Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , LeneL είπε:

      Λοιπόν, για τη θρομβοφιλια δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν δε νοιωθετε καλά, να επιμείνετε να κάνει μια εξέταση, έτσι κι αλλιώς αίματος είναι.. 

      Με το τέστ Παπ δεν υπάρχει θέμα, πιο επικίνδυνο είναι να υπάρχει κάποιο μικρόβιο και να μη βρεθεί και γενικά καλλιέργεια κολπικού υγρού θα κάνει και σε άλλο στάδιο της εγκυμοσύνης γιατί λόγω της κατάστασης υπάρχουν πολλά υγρά στην περιοχή και ανθούν διάφορα πράγματα..

      Η αποκόλληση δεν έχει να κάνει απαραίτητα με την κούραση. Σίγουρα την επιβαρύνει η κούραση και η έντονη δραστηριότητα, αλλά η αποκόλληση μπορεί να έχει να κάνει και με τον τρόπο που έπιασε ο σάκος πχ όταν αναπτυσσόταν. Μη σας αγχωνει αυτό. Μικρές αποκολλήσεις συμβαίνουν, αλλά με την ξεκούραση φεύγουν!

      Σε ευχαριστούμε πολύ αλήθεια η θα ζητήσω 30 Μαίου να της γράψει και για θρομβοφιλια η επειδή είναι μακριά ακόμα 12 μέρες μπορεί να  πάρω μια γνωστή μου που δουλεύει σε νοσοκομείο να της γράψει θα δω 

      • Ευχή 2

Θα γίνουμε γονείς τον Ιανουάριο του 2018


Recommended Posts

πρίν από 21 λεπτά , elenakith είπε:

Ekrs λυπάμαι για την παλλίνδρομη, θα πρέπει να ηταν πολύ δύσκολο..όμως κοιτάμε μπροστά και εύχομαι τα καλύτερα για το μωράκι που έχεις τώρα στην κοιλίτσα σου!

 

Κορίτσια τώρα που λέτε για το Harmony μήπως έχετε ακούσει για το NIFTY? Στο κέντρο που πήγα και έκανα εξέταση για θρομβοφιλία μου έδωσαν έναν συγκριτικό πίνακα με κάποια αιματολογικά τεστ που δείχνουν τρισωμίες και άλλα σύνδρομα και δείχνει ότι αυτό το NIFTY δείχνει τα πιο πολλά..Ξέρει καμία τίποτα?

Ευχαριστώ πολύ.. Η αλήθεια είναι πως ήταν η πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μας κ συνοδεύτηκε από θέμα υγείας που έπρεπε να κάνω θεραπεία 6 μήνες με απαγόρευση εγκυμοσύνης μετά. Αυτό ήταν το πιο δύσκολο... Αλλά ευτυχώς τελείωσαν αυτά κ είμαι πολύ αισιόδοξη για αυτή την εγκυμοσύνη.. Ανυπομονώ!!! :-D

Όσο για το τεστ που λες είναι παρόμοιο με το Harmony.. Εμένα ο γιατρός μου είπε να δούμε τι θα βγει στην αυχενική κ βλέπουμε... Αν έχουμε μέτριο ρίσκο κ θέλουμε (γιατί έχει κ μεγάλο κόστος) το κάνουμε, αν έχουμε ψηλό μονόδρομος η τροφοβλάστη, αν είναι χαμηλό είναι της άποψης να μην κυνηγήσουμε μεγάλα πακέτα γιατί μπορεί να δείξουν κάτι (κάποια σπάνια τρισωμία) που δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία κ να πάμε πάλι σε τροφοβλάστη. Αν αυτά τα τεστ δείξουν μεγάλη πιθανότητα η λύση είναι αυτή...


tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Floraki σύμφωνα με την ΤΕΡ σου τόσο εβδομάδων είσαι όσο το υπολογίζεις . Τώρα θα αλλάξει, αν θα αλλάξει  μόνο στην αυχενική . Μπορεί να σταματήσουν πιο μετά . Κάνε λίγη υπομονή κ βρες ποια φαγητά δεν σου προκαλούν εμετό , αν υπάρχουν ! 

