Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

EASY LIVING {Ειρήνη}


Ειρήνη

Recommended Posts

Γλυκά μου κορίτσια, καλημέρα και καλή μας εβδομάδα!

Περάσαμε ένα όμορφο σαβ/κο και ένιωθα το σπίτι μου γεμάτο παιδάκια! Ήταν και ο βαφτιστηράκος μας εδώ και είχα 2 ντερέκια! Τον πήγαμε σπίτι του χθες, το μεσημεράκι, αφού σκάσαμε στο φαγητό! Πάντα ομορφες στιγμές για όλους, εύχομαι.

Το απογευμα, πεταχτήκαμε στον ξάδερφο του άντρα μου, οπου μας ειχαν ειδοποιήσει ότι είχαν έναν υπολογιστή να μας χαρίσουν, για το φιογκάκι! Είναι σε πλήρη λειτουργια και ήδη ο άντρας μου, τον εστησε στο δωμάτιο του μικρού! Ουφ! Μεγάλη βοήθεια, για όσο κρατήσει ο υπολογιστής, που είναι σε άριστη κατάσταση.

Σήμερα, ξύπνησα και αφού κατέβασα τον μικρό μου κοντά στο σχολείο {ήταν πάλι βράχος η σχολική του τσάντα :? }, πήγα στο σούπερ, για 3-4 πραγματάκια και επεστρεψα σπίτι.

Και:
Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τιμές για καθαρισμό χαλιών, μιας που όπως σας είχα πει, το μεγάλο μας χαλί, δεν χωραει να το πλύνω στο μπαλκόνι μας και δεν μπορώ να το πλύνω/σηκώσω. Κανόνισα λοιπόν, την επόμενη Τετάρτη, να έρθουν, να το πάρουν, να το πλύνουν και να το επιστρέψουν.

Κανόνισα ραντεβού με τον δικηγορο που έχει αναλάβει τα της αποδοχής κληρονομιάς του άντρα μου, για να μου δώσει κάποια χαρτιά.

Κανόνισα ραντεβού με τον ενεργειακό επιθεωρητή, για να έρθει να δει το σπίτι και να ετοιμάσει το πιστοποιητικό.

Αύριο λοιπόν, θα πάω και στο κτηματολόγιο, για ένα απαραίτητο χαρτί για το συμβόλαιο ενοικίασης.

Εβαλα σκούπα, σε όλο το σπίτι

Έβαλα ένα πλυντήριο ρούχων, με λευκόρουχα

Έκανα μάσκα μαλλιών και λούστηκα

Έπλυνα το χαλάκι της εισόδου μας, το οποίο είχε τρελή βρώμα... :oops:

NBixn0s.jpg

Αυτά για την ώρα, εδώ γύρω θα είμαι και περιμένω νέα σας


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 53,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Ειρήνη

    10846

  • YOTOU

    4856

  • χρυσα81

    3863

  • mamavasia

    3157

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κοριτσάκια και καλή βδομάδα να έχουμε!

Πέρασα ένα περίεργο σαββατοκύριακο μπορώ να πω. Από υγεία καλά είμαστε ευτυχώς. Πήγα και τον μικρό μου το Σάββατο για τυπικές αιματολογικές εξετάσεις όπως ήδη σας είπα και το παιδάκι μου συνεργάστηκε τέλεια.. Εντάξει, έκλαψε λίγο, (εγώ είχα ιδρώσει βέβαια γιατί δεν τα πάω καλά με τις ενέσεις αλλά δεν έδειξα τίποτε) και μετά πήρε γλυφιτζούρι, αυτοκόλλητα και παράσημο!

Μετά τον πήγα για ποδήλατο στην πλατεία με τη φίλη μου και τα δυο της αγόρια και ήπιαμε καφεδάκι. Ο σύζυγος είχε πάει στο σπίτι που νοικιάσαν τα πεθερικά για να κάνει κάτι μερεμέτια. Γυρίσαμε σπίτι το μεσημέρι και φάγαμε αυγά τηγανητά με σαλατούλα!

