Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

Μανούλες Νοεμβρίου 2022


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσια μου να σας πω κι εγώ τι κατάσταση βιώνουμε! Το μωρό γεννήθηκε Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα! Τρίτη μεσημέρι πηραμε εξιτήριο γιατί ημουν σε πολυ καλή κατάσταση εγώ αλλά και το μωρό δεν έκανε ούτε υπογλυκαιμία ούτε και ίκτερο! Δεν το ζήτησα εγώ να φύγουμε απλώς η γιατρός μου άφησε οδηγία ότι από αυτήν είμαι ελευθερη να φύγω όποτε θέλω! Ήρθε και η παιδίατρος και μας είπε μπορείτε να φύγετε γιατί το μωρό έχει καλές μετρήσεις και δεν έχει χασει καθολου βάρος! Βαρος γέννησης 3040 και βαρος εξόδου 3040! Παραξενευτηκα γιατί ακόμα πρωτόγαλα είχα και το μωρό ειχε κανει και 7 φορες κακά αλλά υπέθεσα οτι μαλλον έχω καλη παραγωγη! Οπότε και με ένα δίχρονο στο σπίτι είπα γιατί όχι ας βγούμε! Απλώς μας είπαν να έχουμε το νου μας για ίκτερο και να παμε να μετρήσουμε χολερυθρίνη σε μια με δυο μερες! 

Εγώ αν και θήλασα το πρώτο παιδάκι μου 21 μήνες αντιμετώπισα πολλες δυσκολίες που δεν ήθελα να τις εχω και στο δευτερο! Έτσι πηρα τηλέφωνο και κανονισα να ερθει συμβουλος θηλασμού στο σπίτι λίγες ώρες μετα το εξιτήριο! Στο τέλος της επίσκεψης ζυγισαμε το μωρο! Και το βρισκουμε 2730! Σοκ εγώ! Παίρνω τον παιδίατρο του το λέω και μου λεει πως του ακούγεται πιο λογικό απο το να μην έχασε καθολου! Και με καθησύχασε οτι ειναι φυσιολογικό απλως να το βοηθήσω με 30 ml συμπλήρωμα γιατί του ειπα οτι δεν κατουρούσε πολλές φορές! Σήμερα που ειδε τη μπεμπα συνειδητοποιησαμε οτι και το υψος ηταν λαθος αντι για 50 ειναι 48!! Ειλικρινά ποση ανευθυνότητα! Αν δεν ηταν σχεδόν σαν διδυμα με το πρωτο μου παιδι ως νεογέννητα θα ελεγα πως μας εδωσαν αλλο μωρό! Τραγικοί! Δεν εχω ιδεα πως εγιναν τετοια λαθη κοιμονταν ορθιοι;; 

Τέλος παντων ανεβηκε η χολερυθρινη 11.4 σημερα απο 5.9 οπότε συνεχίζω με ξενο ως συμπλήρωμα! Εν τω μεταξυ εχει κατέβει κανονικα το γαλα και έχω και πολλη καλη παραγωγη σε σημείο που μπορει να πιει ισα με 10 ml συμπλήρωμα μονο! Θα δουμε πως θα παει! Το μόνο που με απασχολει ειναι να ανακτησει το βαρος της, να κατουραει και να ειναι υγιής! Αργότερα θα το γυρισω σε αποκλειστικό! 

 

Καλά τραγικό που δεν έκαναν σωστά τις μετρήσεις. Ξένο με τι τρόπο δίνεις; Γιατί εγώ δίνω με μπιμπερό και φοβάμαι για σύγχυση θηκών. Πήρα της medela το μπιμπερό αλλά δεν το καταφέρνει να πιει γάλα από αυτό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 6,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Κορίτσια εγώ έχω στεναχωρηθεί πολύ. Μας πήρε η μπάλα με το ξένο που δωσαμε. Και βλέπω ότι σταματημό δεν έχει. Πήγαμε παιδίατρο χθες και είχε πάρει βάρος. Πάνες βρέχει αρκετές. Και μας έβγαλε ένα προγραμμα πως θα τον ταΐζω. Να δίνω κάθε φορά στήθος και μετά ξένο. Και να τον ταΐζω στις 3 ώρες περίπου όταν κλάψει. Και όχι όταν ψάχνει για στήθος. Θεωρώ ότι έτσι θα μου κοπεί το γαλα. Αυτός ισχυρίζεται ότι έτσι θα μου αυξηθεί κ σιγά σιγά θα μειωθεί το ξένο. Δεν ξέρω τι να κάνω. 

