Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts

Καλό μήνα!!

vikib εγώ δεν έχω κάνει καθόλου καμπύλη ζαχάρου ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα. Έπρεπε να είχα κάνει; Δεν μου είχε πει ο τότε γιατρός μου να κάνω και μόλις πριν λίγο καιρό έμαθα τι είναι η καμπύλη ζαχάρου. Οπότε στο θέμα δεν έχω καθόλου εμπειρία για να σου πω τη γνώμη μου. Αλλά απο τις τιμές που έχεις σε σύγκριση με τις φυσιολογικές τιμές που θα έπρεπε να είναι μου φαίνονται ελαφρώς τσιμπημένες. Βέβαια αυτό πάλι μπορεί να είναι μέσα στα όρια αλλά σίγουρα αυτό θα στο πει ο γιατρός σου. Μιλήσατε; Πότε έχεις ραντεβού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλό μήνα!!

vikib εγώ δεν έχω κάνει καθόλου καμπύλη ζαχάρου ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα. Έπρεπε να είχα κάνει; Δεν μου είχε πει ο τότε γιατρός μου να κάνω και μόλις πριν λίγο καιρό έμαθα τι είναι η καμπύλη ζαχάρου. Οπότε στο θέμα δεν έχω καθόλου εμπειρία για να σου πω τη γνώμη μου. Αλλά απο τις τιμές που έχεις σε σύγκριση με τις φυσιολογικές τιμές που θα έπρεπε να είναι μου φαίνονται ελαφρώς τσιμπημένες. Βέβαια αυτό πάλι μπορεί να είναι μέσα στα όρια αλλά σίγουρα αυτό θα στο πει ο γιατρός σου. Μιλήσατε; Πότε έχεις ραντεβού;

νομιζω πρεπει να κανεις.συζητα το με το γιατρο σου.πηγα την παρασκευη αλλα μαλλον κτ της ετυχε.θα την παρω αυριο.κανονικα μεσα του μηνα παω κ ενδοκρινολογο.ολα κλεινουν για ειδικη διατρφη.θα το αντεξω,μετρησεις δε θελω να κανω,με αγχωνουν..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πρεπει να κανεις.συζητα το με το γιατρο σου.πηγα την παρασκευη αλλα μαλλον κτ της ετυχε.θα την παρω αυριο.κανονικα μεσα του μηνα παω κ ενδοκρινολογο.ολα κλεινουν για ειδικη διατρφη.θα το αντεξω,μετρησεις δε θελω να κανω,με αγχωνουν..

Καλημέρα!

Μίλησες με την γιατρό σου; Όταν μιλήσεις ενημέρωσέ μας :).

Κι εγώ πρέπει να πάω για έλεγχο του αιματοκρίτη μου να δω που βρίσκεται γιατί τελευταία έχω κάτι ζαλάδες και φοβάμαι μη σωριαστώ κάτω καμια μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Ελπίζω να σας βρίσκω όλες καλά. Εγώ τρέχω γενικότερα μια με τα βαψίματα, μια με τις δουλειές του σπιτιού, μια με το ένα, μια με το άλλο. Αχ, που είναι η ξεκούραση και η ανεμελιά της πρώτης εγκυμοσύνης, μου λέτε; Μου αρέσει κιόλας που ο γιατρός είπε να μην κουράζομαι καθόλου γιατί ο πλακούντας μου είναι χαμηλός και εγώ απλά δεν τα καταφέρνω....... Η κορούλα μου είναι σε μια ηλικία που θέλει κάποιον να ασχολείται μαζί της και δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο άτομο. Ή μάλλον υπήρχε η μητέρα μου, αλλά δυστυχώς έπεσε από τη σκάλα, χτύπησε και τώρα εκτός ότι μείναμε χωρίς βοήθεια θέλει και η ίδια η γιαγιά χέρια!!!!!! Και το άλλο το καλύτερο, χτύπησα σε ένα έπιπλο το μικρό δάκτυλο του ποδιού μου, πρήστηκε, πήγα χθες στον ορθοπεδικό και μου είπε, αφού μου έκανε υπέρηχο γιατί οι ακτινογραφίες απαγορεύονται δια ροπάλου, ότι έχουν κοπεί οι σύνδεσμοι που κρατούν τα οστά!!!!! Κοινώς θα είμαι με το πρήξιμο 1-2 μήνες σίγουρα. Το μόνο θετικό είναι πως φοράω σανδάλια λόγω καλοκαιριού και δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου. Θέλετε και άλλα; Φτάνουν ως εδώ νομίζω........

Ετοιμάζομαι να κάνω την άλλη εβδομάδα την καμπύλη σακχάρου και το σκέφτομαι από τώρα. Πολύ αηδιαστική εξέταση βρε κορίτσια, την θυμάμαι από την πρώτη μου κόρη.

