Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Recommended Posts

Just now, Queen10 είπε:

Έχω ένα θέμα υγείας που θεωρητικά κ σύμφωνα με γιατρούς προκαλεί θεματα γονιμοτητας κ γι αυτό κ η χαμηλή ΑΜΗ κ γενικά επηρεάζονται οι ορμόνες.Επηρεασμένη λοιπόν από αυτό είπα να ξεκινήσω αμέσως διαδικασίες αλλά δυστυχώς ο γιατρος που πήγα με ξεκίνησε με χάπια γτ είχε κ αλλες πελάτισσες με το δικό μου θέμα κ θεώρησε ότι είμαστε όλες το ίδιο.Όμως εγώ έχω πολύ καλές ορμόνες κάτι το οποίο δν έδωσε σημασία ώστε να προσπαθήσουμε αρχικά με επαφες κ μετά να πάμε σε φάρμακα.Απλά επειδή αμέσως είχαμε κάνει κ σπερμοδιαγραμμα  θεώρησε ότι λόγω του σπερματος δν έχουμε πιθανότητες για φυσική σύλληψη. Κ μάλιστα με την κλομιφαινη είχα κάνει παραπάνω ωαρια απ όσα πρέπει κ μου έλεγε κάνεις  πολλά ωαρια παρόλο την χαμηλή ΑΜΗ αλλά ο κυριος το ενδομήτριο δν το έβλεπε ότι ήταν λεπτό. Τεσπα δν θέλω ούτε να τα θυμάμαι. Απλά έχασα μαζί του χρόνο. Γτ για μένα θεωρώ καλύτερα να έχανα τον χρόνο αυτό προσπαθώντας με επαφες κ χωρις το άγχος των φαρμάκων κ αν τυχόν δν τύχαινε τότε θα πήγαινα να ψάξω σε έναν σωστό άνθρωπο το θέμα κ να μου έλεγε κ για το ενδομήτριο για το οποίο έμαθα στην εξωσωματικη. Βέβαια εγκυμοσύνες  είχα το θέμα είναι γτ δν προχώρησαν.Απλά δν έχουμε κάνει κατακερματισμό κ ο γιατρος που πήγα τώρα μου είπε να κάνουμε οπωσδήποτε γτ μπορεί αυτό να ευθύνεται για τις βιοχημικές.Τώρα εδώ κ 4 μήνες το παλεύουμε φυσιολογικά γτ κ με τις βιταμίνες που έχει πάρει ο σύζυγος έχει βελτιωθεί κ αν δν έρθει σύντομα θα πάω για εμβρυομεταφορα αλλά αφού θα έχω φτιάξει το κατάλληλο ενδομήτριο κ αφού κάνουμε κ κατακερματισμό.Αν κ τα έμβρυα τα έχω από Ιανουάριο όποτε δν παίζει ρόλο τώρα ο κατακερματισμός.

καταλαβα ξεκινησες αναποδα με λιγα λογια . καθε εμποδιο για καλο ομως οο βιοχημικες μπορει να ειναι κ τυχαιο γεγονος γενικα αφου το σπερμα γονιμοποιει φυσιολογικα ισως να μην φταιει ο κατακερματισμος απλα να ετυχε . 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 933
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, linaa είπε:

καταλαβα ξεκινησες αναποδα με λιγα λογια . καθε εμποδιο για καλο ομως οο βιοχημικες μπορει να ειναι κ τυχαιο γεγονος γενικα αφου το σπερμα γονιμοποιει φυσιολογικα ισως να μην φταιει ο κατακερματισμος απλα να ετυχε . 