σε πάει κατευθείαν για απογαλακτισμό... ο θηλασμός δεν γίνεται με ωράριο ούτε όταν θα κλαίει το μωρό. Γίνεται με τα πρώτα σημάδια αναζήτησης στήθους. Δηλαδή όταν είναι ανήσυχο. ανοίγει το στόμα και ψάχνει με το κεφάλι του

19 ώρες πρίν, Melie είπε:

Αχ αυτές οι διαφορές ανάμεσα στους παιδιάτρους και τις μαίες... Πρόγραμμα λέει ο ενας, συνέχεια στο στήθος λέει ο άλλος...

Είναι γιατί βλέπουν το θέμα από διαφορετική σκοπιά. Ο παιδίατρος θέλει το καλό του μωρού, κι όσο να ναι από βιολογικής απόψεως, είναι καλύτερο για το στομάχι του να τρώει πιο αραιά και τακτικά, πάρα να είναι όλη μέρα κολλημένο σε ένα στήθος, μην τρώγοντας καθόλου πολλές φορές, απλά ικανοποιώντας μόνο τη συναισθηματική του ανάγκη.

Η μαία, από την άλλη, βάζει πάνω από όλα το θηλασμό, το συναισθηματικό και το δεσμό μητέρας παιδιού, πάρα το οργανικό κομμάτι.

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Στη θέση σου θα μιλούσα και με ένα σύμβουλο θηλασμού και θα προσπαθούσα να βρω τη Χρυσή τομή, με βάση το δικό μου μωρό και το δικό μου στήθος.

Καλή επιτυχία και μην απογοητεύεσαι.

Αυτό που λες είναι λάθος. Οι παιδίατροι που μιλάνε για πρόγραμμα είναι της παλιάς σχολής και συνδέεται με το ξένο γάλα και την υποχρέωση της μητέρας να επανέλθει γρήγορα στον εργασιακό της χώρο, καθώς πλέον το μωρό της δεν θα την χρειάζεται. Το ξένο γάλα και όλες αυτές οι θεωρίες πότε νομίζετε ανακαλύφθηκαν; Τις τελευταίες δεκαετίες που οι γυναίκες βγήκαν ενεργά στην εργασία αλλά ταυτόχρονα όταν γεννούσαν είχαν ανάγκη να παραμείνουν στο σπίτι και στο μωρό τους για κάποιους μήνες. Και αυτό το καπιταλιστικό σύστημα δεν μπορεί να το δεχθεί. Δική μας κοινωνική κατασκευή είναι και όχι βιολογική.

Το μητρικό γάλα είναι εύπεπτο και μάλιστα η κάθε μητέρα φτιάχνει γάλα ακριβώς για τις ανάγκες του δικού της παιδιού.  Αντίθετα, το ξένο γάλα είναι φτιαγμένο για μοσχαράκια τα οποία έχουν άλλες διατροφικές ανάγκες και είναι δύσπεπτο για το ανώριμο στομάχι των ανθρώπινων μωρών. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή με το ξένο γάλα γιατί δεν χορταίνει απλά τα μωρά αλλά τα βαραίνει, κυριολεκτικά. Αυτή είναι η μία εξήγηση γιατί το μωρό πεινάει πιο συχνά με το μητρικό γάλα.

Μια άλλη εξήγηση του γιατί θέλει να είναι συνεχώς στο στήθος της μητέρας είναι το λεγάμενο 4ο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Δεν γίνεται από εκεί που το μωρό ήταν σε ένα σκοτεινό και ήσυχο περιβάλλον ακούγοντας μόνο τα όργανα της μητέρας του να προσαρμοστεί στον τόσο θορυβώδη και φωτεινό κόσμο. Η μετάβαση πρέπει να γίνει σταδιακά. Μητέρα και μωρό έχουν άμεση ανάγκη ο ένας τον άλλο.