Εντωμεταξύ έχω βάλει αισίως 7 κιλά και μου έρχεται να σκάσω. Ο μεταβολισμός μου δεν λειτουργεί καθόλου, τρώω κανονικά τα normal γεύματά μου και ενδιάμεσα φρούτα, αλλά τα κιλά ανεβαίνουν με γρήγορους ρυθμούς. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να επισκεφθώ έναν διατροφολόγο.

Και με την κυτταρίτιδα έχω θέμα, γέμισα ξαφνικά στα πόδια μου. Όλοι μου λένε πως είναι ορμονικό και πως θα φύγει μετά τον τοκετό, αλλά τώρα τι γίνεται;

Συγνώμη κορίτσια για το μεγάλο μου Post αλλά τα είπα και ηρέμησα!!!!!

Πολλά φιλιά σε όλες.


eH1op2.png

LMcjp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!μιλησα χθες πρωι με τη γιατρο μου,αλλα θα τη δω τελος βδομαδας(ειμαι θεσ/νικη).θα μου πει τι να προσεχω.μετα εχω εξετασεις μεσα του μηνα κ ενδοκρινολογο,τελος του μηνα νοσοκομειο(με παρακολουθουν κ εκει),αλλα σκεφτομαι κ τον διατροφολογο,εχω παρει κ 7 κιλα.προς το παρον,με αυτα που διαβαζω,βρηκα οτι κανω 2 λαθη.τρωω πολυ μεγαλες ποσοτητες,κ δεν εχω προγραμμα,τρωω με μεγαλα κενα,οχι συχνα

νατασσα η εξεταση ειναι πιο ευκολη απο οτι θυμασαι.εχει γλυκοζη με γευση λεμονι κ πορτοκαλι.εγω ηπια πορτοκαλι,σαν φαντα πολυ γλυκια χωρις ανθρακικο.απλα γουλια-γουλια.το κακο ειναι οτι κ τις 4 φορες μου πηραν αιμα απο το ιδιο χερι,το αλλο δεν εχει καλες φλεβες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

Τελικά η γιατρός μου μου έγραψε να κάνω καμπύλη ζαχάρου, αιματολογικές εξετάσεις αλλά και ούρων. Μου είπε να τις κάνω σε μια βδομάδα που θα έχω μπει στο τρίτο τρίμηνο. Μόνο που στην καμπύλη ζαχάρου θα μου κάνουν 3 λήψεις αίματος και όχι 4. Μία νηστείας, μία στα 60' και μία στα 120'. Γιατί άλλες όπως και η vikib κάνουν λήψη αίματος και στα 180';

vikib άρχισες να βάζεις πρόγραμμα στη διατροφή σου; Θα τα καταφέρεις, δεν είναι δύσκολο.

Νατασούλα ξέρω πως είναι να είσαι έγκυος, να έχεις παιδί και να μην έχεις και βοήθεια. Να φανταστείς εγώ στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα σπάσει ένα πλευρό απο τον βήχα!! Ναι...από ένα τρελό βήχα που είχα μέσα στον χειμώνα. Και όποτε έβηχα, φτερνιζόμουν ή έκανα εμετό (λόγο εγκυμοσύνης) ήταν σαν να με σφάζανε και λύγιζαν τα πόδια μου απο τον πόνο!! Πάλι καλά οι κορούλες μας είναι λίγο μεγάλες και μπορούν να κάνουν κάποια πράγματα μόνες τους.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!μαρια καλως ηρθες κ με το καλο!κ για μενα το πρωτο αλλα κοριτσακι!αμελι δεν ξερω τη διαφορα για τις 3 η 4 μετρησεις,αλλα θα δεις πως αντιδρας στη γλυκοζη.εγω κανω αρκετα καλη διατροφη,2λαθη που κανω ειναι που τρωω πολυ το μεσημερι(ακομη κ τα υγιεινα)κ οτι δεν εχω προγραμμα στις ωρες,με αποτελεσμα να αφηνω μεγαλα κενα νηστικη.θα φτιαξω κ αυτα κ θα ελεγχω κ την πιεση καθημερινα κ ελπιζω να πανε ολα καλα.πηρα μερικα φορμακια,κτ ψιλα κ κρεββατακι.εχουμε τελειωσει με πανω απο τα μισα!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

vikib υπομονή. Λίγος καιρός έμεινε. Παίζει ρόλο και ο μεταβολισμός. Εγώ για παράδειγμα απο τον τέταρτο μήνα τρώω ότι θέλω χωρίς τύψεις και πήρα 4,5 κιλά. Απλά ποτέ δεν τρώω μετά τις 8 το βράδυ.

Εγώ με τα ψώνια τελείωσα απλά σε μια βδομάδα περιμένω την ντουλάπα για να συμαζέψω τα πράγματα.

Maraki G καλώς ηρθες. Με το καλό! Που θα γεννήσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...