Αυτό ακριβώς ξεκίνησα ανάποδα! Όποτε είμαι λίγο δύσπιστη σε όλα.Το σπερμα ναι γονιμοποιεί γτ κ στην Ωοληψια είχαμε 100% επιτυχία.Τα γονιμοποίησε όλα τα ωαρια που μου πήραν.Ίσως να ήταν τυχαίο γεγονός τι να πω.Απλά τώρα στη φυσική σύλληψη μπορεί κ να μη το έχανα αν είχα δράσει άμεσα με cyclacur κ ουτροτζεσταν.Γτ ουσιαστικά αυτό είναι το προβλημα μου ότι δεν ανεβαίνουν σωστά  η οιστραδιολη κ η προγεστερονη σε εγκυμοσυνη κ χρειάζομαι υποστήριξη. Γτ αν πέσουν τα οιστρογόνα μου θα λεπτύνει κ το ενδομήτριο όποτε θα γίνει κ αποβολή μετά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Queen10 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου.Λοιπόν μπήκα τυχαια στο τοπικ κ είδα για την ΑΜΗ που γράφεις κ ότι σου είπε ο γιατρος να πας σε εξωσωματικη.Λοιπόν εγώ είχα πριν ενάμιση χρόνο 5,2 ΑΜΗ έκανα εξωσωματικη έμεινα έγκυος αλλά το έχασα. Κ φέτος τον Ιούλιο έμεινα έγκυος φυσιολογικά.Όποτε η ΑΜΗ δν παίζει κανένα ρόλο στη φυσική σύλληψη.Πριν κάνω εξωσωματικη είχα κάνει κ γω σπερματέγχυση 4 παρακαλώ χωρίς επιτυχία.Όποτε δν σημαίνει ότι δν μπορείς να μείνεις φυσιολογικά.Τα ίδια μου έλεγε κ ο δικός μου γι αυτό κ βιάστηκα να πάω σε εξωσωματικη περσι τον Σεπτέμβριο.Κ τώρα μετά την φυσική σύλληψη προσπαθώ πάλι(φυσιολογικά) με τον άντρα μου που είχαμε να φανταστείς κ λίγο θέμα με το σπερμα. Εγώ είμαι 34 κ μια χαρά έμεινα εγκυος με χαμηλότερη ΑΜΗ. Όποτε αυτό που σε συμβουλεύω αρχικά είναι να μην βιαστεις να βρεις έναν καλό γιατρο να κανείς μια υστεροσκοπηση για να δεις αν υπάρχουν τυχόν φλεγμονές ,συμφυσεις,πολύποδες κτλ που μπορεί να εμποδίζουν την εμφύτευση . Με το σπερμα είστε εντάξει;

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση ....την Πέμπτη θα πάω να μιλήσω με έναν εξωσωματικό που μου πρότεινε μόνο να μιλήσουμε όχι να κάνω κάτι και είχα σκοπό να του πω για την υστεροσκοπηση και γενικώς πολλά ερωτήματα αλλά...το σπερμα του συζύγου είναι μια χαρά και εγω από εξετάσεις ορμονικές και από σαλπιγγογραφια είμαι μια χαρά...απλά με έχει ανχωσει το θέμα της AMH γιατί έτσι όπως μου τα έλεγε ο γιατρός ήταν σαν να μ λέει ότι δν έχω και πολύ καιρό μπροστά μ από θέμα ωαρίων εννοώ επειδή μέσα σε ένα χρόνο έπεσε τόσο πολύ...βέβαια και γω ξέρω ότι τουλάχιστον είμαι στα φυσιολογικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας κορίτσια, ΤΕΡ 25/12

Την 28η μέρα χοριακη : 330

30η μέρα χοριακη : 900

32η μέρα χοριακη : 2.200

Σας φαίνονται υπερβολικά τα νούμερα για την εβδομάδα που βρίσκομαι (4 εβδομάδων και 3 ημερων); Με τέτοια νούμερα υπάρχει πιθανότητα για δίδυμα; 

Link to comment
Share on other sites

  • CoffeeMaker featured this topic
  • 5 months later...

Καλησπερα κοριτσια

Δεν ξερω αν θα δει καμια σας αυτο που γραφω... 

Τελευταια περιοδος 26/1

Μοναδικη επαφη 8/2

Απιστευτα αστατος κυκλος...  εκανα β χοριακη 22/2 και βγηκε 7,5.

Υπαρχει λετε καμια πιθανοτητα να ειναι εγκυμοσυνη;; η γιατρος μου ειπε να κανω παλι σε μια βδομαδα.. 


H4LBp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλησπερα κοριτσια

Δεν ξερω αν θα δει καμια σας αυτο που γραφω... 

Τελευταια περιοδος 26/1

Μοναδικη επαφη 8/2

Απιστευτα αστατος κυκλος...  εκανα β χοριακη 22/2 και βγηκε 7,5.