@dimitroula30 συγχαρητήρια !!!! Μπράβο Αντε κ στη β επιπέδου τώρα ! Θα το δείτε και το φύλο αργότερα ! 

Αρα επόμενες αυχενικούς την Δευτέρα της @ekrs και @Synnefaki !

αχ τι ωραία ! Περνάει ο καιρός !!!! 

Επίσης @elenakith ποια είναι η ΤΕΡ σου για να σε προσθέσουμε στο πινακακι μας ; 

  • Μου αρέσει 1

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ekrs είπε:

Ευχαριστώ πολύ.. Η αλήθεια είναι πως ήταν η πιο δύσκολη στιγμή της ζωής μας κ συνοδεύτηκε από θέμα υγείας που έπρεπε να κάνω θεραπεία 6 μήνες με απαγόρευση εγκυμοσύνης μετά. Αυτό ήταν το πιο δύσκολο... Αλλά ευτυχώς τελείωσαν αυτά κ είμαι πολύ αισιόδοξη για αυτή την εγκυμοσύνη.. Ανυπομονώ!!! :-D

Όσο για το τεστ που λες είναι παρόμοιο με το Harmony.. Εμένα ο γιατρός μου είπε να δούμε τι θα βγει στην αυχενική κ βλέπουμε... Αν έχουμε μέτριο ρίσκο κ θέλουμε (γιατί έχει κ μεγάλο κόστος) το κάνουμε, αν έχουμε ψηλό μονόδρομος η τροφοβλάστη, αν είναι χαμηλό είναι της άποψης να μην κυνηγήσουμε μεγάλα πακέτα γιατί μπορεί να δείξουν κάτι (κάποια σπάνια τρισωμία) που δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία κ να πάμε πάλι σε τροφοβλάστη. Αν αυτά τα τεστ δείξουν μεγάλη πιθανότητα η λύση είναι αυτή...

Λογικό αυτό που σου είπε ο γιατρός. Εμένα μου είπε αν δείξει η αυχενική υψηλό ρίσκο θα κάνουμε τροφοβλάστη. Απλά σκέφτομαι μήπως κάνω το αιματολογικό τεστ αντί για αμνιοπαρακέντηση, γιατί είμαι 37 χρονών, αλλά και πάλι θα περιμένω την Πέμπτη που έχω αυχενική να το συζητήσω με το γιατρό και ό,τι μου πει θα κάνω..

Πέρασες δύσκολα κοριτσάκι μου..Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω (αν θέλεις μου απαντάς), τι πρόβλημα είχε το μωράκι τότε? από ότι κατάλαβα το είδατε στην αυχενική, έτσι?

πρίν από 35 λεπτά , Mariachi είπε:

@Floraki σύμφωνα με την ΤΕΡ σου τόσο εβδομάδων είσαι όσο το υπολογίζεις . Τώρα θα αλλάξει, αν θα αλλάξει  μόνο στην αυχενική . Μπορεί να σταματήσουν πιο μετά . Κάνε λίγη υπομονή κ βρες ποια φαγητά δεν σου προκαλούν εμετό , αν υπάρχουν ! 

@dimitroula30 συγχαρητήρια !!!! Μπράβο Αντε κ στη β επιπέδου τώρα ! Θα το δείτε και το φύλο αργότερα ! 

Αρα επόμενες αυχενικούς την Δευτέρα της @ekrs και @Synnefaki !

αχ τι ωραία ! Περνάει ο καιρός !!!! 

Επίσης @elenakith ποια είναι η ΤΕΡ σου για να σε προσθέσουμε στο πινακακι μας ; 

Mariachi ΤΕΡ έχω 26/4..Λογικά μεθαύριο στην αυχενική θα μου πουν ΠΗΤ, έτσι? Εύχομαι να παν όλα καλά και να βάλω και τικεράκι μετά...


