Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μαρτίου 2017


Recommended Posts

4 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

για το μωρό μου είπε ότι σαν πρώτη επαφή με την στερεά είναι καλύτερο το ρυζαλευρο στο ότι μπορεί να το φάει πιο εύκολα .το εμβόλιο αυτό το ξέρω εδώ κ 4 χρόνια από τον μεγάλο μου γιο αλλά επειδή τώρα έχουν αυξηθεί τα κρούσματα γενικά μου είπε να το κάνει ο μεγάλος που θα πηγαίνει σχολείο μην έχουμεθέμα με το μωρό.κατα τα άλλα μια χαρά..στο φάει μετά αφού βάλω ρυζαλευρο θα βάλω ίσως το φαγητό λέω κ μετά το φρούτο. καλά τα πάνε τον προσέχει.. απλά ξέρεις κάνει καμία φορά ότι κ το μωρό δλδ εδώ κ μήνες που του τρέχουν σάλια..κανει κάτι παρόμοιο ο μεγάλος απλά μαζεύει στο στόμα του σάλια...κ κάποιες φορές τα φτύνει  ..τωρα αυτά δεν μπορώ να το αποφύγω αλλά σε 1 βδομάδα ξεκινάει σχολείο οπότε θα είμαστε πιο ήρεμοι 

αα κ οι στερεές να μπουν πάλι θες 8 θηλασμους το 24ωρο για να διατηρηθεί η παραγωγή Σου.. οπότε προσφέρει 30 λεπτά με 1 ώρα πριν φάει την στερεά κ μετά πάλι προσφέρεις 30 λεπτά με 40 αν θέλει 

από πάνες εγώ babylino   είμαστε οκ γιατί έχει κ την ατοπική δερματίτιδα κ μου έκανε κ τα εκζεματα οπότε δεν αλλάζω μάρκα  .Στα παμπερς είχε θέμα έτσι κι αλλιώς οπότε δεν τα πήρα.

Μετράτε τους θηλασμους;

Εγώ ποτέ.. Δίνω οπότε ζητήσει.Ισως κ 7 φορές Ίσως κ παραπάνω. Αναλόγως.

Οι πάνες που αναφέρω είναι της ίδιας εταιρείας με τις δικές σου.Απλα σκεψου τες σαν οικονομική σειρά. 

Εάν μπουν οι στέρεες 3 γεύματα,στις αρχές δίνεις συμπλήρωμα.Αργοτερα Ίσως κ να μη χρειάζεται. Εξάλλου περνώντας οι μήνες η παραγωγή μειώνεται κ προσαρμόζεται με τη ζήτηση.

Συνήθως ρυζαλευρο δίνουν στον 5ο όσες δίνουν ξένο γάλα.Εμενα μου είπε πως δεν χρειάζεται κ θα μπούμε κατευθείαν σε φρούτα κ σούπες.

Εμένα πάλι ζηλεύουν πολύ κ τα δύο αγορια και την ταλαιπωρούν...Αφου τα βλέπει κ γυρνάει από την αλλη χαχαχα

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, anys είπε:

Μετράτε τους θηλασμους;

Εγώ ποτέ.. Δίνω οπότε ζητήσει.Ισως κ 7 φορές Ίσως κ παραπάνω. Αναλόγως.

Οι πάνες που αναφέρω είναι της ίδιας εταιρείας με τις δικές σου.Απλα σκεψου τες σαν οικονομική σειρά. 

Εάν μπουν οι στέρεες 3 γεύματα,στις αρχές δίνεις συμπλήρωμα.Αργοτερα Ίσως κ να μη χρειάζεται. Εξάλλου περνώντας οι μήνες η παραγωγή μειώνεται κ προσαρμόζεται με τη ζήτηση.

Συνήθως ρυζαλευρο δίνουν στον 5ο όσες δίνουν ξένο γάλα.Εμενα μου είπε πως δεν χρειάζεται κ θα μπούμε κατευθείαν σε φρούτα κ σούπες.

