Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      τι να σου πω, αν το καλοσκεφτεις έχει κάποια λογικη στο δικό μ μυαλό! ναι μεν ο προεμφυτευτικος σου αυξάνει τις πιθανότητες για εμφύτευση  γιατί είναι εξ αρχής ένα υγιές έμβρυο αλλά είναι μέχρι την ημέρα που πήραν κύτταρα για εξέταση, μετά τι γινεται; ίσως βέβαια κάνω και λάθος , δεν επιμένω!  ίσως τα κορίτσια που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με τον προεμφυτευτικο ξέρουν καλύτερα ! θυμαμαι όμως ότι μ είχαν πει αυτό και συγκεκριμένα την ημέρα της αποξεσης που ήμουν έτσι ψυχολογικά πιεσμένη ειπα πως την επόμενη φορά θα κάνουμε προεμφυτευτικο και μ απάντησε η μαια , μη νομίζεις ότι ο προεμφυτευτικος είναι πανάκεια ! 

Ανακάλυψα πολλά για την πεθερά μου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες !!! Θέλω τις πολύτιμες συμβουλές σας γιατί πραγματικά βρίσκομαι σε αδιέξοδο ...εδώ κι ένα χρόνο , έφυγα από την πόλη που γεννήθηκα και μεγάλωσα και πήγα σε αυτή του μέλλοντα συζύγου μου...πριν πάμε ωστόσο, έγινε ένα τηλέφωνο στη μητέρα μου από τη μέλλουσα πεθερά μου σχετικά με τις αμφιβολίες της για το ότι θα πάμε ενώ εμμέσως πλην σαφώς προσπαθούσε να πείσει τη μητέρα μου προκειμένου κι αυτή με τη σειρά της να μας πείσει να μείνουμε εκεί που είμαστε ..δε το είπα ποτέ στον άντρα μου ...πέρασε ο καιρός βρήκαμε δουλειά στον τόπο καταγωγής του ,πήγαμε και τους πρώτους πέντε μήνες μέχρι να εδραιωθούμε και να βρούμε το σπίτι που θέλουμε μείναμε με τα πεθερικά μου ..η συμβίωση ήταν εξαιρετικά καλή ..δε δημιουργήθηκε κανένα θέμα αντιθέτως περάσαμε καλά ..βέβαια παρατηρούσα αρκετές φορές ότι με ζηλεύει αναφορικά με τον τρόπο που μαγειρεύω και κάνω τις δουλειές και κυρίως με το πώς ο πεθερός μου εκφραζόταν σε εμένα για όσα έκανα ..περνά ο καιρός και μαθαίνω από τη μητέρα μου πως η πεθερά μου τις "πετούσε σπόντες "σχετικά με το ότι είναι δύσκολο να μεγαλώνεις εγγόνια ..συνεχίζουμε τη συμβίωση μας και φτάνει η στιγμή να μετακομίσουμε στο σπίτι που βρήκαμε με το σύντροφό μου . Ο,τι υπάρχει και δεν υπάρχει μέσα στο σπίτι το αγοράσανε οι δικοί μου..η πεθερά μου προσπάθησε να μειώσει την αγορά θεωρώντας πως ήταν υποχρέωση των γονιών μου και ταυτοχρόνως μαθαίνω από αλλού και τυχαία προφανώς ότι σε φίλες της λέει ότι αγόρασε κι αυτή πολλά ..συνεχίζω να μη λέω τίποτα ....κλείνουμε ημερομηνία για το γάμο κι ενώ γνωρίζει ότι οι γονείς μου και οι συγγενείς Μ θα έρθουν από πολύ μακριά αυτή κάνει τα δικά της πλάνα ..ένα σαββατοκύριακο που έλειπε ήρθαν οι γίνεις μου επίσκεψη κι αποφάσισα να τους δείξω τα προτεινόμενα κέντρα δεξιώσεων ..ξαφνικά κι εντελώς τυχαία ο άντρας μου ,μου δίνει να κρατήσω το κινητό του όταν έρχεται μήνυμα από την πεθερά μου με άσχημο περιεχόμενο σε σχέση με τους γονείς μου ...περιμένω να αποχωρήσουν οι γονείς μου και τα λέω στον άντρα μου....ο ίδιος δε φημίζεται για την ψυχραιμία του με αποτέλεσμα να τα κάνει όλα χάλια ..στην τελική επειδή σας κούρασα , έμαθα με τα πολλά ότι στις φίλες της έλεγε πως κουράστηκε με τις ετοιμασίες του σπιτιού μας ( πλύσιμο παπλώματα και άλλα ) ενώ εγώ η ίδια τα είχα στείλει όλα σε καθαριστήριο ..τέλος εχθές με ανέλπιστο τρόπο  έμαθα ότι θάβει τη μάνα μου ...

