Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μία Νέα Αρχή... στην Σουηδία;;;


Recommended Posts

Ευανθια!!!ακου να δεις ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα εδω....προσφατα ειπαν στις ειδησεις οτι καποιοι μαθητες ελληνες απο σχολειο των αθηνων λιποθυμουσαν και μετα απο εξεταση ο γιατρος ειπε οτι ειχαν ασιτια..........οι γονεις τους εχουν 8-9 μηνες ανεργοι,,,φαντασου που φτασαμε,,,

ναι εγω απο τοτε που αρχισαν να αμφισβητουν κ τα λεγομενα του αντρα μου που ειναι γεννημενος και μεγαλωμενος στη σουηδια και εχει μολις 4 χρονια στην ελλαδα συν οτι ο πατριος του ειναι δικηγορος,,,ε!λεω οκ δεν ξαναγραφω γιατι δεν εχει νοημα,,ας μιλανε μονοι τους οι κομπλεξικοι στο πατριωτακι...:(...κριμα..

τωρα καταλαβαινω γιατι οι κολλητοι του αντρα μου στη σουηδια ειναι ολοι ξενοι κ κυριως σουηδοι κ μου ελεγε τί συμβαινει στις ελληνικες κοινοτητες οπου ηταν κ προεδρος στη νεολαια κ δεν το πιστευα,,,κριμα...


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 365
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια χαρά,

Το ψάχνουμε πολυ καιρό για βέλγιο και τώρα έχουμε φτάσει πολύ κοντά αλλά θα ξέρουμε σίγουρα σε δύο μήνες...θα ήθελες να μου πεις λίγα πράγματα παραπάνω...εχουμε πάει πολλές φορές έχουμε συγγενείς εκεί και ειναι μια χώρα που νιώθω μια παραπάνω σιγουριά λόγω της οικογένειας που υπάρχει εκεί...

Εσείς πήγατε χωρίς να έχετε βρει κάτι για να ψάξετε εκεί για δουλειά? κι εμείς έχουμε πει ότι αν δεν κάτσει και αυτή η δουλειά που περιμένουμε, να φύγει ο άντρας μου και να πάει εκεί να κοιτάξει μήπως βρει κάτι και μετά να ακολουθήσουμε και εμείς..λέγαμε να πάει να μείνει τουλάχιστον ένα δίμηνο

Καλησπέρα Ζιμαρούλη,

Εμείς πήγαμε χωρίς να ξέρουμε κανέναν στις Βρυξελλες , επιδή εχετε συγγενείς για σας θα είναι διαφορετικά σίγουρα πιο ευκολα. Κακά τα ψέματα πάντα είναι πιο θετικά τα πράγματα όταν ξέρεις κάποιον στον οποίον μπορείς να στηριχτείς έστω για γενικές πληροφορίες. Σε ποια περιοχή λέτε να πάτε ? Βαλλονία μου έλεγαν εκεί ότι δεν είναι και πολύ καλά η οικονομία της και υπαρχει εσωτερική μεταναστευση προς Βρυξέλλες η Φλαμανδικές περιοχές. Καλύτερα παντος σκεφτήκατε να πάει πρώτα ο αντρας σου και μετά να πάτε εσεις. Μιλάτε Φλαμανδικά η Γαλλικά ?


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες ,

Να ρωτήσω 2 πραγματα παρακαλώ , ελληνικό νηπιαγωγείο ξέρετε εάν έχει στο Μαλμε και είχα διαβάσει κάπου για μια ρατσιστική οργάνωση που εδρευει στο Μαλμε , έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ? ( Μη με μουντζώσετε πλιιιιιιιιιιιζ )

Μιαμαμα καταπληκτικές οι ντουλάπες στο μπλόγκ σου, ειδικά η τελευταία !