Το απόγευμα πήγαμε παιδική χαρά με τον κολλητό του και γίνανε γουρουνάκια αλλά το ευχαριστήθηκαν.

Χθες το πρωί πήγαμε στους νονούς του μικρού και ο μικρός ευχαριστήθηκε παιχνίδι με τη νονά του!

Αυτές τις μέρες με τον σύζυγο είμαστε κάπως.. υπάρχει μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα και όλα έχουν να κάνουν με τα οικονομικά μας. Δεν εννοεί να καταλάβει ορισμένα πράγματα... αλλά δεν με νοιάζει πια.. Αφού έχω τον μικρό μου όλα είναι καλά!

Εννοείται ότι ξαναέφτιαξα το σοκολατένιο κέηκ της Ειρήνης μας.. πλέον είναι must!

Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 1

L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου καλησπέρα.

Σήμερα είχα μία τόσο τρεχάτη μέρα, από πολύ νωρίς το πρωί. Αρχικά, το στομάχι μου κόντευε να σπάσει, από το άγχος με τα οικονομικά και όσα έπρεπε να γίνουν αλλά στην πορεία τα έβαλα στη σωστή τους διάσταση και ηρέμησα.

Πήγα με το αυτοκίνητο στην Καλλιθέα, ετοίμασα εκεί κάποια χαρτιά και μετά με τα πόδια στο τρένο και πήγα Πανόρμου. Κατέθεσα κάποια χαρτιά και γύρισα Καλλιθέα, συναντησα μία δικηγόρο και αφού τελείωσα εκεί, επέστρεψα στο σπίτι, αφού πήρα ψωμάκι.

Επειδή έκανα όλες τις δουλειές μου, με "επιβράβευσα" {έτσι, για το κέφι, ξέρετε} με μία ολιγόλεπτη βόλτα στο Flying Tiger της Καλλιθέας! Χάζεψα τα υπέροχα χριστουγεννιάτικα που είχε {έχω βάλει μερικές φωτογραφίες στο χριστουγεννιάτικο θέμα} και επειδή δεν είχα χρήματα να τ αγοράσω, πήρα ένα υπεροχο, μεταλλικό κουτί, μέσα στο οποίο θα βάλουμε το δωράκι του αδερφού του άντρα  μου, το οποίο ετοιμάζουμε.

Κόστος 3 ευρώ
A9z1es7.jpg

Πάω να βοηθήσω το φιογκάκι και μετά να τον πάω αγγλικά.

Σας φιλώ, όλες!

 

On 23/10/2017 at 0:01 ΜΜ, Δομνίνα είπε:

Εννοείται ότι ξαναέφτιαξα το σοκολατένιο κέηκ της Ειρήνης μας.. πλέον είναι must!

Χαίρομαι πολύ-πολύ που το ευχαριστιέστε!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες! Καλά Ειρήνη, τέλειο το κουτάκι! Υπέροχο, κουκλίστικο! Μπράβο σου!

Εγώ κορίτσια κρατώ το σπίτι πια σε εξαιρετικό επίπεδο και είμαι πολύ ανακουφισμένη με αυτό. Αυτές τις ημέρες, έχω αποφασίσει να καθαρίζω έναν "τάφο" που λέει και η Ειρήνη, την ημέρα. Έχω 3-4 τέτοια σημεία και πραγματικά μου προκαλούν εκνευρισμό. Θα σας βάλω φωτογραφίες σχετικά. 

Να έχετε μια όμορφη ημέρα όλες! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμενα, την αυπνη...

Εκανα μια βλακεια, ειδα εχθες το βραδυ ενα θριλερ με τον αντρα μου, αντεξα το πολυ μισαωρο....το κλεισαμε γιατι φοβομουν. Ε μετα επιασε η καταιγιδα, χαμος απο μπουμπουνητα, ηρθε μαζι μας η μικρη, εφιαλτες ολο το βραδυ....ξυπναγα καθε λιγο ιδρωμενη. 