Εμένα πάλι ζηλεύουν πολύ κ τα δύο αγορια και την ταλαιπωρούν...Αφου τα βλέπει κ γυρνάει από την αλλη χαχαχα

Ναι μετράω γιατί θέλουμε τουλάχιστον 8 για να διατηρηθεί η παραγωγή,αυτό ισχύει κ με τις στερεές όταν μπουν.εξάλλου η βασική τροφή μέχρι τον χρόνο είναι το γάλα απλά συμπληρωνεις με την στερεά.γιατί έμενα μου άμα δεν του δώσω εγώ μπορεί να φάει κ μετά τις 4 ώρες κ οριακά φτάνω τους 8 θηλασμους,συμπλήρωμα ξένο δεν έχω δώσει καθόλου,κ εννοείται δεν θα δώσω..όσο υπάρχει ζήτηση κ προσφορά κ δεν πέφτεις κάτω από 8 θηλασμους το 24ωρο θα έχεις γάλα,αν μειώνεις ,θα μειωθεί.αυτά τα λένε κ στην ομάδα μητρικού θηλασμού στην Αττική που είμαι μέλος...οκ για το ρυζαλευρο,Κ εκεί μου είπαν να μην δώσω καθόλου,αλλά η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω από εκεί πρώτα κ μετά φαγητό..τεσπα..


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

Ναι μετράω γιατί θέλουμε τουλάχιστον 8 για να διατηρηθεί η παραγωγή,αυτό ισχύει κ με τις στερεές όταν μπουν.εξάλλου η βασική τροφή μέχρι τον χρόνο είναι το γάλα απλά συμπληρωνεις με την στερεά.γιατί έμενα μου άμα δεν του δώσω εγώ μπορεί να φάει κ μετά τις 4 ώρες κ οριακά φτάνω τους 8 θηλασμους,συμπλήρωμα ξένο δεν έχω δώσει καθόλου,κ εννοείται δεν θα δώσω..όσο υπάρχει ζήτηση κ προσφορά κ δεν πέφτεις κάτω από 8 θηλασμους το 24ωρο θα έχεις γάλα,αν μειώνεις ,θα μειωθεί.αυτά τα λένε κ στην ομάδα μητρικού θηλασμού στην Αττική που είμαι μέλος...οκ για το ρυζαλευρο,Κ εκεί μου είπαν να μην δώσω καθόλου,αλλά η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω από εκεί πρώτα κ μετά φαγητό..τεσπα..

Εγώ ποτέ δεν ειχα μετρησει τους θηλασμού,αλλά χτες που το έκανα ηταν 9 ή  10..

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η φύση ξέρει καλύτερα κπως δεν χρειάζεται να αγχωνομαστε . Εάν χαθεί μια μέρα η μια εβδομάδα ένας θηλασμός Δεν τρέχει κ κάτι. Εάν προσθέσουμε κι αλλο θηλασμό,  πάλι θα αυξηθεί.

Σίγουρα ηβασική τροφή είναι το γαλα,γιατί κ μετα απο κάθε στερεά δίνεις κ λίγο γάλα...

.Συμπληρωμα Ούτε εγώ έχω δώσει...

Της έδωσα κ λίγη μπανάνα.Δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκε.. Η γιατρος μου είπε να ξεκινήσω από μήλο.. Αλλά είναι Εκτός εποχής. Θα μου πεις κ η μπανάνα είναι εποχης;Δεν ξέρω...Απλα ξεκίνησα από μπανάνα γτ Έχει ωραία υφή..Μετα θα της δώσω Ροδάκινο,καρπούζι,πεπόνι.. .

 

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες! 

Καταρχήν να πω ότι μετά από τόσο καιρό που μιλάμε εδώ...και μετά το σχόλιο της ζουζούνας ότι είναι στην ομάδα αττικού θηλασμού..δε νομίζετε πως μπορούμε να γίνουμε φίλες στο φατσοβιβλίο? θα σας στείλω προσωπικό μήνυμα το όνομα  μου κι αν θέλετε με προσθέτετε εκεί! 