Η αλήθεια δεν είναι κάπου στη μέση. Η αλήθεια είναι ξεκάθαρα ο θηλασμός χωρίς ωράρια. Είναι άλλο κάποια μητέρα συνειδητά να αποφασίσει ότι δεν θέλει να θηλάσει για τους δικούς της λόγους (που δεν χρειάζεται και να τους πει) και είναι άλλο να ψάχνουμε να βρούμε κάποια αλήθεια στο ξένο γάλα. Φιλικά τα λέω όλα αυτά και όχι επικριτικά, για να βοηθήσω να ξεδιαλύνουν τα πράγματα στο μυαλό μας

5 ώρες πρίν, nairobi είπε:

Κορίτσια μου να σας πω κι εγώ τι κατάσταση βιώνουμε! Το μωρό γεννήθηκε Κυριακή βράδυ προς Δευτέρα! Τρίτη μεσημέρι πηραμε εξιτήριο γιατί ημουν σε πολυ καλή κατάσταση εγώ αλλά και το μωρό δεν έκανε ούτε υπογλυκαιμία ούτε και ίκτερο! Δεν το ζήτησα εγώ να φύγουμε απλώς η γιατρός μου άφησε οδηγία ότι από αυτήν είμαι ελευθερη να φύγω όποτε θέλω! Ήρθε και η παιδίατρος και μας είπε μπορείτε να φύγετε γιατί το μωρό έχει καλές μετρήσεις και δεν έχει χασει καθολου βάρος! Βαρος γέννησης 3040 και βαρος εξόδου 3040! Παραξενευτηκα γιατί ακόμα πρωτόγαλα είχα και το μωρό ειχε κανει και 7 φορες κακά αλλά υπέθεσα οτι μαλλον έχω καλη παραγωγη! Οπότε και με ένα δίχρονο στο σπίτι είπα γιατί όχι ας βγούμε! Απλώς μας είπαν να έχουμε το νου μας για ίκτερο και να παμε να μετρήσουμε χολερυθρίνη σε μια με δυο μερες! 

Εγώ αν και θήλασα το πρώτο παιδάκι μου 21 μήνες αντιμετώπισα πολλες δυσκολίες που δεν ήθελα να τις εχω και στο δευτερο! Έτσι πηρα τηλέφωνο και κανονισα να ερθει συμβουλος θηλασμού στο σπίτι λίγες ώρες μετα το εξιτήριο! Στο τέλος της επίσκεψης ζυγισαμε το μωρο! Και το βρισκουμε 2730! Σοκ εγώ! Παίρνω τον παιδίατρο του το λέω και μου λεει πως του ακούγεται πιο λογικό απο το να μην έχασε καθολου! Και με καθησύχασε οτι ειναι φυσιολογικό απλως να το βοηθήσω με 30 ml συμπλήρωμα γιατί του ειπα οτι δεν κατουρούσε πολλές φορές! Σήμερα που ειδε τη μπεμπα συνειδητοποιησαμε οτι και το υψος ηταν λαθος αντι για 50 ειναι 48!! Ειλικρινά ποση ανευθυνότητα! Αν δεν ηταν σχεδόν σαν διδυμα με το πρωτο μου παιδι ως νεογέννητα θα ελεγα πως μας εδωσαν αλλο μωρό! Τραγικοί! Δεν εχω ιδεα πως εγιναν τετοια λαθη κοιμονταν ορθιοι;; 

Τέλος παντων ανεβηκε η χολερυθρινη 11.4 σημερα απο 5.9 οπότε συνεχίζω με ξενο ως συμπλήρωμα! Εν τω μεταξυ εχει κατέβει κανονικα το γαλα και έχω και πολλη καλη παραγωγη σε σημείο που μπορει να πιει ισα με 10 ml συμπλήρωμα μονο! Θα δουμε πως θα παει! Το μόνο που με απασχολει ειναι να ανακτησει το βαρος της, να κατουραει και να ειναι υγιής! Αργότερα θα το γυρισω σε αποκλειστικό! 

 

Μα αν είναι δυνατόν, χαλασμένη ζυγαριά είχαν;;; Πως γίνονται τέτοια λάθη; Επικοινώνησες μαζί σου; Σου το αιτιολόγησαν; Θα μου πεις τώρα ό,τι έγινε, έγινε. Σημασία έχει να βρείτε τώρα τους ρυθμούς σας και να ανακτήσει σύντομα το βάρος γέννησης

@Rina_87 να μην αγχώνεσαι. Ενημερώσου σωστά και εφόσον έχεις την θέληση, όλα καλά θα πάνε! Είναι πολύ μικρό το μωρό και όλα διορθώνονται. Στο πρώτο μου παιδί από λάθος κατεύθυνση στην κλινική, ξεκινήσαμε με ξένο και έβγαζα και εγώ με θήλαστρο. Σταδιακά έκοψα τελείως το ξένο και έδινα το δικό μου με μπουκάλι. Μας πήρε 30 μέρες μέχρι να βρω μαία να με βοηθήσει με τον θηλασμό. Από την 31η μέρα και έπειτα καταφέραμε να θηλάσουμε και σταδιακά κατακτήσαμε αποκλειστικό θηλασμό που διήρκησε 6,5 χρόνια! Θέληση να υπάρχει και όλα μπορούν να γίνουν! Καλή επιτυχία και μην φοβάσαι!

