Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε...που να πάμε...


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Είμαι 35 χρονών και έχω 2 παιδάκια 1 και 5 ετών. Με τον άντρα μου σκεφτόμαστε τα τελευταία 2 χρόνια ότι πρέπει να φύγουμε απο την Ελλάδα όχι μόνο για το δικό μας καλό (εγώ είμαι άνεργη πτυχιούχος κοινωνικών επιστημών) αλλά κυρίως για το παιδιά...

Δεν ξέρω αν τα βλέπω όλα μαύρα αλλά νιώθω ότι στην Ελλάδα δεν θα μπορέσουμε να ζήσουμε. Φτώχεια, ανεργία, απογοήτευση στα μάτια όλων μας...

Ο άντρας μου είναι μόνιμος εκπαιδευτικός σε μια ειδικότητα που πραγματικά "τη γλίτωσαν" το καλοκαίρι όταν κατέργησαν διάφορες ειδικότητες και απέλυσαν τον κόσμο.

Να μην σας το πολυλογώ...ενώ σκεφτόμαστε έντονα το ενδεχόμενο να μετακομίσουμε στην Ευρώπη δεν ξέρουμε που θα είναι "καλύτερα" για να ξεκινήσουμε απο την αρχή την ζωή μας. Εννοώ ότι γνωστούς και συγγενείς δεν έχουμε πουθενά, απο γλώσσες ξέρουμε αγγλικά και οι δυο και εγώ γνωρίζω και ιταλικά. Πώς ξεκινάει κανείς το ψάξιμο;

Το γεγονός ότι δεν έχουμε γνωστούς είναι καλό και κακό. Απο την μια δεν προσανατολίζεσαι σε μια χώρα ή πόλη που "δεν πληρεί τα κριτήριά σου" αλλά απο την άλλη είναι πολύ αγχωτικό που δεν υπάρχει μια αρχή στο νήμα.

Προς το παρόν είμαστε ανάμεσα σε Νορβηγία (λόγω κοινωνικού κράτους και ποιότητας ζωής) και Γερμανία (λόγω οργάνωσης, τάξης και οικονομίας), όμως βλέπουμε και τα μειονεκτήματα αυτών όπως το κόστος ζωής (Νορβηγία) και φυσικά οι γλώσσες:shock:!!!Η Αγγλία ίσως να ήταν πιο βατή απο την άποψη ότι ήδη γνωρίζουμε τη γλώσσα αλλά δεν ξέρουμε τι παίζει με την αγορά εργασίας εκεί.

Το κακό είναι ότι είμαστε σε μια κρίσιμη στιγμή γιατί νοιώθουμε ότι πιεζόμαστε απο άποψη χρόνου (η μικρή του χρόνου ξεκινάει το σχολείο). Πραγματικά είμαστε σε μια σύγχυση...:confused::confused::confused:

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!


iFiwp3.pngoYPAp3.png

30.06.2011

Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ σκέφτομαι χρόνια να φύγω. Τα δικά μου παιδιά είναι 7,5 και 5,5 χρ. Η Αγγλία είναι πιο βατή από άποψη γλώσσας αλλά πολύ ακριβή χώρα. Μένει εκεί φιλικό μου πρόσωπο και αν και έχω κάποιον δικό μου αδυνατώ να το πάρω απόφαση γιατί ο άντρας μου δε θα βρει κάτι εκεί. Η Γερμανία είναι καλή επιλογή αν αποφασίσεις να κάνεις ο,τιδήποτε μέχρι να μάθεις τη γλώσσα. Όπως καταλαβαίνεις κι εκεί δε θα είσαι μόνη, όλο και περισσότεροι μεταναστεύουν κάθε χρόνο. Όλα αυτά σκέφτομαι τόσο καιρό και διστάζω. Οικονομικά εμείς είμαστε πολύ οριακά. Ξέρω δε βοήθησα αλλά δυστυχώς είναι ρίσκο όλο αυτό και το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το οργανώσεις πολύ γιατί δεν είσαι μόνη.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σκέφτομαι χρόνια να φύγω. Τα δικά μου παιδιά είναι 7,5 και 5,5 χρ. Η Αγγλία είναι πιο βατή από άποψη γλώσσας αλλά πολύ ακριβή χώρα. Μένει εκεί φιλικό μου πρόσωπο και αν και έχω κάποιον δικό μου αδυνατώ να το πάρω απόφαση γιατί ο άντρας μου δε θα βρει κάτι εκεί. Η Γερμανία είναι καλή επιλογή αν αποφασίσεις να κάνεις ο,τιδήποτε μέχρι να μάθεις τη γλώσσα. Όπως καταλαβαίνεις κι εκεί δε θα είσαι μόνη, όλο και περισσότεροι μεταναστεύουν κάθε χρόνο. Όλα αυτά σκέφτομαι τόσο καιρό και διστάζω. Οικονομικά εμείς είμαστε πολύ οριακά. Ξέρω δε βοήθησα αλλά δυστυχώς είναι ρίσκο όλο αυτό και το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το οργανώσεις πολύ γιατί δεν είσαι μόνη.

Για που σκέφτεστε εσείς; Ο άντρας μου λέει να ξεκινήσει γερμανικά (του είπαν ότι τον Αύγουστο θα μπορεί να δώσει το Β1). Λέμε μάλιστα μήπως να ανέβουμε το Πάσχα στη Γερμανία (μαζί με τα παιδιά) για να δούμε απο κοντά τη χώρα.

Δεν ξέρω αν θα καταλάβουμε πολλά πάντως θα είναι μια αρχή...


iFiwp3.pngoYPAp3.png

30.06.2011

Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...