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευανθια!!!ακου να δεις ποσο τραγικα ειναι τα πραγματα εδω....προσφατα ειπαν στις ειδησεις οτι καποιοι μαθητες ελληνες απο σχολειο των αθηνων λιποθυμουσαν και μετα απο εξεταση ο γιατρος ειπε οτι ειχαν ασιτια..........οι γονεις τους εχουν 8-9 μηνες ανεργοι,,,φαντασου που φτασαμε,,,

ναι εγω απο τοτε που αρχισαν να αμφισβητουν κ τα λεγομενα του αντρα μου που ειναι γεννημενος και μεγαλωμενος στη σουηδια και εχει μολις 4 χρονια στην ελλαδα συν οτι ο πατριος του ειναι δικηγορος,,,ε!λεω οκ δεν ξαναγραφω γιατι δεν εχει νοημα,,ας μιλανε μονοι τους οι κομπλεξικοι στο πατριωτακι...:(...κριμα..

τωρα καταλαβαινω γιατι οι κολλητοι του αντρα μου στη σουηδια ειναι ολοι ξενοι κ κυριως σουηδοι κ μου ελεγε τί συμβαινει στις ελληνικες κοινοτητες οπου ηταν κ προεδρος στη νεολαια κ δεν το πιστευα,,,κριμα...

Αστα βρε Λιλιαν ....και το θεμα ειναι οτι εκφραζονται με μεγαλη κακια . Γιατι ενταξει μπορει να διαφωνεις σε καποια πραγματα αλλα ποτε με τετοιο τροπο.

Αυτο πια με τον αντρα σου ηταν το κερασακι στην τουρτα. Οσο για τις ελληνικες κοινοτητες ειναι το μαυρο τους το χαλι. Εγω με τον αντρα μου πηγαμε στις αρχες και απογοητευτηκαμε με το χαλι τους. Μεθυσμενοι ρεμαλια και κοιτανε πως θα σε απογοητευσουν. Να φανταστεις τοτε εψαχνα για σπιτι και δουλεια και καποιος απο εκει μου ειπε ναι ναι εγω θα σας τακτοποιησω . Αν περιμενα ακομα απο αυτους η θα εμενα στον δρομο η θα ειχα γυρισει πισω. Αλλο να σου λεω και αλλο να το βλεπεις. Πηγαμε και στην ελληνικη εκκλησια εκει να δεις χαλι .....

Θελω να επισημανω κατι αλλο τωρα. Τελευταια διαβαζω και ακουω οτι στην στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι. Η αληθεια ειναι οτι το θεμα με το σπιτι εχει δυσκολεψει. Προσοχη λοιπον σε οσους ετοιμαζονται για στοκχολμη. Αν το ψαξεις πεισματικα νομιζω βρισκεις. Αλλα θελει πολυ ψαξιμο προσωπικο. Μην περιμενετε απο κανεναν. Μονο αν εχετε γνωστους . Εγω οσες φορες εψαχνα για σπιτι και το ελεγα σε οσους ηξερα κανεις ποτε δεν με βοηθησε, κανεις ποτε δεν με πηρε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αστα βρε Λιλιαν ....και το θεμα ειναι οτι εκφραζονται με μεγαλη κακια . Γιατι ενταξει μπορει να διαφωνεις σε καποια πραγματα αλλα ποτε με τετοιο τροπο.

Αυτο πια με τον αντρα σου ηταν το κερασακι στην τουρτα. Οσο για τις ελληνικες κοινοτητες ειναι το μαυρο τους το χαλι. Εγω με τον αντρα μου πηγαμε στις αρχες και απογοητευτηκαμε με το χαλι τους. Μεθυσμενοι ρεμαλια και κοιτανε πως θα σε απογοητευσουν. Να φανταστεις τοτε εψαχνα για σπιτι και δουλεια και καποιος απο εκει μου ειπε ναι ναι εγω θα σας τακτοποιησω . Αν περιμενα ακομα απο αυτους η θα εμενα στον δρομο η θα ειχα γυρισει πισω. Αλλο να σου λεω και αλλο να το βλεπεις. Πηγαμε και στην ελληνικη εκκλησια εκει να δεις χαλι .....