Λοιπόν είμαι και γω μέλος Ζουζούνα...

Δε μετράω ούτε εγώ θηλασμούς σαν την Any γιατί είναι φαγανός..και 4 ώρες χωρίς γάλα μόνο τη νύχτα μπορει να συμβεί!!! Τρώει κάθε 2 συνήθως..ή κάθε 1.30!!! Νόμιζα ότι με το φρούτο θα περιοριστεί ο θηλασμός...φρούδες ελπίδες!!! χαχα

Χθες μου βγαλε το λάδι πάλι..Κοιμήθηκε 9.30-11.30....Εγώ ξάπλωσα 11.30 κ μετά από 2 λεπτά δηλαδή ξύπνησε και ως τις 3 με είχε κάθε μισή ώρα πάνω..άυπνη! Είναι κρυωμένος και δεν ανασαίνει καλά..του βάζω ορό στη μυτούλα..και χρησιμοποιώ τον ρινικό αποφρακτήρα. Πήρα τηλ η γιατρό κ μου πε αν δεν περάσει σε 5 μέρες να της τον πάω να τον δει. Ελπίζω να του περάσει γρήγορα...Εγώ και ο άντρας μου τον κολλήσαμε συνάχι και φτέρνισμα τον καημενούλη!

Ευτυχώς κοιμάται τη μέρα πλέον.. και ησυχάζω λιγο! Πάω να κάνω καμιά δουλειά πριν ξυπνήσει...

φιλιά πολλά!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2017 at 11:14 ΠΜ, sweet mommy είπε:

Καλημέρα μανούλες! 

Καταρχήν να πω ότι μετά από τόσο καιρό που μιλάμε εδώ...και μετά το σχόλιο της ζουζούνας ότι είναι στην ομάδα αττικού θηλασμού..δε νομίζετε πως μπορούμε να γίνουμε φίλες στο φατσοβιβλίο? θα σας στείλω προσωπικό μήνυμα το όνομα  μου κι αν θέλετε με προσθέτετε εκεί! 

Λοιπόν είμαι και γω μέλος Ζουζούνα...

Δε μετράω ούτε εγώ θηλασμούς σαν την Any γιατί είναι φαγανός..και 4 ώρες χωρίς γάλα μόνο τη νύχτα μπορει να συμβεί!!! Τρώει κάθε 2 συνήθως..ή κάθε 1.30!!! Νόμιζα ότι με το φρούτο θα περιοριστεί ο θηλασμός...φρούδες ελπίδες!!! χαχα

Χθες μου βγαλε το λάδι πάλι..Κοιμήθηκε 9.30-11.30....Εγώ ξάπλωσα 11.30 κ μετά από 2 λεπτά δηλαδή ξύπνησε και ως τις 3 με είχε κάθε μισή ώρα πάνω..άυπνη! Είναι κρυωμένος και δεν ανασαίνει καλά..του βάζω ορό στη μυτούλα..και χρησιμοποιώ τον ρινικό αποφρακτήρα. Πήρα τηλ η γιατρό κ μου πε αν δεν περάσει σε 5 μέρες να της τον πάω να τον δει. Ελπίζω να του περάσει γρήγορα...Εγώ και ο άντρας μου τον κολλήσαμε συνάχι και φτέρνισμα τον καημενούλη!

Ευτυχώς κοιμάται τη μέρα πλέον.. και ησυχάζω λιγο! Πάω να κάνω καμιά δουλειά πριν ξυπνήσει...

φιλιά πολλά!

Ναι οκ σε έκανα εγώ...σου έχω στείλει εκεί πμ.

λοιπόν εμείς μια χαρά...όλο κ πιο καλά πάει στο μπουσουλημα...σε λίγο θα τρέχει...χαχαχα..περαστικά σας μωρέ..

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!!

Πού είστε βρε κορίτσια? Αύριο ανοίγουν και τα σχολεία..οι μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια θα ηρεμήσουν λίγο..

Πώς πάει η διατροφή των μωρών? Τι τρώνε και πότε? Εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε και έχω λίγο άγχος ως πρωτομαμά...