Τελικα σηκωθηκα στις 5.30 αφου δεν κοιμομουν, ετοιμαστηκα, τους ετοιμασα κολατσιο και εφυγα πιο νωρις απο το κανονικο για να εκμεταλλευτω το πρωινο ξυπνημα και να σταθω στην ουρα για την νεα καρτα ΜΜΜ.....

Τωρα ειμαι μονη μου, εχω αναψει ολα τα φωτα του σπιτιου και μαγειρευω γεμιστα. Θα παω σε λιγο να παρω την μικρη απο την φιλη της, φοβαμαι μονη μου.....Που θα παει, θα το ξεχασω σε λιγο καιρο κλασικα και θα επανελθω.

Ειρηνη με γεια τον Η/Υ και καλοριζικο το σπιτι! Να ειστε καλα κοπελα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια μου! Ευπειθώς αναφέρω ότι το σπίτι είναι σε εξαιρετικό επίπεδο μιας και ήρθε χθες η κοπέλα και μάζεψε τα αμάζευτα! Σήμερα σηκώθηκα νωρίς και έφτιαξα σουφλέ ζυμαρικών που ήταν η επιθυμία - και εντολή - των αντρών του σπιτιού και μετά πήγα λαϊκή. Αισθάνομαι αρκετά κουρασμένη αυτές τις μέρες.. περισσότερο ψυχολογικά παρά σωματικά θα έλεγα και περιμένω το σαββατοκύριακο να γεμίσω μπαταρίες. Μάζεψα και τα τελευταία καλοκαιρινά του μικρού σήμερα το πρωί μιας και ο καιρός ψύχρανε αρκετά και τακτοποίησα την συρταριέρα του με τρόπο ιδιαίτερα χρηστικό. Στο πρώτο συρτάρι μπλουζάκια μακρυμάνικα και φανελίτσες, στο δεύτερο συρτάρι όλα τα παντελόνια φόρμας και στο τρίτο όλες οι ζακέτες. Ήδη (ετών 4.5 παρακαλώ) διαλέγει μόνος του τι θα βάλει και ντύνεται μόνος του!

Σας φιλώ!


L2qIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις έβαλα πωπό κάτω απ το πρωι... Ντάξει, θα το ξαναπώ... ΠΟΣΑ κάνουμε κάθε μέρα; 

Ξύπνησα τα παιδιά, ετοίμασα πρωινό, ετοίμασα κολατσιό, τα πήγα σχολείο, έβαλα πλυντήρια, άπλωσα, αέρισα, άλλαξα σεντόνια, καθάρισα μπάνια, τακτοποίησα ότι κυκλοφορούσε, τίναξα ριχτάρια και πατάκια, ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα, άλλαξα πετσέτες, καθάρισα τζάμια, καθάρισα το τζάκι, άδειασα το ψυγείο από χαλασμένα ή παλιά τρόφιμα και το καθάρισα, καθάρισα την κουζίνα, μάζεψα τα σκουπίδια, καθάρισα τη είσοδο, μαγείρεψα, προετοίμασα τα επόμενα πλυντήρια, τάισα τον μικρό, έλεγξα τα διαβάσματα της μεγάλης, μαζί με τον μικρό την πήγαμε αγγλικά και τώρα πάμε να την πάρουμε.

Το πλυντήριο και το στεγνωτήριο ακόμα δουλεύουν εννοείται, κάποια ρούχα θα βγουν και για σίδερο ενώ θέλω να κάνω λίγο γυμναστική παράλληλα. 

Στο μεσοδιάστημα έκανα και ένα οικονομικό κοντρολ για τον (μισθολογικό) μήνα που μπαίνει. 

Την Κυριακή ολοκληρώνεται ο διαγωνισμός ζαχαροπλαστικής στον οποίο λαμβάνω μέρος και έχω μια αγωνία για το αν θα μπω στην τελική δεκάδα αν και δε το βλέπω... Αν κάποια κοπέλα θέλει να ψηφίσει, να μου πει να της στείλω το λινκ. Όσοι ψηφίζουν μπαίνουν σε κλήρωση για μια κούτα με προιόντα της εταιρίας. 