  • Μου αρέσει 4

SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Rina_87 είπε:

Καλά τραγικό που δεν έκαναν σωστά τις μετρήσεις. Ξένο με τι τρόπο δίνεις; Γιατί εγώ δίνω με μπιμπερό και φοβάμαι για σύγχυση θηκών. Πήρα της medela το μπιμπερό αλλά δεν το καταφέρνει να πιει γάλα από αυτό. 

Εγώ πάντως που μέχρι τώρα δίνω συμπληρώμα και θηλάζω κιόλας καμία σύγχιση δεν έπαθε. Το Medela μου είπαν πως είναι αρκετά δύσκολο και καλύτερα να πάρω τα dr brown. Οπότε πίνει Μ αυτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Και στη συμβουλο θηλασμού που πήγα αυτά μου είπε είναι οκ.  Είναι όντως πολύ μικρά ακόμη. Μήν ανησυχείς. Αν το θέλεις μια χαρά θα το βρείτε. Εγώ την συμβουλεύτηκα αλλά συνεχίζω το συμπληρωμα γιατί νιώθω πιο ασφαλής ότι το μωρό είναι χορτατο. Μόνο με το δικό μου ήταν συνεχώς ανήσυχο. Στο μέλλον θα φανεί...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ πάντως που μέχρι τώρα δίνω συμπληρώμα και θηλάζω κιόλας καμία σύγχιση δεν έπαθε. Το Medela μου είπαν πως είναι αρκετά δύσκολο και καλύτερα να πάρω τα dr brown. Οπότε πίνει Μ αυτά χωρίς κανένα πρόβλημα. Και στη συμβουλο θηλασμού που πήγα αυτά μου είπε είναι οκ.  Είναι όντως πολύ μικρά ακόμη. Μήν ανησυχείς. Αν το θέλεις μια χαρά θα το βρείτε. Εγώ την συμβουλεύτηκα αλλά συνεχίζω το συμπληρωμα γιατί νιώθω πιο ασφαλής ότι το μωρό είναι χορτατο. Μόνο με το δικό μου ήταν συνεχώς ανήσυχο. Στο μέλλον θα φανεί...

Με έκανες και αναπτέρωσα λιγάκι γιατί με dr Brown δίνω το γαλα. Αλλά ο κακομοίρης προσπαθεί να το πιπιλίσει και μετά από λίγο καταλαβαίνει ότι δεν είναι το στήθος μου και το ρουφάει. 
κορίτσια ευχαριστώ παρά πολύ για τις συμβουλές μου έχετε δώσει πολύ θάρρος. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Hope.2019 είπε:

Δηλαδή κορίτσι μου δεν στο πήραν καθόλου το μωρό στη μενν επειδή είδαν οι παιδίατροι ότι ήταν καλά οργανικά; Στο Ρέα; Εμείς το βγάζουμε στον υπέρηχο 2660 μακάρι να είναι τόσο  Μακάρι να γίνει το ίδιο και σε μένα! Έχω φόβο μην γίνει το ίδιο με το πρώτο παιδάκι μου..  

Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Θεσσαλονικη γέννησα. Το βγάζαμε στον υπέρηχο 2 κιλά κ κάτι αλλά τελικά γεννήθηκε 2300 ευτυχώς! Και όχι, δεν το πήραν, ήταν όλα καλά και δε μπορούσα να το πιστέψω, σκέψου ακόμη αγχώνομαι που είμαστε σπίτι ! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα, να πάνε όλα τέλεια !

18 ώρες πρίν, Laky είπε:

Γιατί τόσο άγχος αν θα πιεί και ξένο γάλα το μωρό αν το βλέπετε ήρεμο; Κι εγώ να σου πω την αλήθεια δε πιστεύω ότι χορταινει μόνο με το δικό μου και δίνω και συμπληρώμα. Αλλά δε το θεωρώ και κακό. 