Θελω να επισημανω κατι αλλο τωρα. Τελευταια διαβαζω και ακουω οτι στην στοκχολμη ειναι δυσκολο να βρεις σπιτι. Η αληθεια ειναι οτι το θεμα με το σπιτι εχει δυσκολεψει. Προσοχη λοιπον σε οσους ετοιμαζονται για στοκχολμη. Αν το ψαξεις πεισματικα νομιζω βρισκεις. Αλλα θελει πολυ ψαξιμο προσωπικο. Μην περιμενετε απο κανεναν. Μονο αν εχετε γνωστους . Εγω οσες φορες εψαχνα για σπιτι και το ελεγα σε οσους ηξερα κανεις ποτε δεν με βοηθησε, κανεις ποτε δεν με πηρε τηλεφωνο.

Ευανθία όπως τα λες είναι,,,στο μάλμε η αληθεια ειναι οτι φετος ειδα οτι υπαρχουν σπιτια οχι βεβαια πληθωρα αλλα κ παλι θελει ψαξιμο,,,και οπως τα λες...εδω εμεις εχουμε την οικογενεια του αντρα μου πανω κ λεει η πεθερα μου θα μας βρει σπιτι κ ο κουνιαδος μου αλλα εγω παντα εχω στο νου μου οτι θα προσπαθω για ολα μονη μου με τον αντρα μου,,ετσι ειναι...φλκ


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην περιμενετε απο κανεναν. Μονο αν εχετε γνωστους .

και από αυτους Ευανθία μου πρεπει να κρατάς πισινή....Πόσοι την εχουν πατήσει απο τους ίδιους τους, τους συγγενείς που τους έταζαν φρούδες ελπίδες και όταν πήγαν εκεί, οι πόρτες ήταν κλειστές από το ίδιο τους το "αίμα"......Δράμα:(


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκια,είμαι βιαστική...γέννησε η κουμπάρα μου και πηγαινοέρχομαι κλινική...

καλωσορίζω τα νέα μέλη...και ειδικά την ευανθία που μας έχει βοηθήσει πολύ...καλά έκανες και ήρθες στην παρέα μας...

θα τα ξαναπούμε σύντομα.φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ζιμαρούλη,

Εμείς πήγαμε χωρίς να ξέρουμε κανέναν στις Βρυξελλες , επιδή εχετε συγγενείς για σας θα είναι διαφορετικά σίγουρα πιο ευκολα. Κακά τα ψέματα πάντα είναι πιο θετικά τα πράγματα όταν ξέρεις κάποιον στον οποίον μπορείς να στηριχτείς έστω για γενικές πληροφορίες. Σε ποια περιοχή λέτε να πάτε ? Βαλλονία μου έλεγαν εκεί ότι δεν είναι και πολύ καλά η οικονομία της και υπαρχει εσωτερική μεταναστευση προς Βρυξέλλες η Φλαμανδικές περιοχές. Καλύτερα παντος σκεφτήκατε να πάει πρώτα ο αντρας σου και μετά να πάτε εσεις. Μιλάτε Φλαμανδικά η Γαλλικά ?

Κοίτα οι συγγενείς είναι μόνο για μια ώρα ανάγκης δεν περιμένω τίποτα παραπάνω από αυτούς αλλά και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν και δεν θα είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων ψυχολογικά με ανακουφίζει

Δεν μιλάμε ούτε γαλλικά ούτε φλαμναδικά θα τα μάθουμε μόλις φύγουμε...

Κοιταμε μόνο φλαμανδικές περιοχές και βρυξέλλες είναι πιο δυνατή και σταθερή η οικονομία τους...

Αν δεν μας κάτσει και αυτή η δουλειά από την οποία περιμένουμε απάντηση, σίγουρα θα φύγει ο άντρας μου. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα όταν ανέβηκες είχες πάει στον ΟΑΕΔ τον δικό τους να κοιτάξεις για δουλειές?