Σας κούρασα πάρα πολύ αλλά θέλω βοήθεια ..τα νεύρα μου είναι πάνω από το κεφάλι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κλασσική περίπτωση πεθεράς που θέλει να έχει το πάνω χέρι σε όλα..

Κάτσε και κάνε μια σοβαρή συζήτηση με τον σύντροφό σου,για να δεις τι πιστεύει εκείνος και πως θα αντιμετωπίσει την κατάσταση..

Εν τω μεταξύ προσπάθησε έμμεσα να την αποφύγεις,καθώς η αντιπαράθεση μαζί της δεν πιστεύω να οδηγήσει σε σοβαρό αποτέλεσμα..

Ενημέρωσε και την μητέρα σου να κόψει επαφές μαζί της(μόνο τα τυπικά)..

Δείξε γενικά στην πεθερά σου με πράξεις και όχι με λόγια ότι έχεις καταλάβει,έχεις ενοχληθεί και θέλεις απόσταση..

Αν καταλάβει καλώς,αν όχι δικό της πρόβλημα..

Φαντάσου αύριο μεθαύριο να κάνετε ένα παιδάκι και να διατυμπανίζει ότι το μεγαλώνει αυτή και ότι εσύ δεν έχεις ιδέα.  

Σορυ αν σε κούρασα αλλά έχω παρόμοια περίπτωση στο φιλικό μου περιβάλλον  και είναι όντως ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Evi95 είπε:

Κλασσική περίπτωση πεθεράς που θέλει να έχει το πάνω χέρι σε όλα..

Κάτσε και κάνε μια σοβαρή συζήτηση με τον σύντροφό σου,για να δεις τι πιστεύει εκείνος και πως θα αντιμετωπίσει την κατάσταση..

Εν τω μεταξύ προσπάθησε έμμεσα να την αποφύγεις,καθώς η αντιπαράθεση μαζί της δεν πιστεύω να οδηγήσει σε σοβαρό αποτέλεσμα..

Ενημέρωσε και την μητέρα σου να κόψει επαφές μαζί της(μόνο τα τυπικά)..

Δείξε γενικά στην πεθερά σου με πράξεις και όχι με λόγια ότι έχεις καταλάβει,έχεις ενοχληθεί και θέλεις απόσταση..

Αν καταλάβει καλώς,αν όχι δικό της πρόβλημα..

Φαντάσου αύριο μεθαύριο να κάνετε ένα παιδάκι και να διατυμπανίζει ότι το μεγαλώνει αυτή και ότι εσύ δεν έχεις ιδέα.  

Σορυ αν σε κούρασα αλλά έχω παρόμοια περίπτωση στο φιλικό μου περιβάλλον  και είναι όντως ΠΡΟΒΛΗΜΑ..

Καθόλου δε με κούρασες.. αυτό σκέπτομαι κι εγώ να πράξω ..ωστόσο είναι τόσο γλυκιά μπροστά κι από πίσω λέει τόσα ...πραγματικά δε της φαινότανε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Με πολλά νεύρα ...γενικά επειδή δε θέλει να έχει πολλά πολλά στο κεφάλι του αντέδρασε άσχημα μαζί της λέγοντας ταυτόχρονα σε εμένα πως είμαστε γυναίκες και τα μπερδεύουμε όλα ..με αποτέλεσμα να μαλώσω μαζί του 

πρίν από 7 λεπτά , Evi95 είπε:

Κι από εκεί που δεν το περιμένεις το βρίσκεις..

Όταν μίλησες στον άντρα σου για το μήνυμα πως αντέδρασε?

Με πολλά νεύρα ...γενικά επειδή δε θέλει να έχει πολλά πολλά στο κεφάλι του αντέδρασε άσχημα μαζί της λέγοντας ταυτόχρονα σε εμένα πως είμαστε γυναίκες και τα μπερδεύουμε όλα ..με αποτέλεσμα να μαλώσω μαζί του 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Giwta27 είπε:

Με πολλά νεύρα ...γενικά επειδή δε θέλει να έχει πολλά πολλά στο κεφάλι του αντέδρασε άσχημα μαζί της λέγοντας ταυτόχρονα σε εμένα πως είμαστε γυναίκες και τα μπερδεύουμε όλα ..με αποτέλεσμα να μαλώσω μαζί του 

