Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπέρα σήμερα έπρεπε να κάνω την Β χοριακη για να μάθω το αποτέλεσμα της 3ης σπερματέγχυσης που έκανα αλλά πραγματικά δν θέλω να την κάνω μην απογοητευτώ και αυτήν την φορά...ο γιατρός βέβαια μ είπε να την κάνω για να δει αν είναι έστω και βιοχημική ...δν ξέρω τι να κάνω.....παρεπιπτόντως καλή καραντίνα σε όλες και ευχομαι αυτή η καραντίνα να είναι τυχερή σε όλες μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 934
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 hours ago, Stellouni said:

Κοριτσια καλησπέρα σήμερα έπρεπε να κάνω την Β χοριακη για να μάθω το αποτέλεσμα της 3ης σπερματέγχυσης που έκανα αλλά πραγματικά δν θέλω να την κάνω μην απογοητευτώ και αυτήν την φορά...ο γιατρός βέβαια μ είπε να την κάνω για να δει αν είναι έστω και βιοχημική ...δν ξέρω τι να κάνω.....παρεπιπτόντως καλή καραντίνα σε όλες και ευχομαι αυτή η καραντίνα να είναι τυχερή σε όλες μας!!!!!!

Κάνε ένα κουράγιο και πήγαινε αύριο να την κάνεις αν δεν πήγες ηδη! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο σου είναι αλλά πάρε την απόφαση για να προχωρήσεις είτε το αποτέλεσμα είναι θετικό είτε αρνητικό.

Σου εύχομαι να είναι θετική η χοριακή σου!

  • Μου αρέσει 1

aynVp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτή μ την προσπάθεια δν την σκευτομαι καθόλου λόγο το ότι οι υπόλοιπες ήταν αποτυχία και έχω μείνει σε αυτή...θα πάω αύριο να την κάνω και αν έχει γίνει το θαύμα πραγματικά δν θα πιστεύω στα μάτια μ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι πήγα σήμερα τελικά και έκανα την χοριακη μ αλλά δυστυχώς μ ήρθε η περίοδος από ότι φενεται ....πραγματικά δν έχω λόγια...τώρα λόγο της καραντίνας δν μπορώ να κάνω τπτ θα περιμένω να τελειώσει να μιλήσω και με τν γιατρό και μάλλον θα προχωρήσω σε εξωσωματική.ο γιατρός μ βέβαια θέλει να κάνω λαπαροσκόπηση αλλά είδη το διάστημα που προσπαθούμε είναι μεγάλο πιστεύω ότι πρέπει να πάω κατευθείαν στο επόμενο βήμα για εξωσωματική...σηκώνω τα χέρια ψηλά πραγματικά δν ξέρω τι να κάνω.....

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 5:08 ΜΜ, Stellouni είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι πήγα σήμερα τελικά και έκανα την χοριακη μ αλλά δυστυχώς μ ήρθε η περίοδος από ότι φενεται ....πραγματικά δν έχω λόγια...τώρα λόγο της καραντίνας δν μπορώ να κάνω τπτ θα περιμένω να τελειώσει να μιλήσω και με τν γιατρό και μάλλον θα προχωρήσω σε εξωσωματική.ο γιατρός μ βέβαια θέλει να κάνω λαπαροσκόπηση αλλά είδη το διάστημα που προσπαθούμε είναι μεγάλο πιστεύω ότι πρέπει να πάω κατευθείαν στο επόμενο βήμα για εξωσωματική...σηκώνω τα χέρια ψηλά πραγματικά δν ξέρω τι να κάνω.....