Κορίτσια σορυ που καταχραζομαι το θέμα που είναι για την Σουηδία


dOBAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες ,

Να ρωτήσω 2 πραγματα παρακαλώ , ελληνικό νηπιαγωγείο ξέρετε εάν έχει στο Μαλμε και είχα διαβάσει κάπου για μια ρατσιστική οργάνωση που εδρευει στο Μαλμε , έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ? ( Μη με μουντζώσετε πλιιιιιιιιιιιζ )

Μιαμαμα καταπληκτικές οι ντουλάπες στο μπλόγκ σου, ειδικά η τελευταία !

hellooo!Ελληνικο νηπιαγωγειο οπως κ ελληνικο σχολειο δεν εχει στο μάλμε!Αν μαζευτουν 5 ελληνακια εχουν δικαιωμα να ζητησουν απο το σουηδικο σχολειο δασκαλα ελληνικων νομιζω και ο,τι κανονιζει η ελληνικη κοινοτητα που κατα καιρους φερνουν εναν δασκαλο για τα ελληνικα...ρατσιστικη οργανωση που εδρευει στο μάλμε??χιχι!!δεν γνωριζω κατι τετοιο:)παντως μην ανησυχεις,.,,πιο πολυ ρατσιστες ειναι οι ιδιοι οι ελληνες με τους ελληνες εξω!οι ξενοι μια χαρα ειναι!!:)


15Ysp3.png

5autp2.png

YDTvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα!!!:DΤι ωραίο παρεάκι...πολύ χαίρομαι που σας βρήκα!!!Διαβάζω και παίρνω κουράγιο!!!;)

Οπως καταλαβαίνετε, σκέφτομαι κι εγώ σοβαρά τη μετανάστευση στη Σουηδία...Είμαι 27χρ.,παντρεμένη με ένα κοριτσάκι 2χρ.και 8μην.'Εχω τελειώσει το Οικονομικό του Α.Π.Θ. και τα τελευταία 4 χρόνια εργάζομαι στο λογιστήριο μιας εταιρίας.Ο άντρας μου είναι 35χρ.,έχει βγάλει ένα ιδιωτικό ΙΕΚ Λογιστικής άλλα έχει πολύ καλή προϋπηρεσία ως αναλυτής-προγραμματιστής σε Λογιστικά προγράμματα.Τελευταία 5 χρονια εργάζεται μέσα στο λογιστήριο μιας εταιρίας,αποκλειστικά στην παραμετροποίηση-ανάλυση-εξαγωγή αποτελεσμάτων στο πρόγραμμά τους (SAP).Έχουμε δει μειώσεις στο εισόδημά μας, λόγω περικοπών αλλά προς το παρόν είμαστε σχετικά άνετα,δεν μας λείπει κάτι...Κάθε μέρα όμως ζούμε με το άγχος και την αβεβαιότητα...οι τιμές στα προϊόντα και τις υπηρεσίες δεν συμβαδίζουν με τους μισθούς,απεργίες,κράτος πρόνοιας μηδέν (!!!), εξυπηρέτηση και λειτουργία σε όποιον κλάδο αφορά το δημόσιο απαράδεκτη και φυσικά αυξημένη εγκληματικότητα....Και μόνο τη ψυχολογική φθορά να βάλεις.....:(Έχουμε φρικάρει παιδιά!!!!

