Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

Καλημέρα Στελινούλα,

Το stepstone.be μου το είπαν βέλγοι απο το πανεπιστήμιο οπου έκανα summer course για τα γαλλικά.

Βεβαια εγώ δουλεια απο κεί δεν βρήκα οπως δεν βρήκα ούτε απο τα δεκάδες γραφεία ευρεσης εργασίας τα οποία επισκεφτηκα και άφησα βιογραφικό. Τι να πώ , καμια φορά αυτά είναι και τυχερά !

Το μοφεου τυχαια το βρήκα εδώ και κάποιους μήνες , ψαχνοντας για μεταναστευση, υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε για αυτό ?

Ναι και εγω Ολλανδία που ήμουν τα γραφεία ευρεσεως είχαν διακοσμητικό χαρακτήρα.....Μόνο την δουλειά τους δεν έκαναν....

Όσο για το mofeu μόνη σου θα ανακαλυψεις πολλά πραγματα καθως μιλάς με "διαφορα" άτομα εκεί....

Μέχρι στιγμής δεν έχεις βγάλει κάποια συμπεράσματα?;)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mamina σ'ευχαριστώ πολύ!!!

Έχουμε ψαχτεί μέσω internet για τη μετανάστευση,αλλά φυσικά έχουμε δρόμο μπροστά μας...Το mofeu.gr δεν το έχω δει...thanks!!

΄Οσο για τη μικρή μου...χθες που την είδε λογοθεραπεύτρια μας σύστησε 6 μήνες λογοθεραπεία για να την βοηθήσουμε.Δεν τίθεται θέμα νοημοσύνης,αντίληψης κλπ,θα μιλήσει και μόνη της,αλλά δύσκολα θα φτάσει το επίπεδο των άλλων παιδιών και υπάρχει ο κίνδυνος για μαθησιακές δυσκολίες αργότερα...Συν την ψυχολογική πίεση που δέχεται τώρα που δεν μπορεί να επικοινωνήσει λεκτικά όπως θέλει(κυρίως στον παιδικό..):(280/μήνα αν δεν μας παραπέμψει το ΙΚΑ (χλωμό,λόγω περικοπών Δημοσίου:evil:).Μετά τα Σουηδικά του άντρα μου,με αυτό βγαίνουμε τελείως εκτός προϋπολογισμού!!!:?Άσε....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου labc81 .

Απλώς ανησυχώ λίγο για την προσαρμογή της σε περίπτωση που καταφέρουμε και φύγουμε την άνοιξη προς Σουηδία.

Θα μπορέσω να την γράψω σε νηπιαγωγείο εκεί και μήπως ξέρεις τι ωράρια έχουν ?

Για να μπορεσεις να γραψεις το παιδι σου στο νηπιαγωγειο πρεπει να εχεις προσωπικο νουμερο.Για να το παρεις πρεπει να εχεις δουλεια ή σπιτι ή κάποιο ποσό στην τραπεζα να δειξεις στο κρατος οτι εχεις μια οικονομικη ανεση..

Τωρα για τα ωραρια...ξερω οτι αν η μαμα δεν δουλευει δικαιουται να παει το παιδι στον παιδικο 15 ωρες ττην εβδομαδα.Αν αρχισεις τα σουηδικα που σου παρεχει το κρατος δινεις το προγραμμα των μαθηματων σου στον παιδικο και σου κρατανε το παιδι αυτες τις ωρες.Επισης για καθε 4 παιδια αντιστοιχει μια νηπιαγωγος που τα προσεχει ακομα και οταν ειναι εξω,,,ειναι διπλα τους ολη την ωρα...στο λεω γιατι το εχω δει,,,

Κι εγω εχω αγχος με το νηπιαγωγειο γιατι το δικο μου παιδι ειναι 22 μηνων αλλα μου λεει η πεθερα μου οτι τα παιδια μαθαινουν κ προσαρμοζονται ευκολα...


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!

τι κάνετε?

elena1984 νομίζω τα μικρά μας είναι ίδια ηλικία...

και η δική μου δεν μιλάει καθαρά ακόμα,ενώ τα λέει όλα...