Εχεισ κανονιλα.περιοδο? Ή καφε?? Λαπαροσκοπηση γιατι?? Εχεισ καποια.αλλα.θεματα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 10/11/2020 at 5:08 ΜΜ, Stellouni είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πάλι πήγα σήμερα τελικά και έκανα την χοριακη μ αλλά δυστυχώς μ ήρθε η περίοδος από ότι φενεται ....πραγματικά δν έχω λόγια...τώρα λόγο της καραντίνας δν μπορώ να κάνω τπτ θα περιμένω να τελειώσει να μιλήσω και με τν γιατρό και μάλλον θα προχωρήσω σε εξωσωματική.ο γιατρός μ βέβαια θέλει να κάνω λαπαροσκόπηση αλλά είδη το διάστημα που προσπαθούμε είναι μεγάλο πιστεύω ότι πρέπει να πάω κατευθείαν στο επόμενο βήμα για εξωσωματική...σηκώνω τα χέρια ψηλά πραγματικά δν ξέρω τι να κάνω.....

Κοριτσάκι μου λυπάμαι που ηρθε η περίοδος σου. Θα προσπαθησετε ομως κ θα ανταμειφθειτε. Σχετικα με τη λαπαροσκοπηση θελω να μας γραψεις γιατι νομιζω οτι δεν υπάρχει λόγος να κανεις. Καπως ετσι μου συστηνε κ ο προηγούμενος γυναικολογος κ ευτυχως οχι μονο δεν την εκανα, αλλαξα γιατρο, βρηκα κ εξωσωματικο, κ τωρα κλεινω θεου θελοντος τον 5ο μηνα κυησης. Για να μη βγαζω ομως συμπεράσματα, αν δε σου κάνει κοπο, εξηγησε μας γιατί θελει πχ να σε παει με λαπαροσκοπηση κ οχι πχ με υστεροσκοπηση.. Επισης, δικη μου γνωμη καθαρα κ του οικειου μου περιβαλλοντος, δυστυχώς δεν εχω βρει μια κοπελα ακομη που να χει μεινει εγκυος με σπερματεγχυση.. Για αυτο κοριτσι μου, μη χανετε τζαμπα χρονο κ χρημα... 

Link to comment
Share on other sites

Μ ήρθε κανονικά η περίοδος και σήμερα έμαθα και το αποτέλεσμα της χοριακης μου 0,1....μ είχε πει εξάρχης ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στις 3 προσπάθειες σπερματέγχυσης και δν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με ρώτησε αν έχω κάποια ασφάλεια για να μπω να κάνω την λαπαροσκόπηση γτ πιστεύει ότι το πρόβλημα μ είναι οι σάλπιγγες ότι κάποια από τις δυο δν δουλεύουν καλά ανεξάρτητος η σαλπιγγογραφια είχε δείξει απλά ότι είναι ξεβουλομενες...το συζήτησα και με τον σύζυγο μου και αποφασίσαμε να μν κάνω την λαπαροσκόπηση και με τον καινούργιο χρόνο πρώτα ο θεός να κάνω μια εξωσωματική..ρε κορίτσια πραγματικά καθομαι και σκευτομαι γτ πριν 3 χρόνια είχα μια εγκυμοσύνη εξωμητριο βέβαια και τώρα να μν μπορώ..έχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ το εαυτό μου άχρηστο και είναι λάθος μου το ξέρω...σας έχω ζαλίσει με το κατεβατό μ συγνώμη..

Just now, Mareva είπε:

Κοριτσάκι μου λυπάμαι που ηρθε η περίοδος σου. Θα προσπαθησετε ομως κ θα ανταμειφθειτε. Σχετικα με τη λαπαροσκοπηση θελω να μας γραψεις γιατι νομιζω οτι δεν υπάρχει λόγος να κανεις. Καπως ετσι μου συστηνε κ ο προηγούμενος γυναικολογος κ ευτυχως οχι μονο δεν την εκανα, αλλαξα γιατρο, βρηκα κ εξωσωματικο, κ τωρα κλεινω θεου θελοντος τον 5ο μηνα κυησης. Για να μη βγαζω ομως συμπεράσματα, αν δε σου κάνει κοπο, εξηγησε μας γιατί θελει πχ να σε παει με λαπαροσκοπηση κ οχι πχ με υστεροσκοπηση.. Επισης, δικη μου γνωμη καθαρα κ του οικειου μου περιβαλλοντος, δυστυχώς δεν εχω βρει μια κοπελα ακομη που να χει μεινει εγκυος με σπερματεγχυση.. Για αυτο κοριτσι μου, μη χανετε τζαμπα χρονο κ χρημα... 