Ε, μα πες τα επιτέλους! Λες και δεν έχουμε θέματα ν αγχωνομαστε,  να μας ανησυχεί και το ξενό γάλα τώρα ενώ το δέχεται καλά το μωρό... Φυσικά και οποία μπορεί να θηλάσει ας θηλάσει, φυσικά και είναι η φύση μας και είναι  καλύτερο για το μωρό αλλά όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες πρώτον και δεύτερον ας μη φτάνουμε στο άλλο άκρο γιατί θα πω ότι ούτε το να θηλάζεις ενα μεγάλο παιδί πλέον είναι λογικό! Η καθεμία ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το παιδί της και για την ίδια και ας μη γεμίζουμε τύψεις η μια την άλλη θέλοντας ή και μη. Προσωπικά όταν έχω περάσει 2 μήνες τους τελευταίους της εγκυμοσύνης  με άγχος γιατί δε μεγαλώνει το μωρό και όταν γεννήθηκε μια σταλιά με άγχος να παίρνει βάρος και να μη χάσει γραμμάριο γιατί ήταν μικρή,  να μην έχουμε θέματα, φυσικά και θα δώσω για αρχή και ξένο! Και μια χαρά συνέχισα με το δικό μου μόλις κατέβηκε αρκετό γάλα, με το θήλαστρο όμως για να ελέγχω ποσότητες γιατί έτσι πρέπει για το μωρό μου! Και αν δε πιάσει μετά στήθος ή μου μειωθεί ή κοπεί το γάλα τι να κάνουμε,  δε πειράζει!! Αφού τώρα έτσι πρέπει να γίνει! Στο κάτω κάτω το πρωτόγαλα και το γάλα μου τις πρώτες 40 ημέρες με τα πολλά αντισώματα θα το πάρει. Και προφανώς και θέλω μετά από 2,3 μήνες να γυρίσω στη δουλειά κι αυτό δε με κάνει λιγότερο καλή μάνα! Φτάνει με τις υπερβολές και τις υποδείξεις από όλους! Αυτά θα πω φιλικά και θα σωπάσω για να μη παρεξηγηθούμε. Τα είπα και ησύχασα!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, MeliD είπε:

Θεσσαλονικη γέννησα. Το βγάζαμε στον υπέρηχο 2 κιλά κ κάτι αλλά τελικά γεννήθηκε 2300 ευτυχώς! Και όχι, δεν το πήραν, ήταν όλα καλά και δε μπορούσα να το πιστέψω, σκέψου ακόμη αγχώνομαι που είμαστε σπίτι ! Το ίδιο εύχομαι και σε σένα, να πάνε όλα τέλεια !

Ε, μα πες τα επιτέλους! Λες και δεν έχουμε θέματα ν αγχωνομαστε,  να μας ανησυχεί και το ξενό γάλα τώρα ενώ το δέχεται καλά το μωρό... Φυσικά και οποία μπορεί να θηλάσει ας θηλάσει, φυσικά και είναι η φύση μας και είναι  καλύτερο για το μωρό αλλά όλες οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες πρώτον και δεύτερον ας μη φτάνουμε στο άλλο άκρο γιατί θα πω ότι ούτε το να θηλάζεις ενα μεγάλο παιδί πλέον είναι λογικό! Η καθεμία ας κάνει ότι νομίζει καλύτερο για το παιδί της και για την ίδια και ας μη γεμίζουμε τύψεις η μια την άλλη θέλοντας ή και μη. Προσωπικά όταν έχω περάσει 2 μήνες τους τελευταίους της εγκυμοσύνης  με άγχος γιατί δε μεγαλώνει το μωρό και όταν γεννήθηκε μια σταλιά με άγχος να παίρνει βάρος και να μη χάσει γραμμάριο γιατί ήταν μικρή,  να μην έχουμε θέματα, φυσικά και θα δώσω για αρχή και ξένο! Και μια χαρά συνέχισα με το δικό μου μόλις κατέβηκε αρκετό γάλα, με το θήλαστρο όμως για να ελέγχω ποσότητες γιατί έτσι πρέπει για το μωρό μου! Και αν δε πιάσει μετά στήθος ή μου μειωθεί ή κοπεί το γάλα τι να κάνουμε,  δε πειράζει!! Αφού τώρα έτσι πρέπει να γίνει! Στο κάτω κάτω το πρωτόγαλα και το γάλα μου τις πρώτες 40 ημέρες με τα πολλά αντισώματα θα το πάρει. Και προφανώς και θέλω μετά από 2,3 μήνες να γυρίσω στη δουλειά κι αυτό δε με κάνει λιγότερο καλή μάνα! Φτάνει με τις υπερβολές και τις υποδείξεις από όλους! Αυτά θα πω φιλικά και θα σωπάσω για να μη παρεξηγηθούμε. Τα είπα και ησύχασα!

