Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Σεπτεμβρίου 2014


mimika84

Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 738
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας κοριτσια!τι κανετε?αμελι φανταζομαι τι θα περασες με την καρδια..λογικο να κατατρομαξες..ελπιζω να μη σου τυχει τπτ αλλο..εχεις κ την κορουλα σου κ φανταζομαι ειναι πιο δυσκολο.ζωη καλως ηρθες κ με το καλο το αγορακι σου!κ γω νομιζω οτι θα γεννησω νωρις,αν κ δεν εχω πολυ μεγαλη κοιλια,κ ακομη ειναι πολυ ψηλα,αλλα ειναι μεγαλο μωρο,εχει ηδη κερδισει 1 βδομαδα κ φοβαμαι κ λογω πιεσης κ ζαχαρου μη με βαλουν για προκληση νωριτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις εγκυούλες! Είμαι νεα στην παρεα. Είμαι στην 26η εβδομάδα κύησης και καπου εκεί στα τελη του σεπτεμβρη θα φέρω στον κόσμο το αγοράκι μυ. Είναι το πρώτο μου παιδί. Θα τα λέμε εδώ, καλή συνέχεια σε όλες!!!

Καλώς όρισες στην παρέα μας! Με το καλό το αντράκι σου!


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

vikib σε βάζουν για πρόκληση πιο νωρίς αν έχεις πίεση ή ζάχαρο;

Πήρα μηχάνημα και μετράω το ζάχαρο μόνη μου. Η αλήθεια είναι οτι δεν άρχισα ακόμη να κάνω διατροφή. Το μετράω στα 60' και στα 120' μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν κάνω καλά. Συνήθως ανεβαίνει στα 140-160 στα 60' και μετά στα 120' αρχίζει και πέφτει στα 80-130 (αναλόγως τι έχω φάει). Δύο φορές έφαγα κάτι πολύ βαρύ και μου έφτασε στα 180 και μετά απο 3 ώρες έπεφταν οι τιμές στο φυσιολογικό. Είπα οτι δεν θα ξαναφάω κάτι βαρύ. Το ζάχαρο νηστείας είναι μονίμως γύρο στα 75. Αν τα καταφέρω να ανεβαίνει μόνο μέχρι τα 140-160 είναι καλά ή πρέπει να είναι πιο χαμηλό; Αυριο έχω ραντεβού με την γιατρό να δω τι θα μου πει κι εκείνη.

looney_anna μπράβο και για τα αποτελέσματα αλλά και για το μπανάκι. Εγώ απο δευτέρα θα αρχίσω μπανάκια. Το πήρα απόφαση και το Σάββατο φεύγω στο εξοχικό με την μικρή!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!

Αμελί δεν έχω ιδέα για τις μετρήσεις αλλά σίγουρα μπορείς να ψάξεις στο νετ ή να περιμένεις μέχρι αύριο να σου πει η γιατρός σου! Καλά θα κάνεις και θα πας για να χαλαρώσεις!!!


zDSVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

vikib σε βάζουν για πρόκληση πιο νωρίς αν έχεις πίεση ή ζάχαρο;

Πήρα μηχάνημα και μετράω το ζάχαρο μόνη μου. Η αλήθεια είναι οτι δεν άρχισα ακόμη να κάνω διατροφή. Το μετράω στα 60' και στα 120' μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν κάνω καλά. Συνήθως ανεβαίνει στα 140-160 στα 60' και μετά στα 120' αρχίζει και πέφτει στα 80-130 (αναλόγως τι έχω φάει). Δύο φορές έφαγα κάτι πολύ βαρύ και μου έφτασε στα 180 και μετά απο 3 ώρες έπεφταν οι τιμές στο φυσιολογικό. Είπα οτι δεν θα ξαναφάω κάτι βαρύ. Το ζάχαρο νηστείας είναι μονίμως γύρο στα 75. Αν τα καταφέρω να ανεβαίνει μόνο μέχρι τα 140-160 είναι καλά ή πρέπει να είναι πιο χαμηλό; Αυριο έχω ραντεβού με την γιατρό να δω τι θα μου πει κι εκείνη.

looney_anna μπράβο και για τα αποτελέσματα αλλά και για το μπανάκι. Εγώ απο δευτέρα θα αρχίσω μπανάκια. Το πήρα απόφαση και το Σάββατο φεύγω στο εξοχικό με την μικρή!!