302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , elenakith είπε:

Λογικό αυτό που σου είπε ο γιατρός. Εμένα μου είπε αν δείξει η αυχενική υψηλό ρίσκο θα κάνουμε τροφοβλάστη. Απλά σκέφτομαι μήπως κάνω το αιματολογικό τεστ αντί για αμνιοπαρακέντηση, γιατί είμαι 37 χρονών, αλλά και πάλι θα περιμένω την Πέμπτη που έχω αυχενική να το συζητήσω με το γιατρό και ό,τι μου πει θα κάνω..

Πέρασες δύσκολα κοριτσάκι μου..Παίρνω το θάρρος να ρωτήσω (αν θέλεις μου απαντάς), τι πρόβλημα είχε το μωράκι τότε? από ότι κατάλαβα το είδατε στην αυχενική, έτσι?

Mariachi ΤΕΡ έχω 26/4..Λογικά μεθαύριο στην αυχενική θα μου πουν ΠΗΤ, έτσι? Εύχομαι να παν όλα καλά και να βάλω και τικεράκι μετά...

Είχε βγει στην αυχενική ότι έχει μονήρη ομφαλικη αρτηρία, ενώ κανονικά έπρεπε να είναι δύο αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι... Συνδυαστικά με κάτι που κοίταζε στην καρδιά κ την ταχυκαρδία (196) έδειχνε θέμα κ μου είχαν πει να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο να κάνω καρδιογράφημα εμβρύου. Στις μετρήσεις του υπερήχου της αυχενικής βγήκε 1/1000 πιθανότητα τρισωμία 13 κ με την αιματολογική πήγε 1/100 κ κάναμε τροφοβλάστη που ευτυχώς επιβεβαίωσε ότι δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Αλλά έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που τότε δεν το ήξερα κ αυτό προκαλεί θρόμβωση. Έπαθα θρόμβωση στο κεφάλι (πολύ σπάνιο) μπήκα στο νοσοκομείο κ δεν πήγα στο ραντεβού.. Ε μέχρι να βγω από το νοσοκομείο έχασα κ το μωρό. Το στείλαμε για εξέταση αλλά δεν έδειξε κάτι επειδή ήταν μικρό (15 εβδομάδων αλλά είχε μείνει πίσω σε ανάπτυξη) κ ο γιατρός μου κ δεύτερος που πήρα γνώμη είπαν πως υπήρχε θέμα με την καρδιά κ γι'αυτό χάθηκε. Οπότε τώρα έχω πάλι το πρώτο crash test αλλά είμαι πολύ πιο αισιόδοξη.. Λάθος είμαι αισιόδοξη ότι θα πάει καλά...

ΥΓ: Ελπίζω να μη σας αγχώνει που τα γράφω αυτά εδώ. Θέλω απλά να ενημερώσω κ όχι να φοβησω.. Δεν θεωρώ ταμπού να τα λέω... Μπορεί να βοηθήσω κάποιον..

Όσο για την ΠΗΤ μπορεί να την λέει στον υπέρηχο που έκανες αλλά την αλλάζουν στην αυχενική αν έχει απόκλιση. Εμένα μου την άλλαξε χθες αλλά το τικεράκι θα το φτιάξω μετά την αυχενική για σιγουριά. Καλά αποτελέσματα να έχεις!! Θετική σκέψη πάνω από όλα!!! :-D

  • Μου αρέσει 1

tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites

@elenakith @ekrs πείτε και σε μένα την άσχετη δευτερομανούλα. Την harmony γιατί την κάνουμε; Και γιατί εφόσων υπάρχει το αιματολογικό τεστ κάνουμε άμνιο; Αχρείαστα δηλαδή να ναι όλα αλλά και στην ηλικία μου αποφασίζουμε να γίνουμε μάνες όλα στο πρόγραμμα είναι.