Με πολλά νεύρα ...γενικά επειδή δε θέλει να έχει πολλά πολλά στο κεφάλι του αντέδρασε άσχημα μαζί της λέγοντας ταυτόχρονα σε εμένα πως είμαστε γυναίκες και τα μπερδεύουμε όλα ..με αποτέλεσμα να μαλώσω μαζί του 

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην ξαναανακατεψεις τον άντρα σου μονο καυγάδες θα φέρει. Κράτα αδιάφορη σταση. Κ όσο πιο πολύ μπορείς από μακριά . Οσο πιο πολύ ασχοληθείς θα γινετε χάλια κ με τον άντρα σου κ δεν αξίζει. Γενικα τέτοιες συμπεριφορές δεν αλλάζουν αλλα δεν είναι κ καλό να ξεκινήσει καυγάς κ να μαλώσει με το παιδί της. Εσυ από μακριά κ διακριτικά ότι κ να λεει . 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει δε με ενδιαφέρει το να μαλώσει με τη μητέρα του ..δε θα αντλήσω κάποιου είδους ικανοποίηση ..ίσα ίσα με λείπει όταν μαλώνουν ..θέλω να απομακρυνθω άλλα κορίτσια είναι πολύ άδικο ..είναι το ευαίσθητο σημείο μου αυτό .. διαστρεβλώσε πράγματα και τα έβαλε με τους γονείς μου και για λόγους που δεν υφίσταντο..τώρα θυμάμαι κι άλλα και φουντωνω πάλι 

πρίν από 17 λεπτά , linaa είπε:

Εγώ θα σε συμβούλευα να μην ξαναανακατεψεις τον άντρα σου μονο καυγάδες θα φέρει. Κράτα αδιάφορη σταση. Κ όσο πιο πολύ μπορείς από μακριά . Οσο πιο πολύ ασχοληθείς θα γινετε χάλια κ με τον άντρα σου κ δεν αξίζει. Γενικα τέτοιες συμπεριφορές δεν αλλάζουν αλλα δεν είναι κ καλό να ξεκινήσει καυγάς κ να μαλώσει με το παιδί της. Εσυ από μακριά κ διακριτικά ότι κ να λεει . 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να μην σε καταβάλλει η συμπεριφορά της. Άλλωστε αυτό μόνο σε βάρος σου μπορεί να εξέλιχθει. Πρώτον ψυχολογικά και δεύτερον στη σχέση σου με τον άντρα σου..

Απομάκρυνε την λοιπόν και άσε το χρόνο να δείξει..καταλαβαίνω ότι είναι μητέρα του και αυτός έρχεται σε δυσκολη θέση..

Εσύ κρατά ψυχραιμία,να είσαι καλά με τον άντρα σου και τα υπόλοιπα θα διορθωθούν..και μακριαα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Evi95 είπε:

Προσπάθησε να μην σε καταβάλλει η συμπεριφορά της. Άλλωστε αυτό μόνο σε βάρος σου μπορεί να εξέλιχθει. Πρώτον ψυχολογικά και δεύτερον στη σχέση σου με τον άντρα σου..

Απομάκρυνε την λοιπόν και άσε το χρόνο να δείξει..καταλαβαίνω ότι είναι μητέρα του και αυτός έρχεται σε δυσκολη θέση..

Εσύ κρατά ψυχραιμία,να είσαι καλά με τον άντρα σου και τα υπόλοιπα θα διορθωθούν..και μακριαα

Έχεις απόλυτο δίκαιο ..το έκανα σε κάποια φάση και με ρωτούσε με γλυκιά φωνουλα:" έκανα κάτι ?" Και μετά έπαιρνε τηλέφωνο τ γιο της κι έκλαιγε..οπότε έχω δύσκολο μάλλον έργο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά τώρα? Από μόνη της δηλαδή σκαλίζει θέματα..και μάλλον θα το ξανακάνει..

Προσπάθησε όσο μπορείς(αν γίνεται) να μην δίνεις δικαιώματα και φερσου σαν να μην έχει γίνει κάτι..κάνε κι εσύ ότι δεν έγινε τίποτα όταν σε ξαναρωτησει..ότι όλα είναι μια χαρά και όλα είναι στο μυαλό της8)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι η καλύτερη λύση .. ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ειλικρινά 

πρίν από 7 λεπτά , Evi95 είπε:

Σοβαρά τώρα? Από μόνη της δηλαδή σκαλίζει θέματα..και μάλλον θα το ξανακάνει..