Πολύ χαίρομαι για σένα σου ευχομαι με το καλό να έρθει το παιδάκι σας !!

Η αλήθεια είναι ότι σκευτομαι να πάρω και μια 3 γνώμη εννοειτε δν συνεχίζω με σπερματέγχυσεις γτ πραγματικά τα λεφτά που έχω δώσει θα μπορούσα να συμπληρώσω και να είχα κανείς μια εξωσωματική..μου πρότεινε και μια 4 προσπάθεια με κάτι ενέσεις αλλά του είπα όχι γτ πιστεύω ότι δν θα αλαξει κάτι...

Την λαπαροσκόπηση που είπε να την κάνω γτ θέλει να βρει ποιο είναι το πρόβλημα και δν πιάνω ...θέλει λέει να δει τα τοιχώματα από της σάλπιγγες αν λειτουργούν με ένα υγρό που θα μ ρηξει και γενικώς  αν υπάρχουν συμφύσεις και ενδομητριωση...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stellouni είπε:

Μ ήρθε κανονικά η περίοδος και σήμερα έμαθα και το αποτέλεσμα της χοριακης μου 0,1....μ είχε πει εξάρχης ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στις 3 προσπάθειες σπερματέγχυσης και δν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με ρώτησε αν έχω κάποια ασφάλεια για να μπω να κάνω την λαπαροσκόπηση γτ πιστεύει ότι το πρόβλημα μ είναι οι σάλπιγγες ότι κάποια από τις δυο δν δουλεύουν καλά ανεξάρτητος η σαλπιγγογραφια είχε δείξει απλά ότι είναι ξεβουλομενες...το συζήτησα και με τον σύζυγο μου και αποφασίσαμε να μν κάνω την λαπαροσκόπηση και με τον καινούργιο χρόνο πρώτα ο θεός να κάνω μια εξωσωματική..ρε κορίτσια πραγματικά καθομαι και σκευτομαι γτ πριν 3 χρόνια είχα μια εγκυμοσύνη εξωμητριο βέβαια και τώρα να μν μπορώ..έχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ το εαυτό μου άχρηστο και είναι λάθος μου το ξέρω...σας έχω ζαλίσει με το κατεβατό μ συγνώμη..

Πολύ χαίρομαι για σένα σου ευχομαι με το καλό να έρθει το παιδάκι σας !!

Η αλήθεια είναι ότι σκευτομαι να πάρω και μια 3 γνώμη εννοειτε δν συνεχίζω με σπερματέγχυσεις γτ πραγματικά τα λεφτά που έχω δώσει θα μπορούσα να συμπληρώσω και να είχα κανείς μια εξωσωματική..μου πρότεινε και μια 4 προσπάθεια με κάτι ενέσεις αλλά του είπα όχι γτ πιστεύω ότι δν θα αλαξει κάτι...

Την λαπαροσκόπηση που είπε να την κάνω γτ θέλει να βρει ποιο είναι το πρόβλημα και δν πιάνω ...θέλει λέει να δει τα τοιχώματα από της σάλπιγγες αν λειτουργούν με ένα υγρό που θα μ ρηξει και γενικώς  αν υπάρχουν συμφύσεις και ενδομητριωση...