Σας αφήνω για την ώρα, πάω να μαζέψω την κόρη!

Υ.Γ. Αφροδίτη μου, κακώς και ντροπή μου αλλά γέλασα λίγο με τις επιπτώσεις του θρίλερ! Εγώ θρίλερ και επιστημονικής φαντασίας δε βλέπω. Δε τα μπορώ και δεν μου αρέσουν κιόλας. Δες μια χριστουγεννιάτικη ρομαντική κομεντί να στανιάρεις! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα!

Εμείς έχουμε αργία σήμερα!!!:-D

Από το πρωί έκανα αρκετά...τακτοποίησα κ άλλα χειμερινά στην ντουλάπα μου - γέμισε, φράκαρε, δεν χωράει άλλα, να δω τι θα κάνω τα υπόλοιπα..- σκούπα, σφουγγάρισμα, προλάβαμε κ παιδική χαρά γιατί έχει κ τέλεια μέρα!!

Αφροδίτη μου το χω πάθει κ γω αυτό που λες - κ χειρότερα- με θρίλερ...από τότε που έγινα μαμά δεν βλέπω τέτοια έργα, δεν μπορώ, παλιά έβλεπα πολλά...

Rav στείλε μου το λινκ να ψηφίσω

φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 1

Wgl2p3.png

kHoQp2.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ravT είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις έβαλα πωπό κάτω απ το πρωι... Ντάξει, θα το ξαναπώ... ΠΟΣΑ κάνουμε κάθε μέρα; 

Την Κυριακή ολοκληρώνεται ο διαγωνισμός ζαχαροπλαστικής στον οποίο λαμβάνω μέρος και έχω μια αγωνία για το αν θα μπω στην τελική δεκάδα αν και δε το βλέπω... Αν κάποια κοπέλα θέλει να ψηφίσει, να μου πει να της στείλω το λινκ. Όσοι ψηφίζουν μπαίνουν σε κλήρωση για μια κούτα με προιόντα της εταιρίας. 

Σας αφήνω για την ώρα, πάω να μαζέψω την κόρη!

Υ.Γ. Αφροδίτη μου, κακώς και ντροπή μου αλλά γέλασα λίγο με τις επιπτώσεις του θρίλερ! Εγώ θρίλερ και επιστημονικής φαντασίας δε βλέπω. Δε τα μπορώ και δεν μου αρέσουν κιόλας. Δες μια χριστουγεννιάτικη ρομαντική κομεντί να στανιάρεις! 

Καλη επιτυχια ξαναευχομαι!

Κανεις παρα παρα πολλα...

Σχετικα με το θριλερ....για να γελασετε το εγραψα....δεν υπαρχει ντροπη! Φαντασου να το εβλεπα και ολο, τι θα παθαινα! Καλα να παθω, λυσσαξα να το δω....:shock:

6 ώρες πρίν, mirtoula4 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα!

Εμείς έχουμε αργία σήμερα!!!:-D

Από το πρωί έκανα αρκετά...τακτοποίησα κ άλλα χειμερινά στην ντουλάπα μου - γέμισε, φράκαρε, δεν χωράει άλλα, να δω τι θα κάνω τα υπόλοιπα..- σκούπα, σφουγγάρισμα, προλάβαμε κ παιδική χαρά γιατί έχει κ τέλεια μέρα!!

Αφροδίτη μου το χω πάθει κ γω αυτό που λες - κ χειρότερα- με θρίλερ...από τότε που έγινα μαμά δεν βλέπω τέτοια έργα, δεν μπορώ, παλιά έβλεπα πολλά...

Rav στείλε μου το λινκ να ψηφίσω

φιλιά πολλά!

Ουτε εγω πολυβλεπω, ειχα καμια 5ετια να δω νομιζω και μου ελειψε, τρομαρα μου. Αφου παντα φοβαμαι.....Κι εγω παλια εβλεπα περισσοτερα.