@ekrs μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα τετράγερο μωράκι...μεγάλη αγκαλιά από μένα :)

  • Μου αρέσει 1

tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@elenakith ναι σου λέει ποσό εβδομάδων είσαι βάση του μωρού σου κ ποσό είναι η ΠΗΤ σου 

οριστε το άνανεωμενο μας πινακακι 

Synnefaki..................ΤΕΡ 23/04:wub:

elenakith.....................ΤΕΡ 26/04 :mad:

Annaz.........................ΠΗΤ 29/12/2017:wub:

Floraki........................ΠΗΤ 11/01/2018.:wub:

Mariachi....................ΠΗΤ 15/01/2018:wub:

Dimitroula30 ............ΠΗΤ 18/01/2018:wub:

Μαιρουλι...................ΠΗΤ 19/01/2018:wub:

Pontiagr......................ΠΗΤ 28/01/2018:wub:

Rainbow.....................ΠΗΤ 29/01/2018:wub:

November rain...........ΠΗΤ 30/01/2018:wub:

Ekrs...........................ΠΗΤ 31/01/2018:wub:

Οντετ ........................ΠΗΤ  10/02/2018:wub:

Με το καλό να έχουμε όλες ευχάριστες κ τελειομηνες εγκυμοσύνες ! 

@dimitroula30 πως έβαλες χρώματα την προηγούμενη φορά ; δεν μπορώ ! 

Επισης αφαίρεσα τις κοπέλες που έχουν να γράψουν παρά πολύ καιρο εάν ξαναμπούν τις σημειώνω κ πάλι ! 

  • Μου αρέσει 5

S4bRp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μολις γυρισα απο το ιασω. κι εγω καο τπ μωρακι χαιρούμε ακρας υγειας. πηγα στις εννια να κάνω τσίσα βλεπω μια σταγονα αίμα σηκώνομαι και βγαινει ενας κουβας. νομισα το χασα το ψυχουλακι μου :(

πηραμε τον γιατρό ειπε οτι το 90% ειναι ολα μια χαρα να παμε στο ιασω και ερχεται με την μαια. του πα οτι χρειαζομαι μιση ωρα να φτασω οταν φτασαμε ηταν ηδη εκει και ολα κανονισμενα με βαλε στον υπέρηχο το είδαμε η καρδούλα χτυπουσε δυνατα κουνουσε χερακια ποδαρακια αλλα και μια αποκολλησαρα απο εδω εως τον απεναντι. με καθάρισε μου κάνε ενεση μου δωσε αντιβίωση με διαβεβαιώσε οτι ολα θα πανε καλα και γυρισα σπιτι

 

φοβηθηκα κοριτσάκια μου


tt1d8a73

Link to comment
Share on other sites

@Οντετ μου να ειναι κ αυτο περαστικο!! Μην φοβασαι αφου σε διαβεβαιωσε ο γιατρος σου ολα καλα θα πανε!! 

@Mariachi μου νομιζω απο τον υπολογιστγ ειχα μπει θα μπω αυριο πρωι και θα σου πω!!


HBNJp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Synnefaki είπε:

@elenakith @ekrs πείτε και σε μένα την άσχετη δευτερομανούλα. Την harmony γιατί την κάνουμε; Και γιατί εφόσων υπάρχει το αιματολογικό τεστ κάνουμε άμνιο; Αχρείαστα δηλαδή να ναι όλα αλλά και στην ηλικία μου αποφασίζουμε να γίνουμε μάνες όλα στο πρόγραμμα είναι.

@ekrs μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα τετράγερο μωράκι...μεγάλη αγκαλιά από μένα :)

Ευχαριστώ πολύ γλυκούλα μου!! Τελειόμηνα μωράκια σε όλες μας!!

