αύξησης μειώνεται σημαντικά. Μεταξύ 1200 και 6000 mlU/ml, η ορμόνη συνήθως διπλασιάζεται σε 72-96 ώρες. Για τιμή από 6000 mlU/ml και πάνω χρειάζονται περισσότερες από 4 μέρες για να διπλασιαστεί η τιμή , αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν έχει πολύ σημασία να παρακολουθείς τα επίπεδα της χοριακής καθώς η αύξηση είναι φυσιολογικά μικρότερη και δεν σχετίζεται πλέον με την καλή εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Μάλιστα μετά από 2-3 μήνες η αύξηση θα μειωθεί ακόμη περισσότερο και τελικά τα επίπεδα της χοριακής θα πέσουν.

      Μην ανησυχείς οι γιατροί ξέρουν να τα υπολογίζουν και θα σου πει αν είναι φυσιολογική η αύξηση που θα δείτε.. αλλά μην τρελαθείς αν δεν δεις τιμές 2.500++ γιατί δεν διπλασιάζεται μέχρι τις 10.000..!

Διαβαλκανικό και εξωσωματική.εμπειριες κ γνώμη για να επιλέξω κάποιον εκεί στα 43,5 μου .


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.Είμαι στεναχωρημένη τρίτος κύκλος,χθες ωοληψια κ σήμερα μ' ενημέρωσαν ότι το ένα ήταν ανώριμο και το άλλο δεν γονιμοποιηθηκε αν και το σπέρμα εξαιρετικό.Τι προοπτικές έχω να βρούμε ένα δύο ωάρια καλά;; απογοητεύομαι κ μάλλον τελευταία λύση τα δανεικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.Είμαι στεναχωρημένη τρίτος κύκλος,χθες ωοληψια κ σήμερα μ' ενημέρωσαν ότι το ένα ήταν ανώριμο και το άλλο δεν γονιμοποιηθηκε αν και το σπέρμα εξαιρετικό.Τι προοπτικές έχω να βρούμε ένα δύο ωάρια καλά;; απογοητεύομαι κ μάλλον τελευταία λύση τα δανεικά.

Για το διαβαλκανικό δεν εχω ιδεα ,για το embryoland εχω ακουσει πολυ καλα κ επισης στην ηλικια που εισαι θελει υπομονη με τους φυσικους αλλα σιγουρα θα βρεθει και θα γινει εμβρυακι καλό, εκτος αν οι ορμονες σου 2η μερα κυκλου ειναι πολυ πολυ χαλια ..;;!!ειχες 2 ωαρια ;!οποτε τροποποιημενο κανατε;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 8/2/2022 at 12:16 ΠΜ, Nephele78 είπε:

Για το διαβαλκανικό δεν εχω ιδεα ,για το embryoland εχω ακουσει πολυ καλα κ επισης στην ηλικια που εισαι θελει υπομονη με τους φυσικους αλλα σιγουρα θα βρεθει και θα γινει εμβρυακι καλό, εκτος αν οι ορμονες σου 2η μερα κυκλου ειναι πολυ πολυ χαλια ..;;!!ειχες 2 ωαρια ;!οποτε τροποποιημενο κανατε;

Ναι...με ελάχιστα φάρμακα, πρώτη φορά δύο ωάρια.2η ημέρα είχα:LH 2,38/FSH 8,54/E2 20,96.Θα ήθελα να δοκιμάσω και με φάρμακα γιατί μου είπαν αλλού ότι έχω παχύ ενδομήτριο για την ηλικία μου γύρω στα 12 χιλιοστά που είναι ένδειξη ότι λειτουργεί καλά ακόμη όλο αυτό το κομμάτι το αναπαραγωγικό στα πλαίσια της ηλικίας μου πάντα ξαναλέω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Ναι...με ελάχιστα φάρμακα, πρώτη φορά δύο ωάρια.2η ημέρα είχα:LH 2,38/FSH 8,54/E2 20,96.Θα ήθελα να δοκιμάσω και με φάρμακα γιατί μου είπαν αλλού ότι έχω παχύ ενδομήτριο για την ηλικία μου γύρω στα 12 χιλιοστά που είναι ένδειξη ότι λειτουργεί καλά ακόμη όλο αυτό το κομμάτι το αναπαραγωγικό στα πλαίσια της ηλικίας μου πάντα ξαναλέω.