Να δεις και μια φωτο απο το γλυκο της, φαινεται πεντανοστιμο....να το σκεφτομαι και λιγωνομαι βραδιατικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αφροδίτη μου, ορκίζομαι πως είναι πανεύκολο το γλυκό. Βάλτο στο πρόγραμμα 3-4 υλικά είναι και χρειάζεται 5 λεπτά μόνο! 

Κάνω πολλά γιατί είναι μεγάλο το σπίτι. Η αλήθεια είναι πως σήμερα, κοιτάζοντας τον νεροχύτη λερωμένο, τον καθρέπτη με πιτσιλιές, το γραφείο της μικρής μουντζουρωμένο, τον πάγκο της κουζίνας με τρίμματα ψωμιού, ε δεν άντεξα, έβαλα τις φωνές. Διότι το κορμί μας ξέρει τι περνάμε, ειδικά όσες έχουμε επιλέξει να τα κάνουμε όλα μόνες μας ή που δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Δηλαδή έλεος κάπου, να σεβόμαστε και τον άλλο που υποφέρει ποικιλοτρόπως για να απολαμβάνουμε και καθαρό και μυρωδάτο και ζεστό σπίτι... 

Σήμερα πήγα στην γιορτή της μεγάλης και μου άρεσε η προσέγγιση των εκπαιδευτικών αλλά δε μου αρέσει καθόλου να γίνονται αυτές οι γιορτές από μικρές τάξεις. Τα παιδιά είχαν αποστηθίσει κείμενα που περιέγραφαν φρικτά πράγματα αλλά δεν τα κατανοούσαν. Απ τη μια καλό γιατί είναι μικρά απ την άλλη δεν έχει και νόημα... 

Να περάσετε όμορφες ημέρες με τις οικογένειές σας! 


YqE6p2.png

IqItp3.png
 
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημένες μου,

Τρέχω σαν τρελή... σήμερα με το που ξύπνησα, ετοίμασα το παιδί, τον άντρα μου και έφυγα για media markt. Η θεία μου, θέλει ν αγοράσει μία τηλεόραση και ένα σκουπάκι και μου είχε ζητήσει να κάνω μία έρευνα και να της διαλέξω 2-3 αντικείμενα και να την ενημερώσω.

Επέστρεψα, πήγα τα κοινόχρηστα, πήγα στην τράπεζα πλήρωσα τη ΔΕΗ, πήγα το αυτοκίνητο για πλύσιμο {είχαμε 3 μήνες...}, αγόρασα ένα κακτάκι, επέστρεψα σπίτι, έβαλα ένα πλυντήριο και έφυγα για δουλειά. Επέστρεψα με πολύ άγχος, αφού κάποιες δουλειές που προσπαθούμε να ολοκληρώσουμε σχετικά με το σπίτι που άφησε η πεθερά μου στον άντρα μου, δεν μπορούν να ολοκληρωθούν ακόμα {εξαιτίας της μεγάλης καθυστέρησης του συμβολαιογράφου} και αυτό μας έφερε πολλά προβλήματα. Ενημερώθηκα στην επιστροφή και πραγματικά το στομάχι μου είναι να σκάσει, οχι για άλλο λογο αλλά γιατί εκτιθέμεθα σε κάποιον άλλο άνθρωπο, χωρίς ουσιαστικά να φταίμε.

Περνάω ζόρικες και γεμάτες άγχος, μέρες. Είμαι πολύ πιεσμένη, δεν προλαβαινω κυριολεκτικά να κάτσω και στεναχωρημένη μαζί.

Θελω και από εδώ, να ευχαριστήσω την Αφροδιτούλα μας, η οποία μόλις της ζήτησα να μιλήσουμε στο τηλέφωνο, αμέσως με πήρε, άκουσε το πρόβλημα που αντιμετωπιζω και με συμβούλεψε.

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Σας φιλώ και θα επανέλθω.

Σας εύχομαι να είστε ήρεμες και ξεκούραστες.

  • Μου αρέσει 2

777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Ειρηνακι μου γλυκο δεν εκανα κατι φοβερο. Σ' ευχαριστω πολυ!

Τα αισθηματα ειναι αμοιβαια! 