κι εγώ προβληματίζομαι τι θα κάνει με την γλώσσα,πως θα συνεννοείται στον παιδικό...και τι θα γίνει με τα ελληνικά,δεν θέλω να τα ξεχάσει...

πάντως κι εμείς στην ίδια φάση είμαστε...είναι πολλά πράγματα να γίνουν πριν φύγουμε...και μας καθυστερούν!!

να πουλήσουμε το αυτοκίνητο,να ξεκαθαρίσουμε έπιπλα,να πουλήσουμε μερικά,να αποθηκεύσουμε κάπου τα πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας...και άλλα πολλά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ προβληματίζομαι τι θα κάνει με την γλώσσα,πως θα συνεννοείται στον παιδικό...και τι θα γίνει με τα ελληνικά,δεν θέλω να τα ξεχάσει...

Καλημέρα Κορίτσιααααααααα

Χριστινάκι, εχω ακούσει ότι κάνουμε το εξής: Στο σπίτι εμεις του μιλάμε συνέχεια την Ελληνική γλώσσα και σχολείο μαθαίνει την γλώσσα της χώρας...Έτσι θα κάνουμε και μεις...

Μήπως μωρέ τα παιδάκια 2-3 χρονών μιλάνε κανονικά την γλώσσα τους?? χαχαχα

Μαζί και η κόρη σου θα μάθει να μιλάει...Ασε που σε αυτην την ηλικία έχουν απιστευτη αποροφησιμότητα γεγονότων και δεδομένων όπου θα τα βάζει στο μυαλό της ακουγοντας τα και σιγα σιγα θα σου πετάει λέξεις σπιτι και θα λές: τι μου πε τωρα?

Στα 5 της θα είναι Swedish native speaker και θα έχει ενταχθεί πλήρως στην κοινωνία σας Σουηδάκι και εσυ θα έχεις μάθει ως ενηλικας να μιλάς και να συννενοείσε αρκετα καλα...

Μην ανυσηχεις γιαυτα, εμεις οι μεγάλοι εχουμε το θέμα (χαχαχαχ)


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

μακάρι Στέλλα μου!!τα παιδιά λένε είναι σφουγγάρια!!τσάμπα αγχωνόμαστε!!

πρέπει να μάθω κι εγώ γρήγορα σουηδικά γιατί δεν θα καταλαβαίνω τι θα μου λέει!!

χεχε

θα τα μαθετε...Δεν ακουσες τι είπε η Ευανθία? Ότι μεσα σε 8 μήνες είχε πάρει νομίζω το πτυχίο (αν θυμαμαι καλά)

Είναι να το ΘΕΣ ΠΟΛΥ και να εχεις το μυαλο σου συγκεντρωμενο εκει...

Θα τα καταφερετε, το ξέρω....

By the way....Στο μέλλον θα χρειαστω τις διακοσμητικες γνωσεις σου για το σπιτάκι μου ....Θα με χρεωσεις?:P


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου ήδη έχει μάθει αρκετά από το www.livemocha.com,είναι πολύ καλό!!στα διορθώνουν άλλοι που ξέρουν την γλώσσα.

εγώ τίποτα ακόμα!!χιχι

ότι θες,εδώ είμαι!!! σιγά μην σε χρεώσω κιόλας!!!χαχα

Link to comment
Share on other sites

ο άντρας μου ήδη έχει μάθει αρκετά από το www.livemocha.com,είναι πολύ καλό!!στα διορθώνουν άλλοι που ξέρουν την γλώσσα.

εγώ τίποτα ακόμα!!χιχι

ότι θες,εδώ είμαι!!! σιγά μην σε χρεώσω κιόλας!!!χαχα

ξερεις για πιο σπιτάκι μου λεω ε? Αυτο που θα αποκτησω φυσικα!!!! χεχε


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το κατάλαβα!!!εννοείται!!

εμείς θα μπούμε σε λίστα για αρχή...και θα νοικιάσουμε second hand έτοιμο λογικά...