για πιεση σιγουρα,κ καμια φορα κ καισαρικη κιολας.στο ζαχαρο κανουν προκληση για να μην κινδυνευσει το μωρο αφου μπεις στο μηνα σου αλλα κ γιατι συνηθως ευθυνεται για πολυ μεγαλα μωρα.εμενα δεν ξερω αν φταει αυτο η γονιδιακα,αλλα πριν 2 βδομαδες ηταν 1200γρ..που θα φτασει?ειναι κ ψηλη!ξεκινα τη διατροφη,βοηθαει.αν την εκανα απο την αρχη θα εχανα 10 κιλα!εγω μετραω πριν καθε γευμα κ μετα 1 ωρα(εντολες γιατρου).εγω το πρωι εχω πολυ.νομιζω φαγωμενη στη 1 ωρα ειναι καλο να ειναι στα 120,αλλα καλυτερα να σου πει ο γιατρος.κ γω σημερα παω.πρωτα στο νοσοκομειο για ελεγχο μηνιαιο κ μετα ενδοκρινολογο.πριν 1 βδομαδα μου εδωσε μηχανακι.καλα μπανια!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!

vikib σε βάζουν για πρόκληση πιο νωρίς αν έχεις πίεση ή ζάχαρο;

Πήρα μηχάνημα και μετράω το ζάχαρο μόνη μου. Η αλήθεια είναι οτι δεν άρχισα ακόμη να κάνω διατροφή. Το μετράω στα 60' και στα 120' μετά το φαγητό. Δεν ξέρω αν κάνω καλά. Συνήθως ανεβαίνει στα 140-160 στα 60' και μετά στα 120' αρχίζει και πέφτει στα 80-130 (αναλόγως τι έχω φάει). Δύο φορές έφαγα κάτι πολύ βαρύ και μου έφτασε στα 180 και μετά απο 3 ώρες έπεφταν οι τιμές στο φυσιολογικό. Είπα οτι δεν θα ξαναφάω κάτι βαρύ. Το ζάχαρο νηστείας είναι μονίμως γύρο στα 75. Αν τα καταφέρω να ανεβαίνει μόνο μέχρι τα 140-160 είναι καλά ή πρέπει να είναι πιο χαμηλό; Αυριο έχω ραντεβού με την γιατρό να δω τι θα μου πει κι εκείνη.

looney_anna μπράβο και για τα αποτελέσματα αλλά και για το μπανάκι. Εγώ απο δευτέρα θα αρχίσω μπανάκια. Το πήρα απόφαση και το Σάββατο φεύγω στο εξοχικό με την μικρή!!

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια!

Amelie μου, εμένα τα όρια που μου έχει βάλει ο διαβητολόγος είναι:

-το πρωί νηστική να είναι κάτω από 95

-μια ωρα μετά το γεύμα να είναι κάτω από 145

-δυο ώρες μετά το βραδυνό να είναι κάτω από 125

Εγώ αυτές τις τρεις μετρήσεις κάνω... Αλλά κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός βέβαια, και ο γιατρός σου θα κρίνει ποιες μετρήσεις τον ενδιαφέρουν και τι όρια θα βάλει. Από σάκχαρο νηστείας είσαι βλέπω μια χαρά, εγώ αντίθετα εκεί έχω το θέμα.... κινούμαι μεταξύ 95-110. Νομίζω αν προσέχεις λίγο τι τρως θα 'σαι μια χαρά.

Για την πρόκληση τοκετού όταν έχεις σάκχαρο ξέρω ότι σε παίρνουν νωρίτερα μόνο αν κάνεις ινσουλίνη. Τότε ο τοκετός γίνεται με πρόκληση στις 38 βδομάδες και το μωράκι μπαίνει προληπτικά για μια μέρα στην εντατική (ΜΕΝΝ) γιατί μπορεί να παρουσιάσει υπογλυκαιμία. Αν δεν κάνεις ινσουλίνη, τότε δεν σε παίρνει νωρίτερα. Εγώ ρώτησα το γιατρό μου, και μου είπε ότι θα πάμε φυσιολογικά και όσο πάει...


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγαμε στο νοσοκομειο,καλα ειναι η μικρη,αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι λογω δισβητη κυησης θεωρουμαι υψηλου κινδυνου κ πρεπει να δουμε ποτε ειναι καλυτερα να γεννησω,να μην ειναι πολυ νωρις ουτε πολυ αργα(εγω καταλαβα προκληση 36-38 εβδ)επισης οτι αν παρω ινσουλινη δεν μπορω να γεννησω στο νοσοκομειο της πολης μου.αρα το ψαχνω για το πανεπιστημιακο αλεξ/πολης.τα μικρα μας οποτε θελουν ερχονται,οποτε θελουν βγαινουν κ οπου θελουν!:tongue::tongue:ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ξεκιναω ινσουλινη,μονο πρωι,2μοναδες,αν το νηστειας ειναι πανω απο 100,που συνηθως ειναι.μαριλου εσεις εχετε πει τπτ για τη γεννα?ακομη κ αν συζητουσα ακομη για την κλινικη,ακυρο μετα τα τελευταια νεα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα κορίτσια!