Σωστά θα κανείς !!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Nephele78 είπε:

Σωστά θα κανείς !!!

Λες να το ζητήσω από τον γιατρό;; νομίζω οριακά προλαβαίνω 2-3 προσπάθειες με φάρμακα.στο διαβαλκανικό μου πρότειναν το μακρύ(long) πρωτόκολλο.στην embryolab μόνο φυσικό τροποποιημένο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 15 λεπτά , MarialenaG. είπε:

Λες να το ζητήσω από τον γιατρό;; νομίζω οριακά προλαβαίνω 2-3 προσπάθειες με φάρμακα.στο διαβαλκανικό μου πρότειναν το μακρύ(long) πρωτόκολλο.στην embryolab μόνο φυσικό τροποποιημένο.

Οπα μακρυ;;;; Γιατι;;;; Εχω την εντυπωση σε μικρες ηλικιες το προτινουν και ειναι και πολυ κουραστικο τοσες πολλες ενεσεις κ τοσες πολλες ημερες ! στη θεση σου θα εκανα μια διεγερση κανονικη δηλ βραχυ προτοκολο 300 μονάδες τη μερα διοτι βλεπω καλη fsh και θα δεις τι θα γινει.. και καπακι τον αλλο μηνα φυσικο να παρετε το βιολογικο ωαριο του μηνα και μετα τον επομενο μηνα  ενα φυσικο τροποποιημενο!

Και εννοειται ξεκινας βιταμίνες αν δεν εχεις ηδη πάρει! D, β12 πολυβιταμινη κ φιλικο κ ο αντρας 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Nephele78 είπε:

Οπα μακρυ;;;; Γιατι;;;; Εχω την εντυπωση σε μικρες ηλικιες το προτινουν και ειναι και πολυ κουραστικο τοσες πολλες ενεσεις κ τοσες πολλες ημερες ! στη θεση σου θα εκανα μια διεγερση κανονικη δηλ βραχυ προτοκολο 300 μονάδες τη μερα διοτι βλεπω καλη fsh και θα δεις τι θα γινει.. και καπακι τον αλλο μηνα φυσικο να παρετε το βιολογικο ωαριο του μηνα και μετα τον επομενο μηνα  ενα φυσικο τροποποιημενο!

Και εννοειται ξεκινας βιταμίνες αν δεν εχεις ηδη πάρει! D, β12 πολυβιταμινη κ φιλικο κ ο αντρας 

Εγώ παίρνω ήδη φυλλικό οξύ,D3 και του συζύγου είναι λένε εξαιρετικό.τι άλλο να πάρω;;;σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νεφέλη ❤️

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, MarialenaG. είπε:

Εγώ παίρνω ήδη φυλλικό οξύ,D3 και του συζύγου είναι λένε εξαιρετικό.τι άλλο να πάρω;;;σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νεφέλη ❤️

Μπραβο τοτε μια χαρα! Μια πολυβιταμινη μπορεις να παρεις αλλα να σου πει ο γιατρος καλυτερα ποια..δηλαδη εγω του ειχα προτεινει (επειδη το διαβαζα εδω το φερτιλιμαξ) κ μου ειπε παρε καλυτερα λιφερτιλ.δεν εψαξα ποτέ ποια ειναι η διαφορα τους απλα τον ακουσα.ειναι ακριβες οι λιφερτιλ αλλα υπαρχουν διαφορες πολυβιταμινες κ πιο προσιτές σε τιμες πχ προφερτιλ ,πρεγκνακερ

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...