Να σου θυμισω τις φωτο που σου εστελνα με το πονεμενο μου νυχι, νυχτιατικα; :-D

Ευχομαι να ξεμπερδεψετε γρηγορα και να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα το συντομοτερο. Σε φιλω!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

 

On 28/10/2017 at 12:12 ΠΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Ειρηνακι μου γλυκο δεν εκανα κατι φοβερο. Σ' ευχαριστω πολυ!

Τα αισθηματα ειναι αμοιβαια! 

Να σου θυμισω τις φωτο που σου εστελνα με το πονεμενο μου νυχι, νυχτιατικα; :-D

Ευχομαι να ξεμπερδεψετε γρηγορα και να μπουν τα πραγματα σε μια σειρα το συντομοτερο. Σε φιλω!

Τιποτα δεν έκανα σχετικά με το νυχάκι σου. Μια γνώμη είπα, ούτε κουνήθηκα απο το σπίτι μου, αλίμονο. Εσύ ομως ήσουν στη δουλειά και πάλι.. ετρεξες να  με ακουσεις <3

On 27/10/2017 at 11:08 ΠΜ, ravT είπε:

Καλημέρα! Αφροδίτη μου, ορκίζομαι πως είναι πανεύκολο το γλυκό. Βάλτο στο πρόγραμμα 3-4 υλικά είναι και χρειάζεται 5 λεπτά μόνο! 

Κάνω πολλά γιατί είναι μεγάλο το σπίτι. Η αλήθεια είναι πως σήμερα, κοιτάζοντας τον νεροχύτη λερωμένο, τον καθρέπτη με πιτσιλιές, το γραφείο της μικρής μουντζουρωμένο, τον πάγκο της κουζίνας με τρίμματα ψωμιού, ε δεν άντεξα, έβαλα τις φωνές. Διότι το κορμί μας ξέρει τι περνάμε, ειδικά όσες έχουμε επιλέξει να τα κάνουμε όλα μόνες μας ή που δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά. Δηλαδή έλεος κάπου, να σεβόμαστε και τον άλλο που υποφέρει ποικιλοτρόπως για να απολαμβάνουμε και καθαρό και μυρωδάτο και ζεστό σπίτι...

.. θα το δοκιμάσω και γω.. το είδα και κόντεψα να γλύψω την οθόνη μου!

Πολύ λογικό, να βάλεις τις φωνές! Αλίμονο, ανθρωποι είμαστε και έχουμε όρια. Και γω, αυτό κάνω. Ανάλογα με το τι έχω περάσει, κουλαντρίζω τ αγόρια.

On 26/10/2017 at 5:02 ΜΜ, mirtoula4 είπε:

Καλησπέρα κ από μένα!

Εμείς έχουμε αργία σήμερα!!!:-D

Από το πρωί έκανα αρκετά...τακτοποίησα κ άλλα χειμερινά στην ντουλάπα μου - γέμισε, φράκαρε, δεν χωράει άλλα, να δω τι θα κάνω τα υπόλοιπα..- σκούπα, σφουγγάρισμα, προλάβαμε κ παιδική χαρά γιατί έχει κ τέλεια μέρα!!

Αφροδίτη μου το χω πάθει κ γω αυτό που λες - κ χειρότερα- με θρίλερ...από τότε που έγινα μαμά δεν βλέπω τέτοια έργα, δεν μπορώ, παλιά έβλεπα πολλά...

Μήπως.. λεω μήπως... να κάνεις κανένα ξεσκαρτάρισμα, στην ντουλαπα? Ή είναι όλα ξε-σκαρταρισμένα?

Υ.Γ. Πάντα προηγείται το έξω και μετά οι δουλειές του σπιτιού, Ερσάκι μου!!! Βολτες!!!