Θα μιλήσω με την παιδίατρο να με κατευθύνει.. αλλά διαβάζω ότι ο κάθε γιατρός και η κάθε μια μαμά λέει τα δικά της..και χω μπερδευτεί! Άλλη ξεκινάει με λαχανικά..άλλη με ρυζάλευρο, άλλη ζωμούς κρεάτων... μήπως να μην βιάζομαι ν αρχίσουμε?? Το ζυζί είναι το πιο εύκολο τελικά..το πετάς και πίνει! Ούτε μαγείρεμα, ούτε πλυσιμο, ούτε άλεσμα...χαχχα!!!

φιλιά στις μωρουδίστικες διπλούλες!!!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια..

6 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

Καλημέρα!!!

Πού είστε βρε κορίτσια? Αύριο ανοίγουν και τα σχολεία..οι μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια θα ηρεμήσουν λίγο..

Πώς πάει η διατροφή των μωρών? Τι τρώνε και πότε? Εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε και έχω λίγο άγχος ως πρωτομαμά...

Θα μιλήσω με την παιδίατρο να με κατευθύνει.. αλλά διαβάζω ότι ο κάθε γιατρός και η κάθε μια μαμά λέει τα δικά της..και χω μπερδευτεί! Άλλη ξεκινάει με λαχανικά..άλλη με ρυζάλευρο, άλλη ζωμούς κρεάτων... μήπως να μην βιάζομαι ν αρχίσουμε?? Το ζυζί είναι το πιο εύκολο τελικά..το πετάς και πίνει! Ούτε μαγείρεμα, ούτε πλυσιμο, ούτε άλεσμα...χαχχα!!!

φιλιά στις μωρουδίστικες διπλούλες!!!

Αυριο πάμε σχολείο. Νήπιαγωγείο και πρώτη... Το περιμένουμε πώς και πως...... Σε καμιά εβδομάδα θα σας πώ... Χαχαχαχα

Εμείς τρώμε φρουτάκι εδώ και 9-10 μέρες.. Ξεκινήσαμε απο μπανάνα, γιατί αλέθεται πιο ευκολα και συνεχίσαμε με αχλάδι και ροδάκινο (προτιμώ τα bio). Στην αρχή, όπως κάθε μωράκι ,δεν ήξερε πως να καταπιεί και το έβγαζε έξω.Σήμερα άνοιγε το  στόμα και έφαγε γύρω στα 100γρμ. Φυσικά μετά ήπιε και γαλατάκι. Τώρα με την φρουτοκρεμούλα της άνοιξε η όρεξη και  πίνει και περισσότερο γάλα.... Μάλλον θα παχύνει - μεγαλώσει το μινιατουράκι μου :oops::oops::oops::oops: Σε καμιά εβδομάδα θα αρχίσω και λαχανικά...

Σίγουρα κάθε γιατρός ακολουθεί άλλη γραμμή και φυσικά κάθε μωράκι έχει διαφορετικές ανάγκες. Απο δώ και πέρα νομίζω και η μαμά έχει λόγο και άποψη στη διατροφή.. Αν πχ εμένα που έλεγε να της δώσω κρέμα δημητριακών, που έχει φουλ ζάχαρη δεν θα της έδινα. Θα πάρω μόνο, μια - δυο βιολογικές για ευκολία, για όταν είμαστε έξω.

Ενοείται το γάλα μας είναι πιο ευκολο και βολικό......Δε θέλει καμιά προετοιμασία... Ετοιμο και διαθέσιμο 24 ώρες το 24ωρο.

φιλιάααααααα!!!!

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

On 10/9/2017 at 11:34 ΠΜ, sweet mommy είπε:

Καλημέρα!!!

Πού είστε βρε κορίτσια? Αύριο ανοίγουν και τα σχολεία..οι μαμάδες με μεγαλύτερα παιδάκια θα ηρεμήσουν λίγο..

Πώς πάει η διατροφή των μωρών? Τι τρώνε και πότε? Εμείς ακόμα δεν αρχίσαμε και έχω λίγο άγχος ως πρωτομαμά...