Το harmony είναι ένα αιματολογικό τεστ ακριβείας ας πούμε που σου δίνει πιθανότητα για χρωμοσωμικά σύνδρομα απλά είναι πιο ευαίσθητο κ αξιόπιστο από το papp-a. Αργεί το αποτέλεσμα κ έχει κόστος όμως. Το αποτέλεσμα του είναι μέχρι 99,9% σωστό ανάλογα το σύνδρομο. Αν σου βγει μεγάλη πιθανότητα να έχεις κάποιο σύνδρομο τότε κάνεις τροφοβλάστη αν είσαι τέλος πρώτου τριμήνου ή αμνιοπαρακέντηση αν είσαι αρχές δεύτερου τριμήνου. Τα δύο τελευταία έχουν 100% σωστό αποτέλεσμα αλλά έχουν κίνδυνο αποβολής.

Άσχετο αλλά είχα διαβάσει στο φόρουμ μια μανούλα είχε κάνει papp-a σε δύο διαφορετικά κέντρα από περιέργεια κ τις είχαν βγάλει άλλα ποσοστά με μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, αλλά χωρίς κίνδυνο για τρισωμίες.

πρίν από 18 λεπτά , dimitroula30 είπε:

@Οντετ μου να ειναι κ αυτο περαστικο!! Μην φοβασαι αφου σε διαβεβαιωσε ο γιατρος σου ολα καλα θα πανε!! 

@Mariachi μου νομιζω απο τον υπολογιστγ ειχα μπει θα μπω αυριο πρωι και θα σου πω!!

Αυτό το πράγμα που άλλες δυνατότητες έχεις από κινητό κ άλλες από desktop με τρελαίνει!!!

πρίν από 35 λεπτά , Οντετ είπε:

κοριτσια μολις γυρισα απο το ιασω. κι εγω καο τπ μωρακι χαιρούμε ακρας υγειας. πηγα στις εννια να κάνω τσίσα βλεπω μια σταγονα αίμα σηκώνομαι και βγαινει ενας κουβας. νομισα το χασα το ψυχουλακι μου :(

πηραμε τον γιατρό ειπε οτι το 90% ειναι ολα μια χαρα να παμε στο ιασω και ερχεται με την μαια. του πα οτι χρειαζομαι μιση ωρα να φτασω οταν φτασαμε ηταν ηδη εκει και ολα κανονισμενα με βαλε στον υπέρηχο το είδαμε η καρδούλα χτυπουσε δυνατα κουνουσε χερακια ποδαρακια αλλα και μια αποκολλησαρα απο εδω εως τον απεναντι. με καθάρισε μου κάνε ενεση μου δωσε αντιβίωση με διαβεβαιώσε οτι ολα θα πανε καλα και γυρισα σπιτι

 

φοβηθηκα κοριτσάκια μου

Κουράγιο κορίτσι!! Σημασία έχει ότι είστε καλά!! Ξάπλα κ ότι λέει ο γιατρός κ όλα καλά θα πάνε....


tt1d93c4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Οντετ όλα καλά, φτου φτου!!!

@ekrs ευχαριστώ πολύ, μου το ξεκαθάρισες πολύ ωραία. 

Καληνύχτα και καλόβολη κοριτσάκια..με όνειρα γλυκά και μόνο καλά νέα στο εξής!


tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ekrs είπε:

Είχε βγει στην αυχενική ότι έχει μονήρη ομφαλικη αρτηρία, ενώ κανονικά έπρεπε να είναι δύο αλλά αυτό από μόνο του δεν σημαίνει κάτι... Συνδυαστικά με κάτι που κοίταζε στην καρδιά κ την ταχυκαρδία (196) έδειχνε θέμα κ μου είχαν πει να πάω σε εξειδικευμένο κέντρο να κάνω καρδιογράφημα εμβρύου. Στις μετρήσεις του υπερήχου της αυχενικής βγήκε 1/1000 πιθανότητα τρισωμία 13 κ με την αιματολογική πήγε 1/100 κ κάναμε τροφοβλάστη που ευτυχώς επιβεβαίωσε ότι δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία. Αλλά έχω αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο που τότε δεν το ήξερα κ αυτό προκαλεί θρόμβωση. Έπαθα θρόμβωση στο κεφάλι (πολύ σπάνιο) μπήκα στο νοσοκομείο κ δεν πήγα στο ραντεβού.. Ε μέχρι να βγω από το νοσοκομείο έχασα κ το μωρό. Το στείλαμε για εξέταση αλλά δεν έδειξε κάτι επειδή ήταν μικρό (15 εβδομάδων αλλά είχε μείνει πίσω σε ανάπτυξη) κ ο γιατρός μου κ δεύτερος που πήρα γνώμη είπαν πως υπήρχε θέμα με την καρδιά κ γι'αυτό χάθηκε. Οπότε τώρα έχω πάλι το πρώτο crash test αλλά είμαι πολύ πιο αισιόδοξη.. Λάθος είμαι αισιόδοξη ότι θα πάει καλά...