On 26/10/2017 at 4:49 ΜΜ, ravT είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Μόλις έβαλα πωπό κάτω απ το πρωι... Ντάξει, θα το ξαναπώ... ΠΟΣΑ κάνουμε κάθε μέρα; 

Ξύπνησα τα παιδιά, ετοίμασα πρωινό, ετοίμασα κολατσιό, τα πήγα σχολείο, έβαλα πλυντήρια, άπλωσα, αέρισα, άλλαξα σεντόνια, καθάρισα μπάνια, τακτοποίησα ότι κυκλοφορούσε, τίναξα ριχτάρια και πατάκια, ξεσκόνισα, σκούπισα, σφουγγάρισα, άλλαξα πετσέτες, καθάρισα τζάμια, καθάρισα το τζάκι, άδειασα το ψυγείο από χαλασμένα ή παλιά τρόφιμα και το καθάρισα, καθάρισα την κουζίνα, μάζεψα τα σκουπίδια, καθάρισα τη είσοδο, μαγείρεψα, προετοίμασα τα επόμενα πλυντήρια, τάισα τον μικρό, έλεγξα τα διαβάσματα της μεγάλης, μαζί με τον μικρό την πήγαμε αγγλικά και τώρα πάμε να την πάρουμε.

Το πλυντήριο και το στεγνωτήριο ακόμα δουλεύουν εννοείται, κάποια ρούχα θα βγουν και για σίδερο ενώ θέλω να κάνω λίγο γυμναστική παράλληλα. 

Στο μεσοδιάστημα έκανα και ένα οικονομικό κοντρολ για τον (μισθολογικό) μήνα που μπαίνει.

... τα λέω χρόνια Ραβτάκι μου.. πολλές φορές, στο παλιό parents, γράφανε "σήμερα κουράστηκα και δεν έκανα και τόσα πολλά.." Πάντα λοιπόν, παρότρυνα τα κορίτσια, να γράψουν κάπου τα λίγα που έκαναν εκείνη την ημερα... τα αποτελέσματα ήταν πάντα μια γεμάτη λίστα... Κουραζόμαστε πολύ!

On 26/10/2017 at 10:58 ΠΜ, Δομνίνα είπε:

Ήδη (ετών 4.5 παρακαλώ) διαλέγει μόνος του τι θα βάλει και ντύνεται μόνος του!

Α πα πα! Εχει ισχυρή προσωπικότητα, ο κούκλος σου!

On 25/10/2017 at 8:50 ΜΜ, ΑΦΡΟΔΙΤΑΚΙ είπε:

Γεια σας κι απο εμενα, την αυπνη...

Εκανα μια βλακεια, ειδα εχθες το βραδυ ενα θριλερ με τον αντρα μου, αντεξα το πολυ μισαωρο....το κλεισαμε γιατι φοβομουν. Ε μετα επιασε η καταιγιδα, χαμος απο μπουμπουνητα, ηρθε μαζι μας η μικρη, εφιαλτες ολο το βραδυ....ξυπναγα καθε λιγο ιδρωμενη. 

Τελικα σηκωθηκα στις 5.30 αφου δεν κοιμομουν, ετοιμαστηκα, τους ετοιμασα κολατσιο και εφυγα πιο νωρις απο το κανονικο για να εκμεταλλευτω το πρωινο ξυπνημα και να σταθω στην ουρα για την νεα καρτα ΜΜΜ.....

Τωρα ειμαι μονη μου, εχω αναψει ολα τα φωτα του σπιτιου και μαγειρευω γεμιστα. Θα παω σε λιγο να παρω την μικρη απο την φιλη της, φοβαμαι μονη μου.....Που θα παει, θα το ξεχασω σε λιγο καιρο κλασικα και θα επανελθω.

Ειρηνη με γεια τον Η/Υ και καλοριζικο το σπιτι! Να ειστε καλα κοπελα μου!

χαχαχαχαχα!!
Μ έκανες και γέλασα Αφροδιτούλα μου!

Και στο λέω εγώ, που λατρεύω τα θρίλερ, φοβάμαι τρελά και παρόλα αυτά είναι τα νούμερο 1 στη λίστα μου για να δω.. παλιότερα δε, τα έβλεπα και μετά έβαζα κάτω από το μαξιλάρι μου.. μέχρι και τίμιο ξύλο! :D

Σ ευχαριστώ, για τις ευχές σου, ματακια μου!