Θα μιλήσω με την παιδίατρο να με κατευθύνει.. αλλά διαβάζω ότι ο κάθε γιατρός και η κάθε μια μαμά λέει τα δικά της..και χω μπερδευτεί! Άλλη ξεκινάει με λαχανικά..άλλη με ρυζάλευρο, άλλη ζωμούς κρεάτων... μήπως να μην βιάζομαι ν αρχίσουμε?? Το ζυζί είναι το πιο εύκολο τελικά..το πετάς και πίνει! Ούτε μαγείρεμα, ούτε πλυσιμο, ούτε άλεσμα...χαχχα!!!

φιλιά στις μωρουδίστικες διπλούλες!!!

ούτε εγώ έχω βάλει ακόμα από Δευτέρα λέω που κλείνει 6 μηνών,θα μπω με το υποαλλεργικο ρυζαλευρο κ βλέπω.σίγουρα ο κάθε παιδίατρος έχει την δικιά του γραμμή ,μετά θα βάλω λαχανικά, μετά φρούτα κ στο τέλος το κρέας...όσο για το ζυζι σίγουρα τσακ μπαμ,πολύ πιο γρήγορο!!!

σχολείο..ξεκινήσαμε φέτος με νήπιο ο μικρός μου,μια χαρά δεν είχα θέμα παρότι είχαμε άλλη νηπιαγωγό,δεν πειράζει.

κατά τα άλλα μια χαρά...

On 10/9/2017 at 5:58 ΜΜ, anys είπε:

καλησπέρα κορίτσια..

Αυριο πάμε σχολείο. Νήπιαγωγείο και πρώτη... Το περιμένουμε πώς και πως...... Σε καμιά εβδομάδα θα σας πώ... Χαχαχαχα

Εμείς τρώμε φρουτάκι εδώ και 9-10 μέρες.. Ξεκινήσαμε απο μπανάνα, γιατί αλέθεται πιο ευκολα και συνεχίσαμε με αχλάδι και ροδάκινο (προτιμώ τα bio). Στην αρχή, όπως κάθε μωράκι ,δεν ήξερε πως να καταπιεί και το έβγαζε έξω.Σήμερα άνοιγε το  στόμα και έφαγε γύρω στα 100γρμ. Φυσικά μετά ήπιε και γαλατάκι. Τώρα με την φρουτοκρεμούλα της άνοιξε η όρεξη και  πίνει και περισσότερο γάλα.... Μάλλον θα παχύνει - μεγαλώσει το μινιατουράκι μου :oops::oops::oops::oops: Σε καμιά εβδομάδα θα αρχίσω και λαχανικά...

Σίγουρα κάθε γιατρός ακολουθεί άλλη γραμμή και φυσικά κάθε μωράκι έχει διαφορετικές ανάγκες. Απο δώ και πέρα νομίζω και η μαμά έχει λόγο και άποψη στη διατροφή.. Αν πχ εμένα που έλεγε να της δώσω κρέμα δημητριακών, που έχει φουλ ζάχαρη δεν θα της έδινα. Θα πάρω μόνο, μια - δυο βιολογικές για ευκολία, για όταν είμαστε έξω.

Ενοείται το γάλα μας είναι πιο ευκολο και βολικό......Δε θέλει καμιά προετοιμασία... Ετοιμο και διαθέσιμο 24 ώρες το 24ωρο.

φιλιάααααααα!!!!

Καλή αρχή κ καλή σταδιοδρομία!!!όσο για τις κρέμες,ποτέ δεν τις έφαγε όλες μόνο χάριν λακτε κ μετά τον χρόνο που μπήκε το γιαούρτι αλλεργίας,την έκοψε κ έτρωγε αυτό κ 1.5 χρόνων πια νομίζω έτρωγε το απόγευμα φαγητό από το μεσημέρι την μισή φυσικά ποσότητα κ το βράδυ γάλα...πάντως στον 1ο μου έδινα γάλα πρωί βράδυ μόνο αλλά έπινε ξένο από 4.5 μηνών ,τώρα είναι αλλιώς σίγουρα θα προσπαθώ να τρώει κ στήθος κ στερεές..τι να πω βλέποντας κ κάνοντας.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια?