Προσπάθησε όσο μπορείς(αν γίνεται) να μην δίνεις δικαιώματα και φερσου σαν να μην έχει γίνει κάτι..κάνε κι εσύ ότι δεν έγινε τίποτα όταν σε ξαναρωτησει..ότι όλα είναι μια χαρά και όλα είναι στο μυαλό της8)

Είναι η καλύτερη λύση .. ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις ειλικρινά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Giwta27 Γεια σου κορίτσι μου ...θα σε συμβούλευα για αρχή να μιλήσεις με την μητέρα σου για να γνωρίζει η γυναίκα κ να κόψει τα πολλά πολλά...η πεθερά σου είναι η κλασική περίπτωση της αρχιτεμπελας που δεν θέλει να κουνήσει το χεράκι της να κάνει τίποτα αλλά θέλει κιόλας να κάνει κουμάντο κ να περνάει το δικό της....επειδη έχω ακριβώς ίδια περίπτωση θα σε συμβούλευα να πάρεις τις αποστάσεις σου ότι δεν σου αρέσει μιλά και πες το χωρίς να να μαλώσεις γιατι ο αντρας σου δεν έχει καταλάβει ακόμα τι μάνα έχει κ αν δημιουργήσεις εντάσεις θα έρθεις σε αντιπαράθεση κ μαζί του ας την να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο κ να πέσει μόνη της στα μάτια του...θα έρθει η ώρα που θα καταλάβει κ μόνος του τι είναι κ θα πάρει κ αυτός τις αποστάσεις του...και μην περιμένεις να έχεις βοήθεια από αυτήν την γυναίκα σε τίποτα ούτε εγγόνια θα κρατήσει ούτε τιποτα...

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Giwta27 Γεια σου κορίτσι μου ...θα σε συμβούλευα για αρχή να μιλήσεις με την μητέρα σου για να γνωρίζει η γυναίκα κ να κόψει τα πολλά πολλά...η πεθερά σου είναι η κλασική περίπτωση της αρχιτεμπελας που δεν θέλει να κουνήσει το χεράκι της να κάνει τίποτα αλλά θέλει κιόλας να κάνει κουμάντο κ να περνάει το δικό της....επειδη έχω ακριβώς ίδια περίπτωση θα σε συμβούλευα να πάρεις τις αποστάσεις σου ότι δεν σου αρέσει μιλά και πες το χωρίς να να μαλώσεις γιατι ο αντρας σου δεν έχει καταλάβει ακόμα τι μάνα έχει κ αν δημιουργήσεις εντάσεις θα έρθεις σε αντιπαράθεση κ μαζί του ας την να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο κ να πέσει μόνη της στα μάτια του...θα έρθει η ώρα που θα καταλάβει κ μόνος του τι είναι κ θα πάρει κ αυτός τις αποστάσεις του...και μην περιμένεις να έχεις βοήθεια από αυτήν την γυναίκα σε τίποτα ούτε εγγόνια θα κρατήσει ούτε τιποτα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ..νομίζω ότι έχεις καταλάβει καλά την περίπτωση ...ενδεχομένως και να κρατάει τα εγγόνια δείχνοντας καλή θέληση αλλά από πίσω ένας θεός ξέρει τι θα λέει ..μακάρι να βρεθούν ευκαιρίες ώστε να φανεί ..βέβαια πάντα ότι είναι να κοπανησει το ξεστομίζει όταν λείπει ο σύντροφός μου άντε μετά εγώ να κάθομαι να εξηγώ γιατί έγινα χάλια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Giwta27 την έχω καταλάβει κ την έχω ζήσει ακριβώς όπως εσύ...δεν αλλάζουν αυτή οι άνθρωποι όπως επίσης δεν τους σταματάει τίποτα...η αδιαφορία σου είναι η λύση ...εννοειται πως θα σας δώσει πολλές ευκαιρίες...μην περιμένεις τίποτα γιατί θα απογοητευτείς κ θα στεναχωρηθείς κ άλλο!


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Giwta27 την έχω καταλάβει κ την έχω ζήσει ακριβώς όπως εσύ...δεν αλλάζουν αυτή οι άνθρωποι όπως επίσης δεν τους σταματάει τίποτα...η αδιαφορία σου είναι η λύση ...εννοειται πως θα σας δώσει πολλές ευκαιρίες...μην περιμένεις τίποτα γιατί θα απογοητευτείς κ θα στεναχωρηθείς κ άλλο!

Δε θέλω να φέρω τον άντρα μου σε αντιπαράθεση μαζί της είναι κρίμα ..δεν αντλώ ικανοποίηση από αυτό ..ωστόσο δε βλέπει καθαρά το τι κάνει...και τρελαίνομαι δε θέλω να βγαίνω κακιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...