γενικα να ξερεις οτι ενα εξωμητριο πολλες φορες δειχνει μια κατασταση που υπαρχει λαθος.. δηλαδη συμφυσεις μικροβια κτλ. αν πας για εξωσωματικη ισως πριν να πρεπει να κανεις υστεροσκοπηση για να εισαι σιγουρη οτι η μητρα ειναι οκ γιατι αν κατι απο τις σαλπιγγες εχει περασει κ στην μητρα κ η εξωσωματικη δεν πετυχαινει. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Stellouni είπε:

Μ ήρθε κανονικά η περίοδος και σήμερα έμαθα και το αποτέλεσμα της χοριακης μου 0,1....μ είχε πει εξάρχης ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στις 3 προσπάθειες σπερματέγχυσης και δν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με ρώτησε αν έχω κάποια ασφάλεια για να μπω να κάνω την λαπαροσκόπηση γτ πιστεύει ότι το πρόβλημα μ είναι οι σάλπιγγες ότι κάποια από τις δυο δν δουλεύουν καλά ανεξάρτητος η σαλπιγγογραφια είχε δείξει απλά ότι είναι ξεβουλομενες...το συζήτησα και με τον σύζυγο μου και αποφασίσαμε να μν κάνω την λαπαροσκόπηση και με τον καινούργιο χρόνο πρώτα ο θεός να κάνω μια εξωσωματική..ρε κορίτσια πραγματικά καθομαι και σκευτομαι γτ πριν 3 χρόνια είχα μια εγκυμοσύνη εξωμητριο βέβαια και τώρα να μν μπορώ..έχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ το εαυτό μου άχρηστο και είναι λάθος μου το ξέρω...σας έχω ζαλίσει με το κατεβατό μ συγνώμη..

Πολύ χαίρομαι για σένα σου ευχομαι με το καλό να έρθει το παιδάκι σας !!

Η αλήθεια είναι ότι σκευτομαι να πάρω και μια 3 γνώμη εννοειτε δν συνεχίζω με σπερματέγχυσεις γτ πραγματικά τα λεφτά που έχω δώσει θα μπορούσα να συμπληρώσω και να είχα κανείς μια εξωσωματική..μου πρότεινε και μια 4 προσπάθεια με κάτι ενέσεις αλλά του είπα όχι γτ πιστεύω ότι δν θα αλαξει κάτι...

Την λαπαροσκόπηση που είπε να την κάνω γτ θέλει να βρει ποιο είναι το πρόβλημα και δν πιάνω ...θέλει λέει να δει τα τοιχώματα από της σάλπιγγες αν λειτουργούν με ένα υγρό που θα μ ρηξει και γενικώς  αν υπάρχουν συμφύσεις και ενδομητριωση...

Κοριτσάκι μου κατάλαβα. Καταρχας σε ευχαριστώ.. Νομιζω ομως οτι με λαπαροσκοπηση θα μπορεις για εξωσωματικη μετα 3,4 μηνες κ θα σου κοστισει 2,3 χιλιαδες ευρω. Ενω υστεροσκοπηση θα κανεις σε νοσοκομείο κ δε θα δώσεις τιποτα αλλα θα μπορεις να κανεις εξωσωματικη αμεσα.. Επίσης δες κ ενα αλλο γιατρο, μπορει η σαλπιγγογραφια που κοστιζει ελαχιστα συγκριτικα με τα απο πανω επεμβατικα χειρουργεια. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση η υστεροσκοπηση με την λαπαροσκόπηση ποια είναι η διαφορά;προς το παρόν θα αφήσω αυτό το διάστημα γιορτών και με τν καινούργιο χρόνο θα πάρω και μια 3 γνώμη γτ ήταν απανωτά τα χτυπήματα αρνητικά και θέλω λίγο να ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Stellouni είπε:

Κορίτσια να κάνω μια ερώτηση η υστεροσκοπηση με την λαπαροσκόπηση ποια είναι η διαφορά;προς το παρόν θα αφήσω αυτό το διάστημα γιορτών και με τν καινούργιο χρόνο θα πάρω και μια 3 γνώμη γτ ήταν απανωτά τα χτυπήματα αρνητικά και θέλω λίγο να ηρεμήσω...