πού χαθήκατε? κάνει ζέστη σήμερα και ετοιμαζόμαστε για το 3ο (και τελευταίο μάλλον) μας μπανάκι!!!

Εδώ και 2 μέρες τρώει  λιωμένο αχλαδάκι...ε νταξει! δεν ενθουσιάστηκε κιόλας! Μεtα έχει σειρά το μήλο..και η μπανάνα! Νερό με το ειδικό ποτηράκι με το στόμιο το πλακουτσό..δε πίνει με τίποτα! Τον θηλάζω μετά το φρούτο και πίνει με λαχτάρα!

Α! Βγήκαν και τα πάνω δύο δοντάκια..και είναι μες στη γκρίνια..πονάει ο καημενούλης!

Παιδίατρο έχουμε στις 25/9 για εμβόλιο και οδηγίες σχετικά με τη διατροφή του

Περμένω νεάκια σας!

Σας φιλώ!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2017 at 3:41 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Τι κάνετε κορίτσια?

πού χαθήκατε? κάνει ζέστη σήμερα και ετοιμαζόμαστε για το 3ο (και τελευταίο μάλλον) μας μπανάκι!!!

Εδώ και 2 μέρες τρώει  λιωμένο αχλαδάκι...ε νταξει! δεν ενθουσιάστηκε κιόλας! Μεtα έχει σειρά το μήλο..και η μπανάνα! Νερό με το ειδικό ποτηράκι με το στόμιο το πλακουτσό..δε πίνει με τίποτα! Τον θηλάζω μετά το φρούτο και πίνει με λαχτάρα!

Α! Βγήκαν και τα πάνω δύο δοντάκια..και είναι μες στη γκρίνια..πονάει ο καημενούλης!

Παιδίατρο έχουμε στις 25/9 για εμβόλιο και οδηγίες σχετικά με τη διατροφή του

Περμένω νεάκια σας!

Σας φιλώ!

Γεια σας κορίτσια και μπεμπάκια...

Ήρθε το φθινόπωρο νομίζω για τα καλά..

Στην αρχή ούτε εμένα είχε ενθουσιαστεί με τα φρούτα τώρα ανοίγει ένααααα στόμαααα, ειδικά στα λαχανικά.... Τρώμε πια αρκετά φρούτα και απο λαχανικά πατάτα, καρότο, κολοκυθάκια, ντομάτα με λεμόνι και λάδι..

Νερό ούτε και εμένα πίνει. Δοκίμασα με το μπουκάλι που λές και με το μπιμπερό που είχαμε πάρει όταν γεννήθηκε, αλλά τπτ ακόμη.

Δοντάκια όχι ακόμη.. Γιατρο αρχές Οκτώβρη θα πάμε.

Φιλιάα

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 18/9/2017 at 3:41 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Τι κάνετε κορίτσια?

πού χαθήκατε? κάνει ζέστη σήμερα και ετοιμαζόμαστε για το 3ο (και τελευταίο μάλλον) μας μπανάκι!!!

Εδώ και 2 μέρες τρώει  λιωμένο αχλαδάκι...ε νταξει! δεν ενθουσιάστηκε κιόλας! Μεtα έχει σειρά το μήλο..και η μπανάνα! Νερό με το ειδικό ποτηράκι με το στόμιο το πλακουτσό..δε πίνει με τίποτα! Τον θηλάζω μετά το φρούτο και πίνει με λαχτάρα!

Α! Βγήκαν και τα πάνω δύο δοντάκια..και είναι μες στη γκρίνια..πονάει ο καημενούλης!

Παιδίατρο έχουμε στις 25/9 για εμβόλιο και οδηγίες σχετικά με τη διατροφή του

Περμένω νεάκια σας!

Σας φιλώ!