Δε νομίζω πάντως ότι κάποια έκανα υπόδειξη... Η καθεμιά τη γνώμη της λέει. Εκτός και αν εννοείς, γενικότερα το τι ακούγεται


SJqRp2.pngPvhnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, να σας ζήσουν τα μωρακια σας και καλή ανατροφή. Εγώ έχω γίνει μανούλα Αυγούστου μετά από πολλές δυσκολίες και σκέφτηκα να σας γράψω τη δική μου εμπειρία σχετικά με το γάλα που δίνω απλά και μόνο για να διαβάσετε και μια άλλη άποψη. Η μπέμπα μας γεννήθηκε 2700 κ βγήκαμε 2500 από το μαιευτήριο, είχα γάλα αλλά και η μικρή είχε ίκτερο και πριν βγούμε συμφωνήσαμε να δίνουμε ξένο. Πήγαν όλα καλά, παρότι ειχα αρκετη στενοχώρια δικη μου και πρήξιμο από τριτους. Γιατί η μαία με συμβούλευσε και αντλούσα για να μη χαθεί ο θηλασμός, επειδή η μικρή δεν έχει κουράγιο να πιάσει το στήθος. Την έβαζα και δεν τα κατάφερνε. Στις 20 μέρες που δυνάμωσε άρχισε να πιάνει μια χαρά και να θηλάζει. Κάνει μικτή διατροφή, πλέον αντλώ όταν γεμίζει αρκετά το στήθος, η μπέμπα πίνει κανονικά από μπουκάλι και δεν έχει προβλημα να θηλάσει κιόλας, κάποιες φορές χορταινει από στηθος κάποιες όχι. Σημασια έχει εσείς να είστε καλά για να είναι και τα μωράκια σας. Να πίνουν γαλατάκι και να δυναμώνουν.

  • Μου αρέσει 6

T4Rzp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς κορίτσια. Ευτυχώς τα παιδάκια μας είναι γερά και όλα τα υπόλοιπα έχουν πολύ μικρή σημασία. Σιγά μη στενοχωρηθω για το αν θα πιεί συμοληρωμα. Είναι το τελευταίο που Μ απασχολεί. Να είμαστε γερές κι εμείς κι αυτά και δεν έχει τόση σημασία αν θα κάνουμε αποκλειστικο θηλασμό. Σημασία έχει να είμαστε ήρεμες κι εμείς κι αυτά. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!όσες δίνετε ξένο ποια μπιμπερο χρησιμοποιείτε; σήμερα δοκίμασα ένα καινούργιο κ το κατέβασε πολύ γρήγορα το γάλα κ αγχώθηκα μήπως δεν κάνει να το πίνει ωστόσο γρήγορα,;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marianthi27 είπε:

Δε νομίζω πάντως ότι κάποια έκανα υπόδειξη... Η καθεμιά τη γνώμη της λέει. Εκτός και αν εννοείς, γενικότερα το τι ακούγεται

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Και πριν θεωρηθεί ότι πήρα το θέμα επί προσωπικού, το δίλημμα "θηλασμός ή σκόνη" δε με αφορά. Τον μεγάλο μου τον θήλασα επί 2 χρόνια και 9 μήνες και τον μικρό τώρα πάλι αποκλειστικά. Άρα, δεν έχω την ανάγκη να δικαιολογηθώ για τίποτα (άσχετα που κανένας άνθρωπος δεν πρέπει να δικαιολογείται για τις συνειδητές επιλογές του, από τη στιγμή που δε βλάπτει, ούτως ή άλλως).