vikib και marilu80 σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τώρα είμαι σε φάση που ελέγχω ποια φαγητά μου το ανεβάζουνε και ποια οχι. Για παράδειγμα χθες έφαγα αρακά και στη μία ώρα είχα 100 και στη μιάμιση ώρα 95. Οπότε αρακά μπορώ να τρώω άφοβα. Σήμερα έχω και το ραντεβού στη γιατρό μου! Ανυπομονώ να δω τον μικρό!

vikib λυπάμαι που πρέπει να ξεκινήσεις ινσουλίνη αλλά υπομονή 2μιση μήνες έμειναν! Εγώ ανυπομονώ να περάσει ο καιρός γρήγορα για να γεννήσω και να ξαλαφρώσω γιατί ακόμη και οι φίλοι μου και οι συγγενείς αναρωτιούνται τι θα πάθω ακόμα σ΄αυτή την εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.πηγαμε στο νοσοκομειο,καλα ειναι η μικρη,αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι λογω δισβητη κυησης θεωρουμαι υψηλου κινδυνου κ πρεπει να δουμε ποτε ειναι καλυτερα να γεννησω,να μην ειναι πολυ νωρις ουτε πολυ αργα(εγω καταλαβα προκληση 36-38 εβδ)επισης οτι αν παρω ινσουλινη δεν μπορω να γεννησω στο νοσοκομειο της πολης μου.αρα το ψαχνω για το πανεπιστημιακο αλεξ/πολης.τα μικρα μας οποτε θελουν ερχονται,οποτε θελουν βγαινουν κ οπου θελουν!:tongue::tongue:ο ενδοκρινολογος μου ειπε οτι ξεκιναω ινσουλινη,μονο πρωι,2μοναδες,αν το νηστειας ειναι πανω απο 100,που συνηθως ειναι.μαριλου εσεις εχετε πει τπτ για τη γεννα?ακομη κ αν συζητουσα ακομη για την κλινικη,ακυρο μετα τα τελευταια νεα

vikib διάβασα τα νέα σου, το σημαντικό είναι ότι η μικρή σου είναι μια χαρά, όσο για τα υπόλοιπα, όλα είναι στο πρόγραμμα... Θα ησυχάσεις τώρα σχετικά με το πού θα γεννήσεις! Φαντάζομαι στο Πανεπιστημιακό διαθέτουν μονάδα ΜΕΝΝ, γι'αυτό σε στέλνει εκεί ο γιατρός σου... Θα γεννήσεις με το καλό, (θα γλιτώσεις και 2-3 βδομάδες ζέστης!) θα παρακολουθήσουν και το μωράκι σου για μια μέρα στη ΜΕΝΝ αν χρειαστεί και όλα θα πάνε μια χαρά!

Κι εγώ είμαι προετοιμασμένη για κάθε ενδεχόμενο. Για την ώρα πάντως το σάκχαρό μου είναι υπό έλεγχο. Δεν θεωρείται διαβήτης κύησης, γιατί το 100-110 νηστείας το είχα όλα μου τα χρόνια, από τότε που θυμάμαι να κάνω εξετάσεις αίματος. Είναι οργανικό λέει ο διαβητολόγος, το πάγκρεάς μου εκλύει ινσουλίνη περισσότερο τις νυχτερινές ώρες λέει... Την υπόλοιπη μέρα, επειδή προσέχω πολύ τα γεύματά μου, δεν ξεφεύγω από το 120 και πολλές φορές αν φάω ψητό με σαλάτα και 1 φετα μαυρο ψωμι έχω γύρω στο 90 μια ώρα μετά. Βέβαια, επειδή ο 7ος μήνας είναι επίφοβος για διαβήτη, μην νομίζεις ότι επαναπαύομαι...

Τώρα σχετικά με τη γέννα, ρώτησα το γιατρό και δεν χρειάζεται να το επισπεύσουμε, τουλάχιστον για την ώρα. Το βάρος του μωρού μου είναι κανονικο. Τώρα αν αργότερα αρχίζει να παίρνει παραπάνω από όσο πρέπει, θα δούμε... Δηλαδή πάω για φυσιολογικό τοκετό, με τα σημερινά δεδομένα. Την άλλη βδομάδα έχω Doppler, οπότε θα δούμε πάλι το μωρό και την ανάπτυξή του και θα μου πει...


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την άλλη βδομάδα έχω Doppler, οπότε θα δούμε πάλι το μωρό και την ανάπτυξή του και θα μου πει...