η υστεροσκοπηση μπορει να ειναι μονο διαγνωστικη κ αφορα την μητρα δηλαδη μπαινει καμερα κ αν δεν υπαρχει προβλημα συμφησεις πολυποδες κτλ δεν επεμβαινει ο γιατρος. αν υπαρχει κατι μπορει να επεμβει ομως κ επιτοπου. η αναρωση ειναι αμεση... 

λαπαροσκοπηση απο οτι καταλαβα θελει να σου κανει ο γιατρος στις σαλπιγγες εκει νομιζω δεν μπορει να γινει υστεροσκοπηση κ ειναι λιγο πιο επεμβατικο αλλα ισως αν δεν υπαρχει κατι περιπλοκο μεινεις εγκυος φυσιολογικα μετα . νομιζω ομως οτι η αναρωση ειναι μεγαλητερη με την λαπαροσκοπηση πρεπει δηλαδη να περιμενεις για να προχωρησεις πρεπει να τα ρωτησεις αυτα το γιατρο σου ολα .. 

βεβαια εξαρτατε τι ακριβως θελεις γιατι αν θελεις να πας για εξωσωματικη οι σαλπιγγες δεν χρειαζονται διορθωμα οποτε αν ελενξεις μητρα εισαι ετοιμη αμεσα για προσπαθεια . 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Stellouni είπε:

Μ ήρθε κανονικά η περίοδος και σήμερα έμαθα και το αποτέλεσμα της χοριακης μου 0,1....μ είχε πει εξάρχης ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στις 3 προσπάθειες σπερματέγχυσης και δν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με ρώτησε αν έχω κάποια ασφάλεια για να μπω να κάνω την λαπαροσκόπηση γτ πιστεύει ότι το πρόβλημα μ είναι οι σάλπιγγες ότι κάποια από τις δυο δν δουλεύουν καλά ανεξάρτητος η σαλπιγγογραφια είχε δείξει απλά ότι είναι ξεβουλομενες...το συζήτησα και με τον σύζυγο μου και αποφασίσαμε να μν κάνω την λαπαροσκόπηση και με τον καινούργιο χρόνο πρώτα ο θεός να κάνω μια εξωσωματική..ρε κορίτσια πραγματικά καθομαι και σκευτομαι γτ πριν 3 χρόνια είχα μια εγκυμοσύνη εξωμητριο βέβαια και τώρα να μν μπορώ..έχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ το εαυτό μου άχρηστο και είναι λάθος μου το ξέρω...σας έχω ζαλίσει με το κατεβατό μ συγνώμη..

Πολύ χαίρομαι για σένα σου ευχομαι με το καλό να έρθει το παιδάκι σας !!

Η αλήθεια είναι ότι σκευτομαι να πάρω και μια 3 γνώμη εννοειτε δν συνεχίζω με σπερματέγχυσεις γτ πραγματικά τα λεφτά που έχω δώσει θα μπορούσα να συμπληρώσω και να είχα κανείς μια εξωσωματική..μου πρότεινε και μια 4 προσπάθεια με κάτι ενέσεις αλλά του είπα όχι γτ πιστεύω ότι δν θα αλαξει κάτι...

Την λαπαροσκόπηση που είπε να την κάνω γτ θέλει να βρει ποιο είναι το πρόβλημα και δν πιάνω ...θέλει λέει να δει τα τοιχώματα από της σάλπιγγες αν λειτουργούν με ένα υγρό που θα μ ρηξει και γενικώς  αν υπάρχουν συμφύσεις και ενδομητριωση...