μπράβο κορίτσια τέλεια νέα!!σιδερένια τα δοντάκια σας!!!εμείς κανονικά κρέμα το απόγευμα όσο θέλει ,συνήθως 120γρ  νερό κάνω συν την κρέμα κ αφήνει 5 κουταλιές του γλυκού.από φαγητό λαχανικά έχουνε βάλει πατάτα ,καρότο κολοκύθι κ λάδι τρώει το μισό κ λίγο παραπάνω..Κ κάποιες φορές κ στήθος μετά..βασικά αυτό που παρατήρησα σήμερα ότι αν νυσταζει δεν μπορεί να φάει πολύ κ φυσικά αν πεινάει πολύ πάλι δεν έχει την υπομονή να τρώει λίγο λίγο..θέλει κάτι ΤΩΡΑ!!!!χαχαχαχαχαχα...νερό πίνει δεν έχω θέμα κ του αρέσει πολύ ,με ποτηράκι που έχει θηλή σιλικόνης.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Κάναμε το εμβόλιο μας σήμερα! Πήρε 500γρ αυτόν τον μήνα..έφτασε 10.500! Μπόι δε πήρε (στενοχωρήθηκε ο μπαμπάς του..χαχα) σταθερός στα 73εκ.! Κεφαλάκι μια χαρά..μεγάλωσε!

Όσον αφορά τη διατροφή του τώρα ..παλεύουμε καμιά βδομάδα με τα φρούτα...και από αύριο θα παλεύουμε και με τα λαχανικά! χαχαχα Πατάτα-καρότο-κολοκύθι έχουν σειρά.. Περιττό να πω πόσο αγχώνομαι! Δε θέλω να τον αφήσω να πεινάει...κάθε 2 ώρες πίνει γάλα τη μέρα.Οπότε μπορεί στις 9 να χει πιει γάλα..και 11 να του δώσω φρούτο..και σιγά μη το φάει! Τι λάθος κάνω δε ξέρω... 2 κουταλιές τρώει με πολύ κόπο..και όταν αρχίσει να δυσανασχετεί του δίνω νεράκι(κάτι πίνει), βγάζω σαλιάρα και τον βάζω στήθος..οπου πίνει με λαχτάρα! Βρίσκει τη γεύση που του αρέσει κι έχε συνηθίσει!  Ίσως με τα λαχανικά τα πάει καλύτερα..θα μάθω αύριο!

φιλάκια στα μπουμπουκάκια σας!!!!

  • Μου αρέσει 1

e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να δωσεις τα φρουτα στις 10,οχι καπακι στο γαλα δλδ που θα ναι χορτατος,αλλα ουτε 11που πειναει ηδη κ θελει το γνωστο.φυσικα αν μετα θελει γαλα δινεις

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/9/2017 at 1:41 ΜΜ, *ζουζουνα*!!! είπε:

μπράβο κορίτσια τέλεια νέα!!σιδερένια τα δοντάκια σας!!!εμείς κανονικά κρέμα το απόγευμα όσο θέλει ,συνήθως 120γρ  νερό κάνω συν την κρέμα κ αφήνει 5 κουταλιές του γλυκού.από φαγητό λαχανικά έχουνε βάλει πατάτα ,καρότο κολοκύθι κ λάδι τρώει το μισό κ λίγο παραπάνω..Κ κάποιες φορές κ στήθος μετά..βασικά αυτό που παρατήρησα σήμερα ότι αν νυσταζει δεν μπορεί να φάει πολύ κ φυσικά αν πεινάει πολύ πάλι δεν έχει την υπομονή να τρώει λίγο λίγο..θέλει κάτι ΤΩΡΑ!!!!χαχαχαχαχαχα...νερό πίνει δεν έχω θέμα κ του αρέσει πολύ ,με ποτηράκι που έχει θηλή σιλικόνης.

εμένα για τα λαχανικά τρελαίνεται.Τρωει αρκετά.Πανω απο 150γρμ.

Νερό Όχι.....