και μεις σε λιστα θα μπουμε...χοχοχο σε 12 με 18 μηνες περιπου μας κληρωνουν σπιτάκι, οπότε until then , υπομονηηηηηη


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

δεν ήξερα ότι υπάρχει και στην αγγλία λίστα...

εμείς ως φοιτητές βρίσκαμε αμέσως...

δεν πειράζει,θα κάνουμε υπομονή,θα νοικιάσουμε ένα μικρό με χαμηλό ενοίκιο,εμένα με ενδιαφέρει να έχει τουλάχιστον ένα δωμάτιο για την μικρή ,γιατί έχει μάθει μόνη από μωρό...κι εμείς στο σαλόνι!!χλιδή!!!χαχα

Link to comment
Share on other sites

θα τα μαθετε...Δεν ακουσες τι είπε η Ευανθία? Ότι μεσα σε 8 μήνες είχε πάρει νομίζω το πτυχίο (αν θυμαμαι καλά)

Είναι να το ΘΕΣ ΠΟΛΥ και να εχεις το μυαλο σου συγκεντρωμενο εκει...

Θα τα καταφερετε, το ξέρω....

By the way....Στο μέλλον θα χρειαστω τις διακοσμητικες γνωσεις σου για το σπιτάκι μου ....Θα με χρεωσεις?:P

Καλησπερα κοριτσια

Τελειωσα το sfi σε 5 μηνες. Και τωρα συνεχιζω παραπανω. Μην φοβαστε καθολου την γλωσσα. Θελει μονο διαβασμα και να προσπαθεις να κανεις παρεα με σουηδους για να κανεις πρακτικη . Βαλε και την τηλεοραση . Γινεται ενας βομβαρδισμος καθημερινα. Θες δεν θες μαθαινεις. Εκτος αν δεν διαβαζεις και εισαι κλεισμενος στον κοσμο σου τοτε δεν προκειται να μαθεις ποτε. Ειναι ξερετε πολλοι ελληνες που ζουν χρονια στην σουηδια και δεν ξερουν να μιλανε ουτε λεξη. Οσο για τα παιδια δεν το συζητω καθολου, Ο γιος μου αρχισε το σχολειο τον ιανουαριο του 2010. Το καλοκαιρι εκλεισε το σχολειο για καλοκαιρινες διακοπες. Και αρχισε παλι τον αυγουστο. Οχι μονο εχει μαθει να μιλαει και με προφορα καλυτερη απο εμενα αλλα εχει αρχισει να ξεχναει ελληνικες λεξεις. Ειναι 13 χρονων. Κοριτσια δεν το συζητω καθολου τα παιδια οχι μονο δεν εχουν προβλημα αλλα θα παθετε μεγαλη πλακα απο τα σχολεια και την εκπαιδευτικο συστημα γενικοτερα. Εδω το μελλον των παιδιων ειναι κατι παραπανω απο λαμπρο. Δεν σας λεω μεγαλα λογια ετσι ακριβως ειναι.!!!!

Οχι μονο δεν πρεπει να ανησυχειτε για τα νηπιαγωγια σχολεια κλπ αλλα να ειστε χαρουμενες που τα παιδια σας θα μπουν σε ενα τετοιο εκπαιδευτικο συστημα. Εδω βρε κοριτσια εχουν μεχρι και νηπιαγωγειο dagis για σκυλια . Σκεφτειτε πως εχουν τα παιδια.!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλώς την ευανθία!!

τέτοια να ακούμε...

δεν ανησυχώ για το παιδικό,πιο πολύ να μην μπερδευτεί και μπλοκάρει...αλλά κάποια στιγμή θα ξεμπλοκάρει...

κι ένα άλλο που με προβληματίζει είναι ότι μέχρι τώρα από την γέννηση της δεν έχει μείνει με άλλο άνθρωπο ούτε 1 ώρα χωρίς μαμά ή μπαμπά...και ίσως χρειαζόμαστε προσαρμογή...αλλά θα το ξεπεράσει κι αυτό,είναι ανεξάρτητο παιδί!!

είχες κάνει καθόλου σουηδικά πριν ανέβεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...