Αγάπη μου γεια σου! Διάβασα την ανάρτηση σου και αποφάσισα να σου γράψω γιατί και εγώ πέρασα κάτι παρόμοιο. Είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά και ήταν παλλινδρομη κύηση. Έκτοτε πέρασαν 3 χρόνια και τίποτα, δεν εμένα έγκυος. Έκανα ένα σωρό εξετάσεις μέσα σε αυτές και σαλπιγγογραφια και μου βρήκαν κλειστές τις σάλπιγγες! Δεν μπορούσα να το χωνέψω αφού είχα μεινει έγκυος φυσιολογικά πως γινόταν;;

Εγώ ήθελα να κάνω λαπαροσκόπηση γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν κλειστές.  Από την άλλη δεν μπορούσα να περιμένω αλλο είχαν περάσει πολλά χρόνια δεν άντεχα ψυχολογικά ήμουν χαλια, ήξερα ότι με την εξωσωματική παρακάμπτεται το θέμα των σαλπίγγων και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική.

Η εξωσωματική πήγε πολύ καλά. Με την τρίτη εμβρυομεταφορα έμεινα έγκυος σε δίδυμα.  Γέννησα δύο κοριτσάκια είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Έξι μήνες μετά τη γέννα μένω έγκυος φυσιολογικά. Τρελάθηκα! Προσπαθούσα τόσα χρόνια και τώρα ούτε καν το προσπάθησα. Τώρα ειμαι 7 μηνών έγκυος και περιμένω άλλο ένα κοριτσάκι!

Είμαι σίγουρη ότι και εσύ θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και θα καταφέρεις να κάνεις το μωράκι σου. Εγώ για ένα μωράκι πάλευα και βρέθηκα με τρία! 

Προχωρά δυνατά και όλα θα πάνε καλά! Πίστεψέ στον εαυτό σου!!!

  • Μου αρέσει 9
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Joann είπε:

Αγάπη μου γεια σου! Διάβασα την ανάρτηση σου και αποφάσισα να σου γράψω γιατί και εγώ πέρασα κάτι παρόμοιο. Είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά και ήταν παλλινδρομη κύηση. Έκτοτε πέρασαν 3 χρόνια και τίποτα, δεν εμένα έγκυος. Έκανα ένα σωρό εξετάσεις μέσα σε αυτές και σαλπιγγογραφια και μου βρήκαν κλειστές τις σάλπιγγες! Δεν μπορούσα να το χωνέψω αφού είχα μεινει έγκυος φυσιολογικά πως γινόταν;;

Εγώ ήθελα να κάνω λαπαροσκόπηση γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν κλειστές.  Από την άλλη δεν μπορούσα να περιμένω αλλο είχαν περάσει πολλά χρόνια δεν άντεχα ψυχολογικά ήμουν χαλια, ήξερα ότι με την εξωσωματική παρακάμπτεται το θέμα των σαλπίγγων και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική.

Η εξωσωματική πήγε πολύ καλά. Με την τρίτη εμβρυομεταφορα έμεινα έγκυος σε δίδυμα.  Γέννησα δύο κοριτσάκια είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Έξι μήνες μετά τη γέννα μένω έγκυος φυσιολογικά. Τρελάθηκα! Προσπαθούσα τόσα χρόνια και τώρα ούτε καν το προσπάθησα. Τώρα ειμαι 7 μηνών έγκυος και περιμένω άλλο ένα κοριτσάκι!

Είμαι σίγουρη ότι και εσύ θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και θα καταφέρεις να κάνεις το μωράκι σου. Εγώ για ένα μωράκι πάλευα και βρέθηκα με τρία! 

Προχωρά δυνατά και όλα θα πάνε καλά! Πίστεψέ στον εαυτό σου!!!

Σε ευχαριστώ παρά πολύ πραγματικα σε αυτό που λες να πιστέψω στον εαυτό μ είναι αληθεια γτ είναι κάτι που δν το κάνω...μέσα από όλα αυτά που γράφεται ειλικρινά περνώ κουράγιο και νιώθω ότι αλαζω γνώμη και πάω προς το καλό.Να χαίρεσαι τις κορακλες σου και να είναι γερές!!!