ΥΓ: Ελπίζω να μη σας αγχώνει που τα γράφω αυτά εδώ. Θέλω απλά να ενημερώσω κ όχι να φοβησω.. Δεν θεωρώ ταμπού να τα λέω... Μπορεί να βοηθήσω κάποιον..

Όσο για την ΠΗΤ μπορεί να την λέει στον υπέρηχο που έκανες αλλά την αλλάζουν στην αυχενική αν έχει απόκλιση. Εμένα μου την άλλαξε χθες αλλά το τικεράκι θα το φτιάξω μετά την αυχενική για σιγουριά. Καλά αποτελέσματα να έχεις!! Θετική σκέψη πάνω από όλα!!! :-D

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ekrs. Πιστεύω ότι είναι καλό να ενημερωνόμαστε, άλλωστε όλα για τους ανθρώπους είναι, σίγουρα δεν είσαι η μόνη που της έχει συμβεί να χάσει το μωράκι της.. Τώρα κάνεις αντιπηκτικές?

Καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη! Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική! Με το καλό να είναι όλα τέλεια στην αυχενική σου!

8 ώρες πρίν, Synnefaki είπε:

@elenakith @ekrs πείτε και σε μένα την άσχετη δευτερομανούλα. Την harmony γιατί την κάνουμε; Και γιατί εφόσων υπάρχει το αιματολογικό τεστ κάνουμε άμνιο; Αχρείαστα δηλαδή να ναι όλα αλλά και στην ηλικία μου αποφασίζουμε να γίνουμε μάνες όλα στο πρόγραμμα είναι.

@ekrs μέσα από την καρδιά μου να κρατήσεις στην αγκαλιά σου ένα τετράγερο μωράκι...μεγάλη αγκαλιά από μένα :)

Συννεφάκι μου η αμνιοπαρακέντηση και η τροφοβλάστη θεωρητικά είναι η πιο αξιόπιστες εξετάσεις που εξετάζουν τα πιο πολλά σύνδρομα και παθολογικές καταστάσεις.. Τα αιματολογικά τεστ είναι μη επεμβατικά, αλλά δεν δείχνουν όσα και οι παραπάνω εξετάσεις. Αύριο που θα το συζητήσω με το γιατρό θα σας πω τι μου είπε.. :) 

7 ώρες πρίν, Οντετ είπε:

κοριτσια μολις γυρισα απο το ιασω. κι εγω καο τπ μωρακι χαιρούμε ακρας υγειας. πηγα στις εννια να κάνω τσίσα βλεπω μια σταγονα αίμα σηκώνομαι και βγαινει ενας κουβας. νομισα το χασα το ψυχουλακι μου :(

πηραμε τον γιατρό ειπε οτι το 90% ειναι ολα μια χαρα να παμε στο ιασω και ερχεται με την μαια. του πα οτι χρειαζομαι μιση ωρα να φτασω οταν φτασαμε ηταν ηδη εκει και ολα κανονισμενα με βαλε στον υπέρηχο το είδαμε η καρδούλα χτυπουσε δυνατα κουνουσε χερακια ποδαρακια αλλα και μια αποκολλησαρα απο εδω εως τον απεναντι. με καθάρισε μου κάνε ενεση μου δωσε αντιβίωση με διαβεβαιώσε οτι ολα θα πανε καλα και γυρισα σπιτι