Η αλήθεια ΔΕΝ είναι ο θηλασμός χωρίς ωράρια. Εμένα αυτό το καθεστώς μου εξασφάλισε ένα μωρό που επί ένα χρόνο έκλαιγε ολημερίς και ολονυχτίς, ήταν δυστυχισμένο, ήταν πίσω στις καμπύλες και κανένας δε μπορούσε να μου πει τι έχει. Ούτε παιδίατροι, ούτε μαίες, ούτε παοδογαστρεντερολογοι, ούτε αναπτυξιολογοι, ούτε ψυχολόγοι, ούτε κανείς δε μου έλυσε το πρόβλημα. Κανείς. Οργανικά όλα καλά, γάλα είχα, αλλά τις 356 μέρες*24 ώρες κλάμα και ένα μωρό κολλημένο πάνω στο στήθος μου συνέχεια, μόνη μου το πέρασα, ενώ οι ειδικοί ενιπταν τας χείρας τους.

Ακόμα δεν ξέρω τι φταίει. Δεν εγκατέλειψα. Και τι πέτυχα; Οχτώ χρόνια μετά, θα τα έδινα όλα για μια ήσυχη μέρα του μωρού μου. Τίποτα άλλο δε θα είχε σημασία για μένα.

Οπότε, όλα είναι σχετικά. Πάντως όταν ακούω το "θηλασμός χωρίς ωράρια" μου σηκώνεται η τρίχα.

Τέλος, η διάκριση παλιά παιδιατρική/ νέα παιδιατρική δεν υφίσταται. Έχω κάνει παιδιατρική και ξέρω. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 41 λεπτά , Matina87 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!όσες δίνετε ξένο ποια μπιμπερο χρησιμοποιείτε; σήμερα δοκίμασα ένα καινούργιο κ το κατέβασε πολύ γρήγορα το γάλα κ αγχώθηκα μήπως δεν κάνει να το πίνει ωστόσο γρήγορα,;

Εγώ δίνω Dr Brown's. Επίσης κορίτσια είτε δίνετε αντλημενο είτε ξένο, πόσα ,ml δίνετε; Μέρα το στήθος και 60 να του κάνω θα τα πιεί. Προσπαθώ να του κάνω 30 ώστε να τρώει κυρίως απ' το στήθος. Αλλά νομίζω πως δε χορταινει και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Laky είπε:

Εγώ δίνω Dr Brown's. Επίσης κορίτσια είτε δίνετε αντλημενο είτε ξένο, πόσα ,ml δίνετε; Μέρα το στήθος και 60 να του κάνω θα τα πιεί. Προσπαθώ να του κάνω 30 ώστε να τρώει κυρίως απ' το στήθος. Αλλά νομίζω πως δε χορταινει και πάλι.

Εγώ του δίνω πρώτα από το στήθος και μετά του δίνω μπουκάλι. Κάνω 60ml και συνήθως δεν τα πίνει όλα. 40-50 πίνει. Αλλά μερικές φορές μπορεί να πιει και τα 60. Δεν θέλω να τον μπουκώνω πολύ γιατί μετά περνάνε οι 4 ώρες και δεν ξυπνάει με τπτ. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Rina_87 είπε:

Εγώ του δίνω πρώτα από το στήθος και μετά του δίνω μπουκάλι. Κάνω 60ml και συνήθως δεν τα πίνει όλα. 40-50 πίνει. Αλλά μερικές φορές μπορεί να πιει και τα 60. Δεν θέλω να τον μπουκώνω πολύ γιατί μετά περνάνε οι 4 ώρες και δεν ξυπνάει με τπτ. 

Κάθε φορά δηλαδή του δίνεις συμοληρωμα; 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Rina_87 είπε:

Όχι δεν είναι. Λες να βρω πιστοποιημένη; 
Πιπίλα δεν βάζω. Και κάτι μου λέει θα τις πετάξω μην μπει κανείς σε πειρασμό. 
Εμείς τον πήραμε τηλ να του πούμε πως πάει το παιδί και τον ρωτήσαμε πως θα γίνει σταδιακά να κοπεί το ξένο. Και μας είπε αυτό που τον ενδιαφέρει είναι να πάρει βάρος το παιδί.  

@Rina_87 ο μη πιστοποιημένος συμβουλος ισως να σου δωσει λανθασμενες συμβουλες. Ο πιστοποιημένος οχι! Αν πιστευεις οτι το εχεις αναγκη και δεν το καταφερνεις μονη σου, ψαξε την λιστα που κυκλοφορει με τα ονοματα που εχουν περασει την εγκριση.Χωρις αγχος! Απλα δως του χρονο!