On 25/10/2017 at 9:52 ΠΜ, ravT είπε:

Καλημέρα σε όλες! Καλά Ειρήνη, τέλειο το κουτάκι! Υπέροχο, κουκλίστικο! Μπράβο σου!

Εγώ κορίτσια κρατώ το σπίτι πια σε εξαιρετικό επίπεδο και είμαι πολύ ανακουφισμένη με αυτό. Αυτές τις ημέρες, έχω αποφασίσει να καθαρίζω έναν "τάφο" που λέει και η Ειρήνη, την ημέρα. Έχω 3-4 τέτοια σημεία και πραγματικά μου προκαλούν εκνευρισμό. Θα σας βάλω φωτογραφίες σχετικά. 

Να έχετε μια όμορφη ημέρα όλες! 

.. και γω το λάτρεψα, το κουτάκι, Ραβτάκι! Χαίρομαι που σου άρεσε.

Οταν καθαρίζω "τάφους",νιώθω 10 φορές καλύτερα και πιο ανάλαφρη, από όταν καθαρίζω ένα κανονικό σημείο του σπιτιού. Τους  μισώ, με πάθος! Χίλια μπράβο!


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα, κορίτσια μου.

Είχα ένα όμορφο Σαβ/κο.

Το φιογκάκι μου, έχει γενέθλια αύριο και είχαμε κανονίσει να του κάνουμε μία μέρα "δική του". Ήταν ευκαιρία το περασμένο Σάββατο, που δεν δούλευε και ο μπαμπάς μας {πράγμα σπάνιο, για Σάββατο}.

Είχε υπέροχη μέρα {μέχρι το απόγευμα, που έβρεχε} και έτσι ανεβήκαμε Μοναστηράκι. Βόλτες, καφεδάκι, συζήτηση, αγκαλιές. Ευχαριστηθήκαμε περίπατο. Αργότερα, μας πήγε ο μπαμπάς μας, στον Τέλη, με τα διάσημα μπριζολάκια του και λιώσαμε στο φαγητό. Ονειρο, κορίτσια μου! Επιστρέψαμε σπίτι, πετάχτηκα για μία αποτρίχωση και γύρισα σπιτι μας. Ετοιμαστήκαμε ξανά και φυγαμε για σινεμά. Το φιογκακι μας μεγάλωσε και μπορούσε να δει έργο "ενηλίκων" γιατί και προλαβαινει πια να διαβάζει τους υποτιτους αλλά και το συγκεκριμένο εργο ήταν κατάλληλο. Είδαμε το Geostorm, με τον αγαπημένο μου Gerald Butler. Ηταν ένα έργο, με τέλεια εφέ, μία περιπέτεια και περάσαμε 2 ώρες χωρίς πολλές σκέψεις. Το φιογκάκι κατα-ευχαριστημένο που είδαμε όλοι μαζί τέτοιο έργο και εμείς περήφανοι, που πήγαμε οι 3 μας, να δούμε κάτι διαφορετικό, εκτός από παιδικό έργο. Μεγαλώνουν τα παιδάκια μας...

Κυριακή, ξεκούραση, σπίτι μας και προσπαθούσαμε να λύσουμε κάποια θέματα, με το σπιτάκι της Καλλιθέας.

Ξεσκάρταρα ακόμα μερικά ρούχα και βγήκαν αυτά:

Αυτά, σε μία φίλη:

Tqi9IgA.jpg 

Aυτά, πήγαν ήδη στον τοίχο αλληλεγγύης:

4HATAaD.jpg

Επιτέλους δε, κατάφερα ν αγοράσω και μία ζυγαριά κουζίνας. Τη χρειαζόμουν πολλά χρόνια αλλά όλο το ανέβαλλα.. καταλαβαίνετε γιατί. Επιτέλους όμως. Κόστος 8 ευρώ.

ZrurPRR.jpg

Αυτά για την ώρα, σας φιλώ και περιμένω τα νέα σας!

 


777885dugw57gt25.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...