Υπαρχει λετε καμια πιθανοτητα να ειναι εγκυμοσυνη;; η γιατρος μου ειπε να κανω παλι σε μια βδομαδα.. 

Καλημερα κορίτσι μου! Λογικα με 7,5 υπάρχει εγκυμοσύνη απλά επειδή είναι πολύ μικρό το νούμερο θα θελει επαναληπτική για να δει αν προχωράει η αν ειναι βιοχημικη! 

  • Μου αρέσει 2

2ThI.png3AXhp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλησπερα κοριτσια

Δεν ξερω αν θα δει καμια σας αυτο που γραφω... 

Τελευταια περιοδος 26/1

Μοναδικη επαφη 8/2

Απιστευτα αστατος κυκλος...  εκανα β χοριακη 22/2 και βγηκε 7,5.

Υπαρχει λετε καμια πιθανοτητα να ειναι εγκυμοσυνη;; η γιατρος μου ειπε να κανω παλι σε μια βδομαδα.. 

εγκυμοσυνη ειναι!με το καλο,να πανε ολα καλα!!εκανες χοριακη ακριβως 14μερες μετα την επαφη.θα μπορουσε η ωορρηξια να γινει μια μερα μετα,μεχρι να εμφυτευθει,μια χαρα βγηκε θετικη!

απλα ειναι νωρις κ πρεπει να επαναλαβεις για να δεις αν θα προχωρησει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, vaso_mpempis είπε:

Καλησπερα κοριτσια

Δεν ξερω αν θα δει καμια σας αυτο που γραφω... 

Τελευταια περιοδος 26/1

Μοναδικη επαφη 8/2

Απιστευτα αστατος κυκλος...  εκανα β χοριακη 22/2 και βγηκε 7,5.

Υπαρχει λετε καμια πιθανοτητα να ειναι εγκυμοσυνη;; η γιατρος μου ειπε να κανω παλι σε μια βδομαδα.. 

Χοριακη απο 5-24 ειναι γκριζα ζωνη. Τπτ δεν ειναι σιγουρο. Θελει επαναληψη. Σε μια βδομαδα γιατι; Αν υπαρχει εγκυμοσυνη η οποια προχωρα καλα τοτε η χοριακη θα διπλασιαζεται καθε 48-72 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

On 25/2/2022 at 12:56 ΠΜ, vaso_mpempis είπε:

Καλησπερα κοριτσια

Δεν ξερω αν θα δει καμια σας αυτο που γραφω... 

Τελευταια περιοδος 26/1

Μοναδικη επαφη 8/2

Απιστευτα αστατος κυκλος...  εκανα β χοριακη 22/2 και βγηκε 7,5.

Υπαρχει λετε καμια πιθανοτητα να ειναι εγκυμοσυνη;; η γιατρος μου ειπε να κανω παλι σε μια βδομαδα.. 

Καλησπέρα Βάσω, θεωρητικά είναι εγκυμοσύνη αλλά πολύ στις αρχές για αυτό κ σου είπε ο γιατρός να περάσουν λίγο οι μέρες να φανεί πως θα εξελιχθεί,να πάρει τα πάνω του. Έχεις γενικά μικρούς κύκλους;

Με το καλό σου εύχομαι κ σου στέλνω θετική ενέργεια. Να μας γράψεις νέα.:x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 2 λεπτά , vaso_mpempis είπε:

22/2... 7,5

28/2... 590!!!!!

Ειμαι κοριτσια

Ευχαριστω παρα πολυ

 

Μπράβο ρε θηριο αντέξες κ τοσες μερες χωρις χοριακη! Με το καλό!!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
πρίν από 7 λεπτά , fantasmataki είπε:

Κορίτσια καλημέρα, σήμερα έκανα πρώτη χοριακη 159.30 με έμβρυομεταφορα δύο βλαστοκυστες με δοτρια ωαρίων. Πώς σας φαίνεται?:oops:

Καλημέρα κοπέλα μου λογικά είναι δύο έτσι πιστεύω μετά από πόσες μέρες έκανες ?  ...καλή εγκυμοσύνη να έχεις τα καλύτερα όλα να πάνε καλά !!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...