@nairobi το μόνο που μπορω να σκεφτω ειναι η απόκλιση που υπαρχει απο ζυγαρια σε ζυγαρια, αλλα και παλι αυτη ειναι πολυ μεγαλη διαφορά που βγαζετε. Θα μπορουσες να το διασταυρωσεις με μια τριτη ζυγαρια  (γιατρου) και μετα να ενημερωσεις αυτους που εχουν την μεγαλυτερη αποκλιση, ετσι ωστε να αποφευχθουν λαθη και σε επομενα μωρακια. Μπορεις να το τεσταρεις και στην ζυγαρια του σπιτιου σου. Ανεβα πρωτα μονη σου κι επειτα παρε κ το μωρο μαζι κ ανεβειτε αγκαλια για να βγαλεις την διαφορα. ΔΕΝ προτεινω αυτον τον τροπο ως εμπιστο, μπορεις να το κανεις ομως μεχρι το επομενο ραντεβου σου στον γιατρο, για να δεις κατα προσεγγιση που κλινει πιο κοντα στα δυο νουμερα που σου δινουν.

Επισης, να πω εδω πως λυπαμαι που "μπαρουτιασε" η σελιδα γιατι πιστευω δεν υπαρχει καθολου η διαθεση για υποδειξεις. Ισα ισα προσπαθουμε να ανταλλαξουμε αποψεις και ειναι απολυτα λογικο να μην συμφωνουμε ολες. Δεν χρειαζεται αλλωστε.

Επισης, οι προτασεις που καναμε και οι απαντησεις που δωσαμε περι αποκλειστικού θηλασμού, εγιναν ταγκαρισμένα απ ευθειας στις κοπελες που ρωτησαν κατι πολυ συγκεκριμενο και πήραν απάντηση για επίσης κατι πολυ συγκεκριμένο.

Κανείς δεν υπονόησε οτι μονο ο θηλασμος ειναι σωστος και η σκονη οχι! Αλοιμονο αν κουναγαμε το δαχτυλο στις αποφασεις της καθε οικογενειας. Προσωπικα δεν με ενδιαφερει αλλα ουτε και με αφορα! Ουτε και υπαρχει μαμαδόμετρο. Καλα κανετε σε οτι κι αν αποφασισετε. Ξαναλεω, απευθυνόμαστε και απανταμε σε συγκεκριμενες ερωτησεις λογω προσωπικης εμπειριας και δεν βγαινουμε ετσι ξεκαρφωτα να αγορευσουμε! Τι να τον κανεις τον αποκλειστικο θηλασμο αν η μανα ξυπναει και κοιμαται με ενα αγχος και γινεται κουρελι σωνει και ντε να δωσει στηθος; Δεν προκειται να λειτουργησει καλα για κανεναν! Να χαιρομαστε τα μικρα μας και τα καμαρωνουμε και αντε να γεννησουμε κι εμεις που μειναμε επιτελους ε; :-P

  • Μου αρέσει 6

dJaep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!! Σας διαβάζω αυτές τις μέρες, δεν είχα χρόνο να γράψω την δική μου εμπειρία μέχρι στιγμής.. ο μικρός γεννήθηκε 2910 κ στις 5 ημέρες που ήρθε η γιατρός σπίτι ήταν 2770. Όλα οκ μέχρι εδώ , το θέμα ήταν πως δεν έβρεχε αρκετές πάνες. Με σύμφωνη γνώμη της παιδιάτρου δώσαμε συμπληρωμα για 1 24ωρο συνδυαστικά με θηλασμό, πήρα τσάι θηλασμού κ θηλαστρο.. κ σχεδόν αμέσως άρχισε να βρέχει πανες. Ίσως να ήταν τυχαίο γεγονός, πιθανότατα δεν είχε κατέβει ακόμα καλά το γάλα.. το θετικό είναι πως την Δευτέρα που πήγαμε στη γιατρό ήταν ήδη 3300.. με αποκλειστικό θηλασμό 11 ημερών.. για μένα σημασία έχει να είναι καλά η μαμά για να είναι καλά κ το μωρό. Είτε θηλάζει αποκλειστικά είτε όχι.. κ το λέω εγώ που την πρώτη φορά θήλαζα 16 μήνες ενώ είχα γυρίσει στη δουλειά ( με βάρδιες απόγευμα - πρωί - νύχτα) κ ήμουν μέσα στο άγχος να θηλάσω τη μικρη ( γτ ούτε μπιμπερο ήθελε ούτε ξένο γάλα).. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...