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Joann είπε:

Αγάπη μου γεια σου! Διάβασα την ανάρτηση σου και αποφάσισα να σου γράψω γιατί και εγώ πέρασα κάτι παρόμοιο. Είχα μείνει έγκυος φυσιολογικά και ήταν παλλινδρομη κύηση. Έκτοτε πέρασαν 3 χρόνια και τίποτα, δεν εμένα έγκυος. Έκανα ένα σωρό εξετάσεις μέσα σε αυτές και σαλπιγγογραφια και μου βρήκαν κλειστές τις σάλπιγγες! Δεν μπορούσα να το χωνέψω αφού είχα μεινει έγκυος φυσιολογικά πως γινόταν;;

Εγώ ήθελα να κάνω λαπαροσκόπηση γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω ότι ήταν κλειστές.  Από την άλλη δεν μπορούσα να περιμένω αλλο είχαν περάσει πολλά χρόνια δεν άντεχα ψυχολογικά ήμουν χαλια, ήξερα ότι με την εξωσωματική παρακάμπτεται το θέμα των σαλπίγγων και αποφάσισα να κάνω εξωσωματική.

Η εξωσωματική πήγε πολύ καλά. Με την τρίτη εμβρυομεταφορα έμεινα έγκυος σε δίδυμα.  Γέννησα δύο κοριτσάκια είχα μια πολύ καλή εγκυμοσύνη. Έξι μήνες μετά τη γέννα μένω έγκυος φυσιολογικά. Τρελάθηκα! Προσπαθούσα τόσα χρόνια και τώρα ούτε καν το προσπάθησα. Τώρα ειμαι 7 μηνών έγκυος και περιμένω άλλο ένα κοριτσάκι!

Είμαι σίγουρη ότι και εσύ θα πάρεις τις σωστές αποφάσεις και θα καταφέρεις να κάνεις το μωράκι σου. Εγώ για ένα μωράκι πάλευα και βρέθηκα με τρία! 

Προχωρά δυνατά και όλα θα πάνε καλά! Πίστεψέ στον εαυτό σου!!!

Πωπω συγκινηθηκα..μετα απο τοση ταλαιπωρια..κ μεινατε κ εγκυοσ φυσιολογικα...κ τωρα το περιμενετε φο μωρακι σασ..

Ποσο πολυ χαιρομαι..

Αυτα να τα ακουτε οσεσ χανετε το θαρροσ σασ..

Με το καλο ευχομαι...δωσατε δυναμη σε πολλεσ...

Εγω εκανα λαπαροσκοπηση (2  φορεσ νια για εξωμητριο κ μια για να αφαιρεσω ινομυωματα)κ υστεροσκοπιση ταυτοχρονη για να διορθωσω το σχημα τησ μητρασ..

Ακριβωσ την διαφορα δεν την γνωριζω..το μονο που ξερω ειναι πωσ η λαπαροσκοπηση ειναι πιο επεμβατικη..

Μου αφαιρεσαν συμφησεισ που ειχα απο παλιοτερεσ φλεγμονεσ..κ ελεγξαν την διαβατοτητα τω  σαλπιγγων..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 12/11/2020 at 2:21 ΠΜ, Stellouni είπε:

Μ ήρθε κανονικά η περίοδος και σήμερα έμαθα και το αποτέλεσμα της χοριακης μου 0,1....μ είχε πει εξάρχης ο γιατρός ότι αν φτάσουμε στις 3 προσπάθειες σπερματέγχυσης και δν έχω το επιθυμητό αποτέλεσμα με ρώτησε αν έχω κάποια ασφάλεια για να μπω να κάνω την λαπαροσκόπηση γτ πιστεύει ότι το πρόβλημα μ είναι οι σάλπιγγες ότι κάποια από τις δυο δν δουλεύουν καλά ανεξάρτητος η σαλπιγγογραφια είχε δείξει απλά ότι είναι ξεβουλομενες...το συζήτησα και με τον σύζυγο μου και αποφασίσαμε να μν κάνω την λαπαροσκόπηση και με τον καινούργιο χρόνο πρώτα ο θεός να κάνω μια εξωσωματική..ρε κορίτσια πραγματικά καθομαι και σκευτομαι γτ πριν 3 χρόνια είχα μια εγκυμοσύνη εξωμητριο βέβαια και τώρα να μν μπορώ..έχω φτάσει σε σημείο να θεωρώ το εαυτό μου άχρηστο και είναι λάθος μου το ξέρω...σας έχω ζαλίσει με το κατεβατό μ συγνώμη..