Φυσικά, αγχώνομαι για την προσαρμογή στη ξένη χώρα, τη γλώσσα, τις εκκρεμότητες που πρέπει να δρομολογήσουμε εδώ πριν φύγουμε...Άλλα πιστέυω πως αξίζει τον κόπο....Τουλάχιστον να παλέψω για ΚΑΤΙ...όχι για το τίποτα της Ελλάδας...:cry:Τόσο όμορφη και ευλογημένη χώρα....την καταστέψανε ολοσχερώς!!!Θυμώνω τόσο πολύ!!!:evil:

Ο άντρας μου είναι πιο μαζεμένος ακόμη,πιο διστακτικός...Βέβαια την Πέμπτη ξεκινάει Σουηδικά και λέω να μάθω κι εγώ ότι μπορώ από τις σημειώσεις του και φυσικά από Internet.Ηδη έχω μάθει κάτι ψιλά!!!;)

Αγχώνομαι επίσης αρκετά για τη μικρή μου..ήδη έχει μια δυσκολία στην έκφραση (δεν λέει όσα πρέπει για την ηλικία της...)Τι θα κανει εκεί με μια εντελώς άγνωστη γλώσσα??Εκεί θα μπορέσει να μπει σε παιδικό για να δουλέψω γρήγορα κι εγώ??Μήπως πρέπει να πάει πρώτα ο άντρας μου?Αλλά μετά πως θα τα βγάλω εδώ μόνη μου με τη μικρή??Και πριν να φύγουμε πως θα κλείσω μόνη τις εκκρεμότητες (σπίτι,αμάξια,έπιπλα,ετοιμασίες)???:|

Sorry για το μεγάλο post!!!:oops::oops::oops:

Εύχομαι καλή τύχη σε όσους θέλουν να κάνουν το μεγάλο βήμα, και χαίρομαι πργματικά για εκείνους που είναι ήδη εκεί και τα έχουν καταφέρει(ευχαριστούμε που μας δίνετε κουράγιο και ελπίδα...)!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σου Ελενα, καλώς ήρθες !

Διάβασε αν θες τα ποστ των κοριτσιών εδώ, διαβασε και στο πατριοτακι,και στο mofeu.eu για να παρεις μια γενικότερη ενημερωση για τη μεταναστευση.

Να σου ζήσει η μικρούλα σου και μην ανησυχείς για την ομιλία της , δεν προοδευουν όλα τα παιδια με την ίδια ταχύτητα, και η δικια μου αργησε σχετικά με τα συνομιλικα της να μιλήσει. Οταν ξεκινάνε να μιλάνε ασταμάτητα παρακαλάς να κάνουν διαλείμματα !

Φιλια σε όλες !


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

hellooo!Ελληνικο νηπιαγωγειο οπως κ ελληνικο σχολειο δεν εχει στο μάλμε!Αν μαζευτουν 5 ελληνακια εχουν δικαιωμα να ζητησουν απο το σουηδικο σχολειο δασκαλα ελληνικων νομιζω και ο,τι κανονιζει η ελληνικη κοινοτητα που κατα καιρους φερνουν εναν δασκαλο για τα ελληνικα...ρατσιστικη οργανωση που εδρευει στο μάλμε??χιχι!!δεν γνωριζω κατι τετοιο:)παντως μην ανησυχεις,.,,πιο πολυ ρατσιστες ειναι οι ιδιοι οι ελληνες με τους ελληνες εξω!οι ξενοι μια χαρα ειναι!!:)

Ευχαριστώ για την απάντηση σου labc81 .

Απλώς ανησυχώ λίγο για την προσαρμογή της σε περίπτωση που καταφέρουμε και φύγουμε την άνοιξη προς Σουηδία.

Θα μπορέσω να την γράψω σε νηπιαγωγείο εκεί και μήπως ξέρεις τι ωράρια έχουν ?


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα οι συγγενείς είναι μόνο για μια ώρα ανάγκης δεν περιμένω τίποτα παραπάνω από αυτούς αλλά και μόνο το γεγονός ότι υπάρχουν και δεν θα είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων ψυχολογικά με ανακουφίζει

Δεν μιλάμε ούτε γαλλικά ούτε φλαμναδικά θα τα μάθουμε μόλις φύγουμε...

Κοιταμε μόνο φλαμανδικές περιοχές και βρυξέλλες είναι πιο δυνατή και σταθερή η οικονομία τους...