 

φοβηθηκα κοριτσάκια μου

Πωπω κοριτσάκι μου ρι πέρασες? Σταμάτησε το κόκκινο? Είχα κι εγώ αποκόλληση στην 6η εβδομάδα (πριν κάνω τον 1ο υπέρηχο), όπου έτρεχε το αίμα σαν να είχα κοπεί κάπου. Πάλι καλά με ξάπλα και 2 utrogestan έξτρα (κάνω και μια ένεση προγεστερόνης κάθε πρωί), μετά από 1 εβδομάδα είχα καθαρίσει και από τα καφέ. Αλλά από τότε κάνω ελάχιστα πράγματα και έχωγίνει αυτοκόλλητη με το κρεβάτι...

Εύχομαι όλα καλά, να ξαπλώνεις πολύ και να σκέφτεσαι θετικά!!! :) 

 

Καλημέρα σε όλα τα κοριτσάκια!!! Πάω να κάνω μια προσπάθεια να ξανακοιμηθώ...

  • Μου αρέσει 2

302qp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου...σημερα αισιοδοξια μηδεν..ειμαι παρα πολυ αγχωμενη κ στεναχωρημενη...οταν εκανα την αυχενικη εκανα κ υπερηχο θυροειδους κ μ βρηκαν 10,5 χιλιοστα οζο...ο ενδοκρινολογος μ λεει πρεπςι να κανεις παρακεντηση..τωρα στην εγκυμοσυνη?μου λεει ελα πανω σεπτεμβρη κ βλεπουμε...προσπαθησα να μην το σκεφτομαι..για να μην επηρεασω το μωρο μ...χθες ομως πηγα για εναν υπερηχο κοιλιας κ μου βρηκαν η πολυποδα η πετρα στη χολη...σημερα θα παω να μ κανει παλι νηστικη να δουμε τι απο τα δυο ειναι...μου ειπε θα χρειαστω διαιτα κ μολις γεννησω με το καλο αφαιρεση...κοριτσια?εχω εμετους μετα διαιτα?δε θα ευχαριστηθω τιποτα? Ειμαι πολυ απογοητευμενη...θα πρεπει να προσεχω γιατι στην εγκυμοσυνη ειναι επικινδυνη η χολη...ειμαι παρα πολυ προβληματισμενη...

Οντετ μου ευτυχως που πηγαν ολα καλα...δε χρειαζεται ομως να αγχωνεσαι τωρα...αφου το νινακι σ το ειδατε κ ειναι καλα...φανταζομαι τη στεναχωρια σ...ομως το ειδες να χορευει...τι ωραια μπραβο αυτο να σκεφτεσαι...

Link to comment
Share on other sites

@Floraki μου γλυκό...αρχικά να σου πώ ότι έχω κι εγώ όζους και η παρακέντηση δεν είναι τίποτα. Κρατά λίγα δευτερόλεπτα και έχει ελάχιστο αν όχι καθόλου πόνο. 

Τώρα για τη δίαιτα, θα σου αποκλείσουν λιπαρές τροφές για να μην ενοχλούν τη χολή. Αλλά μπορεί και να μην είναι, σωστά; Πάντως για να γελάσουμε λίγο εσύ βρε αγάπη μου Ζιζέλ θα βγεις από το μαιευτήριο :-P

@Οντετ σε σκεφτόμουν στα νυχτέρια μου χθες. Είχα παθει στην πρώτη εγκυμοσύνη αποκόλληση, νωρίς κάπου στην 6η-7η και είχα σοκαριστεί(μετα από 2 αποβολές). Φαντάζομαι τι ζόρι πέρασες. Ας είναι το τελευταίο...

Καλημέρα κορίτσια, προβλέπεται ζεστάρα και πώς θα πείσω το πιτσιρίκι μου να μην πάμε " στην πατεία" ;(πλατεία) . 


tt1d8aec

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...