Πολύ χαίρομαι για σένα σου ευχομαι με το καλό να έρθει το παιδάκι σας !!

Η αλήθεια είναι ότι σκευτομαι να πάρω και μια 3 γνώμη εννοειτε δν συνεχίζω με σπερματέγχυσεις γτ πραγματικά τα λεφτά που έχω δώσει θα μπορούσα να συμπληρώσω και να είχα κανείς μια εξωσωματική..μου πρότεινε και μια 4 προσπάθεια με κάτι ενέσεις αλλά του είπα όχι γτ πιστεύω ότι δν θα αλαξει κάτι...

Την λαπαροσκόπηση που είπε να την κάνω γτ θέλει να βρει ποιο είναι το πρόβλημα και δν πιάνω ...θέλει λέει να δει τα τοιχώματα από της σάλπιγγες αν λειτουργούν με ένα υγρό που θα μ ρηξει και γενικώς  αν υπάρχουν συμφύσεις και ενδομητριωση...

@Stellouniκαταρχας ψυχραιμια τα περασα ολα τα σταδια κ σε νιωθω.αν πας για λαπαροσκοπηση κ σ βρει προβλημα πχ σε μια σαλπιγγα στην αφαιρει πρεπει να το συζητησετε απο πριν οχι να ξυπνησεις κ να σ πει "ααα σ βγαλαμε τις σαλπιγγες ειχαν θεματα."πρεπει να γνωριζεις απο πριν τις επιλογες σου γτ μετα την φυσιολ συλληψη την ξεχνας.επισης αν εχεις ενδομητριωση η εξωσωματικη την προσπερναει κ ετσι γλιτωνεις την λαπαροσκοπηση .εγω θα σ πω λιγο την δικη μ φαση κ θα δεις που ολα ειναι σχετικα εκανα λαπαροσκοπηση κ μετα εξωσωμ δεν εμεινα με την εξωσωμ κ εμεινα φυσιολογικα στην καραντινα.η λογικη λεει οτι αν δ ειχα κανει την λαπαροσκοπ δ θα χα μεινει γτ δ θα με ειχε καθαρισει απο.συμφυσεις κτλ.κ ομως οταν την εκανα κ δ εμενα ουτε με εξωσωμ ελεγα τι το θελα το χειρουργειο τσαμπα το εκανα.θελω με λιγα λογια να σ πω αν δ υπαρχει αλλος λογος πχ σπερμα κακο ηλικια δικη σου που δ εχεις περιθωρια χαμηλες ορμονες  κανε πρωτα την λαπαροσκοπηση .εχεις καποια ενδειξη οτι μπορει να εχεις ενδομητριωση;βλεπετε καποια κυστη σε υπερηχο;πονας πολυ στην περιοδο;;

******Επισης πρεπει να υπολογισεις και αυτο μετα την λαπαροσκοπ 90%σου κανουν ενεση κ σ κοβουν την περιοδο για καποιους μηνες γτ δ πρεπει να κυκλοφορει αιμα μεσα σου για να μην ξαναβγει αμεσα.πρεπει να αντεχεις λιγο την αναμονη γτ οπως κτλβνς δ θα μπορεις να προσπαθειςΜην χαλας λεφτα σε σπερματεγχυσεις κατα την γνωμη μ εχει πολυ λιγα ποσοστα επιτυχιας και ειναι κυριως μεθοδος για αδυναμο σπερμα.μια εκανα κ μετανιωσα που την εκανα κιολας 400 ευρω στον κουβα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...