Αν δεν μας κάτσει και αυτή η δουλειά από την οποία περιμένουμε απάντηση, σίγουρα θα φύγει ο άντρας μου. Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα όταν ανέβηκες είχες πάει στον ΟΑΕΔ τον δικό τους να κοιτάξεις για δουλειές?

Κορίτσια σορυ που καταχραζομαι το θέμα που είναι για την Σουηδία

Ζιμαρούλη Καλημέρα,

απ'ότι με είχαν πει οι γνωστοι μου στις Βρυξέλλες το πιο εγκυρο μέρος εκεί για αγγελίες είναι το stepstone.be στο οποίο συμπεριλαμβάνονται όλες οι διαθέσιμες αγγελίες στη χώρα. Σε αγγελίες στις οποίες απευθυνόμουν δηλ. απ αυτές που ταίριαζαν με το προφίλ μου (υπαλληλος γραφείου σε τμήμα εισαγωγών -εξαγωγών) θέλαν όλες σχεδόν να ξέρεις και φλαμανδικά και γαλλικά, οπότε δεν με κάλεσαν απο κάπου για συνεντευξη. Από 2-3 εταιρίες που θέλαν μόνο αγγλικά γαλλικά μου απαντησαν με ε-μαιλ ότι θα με έχουν στα υποψιν σε περίπτωση που δεν καλυφθεί η θέση απο άτομα που ταιριάζουν 100% με τα ζητούμενα τους.

Αν θές στείλε μου με πμ το σταθερό σου τηλέφωνο για να σε πάρω να μιλήσουμε για περαιτέρο καθώς καλώ δωρεάν σε σταθερά εντός Ελλάδος.

Φιλικά

Ιωάννα


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites

το πιο εγκυρο μέρος εκεί για αγγελίες είναι το stepstone.be στο οποίο συμπεριλαμβάνονται όλες οι διαθέσιμες αγγελίες στη χώρα.

Ειναι ένα απο τα χειρότερα site ευρεσεως εργασίας πανευρωπαικώς...

Ενα καλά διαδεδομένο όπου εχουν βρει και φίλοι μου δουλεια είναι το monster και το reed (το τελευταιο μπορεί να είναι Αγγλικό αλλά εχει international search)

και στο mofeu.eu για να παρεις μια γενικότερη ενημερωση για τη μεταναστευση.

Mofeu??? μουαχαχαχαχαχαχαχαχα

Συγγνωμη mamina, δεν εχω κατι μαζι σου κοριτσάκι μου. Απλά το mofue έχει πλάκα πολύ ...


uop51syge.png

Ήρθες αγγελάκι μου και μου άλλαξες την ζωή...

Σ' αγαπώ πολύ θησαυρέ μου!!!c

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ένα απο τα χειρότερα site ευρεσεως εργασίας πανευρωπαικώς...

Ενα καλά διαδεδομένο όπου εχουν βρει και φίλοι μου δουλεια είναι το monster και το reed (το τελευταιο μπορεί να είναι Αγγλικό αλλά εχει international search)

Mofeu??? μουαχαχαχαχαχαχαχαχα

Συγγνωμη mamina, δεν εχω κατι μαζι σου κοριτσάκι μου. Απλά το mofue έχει πλάκα πολύ ...

Καλημέρα Στελινούλα,

Το stepstone.be μου το είπαν βέλγοι απο το πανεπιστήμιο οπου έκανα summer course για τα γαλλικά.

Βεβαια εγώ δουλεια απο κεί δεν βρήκα οπως δεν βρήκα ούτε απο τα δεκάδες γραφεία ευρεσης εργασίας τα οποία επισκεφτηκα και άφησα βιογραφικό. Τι να πώ , καμια φορά αυτά είναι και τυχερά !

Το μοφεου τυχαια το βρήκα εδώ και κάποιους μήνες , ψαχνοντας για μεταναστευση, υπάρχει κάτι που πρέπει να ξέρουμε για αυτό ?


jwWYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


×
×
  • Δημιουργία νέου...