On 25/9/2017 at 6:26 ΜΜ, sweet mommy είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Κάναμε το εμβόλιο μας σήμερα! Πήρε 500γρ αυτόν τον μήνα..έφτασε 10.500! Μπόι δε πήρε (στενοχωρήθηκε ο μπαμπάς του..χαχα) σταθερός στα 73εκ.! Κεφαλάκι μια χαρά..μεγάλωσε!

Όσον αφορά τη διατροφή του τώρα ..παλεύουμε καμιά βδομάδα με τα φρούτα...και από αύριο θα παλεύουμε και με τα λαχανικά! χαχαχα Πατάτα-καρότο-κολοκύθι έχουν σειρά.. Περιττό να πω πόσο αγχώνομαι! Δε θέλω να τον αφήσω να πεινάει...κάθε 2 ώρες πίνει γάλα τη μέρα.Οπότε μπορεί στις 9 να χει πιει γάλα..και 11 να του δώσω φρούτο..και σιγά μη το φάει! Τι λάθος κάνω δε ξέρω... 2 κουταλιές τρώει με πολύ κόπο..και όταν αρχίσει να δυσανασχετεί του δίνω νεράκι(κάτι πίνει), βγάζω σαλιάρα και τον βάζω στήθος..οπου πίνει με λαχτάρα! Βρίσκει τη γεύση που του αρέσει κι έχε συνηθίσει!  Ίσως με τα λαχανικά τα πάει καλύτερα..θα μάθω αύριο!

φιλάκια στα μπουμπουκάκια σας!!!!

Μια χαρά μεγαλώνει...

Εγώ ακολουθώ το εξής πρόγραμμα. Γύρω στις 9 πίνει γάλα κκοιμάται.Οταν ξύπνησε της κάνω φρούτο. Κ μένα αν πεινάσει Δεν έχει υπομονή να φάει κ γκρινιάζει...Μεσημερι γάλα κ νάνι.Όταν ξύπνησει βουρ για λαχανικά.Της έβαλα κ μια μέρα λίγο κοτόπουλο χωριάτικο..

Υπομονή κ θα συνηθίσουν τα καινούργια δεδομένα.Τοσους μήνες πίνανε γαλατακι   .

φιλιαααα

  • Μου αρέσει 2

9 & 7.5  my boys & 3 my butterfly

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, anys είπε:

εμένα για τα λαχανικά τρελαίνεται.Τρωει αρκετά.Πανω απο 150γρμ.

Νερό Όχι.....

Μια χαρά μεγαλώνει...

Εγώ ακολουθώ το εξής πρόγραμμα. Γύρω στις 9 πίνει γάλα κκοιμάται.Οταν ξύπνησε της κάνω φρούτο. Κ μένα αν πεινάσει Δεν έχει υπομονή να φάει κ γκρινιάζει...Μεσημερι γάλα κ νάνι.Όταν ξύπνησει βουρ για λαχανικά.Της έβαλα κ μια μέρα λίγο κοτόπουλο χωριάτικο..

Υπομονή κ θα συνηθίσουν τα καινούργια δεδομένα.Τοσους μήνες πίνανε γαλατακι   .

φιλιαααα

Ε εντάξει σίγουρα..λοιπόν αυτό που κατάλαβα είναι ότι του αρέσει το κουτάλι από σιλικόνη το ελαστικό Κ όχι το κοκαλινο οπότε αύριο με αυτό θα φάμε πιο καλά..Τώρα μέτρησα κ μένα από τα 200γρ που του κάνω τρώει 150 ,αλλά τώρα 2 μέρες τρώει το μισό ή η λίγο λιγότερο.

όμως έχω νέο γιατί έσκασε το 1ο μας δοντάκι!!!!!!εξού κ το μπούκωμα,ελπίζω να μην είναι ίωση κ να μην κόλλησε από τον μεγάλο μου ...κάτι άλλο δεν έχει ..οπότε θα δούμε..το Σάββατο Λου θα πάμε παιδίατρο.και ετοιμάζεται κ το 2ο δοντάκι..για να δούμε...6 μηνών κ 8 ημερών σήμερα!!

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...