Συγνωμη για την αδιακρισία αλλά την άλλη εβδομάδα που έχεις το doppler θα είσαι στην 30η εβδομάδα, σωστά; εμένα η γιατρός μου, μου είπε πως το doppler πρέπει να το κάνω στις 32 εβδομάδες και μάλιστα γεμάτες. Το κάνεις νωρίτερα λόγο ζαχάρου ή παίζει να εχω καταλάβει εγω λάθος για την εξέταση; Η μπέμπα μου την προηγούμενη βδομάδα (28ε4η) ήταν 1150γρ και η γιατρός μου είπε πως θα με ξαναδεί σε κάνα μήνα, εφόσον ολα πάνε καλά και νιώθω καλά. Μήπως τελικά δεν κατάλαβα καλά... και το doppler μου είπε πως θα το κάνουμε στο ιατρείο της... Εσύ που θα το κάνεις;


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για την αδιακρισία αλλά την άλλη εβδομάδα που έχεις το doppler θα είσαι στην 30η εβδομάδα, σωστά; εμένα η γιατρός μου, μου είπε πως το doppler πρέπει να το κάνω στις 32 εβδομάδες και μάλιστα γεμάτες. Το κάνεις νωρίτερα λόγο ζαχάρου ή παίζει να εχω καταλάβει εγω λάθος για την εξέταση; Η μπέμπα μου την προηγούμενη βδομάδα (28ε4η) ήταν 1150γρ και η γιατρός μου είπε πως θα με ξαναδεί σε κάνα μήνα, εφόσον ολα πάνε καλά και νιώθω καλά. Μήπως τελικά δεν κατάλαβα καλά... και το doppler μου είπε πως θα το κάνουμε στο ιατρείο της... Εσύ που θα το κάνεις;

Καλησπέρα Σμάρα! Θα κάνω την Doppler την άλλη Πέμπτη που θα είμαι 30+1, δηλ θα έχω μπεί στην 31η βδομάδα. Όλους τους μεγάλους υπερήχους- αυχενική, β' επιπέδου και την Doppler- τις κάνω στο Γένεσις Αθηνών, οπου έκανα και την εξωσωματική. Τα ραντεβού μου τα κλείνει ο γιατρος μου, μπροστά μου, παίρνοντας τηλ το τμήμα υπερήχων. Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι στην 32η βδομαδα για το doppler και γιατί με βάζει να το κάνω την 31η... Η τελευταία μου επίσκεψη για απλό υπέρηχο ήταν τέλος Μαϊου 26η βδομάδα και το μωρό ήταν 730 γρ, κανονικό δηλ. και μου είπε τότε σε 5 βδομαδας θα κάνουμε doppler.

Μην το ψάχνεις πάντως και μην ανησυχεις... έχε εμπιστοσύνη στη γιατρό σου, κάτι ξέρει...

ΥΓ. τώρα ψάχνω για την doppler και λέει οτι γίνεται μεταξύ 28ης και 32ης βδομαδας, εδω το διάβασα http://www.iator.gr/2012/11/27/pote-kai-giati-kanoume-to-yperixografima-doppler-kyisis/


zpw1p3.pngeuyAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Σμάρα! Θα κάνω την Doppler την άλλη Πέμπτη που θα είμαι 30+1, δηλ θα έχω μπεί στην 31η βδομάδα. Όλους τους μεγάλους υπερήχους- αυχενική, β' επιπέδου και την Doppler- τις κάνω στο Γένεσις Αθηνών, οπου έκανα και την εξωσωματική. Τα ραντεβού μου τα κλείνει ο γιατρος μου, μπροστά μου, παίρνοντας τηλ το τμήμα υπερήχων. Δεν ξέρω αν πρέπει να είμαι στην 32η βδομαδα για το doppler και γιατί με βάζει να το κάνω την 31η... Η τελευταία μου επίσκεψη για απλό υπέρηχο ήταν τέλος Μαϊου 26η βδομάδα και το μωρό ήταν 730 γρ, κανονικό δηλ. και μου είπε τότε σε 5 βδομαδας θα κάνουμε doppler.

Μην το ψάχνεις πάντως και μην ανησυχεις... έχε εμπιστοσύνη στη γιατρό σου, κάτι ξέρει...

ΥΓ. τώρα ψάχνω για την doppler και λέει οτι γίνεται μεταξύ 28ης και 32ης βδομαδας, εδω το διάβασα http://www.iator.gr/2012/11/27/pote-kai-giati-kanoume-to-yperixografima-doppler-kyisis/

Ευχαριστώ καλό μου. Μάλλον θέλει να κάνουμε τοτε το doppler για α είναι όσο πιο κοντά γίνεται στις διακοπές μου. Όλα καλά εύχομαι και με την δική σας εξέταση. Θα περιμένω τα νέα σου. Καλημέρες όμορφες :-)


61DLp3.png

Η θεραπεία για όλα είναι αλμυρό νερό: ιδρώτας, δάκρυα, ή η θάλασσα ~ Karen Blixen

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...